[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за листопад 2008 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1. Про хід виконання рішення обласної ради “Про програму розвитку туризму в Кіровоградській області на 2002-2010 роки”.
2.Про стан виконання вимог Закону України “Про охорону праці” та пожежної безпеки в закладах культури області та заходи щодо його поліпшення.
3.Про присвоєння звання “народний аматорський театр” театральному колективу Олександрівського сільського клубу Голованівського району.
4.Про розподіл та працевлаштування випускників вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації в закладах культури і мистецтв області у 2008 році.

8 листопада Кіровоградська область прийняла естафету міжнародної акції "Незгасима свічка". Мітинг - реквієм відбувся у м.Кіровограді біля пам'ятного знаку жертвам Голодомору 1932-1933 років на Фортечних валах. На Кіровоградщині Голодомор 1932-1933 років забрав життя понад 42 тисяч мешканців. В рамках акції було зачитано списки безвинно загиблих кіровоградців у ті страшні роки. Присутні вшанували пам'ять жертв геноциду хвилиною мовчання та поклали квіти до підніжжя пам'ятного знаку

22 листопада керівники області та міста, представники партійних та громадських організацій, трудових колективів взяли участь у скорботній ході та мітингу - реквієму по вшануванню пам'яті жертв Голодомору в Україні. Кульмінацією мітингу - реквієму стало запалення свічки пам'яті, вшанування пам'яті жертв Голодомору хвилиною мовчання.

Олександрія

Пам'ятний знак у вигляді хреста, перевитого рушником, відкрито в центрі міста. Його встановлено, як уклін всім тим краянам, хто безвинно загинув від Голодомору 1932-1933 років.

Петрове

У дні відзначення 75-роковин Голодомору в Україні в районному центрі відкрито пам'ятний знак - кам'яний хрест на честь земляків, що загинули від голоду в 1932-1933 роках. В рамках Всеукраїнської акції “Незгасима свічка” відбувся багатолюдний мітинг - реквієм, в якому взяли участь представники влади, трудових колективів, установ та організацій. Після закінчення жалобних урочистостей до підніжжя пам'ятника лягли квіти й пшеничні колоски як символ гіркої пам'яті про одну з найтрагічніших подій

У Державному архіві області відкрито виставку документів”Україна у боротьбі за державність”. Основу експозиції складають документи національно - визвольної боротьби у XVII столітті та протистояння політичних сил у період українського державотворення 1905-1920 років XX століття. Серед матеріалів - оригінали постанов Єлисаветградської міської думи та управи, інші документи.

Письменник Віктор Погрібний за книгу памфлетів, фейлетонів і гуморесок “Маркове пекло” здобув літературну премію ім.О.Вишні. Віктора Олексійовича привітали відомі українські сатирики та гумористи.

Театрально-концертне життя

21 листопада в Кіровоградському академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького відбувся показ літературно - музичної композиції “Скорботною пам’яттю свічка горить”, присвячений вшануванню пам’яті жертв голодоморів. В основу композиції покладено уривок з п’єси відомого українського драматурга Миколи Куліша “97”, в якій розповідається про голодомор на Херсонщині, до складу якої входили міста і села нинішньої Кіровоградщини. Фіналом композиції стало виконання пісні “Свіча” М.Скорика актрисою академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького Людмилою Мороз.

Колектив обласного лялькового театру з виставою “Готель “У Мурзика” взяв участь у фестивалі авторських вистав театрів ляльок “Лялькове рандеву”, що проходив у м.Чернігові. Артистів нагороджено Дипломом фестивалю та окремою спеціальною Подякою.

Просвітництво. Художня самодіяльність

6 листопада на будівлі Кіровоградського залізничного вокзалу була урочисто відкрита меморіальна дошка залізничнику Герою Соціалістичної праці Семену Тютюшкіну. З цієї нагоди відбувся мітинг.

В Кіровограді відбулося відкриття меморіальної дошки заслуженому журналістові України Віталію Ципіну. Віталій Семенович залишив яскравий слід в журналістиці, в поезії і в освіті, коло його інтересів, життєвих устремлінь було надзвичайно широким.

10-12 листопада на базі Центру народної творчості відбувся семінар-практикум керівників аматорських вокально - хорових колективів. Перед учасниками семінару виступили з методичними рекомендаціями фахівці Центру, практичними прийомами роботи з хоровими колективами поділилися викладачі мистецького факультету КДПУ ім.В.Винниченка, та Олександрійського училища культури. Керівники хорових колективів та вокальних ансамблів обмінялися досвідом роботи, отримали добірки нот для поповнення репертуару, підготовлені видавничим відділом обласного Центру народної творчості.
У Соколівському сільському клубі в рамках обласного семінару - практикуму хорових колективів виступив місцевий аматорський народнй хор“Калина” /керівник Григорій Палій/.

19-20 листопада в обласному Центрі народної творчості відбувся обласний семінар декоративно - ужиткового мистецтва, в роботі якого взяли участь 30 майстрів різних видів даного жанру з 18 районів області. Учасники семінару були задіяні у проведені майстер-класу з соломоплетіння, різьби по дереву та вишивки, які провели ведучі майстри Кіровоградщини.

26-27 листопада на базі академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького відбувся обласний семінар керівників театральних колективів та методистів районних Будинків культури з театрального жанру. В семінарі взяли участь 28 учасників з 18 районів області, міст Олександрії та Знам’янки. Учасники семінару переглянули виставу “Декамерон” академічного обласного українського музично - драматичного театру ім.М.Кропивницького та здійснили екскурсію до обласного художнього музею.
Кіровоградський зразковий хореографічний ансамбль “Метелиця” зайняв третє місце у номінації “Хореографія” на міжнародному благодійному дитячому фестивалі “Світ талантів”, який відбувся в Києві.

В Кіровограді пройшов фестиваль національних культур “Степова веселка”, приурочений 70-річчю утворення Кіровоградської області. Сьогодні на території Кіровоградщини проживає понад сто національних меншин. Цього року у фестивалі взяли участь обласне відділення “Російський рух України”, обласний благодійний общинний єврейський центр “Хесед Шломо”, товариство Вільшанських болгар “Алфатар” асоціації болгар України, об’єднання поляків Кіровоградщини “Полонія”, відділення Українського республіканського товариства російської культури “Русь”, обласний німецький культурний центр “Розвиток”, обласна організація кримських циган “Джелем, ромале”, Російський культурний центр. Протягом тижня в закладах культури пройшли різноманітні творчі зустрічі, конференції, виставки, концерти за участю представників національних спільнот, серед яких: науково-практична конференція “Доля поляків на Кіровоградщині” яка відбулась в Кіровоградському державному педагогічному університеті ім.В.Винниченка, круглий стіл на тему “Розуміння Холокосту”, літературний вечір „Русское слово”, тематичний вечір „Русские в истории Елисаветграда - Кировограда” та виставка майстрів декоративно - ужиткового мистецтва Бєлгородської та Воронезької областей в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.Чижевського, презентація Кіровоградського обласного німецького культурного центру “Розвиток”, концерт фольклорного ансамблю циганської пісні і танцю “Шатриця”. Чимало цікавих заходів у рамках фестивалю було проведено в багатьох районах області. Завершився фестиваль великим концертом в обласному академічному музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького, який продемонстрував багатство талантів нашого краю.

Народному художньому колективу театру - студії “Маска” Кіровоградського ОЦДЮТ, беззмінним керівником якого є Н.Фільченкова 1 листопада виповнилося 20 років. Святкування проходило в обласному театрі ляльок. Теперешні вихованці студії, а також її випускники показали глядачам уривки з різних вистав - уже відомих і нових.

Кіровоградській музичній школі № 1 ім.Генріха Нейгауза виповнилося 75 років. У залі мистецького навчального закладу на урочистості зібралися колеги з інших музичних шкіл Кіровограда, представники влади та організацій, що співпрацюють зі школою.

Самодіяльні митці Бобринецького району /ансамбль “Свердлівчанка” Свердлівського будинку культури/ побували в Києві на записі телепрограми “Фолк-musik”на Першому національному телеканалі.

Музейна справа

Обласний художній музей

3 листопада в обласному художньому музеї в рамках фестивалю національних культур відкрилася фото - художня виставка”Степова веселка”. На відкритті виступив хореографічний ансамбль”Росинка”.

6 листопада в обласному художньому музеї відбулося відкриття персональної виставки члена Національної спілки художників України Анатолія Дворського.

19 листопада в обласному художньому музеї відбулась презентація “Національної книги пам'яті жертв Голодомору. Кіровоградська область”.
Учасники презентації оглянули експозиції з документами Кіровоградського державного архіву, малюнки конкурсу “Голодомор очима дітей.”

20 листопада в приміщенні обласного художнього музею відбулося відкриття виставки робіт учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів “Голодомор очима дітей”, присвяченої пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років. Це стало можливим завдяки проведенню управлінням культури і туризму облдержадміністрації у жовтні-листопаді обласного конкурсу “Голодомор очима дітей” на кращий мистецький твір, присвячений пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років, серед учнів шкіл естетичного виховання. Метою конкурсу є залучення обдарованих дітей до глибокого осмислення і висвітлення у творчих роботах відомих і маловідомих, героїчних і трагічних сторінок історії України.

27 листопада в Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття персональної виставки Анатолія Кімнатного. На виставці представлено 24 роботи, виконані в техніці олійного живопису. Виставка приурочена Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом.

В обласному художньому музеї експонувалась виставка гобеленів та української народної ікони на склі вінницького художника Олександра Ковальчука.

Краєзнавчий музей

У меморіальному музеї М.Кропивницького відбулась презентація книги біографічних поем Ніни Бредихіної ”Женьшеневий кущ” що вийшла у видавництві “Степ”. Книга присвячена театральній родині Тобілевичів.

В рамках тижня ”Театр-дітям та юнацтву” в “Театральній вітальні” меморіального музею М. Кропивницького - відділу обласного краєзнавчого музею відбулася зустріч творчих працівників обласного театру ляльок із учнями загальноосвітньої школи № 7. Присутні дізналися багато цікавого про ляльковий театр та про історію лялькарства на Кіровоградщині. Захід був присвячений 70-річчю з дня утворення області.

В художньо - меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна експонувалась виставка малюнків учнів кіровоградських загальноосвітніх шкіл, яка презентувала художні твори переможців шкільного етапу конкурсу дитячого малюнка”Голодомор очима дітей”, проведеного за ініціативи міського управління освіти.

Відбулося засідання журі з присудження обласної премії ім.Олександра Осмьоркіна. Визначено цьогорічних переможців. Ними стали:
у номінації “Національна традиція” - член НСХУ, заслужений працівник культури України, директор Кіровоградської дитячої художньої школи ім.О.Осмьоркіна Леонід Бондар за серію картин, створених у 1980-2008 роках;
у номінації”Новітні спрямування” - Андрій Надєждін, член НСХУ, провідний науковий співробітник художньо - меморіального музею О.Осмьоркіна за серію живописних картин, створених у 2004-2008 роках;
у номінації”Мистецтвознавство та історія мистецтв” - кандидат історичних наук, доцент кафедри мистецтв та дизайну Кіровоградського педагогічного університету ім. В.Винниченка Олександр Босий за серію книг, статей, наукових робіт на науково - популярних фільмів з історії культури та мистецтва області.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д.Чижевського

7 листопада у відділі краєзнавства обласної бібліотеки було проведено обласну краєзнавчу конференцію „Розсекречена пам'ять. Голодомор 1932-1933 років в Україні в документах ГПУ-НКВС”. В конференції взяли участь краєзнавці, співробітники архівних та музейних установ, студенти місцевих вищих навчальних закладів.

17 листопада у відділі мистецтв обласної бібліотеки відбулася презентація книги поезій Валерія Сидніна „Улитка на лезвии”. На презентації автор читав оригінальні твори, відповідав на питання, відбулося цікаве спілкування з колегами, однодумцями, шанувальниками поезії.

19 листопада у відділі мистецтв ОУНБ ім. Д.Чижевського відбулося відкриття виставки творів викладачів мистецького факультету КДПУ ім. В.Винниченка. Виставка викладачів мистецького факультету дає змогу ознайомити студентів з прийомами своєї творчості, тобто зі щільно опрацьованими висновками свого творчого досвіду. Це сміливе оновлення мистецької традиції, перехід в нову художню якість відповідно до вимог часу та рівня художницького світовідчуття.

19 листопада в інформаційно - ресурсному центрі „Вікно в Америку”, відділу документів іноземними мовами ОУНБ ім.Д.Чижевського, відбулася зустріч студентів іноземних факультетів місцевих вузів з представниками Посольства США в Україні: аташе з питань бібліотек Андреа МакГлінчі та директором центру інформаційних ресурсів Валентиною Пашковою. Тема зустрічі: „Процес передачі влади після президентських виборів в США”.

25 листопада в рамках проекту “Мережа громадянської освіти. Правова освіта сільської молоді” для групи тренерів ЦРБ області відбувся семінар-тренінг “Назустріч виборам”. Мета семінару надати практичні навички проведення тренінгових модулей з вищевказаної тематики.

Книжкові виставки

До вшанування 75-роковин Голодомору в Україні
“Страшна правда голодомору” - книжкова виставка;
„Чорний птах гіркої пам’яті” - книжкова викладка;

Показ документальних фільмів:
„Великий злам” із серії „Невідома Україна”;
„Голод-33” /фільм за мотивами роману В. Барки „Жовтий князь”, режисер Олесь Янчук/;

Канадсько-Український бібліотечний центр
“Український „голокост” 1932-1933” - книжкова виставка;

До Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства над жінками
„Ні - насильству!” - перегляд літератури;

Центр Європейської інформації
„Європейський суд з прав людини: устрій та практика” - книжкова виставка;

Обласна програма “Протидії торгівлі людьми” на період до 2010 року
„Торгівля людьми - сучасний прояв рабства” - книжкова виставка;

До Міжнародного Дня боротьби зі СНІДом
„СНІД: небезпека реальна чи уявна?!”- викладка літератури;

Програма профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2004-2008 роки
„СНІД - соціальна проблема” - виставка-застереження;

До Дня української писемності та мови
“Українське слово: духовність і ментальність” - книжкова виставка;
„Душа народного життя”- книжкова виставка;
„Під знаком Нобеля” /лауреати Нобелівської премії в галузі літератури/ - книжкова виставка;

До 230-ї річниці від дня народження Г.Ф. Квітки - Основ’яненка
“Український попередник Гоголя” - викладка літератури;

Популяризація літератури з питань мистецтва
„Галереї України”- книжкова виставка;

Популяризація літератури з питань техніки
„Будівництво:сучасні технології і дизайн” - книжкова виставка;

Цикл книжкових виставок на допомогу студентам
„На допомогу студенту - математику” - книжкова виставка;

До Міжнародного Дня толерантності
“Скрасити життя милосердям”- відкритий перегляд;

Календар мистецтв
80 років від дня народження Олексія Баталова, російського актора;
55 років від дня народження Бориса Гребенщикова, співака, музиканта;

Інше
„Книжкова панорама: новинки”;

Постійно діючий інформаційний куточок
„Публічний центр регіональної інформації”;

„Класика та сучасність”- книжкова виставка;
„Нові довідково - інформаційні та бібліографічні видання - читачам”- книжкова виставка.

ОЮБ ім. О.Бойченка

27 листопада в обласній бібліотеці для юнацтва ім.О.Бойченка в рамках засідання обласної Міжвідомчої ради з питань бібліотечної роботи відбувся “круглий стіл” на тему: “Обслуговування молоді публічними бібліотеками м.Кіровограда”.

Масові заходи
“Із забуття - в безсмертя” - вечір-реквієм;
“Скорботною пам'яттю свічка горить - День інформації;
“В сузір'ї мов, культур, традицій” - зустріч з головою Польської общини Кіровоградщини ”Полонія” ім.К.Шимановського О.Полячком;
“Театральне життя Єлисаветградщини” - театральний круїз - Всеукраїнський тиждень театрального мистецтва;
“Студентські фантазії” - презентація робіт студентів КІРУЕ;
“Загадковий ляльковий світ” - зустріч з акторами Кіровоградського обласного театру ляльок - Всеукраїнський тиждень театрального мистецтва;
“Один мотив - любов до України” - мистецький альманах;
“Кулінарний атлас світу” - слайд - бесіда;
“Що?Де?Коли?: У світі винаходів”- конкурс ерудитів;
“Життя, віддане театру” /М.Заньковецька/ - вечір – портрет - Всеукраїнський тиждень театрального мистецтва;
“Посольство США в Україні дарує книжки” - зустріч з представниками Посольства США в Україні;
“Толерантність” - тренінг;
“Домінанта” - інтелектуальне кафе;
“Молодь за здорове життя без тютюну” - конкурсна програма;
“Соціальне замовлення: реалії і перспективи” - інформаційна сесія спільно з ТІМО “ Відкриті двері”;

Книжкові виставки
“Українська трагедія ХХ століття:голодомор”;
“Сталінський режим та політичні репресії в Україні”;
“Рідна мова - мова колискова” - до Дня української писемності та мови;
“О рідна мово, що без тебе я” - до Дня української писемності та мови;
“Пізнати час і себе в часі” - І. Нечуй-Левицький;
“Не бійтесь заглядати у словник. То пишний сад, а не сумне провалля” М.Рильський;
“Невтомність пошуку” - Г.Квітка-Основ'яненко;
“Віч-на віч з епохою” - О.Олесь;
“Відлуння чужини:митці діаспори”;
“Євроремонт:ідеї Вашого будинку”;
“Театр-криниця гармонії і краси”- Всеукраїнський тиждень театрального мистецтва;
“Календар знаменних дат:Ж.Бізе -170”.

Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

В обласній бібліотеці для дітей ім. А.Гайдара спільно з членами театральної студії “Маска” обласного центру дитячо - юнацької творчості відбулось урочисте відкриття Всеукраїнського Тижня театрального мистецтва “Театр - дітям та юнацтву”. Юні учасники свята - учні 4-х та 5-х класів гімназії ім.Т.Шевченка мали можливість зустрітися і поспілкуватися з юними акторами, які запропонували на розсуд глядачів вернісаж творчих мініатюр. Під час виступу виконавці проявили свій творчий потенціал майбутніх акторів, неординарне мислення, безпосередність. На завершення заходу школярі могли висловити свої враження від побаченого, спробувати себе в ролі акторів, намагаючись виконати те чи інше завдання. Протягом Тижня в стінах бібліотеки відбулася низка цікавих заходів для прихильників театру.

В листопаді в обласній дитячій бібліотеці відбувся семінар - практикум на тему:“Бібліотека для дітей як центр інтелектуально - творчого розвитку юної особистості” для керівників районних /міських/ бібліотек для дітей, бібліотекарів дитячих відділів при центральних районних/міських/ бібліотеках.

До ювілеїв письменників
“Будуємо замок добрих чарівників Європи” - віртуальна подорож до 150-річчя від дня народження шведської письменниці С.Лагерлеф;
“Подорожуємо сторінками української книги”- літературна година до 145-річчя від дня народження українського поета Б.Грінченка;
“Дитячий віршограй”- поетична п'ятихвилинка до 115-річчя від дня народження російського поета В.Маяковського;
Викладка та огляд літератури до 190-річчя від дня народження російського прозаїка І.Тургенєва;

До Дня української писемності та мови
“Іграшка розповідає казку” - книжкова виставка;
“Безсмертя народу - в його мові”- бесіда;
Лялькові вистави для малят у виконанні членів літературно - ігрової студії “Дивосвіт книги”;

Тиждень рідної мови
“Живі джерела рідної мови”- літературний ранок;
“Книжкові лабіринти”- літературна гра;
“Дитяча книга на Кіровоградщині” - огляд - вікторина;
Огляди - презентації нових періодичних видань;

Тиждень літератури
“Література: від міфів до реальності” - презентація книжкової виставки;
“Квітка - Основ'яненко - перший прозаїк нової української літератури” - літературна вітальня до 230-річчя від дня народження;
“Чарівні хроніки К.Льюіса” - літературний вечір;

До Всеукраїнського Тижня театру
“Великі театри світу” - бесіда;
“Панорама театрального мистецтва” - книжкова виставка;
“Весь світ-театр” - огляд літератури;
Творча зустріч з акторами обласного театру ляльок;
Творча зустріч з юними акторами студії “Маска” ЦДЮТ;

Тиждень правових знань
“Діти і їх права” - День інформації;
“Права дітей. Які вони?” - бібліотечний урок;
“Крадіжка - справжній злочин, один з найважчих біблійних гріхів”- бібліотечний урок;
“Жодна дитина не повинна бути скривджена або зневажена” - бібліотечний урок;

До Дня свободи
“Ми - українці” - книжкова виставка та огляд літератури;

До вшанування 75-роковин Голодомору в Україні
“Великі твої жертви,Україно” - викладка методичних матеріалів;
“ Голгофа ХХ століття” - усний журнал;
“Українська ніч 1933 року” - книжкова виставка та огляд літератури;
“Минуле стукає в наші серця” - бесіда;

Відбулися засідання бібліотечних клубів та пізнавально-розважальні заходи.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua