[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за жовтень 2008 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1. Про стан виконання обласної програми соціально-економічного розвитку по галузі культура за 9 місяців 2008 року.
2. Про хід виконання законів України “Про охорону культурної спадщини” та ”Про охорону археологічної спадщини”.

2 жовтня в актовому залі Кіровоградського музичного училища відбулася презентація нового видання на історичну тему “ На пам 'ять про рідний край.”. Автор-упорядник краєзнавець Олександр Чуднов. Видання - це збірник спогадів відомих і навіть видатних уродженців Єлисаветгардщини, тобто самого Єлисаветграда, Олександрії, Світловодська, Бобринця тощо. Книжка багато ілюстрована старовинними фотографіями та творами кіровоградських майстрів пензля.

Директора обласної школи мистецтв /гімназія-інтернат/ Анатолія Короткова нагороджено Почесною грамотою апарату Ради національної безпеки і оборони України” За заслуги у навчанні та вихованні підростаючого покоління.”

18 жовтня на Фортечних валах біля пам'ятного знака “Українцям - жертвам комуністичного геноциду - Голодомору 1932-1933 років” відбулася акція “33 хвилини”, присвячена вшануванню пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні.
У заході взяли участь представники Кіровоградського міського товариства політв'язнів і репресованих, Кіровоградської станиці Національної скаутської організації України “Пласт”, учні та студенти навчальних закладів міста.
В рамках акції представники “Пласту” зачитали прізвища осіб, які померли в період Голодомору в місті Кіровограді, відбулося покладання квітів до зазначеного пам'ятного знака, запалення свічок. Хвилиною мовчання вшановано пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні.

В Кіровограді на будівлі колишнього кавалерійського училища була урочисто відкрита пам'ятна дошка Герою Радянського Союзу генералу Івану Михайловичу Шепетову.
В урочистостях взяли участь представники міської влади, ветеранських організацій, громадськості, син генерала Шепетова Юрій Іванович.

Світловодськ

В місті відбулася науково-практична конференція ”Проблеми вивчення, збереження та пропагування історичного та культурного спадку частини Середньої Наддніпрянщини, затопленої водами Кременчуцького водосховища”. В ній взяли участь науковці КДПУ ім. В.Винниченка, Черкаського та Полтавського педагогічних університетів.
28 жовтня в Кіровограді відбулося покладання квітів до вічного вогню на Фортечних валах з нагоди 64-річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників. В урочистій церемонії взяли участь керівники області та міста, представники громадськості та партійних організацій обласного центру.

Просвітництво. Художня самодіяльність

З 2 по 7 жовтня в Ялті проходив Всеукраїнський семінар “Україна моя вишивана”, в якому взяли участь кращі вишивальниці України. Кіровоградщину представляли Наталія Нижникова, керівник відомого в місті клубу народних ремесел “Ниточка” та знавець кіровоградського рушника Раїса Айвазовська.

8 жовтня у виставковій залі обласного центру народної творчості відбулося відкриття виставки майстрів різьби по дереву та керамічної мініатюри “Чарівний світ мистецтва”, де представлені роботи учасників обласного творчого об’єднання “Дивосвіт”. На виставці експонувалися роботи народних майстрів з Компаніївського, Голованівського, Новоукраїнського, Новоархангельського, Ульянівського, Гайворонського, Добровеличківського, Знам’янського районів та міст Кіровограда, Олександрії. Експозиція наочно переконує, що в наш час народне мистецтво не тільки не втрачає своїх майстрів і шанувальників, а й примножує та розвиває традиції.

11 жовтня в селі Бірки Олександрівського району відбулося традиційне Свято козацької слави, приурочене до Дня українського козацтва. На святі виступили аматорські фольклорні колективи області.

30 жовтня в обласному центрі народної творчості відкрилась виставка”Мистецтво Бобринецького краю” майстрів районного осередку обласного творчого об'єднання “Дивосвіт”. В експозиції представлені вишивка, картини, захоплюють філігранністю виконання квіти з бісеру, дерев'яні різьблені роботи та литі з металу скульптури.

20 вересня в залі обласної філармонії відбулася вистава Санкт-Петербурзького театру “Рок-опера” ”Иисус Христос суперзвезда” за участю провідних акторів театру. Художній керівник та постановник вистави - заслужений діяч мистецтв Росії Володимир Подгородінський.

На тринадцятому Всеукраїнському фестивалі телерадіопрограм “Калинові острови”, що проходив на Рівненщині, у номінації ”Душі невичерпна криниця” серед 29 телерадіокомпаній творчий колектив Кіровоградської обласної державної телерадіокомпанії виборов відразу дві перемоги. Першу- за теленарис”На покуті душі” про народну артистку України Антоніну Червінську /автори-журналіст Володимир Мощинський та оператор і режисер Костянтин Карпов./ Другу - за радіопрограму журналістки Марії Лебідь” На гостину до лелечого гнізда” про родину, якій не мати власних дітей.

Устинівка

У районному будинку культури відбувся звіт колективу Устинівської школи естетичного виховання, присвячений 40-річчю з дня її заснування. Різноманітна концертна програма складалася з номерів у виконанні нинішніх та колишніх випускників закладу.

Кіно

31 жовтня в кінотеатрі “Зоряний” відбулася прем'єра кінострічки нашого земляка письменника, режисера, кіносценариста Олександра Жовни ” Маленьке життя”.
Стрічка брала участь у цьогорічних фестивалях “Покров” та “Молодість”. На першому з них посіла третє місце.

Образотворче мистецтво

Указом Президента України “Про відзначення державними нагородами України діячів образотворчого мистецтва” звання “Заслужений художник України” присвоєно художникові-живописцю Сергію Гавриловичу Шаповалову, за значний особистий внесок у розвиток національного образотворчого мистецтва, вагомі досягнення у професійній діяльності та з нагоди 70-річчя від дня заснування Національної спілки художників України.
10 жовтня на будинку, в якому проживав наш земляк, майстер реалістичного живопису Володимир Федоров, було встановлено меморіальну дошку.
Володимир Федоров створив багато полотен на історичну тематику, портретів сучасників, величезну кількість пейзажів, що оспівують красу нашого краю.
Художник-земляк брав активну участь у культурному житті міста і області, працював декоратором в обласному музично-драматичному театрі, тривалий час був головним художником художнього фонду міста.
У відкритті взяли участь провідні художники міста, співробітники обласного художнього музею, студенти, рідні та близькі Володимира Федорова.

До Дня художника мистецький факультет КДПУ ім. В.Винниченка відкрив виставку “ALLA PRIMA”. На ній в основному були представлені роботи студентів художньо-графічного відділення. Це картини, написані влітку під час практики в Судаку та Одесі.

Театрально-концертне життя

Обласна філармонія

20 жовтня - концерт співачки Ані Лорак.
21 жовтня - вистава Київського вільного театру “Чайка на ім'я Джонатан” за мотивами твору Ричарда Баха.
29 жовтня – концерт дуету Потап і Настя Каменських

З 16 по 19 жовтня в Кіровограді гастролював Національний академічний український драматичний театр ім. М.Заньковецької. Львів'яни показали дві вистави з українського класичного репертуару - “Сава Чалий” Івана Карпенка-Карого та “Доки сонце зійде, роса очі виїсть..” Марка Кропивницького, музичну виставу “Гуцулка Ксеня” Ярослава Барнича, а також відому в Україні та за кордоном постановку - “У.Б.Н.”/”Український буржуазний націоналіст”/ Галини Тельнюк.

Наприкінці жовтня в Чернігові відбувся 19 Міжнародний фестиваль “Слов'янські театральні зустрічі”, який проходив під девізом”Театр як засіб взаємного розуміння і зміцнення миру між народами”. У фестивалі взяли участь театри Києва, Харкова, Полтави, Москви і Гомеля. Кіровоградський академічний український музично-драматичний театр ім. М.Кропивницького показав там свою виставу”Тепленьке місце” за О.Островським /постановка заслуженого діяча мистецтв Михайла Ілляшенка/ . З престижного фестивалю колектив повернувся його дипломантом.

Концертом колективів обласного центру дитячої та юнацької творчості при повному залі відкрився 18 сезон дитячої філармонії. Особливістю нинішнього концертного сезону буде широкий спектр тематичних заходів, лекторій для дітей та юнацтва, який охоплює творчість відомих митців нашого краю та композиторів-класиків.

Творчим вечором народної артистки України, солістки Національної опери Лідії Забілястої розпочав свій новий сезон колектив обласної філармонії. Це був перший концерт з циклу “Відкриття сезону” і рубрики “Майстри мистецтв-наші земляки”.

28 жовтня в рамках відкриття театрального сезону в меморіальному музеї М.Кропивницького відбулася зустріч у “Театральній вітальні”. Всі бажаючі мали змогу поспілкуватися із заслуженою артисткою України Валентиною Литвиненко. На зустріч Валентина Іванівна завітала разом із своїми колегами-акторами Кіровоградського академічного українського музично-драматичного театру ім. М.Кропивницького. Митці спілкувалися з молоддю, розповідали про життя сучасного театру, ділилися таємницями акторської майстерності.

Музейна справа

10 жовтня в обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки до Дня художника. На виставці представлено твори живопису, графіки, декоративно-ужиткового мистецтва кіровоградських митців. Під час відкриття відбулася презентація художнього альбому “Кіровоград. Образотворче мистецтво /минуле і сучасне/”. Альбом є творчо-біографічним довідником про живописців, графіків, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, які народилися або працювали в різні роки, починаючи з кінця ХІХ століття в м.Кіровограді.

23 жовтня у відділі музею - картинній галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна” для студентів філологічного факультету Кіровоградського державного педагогічного університету ім.В.Винниченка організовано перегляд фільму із серії “Третьяковка - дар безцінний. Парад зірок”, присвячений творчості видатного художника-земляка Петра Оссовського.

24 жовтня відбувся обласний семінар для директорів, завідуючих фондами та наукових співробітників музеїв-юридичних осіб “Новітні дослідження в краєзнавстві та їх використання у музейній практиці”. На семінарі розглядалися такі питання: використання архівних документів у дослідженнях, археологічне дослідження Кіровоградщини останніх десятиріч ХХ ст. у діяльності музеїв, Голодомор 1932-1933 рр. в документах державного архіву Кіровоградської області: результати досліджень, мистецтвознавчі аспекти дослідження історії створення та розвитку Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України, новітні дослідження фондів Кіровоградського міського музею музичної культури ім.К.Шимановського, використання потенціалу сучасних краєзнавчих досліджень Кіровоградщини в музейній педагогіці тощо.

30 жовтня в обласному художньому музеї відбулося урочисте відкриття пересувної виставки “Україна-Нато”: перспективи партнерства”, підготовленої фотослужбою Укрінформу. Її мета - за допомогою фотомистецтва інформувати громадськість про діяльність блоку та взаємодію з ним відповідних структур України.

У меморіальному музеї М. Кропивницького відомий краєзнавець доцент кафедри всесвітньої історії педуніверситету ім. В.Винниченка Сергій Шевченко зустрівся з майбутніми журналістами та документознавцями. Автор кількасот наукових публікацій, лауреат обласної премії імені В. Ястребова та премії ім. В.Винниченка, заснованої газетою “Народне слово”, розповів студентам про свою нову книгу “Лицарі степового краю”, яка нещодавно побачила світ.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д.Чижевського

1 жовтня в ОУНБ ім. Д.Чижевського відбулося відкриття канадсько-українського бібліотечного центру.
Канадське товариство приятелів України подарувало обласній бібліотеці ім. Д.Чижевського близько вісімнадцяти тисяч книг та періодичних видань майже з усіх галузей знань. Написані вони українською та англійською мовами.
У колекції представлена художня, публіцистична, мистецька, довідкова та дитяча література, багато книг з автографами письменників. Деякі видання є унікальними, оскільки жодного разу не перевидавались, і тому є особливо цінними для дослідників. Широко представлена і енциклопедична література, особливо англомовна. Найавторитетнішою серед них є універсальна енциклопедія “Британіка”.
В урочистостях з нагоди відкриття канадсько-українського бібліотечного центру взяли участь надзвичайний і повноважний посол Канади в Україні Даніель Карон та керівник цього проекту, голова канадського товариства приятелів України Іван Кузик, український письменник Михайло Слабошпицький та канадський письменник Степан Горлач.

Відділ науково-методичної роботи та соціологічних досліджень разом з відділом краєзнавства підготували та видали методико-бібліографічні матеріали до 90-річчя В.О.Сухомлинського „Василь Сухомлинський: у діалозі з сучасністю”.
Подія, що відбулася в стінах бібліотеки, зібрала представників влади і громадськості, науковців, членів обласної організації Національної спілки письменників України, священнослужителів, представників обласних осередків Всеукраїнського товариства “Просвіта” і скаутської організації “Пласт”.

11 жовтня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.Чижевського відбулась презентація книги київської поетеси Маргарити Черненко “По светлой линии крыла”. Поетеса презентувала свої поезії - глибокі, проникні, розповідала про те, як працювала над своїми творами. Зустріч проходила в дружньому колі, серед гостей були однодумці, користувачі, працівники бібліотеки представники засобів масової інформації. Після презентації гості переглянули фотовиставку “Прихована поезія буття”.

З нагоди 75-ї річниці трагедії - до Дня вшанування пам’яті жертв Голодомору і політичних репресій в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.Чижевського з 14 жовтня розпочала роботу книжкова виставка “Страшна правда голодомору”, а саме виставка плакатів “МИ звинувачуємо! Голодомор 1932-1933 рр. Геноцид українського народу”. 16 жовтня відбувся показ документального фільму “Голод - 33” для учнів загальноосвітніх шкіл міста.

17 жовтня обласну універсальну наукову бібліотеку ім. Д.Чижевського відвідав Богдан Миколайович Козак, декан факультету культури і мистецтв Львівського університету. Богдан Миколайович подарував бібліотеці книги з питань театрознавства, мистецтвознавства, видання наукових праць викладачів Львівського університету, близько двох десятків книг - драматичні твори українських письменників /української діаспори/ 1915-1917 років видання, а також переклад Рудницького п’єси „Гамлет”. Цей переклад унікальний тим, що був зроблений ще 1943 року, але виданий лише в наші дні.

24 жовтня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.Чижевського відбувся обласний семінар для директорів, завідуючих фондами та наукових співробітників краєзнавчих музеїв „Новітні краєзнавчі дослідження та їх використання в музейній практиці”. Завідуюча відділом рідкісних і цінних документів Н. М. Зеленська на семінарі виступила з доповіддю „Бібліотека імені Дмитра Чижевського в роки окупації /1941-1943 рр./”. Спеціалісти відділу краєзнавства підготували для учасників семінару розгорнуту книжкову виставку нових краєзнавчих надходжень.

25 жовтня в рамках роботи Центру європейської інформації для студентів відбулася лекція “Місце євро регіонів у розбудові демократичної держави”. На лекції йшлося про особливості самоврядування в європейських країнах, основні принципи підвищення ефективності системи державного управління та місцевого самоврядування.

29 жовтня в рамках проекту „Україна на шляху до Євросоюзу”, що підтримується фондом Баторія /Варшава/, в ОУНБ ім.Д.Чижевського відбувся круглий стіл „Облаштування мігрантів і шукачів притулків: польський досвід і українські реалії”. В засіданні взяли участь координатор проекту Міхал Пахоцький, незалежний експерт з фундації юридичного втручання Гжегож Вільга, представники обласної міграційної служби, Кіровоградського центру зайнятості, центру соціальних служб сім’ї та молоді, представники громадських організацій та журналісти. На засідання розглядалися питання міграційних процесів в Україні, зокрема на Кіровоградщині, та в Польщі, легальна, нелегальна міграція; процедури надання юридичного статусу біженця тощо.

30 жовтня в канадсько-українському бібліотечному центрі відбулася лекція „Ресурси Центру - вчителям-філологам”. На лекції йшлося про літературу, отриману за сприяння Канадського товариства приятелів України, та інформаційні послуги, які надає Центр.

Книжкові виставки

До Міжнародного дня людей похилого віку
„Життя триває”;
„Хай світлим буде ваше надвечір'я”;
„Жити не старіючи” - викладка літератури;

До Дня ветерана
„Пам'ять загиблим, шана живим”;

До Дня Українського козацтва
„Гетьманськими столицями, козацькими шляхами”;
„І понесе луна козацьке слово” - викладка літератури ;
„Козацькому роду нема переводу”;

До 150 річчя від дня народження Теодора Рузвельта 1858-1919, 26-го президента США 1901-1909
„Дух впевненості, суперництва та пристрасті” - до 150 річчя від дня народження Теодора Рузвельта 1858-1919, 26-го президента США 1901-1909;

Зустріч Доріс та Дональда Лондонів зі студентами іноземних факультетів місцевих ВНЗ, членами англомовних клубів, огляд книжкової колекції, подарованої гостями;
„США сьогодні: культурологічний аспект” - публічна лекція для студентів іноземних факультетів місцевих ВНЗ;

Обласна програма “Протидії торгівлі людьми на період до 2010 року”
„Жінка - не товар!” - викладка літератури;

Обласна програма „Українська родина”
„Від родинних цінностей - до багатства нації”;

Популяризація літератури з питань мистецтва
„Всесвіт музики: український формат”;

Центр Європейської інформації
„Україна - ЄС: взаємодія в інформаційній сфері”;
„Місце єврорегіонів у розбудові демократичної України” - лекція для студентів КІРУЕ;

Календар мистецтв
Міжнародний день музики
195 років від дня народження Джузеппе Верді, італійського композитора;
170 років від дня народження Жоржа Бізе, французького композитора;

Популяризація літератури з питань сільського господарства
„Сільськогосподарські культури: технології вирощування та збирання врожаю” - перегляд літератури;
„Домашнє птахівництво”;

Цикл книжкових виставок на допомогу студентам
„На допомогу студенту - екологу”

ОЮБ ім. О.Бойченка

Книжкові виставки
“Натхнення у фарбах” - художники Кіровоградщини;
“Слава козацьке не вмре, не загине” - до Дня козацтва;
“Молодь.Право.Закон”;
“Окрилені Україною” - Україна в житті і творчості зарубіжних письменників;
“Мистецтво живого слова” - до 65-річчя від дня народження Д.І.Танського;
“Рідної землі трагічні дні:Голодомор на Кіровоградщині”;
“Симфонія барв”;
“Дитяча енциклопедія” - глибина пізнання світу”;
“І квіти шлють солодкий аромат” - виставка робіт учнів гімназії;
ім. Т.Г.Шевченка, картин А.Кімнатного, вишивок членів гуртка “Ниточка”;
“Знання + духовність = юрист” - до Дня юриста;
“Календар знаменних дат: Ж.Бізе - 170”;

Масові заходи
“Кіровоградщина - козацький край” - літературно-музична година до Дня козацтва;
“Що? Де? Коли? У світі техніка” - вікторина;
“Цікаві закони світу” - інтелектуальна-правова розвідка;
“І квіти шлють солодкий аромат” літературно-мистецьке свято;
”Митець епохи” - О.Осмьоркін - бесіда-вікторина;
“Фантазійні мотиви бісеру” - слайд-бесіда;

Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

Масові заходи

До ювілеїв письменників
“Будуємо замок добрих чарівників Європи” - віртуальна подорож до 105-річчя російського письменника - ілюстратора В.Г.Суттєєва;
“Дитячий віршограй”- поетична п'ятихвилинка до 50-річчя від дня народження російського поета А.О.Усачева;
“Подорожуємо сторінками української книги”- до 60-річчя від дня народження українського поета А.Г.Костецького;

До вшанування 75-роковин Голодомору в Україні
“Народні оповідання” на тему:”Смертю смерть подолали” - просвітницький захід за книгою;
“О, той страшний, голодний тридцять третій...” - книжкова виставка та огляд літератури;
“Запалимо свічу пам'яті”- викладка методичних матеріалів.

Відбулися засідання бібліотечних клубів та пізнавально-розважальні заходи.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua