[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини

 

Фон

Хроніка культурного життя Кіровоградщини

( оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за травень 2006 року)


Загальні питання

Напередодні Дня Перемоги в залі обласної філармонії відбулися урочистості з нагоди святкування 61-річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Завершилися урочистості святковим концертом за участі творчих колективів міста.

8 травня відбулися урочистості, присвячені Дню матері.

Олександрівка

Місцеві краєзнавці Василь Білошапка та Іван Петренко підготували до друку книгу „Голодомор 1932 -1933. Олександрівський рахунок”. У ній зібрано документи, фотографії, прізвища загиблих від голоду з кожного села. Спогади очевидців голодомору.

В Олександрійському училищі культури відбулися урочистості з нагоди святкування 75-річчя закладу.

Ні – Малоросії” зробимо країну Україною”. Під таким гаслом в Олександрії проходила акція в рамках всеукраїнського громадянського руху „ Не будь байдужим!”. Десята за рахунком акція проходила під загальним мотивом – збережемо українську мову та вітчизняну культуру. До Олександрії завітали популярні вітчизняні музиканти – групи ”Тартак”,” Гайдамаки” та інші. Протягом дня у місті свою майстерність демонстрували народні умільці, проходив ярмарок, а ввечері відбувся концерт сучасної музики.

У Національному технічному університеті за участі студентів і викладачів усіх вищих навчальних закладів обласного центру відбулася конференція, присвячена ролі молоді в процесах інтеграції України в європейське співтовариство. В ході дискусій обговорено проблеми кредитно - модульної системи, студентського самоврядування, впровадження Болонської системи в освіту України. Кіровоградська обласна молодіжна громадська організація „Фундація регіональних ініціатив” приурочила до днів Європи низку цікавих заходів.

У Кіровограді відбулася акція "Зупиніть СНІД! Зробіть обіцяне!", приурочена до дня пам'яті людей, які померли від цієї хвороби.
Близько ста осіб взяли участь у конкурсній програмі: виставці дитячих робіт, створенні „Полотна пам’яті”, символічному випусканні у небо голубів. Організатором акції виступили „Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом”, Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІДу, Кіровоградська ОДА.

22 травня на Кіровоградщині пройшов обласний День поезії.

22 травня, у річницю перепоховання праху Тараса Шевченка на Чернечій горі в Каневі, біля пам’ятника Кобзареві в Кіровограді відбулися урочистості та покладання квітів до підніжжя пам’ятника.

25-27 травня в Кіровограді пройшли шекспірівські читання. У рамках цього заходу бажаючі мали нагоду послухати доповідь викладача Оуклендського університету (США) Павла Босого „Переосмислення Шекспіра: кроскультурні перспективи”, подивитися фотовиставку „Сценографія до вистав Шекспіра”, відеозаписи вистав за цим драматургом, експозицію книг шекспірівської тематики, виставу театру „Маленький глобус” „ Чекаючи на ... Гада”.

Просвітництво. Художня самодіяльність

27-28 травня в залі обласної філармонії пройшов фестиваль – конкурс вокально - хорового мистецтва “ Калиновий спів.

Культурницький захід – ровесник незалежності України, започаткований свого часу обласним центром народної творчості спільно з управлінням культури облдержадміністрації та підтриманий Міністерством культури і туризму України, численними меценатами, став масштабним святом української пісні, народної творчості і незламного національного духу.

Нинішнього року у фестивалі взяли участь шанувальники пісні не тільки з Кіровоградщини. На сцені обласної філармонії виступили представники Полтавської, Дніпропетровської, Харківської та Вінницької областей.

У рамках фестивалю експонувалась виставка декоративно - ужиткового мистецтва.

У Кіровограді завершився фестиваль - конкурс вокально - хорового мистецтва „Золотий орфей”. На фестиваль приїхало більше двадцяти колективів. Для кожного з хлопчиків та дівчаток участь у цьому велелюдному заході є справжнім святом, під час якого вони не лише демонструють свою майстерність, а й удосконалюють виконавську техніку, набувають сценічної практики, збагачують власний репертуар, пізнають радість спілкування з досвідченими педагогами.

Театрально-концертне життя

2 травня в залі обласної філармонії відбувся концерт гурту „ Океан Ельзи”.

У Кіровоградському українському академічному музично-драматичному театрі імені М. Кропивницького у травні відбулися премєри:

- Вистава Д. Вассермана „ Політ над гніздом зозулі”.

Режисер - Ярослав Ілляшенко. Художник-постановник – Даря Ярошенко.

Музичне оформлення – Вячеслав Федоренко.

- Музично-сатирична казка за пєсою Івана Франка „Лис Микита”.

Постановку здійснила молодий режисер театру Оксана Ілляшенко, вона ж

хореограф спектаклю. Художники – постановники Валерій Давидов

та Артем Кіндрицький. Музику до спектаклю написав Андрій Мельник.

- Вистава за пєсою популярного білоруського драматурга Олексія Дударєва

Вечір”, відновлена актором Володимиром Бабічем.

Кропивничани взяли участь у фестивалі театральних вистав за творами І.Франка, присвяченому 150-й річниці від дня народження геніального українського письменника, публіциста і громадського діяча, який відбувся в Івано-Франківську.

В обласній філармонії свою нову концертну програму „ Життя прекрасне” презентував зразковий хореографічний ансамбль Кіровоградського дитячо-юнацького центру „Час Пік”. Ансамбль є лауреатом багатьох міжнародних та всеукраїнських конкурсів. Нова танцювальна програма включає в себе сучасні танці з яскравим музичним оформленням і текстовим супроводом.

Vivat, Моцарт, vivat”. Під таким гаслом в Кіровограді пройшов фестиваль класичної музики ”Травневі музичні зустрічі”. Приурочено його до 250-річчя з дня народження геніального австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта. В ньому взяли участь державний камерний ансамбль „Київські солісти”, скрипач Остап Шутко, юна піаністка із Сінгапура Абігаль Сін, симфонічний оркестр Дніпропетровської обласної філармонії, симфонічний та камерний оркестри Кіровоградського музичного училища, камерний оркестр „Єлисавет”.

Музейна справа

У музеї ім. Карпенка-Карого відзначили чергових дипломантів обласного літературного конкурсу ім. В. Гончаренка. Перше місце в номінації „проза”

зайняла Ю.

Дацюк за рукопис ”Відлуння тих слів”. Конкурс проходив під патронатом обласної організації Спілки письменників України.

У літературно - меморіальному музеї Карпенка-Карого відкрилась виставка, присвячена творчості членів Буго - Гардівського гумористичного куреня імені Бориса Чамлая. Цей курінь заявив про себе у десятому числі сміхопису ”Весела січ”, який видається на батьківщині січовиків – у Запоріжжі. На виставці представлені книги, публікації і класика-гумориста нашого земляка Микити Годованця, і його послідовника Бориса Чамлая та Валерія Гончаренка, що змалював походеньки козака Мамая у Кіровограді, а також прозаїків, поетів-гумористів нині сущих. На відкритті виступили кіровоградські автори, які працюють у жанрі гумору і сатири, прочитали свої твори, поділилися творчими планами.

Урочистості з нагоди відзначення 166-ї річниці з дня народження фундатора українського професійного театру Марка Кропивницького відбулися у його меморіальному музеї. Земляки поклали квіти до памятника корифею. Кропивничани показали гостям уривки з вистав за творами українських класиків. Запрошені на свято також оглянули виставку „Фотохудожник Ігор Кропивницький. Нащадок славного роду”, присвячену онуку Марка Лукича.

У краєзнавчому музеї відбулося урочисте відкриття виставки народної майстрині декоративно - ужиткового мистецтва” Квіткове поле” – Наталії Дефорж. Тут було представлено понад 80 робіт, серед яких різноманітні килимки, одяг, ковдри, різні подушечки, розшиті бісером, писанки . Іще – унікальна колекція вишитих етикеток, можливо єдина така в Україні.

