[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за січень 2009 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1.Про стан виконавської дисципліни у відділах культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів та управлінні культури і туризму облдержадміністрації у 2008 році.
2.Про хід виконання Закону України “Про звернення громадян” в управлінні культури і туризму облдержадміністрації.
3.Про стан дотримання державними службовцями управління культури і туризму облдержадміністрації та відділів культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів законів України “Про державну службу” та “Про боротьбу з корупцією”.

8 січня з нагоди Дня визволення Кіровограда від німецько-фашистських загарбників на Фортечних Валах відбувся мітинг пам'яті та покладання квітів до пам'ятника воїнам - визволителям. В урочистостях взяли участь ветерани Великої Вітчизняної війни, представники влади області та міста, громадськості.

Указом Президента України № 15/2009
Про відзначення державними нагородами України працівників підприємств, установ та організацій Кіровоградської області
За значний особистий внесок у соціально-економічний, культурний розвиток Кіровоградської області, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 70-річчя утворення області нагороджено:

орденом “За заслуги” ІІ ступеня
Короткова Анатолія Єгоровича - директора Кіровоградського обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу гуманітарно-естетичного профілю ( гімназія-інтернат-школа мистецтв);

орденом “За заслуги” ІІІ ступеня
Проскаченка Дмитра Дмитровича - головного зберігача фондів Добровеличківського районного краєзнавчого музею;

орденом княгині Ольги ІІІ ступеня
Городецьку Жанну Феодосіївну - директора Олександрійської міської централізованої бібліотечної системи;
Негоду Світлану Дмитрівну - виконуючого обов’язки першого заступника голови Кіровоградської обласної державної адміністрації;

Присвоєно почесні звання:

“Заслужений артист України”
Тітішеву Сергію Анатолійовичу - артистові, солістові-інструменталісту Академічного театру музики, пісні і танцю “Зоряни”Кіровоградської обласної філармонії;
Вайпану Анатолію Онуфрійовичу - артистові, солістові-інструменталісту Академічного театру музики, пісні і танцю “Зоряни” Кіровоградської обласної філармонії;

“Заслужений діяч мистецтв України”
Голіусовій Ларисі Іванівні - директорові Кіровоградського музичного училища;

“Заслужений працівник культури України”
Бєльській Ганні Сидорівні - директорові Долинської районної школи мистецтв;
Левандовському Миколі Євгеновичу - дикторові Кіровоградської обласної державної телерадіокомпанії.

Указом Президента України № 26/2009 Про відзначення державними нагородами За вагомий особистий внесок у справу консолідації українського суспільства, розбудову демократичної, соціальної і правової держави та з нагоди Дня Соборності України присвоєно почесне звання

“Заслужений працівник культури України”
Овчаренко Наталії Юріївні - начальникові управління культури і туризму Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Театрально-концертне життя

В обласній філармонії впродовж новорічних свят проходили феєрічні дійства подаровані глядачам народним театром “ В гостях у казки” / художні керівники - заслужені працівники культури України Ірина та Микола Русули / та юними вокалістами - вихованцями обласного центру дитячо-юнацької творчості / керівник - Олена Дороганич/. У виставах взяли участь артисти академічного театру музики, пісні та танцю “Зоряни” під керівництвом народної артистки України Антоніни Червінської.
З 16 по 20 січня в обласній філармонії відбулися вечори духовної музики “Різдвяні передзвони”. Традиційно відкрив свято муніципальний академічний камерних хор “Київ” під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Національної премії ім.Т.Г.Шевченка Миколи Гобдича. Також відбувся концерт муніципального академічного хору “Вінниця” під керівництвом народного артиста України, професора Віталія Газіновського. У вечорах взяли участь місцеві колективи - камерний оркестр “Концертіно”, інструментальний ансамбль “ Єлисавет-ретро” та інші.

Просвітництво. Художня самодіяльність

6 січня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.Чижевського була відкрита розгорнута виставка стендового моделізму, присвячена 65-річниці звільнення міста від німецько-фашистських загарбників і 70-річниці утворення Кіровоградської області, яка організована групою ентузіастів-любителів. На виставці продемонстровані роботи з приватних колекцій провідних майстрів моделізму міста і області: масштабні моделі копій військової і цивільної авіаційної техніки, бронетанкової і автотехніки.

Вихованці кіровоградського танцювального ансамблю “Конвалія” /ЗАТ “Радій”/ отримали гран-прі Міжнародного конкурсу “Зимова казка”, що проходив в Чехії 9 січня.

21 січня в рамках заходів з відзначення 70-річчя від дня заснування Кіровоградської області у приміщенні ОДА було презентовано альбом “Символіка Кіровоградщини”. Авторами видання є Віталій Кривенко та Костянтин Шляховий, науковий консультант - Сергій Шевченко.
Ця книга - третє науково-популярне видання, що містить більше п'ятдесяти зображень гербів і прапорів районів міст та сіл регіону, частина з яких публікується вперше. Кольорові зображення символіки супроводжуються описами та поясненнями. У книзі вміщено нарис про історичні особливості Кіровоградщини, як колоритного, специфічного краю та особливості формування його адміністративного устрою. Окремий розділ видання присвячено впровадженню і використанню символіки.
Книга, багата на ілюстрації, уповні виствітлює тему розвитку місцевої символіки на теренах сучасної Кіровоградщини.

В обласному державному архіві експонувалась виставка ”Кіровоградській області - 70 років”, присвячена ювійлейній даті. На виставці представлено ряд унікальних документів за період від кінця XVIII сторіччя й до сьогодення. Вони демонструють серйозний потенціал, якого наш край досягав у різні часи. Деякі фотографії та повний науковий доробок місцевих краєзнавців виставлені вперше. На виставці широко предсталена символіка області, документи з історії самоврядування та політичного устрою краю тощо.

Керівник літературно-драматичної частини Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького Володимир Шурапов став лауреатом республіканської премії Національної Спілки театральних діячів України 2008 року в галузі театрознавства і театральної критики.

Визначено переможців обласної літературної премії імені Є.Маланюка за 2008 рік. У номінації “Художня література” переміг Олександр Жовна / за книгу оповідань і повістей “ Її тіло пахло зимовими яблуками”/, у номінації “Літературознавство та публіцистика” Володимир Караташ / за книгу споминів про повстання ув'язнених сталінського концтабору Кенгір “ На барикадах Кенгіра”/, у номінації “Переклад” Костянтин Оверченко / за переклад на українську мову творів поетів Латвії, книга “Латвія поетична: поети Латвії в українському перекладі”/.

23 січня в Кіровоградському районному Будинку культури відбулося вшанування народного самодіяльного ансамблю пісні і танцю “Горлиця”. Колективу виповнилося сорок років. Від- бувся великий концерт.

24 січня в Києві проходила першість центрального регіону з сучасного спортивного танцю. У першості взяли участь вихованці школи сучасного спортивного танцю “Форсаж”, які успішно виступили та зайняли призові місця.

Журі літературного конкурсу “Сокіл степів”, присвяченого наступному 70-річчю обласного літературного об'єднання “Степ”, підбило його підсумки. Лауреатами літературної премії “Сокіл степів” в номінаціях “Поезія”, “Проза”,”Літературознавчі та критичні статті” відповідно стали Олександр Косенко, Ольга Полевіна, Василь Марко - перші місця; Надія Гармазій, Василь Журба, Антоніна Царук - другі місця.

28 січня, в день народження Юлія Мейтуса, в Кіровограді відбулося вшанування його пам'яті.
В міській музичній школі № 2 відбулися концерти на яких звучала музика композитора.

Музейна справа

Кіровоградськими обласними художнім та краєзнавчим музеями проведено тематичні бесіди на тему: „Герої Крут”, „Бій під Крутами - наш сум і звитяга” з експонуванням архівних документів з фондів музеїв.

В Олександрівському районному краєзнавчому музеї з нагоди Нового року відкрилася виставка “Ретроялинка”.
Виставка незвачайна тим, що на кримській сосні розміщені, крім скляних іграшок 70-80-х років минулого століття та сучасного “дощику”, ще й новорічні та різдвяні поштові листівки початку ХХ століття та новорічні народні фотолистівки 1950-1960 років.

Обласний художній музей

В січні в обласному художньому музеї експонувались виставки:

- Персональна виставка художника Анатолія Шаповалова до 60-річчя з дня народження в рамках проведення заходів до 70-річчя створення Кіровоградської області, на якій було представлено 43 живописних твори. Портрет, пейзаж та натюрморт - провідні жанри в творчості художника.

- Виставка японської гравюри з фондів Національного художнього музею України до 70-річчя утворення Кіровоградської області, на якій було представлено 50 гравюр. Роботи, що експонувалися в музеї, відносяться до епохи Едо. Їх створювала не одна людина, а своєрідне авторське тріо: художник, різьбяр та друкар, які прагнули втілити на папері свої уявлення про світ.

- Виставка репродукцій творів відомої майстрині графічного живопису М.Приймаченко, присвячена 100-річчю з дня її народження. У творчості художниці переважать орнаментальні декоративні композиції на мотиви українських народних вишивок.

Бібліотечна справа

В бібліотеках Вільшанського, Долинського, Світловодського, Онуфріївського, Устинівського районів, міста Знам’янки проведено лекції-бесіди присвячені життєвому шляху нашого земляка - одного з Героїв Крут - В. Шульгіна, „Лицарський подвиг Героїв Крут”, „По кривавій дорозі...”, створено тематичну викладку „Бій під Крутами” та тематичну поличку „Лицарський подвиг юних українців”; у читальному залі Голованіської районної бібліотеки для дорослих організовано та проведено для учнівської молоді історичну годину „Волі народної дзвін” та годину патріотизму „Нема любови понад ту, що окропила кров’ю Крути ”.

ОУНБ ім. Д.Чижевського

„На порозі - Новий рік” - книжкова викладка, новорічні свята;
“Соборна Україна: від ідеї до життя” - книжкова виставка до Дня Соборності України;
„Квітуй, моя Соборна Україно!” - відкритий перегляд до Дня Соборності України;
“Степової Еллади співці”- книжкова виставка до 70-річчя утворення Кіровоградської області;
„Перлина степового краю”- книжкова виставка до 70-річчя утворення Кіровоградської області;
„До 70-річчя утворення Кіровоградської області”- книжкова виставка ;
„Бібліотечна Кіровоградщина в контексті історії регіону”- книжкова виставка до 70-річчя утворення Кіровоградської області;
„Від витоків - у день прийдешній” - книжкова виставка до 110-літнього ювілею бібліотеки;
“Він так любив людей, що сяяв весь зорею” - книжкова виставка до 175-річчя від дня народження С.Руданського;
“Спом'яни їх, не забудь” - книжкова виставка до Дня пам’яті героїв Крут;
„Над Бабиним Яром шелест диких трав...”- викладка літератури до Міжнародного дня пам’яті жертв голокосту;
“Борець за українську незалежність” - книжкова виставка до 100-річчя від дня народження Степана Бандери;
„Людина, яка стала символом” - викладка літератури до 100-річчя від дня народження Степана Бандери;
“Інноваційні горизонти виховання” - книжкова виставка із циклу “ Освіта - ХХІ століття”;

Заходи в рамках дії проекту“Центр європейської інформації”:
“Україна - Європейський Союз: соціальний вимір”- лекція;
“Велика Британія та великі британці” - презентація виставки;
"Смарагдові китиці у ... "Святій воді": Дружні штрихи до портрета ювіляра /Василю Бондарю - 55/ - книжкова виставка;
„Скіфський “звіриний стиль” - книжкова виставка;
„Музична культура”- лекція-концерт;
“Кіно і Кіровоградщина” - день спеціаліста спільно з літературним музеєм ім.І.Карпенка-Карого;
„Предтеча символізму” - відкритий перегляд до 200 років від дня народження Едгара Алана По /1809-1849 /, американського письменника;
„Інновації як фактор розвитку економіки” - перегляд літератури із циклу “Популяризація літератури з питань економіки”;
„Рапс: альтернатива традиційної енергії” - книжкова виставка із циклу “Популяризація літератури з питань сільського господарства”;

Літературний календар:
„Світовий романс поета з Поділля” - до 175-річчя від дня народження С.Руданського;
„Тонкий лірик і романтик “ - викладка літератури до 130-річчя від дня народження С.Васильченка ;

Календар мистецтв:
80 років від дня народження Миколи Мащенко, українського кінорежисера;
140 років від дня народження Івана Труша, українського живописця ;
130 років від дня народження Станіслава Людкевича, українського композитора, музикознавця, фольклориста;
„Публічний центр регіональної інформації”- постійно діючий інформаційний куточок;
„Із книгою по життю”- книжкова виставка;
„Нові довідково-інформаційні та бібліографічні видання - читачам”- книжкова виставка;

ОЮБ ім. О.Бойченка

Масові заходи
„На Аскольдовій могилі український цвіт”- бесіда;
“Понад Крутами вічність у сурми сурмить” - година-реквієм;
“Святкування Нового року в різних країнах світу” - бесіда;
“Воля, соборність, незалежність” - до Дня Соборності України - бесіда;
“В.Висоцький - актор театру” - бесіда;
“Зимові свята: водохреща” - бесіда;
“Зірки української естради” - музична година;
“Кіровоградщина : мій край, моя земля” - слайд -бесіда;
“Письменники-земляки”- літературно-музична година;
“Марафон юних пожежників”- конкурсна програма;
“Україно, соборна державо, сонценосна колиско моя” - день інформації;
Новорічні вечорниці.

Книжкові виставки
“Народна скарбниця свят: зима”;
„Жертовний хрест під Крутами стоїть”;
“Крути: подвиг і трагедія”;
“Схід і Захід - завжди разом”;
“Щоб люди жили, як квіти на землі” - Приймаченко М.;
“Техника молодежи”: нас читають 75 років”;
“Нове у техніці: нанотехнології”;
“Художній світ С.Васильченка”;
“Кіровоградщина: шляхами історії” - до 70-річчя утворення області;
“Україно, через терни йшла до волі стільки літ”- до Дня Соборності України;
“Українська легенда: М.Гоголь”;
“Людина мужньої великої мети: П.Чубинський”;
“Ім'я твоє невідоме, подвиг твій - безсмертний” - до Дня визволення м.Кіровограда від німецько-фашистських загарбників;
“Календар знаменних дат: П.Людкевичу - 130”.
Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

В рамках с вяткування 70-річчя Кіровоградської області 29 січня в дитячій бібліотеці ім. А.Гайдара відбулася презентація двох книг кіровоградських літераторів: збірка віршів для дітей “Моє село” Євгена Желєзнякова у співавторстві з художником заслуженим працівником культури України Василем Остапенком та краєзнавче видання “Вулицями рідного міста” Юрія Матівоса.
Автори подарували свої книги з автографами всім гостям свята.

До 70-річчя утворення Кіровоградської області:

“Рідний край -Кіровоградщина” - віртуальна подорож;
“Стежиною батьківського краю - краєзнавча подорож;
“Кіровоградщина: минуле і сучасне” - книжкова виставка та огляд літератури;

До 65-річчя визволення м.Кіровограда від німецько-фашистських загарбників:
“Земний уклін тобі, солдате”- книжкова виставка та огляд літератури;
“Діти - герої нашого краю” - урок читання для учнів 1-2 класів;
“Подвиг у спадок” - тематична викладка;

До Дня Соборності України:

“Шляхами історії” - книжкова виставка та огляд літератури;
“День Соборності України” - тематична викладка;

До ювілеїв письменників:

“Дитячий віршограй” - до 240-річчя від дня народження російського байкаря І.А.Крилова;
“Будуємо замок добрих чарівників Європи”- віртуальна подорож до 80-річчя від дня народження російської письменниці Т.І.Александрової;
“Подорожуємо сторінками української книги” - літературні години до 95-річчя від дня народження прозаїка Ю.Збанацького та до 130-річчя від дня народження прозаїка С.Васильченка;
“Надприродні феномени Едгара По” - книжкова виставка та огляд літератури.
Відбулися пізнавально-розважальні заходи.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua