[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси
та неопублікова документами за лютий 2013 року)




Загальні питання

В Кіровограді визначено лауреатів обласної літературної премії імені Є.Маланюка. У номінації “Поезія” лауреатом премії стала Юлія Гладир за книгу “Під віями ночі”, у номінації ”Проза” - Юрій Обжелян /посмертно/ за книгу “Останній караван”, у номінації “Публіцистика” - Олег Бабенко за книгу “Самоцвіти степів полинових ”.


15 лютого в обласному центрі відбулася урочиста хода центральною вулицею міста та покладання квітів до пам'ятника воїнам-інтернаціоналістам усіх поколінь з нагоди Дня вшанування бойових дій на території інших держав і 24-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Демократичної Республіки Афганістан.
В урочистостях взяли участь керівники області та міста, мешканці обласного центру, військовослужбовці, студентська та учнівська молодь. Учасники ходи вшанували пам'ять воїнів, які загинули в “гарячих точках” хвилиною мовчання та військовим салютом.
У ці дні в бібліотеках та музеях обласного центру експонувалися виставки творів мистецтва, фотографій, документів та архівних матеріалів, меморіальної, історичної літератури, відбулися зустрічі з учасниками бойових дій.

Президент Російської Федерації Володимир Путін вручив орден ''За заслуги перед Вітчизною'' ІІІ ступеня відомому художнику з кіровоградським корінням Петру Оссовському. Урочиста церемонія відбулася в Кремлі 22 лютого.


Театрально-концертне життя

1 лютого в залі обласної філармонії відбулася балетна вистава “Ромео і Джульєта” за участю зірок Санкт-Петербурзького балету.

18 лютого в обласній філармонії відбувся концерт Грузинського національного балету “Сухішвілі”.

8-10 лютого в обласному центрі відбулися гастролі Миколаївського академічного українського театру драми та музичної комедії з виставами:
оперета “Циганський барон”/Й.Штраус/, комедія І.Нечуя-Левицького “Кайдашева сім'я”, дитяча вистава “Пташиний двір” /І.Ковач/.

У лютому в Кіровограді також відбулися гастролі Житомирського академічного українського музично-драматичного театру ім.І.Кочерги з виставами: трагікомедія “Дуже проста історія”/М.Ладо/, драма І.Франка “Украдене щастя”, дитяча вистава К.Чуковського “Муха-Цокотуха”.

Просвітництво. Художня самодіяльність

В палаці культури ”Ювілейний” розпочалися творчі звіти колективів художньої самодіяльності клубних закладів Новоукраїнського району. Глядачі переглянули різножанрові програми Приютівського, Диминського, Малопомічнянського, Захарівського будинків культури та громадської організації “Захист дітей війни”.

У Кіровоградському машинобудівному коледжі КНТУ відбулося храмове свято придомової церкви цього навчального закладу.
100 років тому цю церкву було відкрито і освячено на честь трьох святителів.
Відтоді обитель в усі часи залишалася під наглядом своїх покровителів - Василя Великого, Григорія Богослова та Іона Златоуста. На святі були присутні викладачі, студенти та міська інтелігенція.

Заповіт Кубрата. Таку назву дали автори документальному фільму, який організація болгар “Нашите хора” презентувала в кінотеатрі “Зоряний” обласного центру. Фільм було знято колективом авторів, і присвячений він повчальній історії, як п'ятеро синів Кагана Кубрата не виконали батьківського заповіту й поділили спадок на рівні частини. І їх по черзі було захвачено ворогом. Так закінчилась велика і водночас коротка історія каганату Кубрата. На території України болгари вшановують місце, де був похований легендарний кан і де знайдено великий клад /більша його частина зберігається в Ермітажі/.

У Вільшанському районному Будинку культури відбулося конкурсно-спортивне шоу ”Нумо, хлопці”, присвячене Дню захисника Вітчизни. Участь у змаганнях взяла шкільна молодь. Всі учасники змагань отримали подарунки.

Музейна справа

2 лютого в обласному краєзнавчому музеї експонувалась виставка предметів з колекції Олександра Ільїна.


5 лютого у відділі обласного краєзнавчого музею, меморіальному музеї М.Л.Кропивницького, відбулася презентація виставки ”Від ярмаркового балагану до мистецтва ХХІ століття”, присвяченої історії українського театру.

Значна частина експозиції побудована на місцевому матеріалі і розповідає про театральну історію Кіровоградщини, видатних митців-земляків М.Кропивницького, родину Тобілевичів та їх послідовників.


8 лютого у ЗОШ №24 відбулася презентація пересувної виставки “Чорний тюльпан”, підготовленої співробітниками обласного краєзнавчого музею.
На виставці представлені експонати, що розповідають про долю наших земляків, які воювали в Афганістані.
Школярі ЗОШ №24 переглянули відеофільм “Мисливці за караваном”.
Виставку створено у рамках заходів до відзначення 24-ї річниці виводу радянських військ з Афганістану.

В обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація книги В.Г.Ноженко та Т.Д.Храпової “Музей як доля”. На захід запрошено ветеранів музейної справи області, більшість з яких працювала у краєзнавчому музеї. Та й автори книги, Ноженко Валентина Григорівна і Храпова Тетяна Дмитрівна, ''музейники'' протягом 40 років.

В обласному краєзнавчому музеї відбулася виставка “Ниточка, що створює дива...”, присвячена шестиріччю клубу “Ниточка”. На виставці можна побачити роботи майстрів клубу та взяти участь у майстер-класах: вишивка стрічками, вузликове мереживо, лялька-мотанка, в'язання.

27 лютого у відділі Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, меморіальному музеї М.Л.Кропивницького, відбувся тематичний захід ''Шевченківські дні у музеї''.
Відвідувачам було запропоновано екскурсію по діючій експозиції ''Мотиви Т.Шевченка в творчості М.Кропивницького'', розповідь про творчий шлях геніального поета та його зв’язок з театром.
У заході взяв участь провідний актор Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького заслужений артист України Валерій Мороз, виконавець ролі Гонти у постановці ''Гайдамаки'' Т.Шевченка на кіровоградській сцені.

15 лютого в літературно-меморільному музеї І.Карпенка-Карого відбулися традиційні VI обласні літературно-краєзнавчі читання.
Цей спільний проект обласної організації Національної спілки краєзнавців України, названого літературно-меморіального музею та обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім.Василя Сухомлинського має на меті висвітлення проблем сучасного краєзнавства, підвищення ролі та авторитету краєзнавчої та пам'яткоохоронної діяльності, популяризацію кращих досліджень у галузі історії, краєзнавства, літературознавства і мистецтвознавства, а також залучення наукових працівників, студентів, учнівської молоді, співробітників інших музеїв до вивчення, дослідження і збереження історико-культурної спадщини рідного краю.

27 лютого в художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна відбулося відкриття виставки живописних творів російських художників - учнів О.Осмьоркіна “Чарівність жіночого портрета”.

Виставка старовинних і сучасних домр експонувалась в музеї музичної культури імені Кароля Шимановського.
Директор закладу Олександр Полячок розповів на відкритті виставки, чим цікава домра, і показав різновиди цього інструмента.
Звучанням цього інструмента могли насолодиться всі бажаючі після відкриття виставки, коли вихованці музичної школи ім.Г.Нейгауза влаштували міні-концерт, на якому звучали домра і бандура.

Обласний художній музей
Виставки:
Експозиція в залі сакрального мистецтва до Дня Святителя Григорія Богослова та ікони Божої матері “Утамуй мої печалі”;
“Образи закоханих” - експозиція до Дня Святого Валентина;
Презентація проекту збереження українських свят ”Сонцеворот” студії “Писанка” Кіровоградського обласного центру дитячої та юнацької творчості та
відкриття виставки “Де пташка не літає, а навесні додому повертає”;
Експозиція ''Юрій Змієборець - захисник рідної землі'', приурочена до Дня захисника Вітчизни;
Експозиція, присвячена 115-річчю від дня народження художника-земляка, відомого живописця і графіка Романа Гершаника;
Творча майстерня - майстер-класи: плетення, квілінг, виготовлення “валентинок”, дизайнерських листівок й оберегів із нагоди Дня захисника Вітчизни;
Театральна вітальня” - музична програма у виконанні студентів Кіровоградського музичного училища та відеопрезентація “Секрет музичності Єсеніна”;
Українські традиції та звичаї” - тематичні програми;
Повість минулих літ” - бесіда, що проводилася в рамках відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі. Лектор - член правління Національної спілки краєзнавців України, голова правління благодійної організації ”Центрально-українська Православна Духовно-Соціальна Академія” Олег Бабенко.
Перегляди науково-популярних фільмів:
“Володимир Маковський”;
“Блаженна Ксенія Петербурзька”;
“Стефан оді Джованіо”, Сасетта. Надвівтар'є у фрагментах. Поліптих для Сан Франческо в Борго Сансеполькро;
“Кохання в мистецтві”;
“Еуфроній. Кубок Геракла та Антея 510 років до нашої ери”;
Перегляд відеопрезентації про життя та творчість Казимира Малевича до 135-річчя від дня народження митця;
“Едуард Мане. Натурниця з чорною кицькою”.

Галерея ''Єлисаветград''

26 лютого відбулася презентація пам'ятних монет, випущених Нацбанком України у лютому 2013 року.

Виставка ''Без бумажки я букашка'' на якій представлені судові документи, розписки, квитанції, довідки та інші документи, свідоцтва, посвідчення тощо. Цікавими є документи, що стосуються життя колгоспників. Особливе місце займають документи часів окупації.


У галереї ''Єлисаветград" з 20 лютого по 2 березня в рамках програми "Нова драма в Єлисаветграді" проходили майстер-класи з драматургії і акторської майстерності.


Фестивалі

В обласному центрі відбувся фестиваль “Монотипія Духу або Легенда про студентське військо”, присвячений бою під Крутами.
Захід відбувся 1 лютого в актовій залі КДПУ ім.В.Винниченка.
Під час фестивалю виступили Валентин Поворозник /Кіровоград/, гурт “Культ” /Кіровоград/ та “Телері” /Київ/.

З 22-27 лютого на базі Кіровоградського музичного училища пройшов Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних інструментах “Провесінь”. Його учасниками були учні 119 музичних шкіл України віком від 8 до 16 років, серед них 37 представників нашої області. В рамках фестивалю відбулися концерти, методичні конференції, майстер-класи відомих педагогів.

Колектив “Екстраверт” зі Знам'янки став лауреатом 1 ступеня IV Міжнародного фестивалю-конкурсу мистецтва та творчості “Музика кохання” проекту “Зірки ХХІ століття”.

10 лютого, в Херсоні відбулися Всеукраїнські змагання зі спортивних бальних танців на Кубок Таврії. Свято спорту, музики та хореографії зібрало найкращих спортсменів України та їх шанувальників.
Місто Кіровоград на змаганнях представляв Народний ансамбль бального танцю ''Конвалія''. Додому кіровоградці повернулися з нагородами.

Бібліотечна справа

Працівники Ульяновської районної бібліотеки для дітей провели для школярів
літературно-історичну подорож “З глибини віків...”, присвячену Міжнародному дню рідної мови. Юні користувачі дізналися про історію цього свята, розвиток української мови. Всі діти отримали заохочувальні призи.

ОУНБ ім. Д.Чижевського

Масові заходи:
Книжкові виставки:
“Рідна мова - Божа благодать” - до Міжнародного дня рідної мови;
“Рідна мова - коріння нації” - до Міжнародного дня рідної мови;
“Геній світової науки” - до 370-річчя від дня народження видатного англійського вченого - астронома, фізика, математика, механіка Ісаака Ньютона;
''Епоха лицарська скінчилась, зостались лицарські серця'' - до Дня захисника Вітчизни;
''Відлуння Афганських гір'' - до 24-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Афганістану;
„Сучасні методи викладання іноземної мови ”;
“Всьому початок є любов” - до Дня Святого Валентина;
„Історію пише кохання”- до Дня Святого Валентина;
„Казка стукає у двері”;
“Чарівництво власноруч”;
Літературний календар:
“Художник світла” - до 140-річчя від дня народження російського письменника М. Пришвіна;
“Поезія, почуття і думки” - до 230-річчя від дня народження російського письменника В.Жуковського;
„Мистецькі символи в поезії Є.Маланюка” - електронна книжково-ілюстративна виставка;
Канадсько-український бібліотечний центр:
“Борис Антоненко-Давидович: людина-легенда, лицар честі і совісті”;
Програма “Здоров'я жінок України”:
“Майбутнє варто планувати” - зустріч з учнями професійного ліцею ім.О.Єгорова з популяризації здорового способу життя;
''Імператоський дім Романових: минуле і сучасність'' - Всеукраїнська виставка, присвячена 400-річчю царственого дому Романових.
На виставці вперше представлені експонати і документи, пов'язані з імператорським Домом Романових, унікальні поштові листівки кінця ХІХ початку ХХ століть з видами міст і курортів Криму, краєвидів Києва, Одеси, Катеринослава та ін.;
“Діалог поколінь” - фотовиставка;
“Мой Лизочек так уж мал…” - виставка лялькових клаптикових ковдр /техніка печворк/, а також скайп-спілкування з майстринями;
Презентація звітної виставки обласної організації Національної спілки фотохудожників України;
Виставка робіт призерів та лауреатів XII Всеукраїнського фестивалю “Архітектура і дизайн - 2012”;
В обласній бібліотеці відбулася святкова програма до дня Святого Валентина.
В рамках свята відбулася низка заходів:презентація виставки Юрія Пісковського “Портрети квітів”, відкриття персональної виставки живопису Андрія Хвороста “Зворотня сторона”, конкурс “Сузір'я симпатій, або Швидке знайомство”, концерт за участю кіровоградського поета, барда Олега Спіньова та студентського театру “Натхнення”. Всі бажаючі могли відвідати майстер-класи з виготовлення “валентинок” у техніці: витинанка, квілінг, орігамі, а також переглянути романтичні фільми про кохання та пограти Kinekt-3D ігри.
“Так ніхто не кохав” - літературно-музична композиція до Дня Святого. Валентина;
“Краєзнавчі студії” за темою: “Історія міст і сіл України. Кіровоградська область” - перспективи перевидання;
“Інформаційні джерела на допомогу правовій освіті” - День інформації;
“Репродуктивне здоров’я” - лекція;
Зустріч з українською письменницею, журналісткою, перекладачкою Лесею Ворониною;
“Твій вихід, королево”' - спортивне свято та урочисте нагородження спортсменів-легкоатлетів, тренерів, суддів, які обслуговують змагання з легкої атлетики;
Лекція-концерт, присвячений 200-річчю від дня народження С.Гулака-Артемовського, українського композитора;
Вечір, присвячений пам'яті вченого-літературознавця, доктора філологічних наук, професора КДПУ ім.В.Винниченка, члена НСПУ Леоніда Куценка. В рамках вечора відбулася презентація книги ”Я обрав свій шлях...”;
“Народе мій, до тебе я ще верну”- літературно-музична композиція, присвячена 75-річчю від дня народження Василя Стуса;
Відеоперегляд, присвячений 70-річчю Раїси Недашківської, української актриси
театра і кіно;
Презентація географічного атласу “Кіровоградська область”. Атлас розробили
викладачі кафедри географії та геоекології КДПУ ім.В.Винниченка у співпраці з відомим в Україні видавництвом ”Мапа”;
Презентація виставки переможців міського фестивалю “Степові джерела” в номінації “Декоративно-ужиткове та образотворче мистецтво”;
Відбулося засідання клубу “Фотограф”;
“Колоритні мандрівочки” - цикл зустрічей;
Засідання клубу розмовної англійської мови:
До Національного Дня Свободи США - ''National Freedom Day'';
До Дня бабака - ''Від античного їжака до американського бабака''. Засідання проводять волонтери Корпусу миру США в рамках проекту ''Вікно в Америку'';
“Вершина пагорба Ірвіна Шоу”- приурочене до 100-річчя від дня народження американського письменника, драматурга, кіносценариста;
Інформаційний центр Гете-Інституту:
“Відкрий Німеччину в своїй бібліотеці” - оголошення конкурсу плакатів;
Центр європейської інформації:
”День безпечного Інтернету” - бесіда-презентація;
Обласний інформаційно-консультативний гендерний центр:
“Гендерна освіта - ключ до демократії” - лекція та перегляд фільму;
Орхуський центр:
„Розвиток екосвідомості” - тренінг;
„Розвиток креативного потенціалу особистості” - тренінг;
“Еколого-психологічний розвиток екосвідомості особистості- тренінг;
Програма „Література рідного краю”:
Творчий вечір і презентація книги “П'ята пора року” Олександра Архангельського - літературознавця, критика, публіциста, телеведучого та письменника;
Тренінги:
Індивідуальні тренінги з комп’ютерної грамотності- регіональний тренінговий центр „Бібліоміст”;
“Гендерна рівність - ознака правової держави”;
“Адвокація: представлення інтересів бібліотек” - тренінг для бібліотекарів Новоукраїнського району;
“Пункт доступу громадян до документів органів влади.

