[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини

 

Фон

Хроніка культурного життя Кіровоградщини (оглядова довідка за матеріалами преси та

неопублікованими документами за жовтень 2005 року)


Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:

1.   Про підсумки виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 16 травня 2002 року № 177-р

2.   Про затвердження програми розвитку музейної справи у Кіровоградській області на період до 2005 року.

3.   Про стан виконання програми соціально-економічного розвитку по галузі “культура” за 9 місяців 2005 року.

4.   Про фінансування та використання бюджетних асигнувань закладами культури обласного підпорядкування по підсумках роботи за 9 місяців 2005 року.

5.   Про підсумки роботи Кіровоградського обласного комунального підприємства”Кіровоградкіновідеопрокат” по виконанню обласної та регіональних програм розвитку та підтримки кіномережі та кіновідеопрокату за 9 місяців 2005 року.


6-7 жовтня в Кіровограді пройшла друга Всеукраїнська наукова конференція:”Володимир Винниченко: політична і літературна діяльність”, присвячена 125-річчю від дня народження письменника, політичного діяча.


Театрально-концертне життя


15 жовтня в  залі обласної філармонії відбувся виступ  Валерія Меладзе.


16 жовтня в залі обласної філармонії відбувся виступ  популярної української групи “Океан Ельзи”.


У Кіровограді відбувся  концерт у рамках проекту “ Музичні вечори Остапа Шутка”. Цього разу видатний скрипаль приїхав у наше місто із двома польськими виконавцями – Яцеком Ропскі ( скрипка) та Агатою  Вжешневською ( фортепіано). Зарубіжні гості в дуеті виконали  кілька  полонезів і мазурок Г.Венявського, Ф.Шопена.

А в другому відділенні подвійний концерт для скрипок  Й. Баха заграли в парі Остап Шутко і Яцек Ропскі у супроводі камерного  оркестру “Єлисавет” обласної філармонії.


П’ятнадцять років виповнилося обласній дитячій філармонії – закладу, який дає знання з музики, етики, естетики, хореографії, народної творчості сотням кіровоградців, причому не лише міським жителям, а й дітям з райцентрів і сіл.

19 жовтня  на свято під назвою” Чарівна маленька країна” зібралися  школярі і дошкільнята. Відбувся великий святковий концерт. 


Кіровоградський обласний український музично-драматичний театр імені М.Л.Кропивницького виставою за п’єсою О.Островського “Тепленьке місце” 27 жовтня відкрив свій 124-й театральний сезон. Цього року кропивничани брали активну участь у проведенні  XXXV-го Всеукраїнського свята театрального мистецтва” Вересневі самоцвіти”, двічі побували у Кривому Розі, протягом тижня гастролювали у Кременчуку, успішно виступили на регіональному фестивалі “Вересневе небо – дітям України”, який  проходив у м. Макіївці.

 31 жовтня кропивничани вперше побували на  Всеукраїнському фестивалі на батьківщині королеви сценічної майстерності Марії Заньковецької  у м. Ніжині. На новий сезон є цікаві пропозиції і запрошення колективу взяти участь у творчих, престижних акціях мистецького плану в різних містах України. У планах трупи на нинішній театральний сезон- чотири різножанрові роботи за творами вітчизняних і зарубіжних авторів.


26 жовтня концертом творчих колективів та солістів обласної філармонії “Осінній дивертисмент” відкрився 61-й концертний сезон.


Просвітництво. Художня самодіяльність


4 жовтня відбулося святкування  150-річчя освячення усипальниці родини Раєвських, що в селі  Розумівці Олександрівського району. На дійстві були присутні  високі гості: Надзвичайний і Повноважний посол Росії в Україні В.Чорномирдін, посол Сербії і Чорногорії в Україні  А. Горан,  Надзвичайний і Повноважний посол республіки Бєларусь в Україні  В. Величко, голова  Кіровоградської ОДА Е.Зейналов, князь Сербії та Чорногорії А. Гарденін, нащадки  Раєвських із Франції та багато інших гостей. Виступаючи на святковій церемонії В. Чорномирдін підкреслив, що відзначення 150-річчя освячення Свято-Хрестовоздвиженської церкви – усипальні сім’ї героя Вітчизняної війни 1812 року  генерала Миколи Раєвського стане символом єднання трьох народів – російського, українського та сербського.


