Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси
та неопублікованими документами за червень 2009 року)
Загальні питання
На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1.“Про стан виконання програми економічного і соціального розвитку області по галузі “культура” у Добровеличківському районі”.
2.“Про підсумки проведення переатестації народних музеїв області”.
3.“Про стан виконавської дисципліни у відділах культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів та в управлінні культури і туризму облдержадміністрації”.
4.“Про додержання вимог Закону України “Про захист суспільної моралі” відділами культури і туризму Голованівської та Гайворонської райдержадміністрацій”.
5.“Про відзначення Любовича Юрія Васильовича, викладача-методиста відділу хорового диригування Кіровоградського музичного училища Почесною відзнакою Кіровоградської області “Честь і слава Кіровоградщини”.
22 червня з нагоди Дня скорботи і вшанування пам'яті жертв війни керівники області та міста, громадськість, поклали квіти до вічного вогню Меморіального комплексу Слави на Фортечних валах у Кіровограді. Пролунали залпи військового салюту, воїни-десантники пройшли урочистим маршем.
У селі Григорівка Світловодського району перепоховали останки 53 невідомих радянських солдатів, які загинули звільняючи Кіровоградщину від німецьких загарбників. Розшукали останки воїнів пошуковці м.Кіровограда та м.Світловодська.
25 червня відбулося нагородження лауреатів Премії Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України в номінації “ За творчі досягнення”. Одним з лауреатів стала знам'янчанка Анастасія Шкода. Виставка її художніх і фоторобіт незабаром відкриється у столичному заповіднику “Софія Київська”.
Театрально-концертне життя
На центральній сцені Дендропарку у червні щонеділі проходили вистави Кіровоградського обласного театру ляльок.
У Міжнародний день захисту дітей обласна філармонія гостинно відкрила двері дітям, які виховуються в багатодітних родинах, прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу та інтернатних закладах Кіровоградщини.
Заходи, приурочені до Дня захисту дітей, пройшли у всіх районах області.
Просвітництво. Художня самодіяльність
6 червня в м.Світловодську біля обеліску Слави відбулося традиційне обласне свято фольклору „Невичерпні джерела” за сценарієм фольклорного театралізованого дійства „Зелена неділя”, в якому взяли участь 15 народних аматорських та аматорських фольклорних і хорових колективів з 11 районів області, міста Світловодська та Олександрійського училища культури. Складовою частиною „Невичерпних джерел” стала виставка майстрів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва м.Світловодська та Світловодського району. Аматорські колективи - учасники свята відзначені дипломами та пам’ятними сувенірами управління культури і туризму облдержадміністрації.
Музейна справа
Обласний художній музей
У червні відбулися виставки:
- виставка художніх творів “Світ дитини” в рамках проведення заходів приурочених Міжнародному дню захисту дітей.
На виставці можна було побачити роботи, які представляють різні напрями образотворчого мистецтва, виконані в різноманітних техніках лейтмотивом яких є зазирнути та привідкрити такий казковий та заодно і реалістичний світ дітей.
- виставка живописних творів, присвячена 210-й річниці з дня народження О.С. Пушкіна.
Автори усіх експонованих творів намагалися відтворити з допомогою пензля і фарб найхарактерніші риси того часу, коли творив Олександр Пушкін.
- виставка художніх творів та фотографій Анастасії Шкоди та виставка дипломних робіт і проектів студентів Кіровоградського державного університету ім.В.Винниченка та інституту регіонального управління й економіки з нагоди Дня молоді.
- виставка, присвячена 68-й річниці з початку Великої Вітчизняної війни. Представлені роботи радянських художників, окремий блок присвячено творчості колишнього фронтовика, відомого портретиста Кіровоградщини В.Федорова.
- до Дня Конституції України обласний художній музей розгорнув спеціальну експозицію. У ній представлені пам'ятні медалі на честь видатних державних діячів України, герби, патріотичні картини.
24 червня в обласному художньому музеї відбулося засідання “круглого столу” на тему: “Конституційний процес в Україні: історія та реальність”. В роботі взяли участь представники керівництва області, науковці, юристи, представники громадських організацій та ін. Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д. Чижевського презентувала стенд, присвячений історії української Конституції.
Виставка під назвою "Пушкін і Раєвські" відкрилась в Олександрівському районному краєзнавчому музеї, вона приурочена до 210-ї річниці з дня народження російського поета. Представлені портрети О.Пушкіна, членів родини Раєвських, історичні фотографії, твори поета, буклети. Пушкін дружив з Раєвськими і заїжджав у їхній маєток у селі Бовтишка.
Кіровоградський художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна став місцем відкриття фотовиставки “Світ дитячої мрії”, приуроченої до Міжнародного дня захисту дітей та Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища.
Експозиція презентує фотороботи вихованців фотовідеогуртка “Пошук” Знам'янського районного центру дитячої творчості при Трепівській загальноосвітній школі. Слід зазначити, що вихованці фотовідеогуртка ”Пошук” постійно перебувають у творчому пошуку, беруть активну участь у районних, обласних, всеукраїнських конкурсах та фестивалях.
У Музеї народної архітектури та побуту, що в Пирогові Київської області відбулася VII Всеукраїнська виставка-ярмарок ”Українське село запрошує”. Захід проводився з метою популяризації туристично-рекреаційного потенціалу, а також відродження та збереження культурної спадщини українського села, його ремесел та традицій. На виставці Кіровоградську область представляв Новомиргородський район. Організатори виставки дали високу оцінку презентації садиби та витворам народного мистецтва майстрів Новомиргородщини.
Бібліотечна справа
12 червня відбувся районний семінар-практикум бібліотечних працівників Добровеличківського району на тему: „Краєзнавство - пріоритетний напрямок сільської бібліотеки” на базі Липнязької сільської бібліотеки. Серед питань, які обговорювалися на семінарі, зокрема, порушувалися такі як публічні бібліотеки у центрі громади, розвиток сучасного краєзнавства в бібліотеках району, інновації в обслуговуванні користувачів, робота бібліотеки на допомогу формуванню екологічного світогляду, співпраця бібліотеки з закладами культури, зокрема з місцевим музеєм та будинком культури.
В рамках семінару експонувалась виставка виробів декоративно-ужиткового мистецтва місцевих жителів, а також презентація бібліотечних талантів. На семінарі учасники мали змогу переглянути фільм „Туристичними стежками Добровеличківського району”.
12-14 червня в рамках заходів проекту “Вікно в Америку” в ОУНБ ім.Д.Чижевського пройшли зустрічі з представниками Оуклендського університету (Мічиган, США). Відбулася театралізована вистава “Медея” за мотивами трагедії Еврипіда. Вистава прозвучала англійською та українською мовами, і зібрала чимало прихильників театрального мистецтва. Перед виставою свої доповіді запрошеним представили професор сценографії Павло Босий („Особливості організації театральної справи в країнах Заходу” та „Особливості сценографії США”), професор Керро Нокс, керівник театрального відділення („Театр-трансформер: світло для театральних залів з гнучкою організацією простору”), молоді актори - студенти Кейті Нейборс („Особливості режисури та акторської гри у виставах для дитячої аудиторії”) та Бред Радке („Естетика театрального простору в творчості Антонена Арто”).
ОУНБ ім. Д. Чижевського
Масові заходи:
“Забуттю не підлягає” - книжкова виставка до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні;
„Конституція - гарант стабільності і демократії” - книжкова виставка до Дня Конституції;
"З історії української Конституції" - викладка літератури;
“Батьки і діти! Діти і батьки! Нерозділиме і одвічне коло...” - книжкова виставка до Міжнародного дня захисту дітей;
„1 червня - День захисту дітей” - книжкова виставка до Міжнародного Дня захисту дітей;
„4 червня - Всесвітній день захисту дітей від агресії” - книжкова виставка;
“Мандрівка фантазіями Марії Приймаченко” - художня виставка;
“Марія Приймаченко та народні майстри” - лекція;
„Сім чудес світу”, „Бібліотеки світу”, „Природа Землі” - віртуальні Інтернет-екскурсії для учнів молодших класів;
“Відкриваємо Європу” - цикл міні-тренінгів для школярів;
“Державна служба та організаційно-правові інститути Української держави” - перегляд літератури до Дня державної служби;
“Молодь і любов” - книжкова виставка - обласна програма „Українська родина”;
“Підліток і сучасне суспільство: права і відповідальність” - книжкова виставка;
„Зелені свята в Україні” - викладка літератури;
„20 червня - Всесвітній день біженців” - книжкова виставка;
До Дня архітектури
„Світ архітектури: минуле, сучасне, майбутнє” - перегляд літератури;
Програма протидії поширенню наркоманії і злочинності, пов'язаної з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2003-2010 рр.
“Наркоманія в молодіжному середовищі: вживання, залежність, ефективна профілактика” - книжкова виставка;
„Знати, діяти, жити!” - викладка літератури до Міжнародного дня боротьби із зловживанням наркотиків та їх незаконним розповсюдженням;
„26 червня - Всесвітній день боротьби з наркоманією”- книжкова виставка;
Канадсько-Український бібліотечний центр
“Муза душі народної” - книжкова виставка;
В рамках дії проекту “Центр європейської інформації”
“Європейський досвід розвитку місцевого самоврядування” - лекція;
Літературний календар:
“Пусть когда-нибудь имя мое прочитают в учебнике дети…” - викладка літератури до 120 -річчя від дня народження А.Ахматової;
„Геній століть” - книжкова виставка до 210-річчя від дня народження О.С.Пушкіна;
”Поетичний берег”- книжкова виставка до 210-річчя від дня народження О.С.Пушкіна;
Календар мистецтв:
Віталій Губаренко, український композитор, 75 років від дня народження;
Володимир Тимохін, український співак, 80 років від дня народження;
Віктор Гресь, український кінорежисер, 70 років від дня народження;
Популяризація літератури з питань мистецтва
„Мистецтво Америки до Колумба” - книжкова виставка;
Популяризація літератури з питань сільського господарства
„Квіти - дивовижний витвір природи” - перегляд літератури до Всесвітнього дня навколишнього середовища;
Популяризація літератури з питань техніки
„Стандартизація - на захисті споживача” - книжкова виставка.
ОЮБ ім. О.Бойченка
Масові заходи:
“Вічне диво - ім'я якому - книга” - вікторина;
“Людина незвідки - Ю.Кондратюк” - слайд-бесіда;
“Джерело життя - українська пісня” - відеогодина;
“Гарфілд” - відеоперегляд;
“Архітектура старого міста Єлисаветграда” - бесіда;
“Зірки української естради” - музична година;
“Чи знаєте ви музику” - музичний турнір;
“Український романс” - музична година;
“Нам чиста потрібна планета” - еколого-краєзнавча гра;
“Рукотворне диво” - Софіївка” - відеомандрівка;
“Європа: візитна картка “ - огляд книжкової виставки;
“Рішення є. Подальші дії” - “круглий стіл” з проблеми обмеження куріння у громадських місцях;
“Мати- символ добра на землі” - літературно-музична година;
“Кіровоградщина - козацький край” - літературно-музична година;
“В пошуках світла” - до 200-річчя М.Гоголя - літературно-музична година;
“Письменники-земляки” - літературно-музична година;
Книжкові виставки, тематичні полиці:
“Світ речей” - виставка робіт студентів КІРУЕ;
“Юні таланти” - до Дня захисту дітей;
“Щасливе дитинство моє” - до Дня захисту дітей;
“О.Пушкін крізь призму cучасності”;
“Сьогодні випускник - завтра абітурієнт” - виставка-порада;
“Календар знаменних дат:Б.Приймаку - 100”;
“Земний уклін тобі, солдате” - до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні;
“Таїна часу і простору “ - до 120-річчя від дня народження А.Ахматової;
“Конституція України і сьогодення” - до Дня Конституції;
“Наше майбутнє в руках молоді” - до Дня молоді;
“Досі не знаємо всієї правди” - до 20-ї річниці створення Народного руху України за перебудову.
Відбулися засідання клубів за інтересами.
ОДБ ім. А. Гайдара
З метою підвищення кваліфікації бібліотечних працівників, що обслуговують користувачів дітей в червні проведено творчу лабораторію для працівників дитячих відділів при сільських, міських бібліотеках для дорослих на тему: „Сільська бібліотека: сучасний погляд на нові можливості розвитку”.
До Міжнародного дня захисту дітей
“Мультфеєрверк” - розважальна програма;
“Подорожуємо разом із книгою” - пізнавально-розважальна програма;
“Нехай же стане днем дитини у всьому світі кожен день!”- музична година;
До Дня Конституції України
“Конституція України - гарант незалежності” - книжкова виставка та огляд літератури;
Організація вільного часу дітей під час літніх канікул
Віртуальна подорож та викладка літератури з циклу “Будуємо замок добрих чарівників Європи” - до 110-річчя від дня народження англійської поетеси П.Л.Треверс;
Віртуальні бібліотечні уроки:
“Бібліотеки і книги стародавнього світу”;
“Міжгалактична подорож в країну Журналію”;
“Запрошуємо вас на розмову про літературу довідкову”;
Презентації дитячої літератури на теми:
“Казки нашого дитинства”;
“Бібліотечне літо для веселих, кмітливих, і невгамовних”;
Перегляди улюблених мультфільмів та вікторина за казками О.С.Пушкіна - до 210-річчя від дня народження;
“Світ енциклопедій” - усний журнал;
“Ерудити, відгукніться” - літературна година;
“Сторінками давно забутих книг” - літературне кафе.
|