та неопублікованими документами за грудень 2009 року)
Загальні питання
На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання: 1.”Про стан виконання програми соціально-економічного розвитку по галузі ”культура” у Новгородківському районі” 2.”Про хід виконання Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ ”Про охорону праці” в закладах культури області” 3.”Про присвоєння звання “народний” аматорському фольклорному колективу “Свердлівчанка” Свердловського сільського Будинку культури Бобринецького району Кіровоградської області” 4.”Про зняття звання ”народний аматорський колектив”
14 грудня керівництво області, міста та громадськість взяли участь у мітингу до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який відбувся біля пам'ятника жертвам Чорнобиля в обласному центрі. Пам'ять загиблих ліквідаторів вшанували хвилиною мовчання, квітами.
У грудні в Кіровоградському державному педагогічному університеті ім.В.Винниченка відбулася літературна конференція “Великий лідер великої нації!” Конференція була присвячена пам'яті В'ячеслава Чорновола. Після конференції присутні мали змогу подивитися фільм “Той, хто розбудив кам'яну державу”.
Кіровоградська дитяча художня школа ім.О.Осмьоркіна відсвяткувала свій півстолітній ювілей. За цей час більше двох тисяч юних кіровоградців зробили тут свої перші кроки у світ мистецтва. Більшість з випускників потім стали членами Національної спілки художників, лауреатами різноманітних премій, професорами та доцентами вищих навчальних закладів. Привітати свій рідний заклад прийшло чимало колишніх учнів і молода зміна.
Кіровоградській обласній організації Національної спілки краєзнавців України виповнилося двадцять років. Сьогодні обласна організація у своїх лавах налічує більше ста краєзнавців. За цей час було видано чимало творчих доробків, присвячених історії Кіровоградщини та окремо взятих районів і сіл. Так, у бібліографічному покажчику видань про Кіровоградську область розміщено більше п'яти сотень праць, присвячених історії нашого краю. Левова частка з них були видані саме за сприяння обласної організації краєзнавців.
Просвітництво. Художня самодіяльність
2-3 грудня на базі обласного Центру народної творчості відбувся семінар директорів районних та міських будинків культури з метою підвищення фахового рівня.
5 грудня біля будівлі синагоги, що в Кіровограді відбулася зустріч колишніх учасників танцювального ансамблю “Ятрань” з нагоди 60-річного ювілею колективу. Присутні на зустрічі поклали квіти до меморіальної дошки, що встановлена на будівлі, яка протягом
60-ти років була другою домівкою всіх ятранців.
11 грудня відбулося відкриття ХІIІ обласної художньої фотовиставка “Погляд - 2009”. Організатори: Кіровоградська обласна організація Національної спілки фотохудожників України та клуб “Колаж“.
Тема фотовиставки вільна, що дозволяє кожному автору представити свої кращі фотороботи. В експозиції виставки представлено - 65 фоторобіт, 38 авторів. До фотовиставки, подали свої фотороботи фотохудожники та фотоаматори з міст Олександрії, Світловодська, Знам'янки, Кіровограда, Знам'янського, Олександрійського та Кіровоградського районів. А також автори з Києва, Луцька та Німеччини.
Театрально-концертне життя
5 грудня в приміщенні обласної філармонії відбувся обласний відбірковий тур ІIІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної хореографії ім.П.Вірського.
Організацію та проведення обласного відбіркового туру забезпечували управління культури і туризму, управління освіти і науки обласної державної адміністрації, обласний Центр народної творчості та Кіровоградський обласний осередок Національної спілки хореографів України.
Метою відбіркового туру фестивалю-конкурсу є піднесення творчої активності професійних та аматорських хореографічних колективів, виявлення кращих постановок та виконавців у галузі народної хореографії, підтримки талановитих хореографів.
9 грудня в залі обласної філармонії з нагоди 70-річчя відбувся концерт творчих колективів та солістів обласної філармонії “Осінній дивертисмент”.
10 грудня в обласному театрі ляльок відбулися урочистості з нагоди 70-річчя його заснування. Свій ювілей театр зустрів в особливому статусі: у листопаді нинішнього року за значні творчі і виробничі здобутки, вагомий внесок у підтримку творчої молоді, популяризацію українського театрального мистецтва йому присвоєно звання академічного.
В урочистостях взяли участь колишні працівники театру, представники Міністерства культури і туризму України, профспілок, керівники області і міста, колеги, друзі, партнери і просто шанувальники мистецтва театру ляльок. Окрім концертної програми, підготовленої за участю дитячих самодіяльних колективів області та студентів театральних коледжів України, присутнім було запропоновано переглянути фотовиставку та слайд-шоу про історію та сьогодення кіровоградських лялькарів.
11 грудня в обласній філармонії відбулися урочистості з нагоди 35-річчя музичної школи № 2 ім. Ю.Мейтуса.
Музейна справа
8 грудня в приміщенні художньо-меморіального музею О.Осмьоркіна відбулося вручення обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства ім.О.Осмьоркіна.
Лауреатами премії стали:
у номінації “Національна традиція” - Френчко Віктор Васильович;
у номінації “Новітні спрямування” - Смичек Ігор Володимирович;
у номінації” Мистецтвознавство та історія мистецтв” - Журавель Сергій Васильович.
В обласному художньому музеї відкрилася персональна виставка “Природа, яка посміхається” Анатолія та Святослава Горбенків.
На відкритті вернісажу батька й сина Горбенків були присутні відомі художники, музиканти, колекціонери, меценати, а також багато молоді.
В Міжнародний день інвалідів - 3 грудня обласний художній музей та картинна галерея Петра Оссовського “Світ і Вітчизна” запросили людей з обмеженими фізичними можливостями та ветеранів Великої Вітчизняної війни переглянути виставкові зали музею та галереї.
В обласному художньому музеї 4 грудня відбулося відкриття виставки живопису молодих митців із Харкова під назвою “Одне джерело - різні струмки!”
У міському літературно-меморіальному музеї Івана Карпенка-Карого небайдужі до красного слова кіровоградці побачили оновлену експозицію, присвячену письменникам-землякам, уродженцям Єлисаветграда - Зінов'євська - Кіровограда.
Ознайомитися з новою експозицією завітали учні та викладачі ліцею мистецтв, творча інтелігенція міста.
11 грудня в столичному Будинку художника відкрилася нова виставка, присвячена 15-річчю першої виставки “Барви степу” та 20-річчю утворення кіровоградської обласної організації Національної спілки художників.
105 робіт - не кількісний показник, це показник творчого потенціалу кіровоградських митців, які продовжують класичні традиції та вишукують свою мову, свої стилі, свої напрямки в багатьох видах мистецтва. За видатні досягнення в образотворчому мистецтві та у зв'язку з 20-річчям обласну спілку художників було нагороджено Почесною відзнакою НСХУ.
Бібліотечна справа
ОУНБ ім. Д. Чижевського
8-9 грудня в рамках Програми сприяння Парламенту II в Україні та за підтримки Україїнської бібліотечної асоціації на базі Кіровоградської універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського відбувся регіональний тренінг ”Інформація органів влади для громадян у публічній бібліотеці: пошук, доступ, консультування”. В тренінгу взяли участь заступники обласних універсальних наукових бібліотек, представники міських та районних централізованих бібліотечних систем Вінницької, Полтавської,Черкаської та Кіровоградської областей.
Основні доповіді: ”Інформація органів влади для громадян у публічній бібліотеці: пошук, доступ, консультування” виступила Елеонора Валентайн, директор програми сприяння Парламенту ІІ в Україні та “Джерела отримання інформації про Верховну раду України та законодавчий процес” - Ярослава Хіміч, професор кафедри історії, теорії і практики Інституту післядипломної освіти ДАКККіМ. На тренінгу учасники виконували практичні вправи: вивчали сайт Верховної ради та місцевих, обласних органів влади - ради і адміністрації з метою надання повноцінних та актуальних консультацій користувачам публічних бібліотек.
8 грудня у відділі читальних залів відкрилася виставка творчих робіт майстрів об'єднання “Єлисаветградський узвіз”.
З 7 по 13 грудня у відділі документів з питань економіки, виробництва і природничих наук відбулися день інформації ”Діловодство”: ознайомлення з виданнями органів науково-технічної інформації, презентація та огляд виставки “Стандартизація і сертифікація” для студентів КНУКіМ та день спеціаліста “Інновації у викладанні природничих наук” для вчителів природознавства курсів підвищення кваліфікації кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім.В.Сухомлинського.
11 грудня обласну універсальну наукову бібліотеку ім.Д.Чижевського відвідали голова об'єднання поляків Кіровоградщини “Полонія” ім.К.Шимановського Олександр Полячок, керівник консульського відділу посольства Республіки Польща в Україні пан Едвард Добровольський, консул того ж відділу пані Дорота Дмуховська. Метою візиту стала участь в презентації видання книги “Долі поляків на Кіровоградщині”. В книзі висвітлюються теми, пов'язані з життям і творчістю композитора Кароля Шимановського, його родини та інших видатних поляків, діяльністю польських товариств, заснуванням католицької школи і навчанням польській мові, репресіям та утискам поляків за часів комуністичного режиму. На презентації виступили автори статей, представники громадськості.
17 грудня у відділі мистецтв ОУНБ ім.Д.Чижевського відбувся день інформації „Сучасна публічна бібліотека” для секретарів селищних рад районів області. Вони познайомилися з ресурсами і основними стратегічними напрямками роботи публічної бібліотеки, а також переглянули фільм „Досвід роботи: модельні бібліотеки Миколаївської області”, створений бібліотечними спеціалістами.
23 грудня у відділі мистецтв відкрилася виставка “Вчитель, школа, мистецтво”, організована кафедрою образотворчого мистецтва та дизайну КДПУ ім.В.Винниченка спільно з відділом мистецтв ОУНБ ім.Д.Чижевського. Представлена експозиція демонструє вільний вибір авторів щодо жанру, теми, техніки виконання. Глядачеві пропонується зануритися у чарівний світ мистецтва, зробити висновки про те, яких результатів досягнула педагогічна школа, наскільки вона здатна впливати на формування особистості майбутнього художника, на розвиток його професійних навичок та естетичного смаку.
24 грудня в рамках “Програми читання в ОУНБ ім.Д.Чижевського” відбулося читання оповідань нашого земляка Василя Журби. Твори читав актор Кіровоградського музично-драматичного театру ім. М. Кропивницького Олександр Ярошенко. На читання були запрошені студенти історичного факультету КДПУ ім.В.Винниченка.
До Дня прав людини “Демократія і права людини в науці та законодавчій практиці”- книжкова виставка;
„10 грудня - День прав людини” - книжкова виставка;
День місцевого самоврядування „Місцеве самоврядування в структурі політичних систем” - перегляд літератури ;
„День місцевого самоврядування” - книжкова виставка краєзнавчої літератури;
Міжнародний день інвалідів „3 грудня - Міжнародний день інвалідів”- книжкова виставка;
“Історії звіряток. М’яка іграшка” - виставка творчих робіт Оксани Андрієнко;
До Дня мігрантів „18 грудня - Міжнародний день мігрантів”- книжкова виставка;
До Дня Святителя і чудотворця Миколая „Подарунки від святого Миколая” - викладка літератури ;
Книжкові подарунки від благодійників - меценатів „Твори добро і мовчи про це”- відкритий перегляд;
Освіта - ХХІ століття “Школа і сім'я - грані співробітництва” - книжкова виставка;
“Цей дивний світ дорослих” - книжкова виставка;
“Краща книга року - 2009”- книжкова виставка;
Популяризація літератури з питань сільського господарства „Наші пернаті друзі” - книжкова виставка;
Популяризація літератури з питань техніки „Мови програмування: вчора і сьогодні” - перегляд літератури;
Календар мистецтв: Анатолій Кос-Анатольський, український композитор і педагог, 100 років від дня народження - книжкова виставка;
Літературний календар: „Слово Юрія Косача”, до 100-річчя від дня народження Ю. Косача, українського письменника-емігранта - книжкова виставка;
Інше „Місто над Інгулом ” - книжкова виставка;
Постійно діючий інформаційний куточок „Публічний центр регіональної інформації”;
„Нові довідково-інформаційні та бібліографічні видання - читачам”- книжкова виставка;
ОЮБ ім. О.Бойченка
У читальному залі обласної бібліотеки для юнацтва ім.О.Бойченка відбулася презентація нового літературного альманаху обласної організації СПУ “Золоте поле”. В нього увійшли кращі зразки творів понад десяти авторів.
Масові заходи: “Золоте поле” - презентація літературного альманаху письменників Приінгулля;
“Чи знаєш ти, світе, як гірко ридає полин?” - вечір пам'яті - вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
“Театральні замальовки” - вечір спільно з акторами УТОСу в рамках Всеукраїнського тижня ”Театр - дітям та юнацтву”;
“Україна в далеких іменах” - слайд-бесіда;
“Шедеври світової кулінарії” - слайд-бесіда;
“Жити за законами держави” - брейн-ринг;
“Святий Миколай, Санта Клаус, Дід Мороз” - світкова вікторина;
“Незламність духу - у творчості” - зустріч з головою ГО “Рівні можливості” Е. Небесною;
“Екологічні проблеми міста в полі зору молоді” - “ круглий стіл” спільно з ТІМО “Відкриті двері”;
Книжкові виставки: “ХХІ століття - століття енергетики”;
“СНІД - не залишимось байдужими”;
“Рабство на порозі ХХІ століття”;
“Світлий геній українського слова” - до 90-річчя від дня народження М.Лукаша;
“Благодійництво: відлуння імен через століття” - до Дня благодійництва;
“Святкуємо разом Новий рік”;
“Незламність духу в творчості “ - виставка робіт Аліни Дудник та Валерії Юрченко, дітей з обмеженими фізичними можливостями;
“Календар знаменних дат: А.Кос-Анатольському - 100”.
Відбулися засідання клубів за інтересами.
ОДБ ім. А.Гайдара
До Міжнародного Дня боротьби зі СНІДом: “Не треба боятися, треба знати”- книжкова виставка та огляд літератури;
До Міжнародного Дня інвалідів: “Казок країна чарівна” - година розваг;
“Світова казкова скринька” - лялькова вистава;
До ювілеїв письменників та художників: “Первая Третьяковка” - віртуальна подорож по книзі В.Порудоминського;
“Подорожуємо сторінками української книги”- літературна година до 60-річчя від дня народження Я.Стельмаха;
Популяризація творчості Антоніни Царук номінанта обласної літературної премії ім.Є.Маланюка: “Земля світлячків” - презентація книги Антоніни Царук;
До Новорічних свят: “Магія спорту” - пізнавально-розважальний ігровий турнір спілько з Кіровоградською федерацією з настільного хокею;
“Святковий місяць грудень” - свято Святого Миколая - ранок;
“Святий Миколай, до нас в гості завітай” - лялькова вистава;
“Новорічні та зимові свята в Україні” - викладка методичних матеріалів;
“Новорічні ворожіння” - екскурс до народних традицій;
“Новорічна плутанина” - ігрова програма для дошкільнят;
“Свято Нового року” - музичний ранок;
“Фантазії діда Мороза” - виставка дитячих робіт;