1 жовтня у Світловодському районі відбулося  районне свято козацької слави “Козацькому роду нема переводу” та фестиваль козацької  пісні імені Семена Климовського. На свято козацької слави у Подорожнє з’їхалися представники усіх сіл району , гості з Кіровограда, Києва, Кременчука, Севастополя.


Величне свято з нагоди освячення пам’ятного знака та хреста козакові Мамаю відбулося біля села Цибулеве у Знам’янському районі на місці  загибелі історичної особи Марка Мамая. Вже традиційно  в області саме у жовтні проходять заходи, пов’язані з українським козацтвом. Ім’я  знаменитого козака дійшло до нас із  сивої давнини. Він був героєм українського народу й уособлював любов до своїх захисників.

 Захід зібрав тисячі людей, що прийшли вшанувати пам’ять героїв-козаків – борців за волю України, серед яких були гості з Києва, Черкас та багатьох  куточків області.


У Кіровограді відбулося свято духовного співу ”Молюсь за тебе, Україно”.

Небагато в Україні місць, де свято духовного співу проходить у Божому храмі.Тому Спасо-Преображенський собор, розташований у центрі Кіровограда, відомий усій країні. На святі “Молюсь за тебе, Україно” виступили 25 вокально-хорових колективів, духовного співу з Бобринецького, Гайворонського, Голованівського, Добровеличківського, Долинського, Маловисківського, Новгородківського, Новоукраїнського, Олександрійського, Онуфріївського,

Устинівського районів, Знам’янки, Олександрії і Кіровограда. Приїхали в Спасо-Преображенський собор і гості з інших областей України.

Це було свято душі – і для тих, хто прийшов послухати духовний спів, і для самих його учасників – під склепінням  Спасо-Преображенського собору кожна пісня набирала особливого змісту і особливого звучання.

Свято духовного співу “Молюсь за тебе,Україно” стало вже

знаковою подією в житті області й єпархії. В рамках свята експонувалась  виставка творів декоративно-ужиткового мистецтва.


15 жовтня з нагоди свята Покрови Пресвятої Богородиці - покровительки та заступниці козацтва, в Олександрії відбулося закладання пам’ятника козаку Вусу. Він, за свідченням істориків,  був засновником  першого поселення – Вусівки, на місці якого  сьогодні живе та розвивається сучасна Олександрія.


Образотворче мистецтво


В обласному художньому музеї експонувалась персональна виставка Леоніда Бондаря, присвячена 50-річчю його творчої діяльності.


7 жовтня до Дня художника  в  обласному художньому музеї  відкрилась виставка.  Основу експозиції склали картини членів обласної організації Національної спілки художників України, зокрема її голови Михайла Надєждіна, його дітей  Оксани та Андрія, Леоніда Бондаря, Фелікса Полонського , Любові та Володимира Кир’янових, Миколи  Добролежі  й інших талановитих земляків. На виставці представлені полотна, написані  у різних жанрах. Багато яскравих світлих  пейзажів, кольорові гравюри , сюрреалістичні імпресіоністичні твори, роботи, які вирізняються своїми декоративністю, символізмом. Є зразки декоративно - ужиткового мистецтва, кераміка.


27 жовтня в обласному художньому музеї відбулася конференція на тему:” Мистецький потенціал області та перспективи розвитку мережі музеїв мистецького профілю”.


Співробітниками обласного художнього музею організована  пересувна виставка до 61-ї річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників у шпиталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни.


Музейна справа


18 жовтня  в театральній вітальні   меморіального музею М.Л.Кропивницького відбулася зустріч учнівської молоді з акторами  Кіровоградського  обласного музично-драматичного театру ім. М. Кропивницького - заслуженим артистом України Анатолієм Литвиненком та артисткою Валентиною Литвиненко. За 35 років роботи на кіровоградській сцені актори створили десятки незабутніх образів. На зустрічі Анатолій Андрійович і Валентина Іванівна  розповідали про свою роботу, згадували улюблені ролі. На сцені театральної вітальні актори показали сцени з вистав .


В обласному краєзнавчому музеї експонувалась виставка робіт вихованців студії “Килимарство” обласного дитячо-юнацького центру. В експозиції – зразки килимків, витканих у гобеленовій техніці. Навіяні народною творчістю вони мають цікаве смислове навантаження, свою мистецьку філософію.


жовтня в обласному краєзнавчому музеї  відбувся літературно-музичний вечір “ Уклін, Вам, ветерани”, присвячений 61-й  річниці визволення України від фашистських загарбників.


20 жовтня в обласному краєзнавчому музеї  відкрилась виставка до 150-річчя від дня народження Д.І.Яворницького.


В обласному літературному музеї експонувалась виставка, присвячена постановці п’єс Івана Карпенка-Карого на сцені театру імені М.

 Кропивницького. Фотографії, афіші, плакати, програмки, навіть макет декорації розповідають про цікаву багаторічну історію співпраці  класика з нашим театром.


Директор Світловодського краєзнавчого музею взяла  участь у двадцятій ювілейній Міжнародній науковій конференції “Фетівські читання”, яка відбулася у російському місті Курськ. Ольга Аболмасова не лише слухала доповіді вчених –літературознавчів, а й сама виступила  з власним хронологічним дослідженням щодо новогеоргієвського етапу життя Афанасія Фета. Доповідь викликала інтерес присутніх, адже саме новогеоргієвський відрізок життя поета є малодослідженим.


Кіно


Фільм “Місія Євгена Чикаленка” Кіровоградської телерадіокомпанії визнано переможцем Всеукраїнського фестивалю телевізійних фільмів, що проходив у Донецьку. На фестивалі було представлено  двадцять кінострічок.

Автор сценарію письменник і науковець Володимир Панченка, режисер - постановник Володимир Мощинський та оператор-постановник Костянтин Карпов зуміли переконливо розповісти про непересічну постать нашого земляка – громадсько - політичного та національно - культурного діяча, мецената  Євгена Чикаленка.


Бібліотечна справа


Масові заходи обласних бібліотек за жовтень 


ОУНБ ім. Д.Чижевського


Книжкові  виставки

“Сторінки історії українського козацтва” – до Дня  українського козацтва;

“Шляхи збереження чорноземів України”;

“Національне свято Чеської республіки.

 Проголошення незалежності чехословацької держави”;

“Місто над Інгулом” – виставка присвячена Кіровограду;

“Кіровоградські перлинки з книжкового моря”;

 Експонувались виставки до знаменних та пам’ятних дат.


ОЮБ ім. О.Бойченка


Масові заходи

“ Музика Кіровоградщини” –музична година;

“Видатні діячі музичної культури Кіровоградщини” – лекція-концерт спільно з працівниками музею музичної культури ім. К. Шимановського;

“Архітектура старого міста” – бесіда –подорож;

“Шлягери ХХ ст.” –музична година;

“Жив у Грузії майстер: Ніко Піросмані” – бесіда- портрет;

“Козацькому роду нема переводу” – музична година.


Книжкові виставки


“ Вічна слава козацька” – до Дня українського козацтва;

“Авто: вчора, сьогодні, завтра”;

“Боротьба за державністиь: утворення УНР і ЗУНР”;

“Б.Олійник: енергетика його слова”;

“Умовності та метання символізму”.


Відбулися засідання клубів за інтересами.


ОДБ ім. А.Гайдара


“Безсмертна поема Шота Руставелі”- літературна година до проведення Року Грузії в Україні.


“Юний читач і українська книга” – обласна науково-практична конференція.


Заняття бібліотечних центрів спілкування користувачів.


[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2003 Webmaster: webmaster@library.kr.ua