Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси
та неопублікованими документами за вересень 2010 року)
Загальні питання
На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації було розглянуто питання:
1.”Про стан підготовки до проведення повторної державної атестації Голованівської, Власівської, Новостародубської дитячих музичних шкіл та Мар'янівської дитячої школи естетичного виховання в жовтні-грудні 2010 року”.
2.”Про стан виконання Програми розвитку краєзнавства у Кіровоградській області на період до 2010 року”.
3.”Про стан підготовки закладів культури до роботи в осінньо-зимовий період 2010-2011 року”.
З нагоди відзначення 65-ї річниці закінчення Другої світової війни 2 вересня керівники області та міста поклали квіти до Вічного вогню меморіального комплексу Слави на Фортечних валах у Кіровограді.
У Вільшанському районі встановили пам’ятний знак євреям, закатованим у роки Великої Вітчизняної війни. На відкритті пам’ятного знаку були присутні керівники області, району, громадськість, учні Вільшанської загальноосвітньої школи.
17 вересня біля одного з найстаріших навчальних закладів міста і області, Кіровоградського державного педагогічного університету ім.В.Винниченка, відбулась знакова подія - відкриття пам’ятника нашому видатному земляку, відомому письменнику, громадському і державному діячеві Володимиру Винниченку.
Церемонія відкриття пам’ятника була урочистою, сповненою емоцій та поетичного слова. На церемонії були присутні автори проекту, керівники області та міста, а також столичні гості - заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко, народні депутати України Юрій Литвин, Володимир Яворівський, Валерій Кальченко.
22 вересня в Україні відзначали День партизанської слави. З цієї нагоди в Кіровограді, на території меморіального комплексу “Фортечні вали” зібрались керівники області та міста, ветерани Великої Вітчизняної війни, представники громадськості, студентство, школярі. Всі вони прийшли вшанувати пам’ять учасників визвольного руху, що охопив Україну в період німецької окупації, тих, хто поклав своє життя заради визволення Вітчизни від фашистської навали.
У загальноосвітній школі села Могильне відкрито меморіальну дошку та літературну світлицю до 90-річчя від дня народження поетеси, лауреата літературних премій, героїні документального фільму “Конвалія на граніті” Галини Шарандак-Бровченко, відомої загалу під псевдонімом Галина Берізка.
У доробку Галини Спиридонівни книга “Недоспалені листи”, численні публікації в альманахах та періодиці.
Просвітництво. Художня самодіяльність
11 вересня в Кіровоградському районному будинку культури відбувся відбірковий тур ХІІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики “Червона рута”.
У приміщенні обласного Центру народної творчості експонувалась виставка робіт майстрів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва Олександрівського районного осередку обласного творчого об’єднання “Дивосвіт”. На ній представлено півтори сотні витворів двадцяти п'яти авторів.
Жанрова палітра експозиції досить широка - вишивані вироби, в тому числі рушники, чоловічі й жіночі сорочки, килими, різьблення по дереву, аплікації, гравюра на склі, флористика та ін.
Кіровоградський народний ансамбль бального танцю „Конвалія” вийшов у півфінал Всеукраїнського телевізійного конкурсу „Крок до зірок”. Участь у ньому взяли майже двісті колективів з усіх регіонів України.
З нагоди 165-річчя від дня народження І.Тобілевича (Карпенка-Карого) у Державному архіві області відкрилась виставка”Він муз служитель благородний”. На стендах представлені архівні документи з життя корифея українського театру.
У Кіровограді відбулись козацькі забави “Козацькому роду нема переводу.”
Свято розпочалося біля пам’ятника Богдану Хмельницькому. Представники обласної та місцевої влади, українського козацтва вшанували пам'ять славного гетьмана. Потім усі вирушили до парку ім.О.Пушкіна, де зібралися сотні жителів та гостей міста, щоб взяти участь у справжніх козацьких забавах.
У Кіровограді пройшов Міжнародний фестиваль-конкурс дитячої та молодіжної творчості „Майбутнє Європи”. Колективи та виконавці демонстрували таланти у хореографічному, вокальному, фольклорному мистецтві, грі на музичних інструментах. Учасники та переможці одержали призи та подарунки від організаторів і спонсорів.
Театрально-концертне життя
20 вересня в обласній філармонії відбувся показ вистави Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім.М.Куліша “Між небом та землею”. Режисер-постановник - С. Павлюк. Художник-дизайнер - Т. Кутузова.
25-26 вересня на Кіровоградщині пройшов сороковий фестиваль аматорського театрального мистецтва „Вересневі самоцвіти”. Серед численних гостей свята - чимало відомих в області діячів культури, театрального мистецтва, знані літератори, художники, музиканти. Відвідали „Вересневі самоцвіти” і перші особи області та міста. Вони привітали гостей та учасників фестивалю, а також взяли участь у святкуванні, побували в музеї - садибі Івана Карпенка-Карого та єдиному у світі музеї хореографічного мистецтва.
У вересні Кіровоградський обласний театр гастролював по районах області. Колектив Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького з січня цього року відіграв 77 виїзних вистав в районах Кіровоградщини.
Музейна справа
Обласний художній музей
8 вересня у картинній галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна” експонувалась виставка присвячена 630-й річниці Куликовської битви (1380) та 660-й річниці від дня народження Дмитра Донського (1350). В експозиції представлено триптих “Осяяні світлом Перемоги” нашого видатного земляка, народного художника СРСР, лауреата Державної премії СРСР та Міжнародної премії ім.М.Шолохова, дійсного члена Російської Академії мистецтв Петра Оссовського. Триптих був написаний до 600-річниці Куликовської битви. На виставці також представлені роботи художників СРСР на історичну тематику.
9 вересня експонувалась виставка художника-земляка Семена Равського.
16 вересня відкрито експозицію, присвячену Дню міста. В експозиції представлені фотоматеріали, які презентують архітектуру Єлисаветграда, життя та побут його мешканців кінця ХІХ - початку ХХ століття. Також на виставці представлені роботи А.Молодчика, що відтворюють радянський період (50-60-і роки минулого століття) у житті нашого міста, відображують найбільш значущі в історичному та архітектурному аспекті будівлі та пам’ятники, у тому числі - навіки втрачені. Смисловим центром експозиції є матеріали, які знайомлять відвідувачів з символікою м.Кіровограда.
27 вересня відбулось відкриття виставки робіт Лариси Зоріної, яка вишиває художньою гладдю.
У Національному музеї Тараса Шевченка в Києві експонувалась виставка полотен заслуженого художника України, нашого земляка Сергія Шаповалова.
У літературно-меморіальному музеї І.Карпенка-Карого на порозі його п’ятнадцятиріччя відбулась зустріч студентської молоді з представниками кіровоградських творчих клубів „Євшан”, „Cтеп” і „Парус” та Національної спілки письменників України.
24 вересня в літературно-меморіальному музеї І.Карпенка-Карого відбулись урочистості з нагоди 15-ї річниці відкриття. До музею завітала творча інтелігенція міста, члени НСПУ , студентська молодь. В рамках заходу присутнім була презентована виставка “15 років разом”. Музейників привітали з ювілеєм представники керівництва області та міста, письменники, колеги. Урочистості супроводжувались виступом викладачів та учнів музичних шкіл міста.
Бібліотечна справа
ОУНБ ім. Д. Чижевського
13 вересня у відділі краєзнавства відомий краєзнавець Г.О.Суховещенко провела презентацію фотобуклету про унікальні пам’ятки нашого міста. Вона розповіла маловідомі факти про історію будинків, вулиць та запросила до віртуальної екскурсії Єлисаветградом. Під час презентації путівника авторка надала цікавий коментар до світлин, залучала присутніх до діалогу, рекомендувала книги про край, заохочувала до вивчення його історії та культури.
27 вересня у відділі документів з питань економіки, виробництва та природничих наук відбулась презентація та урочисте відкриття виставки робіт “Чарівний світ мистецтва рукоділля”. На виставці представлено близько 50 самобутніх робіт майстринь - членів однієї родини: Галини Ярової, Наталії Мельник та Марії Трянової. Це вишивки різнопланової тематики, виконані різними техніками - хрест, гладь, вишивка стрічкою, бісером, комбінована вишивка, також представлені святкові серветки, вишиті та плетені гачком, предмети одягу та побуту, вишиті та оздоблені мережкою. Одна з майстринь - Ярова Галина Андріївна сама представила свої роботи та розповіла про творчість родинного кола.
27 вересня у відділі читальних залів відкрилась виставка творчих робіт членів євроклубів до Дня європейських мов, у відділі документів іноземними мовами - виставка творчих робіт Євгена Василевського „Металеві метаморфози-3”.
28-30 вересня в ОУНБ ім.Д.Чижевського пройшла Міжнародна науково-практична конференція "Миротворче значення бібліотеки у формуванні толерантності і духовності суспільства”.
Метою конференції було визначено: формування в бібліотеках полікультурної особистості, відкритої до сприйняття ідеалів та цінностей представників інших культур; сприяння у налагодженні повноцінного і рівноправного діалогу, розвиток навичок спільної продуктивної діяльності між українцями та представниками національних, етнічних, релігійних і мовних меншин, біженцями, іммігрантами та соціально найменш захищеними групами у суспільстві.
У конференції взяли участь наші колеги з Польщі - Іоланта Убовська, заступник директора Дольношльонської публічної бібліотеки ім.Т.Микульського (м.Вроцлав) з доповіддю „Популяризація іноземних культур на прикладі роботи Центрів американської, французької, німецької та корейської культур у Дольношльонській публічній бібліотеці ім.Т.Микульського”. А також Єжи Кумієга, директор відділу роботи з дітьми Дольношльонської публічної бібліотеки ім.Т.Микульського з доповіддю „Бібліотека для дітей і молоді джерело натхнення у виховній діяльності, на прикладі проекту „Бібліотека- Світотека” Дольношльонської публічної бібліотеки ім.Т.Микульського”.
Учасники конференції заслухали доповіді „Загальновідомі і маловідомі сторінки життя Марка Лукича Кропивницького” (Григорій Гусейнов, лауреат Національної премії ім.Т. Шевченка, письменник, головний редактор журналу „Кур’єр Кривбасу”), „Роль публічних бібліотек у створенні багатокультурного суспільства” (Інна Цуріна, заввідділом наукового аналізу та розвитку бібліотек Національної Парламентської бібліотеки України). На конференції з доповідями також виступили відомі науковці, краєзнавці, керівники об’єднань національних меншин, громадські діячі, директори обласних бібліотек, бібліотекарі обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського та центральних бібліотечних систем області.
Міжнародна науково-практична конференція мала високий науковий рівень. Збірник, який буде видано за результатами проведення конференції, буде розповсюджено бібліотечною системою області, електронна версія матеріалів конференції буде представлена на веб-сайті Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського.
29 вересня відбувся обласний Форум працівників сільських бібліотек Кіровоградщини, головними організаторами якого виступили Кіровоградська обласна державна адміністрація, Кіровоградська обласна рада, управління культури і туризму облдержадміністрації, обласна універсальна наукова бібліотека ім.Д.Чижевського. У Форумі взяли участь представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, професійні делегації з усіх регіонів нашої області, фахівці Національної Парламентської бібліотеки України, соціальні партнери, користувачі бібліотек, почесні гості. На Форумі були презентовані доповіді, в яких бібліотека розкривається як центр громадських зв’язків, культурних та соціальних ініціатив сучасного села, шляхи і форми співпраці сільських бібліотек та влади, напрямки розвитку на шляху від традиційної книгозбірні до сучасного інформаційного центру. Передував Форуму огляд-конкурс „Краща сільська бібліотека Кіровоградщини”, який показав, що сільські бібліотеки є важливою соціокультурною установою в кожному селі і для кожної громади.
На завершення Форуму відбулося нагородження кращих сільських бібліотек Кіровоградщини цінними подарунками.
Усіх присутніх порадувала чудова концертна програма.
У відділі мистецтв 29 вересня відбулась презентація персональної виставки заслуженої художниці України, члена Національної спілки художників України Тамари Гордової „Дивосвіт на полотні”.
Масові заходи та книжкові виставки
“Бібліотека - першокурснику” - оглядові екскурсії, відкритий перегляд книжкових новинок до Дня знань;
“...Ось і школа. Квіти, квіти...” - книжкова виставка до Дня знань;
“Мозаїка українського фольклору” - книжкова виставка;
''Крізь дим, і біль, і біди'' - книжкова виставка до Дня партизанської слави;
“Шумів суворо чорний ліс” - книжкова викладка до Дня партизанської слави;
“Не журися, дорого, прощатись не будем”- книжкова виставка до Дня туризму;
“Калейдоскоп незабутніх вражень”- книжкова виставка до Дня туризму;
“Рукоділля - це просто” - перегляд літератури;
“Мовне розмаїття Європи” - книжкова виставка до європейського дня мов;
“Родина, що зігріє серце” - книжкова виставка до Дня усиновлення;
“З родини корифеїв”- книжкова виставка до 165-річчя від дня народження Івана Карпенка-Карого та 150-річчя від дня народження Софії Тобілевич;
До 140-річчя від дня народження О. Купріна
“Талант яскравий, сильний, дужий” - книжкова виставка;
“Таємниця повернення” - літературні читання;
Канадсько-український бібліотечний центр
“У пошуках сокровенних вимірів” - презентація книжкової виставки;
Популяризація літератури з питань екології
“Ліс: існування, збереження, використання” - перегляд літератури;
“Екологічно чисті технології в сільськогосподарському виробництві” - День молодого спеціаліста;
До 120-річчя від дня народження А.Крісті
“Досвідчена, розумна, традиційна англійська леді”- перегляд літератури;
“Некоронована королева детективного жанру” - книжкова викладка;
Програма розвитку культури області
“Бібліотека - море книг, бібліотека - храм науки”- книжкова виставка;
Презентація книги Сергія Жадана “Ворошилоград”;
“Народна освіта на Єлисаветградщині”- книжкова виставка;
Популяризація літератури з питань мистецтв
“Середньовічна мініатюра” - книжкова виставка;
День бібліотек - День відкритих дверей;
“Нові надходження за 2010 рік”- відкритий перегляд;
“Інформаційні ресурси в сучасному світі науки, культури, освіти” - День вебліографії для студентів 1-го курсу кафедри музично-теоретичних та інструментальних дисциплін КДПУ;
Літературний календар
“Психолог і поет кохання”- до 140-річчя від дня народження О.Купріна, російського письменника;
“Світ образів Михайла Чабанівського” - до 100-річчя від дня народження М.Чабанівського, українського письменника;
Календар мистецтв
День українського кіно;
125 років від дня народження Абдули Мусліма Магометовича Магомаєва, азербайджанського композитора, диригента;
110 років від дня народження Параски Олексіївни Березовської, української майстрині художньої вишивки;
„Колекція кириличних стародруків у фондах ОУНБ ім.Д.Чижевського”- лекція;
„Персони українського театру” - лекція;
„Заступниця”- кіновечір до 100-річчя від дня народження Матері Терези.
ОЮБ ім. О.Бойченка
Масові заходи
День знань;
" На вулиці Двірцевій'' - фестиваль молодіжної книги;
'' Державні та народні символи України'' - слайд-бесіда;
''Архітектура старого міста'' - (Єлисаветград) - бесіда;
''Архітектурні пам'ятки нашого міста'' - історичний екскурс;
''Історія костюма: композиція, перспектива'' - слайд-бесіда;
''Мій рідний край і роздуми про нього'' - година спілкування;
''І пам'ять згадкою черкне'' - слайд-бесіда до 165-річчя І.Карпенка-Карого;
''Над Інгулом місто славне: цікаві факти з історії Кіровграда'' - презентація бібліографічного покажчика;
''Озвалась ліра водограєм'' - презентація збірки творів членів клубу ''Ліра'';
''Лицар українського духу: Б.Олійник''- літературна вітальня;
''Історія в кожному імені міста'' - слайд-бесіда;
''Скільки їх упало в цю безодню'' - шок-урок;
''Природа в літературі та мистецтві'' - конкурсна програма;
''Невідомі сторінки відомих біографій: С.Петлюра'' - прес-досьє;
''Вибір професії - вибір долі'' - слайд-бесіда;
''Добре тому жити, хто вміє дружити'' - слайд-бесіда;
''Кіровоград і Англія - міст через час'' - відеоперегляд;
''Визволення Кіровоградщини'' - відеоперегляд;
Інформаційна сесія спільно з ТІМО ''Відкриті двері'';
Книжкові виставки
''Кіровоград: історія і культура'' - до Дня знань;
''Наше місто: погляд крізь роки'' - до Дня міста;
''Рідної землі немеркнуча краса: художники нашого краю'' - до Дня художника;
''Концепція особистості: О.Купрін'';
''У цім краю, де серця рідна пристань'' - до Дня міста;
''Талант і час. І.Карпенко-Карий'';
''Україна туристична'';
''Нам пам'ять серця не дає покою'' - до Дня партизанської слави;
''Мій дім - бібліотека'' - до Всеукраїнського дня бібліотек;
''Торгівля людьми - найжахливіша форма злочинності'';
''Жорстокість у стосунках : як захистити себе'';
''Друга світова війна у дзеркалі історії'';
''Стаханівський рух: правда і домисли'';
''Сучасний стан екології Кіровоградщини'';
''Батик: мистецтво зі Сходу'';
Календар знаменних дат: О.Мурашку -135;
Календар знаменних дат: І.Карпенко-Карому -165;
Нові видання для молоді.
Відбулися засідання клубів за інтересами.
ОДБ ім. А.Гайдара
День Знань
''Подорож у країну Знань'' - День інформації;
''Україна - наша Батьківщина'' - електронна презентація;
''Велика Вітчизняна війна в творах письменників-земляків'' - літературна година;
''Таємниці шкільного ранця'' - ток-шоу;
До ювілеїв письменників
''Дитячий віршограй'' - поетична п'ятихвилинка до 70-річчя від дня народження української поетеси Т.П.Коломієць;
''Педро Кальдерон - людина доби Бароко'' - урок-панорама в з використанням мультимедійних засобів;
''Першорядний поетичний талант і великий обсерватор людського життя - книжкова виставка та огляд літератури до 165-річчя від дня народження І.Карпенка-Карого;
Тиждень краєзнавства
''О, краю мій, перлино в божій скрині''- краєзнавчі читання;
''Вулиці міста розповідають'' - краєзнавча подорож;
''До цілющих джерел рідної землі'' - огляд літератури;
''Барви рідного краю'' - виставка-панорама;
''Степова перлина в центрі України'' - віртуальна подорож;
''Архітектурні перлини Кіровограда'' - електронна презентація;
До Всеукраїнського Дня бібліотек
''Світло духовності і культури'' - електронна презентація;
''Ой, ця чудо-казка'' - брейн-ринг;
''Від рукопису до книги'' - віртуальні бібліотечні уроки;
''Читали, читаємо і читатимемо завжди!'' - книжкова виставка-діалог;
Відбулися пізнавально-розважальні заходи.
|