[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини


Фон


Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за березень 2008 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:

1.Про стан виконання наказу Міністерства культури і туризму України ”Про проведення повного звірення наявності пам’яток державної частини Музейного фонду України фондово-обліковою документацію”;
2.”Про хід виконання розпорядження голови облдержадміністрації „Про оголошення 2008 року Роком туризму і курортів”;
3.”Про хід виконання Програми забезпечення пожежної безпеки на період до 2010 року”;
4.”Про стан дотримання державними службовцями управління культури і туризму облдержадміністрації законів України „Про державну службу” та “Про боротьбу з корупцією”.

7 березня в обласній філармонії відбулися урочистості та концертна програма з нагоди Міжнародного жіночого дня.

9 березня Кіровоградщина відзначила 194-річницю від дня народження Т.Г.Шевченка.
Протягом тижня закладами культури області проведено низку святкових заходів, присвячених 194-і й річниці від дня народження Т.Г.Шевченка. Цьогорічні Шевченківські дні у нашому краї ознаменувалися відкриттям нового гранітного пам’ятника Кобзареві у місті залізничників Знам’янці та погруддя поета у степовій Ульяновці.
В Кіровограді біля пам’ятника поету відбулися урочистості. Звучали безсмертні вірші поета, було покладено багато квітів. В урочистостях взяли участь перші особи області та міста, представники громадськості, інтелігенції, студентської й учнівської молоді.

21 березня в обласній філармонії відбулися урочистості з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва. Кращі з представників культурно-мистецької громади отримали нагороди й відзнаки від Міністерства культури і туризму України, обласної державної адміністрації та обласної ради, від управління культури і туризму облдержадміністрації.

Голованівськ

Урочисто відзначили Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва в районному Будинку культури. Там при музеї історії району відкрилась виставкова кімната, де демонструватимуться роботи майстрів декоративно-ужиткового мистецтва. Широкому загалу були презентовані роботи з різьби по дереву, вишивки.

Світловодськ

Своє професійне свято творчі працівники та учасники художньої самодіяльності районного Будинку культури відзначили ювілейним концертом. З численної кількості творчих колективів, які діють у них, одинадцять носять звання народних.

30 березня, з нагоди дев’ятої річниці з дня трагічної загибелі лідера НРУ В’ячеслава Чорновола, на будинку по вулиці Луначарського в Кіровограді, де колись знаходився штаб обласного осередку партії, було відкрито меморіальну дошку на честь Героя України.
У мітингу, приуроченому цій події, взяли участь керівництво облдержадміністрації і облради, міста, представники громадських організацій. Виступаючі відзначили величезну роль видатного політичного діяча у становленні української державності.

Олександрівка

На приміщенні дитячої музичної школи встановлено меморіальну дошку на честь засновника і багаторічного директора школи Віталія Бідненка. На відкриття дошки прийшло багато людей. Біля школи співав хор ветеранів під керівництвом заслуженого працівника культури В'ячеслава Савустяненка.

Світловодськ

Творчий колектив районного Будинку культури підготував і показав літературно-музичну композицію” Немов прокляття, оживе рік тридцять третій”. Інсценізовано суд сталінських часів над людиною, яка заради порятунку від голодної смерті своїх дітей зібрала жменю розсипаного у колгоспній коморі зерна. У фойє Будинку культури була представлена виставка експонатів та архівних документів Захарівського сільського музею, що стосувалися голодомору.

В Кіровоградському державному педагогічному університеті ім.В.Винниченка відбулася презентація поетичної збірки „Прости мій гнів,” відомого в області поета, публіциста, голови обласного літературного об’єднання „Степ” Віктора Погрібного. До книги увійшли поезії різних років, органічно доповнені авторськими ілюстраціями та передмовою у якій розкривається багатогранний світ патріота рідної землі.

Театрально-концертне життя

В березні в залі обласної філармонії відбулися концерти:

  • Національного балету Грузії "Сухишвілі";
  • лауреата міжнародних конкурсів Олексія Набіуліна ( фортепіано м. Москва) за участю камерного оркестру „Концертіно” Кіровоградської обласної філармонії;
  • легендарного гурту “Воплі Відоплясова”;
  • концерт Олександра Малініна.

27 березня в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. М. Кропивницького пройшли урочистості, присвячені Міжнародному дню театру.

Мала Виска

На запрошення Мар’янівської сільської ради відбулася зустріч мешканців села з колективом обласного музично-драматичного театру ім. М. Кропивницького.
Маленькі глядачі подивились виставу про те, як кіт Леопольд святкував свій день народження, а дорослі аплодували виконавцям ролей у комедії Карпенка-Карого “ Мартин Боруля”.

Просвітництво. Художня самодіяльність

Гайворон

В районі відбувся перший тур Всеукраїнського конкурсу “Легенди рідного краю”, що проводиться за підтримки Міжнародної академії духовної єдності народів світу, на конкурс надійшло півтора десятка робіт. Серед них - легенди та перекази про виникнення, походження назв, топоніми сіл Хащуватого, Берестяги, Таужного, Чемерполя, Казавчина, Червоного, Вікнини, селища Завалля, міста Гайворона. Кілька творів присвячено цілющому джерелу мінеральної води “ Іванкова криниця”. До участі в обласному турі конкурсу районне журі відібрало одну роботу. А всі подані твори центральна районна бібліотека надрукує в колективній збірці “Легенди Прибужжя”.

Випускники Кіровоградського музичного училища взяли участь у XVIII Всеукраїнському конкурсі виконавців на духових та ударних інструментах “Софіївські сурми”, що відбувся на Черкащині. П'ятеро випускників училища стали переможцями конкурсу. Гран-прі конкурсу завоював К.Устиновський (флейта), студент третього курсу цього закладу.

В березні на базі Кіровоградського музичного училища пройшов Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних музичних інструментах “Провесінь”. У конкурсі взяли участь 380 конкурсантів, учнів шкіл естетичного виховання, студентів музичних училищ з 22 областей України та республіки Білорусь.
До складу журі увійшли 6 професорів кафедри народних інструментів Національної музичної академії ім.П.І.Чайковського, яке очолив Давидов Микола Андрійович, професор Національної музичної академії України ім.П.І.Чайковського.
Конкурс - це щорічне мистецьке свято, в рамках якого відбуваються концерти, методичні конференції, майстер-класи відомих педагогів України, а ще творчі змагання учнів дитячих мистецьких шкіл і студентів музичних училищ.

3 1 по 31 березня на Кіровоградщині проходило обласне свято театрального мистецтва „ Театральна весна Кіровоградщини”. У конкурсі взяли участь 29 театральних колективів сільських, міських та районних закладів культури клубного типу області загальною кількістю 150 чоловік. Переможців обласного огляду-конкурсу нагороджено дипломами та сувенірами управління культури і туризму облдержадміністрації.

22-23 березня на базі Кіровоградського музичного училища, Кіровоградських дитячих музичних шкіл № 1, 2, Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького відбувся заключний тур обласного конкурсу учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів “Паросток”.
Участь у ІІІ турі конкурсу взяли 71 фортепіанний ансамбль, 25 ансамблів духових та ударних інструментів, 57 ансамблів та оркестрів народних інструментів, 33 хорові колективи, 16 хореографічних ансамблів та 47 учнів струнно-смичкових відділів шкіл естетичного виховання.
За підсумками конкурсу переможці з усіх номінацій візьмуть участь у заключному гала-концерті, що відбудеться в приміщенні обласної філармонії 7 квітня 2008 року.

В Кіровограді пройшов регіональний відбірковий тур Всеукраїнського дитячого фестивалю ” Світ талантів”.

Цього року захід набув широкого розмаху. До участі у фестивалі подали заявки більше 300 дітей з 10 міст та районів області, а також з інших регіонів України. Шоу виблискувало різнобарв’ям костюмів, майстерними виступами юних спортсменів, вокалістів, танцюристів та акторів. Журі обрало лауреатів, які представлятимуть Кіровоградщину в наступному турі фестивалю.

Музейна справа

Обласний художній музей

5 березня в Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки художніх творів “Жінка очима художника” до Міжнародного жіночого дня.
На виставці було представлено більше 60 живописних, графічних та скульптурних творів.

В обласному художньому музеї в рамках відзначення Всеукраїнського тижня “Музика для дітей та юнацтва” відбувся захід “Музичний вернісаж”.

18 березня в обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки творів до Всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва. На виставці представлені роботи членів обласної громадської організації „Єлисаветградський узвіз”, клубу ремесел „Ниточка” та творчого об’єднання „Дивосвіт”, які зібрали разом майстрів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва. Також в експозиції були представлені твори майстрів, що не входять до творчих об’єднань.
Роботи виконані у різних техніках: об’ємної аплікації, вишивки, давнього виду декоративно-ужиткового мистецтва - печворку, олійного живопису. Оригінальністю виконання привертають увагу композиції, виконані за допомогою мушель, дивує особливий вид декоративного розпису тканини – батік, плетення з бісеру.
Твори характеризуються різноплановостю та різноманітністю виконання й відображають культурне розмаїття нашого багатонаціонального краю.

28 березня в приміщенні картинної галереї П.Оссовського „Світ і Вітчизна” для засобів масової інформації відбулась презентація щоденників Дмитра Абрамовича Вертепова-Гайдамаки (1864-1936 роки) видатного театрального діяча. Щоденники видані онуком Д. Гайдамаки П.Оссовським.

Обласний краєзнавчий музей

5 березня в обласному краєзнавчому музеї була представлена пересувна виставка “Т.Г.Шевченко і наш край” та проведено на її базі бесіду з використанням музейних предметів - до відзначення 194-ї річниці з дня народження Т.Г. Шевченка.

В музеї-заповіднику “Хутір Надія” експонувалась виставка до Міжнародного дня театру.

В музеї експонувалась пересувна виставка до Міжнародного жіночого свята.

Проведені бесіди з використанням музейних предметів:“Т.Г.Шевченко і родина Тобілевичів”, „Видатні постаті Степової Еллади”.

Бібліотечна справа

В березні бібліотека сімейного читання , 18 філія міської ЦБС, провела для дітей фестиваль дитячої творчості. Бібліотека запросила дітей із свого мікрорайону на вернісаж дитячої творчості” Наша родина - це вся Україна”, у межах якого пройшов конкурс робіт і малюнків, що діти виготовили своїми руками.

Кіровоградський район

“Плекаймо в серці нашому любов до краю рідного, до мамчиної пісні” – під таким епіграфом відбулося засідання літературної читальні в районній бібліотеці для дітей та дорослих в рамках Всеукраїнського тижня дитячої і юнацької книги. У заході взяло участь понад двадцять юних поетів та прозаїків.

Світловодськ

У центральній районній бібліотеці діє постійна виставка „Край мій-гордість моя”. Цього разу свої експонати на неї представила громада села Подорожнього. Відвідувачі бібліотеки могли ознайомитися з минулим затопленого села, історією відбудови нового, переселення у нього.

ОУНБ ім. Д.Чижевського

4 березня, напередодні традиційного жіночого свята, у відділі краєзнавства ОУНБ ім. Д.Чижевського відкрилась персональна виставка авторського трикотажу Кравчук Вікторії Олександрівни. Присутні на відкритті виставки мали змогу пересвідчитись у невичерпності фантазії та бездоганній техніці майстрині. У колі її зацікавлень – предмети інтер`єру, одяг та аксесуари. Зачаровують мережива серветок, доріжок, скатертин, завісок, фіранок. Цікаво використані техніки плетіння гачком для оздоблення посуду. Відбувся показ моделей авторського ручного трикотажу.

6 березня у відділі мистецтв ОУНБ ім.Д.Чижевського відбулося відкриття виставки “Мистецтво витинанки”. Виставку підготували викладачі та студенти кафедри образотворчого мистецтва та дизайну КДПУ ім.Володимира Винниченка. На виставці представлено близько півсотні робіт талановитих студентів, що є яскравим свідченням не лише технічної, а й їхньої естетичної, художньої майстерності.

24 березня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д. Чижевського для працівників відділів комплектування бібліотек області проведений практикум за темою:”Організація бібліотечних фондів: облік документів”. Метою цього практикуму стало вивчення нових змін в „Інструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах”, затвердженої наказом Міністерства культури і туризму від 03.04.2007 №22, внесення їх до облікових документів та здійснення достовірного та правильного обліку документів, що надходять до бібліотек.
28 березня у відділі з питань економіки, виробництва та природничих наук ОУНБ ім. Д.Чижевського відбулася презентація нових книг “Екологія в регіональних виданнях”.
На презентації було обговорено низку питань: сучасний екологічний стан області; екологічний моніторинг навколишнього середовища; рекреаційно-ресурсний потенціал та можливості його використання; матеріали для штучних екологічних систем; екологічна освіта і виховання екологічної культури в навчальних закладах; основні пріоритети охорони та підвищення родючості грунтів; екологічні основи землеробства; санітарно-гігієнічні аспекти проблем іонізуючих випромінювань. Мета заходу: привернути увагу всіх зацікавлених структур області як державних, так і громадських до необхідності створення умов екологічно-збалансованого розвитку регіону, підвищення рівня екологічної освіти, піднесення екологічної культури. В рамках заходу експонувалась книжкова виставка „Нові надходження у відділі документів з питань економіки, виробництва та природничих наук”.

В рамках проекту „Функціональні обмеження не обмежують наші права”, що виконується Кіровоградською регіональною бібліотечною асоціацією, та в рамках програми “Розвиток громадянського суспільства в Україні”, яка здійснюється Координатором проектів ОБСЄ в Україні та Творчого центру „Каунтерпарт” за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії 25 та 28 березня були проведені тренінги за темами: ”Правові особливості працевлаштування та умов праці людей з обмеженими функціональними можливостями” та „Правовий статус та права людей з обмеженими функціональними можливостями, а також захист прав через громадські організації та владні структури”.

Масові заходи

„На висоті окрилених сердець” - перегляд літератури до Всесвітнього дня поезії;
„ До сонця хай летить душа моя” - відкритий перегляд до Всесвітнього дня поезії;
„Лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка”- книжкова виставка;
„ Цілюще джерело Шевченкової музи”- книжкова виставка до дня народження Т.Г. Шевченка;
„Останній гетьман Лівобережної України”- викладка літератури до 280-річчя від дня народження Кирила Розумовського;
„Благословенний геній Ренесансу” - книжкова виставка з циклу'„Панорама літературних епох”;
„Формування психологічної культури вчителя” - книжкова виставка;
„Класик української педагогіки”- книжкова виставка до 120-річчя від дня народження А.С.Макаренка;
„Передати не втрати, а здобутки”- книжкова виставка;
„Веселка золотого сонцесміху” - книжкова виставка до дня сміху;
„Сучасна діагностика, лікування і профілактика туберкульозу”- книжкова виставка;
„Деревообробна промисловість: сировинний та виробничий потенціал”- відкритий перегляд;
„Служба «01»”- книжкова виставка до місячника пожежної безпеки;
„Сучасні грунти: стан та раціональне використання” - книжкова виставка;
„Наш дім - Земля” - книжкова виставка ;
„Світ за моїм вікном” - книжкова виставка;
„Єдність ритму пропорцій, колориту і архітектурних форм”- відкритий перегляд до 525 річчя від дня народження Санті Рафаеля італійського живописця, архітектора, представника епохи Відродження;
„ Україна - ЄС: від філософії до практики”- книжкова виставка в рамках дії проекту “Центр європейської інформації”.

Літературний календар

Книжкові виставки

„Дивосвіти Наталени Королевої” - 120 років від дня народження Наталени Королевої, української письменниці, актриси;
„Люди і крила в ореолі „магічного реалізму” - 80 років від дня народження Габріеля Гарсіа Маркеса, колумбійського письменника, журналіста, громадського діяча;
„Із глибин політичної драми” -180 років від дна народження Генріха Ібсена, норвезького драматурга, поета;
„Горький: відомий і невідомий”-140 років від дня народження Максима Горького, російського письменника.

Календар мистецтв

Книжкові виставки

330 років від дня народження Антоніо Вівальді, італійського композитора;
130 років від дня народження Бориса Кустодієва, російського живописця;
155 років від дня народження Ван Гога, голандського художника;
„Публічний центр регіональної інформації”- постійно діючий інформаційний куточок ;
„Нові довідково-інформаційні та бібліографічні видання - читачам” - книжкова виставка.

ОЮБ ім.О.Бойченка

Масові заходи

''Зірки української естради'' - музична година;
''Т.Г.Шевченко - майстер живопису'' - слайд-бесіда;
''Тіна Кароль:шлях на зірковий Олімп'' - музична година;
''Картинні галереї епохи Відродження'' - віртуальна подорож;
''Художня мозаїка'' - слайд-подорож;
''Зоре моя вечірня'' - літературно-музична година;
''З Україною в серці'' - літературно-музична година;
''Народе мій, до тебе я ще верну'' - вечір пам'яті В.Стуса;
''Туберкульоз як інфекційна хвороба і соціальна проблема''- круглий стіл.

Книжкові виставки

''Все від жінки, мабуть, почалося'';
''І лине вічне слово з висоти'' - до Всесвітнього дня поезії;
''Творять історію особистості'' -( А.Макаренко);
''Поет національної честі'' - (Шевченко Т.Г.);
''Світлоносні верховини М.Гоголя'';
''Вічні цінності у творчості Шолом-Алейхема'';
''Скарби духовної культури'';
''До таємниць художньої творчості'' - ( М.Горький);
''Туберкульоз як інфекційна хвороба і соціальна проблема'';
''Український хліб на експорт :1932-1933'' - виставка однієї книги;
''Від інформації до знань'';
''Людина і природа: етика відносин''.

Календар знаменних дат

130 років від дня народження Бориса Кустодієва, російського живописця;

Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

2 березня в приміщенні обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара в рамках заходів, присвячених 194-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка, відбулося нагородження переможців ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості серед учнів художніх шкіл та шкіл мистецтв області в номінаціях “Образотворче мистецтво” та “Декоративно-ужиткове мистецтво”, що проводиться щорічно, починаючи з 2003 року.
В конкурсі взяли участь 45 учнів з 13 шкіл естетичного виховання області, якими представлена 51 робота.
Кваліфіковане журі обласного етапу конкурсу відібрало по п’ять найкращих робіт у кожній номінації, які будуть надіслані для участі у ІУ заключному етапі Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості.

27 березня в обласній бібліотеці для дітей ім. А.П.Гайдара відбувся обласний етап ІV Всеукраїнського конкурсу „Найкращий читач України – 2008”, в якому взяли участь переможці регіональних етапів конкурсу. На обласному етапі за результатами змагання члени журі обрали трьох переможців, які отримали титул „Найкращий читач України-2008” та головний приз - участь у фестивалі дитячого читання „Книгоманія”, що відбудеться у Львові 7-11 травня 2008 року в рамках 2-го благодійного дитячого книжкового ярмарку „Форум видавців - дітям”. Гідно представити нашу область на фестивалі зможуть Педан Сніжана з Устинівки ( І місце), Молчанов Костянтин з міста Світловодська ( ІІ місце), та Смілянець Євгенія з селища Піщаний Брід Добровеличківського району ( ІІІ місце). Усі учасники обласного етапу Всеукраїнського конкурсу „Найкращий читач України - 2008” були нагороджені грамотами та подарунками.

Масові заходи

До Дня пам’яті Т.Г.Шевченка

„ Низький уклін Кобзарю” - літературний ранок;
„Нескорений Прометей” - літературна година з викладкою літератури;
“Кобзарева пісня” - музична година;
“Поет, борець, людина” - книжкова виставка.

До Міжнародного жіночого дня

“Жінки в історії України” - книжкова виставка;
“Величаємо тебе, мамо!” - музична година.

До Всесвітнього Дня водних ресурсів

“Сюрпризи краплинки” - екологічна година;
“Вмій природу любити” - конкурс читців.

До ювілеїв письменників

“Подорожуємо сторінками української книги” - літературна година до 85 -річчя від дня народження українського поета Г.П.Бойко;
“Дитячий віршограй” - поетична хвилинка з викладкою літератури до 105-річчя від дня народження української поетеси Н.Забіли.

Тиждень “Музика для дітей та юнацтва”

“Музика без кордонів” - презентація книжкової виставки;
“В країні української казки” - музична подорож;
“Книга. Музика. Театр...” - творча зустріч з акторами студії “Маска”;
“Весна пісень співає” - музична година;
“Мелодії весни” - день юного музиканта.

Тиждень Дитячої книги

“Хочу все знати” - книжкова виставка;
“Сторінками дитячих книжок” - лялькова вистава;
“Книжковим Всесвітом” - книго-кіно-мандрівка;
“Неповторна поезії” - літературна вітальня;
“Духовна скарбниця Кіровоградщини” - день відкритих дверей;
“Книги і бібліотеки різних віків і народів” - бібліотечний урок;
“Словники - твої друзі” - бібліотечний урок.

Обласний тур Всеукраїнського конкурсу”Найкращий читач 2008 року”

“Коли вже зроблено уроки” - ярмарок журнальних статей;
“Що ти знаєш про книгу” - літературна вікторина;
“Кришталева простота і мудрість народної думки” - літературна вікторина;
“Мандри Книжковим Всесвітом” -День інформації.
Відбулися засідання бібліотечних клубів.


[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua