[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за травень 2009 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1.“Про роботу закладів культури обласного підпорядкування з питань дотримання вимог чинного бюджетного законодавства”.
2.“Про стан виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2008 року № 1337-р “Про здійснення заходів щодо скорочення споживання електричної енергії бюджетними установами” та впровадження енергозберігаючих технологій в закладах культури області”.

Кіровоградщина, як і вся Україна відсвяткувала День Перемоги. Відбулися урочисті мітинги. Квіти пам'яті лягли на могили воїнів на меморіальних кладовищах у Кіровограді та в містах і селах області.

У селі Верблюжка Новгородківського району відкрили реконструйований пам'ятник героям Великої Вітчизняної війни які визволяли село від фашистів. В урочистостях взяли участь керівники області та району, громадськість.

17 травня в обласному центрі біля пам'ятного знаку “Українцям - жертвам комуністичних репресій” пройшов жалобний мітинг за участю громадськості. До підніжжя скорботного хреста було покладено квіти.

22 травня на Кіровоградщині, як і по всій державі відзначалася чергова річниця перепоховання Тараса Шевченка. Біля пам'ятника Кобзарю в Кіровограді зібралися представники влади, громадських організацій, політичних партій щоб віддати шану національному генію. Відбувся мітинг. До пам'ятника Тарасу Григоровичу поклали квіти, ансамбль бандуристів “Мальвочка” та народний аматорський хор “Калина” виконали пісні на вірші поета.

Театрально-концертне життя

У травні в обласній філармонії проходив ХІІ Всеукраїнський фестиваль камерної та симфонічної музики ”Травневі музичні зустрічі”. До програм концертів увійшли кращі зразки світової класики: Вівальді, Гендель, Бах, Моцарт, а також твори сучасних композиторів.

Любителі музики Кіровоградщини протягом двох фестивальних тижнів зустрічалися з уславленими виконавцями камерно-інструментального та хорового жанрів не лише в залі обласної філармонії, а й у районних центрах, куди за традицією виїздили артисти.

7 травня в Кіровоградському обласному театрі ляльок відбулася прем’єра вистави „Колобок” за п’єсою Є.Патрика. Режисер постановник-випускниця Київського Національного університету театру кіно і телебачення ім.Карпенка-Карого Венера Ібрагімова.

Кіровоградський обласний театр ляльок з прем’єрною виставою „Колобок” за п’єсою Є.Патрика взяв участь у VI Міжнародному фестивалі театрів ляльок „Подільська лялька”, який проходив з 12 по 15 травня у Вінниці.

Колектив театру нагороджено дипломом фестивалю.

16-го травня в залі обласної філармонії відбувся Благодійний концерт, приурочений до Дня матері та Дня сім'ї. Концерт організували Кіровоградський благодійний фонд “Надія для дітей” за підтримки Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Захід покликаний популяризувати значимість сімейних цінностей у житті кожної людини.

Просвітництво. Художня самодіяльність

Першого травня в кіровоградському дендропарку відбувся другий Міжнародний дитячий фестиваль пісні і танцю “Об'єднаймо дітей мистецтвом!”.

У фестивалі взяли участь тридцять два колективи з України, Сербії, Угорщини та Португалії.

З 10 по 14 травня в Кіровограді проходив третій Міжнародний фестиваль “Діти Європи під одним дахом”. Основна мета заходу - створити для дітей та молоді умови для того, щоб продемонструвати свій талант, порівняти свої здібності, стимулюючи таким чином їх творчий зріст, розширити їх кругозір, відкрити нові таланти, ознайомити з національною культурою та мистецтвом.

Протягом п'яти днів діти з Німеччини, Сербії та Кіровограда спілкувалися між собою мовою мистецтва, мовою, зрозумілою всім і без слів. В рамках фестивалю в обласній філармонії відбувся гала-концерт.

Хор Кіровоградського музичного училища під керівництвом Оксани Трушиної взяв участь у V Міжнародному хоровому фестивалі-конкурсі “Мондус кантат Сопот - 2009”, який проходив з 20-24 травня у Польщі. Молодіжний хоровий колектив здобув золотий диплом у номінації “Сакральна музика” та срібний - у номінації ”Народна музика”. Учасники фестивалю відзначили майстерність диригента хору О.Трушиної.

23-24 травня в приміщенні обласної філармонії відбувся ХVІІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва „Калиновий спів”, в якому взяли участь близько тисячі аматорів (солісти, дуети, тріо, квартети, вокальні ансамблі) з різних куточків Кіровоградщини та інших регіонів України: Полтавської, Черкаської, Вінницької, Тернопільської областей.

В рамках фестивалю відбулася презентація виставки декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва Онуфріївського району „Калиновий розмай”. В експозиції представлено близько 150 робіт 25 майстрів цього району.

Окрасою виставки стали чудові Онуфріївські короваї.

За традицією учасники фестивалю виступили з благодійним концертом у Кіровоградському обласному госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни. 24 травня в рамках фестивалю відбулося відзначення 70-річчя створення Кіровоградського обласного центру народної творчості.

28 травня в Кіровоградському обласному центрі народної творчості відбулася презентація фільму “Перший і єдиний у світі” - про створення музею історії українського хореографічного мистецтва. Режисер фільму - Микола Горохов.

На презентації були присутні не тільки творча група, яка працювала над фільмом, а й люди, що не байдужі до історії розвитку українського мистецтва.

28 травня в Кіровоградському музичному училищі відбувся гала-концерт класичної музики в стилістичній та жанровій ретроспективі за участю солістів та творчих колективів училища.

30-31 травня в селі Карбівці Добровеличківського району пройшов фестиваль української народної творчості “Степограй - 2009”. Серед учасників програми були люди з обмеженими фізичними можливостями, діти-сироти та діти з малозабезпечених родин.

У кінці травня в Харкові пройшов дитячий міжнародний фестиваль мистецтв “Таланти ІІІ тисячоліття”. Серед 47 його учасників із Росії й України були також і колективи Кіровоградського ОЦДЮТ. Ансамбль “Росинка” завоював на фестивалі гран-прі, а вихованці студій “Меджибіж” й “Антарес” отримали дипломи ІІ і ІІІ ступенів.

Музейна справа

Обласний художній музей

Напередодні 64-ї річниці Великої Перемоги в обласному художньому музеї відкрилась тематична виставка. В експозиції представлені твори художників-земляків із фондів музею: фронтовиків Петра Кодьєва, Миколи Бондаренка, Олександра Фойницького, а також митців-сучасників - членів Національної спілки художників України Михайла і Андрія Надєждіних, Любові Кир'янової, інших авторів. Художники, які є постійними авторами персональних виставок в обласному художньому музеї , подарували музею свої картини, котрі створюють різнобарвний літопис Великої Вітчизняної війни.

12 травня в обласному художньому музеї у співпраці з Кіровоградською обласною універсальною науковою бібліотекою ім.Д.Чижевського відбулося відкриття виставки керамічних робіт члена Національної спілки художників України Анатолія Дворського. Під час відкриття виставки було проведено творчу зустріч студентів Кіровоградського державного педагогічного університету ім.В.Винниченка з художником.

14 травня в Кіровоградському художньому музеї відкрилась виставка графічних творів заслуженого художника України Бориса Вінтенка ( 1927-2002), приурочена до Міжнародного дня музеїв.

Борис Михайлович Вінтенко плідно працював у різноманітних графічних техніках. У творах в основному зображені краєвиди Кіровоградщини.

15 травня в обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки художніх творів до Дня Європи.

16 травня напередодні Міжнародного дня музеїв Кіровоградський обласний художній музей приєднався до V Міжнародної акції „Ніч музеїв”.

Усі бажаючі могли не просто побувати в музеї, а й взяти участь у майстер-класах у рамках акції .

Експонувались твори відомих художників, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, студентів мистецьких вузів та школярів. Відбулося відкриття виставки творів народного художника України, голови Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України Михайла Надєждіна до 74-ї річниці з дня народження та виставки однієї картини члена Національної спілки художників України Федора Лагно “Ідентифікація взаєморозуміння”

Акція триває вже п'ять років. Очікується, що вона зробить більш популярними відвідини музею.


Обласний краєзнавчий музей

В обласному краєзнавчому музеї експонувалась виставка фотоматеріалів про наших земляків, які наближали Велику Перемогу. Виставка розповідає про життя і подвиги підпільників, партизанів, солдатів і трудівників тилу. Жодного з них вже немає в живих, але пам'ять про них живе у фотографіях та документах.

18 травня в обласному краєзнавчому музеї відбулося нагородження лауреатів обласної краєзнавчої премії ім.В.Ястребова.

Переможцями стали:

Сергій Піддубний, Олександр Піддубний та Ніна Кабацюра з Голованівського району за книгу-альбом “Весь рід наш крутенський”- перша премія;

Тетяна Печериця з Кіровограда за наукове видання “Визначний українознавець П.З.Рябков (1848-1926) - друга премія;

Віктор Сергєєв зі Світловодська за документальний нарис “Пітьма над Тясмином”- третя премія.


Художньо-меморіальний музей О.Осмьоркіна

Традиційно щороку художньо-меморіальний музей О.Осмьоркіна в рамках культурно - мистецької акції “Музейні гостини” презентує колекції з музейного зібрання. Цього року відвідувачам було запропоновано ознайомитися з книгами з особистої бібліотеки Олександра Осмьоркіна, які передала до музею вдова художника Надія Георгіївна.


Літературно-меморіальний музей І.Карпенка-Карого

У літературно-меморіальному музеї І.Карпенка-Карого відзначили Міжнародний день музеїв та 150-річчя з дня народження корифея українського професійного театру, актора, режисера, театрального педагога Панаса Саксаганського. Сценічну діяльність Панас Саксаганський розпочав у Єлисаветграді. Він зіграв більше ста головних ролей. Чимало епізодичних. Поставив 80 вистав. Театру Панас Саксаганський присвятив 50 років. Для сучасних артистів його акторська майстерність і до сьогодні залишається взірцем. Гостям була презентована виставка “Лицар української сцени”, яка містить чимало архівних матеріалів та творів нашого земляка. Звучали розповіді про ювіляра, поетичні та музичні композиції у виконанні кіровоградських самодіяльних артистів.


Образотворче мистецтво

26-го травня в Кіровоградській художній галереї Андрія Кадигроба відбулося відкриття виставки, прес-конференція та нагородження переможців конкурсу, що проходив серед молодих художників, студентів Мистецького факультету КДПУ, в рамках проекту “Весняний пленер-2009”.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

6 травня у відділі читальних залів відбулося відкриття виставки майстринь народних ремесел „Єлисаветградський узвіз”, яка була приурочена Дню Матері.

На виставці представлені роботи з вишивки, виконані у техніці ручної гладі та хрестиком: українські рушники, серветки, сорочки, картини також печворк та інші види декоративного мистецтва.

7 травня у відділі мистецтв відбулася зустріч зі студентами та викладачами відділу теорії музики Кіровоградського музичного училища. Cвоїм шанувальникам вони представили нариси з історії хоралу „Від середньовіччя до сучасності”.

13 травня спеціалісти відділу читальних залів обласної бібліотеки на засіданні Українського клубу презентували книжкову виставку „Ми матір називаємо святою”. Засідання, яке було присвячене Дню матері та Дню родини, зібрало широку аудиторію: багатодітні матері, сучасні бізнес-леді, жінки-поетеси. Учасники засідання виявили цікавість до інформаційних ресурсів бібліотеки.

13-14 травня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.Чижевського відбувся обласний семінар-практикум на тему: „Бібліотечне обслуговування: тенденції, проблеми та вирішення” для завідуючих відділів обслуговування, керівників центрів європейської інформації районних (міських) централізованих бібліотечних систем, районних бібліотек для дорослих на базі Вільшанської централізованої бібліотечної системи. На дводенному семінарі розглядалися теми „Бібліотека і місцева громада: нові вимоги і тенденції” та „Центри європейської інформації сьогодні: виклики та можливості”.

19 травня у відділі мистецтв відбулася презентація виставки малюнків „Родинні розваги” вихованців ізо-студії „Соняшник” дитячо-юнацького центру. Свої роботи представили 12 юних художників. Діти розповіли, як обирали теми для робіт, читали вірші, якими супроводжувались творчі роботи.

21-22 травня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.Чижевського відбулася Міжнародна науково-практична конференція „Бібліотека ХХІ століття: історія, трансформація, подолання стереотипів”. На конференції було презентовано перше унікальне видання „Бібліотека - свідок і творець історії краю”, яке розкриває історію Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського.

На конференції прозвучали доповіді: ''Від бібліотек регіону до регіональної інформаційно-бібліотечної системи'', ''Становлення бібліотек навчальних закладів м.Єлисаветграда, на прикладі Єлисаветградського вищого Земського реального училища'', ''Електронні ресурси обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського'', ''Творчість О.Пушкіна в аспекті краєзнавства та бібліотекознавства''. Також на конференції були представлені доповіді, які розкривали міжнародний напрям роботи бібліотеки.

27 травня відділ документів з питань економіки, виробництва та природничих наук обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського спільно з Кіровоградським національним технічним університетом провели науково-практичну студентську конференцію „Україна в євроінтеграційних процесах”. На конференції розглядалися питання: „Світова продовольча криза: причини виникнення та шляхи подолання”, ”Причини та наслідки кризових явищ в Україні”, „Спільна аграрна політика: наближення України до стандартів на шляху вступу до ЄС”.

Після закінчення конференції студенти ознайомилися з ресурсами головної книгозбірні області та Центром Європейської інформації.

29 травня відбулося засідання обласної міжвідомчої ради з питань бібліотечної роботи на тему:” Розвиток обласного центру кооперативної каталогізації шляхом впровадження Кіровоградського Регіонального Кооперативного Каталогу.”

На міжвідомчій раді розглядалися питання: “Кіровоградський Регіональний Кооперативний Каталог: стан, проблеми, перспективи”, “Про стан створення єдиного кооперативного ресурсу провідних бібліотек м.Кіровограда”, ” Кооперативна каталогізації бібліотек України - міф чи реальність?”

Масові заходи:

До Дня Перемоги
“Земний уклін тобі, солдате...” - викладка літератури;
„Вічне сяйво Вічного вогню” - книжкова виставка;

До Дня матері
“Ми матір називаємо святою “ - книжкова виставка;
“Там, де в пошані рідні батько й мати, там мир і злагода, на тім життя стоїть” - книжкова виставка;
„Слово про рідну матір” - викладка літератури;

Обласний гендерний центр
„15 травня - Міжнародний день родин” - книжкова виставка;

Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
“Творить добро на цьому світі не запізнись! Не запізнись!” - викладка літератури;

Увічнення пам'яті видатних діячів УНР та ЗУНР
“Причини поразки та уроки Української революції”- книжкова виставка;

Заходи в рамках святкування Дня Європи

Центр європейської інформації
“Символи єднання: розвиток символіки ЄС” - презентація виставки;
“Історія Європи у монетах та банкнотах” - огляд виставки;
“Європейські барви” - конкурс дитячого малюнка, виставка робіт, підбиття підсумків;
„Європа на твоїй долоні” - відкритий перегляд;

До Міжнародного Дня музеїв
„По музеях і виставкових залах світу” - книжкова виставка;
„Міжнародний день музеїв” - книжкова виставка;

До Дня слов'янської писемності і культури
“У сяйві слов'янської культури” - книжкова виставка;

До 130-річчя від дня народження Симона Петлюри
”За правду і справедливість”- книжкова виставка;
“Я повернуся...”- викладка літератури;

Програма читання в ОУНБ - 2009
А.Ахматова „Лірика” - до 120-річчя Анни Ахматової;
„Лауреати обласної краєзнавчої премії ім.В.Ястребова” - книжкова виставка;

Освіта - ХХІ століття
“Європейський вектор української освіти: проблеми та перспективи”- книжкова виставка;
“Етика спілкування вчителя з учнями”- книжкова виставка;

Всесвітній День без тютюну
„Тютюнопаління як світова проблема”- викладка літератури;

Популяризація документів іноземними мовами
„Моє життя і ціла епоха” - книжкова виставка до 150-річчя від дня народження Джерома
К. Джерома (1859-1927), англійського письменника;

Популяризація літератури з питань мистецтва
„Музична культура”- лекція-концерт;

Популяризація літератури з питань економіки
„Зовнішньоекономічна діяльність: роль у розвитку національної економіки”- перегляд літератури;

Популяризація природничо-наукової літератури
„Сторінками Червоної книги”- книжкова виставка;

Літературний календар:
„Корифей української прози” - викладка літератури до 160-річчя від дня народження Панаса Мирного;
„Літописець народного життя”- до 160-річчя від дня народження Панаса Мирного;
„Видатний майстер сценічного перевтілення : Саксаганський Панас”- книжкова виставка до 150-річчя від дня народження Панаса Саксаганського;
“Поговоримо трохи про Бальзака - це так корисно” - викладка літератури до 210-річчя від дня народження Оноре де Бальзака, французького письменника;
„Шерлок Холмс і його творець„ - викладка літератури до 150-річчя від дня народження Артура Конан Дойла, англійського письменника;
„Загублений світ Артура Конан Дойла” - книжкова виставка;

Календар мистецтв:
150 років від дня народження Михайла Алісова, українського художника-пейзажиста;
150 років від дня народження Панаса Саксаганського, українського актора і режисера;

ОЮБ ім. О.Бойченка

7 травня в обласній бібліотеці для юнацтва ім.О.Бойченка проведено екологічний альманах „Свою любов землі ти подаруй сповна”. Захід присвячено екологічним проблемам Кіровоградської області. Під час заходу учні шкіл міста не лише сприймали нову для них інформацію, але й пропонували власні шляхи вирішення багатьох екологічних проблем регіону.

Масові заходи:
“Тих днів не змовкне слава” - урок пам'яті;
“Мій рідний край і роздуми про нього” - година спілкування;
“Війна очима жінок” - вечір-спомин;
“Пісні опалені війною” - музична година;
“Театру віддане життя” - до 150-річчя від дня народження П.Саксаганського-вечір-портрет;
“Подорожуємо Європою: Англія, Франція”- віртуальна подорож до Дня Європи;
“Історія увінчена у камені та бронзі” - презентація путівника підготовленого та виданого відділом мистецтв бібліотеки;
“Письменники-земляки” - літературно-музична година;
“Мати-символ добра на землі” - літературно-музична година;
“З Україною в серці” - літературно-музична година;
“В пошуках слова” (М.Гоголь) - літературно-музична година;
“Допоки пам'ятаємо живемо” - день інформації;
“Свою любов землі ти подаруй сповна” - екологічний альманах;
“Муза плачу і шляхетний лицар” (А.Ахматова, С.Гумільв) - літературний етюд;
“Нам чиста потрібна планета” - еколого краєзнавча гра;
“Хліб усьому голова” - слайд-бесіда;
“Україна - держава європейська” - слайд-бесіда;
“У світі речей” - інтелектуальний магазин;
“Кулінарний атлас світу” - слайд-бесіда;
“Інтернет: історія в особах” - слайд-бесіда;
“Просвітлої дороги свічка чорна: В.Стус” - відеоперегляд до Дня пам'яті жертв політичних репресій;
“Аврора” - відеоперегляд художнього фільму про Чорнобиль;

Книжкові виставки, тематичні полиці:
“Європа: візитна картка”;
“У світі ідей і образів” (П.Мирний);
“Пам'ять серця, пам'ять тих, хто не прийшов з війни”;
“Багатогранність О.Бальзака”;
“Митці - жертви політичних репресій”- до Дня пам'яті жертв політичних репресій;
“Із забуття чи із безсмертя” - до Дня пам'яті жертв політичних репресій;
“Вогонь війни в пам'яті навічно” - до Дня Перемоги;
“Пам'ять і безсмертя “ - до Дня Перемоги;
“Вчимося бути батьками” - до Міжнародного дня родини;
“Не спалюй своє майбутнє” - до Всесвітнього дня без тютюну;
“Зелений розмай України”;
“Мистецтво книгодрукування”;

Відбулися засідання клубів за інтересами.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua