[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за вересень 2008 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури були розглянуті питання:
1. Про стан виконання програми соціально-економічного розвитку по галузі “культура” в Компаніївському районі.
2. Про стан виконання Комплексного плану заходів з підготовки закладів культури області до роботи в осінньо-зимовий період 2008-2009 року.

4 вересня своє 220-річчя відзначив Спасо-Преображенський собор - велична православна споруда України, духовний, культурний та просвітницький центр не лише Кіровограда, а й області. Цього дня в соборі правили урочисту Божественну літургію на честь великої річниці.
Настоятель храму отець Петро привітав кіровоградців із цим ювілеєм та побажав миру, благополуччя, процвітання кожній родині міста й України.

8 вересня в Палаці культури “Ювілейний” м. Новоукраїнки відкрито пересувну виставку плакатів “Ми звинувачуємо! Голодомор 1932-1933 рр. - геноцид українського народу”. На виставці представлено 62 роботи - це яскраві, промовисті і одночасно жахливі свідчення про страшний період історії українського народу. Організатором є український інститут національної пам’яті.

19 - 21 вересня в Кіровограді відзначали 254-річчя з дня заснування міста.
В рамках святкування відбувся фотоконкурс “Кіровоград очима кіровоградців”.

19 вересня в Кіровограді на будівлі колишнього кавалерійського училища встановлено меморіальну дошку Герою Радянського Союзу генералу І.Шепетову.

22 вересня країна відзначила День партизанської слави. Цього дня вшанувати пам'ять усіх партизанів та підпільників прийшли на Фортечні вали представники влади, ветеранських організацій, колишні бійці партизанського опору, громадськість. Вони поклали квіти до підніжжя пам'ятника Матері-Вітчизні, під звуки військового оркестру з усіма військовими почестями вшанували подвиг старшого покоління, згадали прізвища організаторів місцевого підпілля, партизанських загонів, що діяли на окупованій території міста й області.

25-26 вересня в Кіровоградському державному педагогічному університеті ім.В.Винниченка проходили III Міжнародні та XV Всеукраїнські педагогічні читання “Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю: ідеї, пошуки, перспективи”, присвячені 90-річчю від дня народження Василя Олександровича. У педагогічних слуханнях взяли участь педагоги і науковці з Китайської Народної Республіки, члени Асоціації педагогів Сибіру і Уралу, вчені Російської академії освіти, польські педагоги, наукова спільнота Академії педагогічних наук України, делегати з 18 областей України, педагогічна громадськість Кіровограда. 26 вересня цей поважний форум продовжив свою роботу в Павлиській загальноосвітній школі Онуфріївського району імені Василя Сухомлинського, яку він очолював багато років свого життя. У рамках відзначення ювілею відбулася також презентація нової книги про життя , педагогічну та наукову діяльність Василя Сухомлинського під редакцією професора Григорія Клочека, інші заходи.

27 вересня в Кіровограді біля Хреста на Фортечних валах відбулася чергова акція “33 хвилини” із вшанування жертв комуністичних репресій. Було зачитано прізвища наших земляків з Вільшанського району , які померли в наслідок Голодомору. Звучали спогади очевидців, яким вдалося вижити.

Просвітництво. Художня самодіяльність

6 вересня в приміщенні Кіровоградського районного Будинку культури відбувся обласний відбірковий тур ХІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики “Червона рута”, який був організований управлінням культури і туризму облдержадміністрації та обласним Центром народної творчості. У конкурсі взяли участь 32 окремих виконавця та 13 рок-гуртів. Метою фестивалю є пошук і розкриття творчих здібностей молодих авторів і виконавців, створення нових стилів у популярних масових жанрах української пісні, відкриття нових імен.

Театрально-концертне життя

Кіровоградський обласний театр ляльок взяв участь у І Всеукраїнському фестивалі театрів ляльок “Лялькова веселка” у м. Запоріжжі. Вистава “Про Хому та щуку” Є. Гімельфарба, створена за мотивами п’єси М.Кропивницького “По щучому велінню”, була відзначена дипломом лауреата, а актора театру Г.Стогодюка нагороджено дипломом за кращу чоловічу роль. Також спеціальним дипломом фестивалю була відзначена поліграфічна продукція театру (афіша, програмка, буклет).

14 вересня Кіровоградський обласний театр ляльок виставою “Про Хому та щуку” Є.Гімельфарба (за мотивами п’єси М.Л. Кропивницького “По щучому велінню”) відкрив

70-й театральний сезон. З великим захватом і цікавістю глядачі спостерігали за кумедними героями та їх веселими перевтіленнями.

19 вересня в обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького вдбулася вистава „Прости і помилуй”, присвячена драматичним подіям голодомору на Україні періоду 1932-1933 років (за п’єсою М. Кузьо), в постановці Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.Т.Шевченка.

20 вересня в залі обласної філармонії відбулася вистава Санкт-Петербурзького театру “Рок-опера” ”Иисус Христос суперзвезда” за участю провідних акторів театру. Художній керівник та постановник вистави - заслужений діяч мистецтв Росії Володимир Подгородінський.

В Кіровограді відбулася прем'єра п'єси одеського драматурга О.Марданя ”Дочки-матері”. Режисер-Юрій Жеребцов. Головні ролі виконали заслужена артистка України Наталія Іванчук та артистка Наталія Полякова.

27 вересня на території музея-заповідника Івана Тобілевича (Карпенка–Карого) „Хутір Надія” відбулося урочисте відкриття традиційного ХХХУІІІ Всеукраїнського свята театрального мистецтва „Вересневі самоцвіти”. Того ж дня в приміщенні Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького в рамках свята „Вересневі самоцвіти” відбувся показ вистави Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка „Одружуйтесь - і ну вас к бісу”.

Музейна справа

9 вересня у відділі Кіровоградського обласного художнього музею картинній галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна” було проведено мистецький захід присвячений 74-й річниці від дня народження видатного художника земляка Юрія Павловича Луцкевича.

15 вересня в обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки робіт молодих художників Кіровоградщини, на якій представлено 74 художні твори. Молоді художники представили роботи різноманітних напрямків і технік. Кожна з них - унікальна у своєму творчому задумі. Під час презентації учасникам виставки було вручено пам’ятні подарунки від управління культури і туризму та управління сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації та Подяки Кіровоградського обласного художнього музею.

19 вересня в обласному художньому музеї до Дня партизанської слави відкрилась виставка художніх творів “Україна партизанська. Фронт в тилу ворога”, мета якої- ще раз осмислити таке унікальне явище як партизанський рух, його масштаби, специфіку та значення для перемоги над ворогом.

26 вересня в рамках відзначення Дня туризму в Україні в приміщенні Кіровоградського обласного художнього музею відбулось відкриття обласної фотовиставки „Золотими стежками Ексампею”. Організатори виставки: управління культури і туризму облдержадміністрації та Кіровоградська обласна організація Національної спілки фотохудожників України. В експозиції виставки представлено близько 20 робіт фотохудожників із міста Кіровограда та області. Серед них роботи як професіоналів, членів Національної спілки фотохудожників України, так і роботи аматорів.

30 вересня в обласному художньому музеї за підтримки Кіровоградської митниці відкрито виставку” Японська каліграфія” з фондів Національного художнього музею України. До нашого міста вона завітала вперше. Це екзотична, незвичайна виставка, бо прочитати її експонати під силу лише фахівцям. Японці багато століть тому запозичили ієрогліфіку у китайців, але наскільки творчо її переробили, що ієрогліфи цих країн суттєво відрізняються. В китайських головне - краса, в японських найбільш цінна їхня енергетика і естетична насолода.

16 вересня у двох виставкових залах художньо-меморіального музею О.Осмьоркіна відкрилась виставка живопису “Відлуння степу” члена Національної спілки художників України, старшого наукового співробітника згаданого вище музею, викладача Кіровоградської дитячої художньої школи ім.О.Осмьоркіна Андрія Надєждіна. В експозиції виставки представлено понад 40 творів періоду 2005-2008 років із живописних серій “Осінні світанки мого дитинства”,”Пам'ять”, “Євангельські роздуми”, ”Метаморфози сучасності”, “Хорватські подорожі”. Як зазначає митець, він є представником українського романтичного символізму нової хвилі й опирається у своїй творчості на традиції українського іконопису, народної картини, пісенної фольклористики, мистецтва українського модерну кінця XIX- початку XX століття та неоромантизму 1960-х років.

В меморіальному музеї М.Кропивницького доцент кафедри всесвітньої історії КДПУ ім. В.Винниченка краєзнавець Сергій Шевченко представив студентам міста свою нову роботу - книгу “Лицарі степового краю”, присвячену 70-річчю Кіровоградської області.

Бібліотечна справа

1 вересня обласними бібліотеками проведено День знань: в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.Чижевського відбувся день відкритих дверей для першокурсників місцевих вузів, проведені оглядові екскурсії-ознайомлення з відділами бібліотеки; в обласній бібліотеці для юнацтва ім.О.Бойченка проведено літературно-музичну годину “Письменники степового краю”, віртуальну подорож “Прогулянка в стилі сецесія” та “Сім чудес Україна”, розповідь-презентацію “Мій рідний край і роздуми про нього”, слайд-подорож “Моя Кіровоградщина, мій край, моя земля”, що присвячена історії Кіровоградської області та її розвитку.

24 вересня центральна міська бібліотека до Всеукраїнського Дня бібліотек організувала рекламну акцію “Бібліотечний серпантин”. Кожна з 20 бібліотек-філій МЦБС підготувала рекламний хіт, (флаєри, арт-дерева, розтяжки, сліди на асфальті), які були представлені під час рекламної акції, також відбулися презентація виставки скрепбукінгів бібліотечної тематики та нагородження переможців конкурсу на кращий скрепбукінг. У заході взяли участь бібліотекарі МЦБС, читачі, завідуючі бібліотеками середніх спеціальних навчальних закладів, директори бібліотечних систем області.

ОУНБ ім. Д.Чижевського

1 вересня в обласній бібліотеці відкрилась виставка олександрійського художника-абстракціоніста Ігоря Кравченка.

22 вересня з нагоди Дня партизанської слави для учнів 7 класу ЗОШ №34 в обласному художньому музеї було представлено виставку „Партизанський рух в Україні”, а бібліотекарі відділу мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д І. Чижевського показали дітям відеофільм серії „Невідома війна” частина „Партизани” (режисер М. Досталь). Таким чином бібліотекарі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д І. Чижевського та спеціалісти обласного художнього музею об’єднали зусилля задля патріотичного виховання дітей на прикладі історичних подій Великої Вітчизняної війни.

23-24 вересня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.І.Чижевського відбувся обласний семінар–практикум „Сучасний менеджмент бібліотечної справи” для директорів централізованих бібліотечних систем, районних бібліотек для дорослих. На семінарі розглядалися наступні питання: складові бібліотечного менеджменту як основа ефективної діяльності сучасної бібліотеки; порядок ведення сучасного діловодства в закладах культури. Багато часу було приділено розгляду проблеми формування ефективного управління персоналом установи, оскільки це одне з найважливіших питань сучасного етапу розвитку бібліотечної справи. Цікавим і пізнавальним став обмін досвідом з питань управління бібліотечною справою, в якому взяли участь директори бібліотек Кіровоградського, Олександрійського, Олександрівського, Світловодського, Долинського, Бобринецького районів. На семінарі для учасників було представлено новітню методичну літературу з бібліотечного менеджменту. А 24 вересня учасники семінару відвідали захід „Бібліотечний серпантин” у Кіровоградській центральній міській бібліотеці, під час якого було підбито підсумки конкурсу на кращу презентацію бібліотеки-філії міста.

28 вересня Україна відзначала 90-річчя від дня народження вченого зі світовим ім’ям Василя Олександровича Сухомлинського. З нагоди цієї події у відділах обласної наукової бібліотеки ім.Д.І.Чижевського були представлені книжкові виставки, які знайомлять користувачів з життям і творчістю видатного українського педагога: „Шлях до джерела”, „Народна мудрість педагогіки В.О.Сухомлинського”, „Вчитель, мрійник, працелюб”. 29 вересня у відділі міського абонемента пройшов відкритий урок для учнів Кіровоградського колегіуму, на якому учні почули розповідь про великого Вчителя та ознайомились з його казками.

Відділ науково-методичної роботи та соціологічних досліджень разом з відділом краєзнавства підготували та видали методико-бібліографічні матеріали до 90-річчя В.О.Сухомлинського „Василь Сухомлинський: у діалозі з сучасністю”.

Книжкові виставки
„Любов, що не минає” (вірші та пісні про рідне місто) - до Дня міста;
„Мистецтво писемного спілкування”- до Міжнародного дня писемності;
„На чолі народних месників”- до Дня партизанської слави ;
“Незрівнянний художник життя”- до 180-річчя від дня народження Л.М. Толстого;
„Назустріч вітру та промінням сонця” -до Дня туризму;
„Туризм: економічний аспект галузі”- до Дня туризму;
„По морях та хвилях” -до Всесвітнього дня моря;
„Соціально- культурний феномен туризму” - Програма забезпечення захисту та безпеки туристів;
„Вчитель, мрійник, працелюб” -до 90-річчя від дня народження В.О.Сухомлинського;
„Видання друкарні Києво-Печерської лаври в фондах відділу рідкісних і цінних документів”- лекція;
„Бібліотека і бібліотекар - невід'ємне, вічне” - Програма розвитку культури області на 2003-2007 роки;

Літературний календар
„Феномен Расула Гамзатова”- до 85-річчя від дня народження Р.Гамзатова, дагестанського поета;
„Лев Толстой: ідейно-естетичні пошуки”- до 180-річчя від дня народження Л. Толстого, російського письменника; „Прозріння в задушевність”- до 100-річчя від дня народження І. Андроннікова, радянського літературознавця;
„Дмитро Донцов - формула національного усвідомлення”- до 125-річчя від дня народження Д. Донцова, українського письменника, громадсько-політичного діяча;

Календар мистецтв
День українського кіно;
100 років від дня народження Давида Ойстраха, скрипаля;

Популяризація літератури з питань мистецтва
„Пейзаж: сезони” - книжкова виставка ;

Популяризація літератури з питань техніки
„Транспортна система країни: основи та принципи функціонування” - перегляд літератури;

До Дня знань
„Бібліотека – першокурснику”;
Оглядові екскурсії, відкритий перегляд книжкових новинок;

До Всеукраїнського дня бібліотек
День інформації;
День відкритих дверей;
Екскурсія, відкритий перегляд книжкових новинок;

Інше
„Книжкова панорама: новинки”;
„Публічний центр регіональної інформації” - постійно діючий інформаційний куточок ;
„Класика і сучасність” - книжкова виставка ;
„Нові довідково-інформаційні та бібліографічні видання – читачам” - книжкова виставка.

ОЮБ ім. О.Бойченка

В обласній бібліотеці для юнацтва до Дня бібліотек була проведена акція ”Подаруй бібліотеці книгу”. Акція спрямована на поповнення бібліотечного фонду.

Книжкові виставки
“Ти - наша гордість, фортеце”- до Дня краєзнавства;
“Моє місто- моє життя” - до Дня міста;
“ Не старіє біль душі” - до 70-х роковин Великого терору 1937-1938рр.;
“Нові професії галузі “Техніка”;
“Народлні месники “- до Дня партизанської слави;
“Ідеали правди і краси” - Р. Гамзатов;
“Тернистий шлях пізнання” - Л.М.Толстой;
“В.Сухомлинський – видатний педагог ХХ століття”;
“ Над Інгулом місто славне” - до Дня м. Кіровограда
”Цей дивний світ-бібліотека” - до Всеукраїнського дня бібліотек;
“Джерела українського кіно”;
“Календар знаменних дат : до 100-річчя від дня народження Д.Ойстраха”.
Відбулися засідання клубів за інтересами, проведені масові заходи.

ОДБ ім. А.Гайдара

День знань
“Через книжку до духовності і людяності” - віртуальна подорож;
“Скарби душі народної” - урок-свято;
“Традиції духовної культури українців”- інформаційна година;

До Всеукраїнського Дня бібліотек
“Краплини серця полум'яні” - літературна вітальня;
“Раритети нашої бібліотеки” - книжкова виставка та огляд літератури;

До Дня міста
“Місто моє - гордість моя” - краєзнавча подорож;
“Барви рідного краю” - виставка-панорама;
“Край на межі лісостепу і степу” - краєзнавчий екскурс;

До ювілеїв письменників
-180- річчя від дня народження естонського письменника Ено Рауда - віртуальна подорож;
-95 - річчя від дня народження російського поета Сергія Михалкова - віртуальна подорож;
-85-річчя від дня народження українського поета, прозаїка І.Пархоменко - літературна година;
“Серце віддаю дітям” - книжкова виставка та огляд літератури до 90-річчя від дня народження В.О.Сухомлинського.
Відбулися засідання бібліотечних клубів та пізнавально-розважальні заходи.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua