[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини


Фон

Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за січень 2008 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури і туризму облдержадміністрації були розглянуті питання:
1. “Про стан виконавської дисципліни у відділах культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів та управлінні культури і туризму облдержадміністрації у 2007 році”;
2. “Про хід виконання Закону України “Про звернення громадян” в управлінні культури і туризму облдержадміністрації”;
3. “Про хід виконання Постанови Верховної Ради України “Про Рекомендації парламентських слухань “Національна кінематографія: стан, проблеми та шляхи їх вирішення”.

З 25 грудня 2007 року по 6 січня 2008 року в Кіровоградській обласній філармонії були проведені новорічні ранки, на яких діти мали змогу переглянути виставу “Нові бременські музиканти” Московського “Столичного театру”. Було проведено 20 новорічних ранків.

Обласним театром ляльок підготовлено нову новорічну шоу-програму для дітей молодшого та середнього шкільного віку, яка проводилась на базі театру та у 4 районах області: Кіровоградському, Компаніївському, Новоукраїнському та Маловисківському.
Кіровоградським академічним обласним українським музично-драматичним театром імені М.Кропивницького проведено нову новорічну розважально-ігрову програму та виставу “Котигорошко”. З 25 грудня 2007 року по 6 січня 2008 року у театрі відбулося 20 новорічних ранків та вистав.

8 січня представники влади, громадськості та ветерани Великої Вітчизняної війни поклали квіти до меморіалу Слави на Фортечних валах з нагоди 64 - річниці визволення Кіровограда від фашистських окупантів.

22 січня Кіровоградщина відзначила День соборності України.
В м. Кіровограді відбулася церемонія урочистого покладання квітів до пам’ятника Тараса Шевченка за участю керівництва області, міста та громадськості, у приміщенні обласної філармонії відбулися урочистості та концерт, в концерті взяли участь провідні виконавці та творчі колективи обласної філармонії.

Бобринецький район

“Рушник - оберіг району” під такою назвою з нагоди Дня соборності України у районному Будинку культури пройшла культурно-мистецька та громадсько- політична акція, ініційована відділом культури і туризму РДА. До вишивання оберегу залучено кращих народних майстринь краю. Представники влади району вітали присутніх з Днем соборності, побажали вишивальницям районного центру і району успіхів у цій благородній справі.

27 січня у міжнародний День пам’яті жертв Холокосту члени єврейської громади поклали квіти до меморіалу жертвам Холокосту обласного центру, пам’ятника євреям-жертвам фашизму та пам’ятного знаку жертвам Холокосту.

29 січня в обласному центрі відбулася урочиста хода пам’яті, присвячена вшануванню героїв Крут . Розпочалася вона біля пам’ятника Тараса Шевченка. Звідти колона під державним прапором і під звуки духового оркестру попрямувала на площу Богдана Хмельницького, де й відбувся мітинг. У виступах, виголошених на ньому говорилося про велич подвигу київських юнаків, наш обов’язок пам’ятати про них і бути гідними їхньої пам’яті..

Меморіальну дошку письменнику і вченому М.Смоленчуку встановлено на старому корпусі КДПУ імені В.Винниченка. Микола Смоленчук був талановитим викладачем, письменником і вченим-літературознавцем. Учився і працював він у Кіровоградському педінституті. Створив пам’ятну дошку скульптор Віктор Френчко. На урочисту подію з нагоди її відкриття зібралися студенти університету, викладачі, люди близькі до Миколи Кузьмовича. Вечір пам’яті, присвячений М.Смоленчуку відбувся у літературно-меморіальному музеї імені І. Карпенка-Карого.

Національна спілка театральних діячів України нагородила директора-художнього керівника академічного обласного музично-драматичного театру імені М.Кропивницького заслуженого діяча мистецтв України Михайла Ілляшенка дипломом і премією імені нашого славетного земляка Марка Кропивницького за великий внесок у розвиток театрального мистецтва.

Журі обласної літературної премії імені Євгена Маланюка на своєму засіданні визначили переможців за 2007 рік. Премію присуджено: в номінації „Художня література” - Леоніду Безпалому за збірку поезій „ Іти й не падать”; “ Літературознавство і публіцистика” - Василю Марку за навчальний посібник “ Стежки до таїни слова”; „Переклад” - Ользі Полевіній за переклад російською мовою поем Ліни Костенко. Урочистості з нагоди вручення премії відбудуться в юнацькій бібліотеці імені О. Бойченка.

Просвітництво. Художня самодіяльність

28-29 січня в обласному центрі відбувся обласний конкурс юних композиторів пам’яті Ю. Мейтуса.

31 січня відбувся обласний тур Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості.

Театрально-концертне життя

8 січня в обласній філармонії розпочалися вечори духовної музики ”Різдвяні передзвони”. Їх організаторами виступають облдержадміністрація, обласна рада, обласне управління культури і туризму, Спасо-Преображенський собор та обласна філармонія. У святі взяли участь відомі хори та оркестри з Києва, Вінниці, Кіровограда та інших міст України.
З надзвичайним успіхом відбувся концерт камерного хору “Хрещатик”.
Феєричною кульмінацією й фіналом свята духовної музики „Різдвяні передзвони” став концерт камерного хору „Київ” під орудою Миколи Гобдича. В рамках „Різдвяних передзвонів” пройшов музичний салон ”Бон а парт”, гостем якого став відомий скрипаль Остап Шутко та його дружина віолончелістка Ольга Шутко, співак Ярослав Страшний.
Глядачам було презентовано різдвяний вертеп ”Небо і земля”.

В педагогічній академії відбулася прем'єра вистави “ Королева Лір” в якій наш земляк нині професор сценографії Оуклендского університета США
Павло Босий виступив як сценограф та постановник.

Кіно

В Кіровограді знято повнометражний дитячий фільм під назвою” У чужій шкурі”. В ньому йдеться про відносини між хлопчиками та дівчатками у перехідний вік. Про цю непересічну для регіону подію на презентації, яка відбулася 23 січня, розповіли керівники проекту Володимир Крутоус, Наталія Устименко та гендиректор Кіровоградської ОДТРК Сергій Омельчук.
Дитяча телевізійна студія „КУ-РАЖ” Кіровоградської ОДТРК півтора року працювала над фільмом , виробництво якого завершилось у 2007 році. Наталія Устименко виступила сценаристом, Володимир Крутоус - режисером, кіровоградський композитор Віталій Негребецький створив музику до фільму. Усі дитячі ролі виконують актори дитячої телевізійної студії “Ку-Раж”.

Музейна справа

Обласний краєзнавчий музей

17 січня працівники обласного краєзнавчого музею презентували пересувну виставку “Визволителі Кіровоградщини” та провели тематичний масовий захід „Прославлені в віках. Кіровоградська наступальна операція” - до 64-ї річниці визволення Кіровограда від фашистських загарбників для учнів Кіровоградської загальноосвітньої школи № 26.

До Дня соборності України працівники обласного краєзнавчого музею провели екскурсії, тематичні бесіди з використанням музейних предметів для учнів Кіровоградської гімназії № 5 імені Т.Г.Шевченка та студентів комерційного технікуму.

У січні співробітники музею провели цикл заходів:

пересувні виставки:
до 165-ї річниці від дня народження Дмитрян Анни Михайлівни;
до 105-ї річниці від дня народження Мейтуса Ю.С.;
до 120-ї річниці від дня народження народного артиста
СРСР Гната Юри;
бесіди :
“Різдвяні свята”;
“Звичаї та обряди українського народу”;
“Новий рік. Різдво. Водохреща”;
“Урок пам’яті” - вшанування 90-ї річниці подвигу героїв Крут.

Обласний художній музей

14 січня в Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття персональної виставки творів заслуженого працівника культури України, директора Кіровоградської дитячої художньої школи, члена Національної спілки художників України Леоніда Івановича Бондаря до 70-річчя з дня народження. Експозиція складається із 78 робіт.

З 14 січня по 20 січня в музеї експонувалась 8-ма Міжнародна фотовиставка газети “День” - “Життя - як воно є”.

22 січня в обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки художніх творів присвяченої Дню соборності України.
На виставці представлено 63 живописних, графічних, скульптурних творів з фондів обласного художнього музею.
Під час відкриття виставки проводився показ документальних фільмів, присвячених історії українського народу.

Образотворче мистецтво

8 січня у виставковій залі обласного центру народної творчості була відкрита персональна виставка кіровоградської художниці Наталії Завалій “Минуле і сучасне Кіровоградщини”. 30 експонатів, представлених на виставці, виконані технікою складного батика, поєднуючи існуючий метод з елементами розпису тканини текстильними фарбами.

Бібліотечна справа

Світловодськ

У День соборності України в приміщенні центральної районної бібліотеки відкрилася виставка “Край мій - гордість моя”. Відкрити виставку випало громаді села Велика Андрусівка, оскільки місцевій бібліотеці в січні виповнилось 60 років. Сільські працівники культури та освіти ознайомили відвідувачів з історією села та експонатами виставки , серед яких особливу зацікавленість викликали старовинні знаряддя праці з місцевого музею, рушники, вишивки, килими, полотно самодіяльного художника Федора Калиниченка, на якому зображена стара Андрусівка перед самим її затопленням водами рукотворного моря.

Олександрівка

У районі шириться рух “Допоможи своїй бібліотеці, а вона допоможе тобі”. Акція, за програмою якої читачі дарують бібліотекам книги, збагатила фонди майже на 1500 примірників. Лідерами у цій справі є Олександрівська районна бібліотека для дорослих, Івангородська, Цвітневська, Єлисаветградська, Поселянівська сільські.

ОУНБ ім. Д.Чижевського

11 січня відділ мистецтв ОУНБ імені Д.Чижевського спільно зі студентським театром Педагогічної академії „Маленький глобус” запросили усіх бажаючих на виставу „Український вертеп ХІХ століття”, в редакції Миколи Маркевича. Вертепне дійство - одна з найкращих оздоб Різдва. Незважаючи на занепад старих традицій, вертепи залишаються улюбленими формами мистецького вираження різдвяної радості. Це дійство, відобразивши дитячу щирість та зрілу віру, заполонило глядачів – працівників бібліотеки та їхніх дітей. Вертеп - це своєрідний простір, якого не торкається час.

16 січня в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Д.Чижевського відкрився інформаційно-консультативний гендерний центр, який надаватиме допомогу населенню Кіровоградщини в реалізації політики рівних можливостей чоловіків та жінок в усіх сферах життєдіяльності. Гендерний центр створено спільно управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації та управлінням культури і туризму облдержадміністрації на базі Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.Чижевського. Центр відкрився в рамках Обласної програми з утвердження гендерної рівності на період до 2010 року.
Це буде місце для спілкування, навчання й наукових досліджень з використанням сучасних комп’ютерних технологій та солідних інформаційних ресурсів. З понеділка по середу в центрі проводитиметься прийом громадян, які потребують дружньої поради, а по четвергах працюватиме “Юридична клініка”, де консультації надаються безкоштовно.

17 січня на базі обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.Чижевського з метою популяризації „Юридичної клініки”, основним завданням якої є надання безкоштовної консультативної юридичної допомоги соціально незахищеним верствам населення, відбулася зустріч начальника міського управління юстиції Гуріної Л.В., юристів головного управління юстиції в Кіровоградській області з журналістами місцевого телебачення, а також студентами і курсантами Кіровоградського юридичного інституту Харківського національного університету внутрішніх справ.

Книжкові виставки та викладки літератури:

„Як прийдуть до мене три празника в гості...”- викладка літератури до Новорічних та Різдвяних свят;
„Соборність України: історична спадщина й виклики часу” - книжкова виставка до Дня соборності України;
„Вона - наш витвір, наша мрія, соборна, вільна Україна”- книжкова викладка до Дня соборності України;
„Крок у безсмертя”- книжкова виставка до 90-річчя бою під Крутами;
„І досі в пам`яті ті дні” - книжкова виставка до 64-ї річниці визволення Кіровограда від фашистських загарбників;
„І все то те - немов дари Господні” – викладка літератури до 70-річчя від дня народження В.Стуса;
„Микола Аркас. Історик, композитор і культурно - просвітній діяч”- викладка літератури до 155-річчя від дня народження М. Аркаса;”
„Голос ніжності і правди”- викладка літератури до 110-річчя від дня народження В. Сосюри;
„Як бджоли п’ють нектар, беру слова…”- викладка літератури до 90-річчя від дня народження Яра Славутича;
„Співає колос”- книжкова виставка до 90-річчя від дня народження Яра Славутича;
„Прометей ХІХ століття”- відкритий перегляд літератури до 220-річчя від дня народження Джорджа Байрона, англійського поета;
„Журнал „Иностранная литература”: крізь десятиліття” - відкритий перегляд;
„Краса античності на струнах у епох” - книжкова виставка з циклу „Панорама літературних епох”;
„Українська і світова наука в шкільній практиці” - книжкова виставка;
„Перспективи євроінтеграції та підвищення ефективності зовнішньої політики України”- книжкова виставка, центр європейської інформації.

Літературний календар:

„Замисленого степу ніжний лірик”-110 років від дня народження В. Сосюри, українського поета;
„І прометей, і демон”- 220 років від дня народження Дж. Г. Байрона, англійського поета;
„На п’єдесталі страждань: духовний портрет В. Стуса ”- 70 років від дня народження В. Стуса, українського поета;
„Інтелектуальна проза Фредеріка Стендаля”- 225 років від дня народження Ф.Стендаля, французького письменника;
„Мить і вічність на срібних струнах”- 70 років від дня народження В.Висоцького, російського композитора і співака;
80 років від дня народження Мориса Бежара, французького балетмейстера;
70 років від дня народження Лариси Шепітько, акторки, кінорежисера;
125 років від дня народження Павла Філонова, художника.

Популяризація літератури з питань економіки

„Сучасна економічна політика України”- перегляд літератури;
„Фінансова санація - засіб запобігання банкрутства” - книжкова виставка.

Популяризація літератури з питань техніки:

„Основи технологій галузей промисловості” - книжкова виставка;
„Нетрадиційні джерела енергії” - перегляд літератури.

ОЮБ ім. О.Бойченка

Книжкові виставки:

„Світло поетичних рядків” - В. Сосюра;
„Соборність України: погляд в історію”;
„Ліки, яким тисяча років”;
„Енергія життя - енергія творення” - В.Висоцький;
„Вогонь: ворог і друг;”
„В майстерні художника” - Суриков В.;
„Ті дні у пам’яті народній” - Велика Вітчизняна війна;
„Жертовний хрест під Крутами стоїть” - до 90-річниці подвигу героїв Крут;
„Подвигу жити вічно”- до Дня визволення м. Кіровограда від німецько-фашистських загарбників;
„Глибина слів чарує покоління” - до 80-річчя від дня народження Логвиненка В.А.;
Календар знаменних дат: Ю.Мейтусу -105.

Масові заходи:

„Державні символи України” - бесіда;
„З Україною в серці” - літературно-музична година;
„Святкування Нового року в країнах світу” - бесіда;
„Корифеї театральної спадщини” - бесіда;
„Італійський маестро скрипки - А.Вівальді” - літературно-музична година;
„Вклонімося великим тим рокам „ - історичний відеоекскурс;
„Рукотворне диво - Софіївка” - відеоподорож.
Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А. Гайдара

До 64-річниці визволення м. Кіровограда від німецько - фашистських загарбників
„Ми не забудемо нічого”- інформаційна година;
„Діти - герої нашого краю” - урок читання для учнів 1-2 класів;

До Дня соборності України
„З Україною в серці” - книжкова виставка та огляд літератури;

До ювілеїв письменників
„Дитячий віршограй” - літературна година до 100-річчя від дня народження М.Пригари;
„Будуємо замок добрих чарівників Європи”- літературна година до 125-річчя від дня народження О.М.Толстого;
„Феномен таланту В.Сосюри” - книжкова виставка до 110-річчя від дня народження поета;
„І край мене почує”- книжкова виставка до 70-річчя від дня народження В.Стуса.
Відбулися пізнавально-розважальні заходи та засідання бібліотечних клубів.


[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua