та неопублікованими документами за січень 2010 року)
Загальні питання
На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання: 1.”Про стан виконавської дисципліни, організацію виконання завдань визначених актами і дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, розпорядженнями та дорученнями голови обласної державної адміністрації та реагування на запити і звернення народних депутатів України, депутатів місцевих рад в органах, установах та закладах культури і мистецтв області за 2009 рік” 2.”Про стан роботи із зверненнями громадян, що надійшли до обласного управління культури і туризму обласної державної адміністрації, закладів культури і мистецтв обласного підпорядкування, відділів (управлінь) культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів у 2009 році.”
8 січня в Кіровограді на меморіальному комплексі “Фортечні вали” з нагоди 66-ї річниці визволення міста від фашистських загарбників відбувся урочистий мітинг.
Вшанувати ветеранів війни та визволителів Кіровограда до монумента Матері-Вітчизні прийшли представники керівництва області та міста, організацій ветеранів України, керівництво силових структур, духовенство, делегації з районів, громадськість обласного центру та молодь.
На знак великої шани та вдячності воїнам, які загинули, захищаючи мирне небо над нашими головами, учасники мітингу поклали квіти та вінки до Вічного вогню.
22 січня в обласному центрі біля пам’ятника Тарасу Шевченку відбувся урочистий мітинг та покладання квітів з нагоди 91-ї річниці проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. В урочистому заході взяли участь державні службовці, військовики, представники громадськості та політичних партій, студентська молодь.
29 січня біля Будинку офіцерів обласного центру (колишня чоловіча гімназія) відбувся мітинг пам'яті Героїв Крут. Вшанувати пам'ять загиблих прийшли керівники області та міста, студенти кіровоградських навчальних закладів, представники політичних партій, громадських організацій. Було проголошено чимало патріотичних промов, а завершилося дійство ходою до пам'ятника Богдану Хмельницькому.
Просвітництво. Художня самодіяльність
15 січня в комплексі “Ігромир” відбулося відкриття персональної фотовиставки Юлії Мамренко.
Юлія - наша землячка, але зараз вона мешкає та вчиться у Києві. Організатор виставки - Школа цифрової фотографії Сергія Синєока.
Під час різдвяних свят ансамбль сучасної хореографії “Час Пік”(художній керівник І.Мурована) Кіровоградського ДЮЦу взяв участь у І Всеукраїнському фестивалі-конкурсі дитячої та юнацької творчості “Яскрава країна в Трускавці” - 2010”. Звідти колектив повернувся з гран-прі та спеціальною відзнакою за виконавську майстерність.
В м.Мукачевому відбувся Всеукраїнський фестиваль “Різдвяна зіронька”, участь в якому взяли вихованці студії вокального мистецтва “Антарес” (керівник О.Дороганич) Кіровоградського ДЮЦу. Колектив виборов перше місце в номінації “Ансамблеве виконання” та друге - у номінації “Вокал”.
Театрально-концертне життя
З 30 грудня минулого по 5 січня нинішнього року в обласній філармонії проходили передріздвяні ранки. Новорічний мюзикл “У гостях у Буратіно і Мальвіни” для дітей обласного центру й Кіровоградського району став гарною нагодою поспілкуватися одне з одним, поринувши з головою у казку.
Прекрасні номери, підготовлені за участю академічного театру музики, пісні і танцю “Зоряни”, народного художнього хореографічного колективу “Росинка”, ансамблю сучасної пісні “Антарес”, театрів-студій “Імідж” та “Маска”, прийшлися до смаку як малечі, так і старшим глядачам.
З 9 по 17 січня в обласній філармонії проходили вечори духовної музики “Різдвяні передзвони”, які були започатковані 8 січня 2006 року з метою популяризації кращих зразків світового мистецтва, презентації знаних колективів - виконавців духовної музики.
Відкриття заходу відбулось концертом камерного оркестру „Концертіно” Кіровоградської обласної філармонії для учнів сільських загальноосвітніх шкіл Добровеличківського району.
В рамках заходів „Дитяча філармонія запрошує” проведено 2 концерти кращих дитячих хорових колективів Кіровоградських музичних шкіл № 1, № 2 та № 3.
10 січня у „Різдвяних передзвонах” взяв участь Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр ім.М.Кропивницького з різдвяно-новорічним концертом „Вертеп”. Сценарій дійства, його хід і національний колорит якнайкраще відповідали сутності українського свята - з вишиваними рушниками, народними піснями, танцями та дотепним словом.
