[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за квітень 2009 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1.Про стан виконання програми економічного і соціального розвитку області по галузі “культура” у I кварталі 2009 року.
2.Про стан кадрового забезпечення галузі “культура”.
3.Про стан виконання обласних програм по галузі “культура і туризм” у Новоукраїнському районі.
4.Про хід виконання Закону України “Про охорону культурної спадщини” та рішення обласної ради “Про програму розвитку туризму в Кіровоградській області на 2002-2010 роки” відділом культури і туризму Кіровоградської міської ради.

На Кіровоградщині відбулася низка заходів, присвячених 23-ій річниці аварії на ЧАЕС та Міжнародному дню пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф: тематичні виставки, експозиції, бесіди, масові заходи та зустрічі учнівської молоді з учасниками ліквідації наслідків аварії в бібліотеках, музеях та освітніх закладах області; 24 квітня в обласному центрі відбувся мітинг вшанування пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи з покладанням квітів до пам’ятника „Жертвам Чорнобиля”.

Театрально-концертне життя

1 квітня в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького відбулися урочистості з нагоди відзначення ювілею М.Гоголя та показ вистави “Ревізор” за твором письменника за участю посадових осіб органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, відомих діячів культури та мистецтв області.
В Кіровоградському академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького відбулася вистава “Стусове коло” за участю письменника Дмитра Стуса, режисера Сергія Проскурні, рок-групи “Тельнюк: Сестри”та актора Романа Семисала.

Просвітництво. Художня самодіяльність

Кіровоградщина відзначила 200-річчя від дня народження М.Гоголя. Відбулася низка заходів з нагоди ювілею письменника та драматурга: відкриття виставок, кінопоказ фільмів, прем'єри вистав за творами М.Гоголя, літературно-мистецькі та освітньо-виховні заходи.
1 квітня в день 200-річчя з дня народження М.Гоголя, у Спасо-Преображенському соборі обласного центру відслужено панахиду за упокій душі великого сина українського народу, письменника та православного християнина.
В Кіровоградському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти ім.В.Сухомлинського відбулась науково-практична конференція “Творча спадщина Миколи Гоголя. Наукові та практичні засади аналітико-інтерпретаційної діяльності.”
В обласному центрі за ініціативи кіровоградського художника Андрія Кадигроба пройшов перший Великодній благодійний аукціон картин кіровоградських художників. Серед авторів які безкоштовно надали свої роботи для аукціону Валерій Давидов, Анатолій Кімнатний, Ігор Вишниченко, Юрій Вінтенко, Сергій Шаповалов, Федір Лагно та ін. До участі в аукціоні запрошені кіровоградські політики, меценати, громадські діячі та колекціонери. Гроші виручені від продажу полотен, надійдуть у дитячий будинок “Наш дім”, що діє в Кіровограді.
В обласному Центрі народної творчості відбувся майстер-клас з писанкарства для методистів районних будинків культури та самодіяльних майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, який провів відомий в області писанкар, вчитель Долинської школи мистецтв Сергій Яковенко. Учасники дізнались чимало цікавого про символіку кольорів та геометричних фігур, притаманних різним регіонам України, про особливості техніки нанесення візерунків на яйце писачком за допомогою воску, інші тонкощі й секрети мистецтва наших предків.
7-10 квітня на базі Кіровоградської ДМШ №1 ім.Г.Нейгауза та Кіровоградського музичного училища відбувся Всеукраїнський фестиваль “Нейгаузівські музичні зустрічі” участь в якому взяли викладачі Одеської музичної школи № 4, професорський склад кафедри спеціального фортепіано та студенти Одеської Державної консерваторії ім.А.Нежданової.
22 квітня в Кіровограді проходив ХІV Всеукраїнський фестиваль дитячої та юнацької творчості, присвячений Всесвітньому дню Землі. Мета фестивалю - підтримка обдарованих дітей і молоді з усієї України, створення умов для всебічного розвитку їх особистих якостей і подальшої реалізації їхніх здібностей. Участь у ньому взяли дитячі колективи з багатьох куточків України, вік учасників - від 8 до 21 року. На фестиваль прибули гості з Сербії, були запрошені діти з дитячих будинків, дитячих будинків сімейного типу прийомних родин. Концерти відбулися в обласній філармонії та в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького.
21-23 квітня обласним Центром народної творчості проведено обласний семінар-практикум керівників хореографічних колективів та методистів районних будинків культури з хореографічного жанру. В програмі семінару: обговорення стану розвитку хореографічного жанру в області, участь у практичних заняттях, перегляди відкритих уроків та концертних програм народного хореографічного ансамблю „Пролісок”, школи сучасного спортивного танцю „Форсаж”, народного художнього колективу України хореографічного ансамблю „В гостях у казки”.

В розважальному центрі “Ігромир” м.Кіровограда експонувалась виставка візуального мистецтва”Лофт”. Свої роботи віддали на суд громадськості молоді та талановиті кіровоградські фотографи та художники.

Музейна справа

В квітні в обласному художньому музеї експонувались наступні виставки:

- Виставка творів студентів Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури України Седи Аділханян та Василя Коваля.
В експозиції представлені пейзажі, портрети, натюрморти, композиції, виконані в техніці олійного живопису, акварелі, малюнки;

- Виставка робіт кіровоградських аматорів і професійних художників, присвячена Великодню.
У великій експозиції представлені роботи з фондів художнього музею, що належать пензлю кіровоградських живописців Любові Кир'яновій, Анатолію Дворському, Анатолію Сузюмову, Юрію Гончаренку та іншим відомим авторам.
Окрасою експозиції також стали вишивки, картини, у техніці олійного живопису, аплікації учасників кіровоградських творчих об'єднань клубу “Ниточка” і “Єлисаветградський узвіз”. В роботах, відібраних для показу, превалюють релігійні мотиви.

- Персональна виставка Юрія Ботнара. Ю.С. Ботнар - художник-живописець, чудовий графік, неперевершений майстер ліричного пейзажу. Його роботи невибагливі, вони дихають свіжістю, безпосередністю, в них поєднані щедрість, почуття кольору, багатство та гармонійність кольорів. Пейзаж та натюрморт - провідні жанри в творчості художника.
На виставці представлено 35 картин. Також в експозиції представлені деякі поетичні твори Юрія Семеновича Ботнара.
На відкритті виставки художник передав до фондів музею свої роботи: “Останній день осені. Річка Інгул”, “Осінній натюрморт”, “Вербна неділя”.

- Виставка під назвою“Чорнобиль без права забуття”, присвячена черговій річниці аварії на Чорнобильській АЕС. Головну мету організатори вбачають у тому, аби привернути увагу суспільства до трагедії та її глобальних наслідків. В експозиції зібрано живописні, графічні твори, інформаційні матеріали на згадану тематику, що застерігають людство не втрачати пильність у ставленні до мирного атома.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

До 200-річчя від дня народження М.Гоголя в рамках програми літературних читань в ОУНБ ім.Д.Чижевського відбулося читання першої частини повісті „Мертві душі” актором Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького Ю.Жеребцовим для студентів КДПУ ім.В.Винниченка. Читання завершилось дискусією актора зі студентами з приводу творчості М.Гоголя та сучасного літературного процесу.
1 квітня в обласній бібліотеці розпочала роботу міжнародна виставка художніх робіт „З Дону - додому”. Організатори виставки - Ростовська міська Українська культурна автономія, Ростовське обласне відділення спілки художників Росії, Олександрівський районний художній музей, Олександрівська районна організація Національної спілки краєзнавців України, Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.Чижевського та Кіровоградська організація Національної спілки художників України.
8 квітня у відділі мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського відбулася презентація виставки “КІТ-АРТ: коти навколо художників, художники навколо котів”. Організаторами виставки стали кафедра образотворчого мистецтва і дизайну Кіровоградського державного педагогічного університету ім.В.Винниченка, відділ мистецтв ОУНБ ім.Д.Чижевського та художники міста. Роботи, представлені на виставці, виконані у найрізноманітніших техніках: живопис, графіка, батик, паперо-пластика, художній розпис по тканині, кераміка. Також усім відвідувачам організатори продемонстрували оригінальне слайд-шоу “Коти в історії світового живопису”.
27 квітня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.Чижевського відбулася зустріч з професором, другом та меценатом Дональдом Лондоном. Пан Дональд не вперше приїжджає на історичну батьківщину - Кіровоградщину із Сполучених Штатів Америки, де мешкає. Гість завжди приїжджає з подарунками - новою літературою та лекціями, так було і цього разу. У відділі документів іноземними мовами бібліотеки він прочитав лекцію „Моделі комунікативної поведінки в США та Україні” для студентів факультетів іноземних мов вищих навчальних закладів міста.

Книжкові виставки та інші заходи:

До Дня Великодня
“Великдень всіх нас на гостини просить” - викладка літератури;
„Києво-Печерська Лавра”;

До 300-річчя прийняття Конституції Пилипа Орлика
“Конституція Пилипа Орлика та національна ідея побудови демократичної держави”;

До 200-річчя від дня народження М.Гоголя
“В обіймах вічності” - літературний вечір;
“Гоголезнавство в Україні й світі”;
„Художній світ М.Гоголя”- викладка літератури;
„М.Гоголь в ілюстраціях”;
„М.Гоголь в мистецтві”;

До річниці Чорнобильської катастрофи
“Чорнобиль продемонстрував героїзм Людини і ... її безсилля”;
„Біль і тривоги Чорнобиля” - викладка літератури;

Канадсько-український бібліотечний центр
“Розпросторення духовного світу”;

До Всесвітнього дня книги і авторського права
“Через книжку - до духовності і людяності”;

Обласна програма „Здоров'я нації 2002-2011 рр”
“Жива аптека”;

Обласний інформаційно-консультативний гендерний центр
„7 квітня - Всесвітній день здоров’я”;

До 110-річчя від дня народження В.Набокова
“Как бледная заря, мой стих негромок…” - викладка літератури;

Літературний календар:

„Світле безсмертя Володимира Набокова”;

До Дня заснування НАТО

“Авторитет НАТО і пріоритети співробітництва з ним України”- перегляд літератури;

Освіта - ХХІ століття

“Система організації роботи з обдарованими учнями”- День інформації;

Популяризація документів іноземними мовами

„Майстер трагікомедії”- відкритий перегляд до 120-річчя від дня народження Чарльза Спенсера Чапліна;

В рамках дії проекту “Центр європейської інформації”

“Сучасні тенденції розвитку освіти у ЄС” - лекція для вчителів;

До Дня Перемоги

Виставка спільно з Кіровоградським обласним краєзнавчим музеєм /книги, фото, архівні документи / до 65-річчя з дня визволення м.Кіровограда від німецько-фашистських загарбників та до Дня Перемоги;

До 115-річчя від дня народження Дмитра Чижевського

„Дмитро Чижевський: інтелектуальна подорож в українське минуле”;

Популяризація природничо-наукової літератури

„Збереження зонального і планетарного різноманіття”- перегляд літератури до Всесвітнього дня Землі;

До Дня геолога

„Розвідники надр”;

До Дня довкілля

„Урбанізація та екологія довкілля”;

Всесвітній день охорони праці

„Забезпечення сприятливих і безпечних умов праці”- День спеціаліста;

Популяризація літератури з питань мистецтва:

„Мистецтво Японії”-лекція;

„Музична культура” - лекція-концерт;

Календар мистецтв:

70 років від дня народження Бориса Савченка, українського актора і режисера;

120 років від дня народження Чарльза Чапліна, американського актора, режисера, сценариста;

Міжнародний день пам’яток і визначних місць.

ОЮБ ім. О.Бойченка

15 квітня за сприяння управління культури і туризму, управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації та з ініціативи обласної бібліотеки для юнацтва ім.О.Бойченка відбулося нагородження переможців обласного туру Всеукраїнського конкурсу творчих робіт „Я - патріот!”. Його метою визначили виховання патріотичних поглядів та переконань, любові до Батьківщини, відданості своєму народу, в обласному етапі конкурсу взяли участь біля п’ятисот молодих людей віком від 14 до 21 року за такими номінаціями: „Мово - душа моя”, „Збережи минуле заради майбутнього”, „Від родини - до Батьківщини”, „Сьогодення України і я”.

Масові заходи
“Тобі, чорнобильцю, уклін, що рятував весну від лиха “ - вечір-уклін;
“Через терни до зірок” /М.Кібальчич, К.Ціалковський, Ю.Кондратюк, С.Корольов/ - слайд- вікторина;
“Людина нізвідки: Ю.Кондратюк” - слайд-бесіда;
“В пошуках світла” - літературно-музична година до 200-річчя від дня народження М.Гоголя;
“Цей безцінний скарб - писанка” - мистецька майстерня;
“У світі етикету” - урок ввічливості;
“Екологічні проблеми Кіровоградщини” - зустріч в рамках місячника “Зелений паросток майбутнього”;
“Нам чиста потрібна планета” - еколого-краєзнавча гра в рамках місячника “Зелений паросток майбутнього”;
“Вій” - відеоперегляд;

Книжкові виставки:
“Творчий метод і поетика М. Шашкевича”;
“Збереження репродуктивного здоров'я неповнолітніх”;
“Спортивна Україна”;
“Син планети Земля” - до 75-річчя від дня народження Ю.Гагаріна;
“Сяйте усмішки, сонцем зігріті” - до Дня сміху;
“Відродження писанкарства” - виставка-діалог;
“Писанка очима дітей” - виставка писанок учнів студії образотворчого та декоративного мистецтва “Писанка”;
“Екологія і здоров'я людини “ - в рамках місячника “Зелений паросток майбутнього”;
“Чорнобиль: набат і біль”;
“Календар знаменних дат: Ч.Чапліну - 120”;

Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

До Міжнародного Дня дитячої книги:
“За обкладинкою - цілий світ!”- пізнавально-розважальна програма;
“Книжку читайте й весело грайте” - літературний карнавал казок;
“Запиши в бібліотеку друзів” - акція;
“Як жив український народ” - огляди надходжень нової літератури;

До Всесвітнього Дня здоров'я;
“Я і моє здоров'я” - віртуальна презентація з циклу “Уроки безпеки для малюків”;
“Учись бути здоровим” - книжкова виставка;

До Великодня:
“ Воскресіння Великоднє “- мультимедійна презентація з циклу “Православні свята”;
“Писанка - символ і оберіг” - бесіда;

До 23-річниці Чорнобильської катастрофи:
“Кайдани Чорнобиля” - книжкова виставка та огляд літератури;
“Чорнобиль ніколи не заросте травою небуття, надто вже гірка його трава”- віртуальна інформаційна година;

Відбулися пізнавально-розважальні заходи.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua