Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси
та неопублікованими документами за березень 2011 року)
Загальні питання
На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації було розглянуто питання:
1.“Про стан виконання програми економічного і соціального розвитку області у галузі “культура” за 2010 рік, січень - лютий 2011 року та основні завдання на 2011 рік”.
4 березня в обласній філармонії відбулися урочистості з нагоди Міжнародного жіночого дня 8 Березня. Сумлінна праця жінок області була відзначена грамотами облдержадміністрації та облради, відбувся святковий концерт.
9 березня в обласному центрі біля пам'ятника Т.Шевченку відбувся мітинг з нагоди 197-ї річниці від дня народження великого поета. В урочистостях взяли участь керівники області та міста, студентська молодь, представники громадськості.
9 березня управління культури і туризму облдержадміністрації, обласна універсальна наукова бібліотека ім.Д.Чижевського, обласне відділення Конгресу української інтелігенції, обласна організація Національної спілки письменників України, обласне літературне об’єднання „Степ” організували Народний Шевченківський вечір „Свою Україну любіть”, який проводився в ОУНБ ім.Д.Чижевського. У програмі вечора були виступи літераторів, науковців, краєзнавців, педагогів, акторів, дітей; звучали пісні у виконанні хорів та ансамблів, поезії Кобзаря. Також на вечорі переможцям щорічного літературного конкурсу „Сокіл степів” було вручено дипломи.
За вагомий внесок у забезпечення розвитку музичної освіти та високу професійну майстерність колектив Кіровоградського музичного училища нагороджено грамотою Кабінету Міністрів України.
В КДПУ ім.В.Винниченка відбулася презентація шостого книжкового видання ”Історичний календар” відомого кіровоградського краєзнавця Володимира Боська. У презентації взяли участь представники обласної влади, викладачі та студенти історичного факультету, ректорат КДПУ, представники видавництва, де друкувався календар, бібліотек міста, герої окремих статей календаря.
21 березня в обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького відбулася презентація книги лауреата обласної літературної премії ім.Є.Маланюка Володимира Шурапова “Марко Кропивницький та його спадкоємці” за участю керівників обласної влади, працівників театру, науковців, інтелігенції.
23 березня в обласній філармонії до Всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва відбулися урочисті заходи, які зібрали представників галузі з усіх куточків області. Були відзначені переможці премії у галузі культури “Духовний скарб Кіровоградщини”. Лауреатами премії стали: у номінації “За внесок у розвиток професійного музичного, театрального, хореографічного, фото та кіномистецтва” - Микола Кравченко, директор обласної філармонії, заслужений працівник культури України;
у номінації “За популяризацію національної культури, фольклорної спадщини, збереження і збагачення народного мистецтва” - Людмила Двірна, директор Бобринецького Будинку культури;
у номінації “За вагомий внесок у збереження та популяризацію культурної спадщини” - Микола Галицький, завідувач відділу літературно-меморіального музею ім.М.Кропивницького;
у номінації “За розвиток бібліотечної справи” - Тетяна Козловська, директор Новоукраїнської центральної районної бібліотеки.
Кращі працівники, які зробили вагомий внесок у розвиток культури, професійного та аматорського мистецтва області, отримали грамоти та подяки облдержадміністрації.
Чудовим подарунком до професійного свята став концерт одного з кращих колективів країни - Національного академічного оркестру народних інструментів та нашої землячки народної артистки України, оперної співачки Лідії Забілястої.
Відповідно до Указу Президента України “ Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва”, за значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність звання “ Заслужений працівник культури України” присвоєно Ігорю Васильовичу Спінулу - керівникові народного ансамблю бального танцю “Конвалія”.
Кіровоград відвідав посол Болгарії Димитар Владимиров. Димитар Владимиров зустрівся з представниками обласної і міської влади, з якими обговорив проблеми місцевої болгарської спільноти. Побував у художньому музеї, де зустрівся з головою правління обласної громадської організації болгар “Нашта Хора” Сергієм Осадчим і ректором інституту розвитку людини “Україна” Олександром Барно. Серед планів культурної взаємодії мова йшла також про проведення днів національних культур, участь у яких братимуть етнічні болгари, що проживають на Кіровоградщині.
