[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за листопад 2010 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації було розглянуто питання:
1.Про виконання функціональних повноважень відділу культури і туризму Ульяновської райдержадміністрації щодо забезпечення розвитку галузі культура на території району
2.Про стан виконання програми економічного і соціального розвитку у галузі культура у Кіровоградському районі 3.Про стан кадрового забезпечення клубних закладів області
4.Про хід виконання рішення обласної ради ''Про Програму розвитку туризму у Кіровоградській області на 2002 -2010 роки

У Кіровораді відбулась відеоконференція, присвячена Дню української писемності та мови. Науковці Кіровограда, Миколаєва, Чернігова та Тернополя за участю представників регіональних ЗМІ обговорили сучасні напрямки державної мовної та культурно-освітньої політики.

У Новоукраїнці відкрито меморіальну дошку видатному хірургу М.Пирогову. Її встановлено на стіні школи № 6, де колись діяв лазарет, у якому лікував хворих російський воєнно -польовий хірург. 25 листопада виповнилось 200 років з дня його народження.

26 листопада у Світловодському, Олександрійському та Маловисківському районах пройшли заходи з нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів за участю голів райдержадміністрацій, райрад, міських голів, представників громадських та партійних організацій районів. У смт. Нова Прага Олександрійського району відкрито пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні.

27 листопада в обласному центрі біля пам'ятного знака ''Жертвам політичних репресій та голодоморів'' було вшановано пам'ять загиблих. У заході взяли участь керівники області і міста, представники громадськості та духовенства. На знак вшанування пам'яті загиблих учасники церемонії поклали квіти до підніжжя хреста та запалили жалобні свічки.

Просвітництво. Художня самодіяльність

З 15-19 листопада в області проходив Тиждень національних культур ''Степова веселка''. В регіоні проживають представники 98-ми різних національностей та народностей світу: росіяни, білоруси, греки, євреї, німці, татари, поляки, румуни, молдавани, угорці, чехи, гагаузи, болгари та багато інших. Тиждень був насичений численними культурно-просвітницькими, літературними, музичними та іншими заходами, які провели національно-культурні товариства Кіровоградщини.

Все розмаїття образотворчого мистецтва братніх народів із притаманним національним колоритом було представлене в експозиції ''Кіровоградщина - край багатонаціональний'', яка експонувалась в обласному краєзнавчому музеї.

Шкільний ансамбль бандуристів ''Пелюстки надії'' Кіровоградської музичної школи № 1 ім.Г.Нейгауза посів перше місце на II Всеукраїнському фестивалі-конкурсі виконавського мистецтва гри на народних інструментах учнів та викладачів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (ПСМНЗ) і студій позашкільних закладів освіти ''Барви Полтави'', на Всеукраїнському фестивалі-конкурсі ''Осінні мелодії'' у Харкові десятирічна піаністка Лоліта Рудь, вихованка Кіровоградської музичної школи № 1 ім.Г.Нейгауза, визнана найкращою виконавицею.

Театрально-концертне життя

Обласна філармонія

3 листопада відбувся концерт відомого скрипаля Остапа Шутка;

4 листопада відбулось відкриття сезону гала-концертом творчих колективів і солістів філармонії ''Осінній дивертисмент'', під час якого кожен творчий колектив продемонстрував свою майстерність підготувавши нові програми;

12 листопада в залі обласної філармонії відбувся концерт творчих колективів та солістів Черкаської обласної філармонії;

23 листопада в залі обласної філармонії відбулись вистави Дніпропетровського академічного музично-драматичного театру ім.Т. Шевченка. Для дітей - ''Коза дереза'', для дорослих - вистава ''Діоген''.

9 листопада в приміщенні Кіровоградської дитячої музичної школи № 1 ім.Г.Нейгауза від-бувся концерт до 85-річчя з дня народження заслуженого працівника культури України, талановитого музиканта, скрипаля та педагога Ю.Хилобокова. Участь у концерті взяли ансамбль скрипалів молодших класів музичної школи ім.Г.Нейгауза, струнний квартет школи, камерний оркестр Кіровоградського музичного училища.

Кіровоградський академічний обласний театр ляльок впродовж року приділяв багато уваги обслуговуванню дітей різних пільгових категорій. 12 листопада актори театру для своїх підшефних з Новомиргородської школи-інтернату, де перебувають діти з вадами слуху, показали цікаву, яскраву виставу за п’єсою Є.Патрика ''Колобок''.

19 листопада в рамках Тижня національних культур ''Степова веселка'' на базі Вільшанського районного Будинку культури відбувся заключний концерт творчих колективів національно-культурних товариств області. У заході взяли участь народні аматорські колективи: болгарський автентичний колектив ''Садянка'' Станкуватського сільського Будинку культури, болгарський фольклорний ансамбль ''Гуденки'' Вільшанського міського Будинку культури №2, хоровий колектив, ансамбль народної музики, обрядово-фольклорний колектив ''Чисті криниці'' Вільшанського районного Будинку культури. Своє мистецтво глядачам продемонстрували єврейський клейзмерський оркестр ''Дефолг'', циганський ансамбль ''Де Девла Бахт'', зразкові хореографічні колективи ''Надія'' та ''Анюта''. В рамках заходу відбулась виставка робіт декоративно-ужиткового мистецтва ''Сузір’я талантів Вільшанського краю''.

Музейна справа

Обласний художній музей

19 листопада відбулось відкриття виставки ''Родинні витоки'' членів Національної спілки художників України, кіровоградських художників - керамістів Миколи Івановича, Нелі Федорівни, Олександра Миколайовича та Сергія Миколайовича Фірсових.

26 листопада відбулась наукова конференція ''Творчий доробок Петра Оссовсьго'', присвячена 85-річчю з дня народження народного художника СРСР, дійсного члена Російської Академії мистецтв, лауреата Державної премії СРСР та Міжнародної премії ім.М.Шолохова, засновника ''суворого'' стилю в мистецтві, одного з найвидатніших митців ІІ половини ХХ століття Петра Павловича Оссовського. У конференції, окрім кіровоградських учасників, взяли участь сам Петро Оссовський, а також його онука-мистецтвознавець, та директор Київського музею російського мистецтва Ю.Вакуленко. Під час наукової конференції її учасники розглянули такі теми: ''Твори П.Оссовського в музейних та приватних зібраннях'', ''Петро Оссовський та його епоха'', ''Значення творчості Петра Оссовського в мистецтві ХХ століття'' та ін.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

Масові заходи

''Екологічно чисті технології у сільськогосподарському виробництві'' - День молодого спеціаліста;
''Кроки академічного натюрморту'' - презентація робіт Вадима Корнійчука - обдарованого талановитого студента Кіровоградського державного педагогічного університету ім.В.Винниченка. Не зважаючи на юний вік, він добре відомий у творчому середовищі міста як активний учасник пленерів, виставок, інших мистецьких заходів;
''Поезія і музика'' - вечір за участю творчої еліти міста і області;
''Лялькова феєрія'' - виставка ляльок родини Кравченків. Експонувалось понад три десятки робіт;

23 листопада у відділі рідкісних і цінних документів відбувся круглий стіл ''Митрополит Нестор - місіонер, борець, єпископ''. У листопаді відзначається 125-річчя з дня народження та 48-а річниця з дня смерті єпископа російської православної церкви. З 1907 по 1916 рік Нестор (мирське прізвище- Анісімов) вів місіонерське служіння на Камчатці.
З 1958 по 1962 рік управляв Кіровоградською і Миколаївською єпархією, проте навіть за цей нетривалий час залишив по собі добру славу мудрої, шляхетної людини, яку поважали громада і влада. Відомі його праці: ''Расстрел Московского Кремля'', ''Православие в Сибири'', ''Из жизни камчатского миссионера'', ''Записки из дневника иеромонаха Нестора, святая земля'' та ін;

Кіноклуб ''Екран'', що діє при відділі мистецтв, провів показ фільмів ''Дні документального кіно про права людини'' до Дня прав людини;
''З-під моєї руки виростають квітки'' - презентація виставки Лізи Лавриненко вихованки гуртка декоративно-ужиткового мистецтва ''Світлиця'' центру дитячої творчості ''Контакт'' гімназії ім.Т.Шевченка. Юна художниця розповіла як відтворює петриківський, городецький декоративний розпис, представила роботи, виконані у вітражній техніці;
"Вітрила надій" - презентація виставки творчих робіт людей з функціональними обмеженнями до Міжнародного дня інвалідів;

25 листопада в Орхуському центрі, при відділі документів з питань економіки виробництва та природничих наук, відбулось засідання екологічних неурядових організацій громадської ради при державному управлінні охорони навколишнього природного середовища у Кіровоградській області. У засіданні взяли участь представники громадських організацій та держслужбовці.

В рамках Тижня національних культур ''Степова веселка'' у відділах обласної бібліотеки відбулась низка заходів:

16 листопада у відділі краєзнавства відбулась зустріч на вшанування пам’яті відомої землячки, вчительки і поетеси Поліни Йосипівни Коган. Найкращі вірші П.Коган увійшли до двох поетичних збірок: "Давности нет" (1996р.) та ''Благословляю верность и любовь'' (2003р.) Під час зустрічі прозвучали вірші Поліни Коган, пісні О.Решетова на її вірші, розповіді людей, що брали участь у виданні поетичних збірок, спогади земляків про Поліну Коган та її сестру Ірму Йосипівну, презентація документів з фонду Новоукраїнського музею історії.

16 листопада обласна бібліотека та об'єднання поляків Кіровоградщини Товариство ''Полонія'' провели літературно-музичний вечір ''Музика польського слова'', який відбувся у Польському культурному центрі. Під час зустрічі присутні змогли почути ліричні рядки улюблених польських поетів мовою оригіналу та в українських і російських перекладах, переглянути медіа-презентації. Також відбулась презентація книжкової виставки ''200 років польської поезії'', яка розкриває грані творчості польських митців слова, знаних і сучасних, - Адама Міцкевича, Юліана Тувіма, Яна Кохановського, Ярослава Івашкевича, Анни Свірщинськиї, Віслави Шимборської та інших - тих, чиї талант і натхнення перетворили слова, відомі кожному, на справжню музику, сповнену гармонії і краси.

17 листопада у відділі краєзнавства відбувся творчий вечір керівника концертної групи ''Отрада'' Клавдії Ареф’євої.

18 листопада - презентація робіт творчого об’єднання ''Ниточка'' ''Заветные России уголки''.

Книжкові виставки
''Наука в діаспорі і про діаспору'' - канадсько-український бібліотечний центр;
''Українська мова: діалог із вічністю'' - до Дня української писемності та мови;
''І зачаровує серця пісенна українська мова'' - до Дня української писемності та мови;
''Ренесанс работоргівлі'' - обласна програма ''Протидії торгівлі людьми'';
''На шляху до створення системи протидії торгівлі людьми в Україні'' - обласна програма ''Протидії торгівлі людьми'';
''Твори письменників - лауреатів Нобелівської премії'' - до дня заснування Нобелівської премії;
''Школа безпеки'' - на допомогу тим, хто вивчає безпеку життєдіяльності;
''Театральні пошуки 20-х років ХХ ст.'' - популяризація літератури з питань мистецтв;
''В молитві схиляємо коліна'' - до Дня пам'яті жертв голодоморів, масових політичних репресій і примусових виселень;
''Там, у небі, чорний крук'' - викладка літератури до Дня пам'яті жертв голодоморів, масових політичних репресій і примусових виселень;
''Аграрні відносини: стан та перспективи розвитку'' - популяризація літератури з питань виробництва;
''Подолання насильства щодо жінок: соціальні та правові засади'' - до Міжнародного дня бо- ротьби за ліквідацію насильства над жінками;
''Торгівля людьми - світова проблема'' - круглий стіл до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства над жінками;
''Про попередження насильства в сім’ї'' - тренінг до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства над жінками;
''Сучасні реалії профілактики СНІДу'' - програма профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу;
''Обери життя!''- викладка літератури - програма профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу;
''О, я хочу безумно жить!'' - до 130-річчя від дня народження О.Блока;
''Оповідач історій, котрі склав народ'' - до 175-річчя з дня народження М.Твена;
''Сучасний готель: економіка, організація, менеджмент'' - популяризація літератури з питань економіки;

Календар мистецтв
170 років з дня народження Рене Франсуа Огюста Родена, французького скульптора;
110 років з дня народження Параски Іванівни Власенко, української майстрині народного декоративного живопису;
75 років з дня народження Алли Леонідівни Бурлюк, української актриси;

Літературний календар
''Природа творчості Велимира Хлєбнікова'' - 125 років з дня народження Велимира Хлєбнікова, російського поета;
''Душа високого натхнення''- 130 років з дня народження Олександра Блока, російського поета;

Відбулись засідання бібліотечних клубів.

ОЮБ ім. О.Бойченка

Масові заходи
''Мій рідний край і роздуми про нього'' - година спілкування;
''Гетьманські столиці'' - історико-краєзнавча мандрівка;
''З Україною в серці''- діаспора - слайд-бесіда;
''Веселий ярмарок'' - слайд вікторина;
''У світі етикету'' - бесіда;
''Жінка, в яку закохався Париж''- М.Башкірцева - вечір-посвята;
Тиждень національних культур в рамках фестивалю національних культур ''Степова веселка''
''В сузір'ї мов, культур, традицій'' - зустріч з головою Польського національного об'єднання ''Полонія'' ім.К.Шимановського О.Полячком;
''Від слова до пісні'' - зустріч з представниками обласної благодійної організації національного культурного товариства циган ''Де Девла Бахт'';
Тиждень ''Театр - дітям та юнацтву''
''Театральне сузір'я Кіровограду'' - зустріч з акторами Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького та представниками Кіровоградського єврейського центру;

Книжкові виставки, тематичні полиці
''Нетрадиційна енергетика ХХІ століття';
''Стилі в мистецтві: рококо'';
''Д.Яворницький - літописець козацтва'';
''Здоров'я підлітків та молоді : СНІД ів Україні'';
''О, я хочу безумно жить'' - О.Блок;
Календар знаменних дат: Старицькому Д. - 205;
Календар знаменних дат: Феодосійський картинній галереї ім.І.Айвазовського - 130;
''Живи і квітни, мово рідна'' - до Дня української писемності та мови;
''Українська діаспора: історичні пошуки'';
''Скарби національної культури''- в рамках Тижня національних культур;
''Мистецтво і культура Польщі''- в рамках Тижня національних культур'';
''Війна очима письменника'' - К.Симонов;
''Сторінки історії світового театру''- в рамках Тижня ''Театр-дітям та юнацтву'';
''Шляхи розвитку українського та єврейського театрів''- в рамках Тижня ''Театр-дітям та юнацтву''.

ОДБ ім. А.Гайдара

25 листопада на базі обласної бібліотеки для дітей ім.А.Гайдара пройшов обласний майстер-клас на тему: ''Електронні технології в бібліотечній практиці'' для керівників районних, міських бібліотек для дітей, працівників дитячих відділів при центральних, районних, міських бібліотеках.

Під час майстер-класу були розглянуті питання:''Дитяча бібліотека та новітні інформаційні технології'', ''Розвиток Інтернет - ресурсів у бібліотеках. Створення Веб-сайтів'', ''Організація нових бібліотечних послуг за допомогою вільного доступу до Інтернету. Програма ''Бібліоміст'', ''Використання Інтернет-ресурсів у забезпеченні інформаційних потреб користувачів-дітей. Інтернет-безпека''. Відбулися практичні заняття по створенню електронних презентацій у програмі Power Point, а також консультативно-практичні заняття на теми: ''Інформаційна функція дитячої бібліотеки та комп’ютеризація бібліотечних процесів, програмне забезпечення ІРБІС, створення електронного каталогу дитячої бібліотеки, бібліографічний запис та автоматизована каталогізація творів друку, використання можливостей електронних баз даних, краєзнавчий кооперативний каталог бібліотек області''.

До Дня української писемності та мови
''Співай, моя мово!'' - літературний ранок;
''Світло духовності і культури'' - електронна презентація;
''Казки нашого дитинства'' - огляд-вікторина;
'' Читали, читаємо і читатимемо завжди'' - презентація книжкової виставки-діалогу;
''Голос мови - голос України'' - огляд книжкової виставки;
До Дня вшанування пам'яті жертв голодомору, масових політичних репресій
''Померли від голоду...'' - урок пам'яті;
''Голод 33-го'' - книжкова виставка та перегляд фільму;
Всеукраїнський Тиждень ''Театр дітям та юнацтву''
''Слово на сцені'' - творча зустріч з юними акторами студії ''Маска'' ОЦДЮТ;
''Театр та куліси'' - зустріч з акторами обласного академічного музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького;
Лялькові вистави для малят у виконанні членів літературно-ігрової студії ''Дивосвіт книги'';
Творча зустріч з акторами обласного театру ляльок;
''Іграшка розповідає казку'' - презентація книжкової виставки;
До 60-річчя з дня прийняття Конвенції про захист прав людини
''Ми народжені, щоб нести відповідальність за своє життя'' - День інформації;
''Іменем закону'' - правовий лекторій;
''Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх'' - година спілкування;
''Великі права маленької людини'' - віртуальний урок клубу майбутніх правознавців;
''Захищеність особи в правовій державі'' - книжкова виставка та огляд літератури;
Тиждень національних культур''Степова веселка''
''Скільки народів, стільки й культур'' - книжкова виставка;

Відбулись пізнавально-розважальні заходи.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2010 Webmaster: webmaster@library.kr.ua