Хроніка культурного життя Кіровоградщини
оглядова довідка за матеріалами преси
та неопублікованими документами за квітень 2007 року.
Загальні питання
На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації
були розглянуті питання:
1. Про стан кадрового забезпечення галузі „культура”.
2. Про стан фінансового забезпечення галузі „культура” Кіровоградської
області на 2007 рік.
3. Про стан фінансово-господарської дисципліни у закладах культури
області в 2006 році.
4. Про хід виконання програми розвитку краєзнавства у Кіровоградській
області на період до 2010 року.
5. Про стан автоматизації бібліотек Кіровоградської області.
26 квітня в обласному центрі відбулася урочиста хода до пам’ятника „Жертвам Чорнобиля” за участю керівництва області та міста, представників політичних партій, громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Після мітингу-реквієму у Кафедральному соборі Свято Різдва Богородиці відбулася поминальна літургія.
З ініціативи обласної російської общини імені О. Пушкіна створено благодійний фонд імені полководця часів Вітчизняної війни 1812 року Михайла Кутузова. Участь у презентації фонду взяли керівники міста, представники громадськості, духовенства, консул - радник Генерального консульства Російської Федерації в Одесі Іван Степанов. Організатори фонду планують спорудити на Фортечних валах історико-культурний комплекс та музей М. Кутузова.
Відділ культури і туризму міської ради спільно з туристичною агенцією „Мелодія-тур”, а також керівництвом Кіровоградського іподрому розробили новий туристичний маршрут вихідного дня. Він пролягатиме від фортеці Святої Єлизавети з відвідуванням музею музичної культури імені Кароля Шимановського, меморіальних музеїв Івана Карпенка-Карого та Олександра Осмьоркіна, і завершиться на іподромі, де передбачається катання верхи, у кареті та інші розваги. Триватиме екскурсія 3 години.
Почесні відзнаки Міністерства культури і туризму України отримали художній керівник обласної філармонії Наталя Бондаренко, режисер державної телерадіокомпанії Микола Горохов та поет-пісняр заслужений працівник культури України Олег Попов. Минулого року ця творча група створила унікальну першу в нашій країні стрічку про історію й розвиток українського сценічного танцю. Їхня робота отримала високі оцінки метрів хореографії, організаторів фестивалю телевізійних і документальних фільмів у Ялті.
26 квітня відбулося вручення премії „Глодоський скарб”. Нею передбачено нагороджувати людей, які відзначилися вагомою працею у відродженні духовності незалежної України, за багаторічну високопрофесійну діяльність у галузі культури й мистецтв. Премія заснована лауреатом Державної премії імені Тараса Шевченка, нашим земляком, письменником та журналістом Григорієм Гусейновим. Першим лауреатом премії став сучасний кобзар Тарас Компаніченко.
Театрально-концертне життя
У квітні відбувся фестиваль „ Нейгаузівські музичні зустрічі”. Щоразу цей фестиваль презентує нові яскраві особистості, демонструє творчі здобутки багатьох музичних колективів. В рамках фестивалю відбувся концерт для двох роялів композитора Ф. Пуленка у виконанні симфонічного оркестру Кіровоградського музичного училища та лауреатів міжнародних конкурсів Олександра Полусмяка і Йожефа Єрміня, пролунали мотети В. Моцарта у виконанні камерного оркестру Кіровоградського музичного училища за участю лауреата міжнародного конкурсу Лариси Роман, а також нові
твори у виконанні Кіровоградського муніципального камерного хору під керуванням Юрія Любовича.
Колектив академічного театру музики, пісні й танцю обласної філармонії ”Зоряни” з тріумфом повернувся додому з Кореї, де представляв Україну на міжнародному фестивалі. Наші земляки зачарували всіх своїм мистецтвом.
Колектив артистів отримав гран-прі фестивалю, його солістка народна артистка України Антоніна Червінська і балетна група нагороджені срібними медалями, а нашому гопаку, як завжди, в світі не було рівних: він приніс “Зорянам “золото”. Артистів радо вітали земляки.
Просвітництво. Художня самодіяльність
У квітні в рамках музичного фестивалю ”Квітневі вечори”, приуроченого до чергової річниці з дня народження композитора Юлія Мейтуса, відбулася презентація мультимедійного диска ”Юлій Мейтус: Повернення на Батьківщину”, створеного колективом місцевих дослідників під керівництвом музикознавця Марини Долгих.
5 квітня в концертному залі музичного училища відбувся вечір пам’яті
видатного композитора Юлія Мейтуса.
У квітні відбувся творчий звіт лауреата Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів, народного художнього колективу України хореографічного ансамблю „ Росинка”, присвячений 25-й річниці від дня заснування цього колективу. Творча програма називалася „Місто дитинства”.
19-21 квітня в Кіровограді проходив дванадцятий Всеукраїнський фестиваль дитячої творчості, присвячений Всесвітньому дню Землі. Участь у ньому взяли 350 учасників із різних областей України. Темою нинішнього фестивалю є ” Моя Батьківщина на карті Європи”. Діти показували свою майстерність у кількох конкурсах. Учасники фестивалю демонстрували свої знання з історії країни, історії рідного краю засобами хореографічного мистецтва й громадської думки.
Завершився фестиваль великою театралізованою програмою, що складалася з історичного блоку та гала – концерту.
З метою розвитку та популяризації хореографічного мистецтва, розкриття творчих здібностей молоді, підвищення виконавської майстерності та сценічної культури колективів народного, бального, класичного та естрадного спортивного танцю 21 квітня у м. Кіровограді в приміщенні обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М. Л.Кропивницького пройшов обласний конкурс хореографічного мистецтва „Весняні ритми”. Виступали добре знані в області хореографічні колективи. Переможці одержали нагороди.
В Кіровограді відбувся фестиваль хорового мистецтва „Золотий Орфей”. Талановиті діти з усієї України прийняли участь у фестивалі . Гран-прі фестивалю отримав дівочий камерний хор київської спеціалізованої музичної школи-інтернату ім. М. Лисенка.
У квітні відбулися семінари:
- семінар-практикум керівників фольклорних колективів та методистів з
питань розвитку фольклору;
- обласний семінар керівників аматорських хореографічних колективів та
методистів з хореографічного жанру районних Будинків культури.
Музейна справа
Обласний краєзнавчий музей
4 квітня в обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка, присвячена Великодню, „Слава тобі, Господи, слава тобі...” На виставці представлені церковні одежі, хрести, комплект для причастя, підсвічники, рушники, писанки.
В обласному краєзнавчому музеї експонувалась виставка декоративно-ужиткового мистецтва „Великодні дзвони”, створена за участю працівників Кіровоградського державного Будинку художньої та технічної творчості. На виставці представлені роботи вихованців гуртків технічної творчості, професійних технічних навчальних закладів – рушники, писанки, вишиті та мальовані картини, плетені кошики.
У квітні в обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація книги „Моє село- Могильне”. Її автор – Василь Дерезовський виклав на сторінках праці свої краєзнавчі розвідки в Гайворонському районі.
20 квітня в обласному краєзнавчому музеї експонувалась виставка до Дня довкілля та Всесвітнього Дня Землі спільно з екологічним клубом ЮККА.
27 квітня в обласному краєзнавчому музеї відбулася бесіда з використанням музейних предметів „Подвиг без терміну давності”.
Обласний художній музей
Архівні документи радянських органів держбезпеки про голодомор 1932-1933 років “Розсекречена пам’ять” були виставлені в обласному художньому музеї з 12 по 18 квітня. Всього в експозиції було представлено майже 130 розсекречених архівних документів. Доповнюють їх фотографії та свідоцтва очевидців, листи селян, червоноармійців. Організаторами виставки на Кіровоградщині стали галузевий Державний архів Служби безпеки України, Управління Служби безпеки України в області, облдержадміністрація та її управління культури і туризму, обласний художній музей.
У квітні в обласному художньому музеї експонувались виставки:
- акварелей - Анатолія Сузюмова;
- живопису - Андрія Кадигроба ;
- скульптури – Володимира Філатова .
В обласному художньому музеї експонувалась виставка творів на здобуття обласної премії імені Я.В.Паученка.
В обласному художньому музеї експонувалась виставка до 21-ї річниці Чорнобильської катастрофи.
Літературно-меморіальний музей І.Карпенка-Карого
У міському літературно-меморіальному музеї Івана Карпенка-Карого відбулася презентація виставки ”На відстані власного болю” з нагоди 65-річниці від дня народження поета і журналіста Валерія Гончаренка. Головною базою експозиції став архів, переданий у музей родичами покійного. Тут представлено шість поетичних збірок Валерія Гончаренка, фотокартки, які відбивають життєвий і творчий шлях поета, документи, рукописи, листи від друзів та відомих українських літераторів.
Вшанувати пам’ять поета - земляка прийшли його друзі, колеги по перу, студенти.
Фотомистецтво
До Дня сміху майже півтора десятка фотомайстрів Кіровограда й області – члени Національної спілки фотохудожників України виставили свої світлини в ОУНБ ім. Д.Чижевського. На виставці експонуються роботи Віталія Ніколенка, Ігоря Демчика, Олександра Коломинова, Олександра Вінницького.
Обласна філармонія
7 квітня відбувся концерт співака К. Меладзе.
23 квітня відбувся концерт співака В. Козловського.
Бібліотечна справа
Перша персональна виставка майстра - вишивальника Бойко Пилипа Івановича експонувалась в центральній міській бібліотеці. Члени клуба „Ниточка”, що діє при бібліотеці тепло поздоровили майстра. Пилип Іванович єдиний чоловік у клубі, який займається жіночим мистецтвом понад два роки. Під голкою з ниткою в його руках ожили біля сорока різноманітних сюжетів і тем.
Новоукраїнка
Активізації громадських інституцій добре прислужився проект „Мережа громадянської освіти: вчимося працювати за новими законами”, який за фінансової підтрики Національного фонду підтримки демократії (США) тут реалізують працівники центральної районної бібліотеки. Ознайомлюючись з ходом втілення проекту, його координатор на теренах Росії та України пан Марк Шлайфер зустрівся з працівниками бібліотеки, центру дитячо-юнацької творчості, лідерами громадських об’єднань та ін. Гість цікавився здійсненням соціальних програм і залишився задоволеним рівнем громадської освіти в районі, пообіцяв і надалі співпрацювати задля успішного виконання проекту.
У центральній міській бібліотеці 25 квітня відбулася інформаційна сесія в рамках проекту “Мережа громадянської освіти: вчимося працювати за новими законами”.
Програма сесії включала заходи з правової тематики, презентацію виставки ”Вчимося працювати за новими законами”.
ОУНБ ім. Д.Чижевського
12 квітня , у відділі мистецтв ОУНБ ім. Д.Чижевського відкрито експозицію писанок під загальною назвою ”Воскресни, писанка! Воістину воскресни!” Її створено спільними зусиллями викладачів і студентів мистецького факультету КДПУ ім. В.Винниченка та працівників відділу мистецтв бібліотеки. Серед розмаїття представлених писанок - крашанки, дряпанки, мальованки та інші різновиди великоднього яйця. Воно - як символ відродження, перемоги життя - є головним персонажем відкритої виставки.
В обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.Чижевського було презентовано відразу три книги викладачів природничо - географічного факультету Кіровоградського педагогічного університету ім. В.Винниченка. Ці книги є фактично першим ґрунтовним науковим дослідженням у сфері економічної й фізичної географії області. Автори книг Андрій Домаранський, Олександр Колотуха, Валентина Мирза-Сіденко.
Книжкові виставки
Обласна Програма „Здоров'я нації 2002-2011 рр.”
„ Попередження алкогольної та тютюнової залежності”;
До Всесвітнього дня здоров’я
„Мудрість здорового життя”;
До 300-річчя прийняття Конституції Пилипа Орлика
„ Маніфест української незалежності”;
До 200-річчя від дня народження М.В. Гоголя
„ Велич творчості Майстра „ ;
Програма розвитку культури області на 2003-2007 роки
„ День пам’яток історії та культури”;
До Дня довкілля
„У краплині води відбивається Всесвіт”;
До 21-ї річниці Чорнобильської катастрофи
„Суспільний вимір Чорнобильської катастрофи”;
„Чорнобиль: мужність і біль”;
Програма патріотичного виховання населення, формування здорового способу життя, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства
„ Романтик Далекої Півночі” - до 100-річчя від дня народження Миколи Трублаїні, українського письменника;
„В'ячеслав Липинський - засновник української історіографічної державницької школи”;
Освіта ХХІ століття
„Проблема характеру в сучасній психології освіти”;
„Болонський процес і Національна доктрина розвитку освіти в Україні”;
До Дня НАТО
„НАТО: зміцнення безпеки шляхом партнерства” – день спеціаліста;
Святкуємо День Європи
„Моє європейське майбутнє” – конкурс малюнка;
Популяризація літератури з питань економіки
„ Франчайзинг – форма комерційного маркетингу”;
Популяризація документів з питань краєзнавства
„Шлях до джерела” - до 65-річчя від дня народження Валерія Гончаренка;
„Дмитро Чижевський: знайомий і незнайомий”;
Популяризація документів з питань мистецтв
До Великодніх свят
„Воскресни, писанко! Воістину воскресни”;
До 120–річчя І . Кавалерідзе
„Поза часом і простором”;
Популяризація літератури іноземними мовами
„Майстри короткого оповідання”;
„Нетанучі образи” - до дня народження Вільяма Шекспіра, англійського письменника;
Літературний календар:
„Я служив одній ідеї”, -195 р. від дня народження О. І. Герцена,
російського прозаїка, публіциста;
„Капітан дитячої літератури”, -100 р. від дня народження М. П. Трублаїні,
українського письменника;
„Вчив людей мистецтву жити”, -300 р. від дня народження Г. Філдінга,
англійського просвітителя;
„Політ уяви та інтуїції”, - 100 р. від дня народження І. Єфремова,
російського письменника;
„Символ свого часу”, - 125 р. від дня народження Б. Ахмадуліної, російської поетеси;
„Книги про життя, як воно є”, - 80 р. від дня народження В. Ліпатова,
російського письменника.
Масові заходи:
Зустріч з письменниками –земляками Танським Д.І., Горєвою І.М.;
„Зростало слово у степах” – літературно-музична година;
„Зоре моя, вечірняя : Т.Шевченко” – літературно-музична година;
„Почуття у фарбах” – презентація виставки робіт учнів Кіровоградського обласного комплексу гуманітарно-естетичного профілю ( гімназія –інтернет - школа мистецтв);
„Зоря України. Л.Українка” – літературно-музична година;
„В’ячеслав Липинський – засновник української історіографічної школи” – бесіда;
„Загадковий і великий М. Гоголь” – літературно-музична година;
„Ми – проти тютюнопаління” – конкурс;
„Музика дітям та юнацтву” – тиждень.
Відбулися засідання клубів за інтересами.
Календар мистецтв:
100 р. від дня народження Ф. Нірода, українського театрального художника;
18 квітня – Міжнародний день пам’ятних і визначних місць;
110 р. від дня народження М. Крушельницького, українського
режисера й актора.
ОЮБ ім. О.Бойченка
Масові заходи
„Золотий глобус – гра подорож в рамках місячника „Зелений паросток майбутнього”;
„Ти увійшла в нашу кров, Чорнобильська зона” – вечір-реквієм;
„Земля - наш дім” – зустріч з головним спеціалістом Державного управління екології в рамках місячника” Зелений паросток майбутнього”;
„Пасхальні традиції поколінь” – репортаж з книжкової виставки;
„Пасхальні сюрпризи Фаберже” –година прекрасного;
„В’ячеслав Липинський – засновник української історіографічної школи” –бесіда;
„Зоря України – Леся Українка” – літературно-музична година;
„В.Івасюк: світло і тінь легенди” – музична година;
„Світ Леонардо” – бесіда-портрет;
„Чарівниця співу - Крушельницька” – літературно-музична година;
„Лицарі сміху - нам на втіху” – зустріч з письменниками –гумористами Д.Танським, А Чернишом, А.Курганським.
Книжкові виставки
„ Золоті стежини Кіровоградщини” - в рамках місячника „Зелений паросток майбутнього”;
„Біль наш довічний – Чорнобиль”;
„Писанка: традиції поколінь”;
„З Україною в серці” – М.Гоголь;
„Український хліб на експорт. 1932-1933” – виставка однієї книги;
„Чарівники сміху”;
„Пером овіяна сльоза” – до 65-річчя від дня народження В. Гончаренка;
„Календар знаменних дат: В.Соловйову - Сєдому – 100”;
„Календар знаменних дат: Ф. Гайдну – 275”.
Відбулися засідання клубів за інтересами.
ОДБ ім. А.Гайдара
В обласній дитячій бібліотеці відбувся обласний тур Всеукраїнського конкурсу „Найкращий читач року”.
До Дня гумору
„ Сьогодні усе навпаки”- конкурсно-розважальна програма;
„ Іскринка з веселої скриньки” – презентація творів Г.Б. Остера та Е.
Успенського;
„Україна сміється –тематична викладка літератури;
До Всесвітнього дня здоров’я
День рум’яних щічок;
„Будемо міцні і здорові” – бесіда;
„Зупинимо туберкульоз” – викладка;
До 21- річниці Чорнобильської катастрофи
„Чорнобиль б’є на сполох” – інформаційна година;
„Рана, котра ятрить наші душі” - інформаційна година;
„Чорнобильська трагедія” – тематична викладка;
До ювілеїв письменників
„Море кличе відважних” – літературна година до 100-річчя від дня народження М.П.Трублаїні;
„Віршенятко для малятка”- до 85 річчя від дня народження української поетеси Г.О.Демченко;
До свята Великдень
„Писанка – символ і оберіг” – бесіда;
„Барви Великодня” та „Весняні свята в Україні” – тематичні викладки літератури;
До вшанування пам’яті жертв голодомору, масових політичних репресій та примусових виселень
„Із забуття – в безсмертя” – урок пам’яті;
Тиждень екології
„Світ неповторний та чудесний” – екологічний брейн - ринг;
„Чи є вихід із сміттєвих лабіринтів?” – година спілкування;
„Ми - люди, поки є природа” – урок-брифінг;
Відбулися пізнавально-розважальні заходи та засідання бібліотечних клубів та об’єднань за інтересами.