[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та
неопублікованими документами за серпень 2012 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1.Про організаційну роботу відділу культури і туризму Компаніївської райдержадміністрації щодо забезпечення діяльності закладів культури клубного типу, бібліотек, музеїв, початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів району.

З 14 по 17 серпня в Національному комплексі “Експоцентр України” (м. Київ) проходила загальнодержавна виставкова акція “Барвиста Україна-2012”. В етнографічній експозиції ”Містечко майстрів” взяли участь народні умільці Кіровоградщини. Усі учасники загальнодержавної виставкової акції були нагороджені дипломами.

Напередодні Дня незалежності України в Кіровограді біля пам'ятника Тарасові Шевченку відбувся урочистий мітинг та покладання квітів з нагоди Дня Державного Прапора та 21-ї річниці незалежності України. Відбулася хода учасників параду вишиванок, котра завершилася на площі Богдана Хмельницького, де були покладені квіти до підніжжя пам'ятника видатному гетьманові. Тут же відбувся святковий ярмарок, на якому можна було не лише придбати дешеві продукти, а й подивитися виступи творчих колективів із районів та міст області. Під час ярмарку відбулися конкурси читців та національних страв, виставка робіт декоративно-ужиткового мистецтва. 24 серпня в парку Ковалівському відбулися спортивно-масові заходи, а ввечері відбувся святковий концерт, що завершився феєрверком.

Клубні працівники області взяли активну участь у культурно-мистецьких заходах до Дня незалежності України. В усіх районах проведено урочистості та святкові концерти, на яких виступили кращі аматорські колективи. Були організовані виставки робіт майстрів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва, конкурсно- розважальні програми, спортивні змагання. Фестиваль народної творчості “Ми - українці” у с. Скопіївка Добровеличківського району зібрав прихильників української пісні. Етнофестиваль “Дика груша” у с.Овсяниківка Кіровоградського району ще раз продемонстрував, що українці вміють як працювати, так і відпочивати. Фестиваль пісенної творчості “Серпневий зорепад”, що відбувся в Олександрійському районі, об’єднав не тільки місцевих прихильників пісні, а й гостей з Петрівського району та Дніпропетрівщини. На свято “Компаніївські гостини” запросили місцеву громаду культпрацівники Компаніївського районного Будинку культури. Святкову програму для жителів смт Петрово підготували працівники районного Будинку культури. До неї увійшли презентація сільських та селищних рад, конкурс “Козацька душа”, різноманітні спортивні розваги. Новоархангельський районний Будинок культури підготував святкові заходи як для малечі, так і для людей поважного віку: відбулися паради маленьких велосипедистів та дитячих візочків, конкурсна програма “Мама, тато, я - дружня сім’я”, вшанування подружніх пар Золоте весілля”. Святкування Дня незалежності України завершилося дискотеками та феєрверками.

У Кіровограді визначено лауреатів премії ім.В.Винниченка. Цьогорічними лауреатами стали:
Віктор Панасович Бурлака, начальник управління каналу Дніпро-Інгулець - за вагомий внесок очолюваного ним підприємства в охорону, відтворення, раціональне використання водних ресурсів України;
Олег Микитович Бондар, редактор відділу газети “Народне слово”- за публікації у 2011-2012 роках, присвячені висвітленню реалізації програми “Центральний регіон-2015”;
Віталій Володимирович Постолатій, краєзнавець - за цикл публікацій про маловідомі сторінки історії часів окупації нашого краю в роки Великої Вітчизняної війни.

Театрально-концертне життя

26 серпня в рамках гастролей у США в українсько-американському Центрі в Філадельфії відбувся виступ Академічного театру музики, пісні і танцю “Зоряни”.

Фестивалі. Конкурси

З 1 по 5 серпня на Львівщині в Турківському районі проходив п’ятий Міжнародний бойківський фестиваль, у якому взяли участь багаточисельні представники бойківських громад і товариств з Росії, України, Білорусії, Польщі. На пісенне свято, головна мета якого відродження народних традицій, збереження й популяризація автентичного фольклору, були запрошені як професійні, так і аматорські колективи. Виступ на фестивальній сцені народного аматорського фольклорного колективу “Берегиня” Йосипівського сільського Будинку культури Ульяновського району супроводжувався бурхливими оплесками й щирими емоціями усіх присутніх. Висока виконавська майстерність, артистизм наших земляків не залишили байдужими нікого.

24 серпня в с.Овсяниківка Кіровоградського району відбувся етнофестиваль “Дика груша”. Кожен із гостей фестивалю мав змогу долучитися і до майстер-класів з вивчення народних танців та ліплення, і до катання на байдарках та змагань з пертягування канату й арм-рестлінгу, до дегустації традиційних українських страв, виготовлених місцевими жителями за старовинними рецептами тощо. Нікого не залишила байдужими виставка декоративно-ужиткового мистецтва. Концертна програма фестивалю за участю молодіжних гуртів, солістів, виконавців авторської пісні подарувала глядачам безліч приємних хвилин спілкування із сучасною та народною українською піснею. “Дика груша” перетворився в справжнє свято духовного оновлення, національного відродження, радості й задоволення.

Фольклорні аматорські колективи Кіровоградщини взяли участь у Всеукраїнському конкурсі фольклорних колективів в рамках Фестивалю народної творчості на Національному Сорочинському ярмарку. Продемонстрували свою майстерність та любов до української пісні народні аматорські фольклорні колективи “Коровайниці” Комишуватського сільського Будинку культури Новоукраїнського району (керівник Наталія Руденко), “Чиста криниця” Новоукраїнського міського Будинку культури №2 (керівник Галина Ковалик), “Надвечір’я” Лозуватського сільського Будинку культури Ульяновського району (керівник Людмила Ротар). Народний аматорський вокальний ансамбль “Червона калина” Маловодянського сільського Будинку культури Долинського району (керівник Віталій Рябець) отримав грамоту за зайняте І місце серед колективів вокально-хорового мистецтва, народний аматорський фольклорний ансамбль “Вишиванка” Суботцівського сільського Будинку культури Знам’янського району (керівник Валентина Делістьянова) - гран-прі серед фольклорних колективів.

24 серпня в с.Скопіївка, Добровеличківського району відбувся фестиваль „Ми українці”. В рамках фестивалю відбулася низка цікавих заходів: концертна програму за участю творчих колективів Добровеличківського районного Будинку культури, спортивні змагання „Козацькі розваги”, конкурс куліша, конкурс вишиванок та виставка виробів декоративно - ужиткового мистецтва.

Кіровоградська писанка зі скловолокна заввишки три метри - учасниця конкурсу на найкращу диво-писанку який був складовою частиною параду вишиванок у Києві, що відбувся в День незалежності України - увійшла до тріумвірату переможців цікавого мистецького етнозмагання. Разом з нашим яйцем-райцем організатори фестивалю визнали гідними звання переможця також гігантські великодні яйця з Івано-Франківська та Сум. Тож призові сто тисяч поділили між трьома містами, ці кошти буде витрачено на мистецькі заходи в названих обласних центрах.

Туризм

У серпні обласне управління культури і туризму запропонувало відвідини культурно-мистецьких заходів туристичного спрямування: виставки майстрів декоративно ужиткового мистецтва “Скарби Прибужжя” (24 серпня, стадіон “Прибужець”, Гайворон); Свята Дня міста (Знам’янка, Міський парк культури і відпочинку, 5 серпня), незалежного етнофолк-фестивалю “Дика груша-2. Живи смачно. Смакуй життя” (с. Овсяниківка, 24 серпня), туристично-етнографічної подорожі “Чумацькі мандри” (с. Обознівка – с. Овсяниківка, 22-24 серпня) та багато інших.

В рамках культурно-мистецької акції “Туристичний вікенд на Хуторі Надія” у серпні відбулася низка заходів: перший етап ТеатрКвесту, виступи творчих колективів Бобринецького районного Будинку культури, Компаніївського районного Будинку культури, Новоукраїнського районного центрального палацу культури “Ювілейний”.

Цікавими були виставки робіт майстрів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва Бобринецького, Компаніївського, Новоукраїнського районів.

Відбулися екскурсії в музеї історії українського хореографічного мистецтва, проводилися майстер-класи.

Участь у культурно - мистецькій акції - це не тільки змога продемонструвати місцеві таланти, а й надати задоволення відпочиваючим.

Музейна справа

У літературно-меморіальному музеї Івана Карпенка-Карого відбулася презентація книги олександрійського поета Анатолія Кримського “Прощення у господа молю”.

22 серпня в Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка “З любов’ю до України”, присвячена найбільшому національному святу нашої державності - Дню незалежності України. Виставку складають роботи учнів Кіровоградської дитячої художньої школи, виконані в техніці батик. Мета виставки - популяризація дитячої творчості, спрямованої на гармонійний розвиток особистості, який стане запорукою подальшої розбудови і процвітання нашої держави.

Обласний художній музей:

16 серпня у відділі музею - картинній галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна” відбулися покази науково-популярних фільмів з мистецької тематики “Марсель Дюшан. Спіралеподібний час. Натурник сходами донизу”, 23 серпня -” Ів. Клейн. Сліди голубої епохи. Антропометрія голубої епохи.”

22 серпня в обласному художньому музеї з нагоди Дня незалежності України відбулося відкриття подорожуючої мультимедійної виставки “Іван Гончар: звитяга одного життя” із Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”.

23 серпня в обласному художньому музеї відбулося відкриття персональної виставки самобутньої художниці, письменниці, співачки, журналіста, телеведучої Анжеліки Рудницької.

23 серпня в обласному художньому музеї екпонувалась виставка до Дня Державного Прапора України.

23 серпня в обласному художньому музеї розгорнуто експозицію до ювілею художника-медальєра, В’ячеслава Васильовича Попова. У творчому доробку В’ячеслава Попова - більше двохсот медалей, на багатьох з яких митець презентує таких непересічних особистостей як Т.Шевченко, Г.Сковорода, В.Стус, І.Гончар, І.Кавалерідзе, В.Сухомлинський, А.Шептицький, Мати Тереза та ін.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім.Д.Чижевського

Масові заходи:

23 серпня в ОУНБ ім.Д.Чижевського з нагоди 21-ї річниці незалежності України відбувся перший Всеукраїнський фотофестиваль „Кіровоградщина”. В рамках фотофестивалю відбулося кілька цікавих заходів: урочисте привітання муніципального камерного хору під керівництвом хорового диригента, Заслуженого діяча мистецтв України, почесного громадянина Кіровограда Юрія Любовича, презентація виставки ретро-фотоапаратів ХІХ-ХХ століть з колекції члена Національної спілки кінематографістів України, члена Національної спілки фотохудожників України, члена Національної спілки журналістів України, Заслуженого працівника культури України, Заслуженого діяча культури Польщі Володимира Мощинського, а також раритетні фото, зроблені цими пристроями, круглий стіл „Історія фотомистецтва та фотожурналістики на Кіровоградщині. Популяризація сучасного фотомистецтва”. В рамках засідання відбулася презентація ексклюзивної фотовиставки „Елисаветградские дамы и кавалеры. Городской салонный портрет ХІХ - нач. ХХ веков” з приватної колекції члена Національної спілки краєзнавців України Юрія Тютюшкіна, відбувся другий фото-майстер-клас, який провів фотограф, журналіст і викладач фотошколи, член НСФХУ Сергій Дубільєр.

30 серпня в Інтернет - центрі ОУНБ ім. Д.Чижевського відбулася презентація книги Віктора Яценка (Вогнедара) “Казки зоряного вітру”. “Казки” Вогнедара - це філософський погляд на те, що робиться навколо нас і в нас самих, книга торкається живої душі, торкається того, що зайве в світі грошей та речей.

Протягом серпня в парку культури та відпочинку „Ковалівському” відбулися виїзди літнього читального залу „Бібліотека під зеленими вітрилами”, де були представлені книги та періодика з фонду бібліотеки, проводились розмови про книги з дітьми та розмальовки. Під час роботи літнього читального залу проводилась реклама послуг бібліотеки.

Канадсько-український бібліотечний центр:
“Мистецтво українців у Канаді” - книжкова виставка;
До Дня Державного Прапора України:
“Символи на фоні історії” - книжкова виставка;
До Дня незалежності України:
“Україна лагідна і мила, водночас велична і проста” - книжкова виставка;
”Українська нація: шлях до самовизначення” - презентація веб-ресурсів;
“Історія України в романах” - презентація виставки;
Освіта - ХХІ століття:
“Немає неталановитих дітей, є нерозкриті дарування” - книжкова виставка;
До Дня авіації України:
“Українська авіація: історія та сучасність” - книжкова виставка;
До 190-річчя від дня народження Юрія Шкрібляка
„Класику українського різьблярства присвячується” - виставка виробів олександрійського майстра різьби по дереву Дмитра Кудрі;
Орхуський центр:
“Екологічно чисте землеробство в Україні” - огляд літератури на сайті бібліотеки та в ЗМІ;
Календар мистецтв:
“Микола Лисенко - збирач пісень на Єлисаветградщині” - книжкова виставка до 170-річчя від дня народження українського композитора;
Книжкова виставка до 225-річчя від дня народження О.Аляб’єва - російського композитора;
Книжкова виставка до 125-річчя від дня народження Г.А.Крушельницької - української співачки;
“Король рок-н-ролу назавжди!” - книжкова виставка - до дня пам’яті Елвіса Преслі;
Літературний календар:
“Внутрішній простір Володимира Базилевського” - книжкова виставка до 75-річчя українського письменника;
“Життєва сага Василя Аксьонова” - книжкова виставка до 80-річчя В.П.Аксьонова, російського письменника;
“Весела і сумна проза” - книжкова виставка до 80-річчя від дня народження В.П.Аксьонова;
“Відданість собі й своєму мистецтву” - книжкова виставка до 145-річчя від дня народження Дж. Голсуорсі;
“Колоритні мандрівочки”:
зустріч з Ларисою Лебедєвою з виступом „Італія в фотографіях”. Всі відвідувачі отримали можливість познайомитись з культурними пам’ятками та архітектурою Італії;
зустріч з Тамарою Недашковською в рамках циклу “Читач, книголюб, бібліофіл”, яка розповіла про роль книги в її становленні як особистості та про свої улюблені видання.

Екскурсія у відділі цінних та рідкісних документів по колекції Олександра Ільїна, яку прослухали 3 вчені-палеонтологи з Каліфорнійського університету (США);
Майстер-клас з виготовлення ляльок бажань. Майстер-клас був проведений народною майстринею Людмилою Кривенко;


В Регіональному тренінговому центрі, що діє при Інтернет-центрі у серпні відбулися тренінги: “Базовий комп’ютер. Інтернет”,“Пошук в Інтернеті”.


ОЮБ ім. О.Бойченка

Були проведені масові заходи:
“Без верби і калини немає України” - слайд-бесіда.
Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:

“Наш стяг у золоті й блакиті” - до Дня Державного Прапора України;
“Символіка незалежної України” - до Дня незалежності України;
“Тебе благословляю, Україно-мати” - до Дня незалежності України;
“Роздуми над творчістю Ю. Яновського”;
“У мандри за істиною” - до 55-річчя від дня народження В.Могилюка;
“Допоки музика звучить” - до 75-річчя від дня народження В.Базилевського;
“Преображення Господнє”;
“WWW: всесвітня павутина”;
“Календар знаменних дат: А. Россіні - 220”;
“Календар знаменних дат: Харківському українському драматичному театру ім. Т.Г. Шевченка (театр “Березіль”) - 90”.

ОДБ ім. А.Гайдара

Клуб літнього читання “Бібліотечне літо
для веселих, кмітливих та невгамовних”:

- “Чарівний світ Уолта Діснея” - книго-кіно-мандрівка;
- “Пригоди Незнайка” - дитячий квест за книгою М.Носова;
- Прем'єри серій книг видавництв:
Белкар-книга “Пізнаємо світ разом”;
Видавництва Грані Т - серії книг “Сучасна дитяча поезія”;
- “Відеохрестоматія” - цикл пізнавальних годин – перегляд фільмів для учнів
6-9 класів за творами шкільної програми;
- Цикл розумних передач, фільмів про тварин і рослинний світ із колекції ВВС;
- Огляди новинок українських періодичних видань.

До Дня незалежності України:

“Незалежна. Соборна. Вільна” - книжкова виставка та огляд літератури;
“Моя країна - Україна” - книжкова виставка;
“Історія України в казках та легендах” - голосне читання книги.

До ювілеїв письменників:

Викладки літератури з циклу “ Сьогодні відзначаємо”:
- до 90-річчя від дня народження українського поета Павла Глазового;
- до 75-річчя від дня народження письменника - земляка В.А.Базилевського;
- до 110-річчя від дня народження прозаїка Ю.Яновського.

 

Фон


Фон

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2012 Webmaster: webmaster@library.kr.ua