[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за травень 2010 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації було розглянуто питання:
1.“Про стан виконання Олександрійським міськвиконкомом делегованих повноважень органів державної влади у сфері культури і туризму”.
2.“Про стан кадрового забезпечення музейних закладів області”.

Широка програма святкових заходів, присвячених ювілейній 65-й річниці Великої Перемоги відбулася в містах і селах області. Кіровоградщина вклонилася загиблим, які наближали День Перемоги і вшанувала ветеранів за ратний подвиг на фронтах війни, за мирну працю по відбудові народного господарства у післявоєнні роки. Немало колишніх воїнів одержали державні нагороди, подарунки і слова вдячності.

У державному архіві області експонувалась виставка архівних документів ”Знівечене війною дитинство”, присвячена 65-річчю Великої Перемоги. Представлені документи 40-х років минулого століття, повоєнні спогади дітей та дорослих, газетні публікації.

В рамках святкування міста Олександрії відбулося відкриття меморіальних дошок поету, мандрівнику Леоніду Чернову-Малошийченку, та письменнику, лауреату Національної премії ім.Т.Шевченка Борису Нечерді.

15 травня відбулися інформаційно-розважальні заходи в рамках фестивалю “Єврофест”, присвяченого Дню Європи. На центральній площі були розгорнуті стенди, які розповідали, що таке європейська політика сусідства, про основні європейські країни, про можливість і умови навчання в них. В рамках святкування відбулися презентації європейських країн євроклубами шкіл міста, виступи представників національних меншин області, різноманітні майстер-класи.

16 травня, в День пам'яті жертв політичних репресій, було покладено квіти до пам'ятного знака ”Українцям - жертвам комуністичних репресій”, що на фортечних валах.

Громадськість області відзначила 149-ту річницю з дня перепоховання великого поета Т.Шевченка. Біля пам'ятника Кобзарю в обласному центрі відбувся мітинг, було покладено квіти.

24 травня низкою заходів відзначено День слов'янської писемності й культури.

Просвітництво. Художня самодіяльність

З 29 квітня по 4 травня в Луганську проходив VIII Міжнародний фестиваль - конкурс хореографічного мистецтва “Весняні арабески 2010”. У конкурсі серед
29 кращих колективів з України, Росії та Білорусі брав участь і зразковий хореографічний ансамбль з Кіровограда “ Світанок”.

25 травня відбувся фотоконкурс “Позитив у об'єктиві”. Мета фотоконкурсу - привернути увагу громадськості до людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом.
До фотоконкурсу долучилися всі бажаючі кіровоградці.

Театрально-концертне життя

7 травня в залі обласної філармонії відбувся концерт, присвячений Дню Перемоги “Уклін Вам, славні ветерани”.
В концерті взяли участь творчі колективи і солісти обласної філармонії.

3 травня в Україні стартувала благодійна акція “Серце до серця”.
В Кіровограді акцію було розпочато з великого Міжнародного дитячого фестивалю пісні й танцю. 11 травня в обласній філармонії відбувся благодійний концерт в якому взяли участь гості з Німеччини - вихованці музичної школи “Ренесанс” та кіровоградські дитячі танцювальні й вокальні колективи.

В Кіровоградській музичній школі №1 ім.Г.Нейгауза пройшли музичні зустрічі, присвячені нашому земляку - піаністу, педагогу й професору, ім'я якого носить перша музична школа.

20 травня в залі обласної філармонії відбувся ювілейний концерт, присвячений 50-річчю музичного училища.

13-27 травня в обласній філармонії проходив XIII Всеукраїнський фестиваль камерної та симфонічної музики ”Травневі музичні зустрічі”.
Впродовж двох фестивальних тижнів тривали зустрічі кіровоградської публіки з відомими вітчизняними та зарубіжними митцями. Приємною подією стала участь у фестивалі нашої землячки народної артистки України, солістки Національної опери України ім.Т. Шевченка Лідії Забілястої.

22-23 травня в Кіровограді пройшов Всеукраїнський фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва ”Калиновий спів”. Окрім колективів з нашої області у ньому взяли участь представники Черкаської, Вінницької, Полтавської та Рівненської областей. Під час фестивалю у фойє обласної філармонії працювала виставка декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва міста Знам'янки; виставка короваїв.
23 травня відбулося нагородження та заключний концерт переможців фестивалю.

У Новоукраїнці відбулося свято “Весь світ - театр, і люди в ньому - актори…” - приурочений до Дня театру.

30 травня відбувся благодійний концерт Кіровоградського муніципального хору під керівництвом заслуженого діяча мистецтв Юрія Любовича пам'яті видатного органіста, піаніста та педагога Теофіла Ріхтера.

Музейна справа

Обласний художній музей

6 травня відбулася презентація книги краєзнавця, дослідника Василя Даценка “Щоб пам’ятали: Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни”, у якій взяли участь керівники області, ветерани Великої Вітчизняної війни, видавці, керівники пошукових загонів, начальники структурних підрозділів обласної державної адміністрації, представники ЗМІ.

Експонувались виставки:
- виставка “Не згасне подвиг у віках”, присвячена 65-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
На виставці представлені картини з фондів Кіровоградського обласного художнього музею та роботи виконані кіровоградськими художниками - членами Кіровоградської обласної організації НСХУ;
- фотовиставка “Крилата пам'ять Перемоги” у відділі Кіровоградського обласного художнього музею - картинній галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна” - до 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. На виставці представлені фотографії літаків, реставрованих Борисом Осетинським.
- виставка до Дня перепоховання Т.Г.Шевченка на Чернечій горі;
- виставка фотографій і художніх робіт лауреата Премії Кабміну А.Шкоди, студентки КДПУ;
- виставка творів народного художника України М.Надєждіна, присвячена його 75-річчю. На виставці представлені найбільш знакові роботи митця;
- виставка творів члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України А. Ліпатова, присвячена пам'яті художника та 50-річчю з дня народження.
Десятки картин Андрія Ліпатова, зібрані в одному залі із приватних колекцій, надані родиною митця та музеями, дарують відчуття сонця, що дивиться на вас з кожної яскравої рамки.

Обласний художній музей прийняв активну участь у VI міжнародній акції “Ніч музеїв”.
З 16 години і майже до опівночі музей приймав відвідувачів. За цей час його експозиції оглянуло багато кіровоградців та гостей міста.
В залах музею відбулися майстер-класи з різних технік, стилів та видів мистецтва. Активну участь у виставкових експозиціях взяли клуб народних ремесел “Ниточка” та обласна громадська організація “Єлисаветградський узвіз”.
В акції взяли участь викладачі та учні дитячої музичної школи № 3, та муніципальний камерний хор під керівництвом заслуженого діяча мистецтв Ю.Любовича.

13 травня в літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбулася виставка “Спочатку було слово...”, присвячена історії створення та діяльності Кіровоградської обласної організації Національної спілки письменників України.
В експозиція представлені книги, журнали, фотокартки з фондів літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого та матеріали, передані на тимчасове зберігання з особистих архівів членів Національної спілки письменників України. Майже сто фотокарток висвітлюють десятки заходів спілчан, спрямованих на відродження національної духовності, виховання патріотизму, любові до України, до рідної мови та літератури.

18 травня відбулося нагородження лауреатів Кіровоградської обласної краєзнавчої премії ім.В.Ястребова, приурочене до Міжнародного дня музеїв.
Переможцем конкурсу став авторський колектив обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського у складі Олени Гаращенко, Оксани Ткаченко, Валентини Козлової, Тамари Недашківської, Наталії Зеленської, Оксани Сергєєвої, Тетяни Макарової, за серію науково-популярних робіт, присвячених 110-річчю ОУНБ ім.Д.Чижевського;
ІІ премії удостоєна Лариса Шайда за багаторічну науково-дослідну, видавничу та пропагандистську діяльність з питань історії освіти Кіровоградщини;
ІІІ премію одержали Ламанов Сергій та Ламанова Світлана, за краєзнавче видання “Гурівка. Села мого біографія”. Переможців нагороджено дипломами лауреатів обласної краєзнавчої премії ім.В.Ястребова, скульптурами “Степовий орел”, нагрудними знаками, та грошовими преміями.

У Кіровограді відкрито меморіальну дошку скульптору Аркадію Мацієвському. Роботи митця зберігаються у багатьох музеях і приватних колекціях України та Росії.

До 170-річчя від дня народження Марка Кропивницького - видатного актора, режисера, драматурга, фундатора українського професійного класичного реалістичного театру у меморіальному музеї класика в Кіровограді відбувся святковий захід. Традиційно урочистості розпочались із покладання квітів до пам'ятника винуватцю свята. А далі була концертна програма, в якій прозвучали музичні твори, монологи, вірші, уривки з вистав.

26 травня в обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація видання дослідження П.Рибалка “Колекція писанок В.Ястребова”, присвяченого до 155-річчя від дня народження Ястребова В.М. Видання стало результатом спільного проекту обласного краєзнавчого музею та Кіровградського інституту розвитку людини “Україна”.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

До Дня Перемоги

5 травня у відділі читальних залів обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського презентовано аудіопроект “Голоси з війни”. Диск, який складається з двох частин, містить унікальні спогади очевидців війни, а також спомини про війну близьких і знайомих тих людей, які не дожили до світлої дати 65-річчя Перемоги.
Ідея проекту: виявити і зафіксувати унікальність кожної долі, кожної особистої історії, болючий відбиток Другої світової війни в кожній родині з України.
Презентація аудіопроекту має на меті зберегти пам'ять про війну, передати її вже нашим дітям, нашим онукам і правнукам. Тому що це - наша пам'ять, без якої у нас немає спільного майбутнього.

До річниці Перемоги було видано бібліографічний покажчик „Шляхами Перемоги”, який також було презентовано присутнім.

5 травня у відділі документів іноземними мовами до Дня Перемоги відбулося тематичне засідання англомовного клубу, де учасники переглянули фільм „Порятунок рядового Райана” (фільм Стівена Спілберга 1998 року про висадку військ союзників у Нормандії під час Другої світової війни) і обговорили його.

7 травня в кіноклубі „Екран” відбувся перегляд і обговорення українського документального фільму режисера Сергія Буковського про події Другої світової війни ”Війна - український рахунок”.

“Свято миру, свободи, весни” - бібліотечне свято;

Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
“Повноводне русло добрих справ” - викладка літератури і виставка дитячих малюнків;
“Дорослі проблеми очима дитини” учнів шкіл м. Кіровограда і Кіровоградської області;

Заходи в рамках святкування Дня Європи
“Європа здалеку і зблизька” - фотовиставка;
“Європа у барвах та слові” - конкурс дитячих малюнків, есе;

Центр європейської інформації
“Українці в європейській культурі, мистецтві, науці ” - відкритий перегляд;
“Об’єднана Європа - оновлене суспільство: досвід для України” - відкритий перегляд;

До Дня проголошення декларації Р.Шумана
„Європа під єдиним прапором” - відкритий перегляд;

До Дня матері
“Весна і мати: дві краплини сонця “ - книжкова виставка;
“Родина - твій дім, твій оберіг” - книжкова виставка;
„Ти, як сонце, моя рідна мати”- викладка літератури;

Популяризація документів з питань краєзнавства
„Лауреати обласної краєзнавчої премії ім.В.Ястребова” - книжкова виставка;

Увічнення пам'яті видатних діячів УНР та ЗУНР
“Україну не рвіть на частини” - книжкова виставка;

До Всесвітнього дня інформаційного суспільства
„Вікно у світовий інформаційний простір”- перегляд літератури;

Виставка рідкісних і цінних документів
“Досконалий кухар”- виставка старовинних кулінарних книг;

До Дня слов'янської писемності і культури
“Світочі слов'янської культури” - книжкова виставка;

До Дня родини
“Родина моя і моя Україна навіки у серці моєму живі” - викладка літератури;

Літературний календар
„Ех, виорю небо орлами”- виставка до 110-річчя від дня народження Юрія Липи, письменника діаспори;
„Перо, обпалене війною”, до 100-річчя від дня народження Ольги Берггольц, російської письменниці;
„Ты узнаешь меня по почерку” - до 70-річчя від дня народження Йосипа Бродського, російського поета;

Популяризація виробничої літератури
“Ефект використання паливно-енергетичних ресурсів” - книжкова виставка;

Календар мистецтв
110 років від дня народження Миколи Орловського, російського актора;
80 років від дня народження Людмили Жоголь, української художниці, мистецтвознавця;

До Міжнародного Дня музеїв
„18 травня - Міжнародний День музеїв” - книжкова виставка;

Популяризація літератури з питань мистецтва
„Митці наївного мистецтва”- книжкова виставка;

До 170-річчя від дня народження М.Кропивницького
31 травня у відділі мистецтв ОУНБ ім.Д.Чижевського відбулася презентація мультимедійного он-лайн проекту “Єлисаветградський абрис. Персони Українського театру” до 170-річчя від дня народження М.Кропивницького,
165-річчя від дня народження М.Садовського-Барілотті,
пам'ятних дат М.Cадовського та П.Саксаганського,
40-річчя Всеукраїнського свята театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти", де представлені матеріали фондів ОУНБ ім.Д.Чижевського та Кіровоградського обласного краєзнавчого музею.
”Батько українського театру” - книжкова виставка;
“Обранець сцени” - викладка літератури;

Освіта - ХХІ століття
“Не тільки розумом, а й серцем”- книжкова виставка;

Популяризація літератури з питань економіки
“Торгова марка та брендінг” - книжкова виставка;

Канадсько-Український бібліотечний центр
“Культура українців Канади” - лекція;

До Дня захисту дітей “Через книгу до духовності дитини” - книжкова виставка;

Всесвітній День без тютюну
„Хто друг поганим звичкам, той ворог собі” - викладка літератури.

27 травня в рамках проекту “Розвиток і підтримка мережі громадянської освіти в Кіровоградській області” відбувся тренінг “Толерантність “.

ОЮБ ім. О.Бойченка

Масові заходи
“Подвиг в ім'я нащадків: 65 років без війни “ - день інформації;
“Щоб дзвони пам'яті не змовкли “ - урок пам'яті;
“Природа в літературі та мистецтві”- конкурсна програма;
“Галереї мистецтв країн Європи”- віртуальна подорож - до Дня Європи;
“Скарби музеїв і заповідників України” - віртуальна подорож до Міжнародного дня музеїв;
“Подорожуємо разом з журналом “Міжнародний туризм “ - огляд-вікторина;
“Добре тому, хто вміє дружити” - турнір до Міжнародного дня друзів;
“У пісні - відлуння війни “- літературно- музична композиція;

Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

До 65-річчя Дня Перемоги
“Згадай усіх, хто кував Перемогу й загинув за тебе, за мене, за Батьківщину” - усний журнал;
“Вогні священні Перемоги над нами квітнуть щовесни” - літературно-музична композиція;
“Вогонь війни в пам'яті народній” - урок-спомин з використанням мультимедійних технологій;
“Пам'ятаймо минуле заради майбутнього” - електронна презентація;
“Плакати Перемоги” - віртуальна викладка;
“Велика Вітчизняна війна і наш край” - тематична поличка;

До Дня Матері
“Все найкраще від матері “- книжкова виставка;

До Всесвітнього Дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
“Добро спішіть творити люди” - зустріч зі спеціалістами Червоного Хреста;

До Дня Європи
“ Замки Європи” - електронна презентація;

До Дня пам'яті жертв політичних репресій
“Освячені імена на віднайдених скрижалях” - книжкова викладка;
“Розстріляне відродження” - тематична викладка;
“Народні оповідання” - просвітницький захід за книгою спогадів;

До обласного свята поезії
“Поети - земляки своїм маленьким друзям” - цикл творчих зустрічей;
“Читай - країна запрошує...” - цикл творчих зустрічей;
“Письменники і поети - наші земляки” - книжкова виставка та огляд літератури;

До 90-річчя з дня народження тричі героя Радянського Союзу Кожедуба І.М.
“Ас повітряних боїв - тематична викладка;
“Пам'ятаємо... славимо... вшановуємо...” - викладка та огляд літератури;
“Немеркнучий подвиг - викладка літератури.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2010 Webmaster: webmaster@library.kr.ua