[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини


Фон


Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за квітень 2008 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1. “Про стан виконання програми соціально-економічного розвитку по галузі “культура” в Маловисківському районі”.
2. “Про стан виконання програми соціально-економічного розвитку по галузі “культура” у І кварталі 2008 року.
3. “Про стан виконання розпорядження голови облдержадміністрації “Про створення належних умов функціонування художнього музею”.
4. “Про хід виконання розпорядження голови облдержадміністрації “Про створення музею історії українського хореографічного мистецтва”.
5. “Про присвоєння звання “народний аматорський хореографічний колектив” танцювальному колективу підліткового клубу Бобринецького сільськогосподарського технікуму ім. В.Порика.”
6. “ Про зняття звання “народний (зразковий) аматорський колектив.”

На Кіровоградщині відбулися урочистості з нагоди сумної дати - двадцять другої річниці аварії на Чорнобильській АЕС. В Кіровограді біля пам’ятника жертвам Чорнобиля відбувся мітинг. Учасники мітингу - реквієму вшанували пам’ять жертв Чорнобиля хвилиною мовчання.

Кіровоградський історик та краєзнавець С. Шевченко презентував свою нову книгу”Старі стіни”, присвячену Єлисаветградській жіночій гімназії, яка раніше розташовувалась у старому корпусі Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка. У книзі також йдеться про видатні єлисаветградські родини, вихідці з яких вчилися у закладі і прославили наше місто.

18 квітня в селі Піщаний Брід Добровеличківського району відкрито меморіальну дошку Галині Кузьменко - дружині легендарного отамана громадянської війни Нестора Махна. Земляки пам'ятають про неординарну жінку, яка залишила помітний слід в історії нашого краю. Дошку встановлено на приміщенні колишньої земської школи, де вона вчилася.

Кіровоградський район

В районному Будинку культури в квітні працювала пересувна виставка “Ми звинувачуємо! Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу”, підготовлена інститутом національної пам'яті України. Вона містить фотографії, документи, свідчення земляків,чиї родини обпалила ця трагедія.

Театрально-концертне життя

Обласна філармонія

У квітні в обласній філармонії відбулися концерти:

  • співачки Наталії Могилевської;
  • юної співачки Аліни Гросу;
  • вокально-інструментального ансамблю "Лейся, песня".

14 квітня відбулася вистава "Кохання без правил" за участю зірок Московських театрів.

Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.Л.Кропивницького взяв участь у Всеукраїнському фестивалі театрального мистецтва “Браво, Гоголь!”, який проходив в Полтаві. На фестивалі кіровоградці представили п'єсу “Ревізор”.

Просвітництво. Художня самодіяльність

4 квітня на базі обласного дитячо-юнацького центру відбувся обласний відбірковий тур Всеукраїнського благодійного фестивалю дитячої та юнацької творчості серед дітей-сиріт „Звичайне диво”, в якому взяли участь 50 учасників з різних регіонів області. Всі учасники відбіркового фестивалю були нагороджені дипломами та цінними подарунками.
Переможці обласного відбіркового туру візьмуть участь у фіналі фестивалю, який відбудеться в травні 2008 року в м. Києві.

7 квітня в обласній філармонії відбувся гала-концерт обласного конкурсу учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів „Паросток”. В гала-концерті взяли участь більше 20 найкращих виконавців у всіх номінаціях конкурсу.
Учасники гала-концерту представляли 12 шкіл естетичного виховання міст Кіровограда, Світловодська, Олександрії, Знам’янки, Голованівського, Долинського, Ульяновського районів.
В рамках гала-концерту відбулося нагородження шкіл естетичного виховання області, які взяли активну участь у конкурсі та продемонстрували високий рівень підготовки учасників.

29 квітня в приміщенні Кіровоградського обласного центру дитячо-юнацької творчості відбулося відкриття Х фестивалю для дітей з функціональними обмеженнями “Повір у себе”.

Редакція газети “Народне слово”, обласна організація Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка та Кіровоградська міська організація “Народного руху України” зініціювали акцію зі збору книг для вихованців Пантаївської школи-інтернату “Подаруй дитині книгу”. Працівники апарату обласної ради одними з перших підтримали акцію, співробітники охоче поділилися літературою зі своїх книгозбірень.

В обласному центрі завершився ХІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс “Нейгаузівські музичні зустрічі”, в якому взяли участь представники різних піаністичних шкіл країни.
Фестиваль збігся зі 120-річним ювілеєм Генріха Нейгауза й подарував незабутні враження шанувальникам фортепіанного мистецтва, а учасникам конкурсної програми - впевненість у власних силах і радість перемоги.
В рамках фестивалю - конкурсу відбулися концерти лауреатів Х Всеукраїнського фестивалю.

17-19 квітня в Кіровограді проходив Всеукраїнський фестиваль дитячої та юнацької творчості, присвячений Всесвітньому Дню Землі. Фестиваль мав таку спрямованість”Я – особистість. Творчістю своєю я славлю землю”.У фестивалі взяли участь 140 учасників, що прибули до Кіровограда з різних куточків України та Росії.Під час фестивалю проводилися майстер-класи, круглі столи, яскраві концерти, виставки робіт декоративно-ужиткового мистецтва.
Кіровоградський зразковий хореографічний ансамбль “Метелиця” взяв участь у Міжнародному конкурсі-фестивалі хореографічних колективів “Міленіум”, який проходив у Полтаві з 11 по 13 квітня і зібрав близько п'ятдесяти учасників, у тому числі й з Білорусії, Росії, Естонії. За виконання циганського танцю ансамблю присуджено 4 місце та нагороджено дипломом.

Вдало виступив на VII Всеукраїнському конкурсі-фестивалі хореографічного мистецтва” Білий лелека” у Дніпропетровську кіровоградський дитячий хореографічний ансамбль “Світанок”. Наші артисти взяли участь у трьох номінаціях: класичний, народно-сценічний і сучасний танець. У першій номінації ансамбль “Світанок” нагороджено дипломом І ступеня, у третій-дипломом ІІ ступеня.

У квітні на базі Кіровоградської музичної школи № 2 пройшов X фестиваль творчих здобутків “ Квітневі музичні вечори”. В рамках фестивалю відбулася низка заходів: вечір пам'яті відомого українського композитора Юлія Мейтуса, чия доля тісно пов'язана з обласним центром, прем'єра мюзиклу “Гулівер” шкільного театру “Менестрелі”, авторський вечір композитора заслуженого діяча мистецтв України професора університету мистецтв ім. Котляревського Володимира Птушкіна, композиція “В ритмі вальсу”.

Гайворон

Козацькому роду нема переводу” - тема традиційного, вже четвертого за ліком, конкурсу юних художників ім. Миколи Жидельова- непересічного майстра пензля і різця, почесного громадянина Гайворона. Його авторська картинна галерея радує відвідувачів районного краєзнавчого музею, надихає на творчість молодих.

22 –23 квітня на базі обласного центру народної творчості відбувся семінар керівників аматорських музичних колективів та методистів з музичного жанру районних будинків культури області, в якому взяли участь 24 фахівця з 20 районів області та м. Знам’янка.

Музейна справа

У літературно-меморіальному музеї ім. І.Карпенка-Карого відбувся вечір, присвячений 75-річчю дитячого письменника лауреата премії ім. Лесі Українки Віктора Близнеця. В ньому взяли участь члени обласної організації Національної спілки письменників України, викладачі КДПУ ім.В.Винниченка, студенти, представники громадськості. Про Віктора Близнеця як талановитого літератора, відданого товариша й патріота свідчили експонати фотовиставки, виступи колег, малюнки учнів художньої школи за мотивами його творів. Уривок з оповідання” Як народжується стежка” прочитала актриса академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Кропивницького заслужена артистка України Галина Романюк.

Краєзнавчий музей

Масові заходи квітня:

Проведені тематичні бесіди з використанням музейних предметів про Лангемака Георгія Еріховича - вченого, інженера-ракетобудівника;

Експонувалась пересувна виставка до Дня довкілля та Всесвітнього Дня Землі та проводились на її базі тематичні уроки, екскурсії, бесіди у загальноосвітніх школах міста;

Відбулося відкриття виставки до Великодня з циклу ”Звичаї та обряди українського народу” спільно з творчим об’єднанням “Ниточка”.

Проведено народне свято „Великодня писанка піснями розписана” на Хуторі Надія.

Експонувалась пересувна фотовиставка „Чорнобиль.Біль.Тривога.” та проведено лекцію, присвячену 22-м роковинам Чорнобильської катастрофи.

Відбувся тематичний масовий захід „Чорнобиль – вічний спомин!” - зустріч з ліквідаторами аварії на Чорнобильській АЕС, членами міської громадської організації „Союз Чорнобиль”.

Співробітники музею взяли участь у виставці творів декоративно-ужиткового мистецтва для учасників засідання Міжнародного трейд-клубу, яка експонувалась в фойє обласної філармонії.

Проведені бесіди про Анатолія Авдієвського – хормейстера, академіка, лауреата Шевченківської премії, до 75-річчя від дня народження.

У відділі обласного краєзнавчого музею- меморіальному музеї Марка Кропивницького відбулася чергова зустріч „У музичній вітальні” її учасниками стали викладачі і студенти Кіровоградського музичного училища.

Відбулася зустріч у „Літературній вітальні” з дитячим письменником-земляком, членом Національної спілки письменників України, Анатолієм Чернишом та створено до неї виставку „З любов’ю до дітей”.

Обласний художній музей

У відділі музею - картинній галереї Петра Оссовського до Дня пам'яток історії пройшла тематична зустріч “Священні образи та храми у творчості Петра Оссовського”.

У приміщенні обласного художнього музею 2 квітня відбулась презентація виставки „Ми звинувачуємо! Голодомор 1932-1933 років - геноцид Українського народу”, створеної творчою групою Кіровоградського обласного краєзнавчого музею за сприяння управління культури і туризму облдержадміністрації. Перед початком презентації присутні переглянули відеофільм „Розсекречена пам’ять”. Основу виставки становили плакати, створені на базі електронного варіанту, наданого Українським інститутом національної пам’яті. До загального матеріалу по Україні були додані документи, представлені Державним архівом Кіровоградської області, - 7 справ, що містили більше 100 довідок, протоколів тощо про голодні 1932-1933 роки на Зінов’ївщині. У вітринах розташовані матеріали, надані Кіровоградським обласним краєзнавчим музеєм, 39 одиниць – копії документів та фото, книги сучасних авторів - краєзнавців: про голодомор у різних районах нашого краю, про колективізацію у селах Зінов’ївської округи, виїзд на село 25-тисячників - працівників заводів і фабрик та партійних діячів, посилення репресій проти незгодних, запровадження паспортної системи, інструкції органів влади, спогади очевидців, зведення про переселення на території Зінов’ївщини. Обласний краєзнавчий музей представив також предмети, що створювали атмосферу того часу – арифмометр „Фелікс”, ступу з товкачем, кукурудзу, макуху, тощо. В пам’ять про померлих було запалено свічку.

В обласному художньому музеї у квітні експонувались виставки:

Виставка художніх творів до Великодня. На виставці були представлені картини різних жанрів, ікони, писанки, декоративні ляльки, вишиванки, бісером та ще багато напрочуд гарних речей із зображенням пасок, яєць, іншої символіки Великодня.

Персональна виставка живописних робіт Віталія Колесніченка, присвячена Міжнародному дню визволення в'язнів фашистських концтаборів.

Персональна виставка Анатолія Двірського до 60-річчя з дня народження.

Тематична виставка з нагоди вшанування пам’яті жертв аварії на Чорнобильській АЕС.

Образотворче мистецтво

Картинна галерея відкрилась у Світловодську. У ній представлені картини світловодчан Ю. Цуканова і А. Сіромахи, кіровоградців І.Пантелєєва та В.Чумаченка. Директор галереї С.Якименко вважає відкриття закладу серйозним кроком у культурному відродженні міста.

В художньо-меморіальному музеї О. Осмьоркіна експонувалась виставка робіт художниць-аматорів матері та доньки Галини та Анатстасії Шулакових. Художній проект „Весняна мозаїка Галини та Анастасії Шулакових” пропонує мистецьку подорож містом, сповненим сонячного світла та життя.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

В рамках проекту “Функціональні обмеження не обмежують наші права”, який продовжує реалізовувати Кіровоградська регіональна бібліотечна асоціація спільно з обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Д.І.Чижевського з листопада минулого року, 11 квітня відбулося практичне заняття для людей з функціональними обмеженнями “Пошук інформації та сайтів правового характеру в мережі Інтернет”.

У відділі краєзнавства ОУНБ ім. Д.Чижевського 24 квітня відбулася презентація виставки художніх робіт Ростислава Климишина “Мальовнича Україна”.

6 квітня у відділі документів іноземними мовами відбувся семінар-презентація „Повнотекстові бази даних EBSCO на допомогу написання курсових та дипломних робіт” (технічна та економічна тематика) для студентів Державної льотної академії України, Кіровоградського технічного університету та Кіровоградського інституту комерції.

Книжкові виставки:

До Всесвітнього Дня книги і авторського права
„Бібліотека і книга у контексті часу”;
„Книги, які змінили український світ”;
„Справжня книга - це прагнення до життя”;

До річниці Чорнобильської трагедії
„Летять в Чорнобиль журавлі”;
„Чорнобиль: яким його побачив світ”;
„Знак біди: слідами Чорнобильської трагедії”;

До 300-річчя прийняття Конституції Пилипа Орлика
„Конституція Пилипа Орлика в історичному контексті суспільно-політичної думки”;

До 135-річчя від дня народження П. Скоропадського
„Павло Скоропадський - гетьман Української держави”;

До Дня пам’яток історії та культури
„Вічна краса, вічна музика”;

Популяризація літератури з питань мистецтва
„До Міжнародного дня охорони пам’яток та історичних місць;

До 90-річчя від дня народження О. Гончара
„Собор української душі”;

До 200-річчя від дня народження М.В.Гоголя
„Його свята любов до людства”;
„З Україною в серці: шляхи творчої долі Миколи Гоголя”;

До 70-річчя від дня народження А.Загравенка
„Меди полинові”;

Програма патріотичного виховання населення, формування здорового способу життя, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства
„Україна – НАТО: основні галузі співпраці”;

Обласна Програма „Здоров'я нації 2002-2011 рр.
„Казкові чари Афродіти”;

До Міжнародного дня птахів
„Чому люди не літають…?”;

Популяризація літератури з питань мистецтва
„Весна духовна”;

Фотовиставка до Дня Європи
”Європа очима кіровоградців”;

Цикл книжкових виставок на допомогу студентам
„На допомогу студенту – економісту”;

Центр Європейської інформації
„Компетенція ЄС у сфері вирішення екологічних проблем”- круглий стіл;

З циклу „Освіта ХХІ ст.”
„Якісна освіта - сучасні вимоги” - день інформації;

В рамках проекту Калімера
„Благодійність та благодійники” - книжкова виставка спільно з обласним краєзнавчим музеєм та державним архівом Кіровоградської області;

До Всесвітнього дня охорони праці
“Охорона праці та техніка безпеки на підприємстві” - день спеціаліста спільно зі спеціалістами Будинку науки і техніки;

Літературний календар
„Вогонь пречистий світлої душі” - 90 років від дні народження О. Т. Гончара, українського письменника;
„Він в руки взяв перо сатири”- 100 років від дні народження С. Олійника, українського поета, гумориста, сатирика;
„Своєрідність сатири Гашека” - 125 років від дня народження Я. Гашека, чеського письменника;
„Історичні хроніки М. Дрюона - 90 років від дня народження, М. Дрюона, французького письменника;
Календар мистецтв

135 років від дня народження Сергія Рахманінова, російського композитора;
160 років від дня народження Герберта фон Караяна, австрійського диригента;
525 років від дня народження Рафаеля Санті, італійського художника.

ОЮБ ім. О. Бойченка

Масові заходи

“Зоря України - Леся Українка” - літературно-музична година;
“Стежками хутора “Надія” - літературно-мистецька мандрівка;
“Смичок і скрипка і душа” - музична година;
“Свій голос віддаю на захист природи” - презентація діяльності Кіровоградського обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді;
“Чую тебе, земле” - День природи;
“Життя в гармонії з природою” - екологічний диспут;
“Люди полинової долі - бесіда до роковин аварії на ЧАЕС;
“Корольов.Початок” - відеоперегляд;

Книжкові виставки

“Музика мого життя: Г.Нейгауз”;
“Голодомор: біль і жах мого народу”;
“Свято Весни і Праці” - до 1 Травня;
“Чорнобиль: без грифу “таємно”;
“Симфонія добра і краси” - 90 років від дні народження О. Т. Гончара, українського письменника;
“Злочин проти нації” - голодомор;
“Виміри творчості Віктора Близнеця” - до 75-річчя дитячого письменника лауреата премії ім.Лесі Українки;
“Дослідники космосу”;
“Охорона праці в галузі “Культура”;
“Невмирущі джерела: свято Великодня”;

Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

До Дня гумору

“Цікаві бувальщини та пригоди з життя видатних людей”- розважальна програма;
“Чарівна нотка” - засідання бібліотечного клубу;
“Весела перерва” - свято сміху;

До Міжнародного дня дитячої книги

“Кмітливі, організовані, спритні” - пізнавально-розважальна програма;
“Запрошує країна Читалія” - літературний карнавал казок;

До Дня Чорнобильської трагедії

“Чорнобиль - наш біль” - інформаційна година з викладкою літератури;
“Вітер з Чорнобиля спить” - інформаційна година;

До ювілеїв письменників

“Дитячий віршограй” - поетичні хвилинки з викладкою літератури до 80-річчя від дня народження поета В.Берестова та 75-річчя від дня народження Іманта Зієдоніса;
“Звук павутинки” - літературна година з циклу “Подорожуємо сторінками української книги” - до 75-річчя від дня народження В.С.Близнеця;
“До широких обріїв - літературна вітальня до 75-річчя від дня народження В.С.Близнеця.

Тиждень екології

“У царстві Флори” - усний журнал;
“Заповідними містами України” - віртуальна екскурсія;
“Твоя планета Земля” - книжкова виставка.

Відбулися засідання бібліотечних клубів, пізнавально-розважальні заходи.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua