[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за вересень 2009 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1.“Про роботу галузі “культура” у Світловодському районі щодо надання культурно-дозвіллєвих послуг населенню”.
2.“Про стан охорони та забезпечення протипожежної безпеки музейних закладів області.
3.“Про стан підготовки закладів культури до роботи в осінньо-зимовий період 2008-2009 року”.
4.“Про присвоєння звання “зразковий” аматорському хоровому колективу Кіровоградської дитячої музичної школи № 3”.

З третього по одинадцяте вересня у місті Бердянську проходив республіканський етап фестивалю Дружин юних пожежників рятувальників. Гідно представили Кіровоградщину учасники команди-переможиці обласного туру “Пілігрими” з Компаніївки.

22 вересня на Кіровоградщині вшанували подвиг партизан-підпільників. В обласному центрі в цей день традиційно відбулося урочисте покладанням квітів до підніжжя пам'ятника Матері-Вітчизні.

19-20 вересня Кіровоград відзначив свою 255-у річницю від дня народження.

Урочистості з нагоди 255-річчя Кіровограда за участю керівництва області та міста пройшли в обласній філармонії.

Театрально-концертне життя

З 26 вересня по 2 жовтня на Кіровоградщині проходило 39-е Всеукраїнське свято театрального мистецтва “Вересневі самоцвіти”.
Цьогорічне свято проходило в рамках відзначення 150-річчя від дня народження видатного українського актора, режисера, драматурга, корифея українського побутового театру, учня Марка Лукича Кропивницького - Панаса Карповича Саксаганського. Цій визначній даті були присвячені всі заходи, які проходили в рамках свята.
За багаторічною традицією відкриття свята розпочалося 26 вересня на території заповідника-музею “Хутір Надія”, де відбулися урочистості за участю представників обласної державної адміністрації, обласної ради, громадськості області та представників Київського обласного музично-драматичного театру ім.П.К.Саксаганського, нагородження переможців огляду-конкурсу аматорських театральних колективів “Театральна весна Кіровоградщини”, яке проводиться в області вже 50 років, була показана літературно-музична композиція “Творцю високого мистецтва слова, честь і пошана навіки!” за участю акторів Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Л.Кропивницького. На відкритті свята презентовано численні аматорські колективи, представлено виставку декоративно-ужиткового мистецтва, фотовиставку, проведено екскурсії до музею українського хореографічного мистецтва та меморіального музею І.Карпенка-Карого.
Для участі у цьогорічному святі були запрошені Київський обласний музично-драматичний театр ім.П.К.Саксаганського, Київський обласний театр “Дзеркало”, Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр ім.Т.Г.Шевченка, Івано-Франківський академічний обласний український музично-драматичний театр.
З метою відновлення історичного ландшафту на території садиби І.Карпенка-Карого учасниками свята висаджено від меморіального будинку митця до колишньої жіночої купальні алею з 50-ти саджанців калини.

Кіровоградський гурт “Культ” виступив у Чернівцях і став лауреатом ювілейного фестивалю “Червона рута” у номінації “Рок-музика”.

Просвітництво. Художня самодіяльність

10 вересня у виставковій залі обласного Центру народної творчості відбулася презентація виставки майстрів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва Вільшанського району - учасників обласного творчого об’єднання “Дивосвіт”.
Виставка налічує близько 170 художніх виробів майстрів Вільшанського району. В експозиції представлені роботи самодіяльних вишивальниць, вишивка на духовну тематику, сюжетні картини з природних матеріалів, мініатюри з кераміки, підставки, шкатулки та серветниці, виконані у техніці випилювання по дереву.
Окрасою виставки також стали унікальні старовинні болгарські костюми, вишиті рушники, серветки, давні предмети побуту українського, болгарського та молдавського народів, що дбайливо зберігаються у фондах районного болгарсько-українського краєзнавчого музею.

16 вересня в обласній філармонії відбувся літературний вечір” ... Лиш світитися Україною”, присвячений 70-річчю обласного літературного об'єднання “Степ”. Учасників об'єднання привітали представники керівництва області, мистецької еліти.
Зі сцени прозвучали вірші у виконанні степівчан, пісні на їхні вірші, слова подяки від пошановувачів їхньої творчості.

Ансамбль “Веселка” з кіровоградської дитячої музичної школи № 2 здобув перше місце на Міжнародному дитячому хоровому конкурсі-фестивалі “Артеківські зорі” у номінації “Вокальні ансамблі”. Ще один колектив закладу, музичний театр “Менестрелі”, що виступав як гість конкурсу удостоївся диплому за активну участь у заходах програми.

Музейна справа

9 вересня в обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки художніх творів за підсумками проведення мистецької акції-пленеру “Кіровоградщина - очима художників” у Вільшанському районі.

В обласному художньому музеї експонувалась виставка художніх творів до 235-річчя переселення болгар на Вільшанщину.

17 вересня в художній галереї А.Кадигроба відбулося відкриття арт- акції” Кировоградское Фотобиенале - 2009” до Дня міста Кіровограда.

17 вересня в обласному художньому музеї відкрилась виставка творчих робіт кіровоградських художників, присвячена 255-річному ювілею міста.

В обласному художньому музеї відбулася третя фотовиставка з циклу ”Золотими стежками Ексампею”. Виставка упорядкована до Дня туризму в Україні, що відзначається 22 вересня, її мета - підтвердити думку, що Кіровоградщина може стати одним з яскравих центрів туризму.

29 вересня в обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки творів видатного художника-земляка Амшея Марковича Нюренберга (1887-1979).
Разом з вернісажем відбулася презентація сайту, присвяченого митцеві. Його представила онука художника Ольга Тангян разом зі своїм чоловіком. Вони мешкають у Німеччині м.Дюссельдорф.

До Дня партизанської слави в обласному художньому музеї експонувалась тематична виставка художніх робіт. Роботи майстрів пензля передають динаміку війни, тактику партизан під час сутичок з ворогом, підкреслюють значимість партизанського руху.

Напередодні Дня художника у художньому салоні Кіровограда відкрилась виставка робіт місцевих митців.

У меморіальному музеї М. Кропивницького експонувалась виставка “Єлисаветграду - 255” Колекція цегли Юрія Тютюшкіна”. Відомо, що раніше виробники цегли ставили на ній “клеймо”, яке було гарантією якості. На виставці представлені цеглини, знайдені в різних куточках обласного центру. Ці “будматеріали” датовані кінцем ХІХ - ХХ століття.

В художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна експонувалась виставка портретів наших сучасників “Сузір'я”. На виставці представлено понад тридцять живописних творів портретного жанру відомих кіровоградських митців.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

16 вересня у відділі мистецтв було презентовано виставку „Герби міст і селищ Кіровоградщини”. Вона організована спільними зусиллями бібліотеки з Кіровоградським обласним відділенням Українського геральдичного товариства та Кіровоградським обласним краєзнавчим музеєм. Виставка складається з двох розділів ”Герби” та „Геральдика в архітектурі м.Кіровограда”.

18 вересня у відділі рідкісних документів відбулася презентація книжкової виставки „Рідне місто: погляд у минуле”. Виставка була організована бібліотекарями спільно зі спеціалістами обласного краєзнавчого музею та Державного архіву Кіровоградської області. На виставці представлені оригінали документів, що стосуються історії міста, фотографії видатних єлисаветградців, видів міста ХІХ - початку ХХ сторіччя, видання з історії міста та краю. Документи на виставці хронологічно охоплюють період від заснування фортеці св.Єлисавети до 1939 року - року утворення Кіровоградської області. Ці матеріали стануть у пригоді науковцям, краєзнавцям, музейним працівникам, учителям історії, студентам та учням, усім, хто небайдужий до історії рідного краю.

З нагоди 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову в Кіровоградській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Д.Чижевського 29 вересня відкрито виставку “Провісники незалежності”. Виставка організована за сприяння Кіровоградської обласної державної адміністрації та Кіровоградського осередку Української народної партії.
В експозиції представлені фото-документальні матеріали, які відображають започаткування перших осередків НРУ на Кіровоградщині.
Виставка створена на основі матеріалів фондів ОУНБ ім.Д.Чижевського, “Українського клубу”, Олександрівського районного краєзнавчого музею, літературно-меморіального музею І. Тобілевича, приватних збірок мешканців Кіровоградської області: учасників та свідків подій 1989-1992-х років.

22-23 вересня відбувся підсумковий семінар в рамках проекту “Мережа громадянської освіти: правова освіта сільської молоді”.

До Дня знань
Бібліотека - першокурснику. Оглядові екскурсії;
„Подорож у країну знань”- викладка літератури;
„Освіта України в контексті Болонського процесу”- вебліографія;
Презентація веб-сайту бібліотеки http://www.library.kr.ua Інтернет-центру для першокурсників ВУЗів міста;
„Перлинка”- голосні читання для вихованців дитсадка „Перлинка”;

До Всеукраїнського дня бібліотек
День відкритих дверей;
“Нові надходження за 2009 рік” - екскурсії + відкритий перегляд;

Програма розвитку культури області на 2009-2013 роки
“Бібліотеки та гуманітарні цінності ХХІ століття”- книжкова виставка;
„Все про книгу, все про читання, все про бібліотеку”- лекція;

До Дня партизанської слави
“Дорогами партизанської слави” - книжкова виставка;

До 240-річчя від дня народження І.П. Котляревського
“І вогник,ним засвічений, не згас” - викладка літератури;

До 220-річчя від дня народження Д.Ф. Купера
„Джеймс Фенімор Купер та його романи”- викладка літератури;
„Останній із могікан”- книжкова виставка;

До Дня туризму
„Вітер мандрів”- викладка літератури;

Програма забезпечення захисту та безпеки туристів
“Стиль життя:подорожі, мандрівки, відпочинок” - книжкова виставка;
„Економічний аспект туристичної галузі”- книжкова виставка;

Канадсько-український бібліотечний центр
“Клоню свою голову перед Україною”- презентація книжкової виставки;

До 80- річчя від дня народження І.Світличного
“У мене - тільки слово” - викладка літератури;

До 80- річчя від дня народження Д.Павличка
“Я древо твоє, Україно...”- викладка літератури;

До 255-річного ювілею міста
„Рідне місто”- книжкова виставка;
„Мистецтво рідного міста”- музеї та митці-лекція;

Обласний інформаційно-консультативний гендерний центр
„21 вересня - День миру” - книжкова виставка ;

Популяризація літератури з питань економіки
„Державні фінанси-основа фінансової системи України”- перегляд літератури;

Популяризація природничо - наукової літератури
„Зірки світять всім” - книжкова виставка;

Популяризація літератури з питань техніки
„За законами краси” - творча зустріч із спеціалістами модельного бізнесу;

Літературний календар
„Будеш, батьку, панувати…”- до 240-річчя від дня народження І. Котляревського, українського письменника;
„Між красою і болем” - до 80-річчя від дня народження Д. Павличка, українського письменника;

Календар мистецтв
День українського кіно;
Алла Горська, українська художниця - 80 років від дня народження;
Гізела Ципола, українська співачка - 65 років від дня народження;

ОЮБ ім. О.Бойченка

До Дня знань
“Мій рідний край і роздуми про нього” - година спілкування;
“Моя Кіровоградщина, мій край, моя земля” - слайд-бесіда;
“Літературна Кіровоградщина” - презентація альманаху;
“Письменники - земляки” - літературно- музична година;
“Історія в кожному імені міста” - слайд-бесіда;
“Невідомі сторінки відомих біографій: І.Мазепа” - прес-досьє;
“Живу, як той гіркий потік” (Д.Паваличко) - літературно-музична година;
“Кіровоградщина-козацький край” - урок історії;
“Народні месники Кіровоградщини”- до Дня партизанської слави- історико-літературна година;
“Про рідне місто з любов'ю” - зустріч з художницею Завалій Н.В.;
“Архітектура старого міста Єлисаветграда” - бесіда;
“Таких жінок небагато на світі” (А.Горська) - вечір-спомин;
“Інтернет: історія в особах” - слайд-бесіда;
“В.Винниченко - маляр” - слайд-бесіда”;
“Художня спадщина Кіровоградщини” - до Днів Європейської спадщини - бесіда;
“Кулінарний атлас світу” - слайд-бесіда;
“Нема без кореня рослини, а нас, людей, без України” - бесіда;
“Вибір професії - вибір долі” - слайд-бесіда;
“Іван Мазепа” - відеоперегляд;
“Вечори на хуторі біля Диканьки”- відеоперегляд;
“За ніччю день іде” - відеопергляд;
“З любов'ю до рідного міста” - до 255-річчя міста Кіровограда - День краєзнавства;
“Фестиваль молодіжної книги на вул. Двірцевій “- до Всеукраїнського дня бібліотек.

Книжкові виставки
“Самобутня постать І. Котляревського”;
“Світогляд П.Грабовського”;
“На перехресті наук”;
“Народна скарбниця свят:осінь”;
“Літературна Кіровоградщина”;
“Поет і його доба: Д.Павличко”;
“Віхи розвитку міста”- до Дня міста Кіровограда;
“Нові надходження”;
“Культура побуту - сила нації”;
“Юний технік України”;
“Українське кіно: нариси історії” - до Дня українського кіно;
“Партизани і підпільники Великої Вітчизняної війни в мистецтві”;
“Календар знаменних дат: І Шаповалову - 100”;
“Літературна спадщина України”- до Днів Європейської спадщини;
“Бібліотека -Духовна скарбниця”- до Всеукраїнського дня бібліотек;

Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

До Дня знань
“На порозі країни знань” - тематична викладка;
День інформації
“Таємниці шкільного ранця”- ток-шоу;

До 255-річчя утворення м.Кіровограда
“Кіровограду - 255”- електронна презентація;
“Рідний край -Кіровоградщина” - віртуальна подорож;
“Кіровограде...Рідне місто-моя перлина степова” - музичне свято;
Тиждень краєзнавства
“Місто на сивому Інгулі”- краєзнавча подорож;
“До цілющих джерел рідної землі”- огляд літератури;
“Барви рідного краю” - виставка-панорама;

До ювілеїв письменників
Книжкова виставка та огляди літератури до 220-річчя від дня народження Ф.Купера;
Книжкова виставка та огляд літератури до 145-річчя від дня народження М.Коцюбинського;
Книжкова виставка та огляд літератури до 80-річчя від дня народження Д.Павличка;
“Велика містерія О.Довженка” - літературна година;
Поетична хвилинка з циклу дитячий віршограй до 195-річчя від дня народження російського поета, прозаїка М.Лермонтова;

Відбулися пізнавально-розважальні заходи та засідання клубів за інтересами.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua