[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за червень 2008 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1. Про стан виконання програми соціально-економічного розвитку по галузі “культура” в Ульяновському районі.
2. Про хід виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації “Про затвердження обласної комплексної програми паспортизації об’єктів культурної спадщини на 2003 - 2010 роки”.

В обласній філармонії відбулися урочистості та святковий концерт, присвячені Міжнародному дню захисту дітей.

10 червня в приміщенні обласної філармонії відбулося третє засідання Координаційної ради з підготовки заходів у зв'язку із
75 роковинами Голодомору 1932 -1933 років, у якому взяв участь Президент України Віктор Ющенко. Її учасники перед початком засідання оглянули виставку друкованих видань, що вийшли у всіх областях України на виконання Указу Президента про оголошення Року пам'яті жертв Голодомору, та архівних документів, виставку дитячих робіт, присвячених цій сумній даті та фільм “Розсекречена пам'ять, створений місцевими дослідниками Голодомору і телевізійниками.
Президент України Віктор Ющенко взяв участь у церемонії відкриття пам'ятника жертвам Голодомору в селі Високі Байраки Кіровоградського району.

22 червня в День скорботи та вшанування пам'яті жертв війни, на Фортечних валах в Кіровограді відбулося перепоховання останків 159 воїнів, які загинули на території нашої області під час Великої Вітчизняної війни.
У мітингу-реквіємі взяли участь керівники області й міста, ветерани, представники громадських організацій та політичних партій.

У Києві в клубі “Arena entertainment” відбулася церемонія відзначення третьої Всеукраїнської програми “Музейна подія року” та програми підтримки музейних працівників на 2008-2009 роки, організованих Міжнародним благодійним фондом “Україна 3000”. Диплом лауреата програми підтримки музейних працівників отримав завідуючий фондами Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка. Відзнаку нашому земляку вручила голова наглядової ради Міжнародного благодійного фонду Катерина Ющенко.

28 червня біля пам'ятника Тарасу Шевченку в Кіровограді відбувся урочистий мітинг з нагоди святкування Дня Конституції України. У мітингу взяли участь керівники області та міста, представники громадськості.

Театрально - концертне життя

В обласному театрі ляльок та обласному академічному українському музично- драматичному театрі ім. М.Кропивницького відбулися заходи з нагоди Міжнародного дня захисту дітей. Серед них в театрі ляльок проведено конкурс малюнку на асфальті “Моя мрія” з нагородженням переможців та учасників, ігрові програми “Дитяче караоке”, “Казкове колесо”, відбувся показ вистав: “Гусеня” Н.Гернет, “Я рахую до п’яти” М.Бертенєва, “Веселі ведмежата” М.Поливанова, “Троє поросят” С.Міхалкова..
В музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького відбувся показ вистав “Жила була Сироїжка” В.Зиміна, “Котигорошко” А.Шияна, “Кіт у чоботях” С.Прокоф’єва і Г.Сапгір, та благодійних виїзних вистав до с.Анікеєво “Золоте курча” В.Орлова та до смт. Олександрівка “Чмир” М.Кропивницького.

14 червня обласний театр ляльок подарував своїм маленьким глядачам нову прем'єру”- виставу “Вовченятко з казкової торби” за п'єсою художнього керівника Чернігівського обласного театру ляльок заслуженого артиста України Віталія Гольцева, який і став режисером-постановником свого твору.

В Кіровоградському обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького в червні відбулися гастролі Львівського обласного музично-драматичного театру ім.Юрія Дрогобича.

Кінець навчального року в Кіровоградському музичному училищі традиційно відзначили гала-концертом, учасниками якого стали солісти та творчі колективи знаної в області й за її межами творчої майстерні. До програми концерту ввійшли твори композиторів-класиків, композиції сучасних українських та зарубіжних митців у виконанні студентів, серед яких чимало переможців престижних конкурсів.

Кіровоградському зразковому хореографічному ансамблю”Вікторія” виповнилось п'ятнадцять років. За роки свого існування, колектив виборов приблизно стільки ж перемог. Серед них, сходження на перші ступені фестивалів, конкурсів, концертів - обласного, Всеукраїнського та Міжнародного рівнів. Свій день народження колектив відзначив гала-концертом в обласній філармонії.

Просвітництво. Художня самодіяльність

Молодіжна асоціація "Златопілля" провела на Кіровоградщині фестиваль української народної творчості "Степограй -2008". У фестивалі мали можливість взяти участь всі бажаючі.

У червні відбулися “Шекспірівські читання”, започатковані Соціально-педагогічним інститутом “Педагогічна академія”. Метою цього щорічного зібрання є популяризація творчої спадщини Вільяма Шекспіра.

На думку учасників,”Читання” - це спроба пов'язати західні традиції з нашими, східноєвропейськими. Теоретична частина (доповіді учасників) органічно поєдналась з виставами, різноманітними "круглими столами", виставками та спілкуванням однодумців.

7 червня відбулося регіональне свято українського фольклору “З чистої криниці”, яке відбулося на базі Голованівського районного будинку культури. У святі взяли участь 16 аматорських фольклорних колективів з Добровеличківського, Новоархангельського, Ульяновського, Гайворонського, Вільшанського та Голованівського районів.

15 червня в селі Бережинці Кіровоградського району відбулося регіональне свято українського фольклору “З чистої криниці”, яке об'єднало тринадцять аматорських колективів з восьми районів півдня та центру області. Організатори заходу - управління культури й туризму обласної та Кіровоградської районної держадміністрацій, а також обласний центр народної творчості. Всі самодіяльні артисти отримали дипломи управління культури і туризму облдержадміністрації за успішний виступ, а народні фольклорні колективи - атестаційні свідоцтва про підтвердження свого звання.

11-12 червня обласним центром народної творчості проведено єдиний методичний день для директорів сільських будинків культури, художніх керівників, завідувачів сільських клубів Олександрівського району.

19-20 червня обласним центром народної творчості проведено єдиний методичний день для директорів сільських будинків культури, художніх керівників, завідувачів сільських клубів Вільшанського району.

21 червня в Кіровограді відбувся V фестиваль польської культури. Його організувало об'єднання поляків Кіровоградщини „Полонія” ім.Кароля Шимановського при підтримці Союзу поляків України, обласного та міського управлінь культури і туризму. В рамках заходу в бібліотеці ім.Д.Чижевського відбулася презентація книги відомого краєзнавця С.Шевченка.”Кіровоградщина в українсько-польських зв'язках. Освіта і наука”. (1820-ті - поч.2000-х рр.). В книзі автор наводить інформацію, яка до цього часу не була доступна широкому читачеві, розповідає про діячів культури, науки польського походження, котрі жили на території теперішньої Кіровоградщини. Учасники презентації відвідали Центр Європейської інформації, що працює при відділі читальних залів, та ознайомилися з двома представленими виставками "Скарби польської культури" та "Євроатлантичний вимір стратегічного партнерства: Україна - Польша". Ввечері в дендропарку відбулося свято польської музики і танцю за участю колективів з Києва та Кіровограда.

На першому Міжнародному дитячому та юнацькому фестивалі духовної творчості”Духовні джерела”, який пройшов у Києві, в номінації ”Дитяче та юнацьке кіно” кіровоградську самодіяльну відеостудію “Погляд” нагородили дипломом третього ступеня за кращу режисерську роботу.

В Голованівську відбувся щорічний районний фестиваль дитячої та юнацької творчості “Мистецькі зірочки Голованівщини”, приурочений до Міжнародного дня захисту дітей. У фестивалі взяли участь близько двухсот хлопців та дівчат. Переможці отримали призи.

Своє 20-річчя відсвяткував самодіяльний хор „Ветеран”, створений при міській організації ветеранів, яким вже 15 років керує Вікторія Карпова. Здобутки колективу - це численні концерти в обласному госпіталі інвалідів війни та на різноманітних концертних майданчиках, дипломи і грамоти мистецьких заходів.

28 червня в Кіровоградському районному будинку культури був проведений обласний огляд вокально-інструментальних ансамблів, в якому взяли участь колективи з Маловисківського, Гайворонського, Новоархангельського, Новоукраїнського,
Олександрійського, Олександрівського, Компаніївського, Кіровоградського районів. П’ять колективів підтвердили звання "народний аматорський".

Фотовиставки

У дитячо-розважальному центрі „Ігромир” експонувалась фотовиставка „Діти”.
В експозиції представлено різноманітні за жанрами фотографії, які показують дитину в сучасному житті. Автори знімків як професійні фотографи так і аматори.

Музейна справа

Вже традиційними стали вернісажі дитячої творчості в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна. До Дня захисту дітей відкрилась виставка робіт вихованців Кіровоградської дитячої художньої школи під назвою „Ми вчимося малювати”. На виставці презентовано 40 творів.

Обласний художній музей

В обласному художньому музеї в червні експонувались виставки:

  • виставка “Сучасне мистецтво Кіровоградщини”. Основу експозації становили твори членів обласної організації Національної спілки художників. На виставці представлено авангард народного художника України Михайла Надєждіна, символіку Андрія Надєждіна, настроєві живописні композиції заслуженого працівника культури України Леоніда Бондаря, роботи Сергія Шаповалова, Анатолія Янєва, Юрія Вінтенка, Ігоря Смичека, Валерія Давидова, Юрія Гончаренка та інших. Глядачі мали можливість ознайомитися з творами декоративно-ужиткового мистецтва Наталії Федоренко і Марії Церни;
  • виставка образотворчих робіт Насті Шкоди, випускниці середньоосвітньої школи № 2;
  • музейна експозиція до 12 -ї річниці Конституції України;
  • виставка “Українська вишивка. Рушник”.

Обласний краєзнавчий музей

В обласному краєзнавчому музеї відбулися заходи:

  • пересувні виставки, присвячені Міжнародному дню захисту дітей: “У твоїх долонях сонечко” та ”Джерельце дитячої любові”;
  • обласна фотовиставка “Регіони України: вчора, сьогодні, завтра”;
  • пересувна виставка до 110-річчя від дня народження Олени Журливої;
  • тематичні бесіди до Дня Конституції України;
  • виставка до 130-річчя від дня народження Івана Мар’яненка.

Образотворче мистецтво

В Олександрійському міському краєзнавчому музеї розгорнуто перший справжній вернісаж Євгенії Чеменко - випускниці місцевої дитячої художньої школи. Дівчина багато працює на природі, результатом чого стають сповнені тепла та любові до рідного краю її станкові й декоративно-прикладні твори: пейзажі, натюрморти, вишивки бісером.

Бібліотечна справа

Бібліотека - джерело не лише знань, а й умінь. Свідченням цього стала чергова виставка декоративно-ужиткового мистецтва у Кіровоградській бібліотеці ім.В.Маяковського. На виставці представлені роботи з бісеру.

ОУНБ ім. Д. Чижевського

Книжкові виставки:

До Дня Конституції України

„Конституційна свобода і рівність людей” - книжкова виставка;
“Рушникові доріжки”- експозиція старовинних українських рушників;

До Міжнародного дня захисту дітей

„У сім’ї росте дитина” - книжкова виставка;
„Захистити дитину” - книжкова виставка;

До Дня державної служби

„Державна служба: процеси оновлення” - перегляд літератури;

До дня скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні

„Поринути у вир давно минулих подій” - книжкова виставка;
„До Дня архітектури” - книжкова виставка;

Програма забезпечення захисту та безпеки туристів

„Світовий розвиток туризму” - книжкова виставка;

До Міжнародного дня боротьби зі зловживанням наркотиків та їх незаконним обігом

„Наркоманія: міфи і реальність” - викладка літератури;

Програма протидії поширенню наркоманії і злочинності, пов'язаної з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2003-2010 роки

„Наркоманія сьогодні: залежність і протидія” - книжкова виставка;

Популяризація документів іноземними мовами

„В гармонії людини і природи” - книжкова виставка до 160- річчя від дня народження Поля Гогена, французького живописця, графіка, скульптора;
„В гармонії людини і природи” - книжкова виставка до Дня народження Королеви Великобританії та Північної Ірландії;
„У дружбі та в коханні ” - книжкова виставка до 110-річчя від дня народження Еріха Марії Ремарка, німецького письменника;

Популяризація літератури з питань економіки

„Еволюція економічних поглядів”- книжкова виставка;

Популяризація природничо-наукової літератури

„Екосередовище і сучасність” - перегляд літератури;

Панорама літературних епох

”Високі ідеали класицизму” - книжкова виставка;

Проект „Центр Європейської інформації”

„Міграційна політика Європейського союзу” - книжкова виставка;

В рамках подій і заходів з вшанування пам'яті жертв голодомору 1932-1933 рр. в Україні

„Пам'ять крізь призму болю” - книжкова виставка;

До 1020-річчя Хрещення Русі

„Духовного причастя світлий шлях” - книжкова виставка.

Літературний календар
„Творець степової саги” - до 80-річчя від дня народження С. П. Плачинди, українського письменника;
„Життя і смерть пером” - до 110-річчя від дня народження Е. М. Ремарка, німецького письменника;
„Магічне слово Федеріко” - до 110-річчя від дня народження Ф.Г. Лорки, іспанського поета і драматурга.

Календар мистецтв

160 років від дня народження Поля Гогена, французького художника;
190 років від дня народження Шарля Гуно, французького композитора.

ОЮБ ім. О. Бойченка

В обласній бібліотеці для юнацтва ім.О.М.Бойченка під час обслуговування пришкільних оздоровчих літніх майданчиків було переглянуто фільм “Голод - 33” і проведено літературно-музичну годину “І зростало слово в степах”, яку присвячено життю та творчості письменників-земляків О.Журливої, Н.Купчинської, О.Полєвіної, С.Барабаш.

Масові заходи:
“Гетьманські столиці” - історико - краєзнавча мандрівка;
“Голодомор в художній літературі” - огляд;
“Голод 33” - відеоперегляд;
“Доки болить душа...” - урок пам'яті.

Книжкові виставки

“Енергія слова - з енергії душі”- до 80-річчя від дня народження С.П.Плачинди;
“Професія - потреба, засіб пізнавання світу” - на допомогу абітурієнту;
“Конституція моєї держави” - до Дня Конституції України;
“Ігор Тамм: нобелівський лауреат з нашого міста”;
“Михайлівський золотоверхий: життя, смерть, воскресіння”;
“Великий майстер” - до 160-річчя П.Гогена;
“Календар знаменних дат: І.Мар'яненку -130”;
“Календар знаменних дат: М. Ладиніній -100”.

Відбулися засідання клубів за інтересами та проведені масові заходи.

ОДБ ім. А.Гайдара

До Міжнародного дня захисту дітей

“Живе на всій планеті народ веселий-діти” - розважальна програма;
“Читаємо і малюємо героїв улюблених книг” - розважально-ігрова програма;
“Хай завжди буде сонце” - музична година;

До 20 річчя організації об'єднання громадського руху колишніх малолітніх в'язнів нацизму

“Дзвони світлої пам'яті - книжкова виставка та огляд літератури;

До Дня Конституції України

“Наша держава - Україна” - книжкова виставка та огляд літератури;

До ювілеїв письменників
110 - річчя від дня народження Ф.Лорки;
105 - річчя від дня народження І.Багмута;
110 - річчя від дня народження О.Журливої.

Відбулися засідання бібліотечних клубів та пізнавально-розважальні заходи.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua