[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси
та неопублікованими документами за червень 2011 року)

Загальні питання

Першого червня, у Міжнародний день захисту дітей, в Кіровограді відбулася низка культурно-спортивних заходів, присвячених цьому святу.

З нагоди відзначення Дня захисту дітей у Голованівську відкрився дитячий майданчик для малечі. Він розташований в центральному парку міста.

В Кіровограді в переддень відзначення 15-ї річниці Конституції України відбулось покладання квітів до пам'ятника Тарасу Шевченку.
В урочистостях взяли участь керівники області та міста, представники різних політичних сил, громадських організацій, робітників, службовців та молоді.

У державному архіві Кіровоградської області відкрилася виставка архівних документів, присвячена 15-й річниці Конституції України “Конституція - атрибут державності”.

У День скорботи, 22 червня, в обласному центрі на території меморіалу “Фортечні вали” пройшов мітинг пам'яті жертв Великої Вітчизняної війни.
Керівники області та міста, громадськість під траурні звуки духового оркестру поклали квіти до вічного вогню. З військовими почестями відбулося перепоховання 67 воїнів, які загинули у роки Великої Вітчизняної війни при звільненні Кіровоградської області від фашистських загарбників.
Представники різних церков провели молитву пам'яті. А ввечері відбулася молодіжна акція “70 свічок пам'яті”.

У селищі Новому біля обеліска Слави, поблизу якого упокоївся 41 невідомий солдат, 22 червня зібралися представники трудових колективів мікрорайону, ветерани, діти для вшанування загиблих та живих учасників Великої Вітчизняної війни.

У День скорботи в селі Трепівці Знам'янського району біля пам'ятника загиблим воїнам зібралися дорослі і малі, щоб вшанувати пам'ять тих людей, хто 70 років тому став на захист своєї Батьківщини і загинув за наше майбутнє.

В обласному центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців відбувся круглий стіл з нагоди 70-х роковин початку Великої Вітчизняної війни.
У засіданні круглого столу взяли участь науковці, державні службовці, представники політичних партій та громадських організацій, ветерани Великої Вітчизняної війни, представники засобів масової інформації.

Обласний центр відвідав керівник Всеукраїнського благодійного фонду “Україна - ЮНЕСКО” Ю.Єхануров, який організовує відзначення 650-річчя Синьоводської битви, що сталася біля села Торговиця Новоархангельського району. Ця битва поклала край пануванню на нашій території Золотої Орди.
Нинішнього року планується провести на місці битви пленери для українських художників, а наступного - встановити обеліск і провести наукові конференції.

Подякою Прем'єр-міністра України нагороджено колектив обласного центру народної творчості.

10-11 червня в Долинській відбулася виставка-ярмарок “Кіровоградщина. Туризм-2011”.
Цього року райони та міста області вже традиційно презентували досягнення у сфері екологічного, сільського зеленого та оздоровчого видів туризму, а також пізнавального, етнографічного та релігійного туризму.
Експоненти презентували нові туристичні маршрути на відповідних територіях, об’єкти природно-заповідного фонду, санаторно-курортні заклади, готелі чи інші заклади розміщення та багато іншого.
Особливим розділом у роботі першого дня заходу була виставка творів декоративно-ужиткового мистецтва. Майстри із Олександрійського, Новгородківського, Онуфріївського, Олександрівського районів, міст Знам’янки та Олександрії, а також Білої Церкви Київської області дивували відвідувачів вишивкою, різьбою по дереву, бісероплетінням, соломоплетінням. Родзинкою стало проведення майстер-класів із писанкарства та плетіння лози майстрами із Долинського району.
Оригінальне представлення одного з видів відпочинку - етнотуризму - гості та учасники заходу могли спостерігати від господарів заходу - Долинського району - театралізовані дійства “Викуп молодої” та “Проводи молодої”.
Завершальним етапом першого дня стала екскурсія до дендропарку “Веселі Боковеньки”.
В рамках заходу відбулось проведення етно-туру туристично-краєзнавчим маршрутом “Моє село - моє коріння” (село Кірове Долинського району), який розповідає про козацьке минуле степового краю, історико-культурну спадщину та туристичний потенціал Долинського району.

Театрально-концертне життя

1 червня вся країна відзначила свято дитинства. В містах, селищах і маленьких селах діток вітали солодощами , подарунками, відкриттям майданчиків. В обласній філармонії відбувся святковий концерт.

12 червня у с.Суботці Знам'янського району пройшло обласне свято фольклору “Невичерпні джерела” за участю кращих аматорських колективів Кіровоградщини. Цей захід відбувається один раз на два роки саме на Трійцю. Тому обумовлено проведення на ньому фольклорних театралізованих дійств з використанням фрагментів народних обрядів весняно-літнього циклу: "Зустріч весни", "Зелені свята", свято Івана Купала, "Українське весілля", "Зажинки", тощо. Цьогоріч учасників свята об’єднало фольклорне театралізоване дійство "Ой там, на товчку, на базарі", де прозвучали обрядові, козацькі та жартівливі пісні.
На святі відбулось вшанування рушника Всеукраїнської рушникової доріжки єдності та ікони Святогірської Божої Матері в рамках Всеукраїнського проекту "Єдина Україна: Схід і Захід разом".
Важливою складовою яскравого дійства в Суботцях була виставка робіт декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва.
Дипломами та подарунками на святі були відзначені керівники фольклорних колективів та самодіяльні майстри.

Фестивалі

Кіровоградський зразковий хореографічний ансамбль “Світанок взяв участь у XII Міжнародному фестивалі дитячої творчості в Болгарії та виборов два перші місця в номінації “Народний танець”.

З 7 по 19 червня творчі колективи Кіровоградської музичної школи № 3 взяли участь у VI Міжнародному дитячому фестивалі-конкурсі “Слов'янський вінець” у м.Кранєво (Республіка Болгарія), та отримали нагороди фестивалю.

В Малій Висці відбувся фестиваль “Fata Morgana”. Нинішнього року у дійстві взяли участь гурти “Overkeel’” (Мала Виска), “Креатив” (Мала Виска), “Другий ряд” (Кіровоград), “Примара” (Кіровоград), “Social Collapse” (Кіровоград) та “По барабану” (Велика Виска).

Аматорський фольклорний колектив “Любисток” з мальовничого села Івано-Благодатне Кіровоградського району взяв участь у другому регіональному турі ІІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної хореографії ім.П.Вірського, виборов ІІ місце та звання “Кращий сільський колектив України”.

Просвітництво. Художня самодіяльність

16-17 червня відбувся єдиний методичний день для працівників клубних закладів Долинського району.
В ході проведення єдиного методичного дня була організована зустріч з директорами і художніми керівниками клубних установ району, на якій виступили фахівці обласного Центру народної творчості та окреслили актуальні питання роботи клубних закладів в умовах сьогодення, розглянули питання позитивних зрушень в роботі. Були надані конкретні рекомендації щодо поліпшення діяльності клубних закладів, надання якісного культурного продукту по задоволенню запитів територіальних громад, розповсюджено сценарно-репертуарні матеріали.

Музейна справа

Червневі виставки обласного художнього музею:

- Виставка художніх творів, присвячена Міжнародному дню захисту дітей “Щасливе дитинство”. Виставка презентувала роботи із фондів нашого музею - це картини, створені художниками у другій половині ХХ століття, а також твори з приватних зібрань митців та полотна художників-початківців.

- Виставка робіт відомого єврейського скульптора, графіка, живописця і театрального художника Марка Епштейна (1899-1949) із фондового зібрання Національного художнього музею України за сприяння Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства. Дана виставка є восьмим спільним творчим проектом Кіровоградського обласного художнього музею та Національного художнього музею України.

- Експозиція, присвячена пам’яті художника-земляка Анатолія Михайловича Дворського (1948-2010).

- Експозиція присвячена 540-річчю від дня народження видатного німецького живописця, гравера, математика, теоретика мистецтва Альбрехта Дюрера (1471-1528).

- Виставка художніх творів до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні.

- Виставка нашого земляка із Знам'янки, колишнього партизана-розвідника і зв'язкового партизанського з'єднання ім.К.Ворошилова у Чорному лісі, а згодом - фронтового залізничника Бориса Єгорова.

- Виставка однієї картини - “Київ. Площа Богдана Хмельницького” (1954), присвячена 100-річчю від дня народження її автора - Шишка Сергія Федоровича (1911-1997).

- Експозиція, присвячену Дню Конституції України.

- День відкритих дверей до Дня молоді. Відвідувачі музею прийняли участь у майстер-класах з виготовлення витинанок, орігамі, штучних квітів, ляльок.

- Виставка дипломних робіт випускників художньо-графічного відділення мистецького факультету Кіровоградського державного педагогічного університету ім.В.Винниченка “Нові імена”.

16 червня, в літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбувся вечір пам’яті поетеси, літературознавця, члена НСПУ Світлани Григорівни Барабаш.
Обласна універсальна наукова бібліотека ім.Д.Чижевського надала технічну допомогу для організації заходу (мультимедійні засоби), а також працівники відділу краєзнавства для усіх присутніх презентували нещодавно виданий біографічно-бібліографічний покажчик „Душа моя сонця намріяла” про життя і творчість Світлани Барабаш.
Під час заходу відбулася презентація фотодокументальної виставки “Літературні причали Світлани Барабаш”. Віддати шану видатній землячці в цей день прийшли представники кафедри українознавства Кіровоградського державного технічного університету, в якому вона працювала з 1993 по 2007 роки, кафедри української літератури Кіровоградського державного педагогічного університету ім.В.Винниченка, колишній ректор Кіровоградського державного педагогічного університету ім.В.Винниченка Григорій Клочек, народна артистка України Антоніна Червінська, представники міських музеїв, засобів масової інформації, громадськість міста.

Перший в області музей археології відкрили 22 червня в Кіровоградському державному педагогічному університеті ім.В.Винниченка. На відкритті музею були присутні представники обласної влади, викладачі університету, студенти, журналісти.
Більша частина експонатів знайдена студентами історичного факультету університету під час розкопок, що проводилися на Кіровоградщині під керівництвом Нінель Бокій - археолога, краєзнавця, дослідника старожитностей Кіровоградщини.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

Масові заходи:

„Бібліотека - острів фантазії і творчості” - цикл заходів в рамках Програми літнього відпочинку дітей в ОУНБ ім.Д.І.Чижевського - до Міжнародного дня захисту дітей.

Виставка художніх творів члена Національної спілки художників України Г.Гнатюка до 60-річчя від дня народження.

“Металеві метаморфози - 4 “ - виставка металевих скульптур.
Автор експозиції - Євген Василевський - працює у досить незвичній техніці, що носить назву “арт-зварювання”. Матеріалом для своїх робіт пан Василевський обрав брухт та металеві відходи.

„Глина дива наробила” - виставки кераміки. Автори робіт - студенти мистецького факультету КДПУ ім.В.Винниченка.

Обласна бібліотека ім.Д.Чижевського відкрила літній читальний зал на свіжому повітрі. Переглянути нові журнали та пограти у шашки можна на майданчику, що поряд з бібліотекою. Літній зал працюватиме протягом червня - серпня.

Кіновечір, показ фільму ”Солдати” за книгою „В окопах Сталінграда” - до 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни і до 100-річчя від дня народження Віктора Некрасова.

„Рушникові доріжки” - виставка Клубу народних ремесел”Ниточка” до Дня Конституції України.

„Варіації на тему: jazz & not only…”- лекція-концерт у виконанні колективу дитячої музичної школи №1.

Кіровград відвідав наш земляк - заслужений працівник культури Республіки Хакасія, член спілки журналістів Росії, почесний ветеран Красноярськгесбуду, голова ради ветеранів Красноярськгесбуду, голова товариства “Меморіал” м.Саяногорська Олесь Грек.
Під час візиту до Кіровограда Олесь Грек відвідав обласну універсальну наукову бібліотеку ім.Д.Чижевського та подарував понад тридцять цінних видань з автографами відомих українських письменників, серед них - Р.Братуня, П.Воронька, П.Тичини, М.Рильського, І.Драча, В.Бровченка.

В ОУНБ ім.Д.Чижевського відбулася зустріч з народним депутатом України Володимиром Олександровичем Зубановим. Тема зустрічі: „Історія України як об’єднуючий фактор. Місія України в сучасному світі”. У 2007 році Володимир Олександрович Зубанов разом з Анатолієм Толстоуховим започаткували проект “Україна: історія великого народу”, спрямований на популяризацію історії українського народу. Про сім серій цього проекту, а також про національну місію України розповів Володимир Зубанов. Для запрошених науковців, краєзнавців, працівників культури, творчої інтелігенції, молоді особливо цікавою стала презентація кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника відділу археології енеоліту-бронзи Інституту археології НАН України Михайла Юрійовича Відейка про історичні особливості формування етносу в північних районах Кіровоградщини, зокрема на території сучасних сіл Небелівки і Торговиці Новоархангельського району.
„Східні танці” - відкритий урок. Танцівниці під керівництвом професійного хореографа, вихованки школи Ваганова Ольги Середенко представили костюмовані виступи. Усіх присутніх зачарували східні танці „Квітка пустелі”, „Хабібі” ,”Фентезі”, „Велебі”, і танець з шалями „Подих вітру”.

Книжкові виставки:

"Дитина - наче паросток тендітний" - до Міжнародного дня захисту дітей;
„Квіткова феєрія”- до Всесвітнього дня навколишнього середовища, (Орхуський центр);
Канадсько-український бібліотечний центр
”Євген Коновалець і його доба” - до 120-річчя від дня народження Є.Коновальця - українського військового і політичного діяча;
“Ніч сколихнулась вибухами бою” - до Дня скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні;
„Довідкові видання ХІХ ст.” - книжкова виставка рідкісних і цінних видань;
„Організаційно-правова модель державної служби в Україні” - перегляд літератури;
“Наркоманія: стан і проблеми боротьби” - до Міжнародного дня боротьби зі зловживанням наркотиків та їх незаконним розповсюдженням;
“Роль і значення Конституції в становленні громадянського суспільства” - до Дня Конституції;
„Духом завжди була вільною, залишалась Україною”- до 70-річчя Акту відновлення Української держави;
"Тернистий шлях Конституції:від Пилипа Орлика до сьогодення" - до Дня Конституції України;

Літературний календар:
„Гуманізм художнього слова Ельзи Ожежко” - до 170-річчя від дня народження польської письменниці;
„Поезія критичної думки” - до 200-річчя від дня народження російського літературного критика В.Бєлінського;
„Цена простых слов” - до 100-річчя від дня народження російського письменника В.Некрасова;
„Небезпечна пристрасть” - до Міжнародного дня боротьби із зловживанням наркотиків та їх незаконним розповсюдженням;

Календар мистецтв:
80 років від дня народження Євгенії Мірошніченко, співачки, народної артистки СРСР, лауреата Шевченківської премії;
70 років від дня народження Івана Миколайчука, актора, кінодраматурга, режисера, лауреата Шевченківської премії;
140 років від дня народження Філарета Колесси, композитора, музикознавця;

Кіноклуб “Екран”.
Краєзнавчий вісник (за сторінками Календаря пам'ятних дат Кіровоградщини на 2011 рік);
Відеоклуби і клуби по вивченню іноземної мови;
Проведення тренінгів, лекцій, концертів, оглядів літератури та переглядів фільмів для літніх жінок в рамках проекту „Повагу та знання - літнім жінкам!”
В рамках роботи Регіонального тренінгового центру „Бібліоміст” тренінги „Нова бібліотечна послуга”, „Основи роботи з комп’ютером, пошук в Інтернет”;
„Юридична клініка” - центр безкоштовної консультативної юридичної допомоги соціально-незахищених верств населення.

ОЮБ ім. О.Бойченка

Масові заходи:

“Зірки української естради” - музична година;
“У світі етикету” - бесіда;
“Чи знаєте ви музику” - музичний турнір;
“Письменники степового краю” - літературно-музична година;
“Письменники доби Розстріляного відродження” - літературна година;
“Безліч пропозицій. Безліч можливостей” - ярмарок вакансій спільно з ГО ТІМО “Відкриті двері”, в рамках проекту ТІМО, за сприяння МФ “Відродження”;
Організація літнього відпочинку та оздоровлення дітей:
“Морські слідопити” - інтелектуальна гра;
“Всезнайка” - мистецька гра;
“Дитячі енциклопедії” - бібліотечний урок;
“Котилася торба або пригоди Рюкзачка” - розважально-пізнавальна гра;
“У світі цікавого” - гра-конкурс;
“Живий куточок” - пізнавально-розважальна програма на екологічну тематику;
“Веселий ярмарок” - слайд- вікторина;
Книжкові виставки, тематичні полиці:
“Світ м'якої іграшки” - книжкова виставка-експозиція з представленням робіт учнів обласного Центру науково-технічної творчості учнівської молоді;
“Дитинство - це безмежне диво” - до Міжнародного дня захисту дітей;
“Світ твоїх захоплень”;
“Календар знаменних дат: С.Герасимову -105”;
“Календар знаменних дат: І.Миколайчуку- 70”;
“Акту відновлення Української держави -70” - із циклу “Український визвольний рух ХХ ст.”;
“В.Некрасов: рядки біографії”;
“Війна в історії - біль у серці” - до Дня cкорботи, до 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни;
“Все для фронту! Все для перемоги!” - до 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни;
“Конституція - запорука державності України” - до Дня Конституції;
“У вільну хвилину”;

Відбулися засідання клубів за інтересами:

ОДБ ім. А.Гайдара

“Організація обслуговування користувачів-дітей в бібліотеках: досвід, знахідки, проблеми” - обласний семінар-практикум.

До Міжнародного дня захисту дітей:
“Книжковий Всесвіт” - пізнавально-розважальна програма;
“Ці забавні статуї” - година розваг;
“Незвичайні пригоди у країні Ласунів” - розважальна програма;
До Дня Конституції України
“Оберіг нашої державності” - книжкова виставка;
“Конституція твоєї Батьківщини” - книжкова виставка;
“Свята моєї Батьківщини” - книжкова виставка;
До Дня навколишнього середовища:
“Збережемо природу - збережемо світ” - екологічна вікторина;
“Природа наша мати - треба її оберігати” - ековиставка;
Віртуальні уроки з циклу “Екологічна вітальня”: “Червона книга”,”Чорна книга”;
До ювілеїв письменників:
“Дісней для малюків” - книжкова виставка та медіа-подорож;
“Будуємо замок добрих чарівників Європи” - літературна мультимедійна відеоподорож до 155-річниці від дня народження американського казкаря Ф.Баума;
“Книги - ювіляри запрошують на гостини” - літературна подорож;
Виставка літератури до 200-річчя від дня народження американської письменниці Гаррієт Бічер-Стоу;
Відбулися пізнавально-розважальні заходи.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2011 Webmaster: webmaster@library.kr.ua