[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за липень 2008 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1. Про невідкладні заходи з удосконалення організації прийому громадян органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та посадовими і службовими особами цих органів в управлінні культури і туризму облдержадміністрації, відділах (управліннях) культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів.
2. Про стан виконання обласної програми соціально-економічного розвитку по галузі “культура” у І півріччі 2008 року
3. 3. Про стан виконавської дисципліни у відділах культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів та в управлінні культури і туризму облдержадміністрації

Театрально - концертне життя

12 липня виставою М.Гоголя “Ревізор” відбулося закриття 126 театрального сезону Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького.

Просвітництво. Художня самодіяльність

В Кіровограді вперше відбувся п'ятий фестиваль сучасної польської пісні, під патронатом Генерального консульства Республіки Польща в Україні. Раніше місцем проведення фестивалю був виключно Київ.
Конкурсантами фестивалю були 9 виконавців з семи міст України, які по черзі доносили до глядачів та журі красу сучасної польської пісні. Організатори фестивалю прагнуть пропагувати польську пісню, тож надалі фестиваль стартуватиме в інших містах України.

Учасники дитячого хору “Елегія” міської музичної школи № 3 (керівник і диригент хору - Алла Васильєва) повернулися з Австрії, де взяли участь у Всесвітній олімпіаді хорового співу “Всесвітні Хорові Ігри”, та отримали диплом “Великих Ігор” і велику срібну медаль.

В липні відбувся виїзний семінар-практикум для методистів з питань охорони культурної спадщин, участь в розкопках на території Новоархангельського району. Мета семінару - підвищення кваліфікації методистів з питань пам’яткоохоронної справи відділів культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів.

Музейна справа

Обласний художній музей

В обласному художньому музеї відбулося нагородження лауреатів обласної премії в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-ужиткового мистецтва ім. Якова Паученка.
У номінації “Геральдика та вексилологія“ обласну премію одержав художній редактор фірми “АМА”, член Українського геральдичного товариства Валерій Нікітінський - за розробку символіки Маловисківського району, міста Олександрії та села Головківки Олександрійського району.
У номінації “Декоративно-ужиткове мистецтво” обласну премію одержав художник, член Національної спілки художників України Анатолій Пунгін - за розробку серії вітражів.
Переможцям вручені дипломи лауреатів та статуетки “Степовий орел”.

11 липня в обласному художньому музеї відкрилася перша персональна виставка студента Національної академії мистецтв та архітектури Володимира Чорного ”Суміш”. В експозиції представлені графічні твори останніх років, виконані у найрізноманітнішій техніці. Тут і ліногравюра і гравюра на дереві, і мецо-тинто, й акварелі, суха голка, змішана техніка - загалом, все те, що свідчить про необмежений світ захоплень автора.

14 липня в обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки “Перлини українського мистецтва” з фондів Національного художнього музею України. На виставці експонувались роботи відомих українських митців ХХ століття. Це головним чином, пейзажі та жанрові композиції знакових українських живописців Тетяни Яблонської, Миколи Глущенка, Михайла Дерегуса, Йосипа Бокшая, Сергія Шишка, Сергія Григор'єва та ін.

В обласному художньому музеї в липні експонувалась персональна виставка самодіяльної місцевої художниці Світлани Малишевої. Експозиція під назвою “Люди рідного краю” об'єднала портрети знаних особистостей – поетів, лікарів, політиків, рідних та друзів авторки, більшість з яких зберігається у приватних колекціях.
Крім олійного живопису, Світлана Яківна знаходить натхнення у спілкуванні з однодумцями, а ще черпає наснагу у вишиванні й плетінні.

В залі сакрального мистецтва обласного художнього музею експонувалась виставка, присвячена 1020-й річниці хрещення Київської Русі. На виставці представлені ікони, датовані XVIII-XX століттями та елементи вбрання священнослужителів, а також православна друкована продукція.
Окремий експозиційний комплекс складають вишиті ікони, створені у художньо-виробничій майстерні, яку очолює Жанна Майхровська.

31 липня в обласному художньому музеї відкрилась виставка світловодського художника Володимира Середенка, на жаль, посмертна - майстер пішов за межу в 2004 році. На виставці переважають пейзажі: рідні його серцю ліси та луки, морські краєвиди, також представлені портрети. Роботи В.Середенка експонувалися у Світловодську, Кіровоградському художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна, обласному краєзнавчому музеї. Його роботи зберігаються в музеї О.Осмьоркіна, освітніх закладах, приватних колекціях на Кіровоградщині, в Києві, Одесі.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

В червні-липні відбулося відрядження завідуючої відділом документів іноземними мовами обласної бібліотеки ім. Д.І Чижевського Сєргєєвої О.П. до Німеччини з метою вивчення колекції книг з приватної бібліотеки вченого-енциклопедиста Д.І. Чижевського. Під час відрядження було оброблено практично всі слов'янські видання цієї бібліотеки, що склали біля 1050 екземплярів (найцінніша частина - це роботи самого Д.І. Чижевського, серед яких багато тематичних конволютів, так би мовити “зібрання творів”, переплетених автором під загальні палітурки його власних робіт “Україна”, “Русская философия”, “Сковорода”, ”А.Г.Франке”,”Гекгель”, Тютчев” та ін.), колекцію окремих відтисків Д.І.Чижевського, біля 3000 одиниць ( це як його власні праці, так і праці його учнів, колег і друзів з їх дарчими написами). Також було складено попередню домовленість про двостороннє співробітництво з німецькими вченими-чижевськознавцями.

2 та 9 липня в рамках проекту „Обмін досвідом у сфері ініціатив, спрямованих проти торгівлі людьми: політика і практика”, який здійснюється за фінансової підтримки Фонду глобальних можливостей та адміністрування Британською радою відбулися виїзні тренінги у дитячому таборі „Жовтень”, який розташований в с. Бірки Олександрійського району, та у оздоровчого таборі “Бригантина”, що знаходиться в м.Новоархангельську. На тренінгах учасникам було запропоновано перегляд фільму „Станція призначення – життя” , інтерактивні ігри, а також різноманітні тренінгові методики. Підлітки отримали роздавальні матеріали (комплект буклетів ОЖІС та інших громадських організацій по попередженню торгівлі людьми і як не стати жертвою торгівлі). Тренінги проводилися обласним управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту спільно з обласним інформаційно-консультативним гендерним центром, що діє при обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.І. Чижевського та обласною інформаційною службою з актуальних питань жіноцтва (ОЖІС).

9 липня в рамках проекту „Зміцнення потенціалу неурядових організацій Кіровоградської області у запобіганні торгівлі людьми”, підтриманого Міжнародною організацією з міграції, відбувся круглий стіл „Модель співпраці державних структур та громадських організацій Кіровоградської області з питань протидії торгівлі людьми”, який вела голова обласної інформаційної служби з актуальних питань жіноцтва Олена Гаращенко. В засіданні взяли участь представники громадських організацій зі Світловодського, Олександрійського, Петрівського, Знам’янського, Гайворонського районів, а також завідуючі відділами у справах сім’ї, молоді та спорту РДА цих районів. Всі учасники круглого столу погодилися з думкою, що лише тісна співпраця державних структур та громадських організацій дасть ефективний результат у вирішенні проблем, пов’язаних з таким негативним явищем, як торгівля людьми.

10 липня відбувся підсумковий семінар в рамках проекту „Мережа громадянської освіти: правова освіта сільського населення”, який реалізує обласна інформаційна служба з актуальних питань жіноцтва (ОЖІС). На семінарі, який відкрила Олена Гаращенко, голова ОЖІС, були присутні представники 17 районних інформаційно-ресурсних центрів області. На семінарі було представлено 26 соціальних (краєзнавчих, народознавчих, воєнно-патріотичних, соціально-побутових) ініціатив, виявлених під час реалізації проекту. Найбільш цікавими стали ініціативи сіл Долинського (видання брошури „Рідне село: люди, історія, події”), Знам’янського (встановлення пам’ятного знаку), Онуфріївського (включення території урочища „Маганове” до природно-заповідного фонду) районів.
Також на семінарі розглядалися питання інформаційно-видавничої діяльності проекту „Мережа громадянської освіти: правова освіта сільського населення”, аналіз веб-сайтів ІРЦ - партнерів та аналіз планово-звітної документації.

16 липня в Центрі Європейської інформації, що діє при відділі читальних залів ОУНБ ім.Д.І.Чижевського, відбулася презентація книжкової виставки, “Європейські стандарти в галузі прав людини”. На презентації присутні мали змогу ознайомитись з правовою літературою, а саме: європейськими конвенціями, матеріалами щодо європейського суду по правах людини, правах людини в міжнародній практиці тощо.

21 липня у відділі мистецтв ОУНБ ім. Д.І.Чижевського відбулася зустріч П.В.Босого, відомого мистецтвознавця, нашого земляка, який має педагогічний досвід роботи в одному з вузів США, з творчою інтелігенцією нашого міста, а саме викладачами СПІ „Педагогічна академія”, КДПУ ім.В.Винниченка.
На зустрічі розглядалися питання мистецької освіти в країнах Європи та США. Чудовий документальний матеріал, представлений працівниками відділу мистецтв, ілюстрував розмову. Павло Васильович ділився з колегами творчими планами та наголосив на необхідності мистецької освіти сучасної молоді.

З 21 по 25 липня заступник директора з основної роботи Ткаченко О.В. та провідний бібліотекар відділу науково-методичної роботи і соціологічних досліджень Дубина Л.В. обласної бібліотеки ім. Д.І.Чижевського перебували у відрядженні в Латвії, м. Рига з метою обміну досвідом роботи бібліотек Ризької централізованої бібліотечної системи в рамках угоди про співпрацю ОУНБ ім. Д.І.Чижевського та Центральної бібліотеки м. Риги. За час перебування вони познайомились з досвідом роботи Ризької центральної бібліотеки та бібліотек-філій “Земгале”, Саркандаугавас, “Лайма”, ”Курземе”, Грізінькална, ”Відземе” та пунктом видачі Ризької центральної бібліотеки в дитячій лікарні “Бібліотеки сонячного дня”. Також вивчили питання щодо реалізації проекту “Глобальні бібліотеки”, за підтримки фонду Білла та Мелінди Гейтс у бібліотеках Латвії.

Книжкові виставки:

До 1020-річчя Хрещення Русі

„Збережемо духовність”;

Освіта ХХІ ст.

„Не розгуби себе по краплині”;
„Сучасне мистецтво: новий простір”;

Обласна Програма „Здоров'я нації 2002 -2011 рр”.

„Пахтять кульбаби золоті меди”;

До 115-річчя від дня народження В. Маяковського

„Я - дедом казак, другим - сечевик…”;

Популяризація літератури іноземними мовами

„День незалежності США”;
„День взяття Бастилії, національне свято Французької республіки”;

Популяризація літератури з питань техніки

„Виробництво товарів народного споживання”;

Популяризація природничо-наукової літератури

„По країнах і континентах”;

Проект „Центр Європейської інформації”

„Європейські стандарти в галузі прав людини”;

Літературний календар
„Ангел чистої краси” - до 200-річчя від дня народження В. Рєпніної, російської письменниці;
„Високий світоч віри”- до 110-річчя від дня народження В. Барки (В. К. Очерета), українського письменника;
„Відчай і спасіння Франса Кафки” - до 125-річчя від дня народження Ф.Кафки, австрійського письменника;

Календар мистецтв

1 липня – День архітектури;
70 років від дня народження Леся Танюка, українського режисера, театрознавця;
70 років від дня народження Мирослава Скорика, українського композитора;
200 років від дня народження Артемія Веделя, українського композитора;
90 років від дня народження Інгмара Бергмана, шведського режисера;

Інше

„Книжкова панорама: новинки”;

Постійно діючий інформаційний куточок

„Публічний центр регіональної інформації”;
„Класика і сучасність”;
„Нові довідково-інформаційні та бібліографічні видання - читачам”.

Центр безкоштовної консультативної юридичної допомоги соціально-незахищених верств населення „Юридична клініка”.
Обласний інформаційно-консультативний гендерний центр.

ОЮБ ім. О. Бойченка

Книжкові виставки

“Інтелектуальна пам'ять людства”;
“Таїна слова - смисл буття ( В.Барка)”;
“Розмаїття літературної Кіровоградщини”;
“Календар знаменних дат: до 70-річчя від дня народження М.Скорика”;
“Календар знаменних дат: до 70-річчя від дня народження Н.Брегвадзе”;
“Поетичний світ Є.Євтушенка”;
“Хвороби сучасної цивілізації”;

Проведені масові заходи та засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

Масові заходи

“Жайворонкові джерела В. Барки”- літературна година до 100-річчя від дня народження;
“ Гаряча квітка” - театралізована гра-подорож за казками В. Сухомлинського “;

Книжкові виставки та огляд літератури

“Почини християнства на Україні”;
До Всесвітнього Дня архітектури;

Презентація дитячої літератури

“Читаємо книжку влітку”;
“Бібліотечне літо для веселих, кмітливих та невгамовних”;
Бібліотечна ігротека.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua