[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за січень 2009 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1.Про стан виконавської дисципліни у відділах культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів та управлінні культури і туризму облдержадміністрації у 2008 році.
2.Про хід виконання Закону України “Про звернення громадян” в управлінні культури і туризму облдержадміністрації.
3.Про стан дотримання державними службовцями управління культури і туризму облдержадміністрації та відділів культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів законів України “Про державну службу” та “Про боротьбу з корупцією”.

8 січня з нагоди Дня визволення Кіровограда від німецько-фашистських загарбників на Фортечних Валах відбувся мітинг пам'яті та покладання квітів до пам'ятника воїнам - визволителям. В урочистостях взяли участь ветерани Великої Вітчизняної війни, представники влади області та міста, громадськості.

Указом Президента України № 15/2009
Про відзначення державними нагородами України працівників підприємств, установ та організацій Кіровоградської області
За значний особистий внесок у соціально-економічний, культурний розвиток Кіровоградської області, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 70-річчя утворення області нагороджено:

орденом “За заслуги” ІІ ступеня
Короткова Анатолія Єгоровича - директора Кіровоградського обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу гуманітарно-естетичного профілю ( гімназія-інтернат-школа мистецтв);

орденом “За заслуги” ІІІ ступеня
Проскаченка Дмитра Дмитровича - головного зберігача фондів Добровеличківського районного краєзнавчого музею;

орденом княгині Ольги ІІІ ступеня
Городецьку Жанну Феодосіївну - директора Олександрійської міської централізованої бібліотечної системи;
Негоду Світлану Дмитрівну - виконуючого обов’язки першого заступника голови Кіровоградської обласної державної адміністрації;

Присвоєно почесні звання:

“Заслужений артист України”
Тітішеву Сергію Анатолійовичу - артистові, солістові-інструменталісту Академічного театру музики, пісні і танцю “Зоряни”Кіровоградської обласної філармонії;
Вайпану Анатолію Онуфрійовичу - артистові, солістові-інструменталісту Академічного театру музики, пісні і танцю “Зоряни” Кіровоградської обласної філармонії;

“Заслужений діяч мистецтв України”
Голіусовій Ларисі Іванівні - директорові Кіровоградського музичного училища;

“Заслужений працівник культури України”
Бєльській Ганні Сидорівні - директорові Долинської районної школи мистецтв;
Левандовському Миколі Євгеновичу - дикторові Кіровоградської обласної державної телерадіокомпанії. Указом Президента України № 26/2009 Про відзначення державними нагородами За вагомий особистий внесок у справу консолідації українського суспільства, розбудову демократичної, соціальної і правової держави та з нагоди Дня Соборності України присвоєно почесне звання “Заслужений працівник культури України” Овчаренко Наталії Юріївні - начальникові управління культури і туризму Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Олександрівка

Указом Президента України завідувачу наукової редакції обласного відділення пошуково-видавничого агенства “Книга пам'яті України” Івану Петренку присвоєно звання “Заслужений працівник культури України”. Це відзнака за подвижницьку роботу із вшанування пам'яті жертв геноциду, висвітлення правди про Голодомор.

З нагоди відзначення Міжнародного дня захисту прав людини відбувся мітинг та покладання квітів до пам'ятної дошки В.Чорноволу в обласному центрі.

В Кіровограді відкрито та освячено перший храм Української греко-католицької церкви. До міста з'їхалися греко-католики з усієї області. Під час урочистої церемонії віруючі помолилися за всіх, хто доклав зусиль для зведення святині. Після цього у храмі відслужили літургію, під час якої висловили сподівання, що знаменна для Української греко-католицької церкви подія стане ще одним камінчиком у побудові християнської культури та духовності в українському суспільстві.

Театрально-концертне життя

В обласному театрі ляльок у грудні відбулися дійства -“Новорічне сяйво” , “Шоу ляльок - суперзірок” та “А у нас - Новий рік”.

В обласнїй філармонії відбулося новорічне дійство “Коляда - свято на честь сонця” за мотивами легенд, релігійних поглядів та вірувань українців, яке подарувала дітворі та батькам обласна гімназія-інтернат-школа мистецтв під керівництвом професора Анатолія Короткова. Глядачі відзначили новорічний позитивний настрій цього шоу, яскраві костюми та високу майстерність артистів.

27 грудня в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького відбулася вистава "Собаче серце" М.Булгакова у виконанні Московського незалежного театру. Режисер Валерій Золотухін.

28-29 грудня в обласній філармонії пройшло свято новорічної ялинки. На нього запросили дітей соціально-вразливих категорій громадян з усіх районів і міст області.

Просвітництво. Художня самодіяльність

6 грудня в Олександрійському міському Палаці культури відбувся вечір українського фольклору північного та східного регіонів області /Знам’янський, Олександрійський, Олександрівський, Онуфріївський, Петрівський, Світловодський райони/. У заході взяли участь 24 народні аматорські фольклорні колективи з 8 районів області, 11 з яких підтвердили звання “народний”. На регіональному святі були представлені як українські фольклорні пісні так і старовинні обряди: “Козацькі проводи”, “Українські вечорниці”, фольклорне театралізоване дійство “Гей, сідлайте коней, козаченьки”. Складовою частиною регіонального вечора фольклору була виставка робіт майстрів декоративно-ужиткового мистецтва міста Олександрії.

В дитячому розважальному центрі “Ігромир” відкрилась художня фотовиставка “Погляд 2008”. 65 авторів з Кіровоградської області, з інших міст України, а також Німеччини, Португалії та Росії представили більше 80 фоторобіт. Тематика творів вільна. У виставці брали участь професіонали і аматори. В розважальному центрі можна побачити й окрему експозицію конкурсу дитячої фотографії ”Погляд-Next”.

В Кіровограді пройшов Всеукраїнський конкурс бальних танців “Україна танцювальна”, в якому взяли участь танцюристи з 10 міст України. У старшій віковій групі перемогли кіровоградці з ансамблю “Конвалія”.
В Кіровоградському БК “Авіатор” проходила мистецька акція “Вітер століть. Подих української поезії в рок -музиці”, учасниками якої були рок-гурти ”Тельнюк:Сестри” та “Кому Вниз”.

В Кіровограді відбувся фестиваль естрадно-спортивного танцю ”Зоряний фест”. Глядачі змогли ознайомитися з творчими роботами сорока танцювальних колективів з Кіровограда,Чернівців, Хмельницького, Львова, Києва, Житомира, Тернополя, Феодосії, Рівного та інших міст України. Захоплено сприймали глядачі виступи знаних танцювальних гуртів нашої області та”Фламінго” з Калуша, “Легіону” та “Грації” з Коломиї, “Фієсти” з Богородчан, “Зірки мрії” та “Медитації” з Івано-Франківська.

Виставка вишивки та мальованих картин майстрині з Новгородки Лариси Зоріної відкрилась у Кіровоградському університеті розвитку людини "Україна". У роботах вишивальниці багато гумору, яскравих кольорів і мальовничої природи.

12 грудня відбувся концерт-презентація Кіровоградського обласного відділення Конгресу літераторів України.

18 грудня в приміщенні академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького відбувся обласний фестиваль авторської пісні, присвячений пожежно-рятувальній службі, на якому прозвучало чимало пісень про будні та героїчні вчинки рятувальників МНС.

Танцювальний колектив “Аеліта” Кіровоградської міської ради щойно повернувся з фестивалю “Різдвяний Київ”, який проходив у столиці. "Аеліта" серед сорока семи колективів з усієї країни посіла перше місце в номінації сучасний естрадний танець.

Музейна справа

Музей хліба відкрився в Новоукраїнці, на батьківщині хлібороба, двічі Героя соціалістичної праці Олександра Гіталова. Серед експонатів музею - знаряддя праці хліборобів, побутові речі, одяг та фото сільських трударів. Один із найстаріших експонатів - сито для кукурудзи, датоване кінцем дев'ятнадцятого - початком двадцятого століть. Особливе місце в музеї відведено сучасній випічці місцевих майстрів.

Обласний художній музей

1 грудня відбулася персональна виставка творів Артема Небесного до Міжнародного дня інвалідів.

3 грудня в обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки творів Анастасії Шкоди “Крок у життя” до Міжнародного дня інвалідів. В експозиції представлені 64 фотороботи та 16 малюнків молодої художниці.

В обласному художньому музеї експонувалась виставка ляльок “ Феєрія Марини Чурсанової”. Для створення своїх лялькових персонажей вона застосовує пластилін, тканини, бісер, природні матеріали. На світосприйнятті Марини, а відтак і на характері її творчості, відбивається захоплення картинами Ієроніма Босха та Сальвадора Далі.

24 грудня в обласному художньому музеї відкрилась персональна виставка головного художника обласного театру ляльок Василя Остапенка. В експозиції представлені ляльки, макети декорацій, ескізи персонажів, костюмів та декорацій, афіші до спектаклів, а також станкові графічні та живописні твори художника.

27 листопада в Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття персональної виставки Анатолія Кімнатного. На виставці представлено 24 роботи, виконані в техніці олійного живопису. Виставка приурочена Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом.

В обласному художньому музеї експонувалась виставка гобеленів та української народної ікони на склі вінницького художника Олександра Ковальчука.

Відбулися

Виставка дипломних робіт випускників міської дитячої художньої школи ім.О.Осмьоркіна;
Доповнення музейної експозиції до Дня Святого Миколая;
Доповнення музейної експозиції в рамках відзначення пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні;
Інтерактивні програми до відзначення Новорічних свят.

Обласний краєзнавчий музей

В обласному краєзнавчому музеї відбулися бесіди до Міжнародного дня інвалідів; Екскурсії та бесіди з циклу “Звичаї та обряди українського народу”; Бесіда до 90-річчя утворення Директорії.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д.Чижевського

12 грудня у відділі мистецтв обласної бібліотеки відбулася презентація книги Ю.Я.Авруцького „Мои пятилетние сверстники”. Автор останні роки мешкає в Німеччині, але не втрачає зв’язку з батьківщиною, друзями, літературним об’єднанням „Степ”. Юхим Якович у книзі „Мои пятилетние сверстники” розповідає про жахіття Великої Вітчизняної, зокрема холокосту єврейського народу.

18 грудня у відділі краєзнавства ОУНБ ім.Д.Чижевського відбулась конференція „До 20-річчя організаційного згуртування краєзнавців області та 70-річчя утворення Кіровоградської області”.
В конференції взяли участь краєзнавці області, представники управління культури і туризму та освіти і науки облдержадміністрації, працівники та читачі бібліотеки.
В рамках конференції було відзначено заслуги в галузі краєзнавства відомих дослідників краю. Зокрема, Шкоді В'ячеславу Євгеновичу присвоєно звання лауреата премії ім.Д.Яворницького за вагомий внесок у популяризацію та дослідження рідного краю.
Бібліотекарі відділу краєзнавства підготували книжкову виставку „Заповідники нашої духовності”, на якій представили вагомий творчий доробок краєзнавців області. Присутні ознайомилися з експозицією „Рельєфи Віктора Френчка”.

25 грудня у відділі краєзнавства обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського відбулась презентація книги Василя Бондаря „У пошуках слова значущого”. У презентації взяли участь відомі літературознавці, письменники, науковці, вчителі, краєзнавці, журналісти, бібліотекарі міста.
У новій книзі Василя Бондаря зібрані його статті, рецензії та відгуки, спогади, інтерв'ю, що раніше друкувались у періодичних виданнях та передмовах і післямовах до книг.
Дуже цінним є те, що до книги вміщено додаток у вигляді іменного покажчика, який полегшить використання книги вчителям, краєзнавцям, студентам, старшокласникам, дослідникам та любителям мистецтва слова.

26 грудня в обласній бібліотеці відбулася олімпіада з правових знань, організована міським управлінням юстиції, в якій взяли участь кращі одинадцятикласники місцевих шкіл. Також для цих дітей було організовано вікторину „Різдво в Європі: традиції і сьогодення ”, яку провела консультант Центру Європейської інформації.

Книжкові виставки

„Права людини як сфера взаємодоповнення права і моралі”;
„Декларація прав людини:істини, що не потребують доказів” - до Міжнародного дня прав людини та 60-річчя прийняття Всесвітньої Декларації прав людини;
„Різдво в Європі:традиції і сьогодення ”- центр європейської інформації;
„Європейська ялинка”;
„На порозі - Новий рік”;
„Місцеве самоврядування як форма безпосередньої демократії” - до Дня місцевого самоврядування;
„Володар думи і володар слова”- до 130-річчя від дня народження О.Олеся;
„Повісті гір і степів - дорога життя Чингіза Айтматова” - до 80-річчя від дня народження Ч.Айтматова;
„Обдарованість:природа і суть” - освіта ХХІ століття;
„Гармонія із самим собою”;
„Краща книга року 2008”;
„Нев’янучий цвіт українства” - до 140-річчя від дня утворення товариства „Просвіта” ім.Т.Г.Шевченка;
“Основи функціонування банківської установи” - популяризація літератури з питань економіки;
„На допомогу студенту - природознавцю”- цикл книжкових виставок на допомогу студентам;
„Ляльковий театр: історія та сучасність” - популяризація літератури з питань мистецтва;
„Раз добром зігріте серце вік не охолоне” - до Міжнародного дня інвалідів;

Літературний календар
„Поет з душею вогняною”- до 130-річчя від дня народження О.Олеся, українського поета; ”Видатний філолог сучасності”- до 100-річчя від дня народження Ю. Шереха /Ю.В.Шевельова/, українського мовознавця, літературознавця;
„Із чистих обріїв, з криниці її слова”- до 120-річчя від дня народження Г. Журби, української письменниці діаспори;
„Світло української класики”- до 175-річчя від дня народження Марко Вовчок /М. О. Вілінської/, української письменниці;

Календар мистецтв
145 років від дня народження Едварда Мунка, норвезького художника;
150 років від дня народження Джакомо Пуччіні, італійського композитора;
100 років від дня народження Марії Приймаченко, української народної художниці;
„Книжкова панорама:новинки”;
„Публічний центр регіональної інформації”;
„Класика та сучасність”;
„Нові довідково-нформаційні та бібліографічні видання - читачам”.

ОЮБ ім. О.Бойченка

Масові заходи
“Іван Мазепа” - відеоперегляд;
“Нестримність духу у творчості” - зустріч з головою організації “Рівні можливості” Е.Небесною;
“Мовою кольору і фарб: М.Приймаченко” - вернісаж репродукцій;
“Молодь за здорове життя без тютюну” - конкурсна програма;
“Невідомі сторінки відомих біографій: С.Бандера” - прес-досьє;
“Болем відлунюють дзвони Чорнобиля” - вечір-уклін;
“Невідомі сторінки відомих біографій: Іван Мазепа” - прес-досьє;
“Юні знавці права” - турнір ерудитів;

Книжкові виставки
“Нестримність духу у творчості” - виставка робіт творчо-обдарованих дітей з обмеженими фізичними можливостями;
“Чарівний світ Марії Приймаченко”;
“Синам України захищати” - до Дня Збройних Сил України;
“Просвіта заради відродження” - організації “Просвіта” - 140 років;
“Стихії природи: вода”;
“У світі техніки”;
“Віч-на-віч з епохою” - О.Олесь;
“На тернистому шляху до істини” - М.Вовчок;
“Вони зросли з шукання і розлуки” - українське шістидесятництво;
“Наркотики - це тільки ліки чи...?”;
“Календар знаменних дат: Д.Пуччіні - 150”;
“Календар знаменних дат: К.Брюллову - 250”;

Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом:

“Бажаєш жити - зміни своє життя” - інформаційна година та книжкова виставка;

До Міжнародного дня інвалідів
“Пізнавай світ разом з книгою” - година розваг;
“Світова казкова скринька”- лялькова вистава;

До ювілеїв письменників
“Средь бурь гражданских и тревог”- літературна година до 205-річчя від дня народження Ф.Тютчева;
“Будуємо замок добрих чарівників Європи” - віртуальна подорож до 100-річчя від дня народження російського прозаїка Миколи Носова;

До зимових та новорічних свят
“Зимові звичаї і традиції нашого народу” - музична година;
“Калейдоскоп новорічних свят”;
“До історії різдвяних звичаїв” - екскурс до народних традицій;
“Розкажу Миколаю, про що я читаю”- літературне свято-конкурс;
“ Фантазії діда Мороза” - виставка дитячих робіт;

У грудні проведено низку пізнавально-розважальних заходів.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua