Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за лютий 2012 року)
Загальні питання:
На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1. Про стан виконання обласної програми “Центральний регіон - 2015”
по галузі “культура” у 2011 році.
2. Про стан виконання програми економічного і соціального розвитку у галузі “культура” за 2011 рік.
3. Про стан пам'яткоохоронної справи на території області у 2011 році.
4. Про стан дотримання державними службовцями управління культури і туризму облдержадміністрації законів України ”Про державну службу” та “Про засади і протидії корупції”.
1 лютого в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.І.Чижевського відбулася урочиста церемонія вручення обласної літературної премії ім.Євгена Маланюка.
Лауреатами премії за 2011 рік стали:
- в номінації „Художня література” (поезія, проза, драматургія) - перемогла збірка віршів Олега Попова “Солодкий щем”;
- в номінації „Літературознавство і публіцистика” відзначено Сергія Піддубного за твори “Ілар Хоругин. Влескнига”, “Українські святині та символи”;
- в номінації “Переклад” - перемогу здобула Антоніна Корінь з творами: “Стежками століть”, “Книга переспівів”.
В Кіровоградському машинобудівному коледжі КНТУ ( колишньому земському реальному училищі) відбувся захід, присвячений 115-й річниці від дня народження Євгена Маланюка. Літературно-музичне дійство “Римлянин з Архангорода” підготували для глядачів муніципальний камерний хор під орудою Юрія Любовича та доцент кафедри української літератури КДПУ ім.В.Винниченка Оксана Гольник.
В обласному центрі відбулася урочиста хода центральною вулицею міста та покладання квітів до пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам усіх поколінь з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав і 23-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Демократичної Республіки Афганістан.
Військовослужбовці місцевого гарнізону прокрокували біля меморіалу урочистим маршем та вшанували пам’ять загиблих воїнів-інтернаціоналістів військовим салютом.
Жалобні заходи до 70-х роковин трагедії, яка сталася під час Великої Вітчизняної війни, відбулися у Хащуватому. Тут у 1942 році фашисти розстріляли 1035 євреїв, з них 376 дітей. У мітингу-реквіємі на єврейському кладовищі біля пам'ятного знака жертвам Холокосту взяли участь учні та вчителі місцевої школи, працівники сільської ради, представники громадськості району, підприємств і організацій розташованих на території населеного пункту.
Театрально - концертне життя
В обласній філармонії відбулися концерти:
11 лютого - концерт Валерія Меладзе з новою програмою “Небеса”;
17 лютого - концерт Анастасії Волочкової;
24 лютого - концерт одного з найкращих джазових оркестрів світу Джазового академічного оркестру “Радіобенд Олександра Фокіна” Держкомтелерадіо України.
У Добровеличківському районному Будинку культури відбувся концерт творчих колективів та солістів обласної філармонії “Краю наш, тебе ми прославляємо”. Захід приурочено до святкування Дня захисника Вітчизни.
Вечір творчості Мусліма Магамаєва “Ти моя мелодія” за участю Я.Страшного, камерного оркестру “Концертіно” обласної філармонії та кращих олександрійських виконавців відбувся в Палаці культури “Світлопільський”.
Фестивалі
У Польському місті Санок пройшов сьомий Міжнародний форум піаністів “Бєщади без кордонів”, в якому взяли участь представники Кіровоградського музичного училища.
У Кіровограді пройшов XVII Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних інструментах “Провесінь”.
Традиційно фестиваль проходив в концертному залі музичного училища під патронатом кафедри народних інструментів Національної музичної академії ім.П.Чайковського.
Фестиваль “Провесінь” - це єдиний захід такого рівня в Україні, який об'єднує усі ланки мистецької освіти - від початкової до академічної і на ділі демонструє процес збереження та розвитку традицій музикування на народних інструментах.
Просвітництво. Художня самодіяльність
В обласному центрі народної творчості відкрито виставку майстрів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтв Новомиргородського районного осередку обласного творчого об’єднання “Дивосвіт” - “Мистецтво Новомиргородського краю”.
Презентація робіт народних умільців із Новомиргородського краю співпала з п’ятою річницею створення творчого об’єднання “Дивосвіт”.
Виставка приємно вразила барвами та розмаїттям представлених талантів, яких відзначено грамотами та дипломами управління культури і туризму облдержадміністрації. Серед них роботи з різних видів та технік декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтв.
Традиційне болгарське свято “Тріфан Зарізан” відбулося в приміщенні Вільшанського будинку культури № 2. Його організатором стало болгарське культурно-освітнє товариство “Алфатар”.
Образотворче мистецтво
29 лютого в приватній галереї “Єлисаветград” вперше в Кіровограді відкрилася виставка картин в стилі ню. Її назва ”Я жінка, і, значить я прекрасна” говорить саме за себе. В експозиції представлено понад 50 живописних і графічних робіт українських та російських авторів.
Музейна справа
Обласний художній музей
Лютневі виставки:
- виставка творів відомого художника-земляка Броніслава Домашина (1927 - 2000) - до 85-річчя від дня народження;
- виставка живопису на пушкінську тематику у відділі обласного художнього музею - картинній галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна” до 175-річчя з дня смерті О.Пушкіна;
- виставка робіт декоративно-ужиткового мистецтва “Сонячна ниточка” майстрів клубу народних ремесел ”Ниточка” Кіровоградського районного будинку культури;
- виставка творів члена Національної спілки художників України, заслуженого художника України Наталії Федоренко до 60-річчя від дня народження;
- виставка “Товариства пересувних художніх виставок ХХІ століття” м.Санкт-Петербург;
- виставка до ювілею Т. Яблонської.
Напередодні Дня Святого Валентина співробітники обласного художнього музею провели майстер-клас на базі гімназії № 5. Учні 4-го класу навчились виготовляти “валентинки” у вигляді декорованих сердечок та паперових закладок до книг. Кожен учень мав можливість виготовити приємний і незабутній подарунок для близьких людей до Дня Святого Валентина.
В обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація проекту ”Пишаймося тобою, рідний краю!” На презентації було показано фрагменти восьми документальних фільмів про наших видатних земляків. З 15-го лютого в музеї планується проводити перегляд цих фільмів.
У міському літературно-меморіальному музеї І.Карпенка-Карого відбулися п'яті обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання, присвячені
130-річчю українського театру корифеїв. Цей спільний проект обласної організації Національної спілки краєзнавців, музею та обласного інституту післядипломної педагогічної освітим ім.В.Сухомлинського з кожним роком стає все успішнішим. Адже є високою трибуною для обміну здобутками та відкриттями досвідчених дослідників і молоді.
27 лютого в меморіальному музеї ім.М.Кропивницького відбувся тематичний вечір, присвячений 170-річчю від дня народження видатного українського композитора М.Лисенка. На вшанування його пам'яті учні та викладачі Кіровоградської музичної школи № 3 підготували концерт із творів уславленого композитора. Також учасникам вечора було презентовано музейну виставку “Співець України Микола Лисенко” - про життєвий і творчий шлях митця.
Фотосправа
23 лютого в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.І.Чижевського відкрилася фотовиставка присвячена Запоріжжю. Це шостий цикл із проекту “Моя квітуча Україна”. На виставці представлено 120 робіт. В рамках презентації проведено майстер-клас “Творча фотографія”.
Бібліотечна справа
ОУНБ ім. Д. Чижевського
В рамках програми “Література рідного краю” відбулася зустріч з представниками секретаріату Національної спілки письменників України, автограф-сесія з номінантами та лауреатами обласної премії ім.Є.Маланюка 2011року.
В обласній бібліотеці відбулася презентація книжкового видання „Історичний календар Кіровоградщини на 2012 рік. Люди. Події. Факти” відомого кіровоградського краєзнавця Володимира Боська. Сьомий випуск календаря, як і попередні, містить відомості про ювілеї понад 300 визначних особистостей
як минулих часів, так і сьогодення ( від середини XVIII- го століття до наших
часів), пов'язаних з Єлисаветградським і Олександрійським повітами та сучасною Кіровоградською областю. Історико-краєзнавчі нариси та розвідки розповідають про драматичні долі відомих людей Степової Еллади. Автор зосереджує увагу на унікальній історичній місії регіону: народжувати талановитих особистостей для всього світу.
У презентації взяли участь голова обласної державної адміністрації Сергій Ларін, заступник начальника управління культури і туризму ОДА Валентина Животовська, начальник управління у справах преси та інформації ОДА Євгенія Шустер, працівники закладів культури і освіти області, герої окремих статей календаря.
„Образ бережно хранимый” - літературно-музичні читання до 175-річчя з дня смерті О.Пушкіна. На читаннях звучали вірші великого поета у виконанні молодих акторів Кіровоградського академічного музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького, мелодії у виконанні учнів музичного училища, демонструвався мультфільм, режисера А.Хржановського, створеного за малюнками О.Пушкіна та була презентована фотовиставка „На фоне Пушкина снимается семейство”, організована обласною бібліотекою та „Русским центром эстетического воспитания”.
Колоритні мандрівочки:
“Австралія:природа, культура, події” - презентація проекту фотохудожника, мандрівника Тетяни Перебийніс.
Тематичне засідання клубу розмовної англійської мови “National Freedom Day” - до Національного Дня свободи США.
Предметно-орієнтовані повнотекстові бази даних” - День інформації.
Інформаційно-консультативний гендерний центр:
“Зробимо Кіровоградщину територією рівних можливостей” - лекція-тренінг.
Канадсько-український бібліотечний центр:
“Творчі обрії Уласа Самчука” - огляд літератури.
Орхуський центр:
Презентація виставки робіт учасників конкурсу “Степові джерела”, яка охоплює майже все різноманіття жанрів декоративно- ужиткового та образотворчого мистецтв. На виставці представлені роботи учнів віком від 6 до 18 років.
“Лялька-мотанка” - майстер-клас.
В регіональному тренінговому центрі „Бібліоміст” що діє при Інтернет-центрі
відбулися тренінги:
- „Основи комп’ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет”.
- “Інтелектуальна свобода та доступність інформації в демократичному суспільстві. Етика бібліотечного працівника”.
- „Адвокація бібліотечної діяльності”.
з 20 по 24 лютого відділ документів іноземними мовами разом із Кіровоградським кооперативним коледжем економіки і права ім. М.П.Сая провели тиждень англійської мови.
13 бібліотек області отримають комп'ютерну техніку відповідно до Всеукраїнської програми “Бібліоміст”. Вони перемогли в ході відкритого конкурсу. Оцінювалось розуміння керівництвом закладів потреб громади, спроможність налагодити партнерство з владою та зацікавленість у наданні читачам якісних послуг.
Книжкові виставки:
“Князь духу” - книжкова виставка до 125-річчя від дня народження Є.Маланюка;
“Відгомін мистецьких символів у поезії Є.Маланюка”- віртуальна виставка;
“Відлуння Пушкінської ліри” - книжкова виставка до 175-річчя з дня смерті О.Пушкіна;
“Печаль і радість в ріднім слові” - книжкова виставка до 200-річчя від дня народження Є.Гребінки;
„Великі надії Чарльза Діккенса” - відкритий перегляд до 200-річчя від дня народження англійського письменника;
“Очима художника і мораліста” - книжкова виставка до 200-річчя від дня народження Чарльза Діккенса;
“Стилістика. Лексикологія. Фразеологія.”- книжкова виставка;
“Я люблю, а значить, я живу” - книжкова виставка до Дня Святого Валентина;
“Благословенні будьте, серця рани”- книжкова виставка до Дня Святого Валентина;
“Із чистоти родилось наше слово” - книжкова виставка до Міжнародного дня рідної мови;
“Слово - землі квітучої сад” - книжкова виставка до Міжнародного дня рідної мови;
“Вітчизна - слави й доблесті край...”- книжкова виставка до Дня захисника Вітчизни;
“Менеджмент авіаційного підприємства”- книжкова виставка;
„Що святкує Європа” - цикл книжкових виставок, присвячених національним святам країн ЄС (Естонія) в рамках дії проекту “Центр європейської інформації”;
„Перший український історичний часопис” - книжкова виставка
до 130-річчя з часу заснування щомісячного історико-етнографічного і літературно-художнього журналу “Киевская старина”.
ОЮБ ім. О.Бойченка
На сайті Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім.О.Бойченка розпочато новий цікавий проект “Відомі люди радять почитати”. Мета проекту - популяризувати читання книг серед молоді нашого міста та області.
Масові заходи:
“Спорт єднає покоління” - зустріч зі спортсменами, презентація електронного музею спорту Кіровоградщини;
“Валентинки власноруч” - слайд-бесіда та майстер-клас;
“Під знаком Купідона” - конкурс закоханих пар;
“Служіння суспільству має бути метою життя: О.Пашутін” - година краєзнавства;
”Любов. Страждання. Боротьба і Слово...” (Л.Українка) - літературна година;
“Справжній друг: як його знайти” - конкурс;
“Режисер, актор, драматург Лесь Курбас” - вечір-портрет;
“Чи знаєте ви музику?” - музичний турнір;
“Архітектура старого міста Єлисаветграда” - слайд-бесіда;
“Зачіски ХХ-ХХІ ст.” - слайд-бесіда;
“У світі етикету” - бесіда;
“ІРБІС для читачів: практичні заняття” - бібліотечний урок;
“Історія книги” - бібліотечний урок;
“Дитячі енциклопедії”- бібліотечний урок;
“Видатні математики України” - відеобесіда;
“Ігри, що підкорили світ” (Олімпійські ігри) - пізнавальна програма;
“Відкриваємо Європу” - урок-подорож;
“Кіровоградщина - козацький край” - урок історії;
“Народні месники Кіровоградщини” - урок історії;
“О мово рідна, що без тебе я?” - літературно-музична година;
“Сини степового краю” - літературно-музична година;
“Письменники Розстріляного Відродження” - літературно-музична година;
“Живий куточок” - пізнавально - розважальна година;
“Незламність духу у творчості” - зустріч з О.Андрієнко;
“Вдивляючись в дев'яту роту” - відеоперегляд;
Інформаційна сесія для представників ГО м.Кіровограда ( спільно з ТІМО “Відкриті двері”).
Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:
“Народний автомобіль: ФІАТ”;
“Невтомність пошуку: Є.Гребінка”;
“Життєва позиція: пластовий (скаутський) рух України “;
“Україна спортивна”;
“Ікона як художній і духовний феномен”;
“Театральна філософія Л.Курбаса”;
“Афганістаном зранена душа”;
“Поет своєї епохи” - до 115-річчя від дня народження Є.Маланюка;
“Кращої ніж рідна мова не буває” - до Міжнародного дня рідної мови;
“Захисникам Вітчизни присвячується - до Дня захисника Вітчизни.
Відбулися засідання клубів за інтересами.
ОДБ ім. А.Гайдара
До Дня вшанування учасників бойових дій та виведення військ з
Афганістану:
“Буремні роки Афганістану” - урок пам'яті;
“Воїнів-інтернаціоналістів пам'ятаємо” - літературно-поетична композиція;
До Дня всіх закоханих:
“Епідемія кохання” - музично-ігрове шоу;
“Все в шоколаді” - свято солодощів;
До Дня захисника Вітчизни:
“Бійцівський клуб” - розважальна програма;
До ювілеїв письменників:
“Люди - легенди краю” - книжкова виставка до 115-річчя від дня народження Євгена Маланюка;
“Світ справжнього джентльмена: Чарльз Діккенс” - засідання клубу цікавих відкриттів;
“Чарльз Діккенс: письменник і джентльмен” - книжкова виставка;
“Будуємо замок добрих чарівників Європи” - літературна, мультимедійна відеоподорож - до 75-річчя від дня народження англійського казкаря Л.Керролла;
Відбулися пізнавально-розважальні заходи.
|