Просвітництво. Художня самодіяльність
З 1 по 26 березня на Кіровоградщині проходив огляд-конкурс аматорських театральних колективів “Театральна весна Кіровоградщини”.
В огляді-конкурсі взяли участь як народні аматорські театри, так і театри малих форм, а також просто театральні колективи.
В Кіровоградському музичному училищі відбулося відкриття XVI всеукраїнського фестивалю-конкурсу виконавців на народних музичних інструментах “Провесінь”.
Цьогоріч свято народної музики зібрало в обласному центрі близько чотирьох сотень кращих представників всіх регіонів України.
Фестиваль виник задля популяризації народної музики та підтримки молодих виконавців.
21 березня в обласному центрі народної творчості відкрилась виставка робіт майстрів декоративно-ужиткового мистецтва та самодіяльних художників Знам'янського районного осередку творчого об'єднання “Дивосвіт”. На виставці представлено вишивання, шитво, малювання, в'язання. До уваги відвідувачів понад 150 робіт 25 майстрів району.
Восьмирічний Кіровоградець Мишко Солонченко взяв участь у другому Всеукраїнському фестивалі-конкурсі дитячого, юнацького та молодіжного мистецтва “Музична школа “- 2011. Конкурс відбувся в Києві і маленький скрипаль, учень музичної школи № 1 ім.Г.Нейгауза, став переможцем.
Театрально-концертне життя
13 березня в Кіровограді виступив Національний балет Грузії. Керівник уславленого колективу - Ніно Сухішвілі.
15 березня розпочалися гастролі Кіровоградського академічного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького у Жовтих Водах Дніпропетровської області. Кропивничани показали глядачам одні з найкращих своїх постановок, зокрема музичну комедію “Чмир” Марка Кропивницького,”Наталка Полтавка” Івана Котляревського та казку для дітей “Пеппі Довгапанчоха” Астрід Ліндгрен.
27 березня в обласній філармонії Московський незалежний театр представив антрепризний спектакль "Любов завдовжки в ніч", поставлений Дмитром Рачковським за п'єсою російського режисера, сценариста, актора Віктора Мережка за участю акторів Володимира Стєклова, Марії Голубкіної, Марини Могилевської.
30 березня в рамках святкування Міжнародного дня поезії та Міжнародного дня театру, в залі Кіровоградського обласного центру дитячої та юнацької творчості відбулася прем’єра вистави “Струни моєї душі” народного художнього колективу театру-студії “Маска”.
На Кіровоградщині пройшов Всеукраїнський тиждень “Музика - дітям та юнацтву”. В рамках тижня відбулися виступи солістів та колективів обласної філармонії: Іванни Неділенко, Ярослава Страшного, ансамблю “Єлисавет-ретро”, а також народного ансамблю танців “Конвалія”, хору-студії “Акваторія” КДПУ ім.В.Винниченка. Концерти відбулися не лише в філармонії, а й у районах області.
В березні в обласній філармонії відбувся концерт Ірини Білик.
Музейна справа
В обласному центрі відкрилася приватна галерея “Єлисаветград”. На виставках будуть представлені роботи як місцевих художників так і митців з інших областей України.
Обласний художній музей
Березневі виставки:
- експозиція до 60-річчя від дня смерті видатного державного діяча, письменника, художника В.Винниченка;
- виставка до відзначення 197-ї річниці від дня народження та вшанування 150-ї річниці від дня смерті поета, художника, мислителя Т.Г.Шевченка;
- експозиція, присвячена 145-річчю від дня народження нашого славетного земляка, архітектора Якова Паученка;
- персональна виставка творів заслуженого художника України, члена Національної спілки художників України, лауреата обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства ім.О.Осмьоркіна Сергія Шаповалова “Розквітай, Україно”, присвячена Всеукраїнському дню працівників культури та аматорів народного мистецтва;
- виставка художніх творів Г.Меліхова із фондового зібрання Національного художнього музею України;
- виставка картини в рамках мистецького проекту “Виставка однієї картини” “Тарас Шевченко з кобзою над Дніпром” відомого художника - реаліста К.Трутовського з фондового зібрання Національного музею Т. Шевченка;
- виставка “Сучасне декоративно-ужиткове мистецтво”, на якій представлені кращі роботи учнів професійно-технічних навчальних закладів області. У виставці взяли участь представники 21 професійно-навчального закладу області.
У заповіднику-музеї І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) “Хутір Надія” відбулася тематична зустріч представників Кіровоградського академічного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького з мешканцями сіл Шевченкове та Миколаївки Кіровоградського району. Співробітники заповідника-музею для заходу підготували цікаву виставку “Не обміліє пам'яті ріка...”, присвятивши Міжнародному дню театру. В цій експозиції представлені фото, програми вистав, особисті речі акторів, режисерів, художників обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького, що живуть у пам'яті кіровоградців, хоч і пішли з життя.
У Кіровоградському художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна відкрилась фотовиставка”Зупинись і замилуйся”, присвячена 145-річчю від дня народження видатного єлисаветградського архітектора Я.Паученка. На ній представлені 30 робіт відомого кіровоградського фотомайстра Ігоря Демчука. Всі вони є своєрідним перекладом на мову фотомистецтва архітектурних пам'яток, що залишив у спадщину нашому місту талановитий зодчий.
В художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна пройшла чергова хорова студія Юрія Любовича. Виконувались хорові твори композитора Юрія Фаліка на вірші Арсенія Тарковського та Олександра Блока.
“Сплески творчості” - виставку живописних робіт під такою назвою відкрито у Світловодському міському краєзнавчому музеї.
На ній представлені роботи молодого світловодського художника Андрія Бикова.
У міському літературно-меморіальному музеї І.Карпенка-Карого експонувалась виставка “Письменники-земляки - лауреати Національної премії України ім.Т.Г.Шевченка”, присвячена 197-й річниці від дня народження та вшанування 150-ї річниці від дня смерті Кобзаря.
24 березня в літературно-меморіальному музеї І.Карпенка-Карого відбулася презентація книги публіцистики ''Повертаючись до надруковано'' заслуженого журналіста України, лауреата премій імені Ю.Яновського, В.Винниченка, О.Осмьоркіна, нагородженого золотою медаллю української журналістики Броніслава Куманського. На презентації були присутні письменники, журналісти, краєзнавці, видавці, студенти.
Фотовиставки
11 березня у відділі краєзнавства ОУНБ ім.Д.Чижевського відбулося відкриття виставки місцевого фотохудожника Івана Леонова “П’ятий елемент”. На виставці представлені світлини, які розкривають красу жіночого тіла.
В ОУНБ ім.Д.Чижевського відбулося відкриття фотовиставки, яка складається з двох арт-ініціатив: „Вінницькі проекти” (м. Вінниця) та „Авангардні перетворення” (м.Київ).
Учасники виставки - члени Вiнницького народного фотоклубу "Обрiй" та Національної спiлки фотохудожникiв України. А також київське творче об'єднання фотографів, поєднаних у “авангардному перетворенні”, для яких фотографія є хобі.
Бібліотечна справа
25 березня у Вільшанській ЦБС в рамках Всеукраїнської програми "Бібліотміст" з метою навчання написання якісної проектної заявки відбувся тренінг "Як підготувати якісну проектну пропозицію", в якому взяли участь сільські бібліотекарі та сільські голови.
ОУНБ ім. Д. Чижевського
Масові заходи
„Світ жінки” - презентація виставки творчих робіт членів громадського об’єднання „Єлисаветградський узвіз”, присвячена святу весни - 8 Березня.
Відбулася зустріч з членами Кіровоградської громадської організації Об'єднання болгар „Нашите Хора”, присвячена національному святу Болгарії - Дню звільнення Болгарії від турецького гноблення. Зустріч мала краєзнавчо-наукове спрямування, де розглядалися дослідження стосовно цієї історичної події.
„Краєзнавчі розвідки: минуле та сучасне очима науковців-дослідників” - науково-практична конференція до 10-річчя створення відділу краєзнавства.
Відбулася зустріч з відомим літературознавцем, громадсько-політичним діячем, професором Києво-Могилянської академії Володимиром Панченком, організована спільно з „Українським клубом”. На зустрічі було презентовано нові літературні проекти, а також здійснено аналіз ситуації в політичному й культурному середовищах країни, зокрема у гуманітарній політиці.
З нагоди Всесвітнього дня поезії відбулася зустріч з кіровоградськими поетами. Відзначити День поезії до бібліотеки завітали відомі поети Роман Любарський, Антоніна Царук, Наталія Бідненко, Микола Ільїн, а також поети-початківці і студенти філологічних факультетів вузів міста. Присутні читали власні поезії, а також ділилися секретами поетичної майстерності з новачками.
„Но люблю тебя, родина кроткая” - презентація виставки переможців конкурсу дитячого малюнка. Конкурс був організований і проведений Російським центром естетичного виховання і мав на меті через малюнок розкрити бачення дітьми своєї малої батьківщини. На презентації відбулося нагородження переможців дипломами і подарунками.
Обласна універсальна наукова бібліотека спільно з членами громадської організації “Обласна інформаційна служба з актуальних питань жіноцтва” вітали переможців конкурсу малих грантів серед громадських організацій області в рамках проекту “Розвиток і підтримка мережі громадянської освіти в Кіровоградській області”. Було оголошено 17 обраних проектів громадських організацій з сіл та райцентрів області. Для переможців проведено тренінг та надано інструкції з подальшої реалізації проектів.
„У вічності слух абсолютний” - літературний вечір з нагоди Дня поезії, а також роковин від дня народження Т.Шевченка. Гості свята почули читання поетичних шедеврів та епістолярного багатства Тараса Шевченка у виконанні акторів обласного академічного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького.
Відбулося засідання круглого столу спільно з Кіровоградською обласною організацією Товариства Червого Хреста України в рамках державної програми “Патронажна сестра.”
“Взаємодія державних та недержавних організацій в сфері підвищення екологічності послуг для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування” - засідання круглого столу. Захід мав на меті об’єднання зусиль державних та недержавних організацій міста та області в сфері пошуку шляхів підвищення екологічності послуг для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та створення оптимальних умов розвитку різних типів влаштування дітей у сім’ю.
Орхуський центр
“Нетрадиційні джерела енергії: пошук, розвиток та використання” - круглий стіл. Метою засідання круглого столу стало обговорення проблемних питань розвитку альтернативної енергетики у народно-господарському комплексі України; розширення знань студентської та учнівської молоді в галузі нетрадиційних джерел енергії.
Книжкові виставки:
До дня народження Т.Г. Шевченка
“Шевченко, якого ми не знаємо”;
“Духовний батько нації”;
“Лауреати Національної премії України ім.Т.Шевченка”;
Презентація книги-поеми Ніни Бредихіної „Оксана”;
Центр європейської інформації
„Найпопулярніші письменники-європейці” - до Всесвітнього дня письменника;
„Кухня народів світу” - до Міжнародного жіночого дня 8 Березня;
Канадсько-український бібліотечний центр
“Літературні обрії українських канадців”;
Програма розвитку культури області на 2009-2013 роки
”Ми прагнемо словом святити душі”;
До Всесвітнього дня поезії
“У кожного зі слів - душа своя”;
"Доторкнись до поезії серцем";
Національна Програма боротьби із захворюванням на туберкульоз
“Туберкульоз: новий погляд на проблему”;
До Дня сміху
“Читаю світ, ніяк не начитаюся”;
До Міжнародного дня театру
„Театр - це Творчість та Знання ”;
Популяризація літератури з питань мистецтва
"Герой та жертва радянського мистецтва" - до 110-річчя від дня народження В.Кричевського;
Календар мистецтв:
120 років від дня народження А.Бучми , актора, режисера, педагога, народного артиста СРСР;
120 років від дня народження Б.Романицького - актора, режисера, народного артиста СРСР;
„Довідково-інформаційні видання - користувачам”;
„Книжковий лікар для рідкисних...” - виставка робіт палітурника Володимира Єфанова;
„Я був змушений закричати і я зробив це” - тематичне засідання клубу розмовної англійської мови до 100-річчя від дня народження Теннессі Уїльямса, американського драматурга;
Краєзнавчий вісник - за сторінками Календаря пам'ятних дат Кіровоградщини на 2011 рік;
ОЮБ ім. О.Бойченка
Були проведені масові заходи:
“Масляна: традиції і сучасність” - слайд-бесіда і вікторина;
“Винаходи навколо нас” - інтелектуально-розважальна гра;
“Веселий ярмарок” - слайд-вікторина;
“Незламність духу у творчості” - зустріч з головою Кіровоградської обласної громадської організації інвалідів “Народна академія творчості” Е.Небесною та учасниками організації;
“Дотримання правил пожежної безпеки в школі” - бесіда;
“Видатні українці в галузі техніки” - слайд-бесіда;
“Поети-шестидесятники на Кіровоградщині” - літературна година;
“Безпека життєдіяльності людини” - бесіда;
“Визначні пам'ятки України” - відеокалейдоскоп;
“Дівчина-весна” - конкурсна розважальна програма в рамках акції “Святкуй разом з бібліотекою”;
“Хотіла б я піснею стати” - літературно-музична година”;
“Мати - символ добра на землі” - літературно-музична година;
“Визволення м.Кіровограда” - відеобесіда;
“Довідковий апарат бібліотеки” - бібліотечний урок;
Зустріч з краєзнавцем В.Смотренком та презентація його поетичної збірки “Не мысля гордый свет забавить..”;
“У світі етикету” - бесіда;
”Зірки української естради” - музична година;
“Єлисаветградський абрис Я.Паученка” - портретний нарис;
“Український романс” - музична година Всеукраїнського тижня “ Музика - дітям та юнацтву”;
“Голод - 33” - відеоперегляд;
Інформаційна сесія для лідерів громадських організацій спільно з ТІМО “ Відкриті двері”;
“Музика - дітям та юнацтву” - тиждень в рамках Всеукраїнського тижня;
До 197-ї річниці від дня народження Т.Шевченка
“Життєві дороги Т.Шевченка і Єлисаветградщина” - година краєзнавства;
“Життєві дороги Т.Шевченка і Єлисаветградщина” - книжкова виставка;
“Кобзареве кохання” - літературно-музична година;
“Кобзарем ми його звемо” - літературно-музична година;
“Зоре моя вечірняя” - літературно-музична година;
“Шевченко-художник” - слайд-бесіда;
“Живе в народі Шевченкове слово” - книжкова виставка;
Відбулися засідання клубів за інтересами.
ОДБ ім. А.Гайдара
До 197-ї річниці від дня народження Т.Шевченка:
“ Шляхами великої долі”- віртуальна експедиція”;
“Шевченківське слово живе” - виставка літератури;
“Хай славен буде у віках його безсмертя геній” - книжкова виставка та огляд літератури;
“Шевченко довіку насущний” - книжкова виставка;
До Міжнародного жіночого дня:
“ Жіночі голоси у вітчизняній літературі” - книжкова виставка та огляд літератури;
До Всесвітнього Дня боротьби із захворюванням на туберкульоз:
“Туберкульоз в питаннях та відповідях” - зустріч із спеціалістом Товариства Червоного Хреста;
До Міжнародного дня театру:
Творча зустріч з акторами Кіровоградського академічного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького.
Всеукраїнський Тиждень дитячого читання:
- Урочисте відкриття Тижня дитячого читання;
- Бібліотечний флеш-моб;
- “ З якої ти казки?” - літературний мультфеєрверк ;
- “Україна читає дітям” - презентація Національного проекту;
- Бібліотечне “Бюро знахідок” ;
- “Від рукопису до книги” - віртуальні бібліотечні уроки;
- “Подорож у царство книг” - презентація книжкової виставки;
- “Найкращий читач України - 2011” - обласний тур Всеукраїнського конкурсу ;
- “Ти відкриваєш книгу” - літературна розвага з використанням мультимедійних технологій;
- “Читаємо з пелюшок” - День інформації;
Відбулися пізнавально-розважальні заходи.
|