[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини


Фон


Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за лютий 2008 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1. “Про стан виконання програми соціально-економічного розвитку по галузі культура у 2007 році та основні завдання на 2008 рік”.
2. “Про стан роботи із зверненнями громадян у 2007 році та січні 2008 року”.

10 лютого біля головного корпусу Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка відбувся мітинг, присвячений пам'яті видатного російського поета Олександра Пушкіна.

15 лютого - у річницю виводу радянських військ з Афганістану - на Кіровоградщині були вшановані люди, які з честю виконали свій інтернаціональний обов’язок, іноді ціною власного життя.

22 лютого в обласному центрі відбулися урочистості та святковий концерт з нагоди Дня захисника Вітчизни.

В облдержадміністрації відбулася презентація проекту “Кіровоградська область у загальнонаціональній акції “Сім чудес України”. Обрано чотири об’єкти, які здатні претендувати на чудеса природи. Це ландшафтний заказник ”Монастирище” ( Устинівський район), місцевість “Каскади” (Маловисківський район), заказник “Чорноліський” (Олександрівський район), та долина річки Інгулець (Петрівський район).

Гайворон

Вулиця у селі Таужному, де у 60-роках минулого століття мешкав молодий учитель місцевої школи і початкуючий у ту пору поет Василь Стус, носитиме його ім’я. У місцевій школі відбувся вечір з нагоди 70-річчя вже визнаного світом письменника та громадського діяча, палкого борця за незалежність України. Тут його добре пам’ятають, шанують за щире серце, добрі справи, яскравий літературний спадок.

Ульяновський район

У селі Вільховому, в якому народився і виріс професор Кіровоградського педагогічного університету Леонід Куценко, на приміщенні місцевої школи відкрито меморіальну дошку. Щиро й задумливо дивиться з чорного граніту на земляків і гостей села Леонід Васильович - відомий літературознавець, громадський діяч, член Національної спілки письменників України, заслужений працівник народної освіти України, чиє життя, так трагічно й так дочасно обірвалося 22 грудня 2006 року. Тепер він повернувся в рідне село назавжди. Повернувся в камені... Відкриття дошки приурочено до дня народження нашого видатного земляка.

Мала Виска

Письменник і громадський діяч Володимир Бровченко, якому нещодавно присуджено звання почесного громадянина Малої Виски, зробив подарунок своїм землякам, передавши районній бібліотеці понад тридцять примірників художньої та енциклопедичної літератури.

Просвітництво. Художня самодіяльність

9 лютого на базі Кіровоградської дитячої музичної школи № 2 відбувся відбірковий тур Всеукраїнського фестивалю-конкурсу виконавців на народних інструментах “Провесінь”, в якому взяли участь 48 учнів шкіл естетичного виховання міст Кіровограда, Знам'янки, Олександрії, Світловодська, та Голованівського, Компаніївського, Онуфріївського районів.
До участі у заключному турі конкурсу рекомендовано 18 учнів, які зайняли перші місця у різних номінаціях та вікових категоріях.

12 лютого у відділі документів іноземними мовами обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.Чижевського відбулася презентація творчих робіт Євгена Василевського „Металеві метаморфози”. Роботи, представлені на виставці, - вироби з металу, виконані в техніці арт-зварювання. За словами самого пана Євгена, матеріал для своїх скульптур він знаходить всюди, де тільки можливо: це відходи - і промислові, і побутові. „Іноді люди самі приносять мені ті речі, якими вони вже не користуються і не хочуть накопичувати їх удома… Повірте, у мене чимало ідей, як з цього мотлоху зробити оригінальні скульптури!”, - коментує пан Василевський.Персональних виставок художник ще не мав. Це перша спроба трохи відкрити свою творчість загалу. Кіровоградський митець знайшов, напевне, найкраще застосування тому, що люди зневажливо називають відходами, які забруднюють довкілля. Він показав усім нам, що навіть зі сміття можуть вирости чудові квіти.

28-29 лютого в приміщенні Кіровоградської ДМШ №2проведено ІІІ обласний конкурс юних композиторів пам’яті Ю.Мейтуса. У конкурсі взяли участь 15 учнів з дитячих музичних шкіл міста Кіровограда, Долинської ДМШ та Маловисківської ДШМ.

Журі конкурсу очолював народний артист України, член Національної спілки композиторів України, професор Національної музичної академії України імені П.І.Чайковського Степаненко Михайло Борисович.
В рамках конкурсу проведено майстер-клас голови журі, концерт за участю учнів та викладачів Кіровоградської ДМШ № 2, студентів Кіровоградського музичного училища та студента ІІ курсу факультету “Фортепіано” Національної музичної академії України імені П.І.Чайковського, лауреата Всеукраїнського фестивалю-конкурсу “Нейгаузівські музичні зустрічі” Васкевича Андрія. Учасники концерту виконували твори Ю.С.Мейтуса, композиторів Кіровоградщини та Степаненка М.Б.
В рамках зазначених заходів проведено конкурс на написання слів та музики гімну обласного конкурсу учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів “Паросток”. На розгляд журі подано 4 роботи викладачів Світловодської ДМШ, Долинської ДМШ, Кіровоградських ДМШ № 2 та ДШМ.

Театрально-концертне життя

В рамках туру „Кролики. 20 лет спустя” в обласній філармонії пройшли виступи Володимира Данильця та Володимира Моісеєнка.

13 лютого кіровоградська молодь отримала доволі рідкісну нагоду побачити і послухати представників актуальної української музики - популярний вітчизняний гурт “Бум Бокс”, а музиканти, у свою чергу, відкрили для себе Кіровоград, виступивши вперше на сцені обласної філармонії.

14 лютого в Кіровограді відбулися дві вистави Санкт-Петербурзького державного драматичного театру „Сокровища капитана Штиля” - для дітей, та „Моя жена лгунья”.

16 лютого в обласному театрі ляльок відбулася прем’єра вистави “Лускунчик” Т.Гофмана. На прем'єру був запрошений режисер-постановник – заслужений артист України А. Поляк.

21 лютого в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені М. Л. Кропивницького відбулася прем'єра вистави “Сповідь Дон Жуана” за п’єсою відомого українського драматурга Анатолія Крима.

Музейна справа

У „Театральній вітальні” меморіального музею Марка Кропивницького відбувся тематичний захід з нагоди відзначення 120-ї річниці від дня народження видатного земляка, актора і режисера, фундатора і беззмінного керівника протягом більше сорока років Київського академічного українського драматичного театру імені І.Франка, народного артиста СРСР Гната Петровича Юри. У музеї створено виставку „Театру віддане життя”. На ній представлено світлини театральної родини Юрів, митця у різних ролях, його особисті речі а також книги Гната Юри і книги про нього.

Обласний краєзнавчий музей

Відбулися заходи
Тематичні бесіди з використанням музейних предметів:
До 110-ти річчя від дня народження Альфреда Окснера - вченого-ботаніка, уродженця міста Єлисаветграда;
До 111-ї річниці від дня народження Євгена Маланюка - письменника-земляка, культуролога, історіографа;
Бесіди з циклу “Звичаї та обряди українського народу” за темами “Стрітення”, “Масляна”;
Презентація книги К.Береста “Юність опалена війною”.

Краєзнавчий музей відкрив п’яту виставку української народної вишивки, яка проходить в інституті розвитку людини „ Україна”. На ній представлені українські вишиті сорочки, рушники, серветки, панно, виготовлені гуртківцями професійних училищ області.Виставка має назву „Символи українського народу”. Метою її є поглиблення знань відвідувачів про національний одяг та його елементи.

Обласний художній музей

5 лютого в обласному художньому музеї відбулася презентація альбому “Володимир Винниченко - художник”. Авторський колектив під керівництвом українського мистецтвознавця Олександра Федорука відкрив у цьому виданні унікальні сторінки із життя відомого політика, історика і письменника Володимира Винниченка.
Вперше він представлений в альбомі, який щойно вийшов з друку, як художник. У виданні вміщено художні роботи В. Винниченка, які, за словами автора альбому, добре відомі у Європі. Під час презентації книги її автору Олександру Федоруку вручено обласну премію у сфері образотворчого мистецтва й мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна.

В обласному художньому музеї відбулося відкриття обласної виставки-конкурсу, присвяченої роботі пожежно-рятувальної служби області. На ній представлені полотна документального характеру, тематичні картини, плакати. Одні художники через свої твори намагаються донести до громадян жах подій, з якими доводиться стикатись рятівникам мало не щодня. Інші зображають порятунок у вигляді мужнього МНСника, за спиною якого крила янгола...
Організатори виставки ГУМНС в області, управління культури ОДА, управління у справах сім'ї, молоді та спорту ОДА та обласна організація Національної спілки художників. На виставці було представлено 30 творів живопису.
За підсумками проведення конкурсу було вручено премії переможцям за найкращі роботи. Перша премія була вручена члену Національної спілки художників України Феліксу Михайловичу Полянському. Другою премією був нагороджений заслужений працівник культури України, член Національної спілки художників України Леонід Іванович Бондар та член Національної спілки художників України Юрій Борисович Гончаренко. Третя премія була вручена членам Національної спілки художників України Анатолію Михайловичу Двірському, Андрію Васильовичу Хворосту, Любові Григорівні Кир'яновій.

13 лютого обласний художній музей відсвяткував свій 15-річний ювілей. Цій події була присвячена виставка, зібрана з картин музейного фонда та полотен які для експозиції надали зі своїх колекцій відомі художники.На виставці представлено близько 50 живописних та графічних творів.

19 лютого в приміщенні обласного художнього музею відбулася прес-конференція та презентація художніх робіт конфіскованих Службою безпеки України.

11 лютого Служба безпеки України передала вилучені картини восьми провідним музеям держави. Найбільше експонатів - 19 полотен - дісталося Кіровоградському обласному художньому музею. На заході були присутні представники СБУ у Кіровоградській області, начальник управління культури і туризму облдержадміністрації, директор художнього музею та мистецтвознавці.

20 лютого відбулося відкриття пересувної виставки до Дня захисника Вітчизни в госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни.

28 лютого в залі художників-земляків було здійснено доповнення музейної експозиції до 194-річниці з дня народження Т.Г. Шевченка художніми творами на шевченківську тематику та вітриною з матеріалами про життя і творчість Т.Г. Шевченка.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д.Чижевського

Масові заходи

18 лютого в ІРЦ ''Вікно в Америку'' відділу документів іноземними мовами ОУНБ імені Д.Чижевського відбулася презентація учбових програм регіонального центру Міжнародного інституту менеджменту в Кіровоградській області.

21 лютого в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Д.Чижевського відбувся музично-літературний вечір “З тобою врівень, один на сотні поколінь” присвячений 70-річчю від дня народження Василя Стуса талановитого поета, блискучого перекладача та літературознавця.

25 лютого в ІРЦ ''Вікно в Америку'' відбулася знаменна подія – до уваги кіровоградських працюючих жінок було започатковано новий англомовний дискусійний клуб '' English Club for Professional Women''.

26 лютого на базі ОУНБ імені Д.Чижевського в рамках проекту ''Мережа громадянської освіти: правова освіта сільського населення'' пройшов тренінг для працівників 17 інформаційно-ресурсних центрів області на тему: '' Попередження домашнього насильства. Запобігання торгівлі людьми. ''

Книжкові виставки

„Книги Єлисаветградської громадської бібліотеки” -до 109-річчя обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.Чижевського;
„Лауреати обласної літературної премії імені Є.Маланюка за 2007 рік”- тематична книжкова виставка;
„Біографія поетичного рядка від Леоніда Куценка” - до 55-річчя від дня народження Куценка Леоніда Васильовича;
„Де була б ти сьогодні, Європо, де була б ти, якби не вони?”- до Дня захисника Вітчизни;
„Світіння слова у безмежжі часу”- до Міжнародного дня рідної мови;
„Мова - це дім буття”- до Міжнародного дня рідної мови;
„Вершини готики у царині мистецтва”- книжкова виставка з циклу „Панорама літературних епох”;
„В любові нам вічність дається”- перегляд літератури - до Дня святого Валентина;
„Благословенні будьте, серця рани...”- викладка літератури до Дня святого Валентина;
„Освітні програми ЄС та глобалізація освіти в Україні” - центр європейської інформації;
„Модерн як явище европейської культури”- популяризація літератури з питань мистецтва;
„Свідки епох”- до 540-річчя від дня смерті Йоганна Гутенберга, німецького винахідника, який поклав початок книгодрукування в Європі;
Філософія осмислення життя” - перегляд літератури до 110-річчя від дня народження Бертольда Брехта, німецького письменника, теоретика мистецтва, театрального і громадського діяча;
„Балансування на межі війни” - до 120 річчя від дня народження Джона Даллеса (1888-1959), державного діяча США, дипломата, юриста.

Літературний календар

Книжкові виставки

„Поезія почуття і мудрості серця” - 225 років від дня народження В.А.Жуковського, російського поета;
Геніальний мрійник і фантаст” - 180 років від дня народження Жуля Верна, французького письменника;
„Живописні фрески Брехта” -110 років від дня народження Б. Брехта, німецького письменника, драматурга.

Календар мистецтв:

390 років від дня народження Бартоломе Мурильо, іспанського живописця;
125 років від дня народження Казимира Малевича, художника-авангардиста;
70 років від дня народження Стефана Турчака, українського диригента;
„Організація сучасного виробництва”- популяризація літератури з питань економіки, перегляд літератури;
„Захист рослин: наука і практика”- популяризація літератури з питань сільського господарства, перегляд літератури;
„Нові надходження” - книжкова виставка;
„Нові довідково - інформаційні та бібліографічні видання – читачам”- книжкова виставка.

ОЮБ ім.О.Бойченка

Масові заходи

“Зоря України - Леся Українка” - літературно-музична година;
„Зірки української естради” - музична година;
„Тіна Кароль: шлях на зірковий Олімп” - музична година;
Презентація книги „Точка роси” за участю автора Р.Любарського;
„Єдина з тисяч”- літературно-музична година до Міжнародного дня рідної мови;
„Наша держава - Україна” - бесіда;
„Афган болить в моїй душі” - бесіда;
„ Все починається з любові” - бесіда до Дня святого Валентина.

Книжкові виставки

„Сучасне рабство: міф чи реальність”;
„З літопису віри і пам’яті” - до 1010-річчя прийняття Християнства на Русі;
„Троянда вітрів” - до Всеукраїнського року туризму;
„Живи і квітни, мово рідна” - до Міжнародного дня рідної мови;
„Василь Стус: поет і людина”;
„Зоряний час творчості” - лауреати Обласної літературної премії імені Є.Маланюка;
„Alma mater Єлисаветградських гімназисток” - віртуальна виставка по книзі С.Шевченка;
Календар знаменних дат: К.Малевичу - 130.
Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

До Дня захисника Вітчизни
„Є, що згадати всім нам...” - книжкова виставка та огляд літератури;
До ювілеїв письменників
„Будуємо замок добрих чарівників Європи” - віртуальна подорож з книжковою викладкою до 380-річчя від дня народження Шарля Перро;
„Незвичайні пригоди та подорожі Ж.Верна”- книжкова виставка та огляд літератури до 180-річчя від дня народження Жюля Верна;
Відбулися пізнавально-розважальні заходи, засідання бібліотечних клубів, тиждень історії і права.


[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua