[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини


Фон

Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за Вересень 2007 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1.Про стан виконання програми соціально-економічного розвитку галузі культура” у Голованівському районі;
2.Про стан підготовки закладів культури до роботи в осінньо-зимовий період 2007-2008 року;
3.Про стан дотримання державними службовцями управління культури і туризму Закону України “Про боротьбу з корупцією”;
4.Про хід реалізації завдань регіональної програми науково-технічного та інноваційного розвитку закладами культури області.

18 вересня в Державному архіві Кіровоградської області відкрилася виставка”Державні архівні установи України: 90 років історії та сучасності”.
На стендах виставлені документи, які регламентували та регламентують шлях становлення архівної справи в Україні та зокрема в Кіровограді, а також ряд цінних документів. Сьогодні обласний архів має у своїх фондах чимало історичних цінних документів.

22 вересня - День партизанської слави. 21 вересня у Кіровограді віддали данину пам'яті героїзму народних месників, справжнім патріотам, які зробили величезний внесок у перемогу радянського народу над німецько-фашистськими загарбниками. Представники обласної й міської влади, ветеранської громадськості, колишні партизани поклали квіти до партизанських могил на меморіальному кладовищі на Фортечних валах, хвилиною мовчання вшанували пам'ять про тих хто не пошкодував свого життя заради мирного сьогодення сучасних поколінь. Працівники обласного краєзнавчого музею приурочили до свята декаду заходів “Йшли походом партизани”, в ході якої було організовано виставки, тематичні бесіди.
В обласному художньому музеї експонувалась виставка, присвячена Дню партизанської слави.


Гайворон

Яскраву композицію про Велику Вітчизняну війну, народних месників, котрі наближали жадану перемогу, показали учні й учителі Вікнинської загальноосвітньої школи в сільському будинку культури на тематичному вечорі, присвяченому Дню партизанської слави.

26 вересня 2007 року в приміщенні будинку культури “Авіатор” Державної льотної академії України проведено урочисті заходи з нагоди відзначення Дня туризму України, в рамках яких організовано нагородження відзнаками управління культури і туризму облдержадміністрації працівників туристичної галузі та проведено святковий концерт.


Новомиргород

На вулиці Матросова у райцентрі на будинку, де й досі живуть нащадки роду Понеділків, відкрито меморіальну дошку. Так повернувся в рідний край до свого роду Микола Понеділок - у 60-70- роки минулого століття найвідоміший письменник української діаспори Америки й Канади. Микола Понеділок помер більше двадцяти років тому. І ось тільки тепер завдяки зусиллям громадськості – Товариства імені Олени Теліги, ”Просвіти”, за сприяння районної влади ім'я письменника повернуто його землякам.

28-30 вересня на Кіровоградщині відбулося святкування 100-річчя від дня народження нашого земляка видатного поета і прозаїка, перекладача Арсенія Тарковського.
В рамках святкування відбулася низка заходів:
-У заповіднику- музеї І.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія відбулося відкриття виставки “Як найбільше зробити для загального добра...”, присвячена сім'ї Тарковських -Тобілевичів.
-В ОУНБ імені Д.Чижевського відбулася зустріч читачів та бібліотечних працівників з донькою поета Мариною Тарковською, режисером Вячеславом Амирханяном, народною артисткою Росії Маргаритою Тереховою та іншими гостями урочистостей. Відбулася презентація фільму В.Амирханяна “Малютка-жизнь”.
-В Міжнародному університеті розвитку людини “Україна” відбулися літературні читання ”Арсеній Тарковський. Діалог культур і часу ”.
-В Кіровоградському колегіумі відбувся літературно-музичний вечір” Райський сад Арсенія Тарковського”.
-В академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М.Л. Кропивницького відбувся літературно-художній вечір “Мой путь от земли до высокой звезды”.


Просвітництво. Художня самодіяльність

9 вересня в обласному центрі відбулося свято польської культури, присвячене 125-річниці з дня народження видатного польського композитора К.Шимановського, який тривалий час проживав у Кіровограді. У парафіяльному костелі пройшло спеціальне богослужіння. У краєзнавчому музеї було відкрито нову експозицію „Польські родини у Єлисаветграді”.
В рамках свята відбулася Міжнародна наукова конференція ”Польська родина в Україні: історія і сучасність”. Конференція відбулася на базі Кіровоградського державного педагогічного університету імені В.Винниченка. На конференції були присутні представники делегацій з Польщі та регіонів України, Товариства поляків Кіровоградщини “Полонія” імені К.Шимановського. В ході конференції проведено секційне засідання за темою “Поляки в громадському, політичному, релігійному та культурному житті Центральної України”.

Дитячий вокально-хореографічний ансамбль “Веснянки” з Новгородківки взяв участь у Всеукраїнському фестивалі творчості дітей села “Селянські зірочки” що пройшов в м. Генічеську, Херсонської області, де зайняв друге місце у номінації “Хореографія”.


Театрально-концертне життя

27 вересня 2007 року в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М.Л.Кропивницького відбулися урочистості з нагоди відкриття 125 театрального сезону. Учасники та гості мали змогу переглянути виставу В.Красногорова “Пісня пісень”.

В Кіровограді побував на гастролях лауреат Міжнародних фестивалів пісенно-танцювальний ансамбль „Полтава” Полтавської обласної філармонії.

Музейна справа

12 вересня в Кіровограді відбувся Всеукраїнський семінар-практикум методистів обласних, міських центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, відповідальних за музейну роботу в навчальних закладах за темою „Роль і місце музею навчального закладу у підвищенні ефективності навчально-виховного процесу”. Семінар відбувся на базі музейного комплексу ЗОШ І-ІІІ ступенів №22. В проведенні семінару активну участь взяли співробітники обласного краєзнавчого музею. Учасники семінару прослухали виступи за темами: „Фондова робота музею навчального закладу”, „Державний музей та школа. Шляхи інтеграції”, відвідали з екскурсіями Кіровоградський обласний краєзнавчий музей та заповідник-музей І.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія.

“Відлуння трипілля” таку назву мала виставка, що експонувалась в Олександрівському районному краєзнавчому музеї. На ній представлені глиняні фігурки, виліплені керамісткою Галиною Кірман у точній відповідності до ритуальної кераміки трипільської культури, яка була поширена на території лісостепового Правобережжя і Прикарпаття України, пізніше на території Волині й степу до Одеси включно.


Гайворон

В районному краєзнавчому музеї була проведена акція „Подаруй музею експонат”. Щоб представити нові надходження довелось відкрити етнографічний відділ, де відтворено культуру і побут східного Поділля. Нині в ньому налічуються вже понад 200 експонатів, у тім числі старовинні ікони, гончарні вироби, рушники, скатертини та інші предмети, що надійшли у ході акції.

Обласний художній музей

В обласному художньому музеї експонувалась персональна виставка члена Національної спілки художників України Сергія Шаповалова. Восени минулого року художник побував на пленері в Гурзуфі. Цього разу він представив тридцять робіт. Художник майстерно відтворив дійсність гірських та морських пейзажів. Вони привертають увагу своєю прозорістю, живістю, романтичністю.

На базі Одеського філіалу науково-дослідного реставраційного центру України з 16 по 22 вересня проходив семінар-практикум за темою “Екстремальна ситуація в музеях та заповідниках”. В семінарі взяв участь головний зберігач фондів Кіровоградського обласного художнього музею.

Фотосправа

14 вересня в ОУНБ ім Д.Чижевського відкрилась фотовиставка Юрія Лебедєва “Віддзеркалений світ” Шістдесят кольорових та чорно-білих робіт дивують своєю глибиною, витонченістю та несхожістю.

До Всесвітнього Дня туризму обласне управління культури і туризму та обласна організація Національної спілки фотохудожників України підготувала фотовиставку ”Золоті стежки Кіровоградщини”, яка репрезентує Кіровоградщину туристичну. На виставці про наш край за допомогою світла й тіні розповідають 60 світлин членів обласної організації Національної спілки фотохудожників України та фотолюбителів області.
Фотовиставка, на якій представлені знімки живописних куточків Кіровоградщини, по задуму організаторів, повинна привернути туристів в наш край. Виставка експонується в обласному художньому музеї.

Бібліотечна справа

Олександрівка

На базі Розумівської бібліотеки відбувся міжрайонний семінар бібліотечних працівників на тему: Краєзнавча робота бібліотек”. Досвідом ділилися бібліотекарі Кіровоградського та Олександрівського районів. Учасники семінару відвідали місцевий краєзнавчий музей, усипальню М.Раєвського та урочище “Бандурове”.

З 11 по 15 вересня 2007 року переможці обласного конкурсу «Найкращий читач 2007 року» взяли участь у пізнавально-розважальному фестивалі дитячого читання «Книгоманія-2007», який проводився в рамках ХІУ Форуму книговидавців «Найкраща книга Форуму-2007» в м. Львові. Під час фестивалю проводилися зустрічі з дитячими письменниками України, книжкові ярмарки, виставки, екскурсії та подорожі до визначних місць м. Львова. По закінченню фестивалю переможцям обласного конкурсу “Найкращий читач” були вручені призи та добірки книг українських письменників.

18-19 вересня 2007 року на базі Олександрійської центральної районної бібліотеки з метою удосконалення діяльності бібліотек області з бібліотечного краєзнавства проведена виїзна творча лабораторія методистів централізованих бібліотечних систем, районних бібліотек для дорослих на тему: ”Краєзнавство - шлях до формування позитивного іміджу публічних бібліотек”. В рамках творчої лабораторії відбувся круглий стіл ”Бібліотечне краєзнавство у культурному житті регіону”.


ОУНБ ім. Д.Чижевського

З 3 по 7 вересня 2007 року в м. Севастополі проходила Всеукраїнська науково-практичної конференції директорів державних та обласних універсальних наукових бібліотек, організаторами якої стали Міністерство культури і туризму України, Севастопольська міська державна адміністрація, управління культури Севастопольської міської державної адміністрації та Національна парламентська бібліотека України. Тема конференції “Проблеми формування та використання бібліотечних фондів публічних бібліотек України”. У роботі конференції взяла участь заступник директора з наукової роботи обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.І.Чижевського Козлова В.А. Під час конференції здійснено обмін досвідом роботи Центральної бібліотеки імені Л.М.Толстого для дорослих м.Севастополя, бібліотек-філій м.Балаклава, м.Інкерман та бібліотеками України з даного питання.

5 вересня 2007 року на базі обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.І.Чижевського відбулася презентація фільму Тамари Максимюк “Обитель: рассказ о Соловецком монастыре”, організаторами якої стали управління культури і туризму облдержадміністрації та обласна універсальна наукова бібліотека імені Д.І.Чижевського. У презентації фільму взяли участь голова обласної організації Національної спілки письменників України Бондар В.В., представники Спасо-Преображенського собору, викладачі та студенти вищих навчальних закладів, представники засобів масової інформації. Після перегляду фільму відбулося обговорення.

14 вересня 2007 року в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Д.І.Чижевського відбулося бібліотечне свято „Хай Ваша осінь буде золотою”, приурочене Міжнародному Дню людей похилого віку. У святі взяли участь читачки відділу міського абонемента пенсійного віку, працівники Ленінського районного управління праці і соціального захисту, Ленінського районного територіального центру одиноких і непрацездатних громадян. В ході свята проведено засідання круглого столу за участю заступника начальника управління праці і соціального захисту Ленінського району, спеціалістів по перевірці пенсій та призначення субсидій, соціального працівника Ленінського районного територіального центру одиноких і непрацездатних громадян, за яким розглянуто актуальні питання людей похилого віку. Працівниками бібліотеки проведено презентацію; книжкової виставки „Хай Ваша осінь буде золотою”.

До Всеукраїнського Дня бібліотек у відділі рідкісних книг і цінних документів обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського відкрилася виставка ”Scripta manet”, що у перекладі з латині означає “написане залишається”. Експозиція є спільним проектом бібліотеки, державного архіву Кіровоградської області та обласного краєзнавчого музею. Матеріали, виставлені на огляд, охоплюють період від XYII до XX сторіччя. До уваги відвідувачів представлені документи та книги з автографами видатних особистостей і наших знаменитих земляків. Більшість їх широкому загалу демонструється вперше. Читачі бібліотеки можуть ознайомитися з дарчими автографами Петра Могили, Пантелеймона Куліша, міського голови Єлисаветграда Олександра Пашутіна, Юрія Яновського, Дем'яна Бєдного, Івана Тобілевича, Павла Рябкова, Володимира Ястребова, Василя Флоровського, Івана Микитенка, Олени Журливої, Миколи Смоленчука, Якова Паученка, Іоана Кронштадського, Дмитра Чижевського та багатьох інших.


Книжкові виставки:

До Дня знань
„Бібліотека – першокурснику” - оглядові екскурсії - ознайомлення студентів І курсів місцевих вузів з відділами бібліотеки;

Освіта – ХХІ століття
“Державна політика в галузі освіти та процеси державотворення в Україні” - книжкова виставка;

До Всеукраїнського Дня бібліотек
“Нові надходження документів за 2007 рік” - День інформації - відкритий перегляд нових надходжень;
„Бібліотеки світу” - віртуальна Інтернет-екскурсія для студентів І курсів місцевих вузів, демонстрація інтернет-сайтів;

“Подаруй бібліотеці книгу” - благодійна акція;

Популяризація літератури з питань краєзнавства
„Актуальні аспекти краєзнавства” - видання Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені В. Сухомлинського- книжкова виставка;

До Дня партизанської слави
“Дорогами партизанської слави” - книжкова виставка;

Програма розвитку культури області на 2003-2007 роки
“Бібліотека у процесі збереження й відтворення духовної культури”- викладка літератури;
“Моя батьківщина там, де моя бібліотека” - викладка літератури;

Програма забезпечення захисту та безпеки туристів
“ Хочу побачити Землю, хочу побачити світ “- книжкова виставка;
“Країни і континенти: погляд мандрівника “- до Дня туризму - викладка літератури;

Програма патріотичного виховання населення, формування здорового способу життя, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства
“Вершини світового письменства”- книжкова виставка;

Популяризація літератури з питань економіки
“Електронна комерція”- книжкова виставка;

Популяризація літератури з питань техніки
“Виробництво будівельних матеріалів”- перегляд літератури;
„Видатні імена в науці”- цикл книжкових виставок;
“Великі учені – розбудовники природничих наук “- книжкова виставка;

Популяризація літератури іноземними мовами
“Англійське ділове мовлення “- книжкова виставка;

Популяризація літератури з питань мистецтва
“Концентрат живописного кольору: український авангард 10-30-х років ХХ ст.” - книжкова виставка;

До Міжнародного Дня людей похилого віку
“Хай Ваша осінь буде золотою” - книжкова виставка;
“Додати рокам життя” - книжкова виставка;

Календар мистецтв
60 років від дня народження М. Мозгового, українського композитора, естрадного співака;
175 років від дня народження П. Ніщинського, українського композитора, поета-перекладача;
8 вересня – День українського кіно;

“Центр європейської інформації” - постійно діючий інформаційний ресурс.

Літературний календар
„Співець жовтневої зорі” - 110 років від дня народження І.К. Микитенка, українського письменника;
„Рідкісний дар бачити веселе і смішне у житті” - 145 років від дня народження О. Генрі, американського письменника;
„Історичний романіст” - 215 років від дня народження І. І. Лажечнікова, російського письменника;
„Письменник повинен підтримувати людину”- 110 років від дня народження У. Фолкнера, американського письменника;
„Літописець казахського народу” - 110 років від дня народження М.О. Ауезова, казахського письменника;
„Класик російської драматургії” - 190 років від дня народження О.В. Сухово-Кобиліна, російського письменника;
„Викриваючи істинні недоліки суспільства” - 75 років від дня народження В. Н. Войновича, російського письменника;
„Письменник, критик, громадський діяч” - 80 років від дня народження А. Адамовича, білоруського письменника;


ОЮБ ім. О.Бойченка

Книжкові виставки:
“Україна...Золота, чарівна сторона” - до Дня знань;
“Творчі віхи художниці О.Кульчицької” - до 130-річчя від дня народження;
“Шляхами мужності і слави” - до Дня партизанської слави;
“Всесвітня історія очима сучасників”;
“Петро Григоренко: навічно в серці з Україною”;
“Сторінками журналу ”Міжнародний туризм” - до Дня туризму;
“Туристичними шляхами Єлисаветграду” - до Дня туризму;
”Календар природи: осінь”;
Календар знаменних дат: “ Молодій гвардії - 65”;
“На творчих вершинах І.Микитенка”;
“Моє місто: погляд через роки”;
“Всесвіт належить людині: К.Ціалковський” - до 150-річчя від дня народження;

Проведені масові заходи:
“У світі флори і фауни” - екологічне лото;
“Історія в кожному імені міста” - бесіда;
“Рукотворне диво - Софіївка”- відеобесіда;
“Символіка України та рідного краю” - урок державності;
“Архітектура старого міста” - відеобесіда;
“К.Шимановський і Україна” - музична година;
“Най край в легендах, піснях та переказах” - літературна година;
“Мій рідний край і роздуми про нього” - до 110-річчя виходу книги О.Пашутіна “Історический очерк г. Елисаветграда”;
“З Україною в серці” - літературно-музична година;
“Україна-європейський вибір” - бесіда – вікторина;
“Кіровоград і Англія” - відеоперегляд;
Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

До Дня знань
“З Україною в серці” - загальнобібліотечний День інформації до Дня знань;
“Для мене в світі ти єдина, моя чарівна Україна!” - музична година;
“Школа практичного психолога” - виставка літератури;

Тиждень краєзнавства в бібліотеці
“Барви рідного краю” - виставка-панорама та огляд літератури до 253 – річниці утворення м.Кіровограда;
“Легенди рідного краю” - фольклорна мандрівка;
“Люби та знай свій рідний край - книжкова виставка;
“Краю мій степовий” - історично-краєзнавча бесіда;

До Всеукраїнського Дня бібліотек
“Книги-це ріки, що наповнюють всесвіт” - літературно-художня композиція та книжкова виставка;
“Роль книги у формуванні особистості учні початкової школи” - тематична викладка;
“Роль книги у формуванні особистості учня початкової школи” - тематична викладка;
“Раритети нашої бібліотеки” - театралізовані екскурсії до бібліотеки з оглядом книжкової виставки;

До ювілейних дат письменників
“Будуємо замок добрих чарівників Європи” - літературні подорожі:
-до 110-річчя від дня народження англійської письменниці Е.Блайтон;
-до 100-річчя від дня народження шведської письменниці А.Ліндгрен;
“ Подорожуємо сторінками української книги” - літературна година до 85- річчя від дня народження українського прозаїка А.Давидова.

Відбулися заходи щодо організації змістовного дозвілля дітей та засідання клубів за інтересами.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2007 Webmaster: webmaster@library.kr.ua