[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та
неопублікованими документами за серпень 2011 року)

Загальні питання

6 серпня в урочищі “Полковниче” Торговицької сільради Новоархангельського району відбулося перепоховання 115 прикордонників та бійців Червоної армії, які загинули в боях проти фашистських загарбників у серпні 1941 року. По них відслужили панахиду, їх пам'ять вшанували військовим салютом.

В урочищі “Зелена Брама” на території Підвисоцької сільради Новоархангельського району пройшов урочистий мітинг з нагоди трагічної дати - 70-річчя загибелі 6-ї та 12-ї червоних армій. У селі Підвисоцькому відбулася науково-практична конференція, присвячена подіям війни.

23 серпня в обласній філармонії відбулися урочистості з нагоди 20-річчя незалежності України, були вручені нагороди гідним представникам регіону та відбувся святковий концерт.

Напередодні Дня Незалежності України в Кіровограді біля пам'ятника Тарасові Шевченку відбулися урочистості з нагоди Дня Державного Прапора та 20-ї річниці незалежності України. Після виступів представників обласної та міської влади й урочистої церемонії підняття прапора від пам'ятника Кобзареві розпочалася “Хода вишиванок”, котра завершилася на площі Богдана Хмельницького.

По завершенні ходи на площі пройшла святкова конкурсна програма. Відбулися цікаві конкурси на кращу вишиванку, рушник, коровай.

Указом Президента України № 845/2011 “Про відзначення державними нагородами України з нагоди 20-ї річниці незалежності України” орденом княгині Ольги ІІІ ступеня нагороджено директора Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.І.Чижевського Олену Гаращенко.

Почесне звання “Заслужений артист України” присвоєно Юлії Кравченко, артистці балету, репетитору академічного театру музики, пісні і танцю “Зоряни” Кіровоградської обласної філармонії.

Почесне звання “Заслужений майстер народної творчості України присвоєно Ларисі Зоріній, майстрині - вишивальниці з селища Новгородка.

У Світловодську на День Незалежності було відкрито пам'ятник козакам, загиблим під час Куруківської битви. У 1625 році козаки біля Курукового озера продемонстрували польській шляхті спроможність на рівних протистояти регулярному війську.

Державний архів області підготував виставку архівних документів, присвячену 20-й річниці незалежності України.

26 серпня управлінням культури і туризму облдержадміністрації було проведено інформаційний прес-тур з метою популяризації на Кіровоградщині сільського зеленого туризму.

Представники засобів масової інформації та керівники туристичних підприємств області відвідали об’єкти зеленого туризму, розташовані у містах Кіровограді, Знам’янці, Олександрії, селищі Онуфріївка.

У Кіровограді відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки Герою Радянського Союзу, льотчику-космонавту П.Бєляєву. Її до Кіровограда привезла делегація з Вологодської області Російської Федерації.

Міні-виставка книжкових видань Кіровоградщини “Слово степової Еллади” була гідно представлена на VII Київській міжнародній книжковій виставці-ярмарку, що пройшла в “Українському домі”. Неабиякий інтерес відвідувачів викликала дитяча, художня, краєзнавча, методична література, видана провідними видавничими підприємствами області.

31 серпня під час церемонії посвячення у студенти КДПУ ім.В.Винниченка було вручено премії газети Кіровоградської обласної ради та обласної державної адміністрації “Народне слово”.

Лауреатами премії ім.В.Винниченка 2011 року стали:

- Леонідова Світлана Григорівна - завідуюча відділом реклами та оголошень редакції газети “Народне слово”- за багаторічну і плідну працю;
- Любарський Роман Рафаїлович - поет та журналіст - за організацію тематичної сторінки “Автограф”, краєзнавчі матеріали та цикл публікацій про ветеранів Великої Вітчизняної війни;
- Петренко Анатолій Олексійович - директор ПСП “Україна” Устинівського району - за багаторічну і сумлінну працю, вагомий внесок у соціально-економічний розвиток регіону.

Фестивалі

24 серпня в селі Овсяниківка Кіровоградського району пройшов етнофестиваль “ Дика груша”.

Фестивальне дійство передбачало поєднання концертно-видовищних, дозвіллєво-розважальних, спортивно-змагальних, навчально-прикладних заходів та екологічного благоустрою території. Серед заходів фестивалю відбулися виступи музичних та вокальних колективів “Внутри звука”, “Культ”, “Хорус”, “Ресурс”, “Новий день” та виконавців авторських пісень; “козацький футбол”, “травяний слалом”, “школа народного танцю”, конкурс “борщоварів”, мандрівки на підводі для дітей, народні ігри; регіональний турнір рибалок-любителів, фотобитва, велоквест околицями села, травяний волейбол; майстер класи з виготовлення ляльок-мотанок, соломоплетіння, ліплення з глини, приготування національних страв, виготовлення та запуск повітряних зміїв. Учасники дійства взяли участь у толоці з реконструкції сільської хати-мазанки, встановленні монументальних знаків та інших заходах.

Просвітництво. Художня самодіяльність

5 серпня у Новомиргороді відбулося традиційне щорічне свято обжинок. Свої короваї із зібраної нинішнього року пшениці представили всі сільські ради району. Мешканці й гості міста мали також можливість відвідати виставку народних майстрів на центральній площі Новомиргорода.

Участь в урочистостях взяли посадовці та представники влади.

29 серпня в Олександрії відбулися урочистості, присвячені 450-річчю Пересопницього Євангелія.

У міському Палаці культури зібралися представники громадськості, релігійних організацій. У театралізованому дійстві було ілюстровано історію створення видатної пам’ятки, виступаючі зупинилися на її історичному та художньо-культурному значенні, переглянули концерт.

Образотворче мистецтво

23 серпня в галереї “Єлисаветград” обласного центру відкрилась виставка “Український натюрморт”. На ній зібрані роботи 34 художників країни київської, кримської, закарпатської та дніпропетровської шкіл живопису.

Поряд із сучасними картинами представлені полотна 50-60-х років минулого століття.

Музейна справа

У художньо-меморіальному музеї ім.О.Осмьоркіна експонувалась персональна виставка творів члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Ольги Коломієць. Вона презентувала своїм шанувальникам живописні й графічні роботи, а також твори декоративно-ужиткового мистецтва.

У художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна відкрилася виставка творів з музейної колекції сучасного українського образотворчого мистецтва під символічною назвою “Душа України”. Невеликий, але змістовний вернісаж, запропонований широкій глядацькій аудиторії, присвячено 20-річчю незалежності України.

В обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка символіки області “Кіровоградщина мовою символів”. Вона містить герби та прапори адміністративно-територіальних одиниць краю, історичні мініатюри з циклу “Єлисаветградська символіка” В.Крутоусова, продукцію з місцевою символікою рекламних і поліграфічних підприємств Кіровограда.

В обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка символіки області “Кіровоградщина мовою символів”. Вона містить герби та прапори адміністративно-територіальних одиниць краю, історичні мініатюри з циклу “Єлисаветградська символіка” В.Крутоусова, продукцію з місцевою символікою рекламних і поліграфічних підприємств Кіровограда.

22 серпня відновив свою роботу оновлений музей історії спецслужб Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області. Головна мета, яку переслідували співробітники спецслужби відновлюючи музей, - виховувати у молодого покоління патріотизм і вірність національній ідеї. В експозиції відображена діяльність розвідки та контррозвідки у різні періоди української історії.

У літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбулося літературне свято”Я бачу Україну Україною”, присвячене 20-й річниці незалежності України.

Свято зібрало літераторів з Кіровограда й області. Їхні виступи та патріотичні вірші і пісні склали колективний портрет сучасної України та українців, а подаровані книги й рукописи літераторів-земляків стали надбанням музею, аби свідчити наступним поколінням про час, у який формувалась нова Україна, її новітня історія, культура, література та мистецтво.

Обласний художній музей

У серпні в обласному художньому музеї експонувались виставки:

- виставка художника Леонтія Орлика, присвячена його 75-річчю. Переважна більшість полотен в експозиції, яких понад сорок, - це пейзажі, краєвиди, портрети, натюрморти. На відкритті виставки Леонтій Орлик передав до фондового зібрання музею понад 20 своїх робіт;
- виставка живопису житомирянина Станіслава Антонюка “ Зачерпну я з криниці водиці, зачерпну добра”. На більшості експонованих робіт зображено криниці та колодязі;
- виставка картин нашого земляка художника Володимира Федорова. В експозиції натюрморти, пейзажі, портрети, історичні картини;
- експозиція до 155-річчя від дня народження українського письменника, поета, публіциста, філософа, мовознавця, літературознавця, етнографа, перекладача, політичного і громадського діяча Івана Яковича Франка;
- експозиція до 125-річчя від дня народження заслуженого художника Молдавської РСР, педагога, нашого земляка Олександра Фойницького (1886 – 1973).

В експозиції представлено натюрморти, портрети, ліричні пейзажні роботи. Доповнюють експозицію друковані матеріали, які висвітлюють життєвий і творчий шлях художника-земляка.

Фотовиставки

В ОУНБ ім.Д.Чижевського експонувалсь фотовиставка “Моя квітуча Україна”, присвячена 20-й річниці незалежності України. На ній представлені роботи фотомитців Кіровоградщини, Вінничини, Дніпропетровщини, Київщини, Кривого Рогу та Севастополя. Виставка покликана ознайомити кіровоградців та гостей міста з мальовничими куточками України.

В обласному художньому музеї експонувалась виставка фотохудожника Ігоря Філіпенка “ Кіровоград в персонах”. На виставці представлено 45 робіт.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

За вагомий внесок у культурний розвиток області та з нагоди 20-ї річниці незалежності України почесну відзнаку Кіровоградської області “Честь і слава Кіровоградщини” вручено колективу обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського.

Масові заходи:

До Дня Незалежності України:

23 серпня до Дня Незалежності України в літньому читальному залі бібліотекарі провели комплекс заходів „Книжкові вітрила”, серед них: відкритий перегляд літератури „Українська книга в роки незалежності України”, презентація книжкової виставки “Свою Україну любіть”, виставка декоративно-ужиткового мистецтва „З любов’ю до України”, інтерактивне опитування „Я - в Україні, Україна - в мені” та інші. „Країна: історія українських земель”, „Собор на крові. Єдина держава: спільна історія” - перегляд фільмів; “Під вільним сонцем моя Україна величавим розмаєм цвіте”- книжкова виставка;

До Дня Державного Прапора України:

“Наш стяг пшеничний у степах під голубим склепінням неба” - перегляд літератури;

До 450-річчя Пересопницького Євангелія:

“Українська рукописна книга. Пересопницьке Євангеліє” - книжкова виставка;

Освіта - ХХІ століття:

“По краплі душі дітям віддаєте” - книжкова виставка;
„Латино-американські мотиви в літературі та мистецтві” - книжкова виставка;
„Золоті соти: секрети високопродуктивного бджільництва”- книжкова виставка до Дня пасічника;

Літературний календар:

„Непоборимий син землі” - книжкова виставка - до 155-річчя від дня народження І. Франка;
„Громове дерево української поезії” - книжкова виставка до 70-річчя від дня народження українського поета Романа Лубківського;
„Сер Вальтер Скотт і його світ”- книжкова виставка до 240-річчя від дня народження англійського письменника Вальтера Скотта;
„Предтеча англійського історичного роману” - тематичне засідання до 240-річчя від дня народження Вальтера Скотта (1771-1832), англійського письменника;
„Америка очима Теодора Драйзера” - книжкова виставка до 140-річчя від дня народження американського письменника Теодора Драйзера;
„Художник-натураліст і художник-психолог” - книжкова виставка до 140-ої річниці від дня народження Теодора Драйзера (1871-1945), американського письменника та громадського діяча;

Календар мистецтв:

- 80 років від дня народження Олександра Михайловича Дубовика, українського живописця;
- 90 років від дня народження Івана-Валентина Феодосійовича Задорожного, українського живописця і монументаліста;
- 70 років від дня народження Богдана Сильвестровича Ступки, українського актора;
- 125 років від дня народження Андрія Івановича Тарана, українського живописця.

„Мистецький серпень” - цикл зустрічей;
“Виготовлення витинанок” - майстер-клас;
”Колоритні мандрівочки” - цикл зустрічей;
Тренінги комп’ютерної грамотності - регіональний тренінговий центр за Всеукраїнською програмою „Бібліоміст”;
В рамках проекту „Повагу та знання - літнім жінкам” лекції, бесіди, зустрічі, перегляди „Кіно про життя знаменитих людей”;
Тренінги комп’ютерної грамотності для людей з вадами зору в рамках проекту „Доторкнись до світу в бібліотеці”;
Літній читальний зал;
Відбулося засідання англомовних клубів.

ОЮБ ім. О.Бойченка

Масові заходи:

“Україна - наш спільний дім” - відеобесіда до 20-річчя незалежності України;
Світи нам, Вкраїно, світи” - до 20-річчя незалежності України;
“Українська культура: минуле і сучасність” - до 20-річчя незалежності України;
“Незабутні бої над Синюхою” - до 70-річчя трагічних подій в урочищі “Зелена брама”;
“Сім світів Windows”;
“Шлях до духовного оновлення” - І.Франко;
“УПА - “Поліська Січ” - 70-років із дня створення” - із циклу “Український визвольний рух ХХ століття”;
“Слово - то промінь: Пересопницьке Євангеліє”;
“Календар знаменних дат: Б.Ступці - 70”;
“Календар знаменних дат: Е.Греко - 470”.

ОДБ ім. А.Гайдара

До 20-річчя незалежності України:
“ Моя країна - Україна” - книжкова виставка;
“Наша Батьківщина - Україна” - медіа-подорож;
“В краю лелек і журавлів” - презентація книжкової виставки;
“З Україною в серці” - урок - подорож з використанням мультимедійних технологій;
“Мій рід, моя Батьківщина - це все моя Україна” - огляд літератури з книжкової виставки;
“Архітектурний портрет Всесвіту” - електронна презентація;

До 450-річчя Пересопницького Євангелія:
“Пересопницьке Євангеліє - визначна пам'ятка мистецтва”- презентація книжкової виставки;

До ювілеїв письменників:
“Видатні українські письменники - малечі”- до 155-річчя від дня народження І.Франка;
“Книги-ювіляри запрошують на гостини” - літературна подорож;
А.Барто “Іграшки” - презентація збірки віршів;
“Лицарство очима Вальтера Скотта” - огляд тематичної викладки літератури.

Відбулися пізнавально-розважальні заходи.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2011 Webmaster: webmaster@library.kr.ua