[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за лютий 2010 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації було розглянуто питання:
1.Про підсумки виконання програми економічного і соціального розвитку по галузі “культура” за 2009 рік.
2 лютого в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.Чижевського відбулося нагородження лауреатів обласної літературної премії ім.Євгена Маланюка за 2009 рік.

Лауреатами премії стали:
- у номінації „художня література” Тетяна Андрушко з Малої Виски за збірки поезій „Вогнище спасіння” і “Весни навідувався птах”;
- у номінації „літературознавство і публіцистика”- Олександр Кердіваренко з Кіровограда за збірку публіцистики „Село - мій ревний біль”.
В урочистій церемонії нагородження взяли участь члени журі обласної літературної премії ім.Євгена Маланюка, письменники, науковці, журналісти та всі, хто цікавиться літературним життям краю.
Всі бажаючі мали змогу переглянути діючу виставку “Лауреати обласної літературної премії ім.Євгена Маланюка”, на якій представлені твори всіх лауреатів від початку заснування премії.

15 лютого, у день вшанування учасників бойових дій на території інших держав, в обласному центрі відбулася поминальна хода від площі Кірова до пам'ятника воїнам-інтернаціоналістам. Було покладено квіти, пролунав військовий салют.

Просвітництво. Художня самодіяльність

У Компаніївці відбулося свято Стрітення, яке проходило з конкурсами, іграми, змаганнями, частуванням чаєм, кашею, рибною юшкою.
Артисти з районного, Живанівського і Полтавського сільських Будинків культури подарували землякам концерт з обрядовими піснями.

Театрально-концертне життя

4 лютого Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр ім.М.Кропивницького виїхав на гастролі до Черкас. Кіровоградці повезли свої популярні вистави: ”Сільву” І.Кальмана, “Мірандоліну” К.Гольдоні та казочку для дітей “Жила-була Сироїжка” В.Зиміна. Черкащани мали нагоду познайомитись з мистецтвом кропивничан та поцінувати талановиту молодь театру.

20 лютого в залі обласної філармонії відбувся концерт Національного академічного народного хору ім.Г.Верьовки.

24 лютого в обласній філармонії в рамках всеукраїнського гастрольного туру відбувся концерт Національного балету Грузії “Сухішвілі” з новою програмою.

В лютому молодіжний театр "Резонанс" запросив глядачів на свою нову прем'єру - спектакль “Строкаті розповіді” за мотивами творів А.П.Чехова. Автор постановки Ірина Дейнекіна.

Музейна справа

10 лютого в обласному художньому музеї відкрилась виставка до 90-річчя відомого художника В.Федорова, який тривалий час працював у Кіровограді. В музеї зберігається близько тисячі робіт митця.

15 лютого у відділі обласного художнього музею - картинній галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна” відкрито експозицію авторських фотографій Віктора Петракова “Китай очима земляка”, створених під час поїздки до Китаю.

В Кіровоградському міському літературно-меморіальному музеї ім.І.Карпенка-Карого пройшли ІІІ обласні Куценківські читання, присвячені 155-річчю від дня народження історика, етнографа, археолога, краєзнавця В.Ястребова.
Куценківські читання - спільний проект обласної організації Національної спілки краєзнавців, музею та обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім.В.Сухомлинського.
Засновані в 2008 році на честь знаного в Україні літературознавця, доктора філологічних наук, професора КДПУ ім.В.Винниченка, краєзнавця Леоніда Васильовича Куценка, читання мають на меті залучити до вивчення, дослідження та збереження історико-культурної спадщини нашого краю науковців, учителів, співробітників музеїв, бібліотек, учнівську та студенстську молодь.
У читаннях взяли участь викладачі та студенти КДПУ ім.В.Винниченка, технічного університету, Кіровоградської філії Київського університету культури, музичного училища, співробітники обласного архіву, ОУНБ ім.Д.Чижевського, філії № 10 МЦБС, обласного краєзнавчого музею. А також міських музеїв - художньо-меморіального О.Осьмьоркіна, музичної культури ім.К.Шимановського, літературно-меморіального І.Карпенка-Карого.

Фотовиставки

В художній галереї Андрія Кадигроба експонувалась виставка відомого кіровоградського фотографа Олега Шрамко”Плоди любові” до дня 8 Березня.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

У відділі читальних залів до ювілейних дат в рамках програми “Літературні читання” 4 лютого відбулися читання оповідань Антона Павловича Чехова, 12 лютого читання вибраних поезій поета Бориса Пастернака у виконанні Ю.Жеребцова, актора Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького.

14 лютого у відділі краєзнавства відкрито експозицію члена клубу народних ремесел „Ниточка” Сергія Берестеня.
В експозиції представлено 10 робіт, що вражають майстерністю та навіюють думки про вічне - про тепло, затишок, любов. Серед будівель майстра дзвіниці і храми, хати і криниці, макети, що являють собою обійстя, дачні комплекси та комплекси для відпочинку. До кожної роботи є детальний опис, з якого можна дізнатись про сутність композиції, символіку, матеріали, розміри і навіть історію її створення. Читати ці коментарі не менш цікаво, ніж роздивлятись макети. Серед матеріалів, які використовує автор - сірники і бамбукові палички, природні мінерали і штучні квіти. Твори самодіяльного майстра неодноразово виставлялись на обласних виставках і двічі у Києві. На згадку про них автор має подяки і дипломи.

16 лютого у відділі міського абонемента відбулося відкриття благодійної виставки творчих робіт дітей з обмеженими фізичними можливостями “Відкрите серце”. Організаторами виставки виступили Кіровоградська обласна молодіжна громадська організація “Фундація регіональних ініціатив” та Кіровоградський обласний благодійний фонд “Майбутнє за молоддю”. Мета виставки: звернути увагу громадськості на проблеми людей з обмеженими фізичними можливостями, а також збір коштів на операцію Саідовій Ірині, дитині з діагнозом ДЦП. На виставці представлені роботи, які після закінчення демонстрації можна буде придбати.

16 лютого з візитом до обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського завітали представники Служби безпеки України в Кіровоградській області на чолі з в.о.начальника УСБУ І.В.Майстренком. Вони прийшли з книжковими подарунками видань, які розкривають трагічні сторінки національно-визвольного руху, а також найжахливішої за масштабом трагедії - Голодомору 1932-1933 років як геноциду українського народу.
Серед цінних дарунків - книги розсекречених та систематизованих архівних матеріалів, які об’єктивно висвітлюють історичні події ХХ століття нашої держави і підготовлені спільно з Українським інститутом національної пам'яті.
В ході зустрічі з колективом та відвідувачами бібліотеки І.В.Майстренко зазначив, що Службою безпеки провадиться просвітницька робота з надання інформаційної допомоги освітнім та науковим закладам, державним та громадським установам з метою збереження історичної пам'яті українського народу. А також, що вперше в історії української спецслужби в приміщенні управління СБУ в Кіровоградській області можна безперешкодно і безкоштовно скористатися недоступними раніше інформаційними ресурсами унікальних документальних джерел через відкритий електронний архів розсекречених документів.

17 лютого у відділі мистецтв відбулася презентація книги “Історичний календар Кіровоградщини на 2010 рік. Люди. Події. Факти” відомого краєзнавця Володимира Миколайовича Боська. Дослідник і популяризатор місцевої історії, мистецтвознавець, лауреат обласних премій - краєзнавчої ім.Володимира Ястребова та премії у галузі образотворчого мистецтва ім.Олександра Осмьоркіна В.Босько реалізує свій багаторічний труд копіткого збирання інформації про події та постаті, пов’язані з Кіровоградщиною. Опрацьовано безліч архівних матеріалів, друкованих видань і свідчень очевидців, які стали базою для логічно і художньо вибудуваного хронологічного довідника. Календар традиційно містить не тільки інформацію про ювілеї визначних персон, пов’язаних з нашим краєм та пам’ятні події, що відбувалися на його території з середини ХVІІІ століття до кінця ХХ століття, але й оживляє її літературними ремінісценціями.

24 лютого в Центрі європейської інформації відбувся круглий стіл “Права людини - фундамент європейських цінностей”. Близько 60 осіб завітали до Центру, аби висловити свою думку, взяти участь в обговореннях. Серед них - представники громадських організацій, журналісти, науковці, працівники органів державної влади, юристи-практики, студентська молодь.

26 лютого у відділі читальних залів відбулася творча зустріч кіровоградського поета Василя Сухоноса (псевдонім - Джек Солнцев) із студентами мистецтвознавчого факультету КДПУ ім.В.Винниченка. Автор читав власні поезії (філософська лірика), розповідав про себе, свої світоглядні спостереження.

27 лютого у відділі краєзнавства відбулася публічна дискусія про ставлення до персони нашого земляка Льва Троцького. Засідання відбулося за участю краєзнавців, науковців, письменників, представників влади та громадськості. Присутні переглянули документальний фільм німецьких кінематографістів “Шлях революціонера”.

Книжкові виставки:

До Дня захисника Вітчизни
“Можна все на світі вибирати, сину”;

До Міжнародного дня рідної мови
“Одвічна сув’язь мови і ментальності”;
„Рідна мово, ти ніжний цвіт”;

До 50-річчя від дня народження О.Жовни
“Терпкі самотності Олександра Жовни”;
Зустріч з письменником і кінодраматургом Олександром Жовною, перегляд фільму;

До 120-річчя від дня народження Б.Пастернака
“Я понял жизни цель…”;

Літературний календар
“На вершинах українського літописання” - до 340-річчя від дня народження українського письменника Самійла Величка;
„Милосердя на книжкових полицях” - бібліотеки - центр віротерпимості;

Канадсько-український бібліотечний центр
“Зберігаючи українську самобутність” - до 70-річчя створення Комітету українців Канади;
В рамках дії проекту “Центр європейської інформації”
“Україна - ЄС: події, перспективи, коментарі”;

До Дня святого Валентина
„Мені без тебе сумно серед людства”;
„Я цілую цей світ, в якому ти”;
„На чолі держави” - до Дня президентів США;

Популяризація літератури з питань сільського господарства
„Садівництво та овочівництво”;

Популяризація літератури з питань техніки
„Нанотехнології: від ідеї до кінцевого продукту”;

Популяризація природничо-наукової літератури
„Цей загадковий всесвіт”;

Календар мистецтв:
„Жиописець моря і неба” - до 170-річчя від дня народження Клода Моне, французького живописця;
180 років від дня народження Григорія Ге, українського письменника і художника;
160 років від дня народження Івана Похитонова, українського живописця;
80 років від дня народження Георгія Якутовича, українського графіка-ілюстратора;
200 років від дня народження Фредеріка Шопена, польського композитора;
“Музична культура” - лекція до 200-річчя від дня народження Ф.Шопена;
Публічний центр регіональної інформації
„Нові надходження”;
„Нові довідково-інформаційні та бібліографічні видання - читачам”.

ОЮБ ім. О.Бойченка

В обласній бібліотеці для юнацтва відбулася презентація бібліографічного покажчика“Лауреати обласної літературної премії ім. Євгена Маланюка”. Покажчик підготовлений та виданий працівниками бібліотеки. Видання присвячене письменникам Кіровоградщини, відзначеним найвищою обласною літературною нагородою протягом 2002-2009 років.
Метою данного видання є ознайомлення з кращими творами письменників-земляків, лауреатів обласної премії; через літературу місцевих письменників виховувати любов та бережливе ставлення до рідної землі, пробуджувати в молоді зерна духовності.

Масові заходи:
“Гетьманські столиці” - історико-краєзнавча мандрівка;
“Зоре моя вечірня” - поезія Т. Шевченка - літературно-музична година;
“О мово рідна, що без тебе я” - літературно-музична година;
“Шевченко і наш край” - урок краєзнавства;
“Вінок шани Лесі Українці” - літературна година;
“Знавець людських душ” - А.П. Чехов - літературно-музична година;
“Кохання видатних українських письменників “ - слайд-бесіда;
“Вибір професії - вибір долі” - слайд - бесіда;
“Моя Кіровоградщина, мій край, моя земля” - година - реквієм;
“Хліб - найбільший скарб на землі “ - слайд- бесіда;
“День святого Валентина” - бесіда-гра;
“Геній музики - Ф.Шопен! - музичний вечір;
”Кулінарний атлас світу “ - слайд - бесіда;
“Смакуйте здорові, газди гонорові” - слайд-бесіда;
“Феномен нового вбрання” - слайд-бесіда;
“Свята та звичаї на Україні” - вікторина;
“У світі етикету” - бесіда;

Книжкові виставки, тематичні полиці:
“Здоров'я планети: факти і коментарі”;
“Подих минулого, втілений у слові” - до 825-річчя “Слова о полку Ігоревім”;
“У.Самчук: історія роду і народу”;
“Вишиті картини: спогади про літо”;
“Незламність духу у творчості”;
“Стилі в мистецтві: відродження”;
“Неочікувані рішення” - виставка робіт студентів КІРУЄ;
“О, мово калинова, бальзам цілющий для душі” - до Міжнародного дня рідної мови;
“Календар знаменних дат: Ф.Шопену - 200”;

Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

До Дня захисника Вітчизни
“Нам не забути вас...” - книжкова виставка та огляд літератури;

До Дня вшанування учасників бойових дій на теритолрії інших держав
“Є що згадати всім нам” - зустріч з учасниками бойових дій в Афганістані;

Віртуальні презентації
“Свято Валентина” - з циклу “Від свята до свята”;
“Здоров'я і шкідливі звички” - з циклу “Великі права маленької людини”;
“Києво-Печерська Лавра” з циклу ”Подорожуємо до 7 чудес України”;
“Етикет поза домівкою”- з циклу гарні манери для малюків”;

До ювілеїв письменників
“Поетична хвилинка з циклу “Дитячий віршограй”- до 185-річчя від дня народження російського письменника та поета П.Єршова;
Голосне коментоване читання з циклу “Подорожуємо сторінками української книги”- до 80-річчя від дня народження Всеволода Нестайка;
“О.Жовна - 50 років” - тематичнеа викладка;

Відбулися засідання бібліотечних клубів.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2010 Webmaster: webmaster@library.kr.ua