Хроніка культурного життя Кіровоградщини
оглядова довідка за матеріалами преси
та неопублікованими документами за червень 2007 року.
Загальні питання
На черговому засіданні колегії управління культури і туризму облдержадміністрації були розглянуті питання:
1.Про стан виконання програми розвитку культури на період до 2007 у Добровеличківському районі.
2.Про підсумки роботи обласних театрально-видовищних закладів у
першому півріччі 2007 року по обслуговуванню сільського населення.
3. Про стан виконання Указу Президента України з питання контролю за виконанням указів, розпоряджень і доручень Президента України в управлінні культури і туризму облдержадміністрації.
4. Про стан виконання Указу Президента України “Про невідкладні заходи з удосконалення організації прийому громадян органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та посадовими і службовими особами цих органів” в управлінні культури і туризму облдержадміністрації, відділах (управліннях) культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів.
В червні в Кіровограді пройшла акція „Не будь байдужим!” під гаслом „Зроби подарунок Україні! Переходь на українську!” Її мета – допомогти людям подолати психологічний бар’єр у переході з російської на українську мову. В рамках проведення заходу до Кіровограда завітали відомі українські рок-гурти „Гайдамаки”, „ ФлайZZa”,”Мотор’рола”. Участь у концерті взяв також кіровоградський гурт „Весняний галас”. Крім гарного співу, учасники акції подарували школам комплекти українських книжок.
2 червня виповнилося сімдесят років головному художнику обласного театру ляльок, Василю Остапенку. Василь Макарович член Національної спілки художників, Національної спілки театральних діячів та Всесвітньої спілки діячів театру ляльок UNIMA, заслужений працівник культури України. Як той відомий тато Карло, він вдихнув життя у виготовлені ним же ляльки і благословив їх на тривале життя на велику радість дітворі. З нагоди поважної річниці художника відбулися урочистості.
8-9 червня на базі Кіровоградського національного технічного університету пройшов обласний молодіжний форум, присвячений Дню Європи в нашому регіоні. Основними темами заходу стали питання майбутньої інтеграції України в багатонаціональну сім'ю народів ЄС та з'ясування ролі молоді в євроінтеграційних процесах. Організаторами форуму виступили управління у справах сім'ї, молоді та спорту облдержадміністрації, обласна громадська організація “Фонд регіональних ініціатив” та КНТУ.
22 червня в День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни, на Меморіальному кладовищі на Фортечних валах в Кіровограді відбувся траурний мітинг з нагоди перепоховання 154 воїнів, які полягли смертю хоробрих у роки Великої Вітчизняної війни на полях битв області.
У Кіровограді біля пам'ятника Тарасу Шевченку відбувся мітинг, присвячений одинадцятій річниці прийняття Конституції України. Від пам'ятника Тарасу Григоровичу учасники мітингу пройшли урочистою ходою до пам'ятника Б.Хмельницькому, де відбулося покладання квітів.
“Виклики третього тисячоліття, українські перспективи та роль і місце національної інтелігенції в сучасних суспільних процесах” - таку назву мала прес-конференція, яка відбулася в Кіровограді. Щоб поспілкуватися з кіровоградцями на такі досить складні теми, до нашого міста завітали відомі науковці та громадські діячі.
Просвітництво. Художня самодіяльність
Заходи до Дня захисту дітей
До Дня захисту дітей творчі колективи обласної філармонії підготували концертні програми. Ансамбль народної та сучасної музики під керівництвом заслуженого працівника культури М. Кваші показав концерт у селищі Рівному Новоукраїнського району. В залі обласної філармонії відбувся концерт вихованців комплексу гімназії-інтернату-школи мистецтв, яким керує професор Анатолій Коротков.
Знам'янка
В місті відбулося театралізоване свято для дітей ”Хай живе надія”, організоване міськвиконкомом. Пройшли конкурси, ігри, виставки. Особлива увага була приділена сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування. Усі учасники свята отримали подарунки.
В селі Цибулевому Знам'янського району відбувся фестиваль “Щасливе дитинство”, присвячений Дню захисту дітей, за участю шкільних вокальних, хореографічних та театральних колективів.
1 червня в Міжнародний день захисту дітей на сцені обласного театру імені
М. Кропивницького відбувся гала-концерт першого фестивалю дитячо-юнацької творчості „Сонячне коло”.
1 червня Кіровоградська міська центральна дитяча бібліотека відзначила Міжнародний день захисту дітей. Для дітей організовані цікаві та пізнавальні конкурси, змагання „Хто найспритніший”, ”Веселі старти”, ”Козацькі розваги”.
4 червня в приміщенні обласного краєзнавчого музею відбулися урочистості, присвячені нагородженню переможців фіналу відкритого обласного конкурсу екологічного плаката „Я хочу жити в якісному світі”.
Олександрійський район
В районі відбувся обласний семінар „Інноваційна діяльність методичної служби в світлі євроатлантичної інтеграції України”. Вивчення досвіду роботи першого в районі євроклубу, створеного два роки тому в Ново празькому навчально-виховному комплексі, стало складовою частиною обласного семінару . Завідувачі районними та міськими методкабінетами ознайомилися з реалізацією розробленого тут проекту ”Майбутній українець - європеєць” .
Новоархангельськ
В райцентрі з нагоди 20-річчя хору Новоархангельського районного Будинку культури ”Дивосвіт” відбувся звітний концерт колективу.
10 червня на Кіровоградщині відбулося свято фольклору ”Невичерпні джерела”, яке організовує обласний Центр народної творчості за підтримки управління культури і туризму облдержадміністрації раз на два роки. Цього року свято проходило в одному із кращих закладів культури Кіровоградщини - палаці “Ювілейний”, що в Новоукраїнці.
В рамках свята експонувалась виставка декоративно-ужиткового мистецтва.
На святі виступили фольклорні ансамблі й солісти з дванадцяти районів області. Усі учасники свята отримали дипломи і подарунки від Центру народної творчості.
Вільшанка
55-річний ювілей відзначив самодіяльний хор районного Будинку культури. Вже чверть століття цей колектив носить почесне звання народного. Хористів привітали керівники району, місцеві самодіяльні колективи. Приїхали й колишні учасники хору з усіх куточків України.
25 червня 2007 року виповнилося 100 років з дня народження видатного поета-гуманіста, прозаїка Арсенія Тарковського.
З метою увічнення пам’яті А.О.Тарковського, популяризації його творчої спадщини в Кіровограді, на батьківщині поета, було проведено низку заходів.
25 червня 2007 року в приміщенні Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.Л.Кропивницького відбувся літературно-мистецький вечір “Мой путь от земли до высокой звезды” за участю провідних театральних діячів, літераторів, громадських діячів України, акторів театру імені М.Л.Кропивницького.
Автор літературної вистави та режисер-постановник – заслужений діяч мистецтв України Ілляшенко М.В.
У літературній композиції були використані вірші А.Тарковського, фрагменти прози, біографічні дані.
У приміщенні музею історії українського хореографічного мистецтва у заповіднику-музеї І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) “Хутір Надія” відбулося урочисте відкриття виставки “Одна родина, різні долі”, присвячена 100-річчю від дня народження Арсенія Тарковського та 155-річчю від дня народження Надії Тарковської.
В обласній універсальній науковій бібліотеці імені Д.І.Чижевського експонувались книжкові виставки “Творчість сім’ї Тарковських: Арсеній, Андрій, Марина”, “Прикоснувшись к легенде”, “Спалахнути у Вічності словом”.
Обласною бібліотекою для юнацтва імені О.М.Бойченка організовано книжкові виставки, літературно-музичні години “Поетичний світ Арсенія Тарковського”, “Судьба моя сгорела между строк”.
З червня по вересень обласною телерадіокомпанією буде проведено цикл радіо та телепередач, присвячених 100-річчю А. Тарковського.
26 червня Об'єднання поляків Кіровоградщини “Полонія” імені Кароля Шимановського та Спілка поляків в Україні разом з управлінням культури і туризму облдержадміністрації та відповідним відділом Кіровоградської міської ради, а також управлінням освіти міськради провели четвертий фестиваль польської культури.
Свято розпочалося із презентації книги “Поляки на Кіровоградщині” в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського. Її представили у відділі рідкісної книги голова Об'єднання поляків Кіровоградщини ”Полонія” Олександр Полячок, директор обласної бібліотеки Олена Гаращенко та автори окремих статей, що увійшли до збірки.
“Поляки на Кіровоградщині” - збірка статей публіцистичного та наукового змісту українською і польською мовами.
Після презентації книги зацікавлені польською культурою й історією кіровоградці оглянули виставку польських книг та книг із бібліотеки родини Шимановських, розгорнуту у відділі рідкісної книги ОУНБ імені Д.Чижевського.
Окрім представлення книги складовою фестивалю стали три концерти - сучасної польської пісні, творів Фредеріка Шопена та Кароля Шимановського та “Серце Ісуса”
( костел Святого Духа). У фестивалі взяли участь генеральний консул Польщі в Києві Гжегож Опалінський та голова Спілки поляків в Україні Станіслав Костецький.
Ліга українських меценатів присудила премію імені Є.Чикаленка народному артисту України, ректору обласної школи мистецтв, художньому керівнику народного хореографічного ансамблю „Пролісок” Анатолію Короткову. Цієї відзнаки він удостоєний за створення в очолюваному ним навчальному закладі сприятливої атмосфери для розвитку юних талантів. Чимало зусиль Анатолій Коротков доклав і для успішного проведення конкурсів з української мови. Вихованці школи мистецтв кілька років поспіль давали в столиці концерти на святі мовних марафонів.
Декоративно-ужиткове мистецтво
В Кіровоградській центральній міській бібліотеці відкрилась персональна виставка робіт професійної вишивальниці Валентини Данильченко, учасниці багатьох міських та обласних конкурсів та експозицій. На виставці представлено багато яскравих і колоритних сюжетних робіт.
В обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського експонувалась виставка старовинної вишивки ”Орнамент-кардіограма цілого народу”. Виконані найпоширенішими та найулюбленішими у народі техніками - хрестиком, болгарським хрестиком , гладдю, витяганкою візерунки на полотняних скрижалях несуть з глибин часу код народу.
Виставку ініціював створений нещодавно клуб народних ремесел ”Ниточка”, керівник якого - відома у нашому краї вишивальниця Наталя Нижникова. Цим самим Наталя Костянтинівна втілила в життя один з перших проектів клубу – відродження старовинного рукоділля.
Виставленим вишивка - щонайменше півстоліття, і вони можуть посісти помітне місце серед музейних експонатів, а окремі-дійсно унікальні бо використовуються в побуті понад століття. У бабусиних скринях віднайдено справжні скарби-рушники та серветки, килими, сорочки та божники, простирадла та картини.
В музеї історії Долинського району експонувалась виставка рушників зібраних місцевою вчителькою Ольгою Куделею. Вишиваними виробами, як і самим вишиванням Ольга Василівна захопилася давно, подружилася з вишивальницями села, багато чого перейняла від них, детально дізналася про роль рушника в житті українців.
Театрально-концертне життя
6 червня в Кіровоградському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М.Л.Кропивницького відбулася прем'єра
трагікомедії Альдо Нікколаї „Повернення в Сорренто”. Режисер вистави Оксана Ілляшенко.
Обласний музично-драматичний театр імені Марка Кропивницького побував на запрошення дирекції Нікопольського заводу феросплавів у цьому місті, де показав виставу за п'єсою Мамонтова “Республіка на колесах” - постановка молодого режисера Ярослава Ілляшенка. Вистава відбулася в Палаці культури підприємства і пройшла з великим успіхом.
14 червня на кіровоградському стадіоні ”Зірка” відбувся концерт відомої рок-групи “Океан Ельзи”.
У червні в Кіровограді відбулися гастролі Львівського обласного музично-драматичного театру ім. Ю.Дрогобича. Кіровоградські глядачі мали можливість ознайомитися з виставами “Леді Макбет Мценського повіту” М.Пескова та “Дуже проста історія” М.Ладо.
Музейна справа
Обласний художній музей
В обласному художньому музеї експонувалась виставка картин кіровоградського художника Броніслава Домашина, яка присвячена 80-річчю з дня його народження. Художник залишив після себе великий творчий спадок - картини, етюди, графічні роботи. На полотні часто відображав земляків, багато робіт присвятив тематиці міського пейзажу. Картини художника відомі в Україні, і в Росії.
Обласний краєзнавчий музей
У червні в музеї відбулися виставки:
-виставка “У небі – відважні соколи”;
-виставка до 70-річчя від дня народження В.Остапенка;
-виставка “Сім’я одна - долі різні” - до 100-річчя від дня народження А.Тарковського.
Бібліотечна справа
В бібліотеці-філії № 2 імені І.Тобілевича відбувся екологічний брейн-ринг „
Світ неповторний та чудесний”, присвячений Всесвітньому Дню охорони навколишнього середовища, який відзначався 5 червня.
ОУНБ ім. Д.Чижевського
5 червня в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Д.Чижевського відбувся обласний ярмарок соціальних ініціатив в рамках проекту “Мережа громадянської освіти”, який реалізується ОУНБ імені Д.Чижевського спільно з обласною інформаційною службою з актуальних питань жіноцтва. Захід проведено за участю управління культури і туризму Кіровоградської облдержадміністрації, обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.Чижевського та обласної інформаційної служби з актуальних питань жіноцтва. Мета заходу підтримка і розвиток кращих соціальних ініціатив серед громадських організацій та ініціативних груп, виявлених Інформаційно-ресурсними центрами, що діють в 17-ти центральних районних та міських бібліотеках області, спрямованих на стимулювання творчої активності працівників бібліотек області, підвищення їх професійної майстерності.
Бібліотеки області взяли активну участь у проведенні обласного ярмарку соціальних ініціатив. Цією важливою роботою бібліотеки намагаються не лише забезпечити прозорість рішень місцевої влади для громадян, але й наблизити життєво важливі потреби місцевих громад до органів влади на місцях. Цим самим вони вкотре заявили про свою соціальну значимість серед місцевих громад.
В Кіровоградській області такий ярмарок проводився вперше. В регіонах області він проходив з 1 листопада 2006 року по 31 травня 2007 року. Протягом цього періоду було представлено 120 регіональних ініціатив, спрямованих на поліпшення соціального рівня місцевого населення, з яких 21 визнано кращими, вони були презентовані на підсумковому обласному ярмарку.
Його учасники, згідно умов конкурсу, були представники громадських організацій, установ, громадяни регіонів області. У ході проведення ярмарку учасники презентували свої ініціативи з використанням Power Point-презентацій.
Представлені соціальні ініціативи оцінювало компетентне журі, яке визначило 4-х переможців.
Ними стали:
Лисак Лідія Петрівна – представник місцевої громади м. Гайворона, за соціальну ініціативу „Впорядкування міського цвинтару” (І місце);
Івальонок Геннадій В'ячеславович та Козак Геннадій Георгійович – керівники Маловисківського благодійного центру „Благодать” для осіб, залежних від наркотиків та алкоголю ( ІІ місце);
Самброс Андрій, Дьячков Олександр – представники місцевої громади, за створення дитячо-молодіжної громадської організації „Оберіг” у м. Знам’янка (ІІІ місце);
Лемішко Ольга Романівна - член молодіжного парламенту м. Олександрії, за соціальну ініціативу „Краса, добробут й чистота – все це є наше майбуття” (ІІІ місце).
Усі учасники обласного ярмарку були нагороджені дипломами, подяками а переможці - цінними подарунками.
Книжкові виставки:
Обласна програма "Українська родина"
“Дитячий світ”;
До Дня захисту дітей
“Чарівна країна дитинства”;
До Дня скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні
“Віч-на-віч з подихом війни”;
До Дня державної служби
“Українська модель державної служби та перспективи її розвитку”;
До Дня Конституції
“Роль Конституції України в становленні громадянського суспільства”;
“Конституція України - найвищий закон держави”;
Програма протидії поширенню наркоманії і злочинності, пов'язаної з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2003-2010 роки
“Громадянське суспільство проти наркотиків”;
До Міжнародного дня боротьби із зловживанням наркотиками та їх незаконним розповсюдженням
“Смерть на кінчику голки”;
Освіта ХХІ століття
“Національна ідентичність у європейському просторі”;
Центр європейської інформації
“Творення політики в Європейському Союзі”;
Популяризація літератури з питань техніки
“Комп'ютерні бази даних: створення і використання”;
Популяризація літератури з питань сільського господарства
“Овочівництво та садівництво в системі аграрного господарства”;
“Поради землевласнику”;
Популяризація документів з питань краєзнавства
“Прикоснувшись к легенде”- до 100-річчя від дня народження Арсенія Тарковського;
Популяризація документів з питань мистецтва
“Краса на мить: мистецтво ікебани”;
Популяризація документів іноземними мовами
“Із витоків англійського детективного роману”;
Літературний календар:
“Багатство та масштабність поетичного світосприйняття”, 75 років від дня народження Р. Рождественського, російського поета;
"Художній аналіз історії", 75 років від дня народження Б.А.Можаєва, російського письменника;
"Музика реальності", 70 років від дня народження Ю.П.Моріц, російської поетеси;
“Я- сгусток света. Я - слиток солнца”,140 років від дня народження
К. Д. Бальмонта, російського поета;
"Твори, співзвучні сучасності", 195 років від дня народження
І. О. Гончарова, російського письменника;
“Душа, мов смолоскип горить...”, 105 років від дня народження Н. Левицької-Холодної, української письменниці;
Календар мистецтв:
125 років від дня народження І. Стравинського, російського композитора ;
430 років від дня народження П. Рубенса, фламандського живописця.
ОЮБ ім. О.Бойченка
20-21 червня на базі обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.Бойченка та бібліотек Знам'янської міської централізованої бібліотечної системи відбувся обласний семінар-практикум на тему: ”Бібліотека і молодь: пошук ідей, майстерність, співпраця” для працівників юнацьких бібліотек Знам'янської та Олександрійської міських ЦБС та юнацьких структурних підрозділів центральних районних (міських) бібліотек області. Мета семінару - активізація роботи бібліотек з молоддю. Під час семінару висвітлювалися аспекти комплексної програми “Молодь Кіровоградщини”.
В ході навчань бібліотекарі дізнались, як створити обласний інформаційний ресурс, приділили увагу правовій освіті, ознайомились з оглядом молодіжних
журналів та за “круглим столом” обговорили інші актуальні питання.
“Сучасна роль батька в сім’ї та суспільстві” - таку назву мав регіональний форум, який пройшов у червні в обласній юнацькій бібліотеці імені О.Бойченка. Мета цього заходу, який організували творче об'єднання “Технології оптимального розвитку особистості” разом з партнерами - Міжнародною громадською організацією “ Міжнародний центр батьківства” та управлінням у справах сім’ї, дітей і молоді облдержадміністрації - формування концепції сучасного розуміння ролі чоловіка в сім’ї й суспільстві. Учасники форуму ознайомилися з досвідом родин, де роль батька є дійсно вагомою, поспілкувалися на тему сімейного виховання з представниками влади, медичними працівниками, членами громадських організацій та журналістами.
Масові заходи
Цікавинки - звідусіль”- бесіда-гра;
“Україна: шлях до євроінтеграції”- урок державності;
“Зростало слово у степах” - літературно-музична година;
“Невідомі сторінки відомих біографій: С.Петлюра” - прес-досьє;
“Україна- державна європейська” - бесіда-вікторина;
“Мати-наймичка”- відеоперегляд;
“Богдан Хмельницький” - відеоперегляд;
“Зірки української естради” - літературно-музична година;
Книжкові виставки:
“Світ таємниць і загадок”;
“Поетичний світ Арсенія Тарковського”;
“Дизайн: історія та сучасність”;
“Подвижництво І. Сошенка”;
“Конституція України: віхи історії”;
“Незабутній біль війни”- до дня початку Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.
Відбулися засідання клубів за інтересами.
ОДБ ім. А.Гайдара
20 червня в бібліотеці імені А. Гайдара відбулася перша персональна виставка полотен кіровоградського художника-любителя Ростислава Клімішина.
Масові заходи:
До Дня Конституції України
“Знаємо свої права, виконуємо свої обов'язки” - година спілкування ;
До Міжнародного дня захисту дітей
“Мир дітям планети Земля” - музична година;
“Читаємо і малюємо героїв улюблених книг” - розважальна програма;
”Всесвіт для знань неосяжний” - турнір всезнайок;
Тиждень народознавства
“До цілющих джерел рідної землі” - книжкова виставка та огляд літератури;
“Чи знаєш ти Україну і свою малу Батьківщину” - вікторина;
“Історичний нарис Єлисаветграду” - ескурс;
Увічнення пам'яті видатних діячів УН та ЗУНР:
“Як жив український народ” - бесіда за книгою М.Грушевського;
Інформування громадськості з питань європейської інтеграції суспільства
“Україна на шляху до Європейського Союзу” - огляд газетно-журнальних статей;
Відбулися пізнавально-розважальні заходи та засідання бібліотечних об'єднань та клубів за інтересами.