Закриття вечорів духовної музики „Різдвяні передзвони” відбулось 17 січня концертом муніципальної академічної чоловічої хорової капели ім.Л.Ревуцького (м. Київ).
29 січня колектив Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького гастролював з великим концертом у Голованівському районі.
З 29 по 31 січня в Кіровограді проходив IV обласний конкурс юних композиторів, який був присвячений пам'яті Юлія Мейтуса. Засновником конкурсу є управління культури й туризму облдержадміністрації, а організатором - дитяча музична школа № 2 де розташований меморіальний музей композитора і педагога Ю.Мейтуса.
Головою журі був Левко Колодуб - патріарх і класик української музики. Його присутність і живе спілкування окрилило молоді обдарування та їх педагогів. Кожен виступ учасників запам'ятався і журі і глядачам, котрі щиро підтримали їх оплесками.
Музейна справа
15 січня в обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки присвяченої 20-річчю Кіровоградської обласної спілки художників “Барви степу”, на яку зібралися члени спілки на чолі з незмінним головою Михайлом Надєждіним, їхні друзі, колеги, представники влади та депутатського корпусу.
За 20 років існування організації була проведена велика робота, відкрито багато обласних, всеукраїнських та міжнародних художніх виставок. Мистецьке життя на Кіровоградщині є багатогранним та різноманітним.
Експозиція, що розташована у 2-х виставкових залах складається з творів художників - членів Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України.
20 січня в Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки художніх творів до Дня соборності України. До експозиції увійшли живописні полотна вітчизняних та кіровоградських митців із фондів музею, а також макети медалей Андрія Німенка на патріотичну тему.
Бібліотечна справа
У центральній бібліотеці Олександрії напередодні Різдва відбулася презентація другого тому ”Історія міста Олександрії”. У збірник робіт олександрійського краєзнавця В.Нікіфорова ввійшли матеріали про громадсько-політичну, православну історію міста та краю за період XVIII - початку ХХ століття. Екземпляри нової книги подарували бібліотекам міста.
ОУНБ ім. Д. Чижевського
13 січня на свято Маланки у відділі мистецтв відбулася презентація вишиваних рушників Кіровоградщини - колекція народної майстрині, вишивальниці, збирачки і дослідниці орнаменталістики українських вишиваних рушників Раїси Олексіївни Айвазовської.
На виставці представлені рушники, зібрані на території Світловодського, Олександрійського, Новоархангельського та інших районів, обрядові рушники вишиті власноруч вишивальницею.
На зустріч зібралися художники, члени мистецьких колективів, наукові працівники обласних музеїв, викладачі вузів та поціновувачі народної творчості. Зокрема, цікаво йшла бесіда між народною майстринею та спеціалістами по тканинах з обласного художнього та краєзнавчого музеїв, які описують та займаються збереженням рушників, виготовлених на теренах регіону.
14 січня в рамках проекту “Мережа громадянської освіти в Кіровоградській області” в обласній бібліотеці відбувся тренінг “Право на працю. Безробіття”. На тренінгу розглядалися питання законодавства України з трудового права, проблеми працевлаштування молоді в регіоні, складання резюме і пошуку роботи, тощо. В тренінгу взяли участь бібліотечні спеціалісти з бібліотек області.
20 січня у відділі мистецтв відбулося відкриття виставки графіки “Колесо року”. Автор робіт - Юлія Епельбаум. Оформлення робіт виконала художня майстерня “Point workshop”.
У своїх малюнках художниця розкриває безмежні можливості людини, природу творення, взаємовідносини Людини і Всесвіту. І, що важливо, свій унікальний внутрішний світ через художній образ. Кожна робота має підпис - поетичну чи прозову цитату, яка найбільш влучно відображає зміст роботи.
Схильність до малювання Юлія Валеріївна проявила на останніх курсах вузу, на що спонукала її зацікавленість можливостями методів мистецтвотерапії. Захоплення малюванням переросло у персональну виставку, яка була презентована у травні 2001 року у США, штат Каліфорнія, місто Eureka “Old Town Art Gallery”.
Автор робіт - нині практикуючий психолог. Проводить індивідуальне психологічне консультування та різноманітні тренінги з розвитку особистості та творчих здібностей, з розв’язання конфліктів. У своїй професійній діяльності широко використовує методи арт-терапії.
22 cічня проведено практикум для працівників обласних закладів культури (обласний краєзнавчий музей, обласний художній музей, обласна бібліотека для дітей ім.А.Гайдара, обласна бібліотека для юнацтва ім.О.Бойченка) про порядок відбору рукописних книг, рідкісних і цінних видань з фондів закладів культури Кіровоградської області до реєстру обласного культурного надбання. Учасники практикуму ознайомилися з правилами опису кириличних стародруків.
25 січня у відділі краєзнавства ОУНБ ім.Д.Чижевського відбулася зустріч старшокласників ЗОШ №18 із Костянтином Тимофійовичем Врадієм, полковником у відставці, учасником Великої Вітчизняної війни, письменником, краєзнавцем, дослідником історії партизанського руху краю. Під літературним псевдонімом Костянтин Берест він написав 10 книг. Серед них: “Люди выходят в ночь “,”Нас водила молодість“, ”Ім’я на обеліску”, “Незабутнє”, “Юність опалена війною”, “Патріоти”,”Лицарі степу” та інші.
Усі ці книги є у фондах обласної бібліотеки, їх подарував автор. Деякі з них - з автографами. Під час зустрічі старшокласники міста мали змогу поділитись враженнями від прочитаних книг, задати запитання автору, познайомитись із цікавими документами, що свідчать про епоху, послухати разом пісні воєнних років, переглянути книжкову виставку „Шляхами Перемоги” та дізнатись про один з найцікавіших бібліотечних проектів „Автограф війни”.
Книжкові виставки:
Різдво Христове 2 січня у відділі рідкісних і цінних документів відбулося відкриття виставки “Світле Різдво Христове”.
Різдво Христове - велике християнське свято, народження Ісуса Христа, Спасителя світу і Відкупителя людей з полону гріха.
Відображення цієї теми у світовому живопису, літературі, різночасовій іконографії та етнографічних матеріалах - складає основне наповнення виставки. У представлених виданнях - репродукції картин італійського живописця епохи Відродження Антоніо да Корреджо і французького художника 19 ст. Гюстава Доре, відомий євангельський сюжет поклоніння волхвів (Леонардо да Вінчі, Паоло Веронезе, Ель Греко), а також діаспорні видання про традиційні різдвяні звичаї та етнографічні матеріали: святочні пісні Єлисаветградського та Олександрійського повітів Херсонської губернії, зібрані українським дослідником В.М.Ястребовим.
Виставку доповнюють вертепні ляльки різьбляра В.Велкова.
Новорічно-різдвяний тиждень - це час канікул, коли вся родина багато часу проводить разом. У відділі міського абонемента працювала виставка “Свято всіх християнських народів”. Користувачам представлена насамперед художня література для сімейного читання.
У Центрі Європейської інформації при відділі читальних залів працювала виставка літератури “Різдво у Європі”, яка розповідала про святкування в інших країнах, особливо західних, про оформлення будинків, ялинок, новорічні заходи, національні пригощання.
А родзинкою виставки була книга Євгена Іванова “Новый год и Рождество в открытках”. Книга містить дані про виникнення різдвяних вітальних листівок у різних країнах, зокрема Німеччині, Франції, Італії, Росії, тлумачить різдвяні символи. Багато ілюстрована містить зображення листівок, починаючи з першої половини ХІХ сторіччя.
До Дня соборності України З нагоди Дня соборності України в обласній бібліотеці у відкритому доступі працювали книжкові виставки: у відділі міського абонемента -“Цілість рідної землі і народу”, у відділі читальних залів - “Україно, соборна державо, сонценосна колиска моя”, де яскраво розкривається складний і тернистий шлях становлення Української держави в 1917-20-х роках.
До Дня пам'яті Героїв Крут “Коли ви вмирали, вам дзвони не грали”
„Тернистими шляхами в ім'я держави”;
До Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту „Пам'ять Бабиного Яру”;
До річниці визволення Кіровоградщини від німецько-фашистських загарбників „Шляхами Перемоги”;
До 150-річчя від дня народження А.П.Чехова „Світлі сутінки художнього світу Чехова”;
„Спадкоємець всієї російської літератури”;
До 220-річчя від дня народження П. Гулака-Артемовського „Зачинатель нової української літератури”;
Відкритий перегляд, тематичне засідання клубу розмовної англійської мови „Крок до свободи” - до дня народження Мартіна Лютера Кінга;
В рамках дії проекту “Центр європейської інформації”
„Європа: різдвяні зустрічі”;
Популяризація літератури з питань мистецтва „Теракотова пластика античної епохи”;
„Подорож Соловками” - фотовиставка Юрія Лебедєва;
Популяризація науково-природничої літератури Антарктида: життя на краю життя” - до 190-річчя відкриття Антарктиди;
Популяризація літератури з питань економіки „Глобальна економічна криза: шляхи її подолання”;
Літературний календар: „Я воскрес, щоб із вами жити” - до 75-річчя від дня народження українського поета Василя Симоненка;
„Жарти від Ковіньки” - до 110-річчя від дня народження українського письменника Василя Ковіньки;
„Безсмертне слово Кобзаря” - до 150-річчя виходу з друку повного видання „Кобзаря” Тараса Шевченка;
Календар мистецтв: -300 років від дня народження Джованні Баттіста Перголезі, італійського композитора;
-130 років від дня народження Василя Миколайовича Верховинця, українського композитора, диригента, хореографа;
-100 років від дня народження Оскара Ароновича Сандлера, українського композитора;
Інше: „Духовний скарб - книги” - книжкова виставка нових надходжень;
Постійно діюча книжкова виставка „Літопис нашого краю” - книги про Кіровоградщину;
„Нові довідково-інформаційні та бібліографічні видання - читачам”;
Постійно діючий інформаційний куточок „Публічний центр регіональної інформації”;
ОЮБ ім. О.Бойченка
“Воля, соборність, незалежність” - бесіда;
“Мій рідний край і роздуми про нього” - година спілкування;
“Правопорушення і юридична відповідальність” - зустріч із начальником кримінальної міліції у справах дітей С.М.Яциною;
“Святий Миколай, Санта Клаус”, Дід Мороз” - святкова вікторина;
“Новорічні вечорниці”;
“Зимові свята - Водохреща” - бесіда;
“Свята та звичаї на Україні” - вікторина;
“Понад Крутами вічність у сурми дзвенить” - година реквієм;
“Хліб - всьому голова” - слайд-бесіда”;
“Людина нізвідки: Ю.Кондратюк” - слайд-бесіда;
“Гарфілд” - відеоперегляд;
“Оцінка цільових програм” - Інформаційна сесія спільно з ТІМО “Відкриті двері”;
Книжкові виставки: “Лауреати обласної літературної премії ім.Євгена Маланюка”;
”Стилі в мистецтві: готика”;
“Крути: волі народної дзвін”;
“Фільми. Фото. Музика”;
“А серце й досі втратами болить” - до Дня визволення м.Кіровограда від фашистських загарбників;
“Муза болю, сумління і гніву” - В.Симоненко;
“Нехай слово золоте печалиться, сміється і цвіте” - до 220-річчя від дня народження П.Гулака-Артемовського;
“День соборности на відстані часу “- до Дня соборності України;
“До невмирущих джерел: символи та обереги України”;
“Сторінки творчої долі: А.Чехов”;
“Календар знаменних дат: Г.Улановій - 100”;
Відбулися засідання клубів за інтересами.
ОДБ ім. А.Гайдара
До Новорічних та різдвяних свят “Зимові мотиви в світовому мистецтві” - книжкова виставка;
“Зимові свята в Україні” - тематична викладка;
До Дня визволення м.Кіровограда від німецько-фашистських загарбників “Вклонімося великим тим рокам...” - книжкова виставка;
”Діти-герої нашого краю” - урок читання для учнів 1-2 класів;
“Подвиг у спадок” - інформаційна година;
До Дня cоборності України “Історичні обличчя України в книгах” - віртуальна виставка;
“Історія України з давніх давен до сьогодення” - книжкова виставка та огляд літератури;
До ювілеїв письменників ”Будуємо замок добрих чарівників Європи” - віртуальна подорож до 225-річчя від дня народження німецького письменника-казкаря Я.Грімма;
“Дитячий віршограй” - поетична хвилинка до 70-річчя від дня народження українського поета В.Симоненка;
“Видатний майстер українського слова - книжкова виставка до 80-річчя від дня народження Д.М.Білоуса;
“Всеволод Нестайко - український прозаїк і драматург”- тематична викладка до 80-річчя від дня народження;