Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за жовтень 2011 року)
Загальні питання
На чергових засіданнях колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1. Про стан виконання програми економічного і соціального розвитку у галузі культура за 9 місяців 2011 року.
З нагоди 67-ї річниці визволення України від фашистських загарбників в обласному центрі відбувся мітинг та урочисте покладання квітів до Вічного вогню на меморіалі Слави. У заході взяли участь представники обласної та міської влади, ветерани війни, військовослужбовці, представники громадськості.
20-22 жовтня в Кіровограді проходила міжнародна науково-практична конференція “Перші Ястребовські читання: актуальні проблеми нумізматики у системі спеціальних галузей історичної науки”.
Участь у конференції взяли вітчизняні науковці, які представляли вищі навчальні заклади та наукові інституції практично всіх регіонів України, представники інституту сходознавства РАН /Москва/, державного Ермітажу, Білоруського нумізматичного товариства та інституту нумізматики Центральної Азії /Кембридж/.
Театрально - концертне життя
Обласна філармонія
Дитяча філармонія відкрила свій 21-й сезон. У новому сезоні будуть продовжені мистецькі проекти ”Майстри мистецтв - дітям”, “Музичний лекторій”. Започатковано нову програму “Подаруй дитині свято”.
Кіровоградський обласний академічний український музично-драматичний театр ім.М.Кропивницького у жовтні взяв участь у театральних фестивалях “Людина граюча”, що відбувся в м.Миколаєві, “Коломийські представлення”, який пройшов у Коломиї.
- 6 жовтня - шоу-программа Олександра Лещенка і балета Ліни Верес “Форсайт”;
- 14 жовтня - концерт камерної музики, присвячений творчості Й.Брамса за участю лауреата міжнародних конкурсів Миколи Дівіна (м. Київ) та камерного оркестру “Концертіно”;
- 18 жовтня концерт державного заслуженого ансамблю пісні і танцю Вірменії ім.Т.Алтуняна;
- 26 жовтня - вистава Дніпропетровського академічного музично-драматичного театру ім.Т.Г.Шевченка “Шельменко-денщик” Г.Квітки-Основ'яненка.
Фестивалі
З 21 по 23 жовтня в м.Львові пройшов ІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс народної хореографії імені Героя України Мирослава Вантуха. Він проводиться з метою пошуку та розвитку нових форм українського народного танцю. Для участі у фестивалі-конкурсі були запрошені понад 60 аматорських та професійних хореографічних колективів.
Володарем Гран-прі фестивалю-конкурсу став народний хореографічний ансамбль “Пролісок” Кіровоградського обласного комплексу /гімназія-інтернат - школа мистецтв/. Художній керівник ансамблю, народний артист України, професор Анатолій Коротков нагороджений медаллю “Імені Героя України Мирослава Вантуха” за номером 1.
20-23 жовтня в Луцьку пройшов п'ятий міжнародний конкурс “Волинський кобзарик”. У цьому заході взяли участь учні Кіровоградської музичної школи
№ 2 ім.Ю.Мейтуса та посіли третє місце у номінації “Бандурист-співак”.
У Долинській відбувся IV відкритий районний фестиваль-конкурс авторської пісні та поезії “Долинський листопад”.
Наприкінці жовтня в Ялті відбувся міжнародний фестиваль-конкурс мистецтв “Осінні Зорі”. Переможцем в номінації “Академічний вокал” стала наша землячка викладач Кіровоградської музичної школи № 4 Любов Кардаш.
Кіровоградка Анастасія Полонська стала дипломантом першого Всеукраїнського телевізійного дитячого пісенного фестивалю-конкурсу „Соловейко України”.
Захід проходив з 28 по 30 жовтня в Миргороді Полтавської області.
Просвітництво. Художня самодіяльність
З 5 по 7 жовтня в Кіровограді проходив семінар з питань збереження і розвитку народно-сценічного танцю регіонів України.
В семінарі взяли участь голова Національної хореографічної спілки України Мирослав Вантух, голови обласних осередків НХСУ регіонів України, запрошені гості.
В рамках семінару відбулися святковий концерт за участю кращих танцювальних колективів Кіровограда і області, зустріч з керівництвом області, екскурсії до музею хореографічного мистецтва на “Хутір Надія” та інші заходи.
Свято духовного співу ”Молюсь за тебе, Україно” пройшло 8 жовтня в Спасо- Преображенському соборі. Мета проведення заходу - відродження духовності, зміцнення християнських цінностей українського народу.
У заході взяли участь 26 вокально-хорових колективів із 15 районів та міст Кіровограда, Світловодська, а також гості з міста Умані. В рамках свята відбулася презентація виставки робіт майстрів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва”Торжество благодаті, сумління, таланту”. В експозиції було представлено близько 200 робіт 60 майстрів та самодіяльних художників області.
З нагоди 165-річчя міського голови Єлисаветграда Олександра Пашутіна Ленінська районна рада м.Кіровограда разом з громадськістю відзначила
8 жовтня День вулиці Пашутінської. По святковому вбрана вулиця зустріла своїх гостей відкритими музеями, галереями, багато кіровоградських майстрів порадували глядачів виробами виготовленими власноруч: вишиванками і різьбленням по дереву, живописом і гончарством, дитячими іграшками і жіночими прикрасами. Атмосферу свята чудово підтримали виступи муніципального духового оркестру та музичних колективів.
14 жовтня громадськість обласного центру відзначила День українського козацтва. До пам'ятника Б.Хмельницькому були покладені квіти, відбувся мітинг. В урочистостях взяли участь перші особи області та міста. В рамках свята відбулася низка культурницько-історичних та спортивних заходів.
Свято з нагоди Дня козацтва відбулося в селі Кетрисанівці Бобринецького району.
14 жовтня відбулося святкове дійство з нагоди Дня козацтва в Новоархангельському районі на базі Торговицького сільського будинку культури.
В Кіровоградській музичній школі №1 ім.Генріха Нейгауза відбулися традиційні заходи по вшануванню пам'яті геніального музиканта.
Представники кіровоградського ансамблю “Конвалія” повернулися із Всеукраїнських змагань зі спортивних бальних танців, що відбулися в Запоріжжі, з перемогою.
Дві пари: Юрій Гаврилов та Анна Яшина, Євген Яковлєв та Віолетта Найдич підтвердили, що Кіровоград дійсно є танцювальною столицею України, зайнявши на змаганнях перші місця та отримавши кубки.
Фотосправа
В рамках циклу “Моя квітуча Україна” 27 жовтня в ОУНБ ім.Д.Чижевського відбулося відкриття фотовиставки відомих київських фотохудожників “Київ”. Всі бажаючі мали нагоду ознайомитися з незвичним поглядом авторів на нічне місто. Після виставки відбулася презентація книги київського фотохудожника Олега Жарія “Цифровая HDR-фотография и панорамная съемка.”
В книзі автор розповідає історії створення своїх кращих фотографій. Книга оформлена у вигляді яскравого фотоальбома.
Образотворче мистецтво
У приватній галереї Миколи Цуканова “Єлисаветград” експонувалася виставка представників харківської школи живопису Наталії Іванченка і Віталія Бараненка. На виставці представлені пейзажі, портрети, натюрморти.
Музейна справа
У дні святкування 200-річчя від дня народження Ференца Ліста в Кіровограді
відбулося відкриття відновленої скульптором Віктором Френчком меморіальної дошки з барельєфом геніального композитора та виконавця. На відкритті виступили представники управління культури області та відділу культури міста, музиканти.
У художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна з нагоди дня художника експонувалась цікава експозиція “Мистецтво поштової марки”. І це не випадково, бо саме цього року День художника збігся зі святом - Всесвітнім днем пошти, який відзначався 9 жовтня.
У літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбувся вечір пам'яті поета Леоніда Коцаря ”Я співав, як міг, від серця...”. Серед гостей були друзі Леоніда Івановича, його соратники по перу, прихильники творчості.
Обласний художній музей
4 жовтня в обласному художньому музеї з нагоди 116-ї річниці від дня народження Сергія Єсеніна у виконанні актора Кіровоградського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького Юрія Олександровича Жеребцова пролунала літературно-музична композиція “Нерв”.
7 жовтня в обласному художньому музеї в рамках відзначення Дня художника відбулася обласна науково-практична конференція на тему: “Майстри образотворчого мистецтва Кіровоградщини: творчість та творчі постаті”.
Виставки:
- до Дня художника
Виставка презентує усе розмаїття стилів, напрямків, технік творчої палітри митців нашого краю;
- до Міжнародного дня музики
Виставка художніх творів, які презентують образи композиторів, музикантів, співаків;
- до Дня українського козацтва “Лицарі Степової Еллади”.
На виставці представлені роботи на тему козаччини.
Кіровоградський обласний художній музей продовжує свою роботу по пропагуванню образотворчого мистецтва та намагається донести інформацію про прекрасне до найвіддаленіших куточків нашої області. У с.Грузькому в загальноосвітній школі була проведена пересувна виставка на тему “Жанри в образотворчому мистецтві”. Учні, які взяли участь у заході, дізналися багато цікавого про жанри образотворчого мистецтва. Аудиторії були представлені деякі твори кіровоградських художників, як молодих, так і досвідчених, виконані у різноманітних живописних та графічних техніках.
Бібліотечна справа
ОУНБ ім. Д. Чижевського
Масові заходи:
“Все, що нам дарує море” - презентація виставки робіт з мушель Емми Вариводи. На виставці представлено близько 20 робіт.
„Виховання духовної культури особистості на уроках етики в загальноосвітніх навчальних закладах”- семінар вчителів етики Кіровоградського району.
„Проблеми впровадження туристсько-краєзнавчої роботи в навчальних закладах”- семінар вчителів географії.
„Навчання в США: процес вступу та фінансова допомога” - презентація.
До Міжнародного дня людей похилого віку:
“Реінтеграція осіб похилого віку в суспільство: проблеми та перспективи для України” - книжкова виставка;
“Осінній бал моїх років” - книжкова виставка;
До Дня людей похилого віку в Інтернет-центрі відбулося навчання комп’ютерній грамотності літніх людей. Протягом тижня під керівництвом консультантів Інтернет-центру люди поважного віку опановували новітні технології. Кульмінацією навчання стало спілкування літніх людей за допомогою сучасних скайп-технологій з рідними та близькими;
До Дня ветерана:
„Поки пам’ятаємо - живемо” - книжкова виставка;
До Міжнародного дня музики:
„Мистецтво муз ” - книжкова виставка;
До Міжнародного дня захисту тварин:
„Давайте познайомимося” - Орхуський центр - книжкова виставка;
До Дня юриста:
„ Професія - юрист” - книжкова виставка;
До Всесвітнього дня вчителів:
“Ваша праця й любов до дітей - нерозлучні” - книжкова виставка;
До дня українського козацтва:
„Козацькі зорі над Дніпром” - книжкова виставка;
„Європейська слава українського козацтва /козацька педагогіка/”- книжкова виставка;
„Ми - козацького роду нащадки”- книжкова виставка;
“Іменем війська запорозького” - лекція для учнів старших класів;
До Дня працівників харчової промисловості:
„Екологічна безпека продуктів харчування” - книжкова виставка;
До Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників:
„Відлуння війни в пам’яті народній” - книжкова виставка;
Запобігання торгівлі жінками та дітьми:
“Торгівля людьми - сучасна форма рабства” - книжкова виставка;
„Відкриття Нового Світу” - книжкова виставка, тематичне засідання клубу розмовної англійської мови до Дня Колумба, державного свята США;
Презентація виставки, присвяченої 155-річчю від дня народження М.Садовського;
Зустріч з Валентиною Тобілевич - до 70-річчя від дня народження;
„Витинанка” - майстер-клас Олександри Дереновської;
„Декупаж на склі” - майстер-клас Ольги Авдєєвої;
“Виготовлення ляльки - мотанки” - майстер-клас;
„Колоритні мандрівки” - цикл зустрічей;
„Український етикет”- лекція;
„Наша мова предків надбання”- лекція;
Проект “Центр європейської інформації”:
„Регіональний розвиток: роль місцевої громади” - день інформації в рамках Європейського тижня місцевої демократії;
„Європейське цивільне право: роль в становленні демократичного суспільства” - круглий стіл - до Європейського дня цивільного права;
Популяризація літератури з питань мистецтв:
„Шрифт” - книжкова виставка;
Літературний календар:
“Чую вже - тне мене аркуш паперу” - книжкова виставка до 75-річчя від дня народження І.Драча;
„Сонце і слово Івана Драча” - книжкова виставка до 75-річчя від дня народження І.Драча;
“Майстер вічності” - книжкова виставка до 130-річчя від дня народження І.А.Кочерги;
“Лицар національної ідеї” - книжкова виставка до 105-річчя від дня народження І.Багряного;
“Український поет, перекладач, літературний критик” - книжкова виставка до 120-річчя від дня народження Юрія Клена;
„Творчі обрії Сергія Аксакова” - книжкова виставка до 220-річчя від дня народження російського письменника Сергія Аксакова;
Календар мистецтв:
Міжнародний день музики;
120 років від дня народження Бокшая Йосипа Йосиповича, живописця, народного художника УРСР;
260 років від дня народження Бортнянського Дмитра Степановича, композитора, диригента;
100 років від дня народження Крука Григорія Яковича, скульптора;
Краєзнавчий вісник /за сторінками Календаря пам'ятних дат Кіровоградщини на 2011 рік/;
Проект „Повагу та знання - літнім жінкам”:
Проводилися тренінги, лекції, концерти, огляди літератури та перегляди фільмів для літніх жінок.
Регіональний тренінговий центр „Бібліоміст”:
Тренінги „Нова бібліотечна послуга”, „Основи роботи з комп’ютером, пошук в інтернеті”.
Органи місцевого самоврядування” - веб-екскурсії.
„Юридична клініка”- центр безкоштовної консультативної юридичної допомоги соціально-незахищених верств населення.
Презентація інтернет-центрів в рамках Програми “Бібліоміст”: м.Кіровоград,
м.Світловодськ , Долинський район, Олександрівський район, Олександрійський район, Маловисківський район.
ОЮБ ім. О.Бойченка
Масові заходи:
“Гетьманські столиці”- історико-краєзнавча мандрівка;
“Будинок-фантазія” - слайд-бесіда;
“Нова зачіска - нове життя” - слайд-бесіда;
“Спритний кухар” - брейн-ринг;
“Смакуйте здорові, газди гонорові” - слайд-бесіда;
“Без верби і калини немає України” - літературно-музична година;
“Видатні українці в галузі техніки” - слайд-бесіда;
“Квіти для краси і здоров'я” - година прекрасного;
“Зачіска у живописі” - історико-мистецький екскурс;
“Історія книги” - бібліотечний урок;
“Структура бібліотеки. Довідковий апарат. Електронний каталог” - бібліотечний урок;
“Визволення Кіровограда” - відеобесіда;
“Народні месники Кіровоградщини” - літературно-музична година;
“Ф.Ліст і Україна” - до Міжнародного дня музики - кадейдоскоп творчості;
“Кіровоградщина - козацький край” - літературно-музична година;
Інформаційна сесія для представників ГО міста /спільно з ТІМО “Відкриті двері”/;
Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:
“Високе вишиване мистецтво”;
“Іван Багряний - митець і особистість”;
“Іван Кочерга - невтомний трудівник пера”;
“Твір як мистецтво : Іван Драч”;
“Вічні миті творчості” - до Дня художника;
“Тої слави козацької вовік не забудем” - до Дня українського козацтва;
“Календар знаменних дат: П.Пікассо - 130”;
Відбулися засідання клубів за інтересами.
ОДБ ім. А.Гайдара
До Дня вчителя:
“Зі святом, дорогі вчителі” - консультпункт;
До Дня музики:
“Музична планета” - книжкова виставка та огляд літератури;
“Улюблені мотиви” - концерт-зустріч з учнями ДМШ № 1;
До Дня юного художника:
Виставка робіт оригамі;
Виставка та огляд журналів “Юний художник” ,”Ескиз”;
До ювілеїв книг:
“Книги-ювіляри запрошують на гостини” - літературна подорож до 75-річчя написання А.Толстим казки “Пригоди Буратіно” та до 135-річчя написання Марком Твеном роману “Пригоди Тома Сойєра”;
До Дня вшанування пам'яті жертв голодомору, масових політичних репресій:
“Український голокост 1932-33 років”- книжкова виставка;
“Великий голод” - перегляд документального фільму;
Заходи з використанням мультимедійних технологій:
“Гарні манери для малюків” - віртуальний урок;
“Уроки безпеки для малюків” - віртуальний урок;
“З модою через віки” - мультимедійна подорож;
Відбулися засідання бібліотечних клубів.
|