У кіровоградському краєзнавчому музеї відкрилась виставка творів Ольги Шевченко з природних матеріалів „ Пишаючись невичерпаним хистом, ясніла в кожній квітці дивина...”

Співробітниками обласного краєзнавчого музею проведені уроки мужності до Дня Перемоги „ Дитинство, обпалене війною”.

У Міжнародний день музеїв, в обласному краєзнавчому музеї відбулося вручення премій імені Володимира Ястребова. Лауреатами стали Віктор Петраков - за книгу „Маленький Париж. Елисаветград в старой открытке”/ перша премія/, Петро Сидора, Володимир Левицький та Олександр Чуднов – за книгу-альбом „Спасо - Преображенський собор”/ друга премія/ і Станіслав Янчуков – за книги „На чолі обласного самоврядування” та „З іменем Володимира Ястребова” /третя премія/. Лауреатів привітали представники влади, друзі, колеги.

Травневі виставки обласного краєзнавчого музею:

- До Міжнародного Дня музеїв в обласному краєзнавчому музеї

експонувалась виставка нових надходжень;

- Виставка до обласного Дня поезії;

- Виставка „Твори І. Карпенка-Карого на сцені Кіровоградського обласного

українського академічного музично-драматичного театру ім. М. Кропив-

ницького.

23 травня в краєзнавчому музеї пройшла зустріч з поетами творчого обєднання „Парус”.

Обласний художній музей

В обласному художньому музеї відкрито виставку воскових фігур „Галерея мистецтв” – плід праці фахівців Санкт-Петербурзького музею воскових фігур.

Важливою подією стало відкриття в Кіровоградському художньому музеї виставки художніх творів „Переможна весна” до Дня Перемоги.

9 травня у госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни експонувалась виставка художніх творів, присвячена 61-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

18 травня в Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття художньої виставки „ Родина Надєждіних”. На ній представлені роботи народного художника України Михайла Надєждіна та його дітей – членів Національної спілки художників Андрія й Оксани Надєждіних. В експозиції - твори із зібрань Черкаського, Сумського, Дніпропетровського, Кіровоградського обласних художніх музеїв та художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна. Експонентів привітали представники влади, колеги, шанувальники образотворчого мистецтва. Творчість родини Надєждіних – неповторне явище в українському мистецтві.

Роботи родини Надєждіних зберігаються в приватних колекціях України, Канади, США, Болгарії, Чехії.

Музей О. Осмьоркіна

У художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відбулася виставка робіт кіровоградських художників Олександра Демиденка та Андрія Кадигроба, які створені у 2004-2006 рр. В експозиції представлено понад 40 творів, які характеризують художників як представників лірико-романтичного напрямку в сучасному українському мистецтві.

Образотворче мистецтво

Кіровоградський художник Андрій Ліпатов став лауреатом художнього

Фестивалю наївного мистецтва, що проходив у французькому місті Верней, неподалік Парижа. На фестивалі були представлені чотири роботи нашого земляка.

Фотосправа

У приміщенні ОУНБ ім. Д.Чижевського експонувалась фотовиставка Олени Баранової „ Галопом по Європам”, присвячена країнам в яких побувала

фотохудожниця.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д.Чижевського

Кричущій проблемі використання дітей у злочинній діяльності було присвячене засідання круглого столу, що відбувся в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д. Чижевського за участі членів обласної дорадчої ради з питань протидії торгівлі людьми в області та обласної діючої комісії з цієї проблеми, а також представників Міжнародного жіночого правозахисного центру „Ла Страда - Україна".

Книжкові виставки:

До Дня Перемоги

Велика Вітчизняна війна : маловідомі сторінки історії, імена, події”;

Обласна програма „Українська родина”

Родинні звичаї українського народу”;

Бережіть своїх матерів”;

До 160 – річчя від дня народження Г. Сенкевича

Quo Vadis;

До Дня Європи

День Європи в Україні”;

День Європи”;

Освіта ХХІ століття

Болонський процес: міфи, ілюзії, реалії”;

До 45-річчя Національної премії України імені Тараса Шевченка та 145-річчя від Дня перепоховання Т.Г.Шевченка

У памяті століть життя Пророка вічне”;

Лауреати обласної краєзнавчої премії ім. В. Ястребова;

До Дня словянської писемності і культури

Мовна культура і особистість”;

Популяризація літератури з питань техніки

Культура харчування”;

Популяризація документів з питань мистецтва

Світ, відображений у танці”;

До 500-річчя від дня смерті Христофора Колумба, мореплавця епохи великих географічних відкриттів

До берегів Нового Світу”;

Обласна програма „Здоровя нації 2002-2011рр.”

Тютюнопаління і здоровя”;

Популяризація літератури з питань економіки

Інвестиції в стратегіях економічних реформ”.

Календар мистецтв:

75 років від дня народження Г.Рождественського, диригента;

535 років від дня народження А.Дюрера, німецького художника;

65 років від дня народження О.Даля, російського актора;

160 років від дня народження К.Фаберже , художника – ювеліра;

Літературний календар:

Майстер історичного роману” - 160 років від дня народження Г.Сенкевича,

польського письменника;

На вістрі серця і пера”- 70 років від дня народження В.Коротича, українського письменника;

Народний гуманіст”- 145 років від дня народження Р.Тагора, індійського письменника;

Поет символізму”- 120 років від дня народження В.Ходасевича, російського поета;

В ногу з часом” – 100 років від дня народження В.Кетлінської, російської письменниці;

Він творив із життя літературу” – 115 років від дня народження М.Булгакова, російського письменника.

Програма Європейського Союзу в Україні” – тематичний стенд;

Книжкова панорама: новинки” – книжкова виставка;

Публічний центр регіональної інформації” – книжкова виставка;

Довідково-інформаційні видання – читачам” – виставка нових надходжень.

ОЮБ ім. О. Бойченка

Книжкові виставки:

Спасибі вам, солдати Перемоги”;

Материнське свято сповнене любовю”;

Щаслива родина – могутня держава” – до Міжнародного дня сімї;

Краса слова” - до Дня словянської писемності і культури;

Творчість, поезія – душі найвищий злет” - до 70-річчя від дня народження Ганоцького В.Ф.;

Нас єднає європейський вибір” – до Дня Європи;

Гіркої памяті слід” – день памяті жертв депортації;

Все буде так, як виважила доля” - В.Бровченко;

Долі шедеврів”- до Дня музеїв;

С. Воробкевичу – 170”;

І Марчуку – 70”;

О. Мересьєв – 90 років від дня народження”.

Масові заходи

Земний уклін тобі, солдате” – урок історії;

У сімейному колі” – літературна година;

Про що розповідає писанка” – презентація виставки;

Архітектура старого міста” – бесіда;

Шануймо наших матерів” – літературно-музична година;

Серце солдата – музична година;

Українська народна пісня” – музична година;

Земля - мій дім „ – екологічне свято.

Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

До Дня Перемоги:

Юні герої ІІ світової” – огляд літератури;

Живуть герої серед нас” – урок памяті для учнів молодшого шкільного віку;

Пісні воєнні – долі людські” – музична година;

Календар Перемоги” – книжкова виставка;

Війні немає забуття” - книжкова виставка;

Заради життя на Землі” – книжкова виставка;

    До Дня Матері:

    Рідна мамо - матінко, довго нам живи - літературний ранок;

    У світі все починається з мами” - бесіда;

    До Дня Європи:

    Розвиток економіки та економічних відносин України з країнами Європи” - огляд газетно-журнальних статей;

    Україна: Європейський вибір”- книжкова виставка;

    Інформуємо: Україна - Європейський Союз” - книжкова виставка;

    До обласного свята поезії:

    Океан веселих віршів” – свято поезії;

    Поети-земляки – своїм маленьким друзям” – цикл оглядів;

    Письменники Кіровоградщини – дітям” – книжкова виставка;

    Пізнавально - розважальні заходи:

    Віночок вити - життя любити” – музична хвилинка;

    Камертон доброго настрою” - концерт учнів ДМШ № 1.


[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2003 Webmaster: webmaster@library.kr.ua