ОЮБ ім. О.Бойченка

Масові заходи:

“Говоримо про любов” - до Дня Святого Валентина- святковий вечір;
“Ти - поруч, і все прекрасно” - конкурс до Дня Святого Валентина, в рамках акції ”Святкуємо разом з бібліотекою”;
“Юні лицарі” - до Дня захисника Вітчизни - турнір, в рамках акції “Святкуємо разом з бібліотекою”;
“Кіровоград “Що за диво - наша мова” - до Міжнародного дня рідної мови;
“Феномен жіночої творчості /Л.Українка, О.Кобилянська, О.Пчілка, М. Вовчок/- виставка-інсталяція.
„Громадянам про органи влади - пошук, доступність, консультування”-
тренінг для користувачів.
ОДБ ім А.Гайдара

До Дня закоханих:
“ На крилах любові” - музичне свято;
“Валентинка Hand-made” - засідання підліткового клубу “АРТ СВІТ” у формі майстер-класу;
До Дня вшанування учасників бойових дій та виведення військ з Афганістану:
Зустріч з учасником бойових дій в Афганістані Сривковим С.Є.;
“Воїнів-інтернаціоналістів пам'ятаємо” - тематична викладка;
До Дня захисника Вітчизни:
“Сильні, сміливі, надійні” - розважальна програма;
“23 лютого - День захисника Вітчизни” - тематична викладка;
До Міжнародного дня рідної мови:
“Мова - духовний скарб нації” - книжкова виставка;
Зустріч з письменницею- землячкою Царук А.П.
“Духу творчого скарбниця” - мовознавча година;
“Як Данусь у Трускавці козакував” - презентація книги;
Пізнавально-розважальні заходи:
Засідання клубу “Великі права маленької людини”. Лялькова вистава “Чарівний ключик в країну знань”;
Креатив- майстерка “Чарівна стрічка” з серії заходів “Веселкова галерея запрошує друзів”;
“Основні правила спілкування” з циклу заходів “Гарні манери для малюків”;
Виставка-персоналія до 140-річчя від дня народження російського співака Ф.І.Шаляпіна з циклу “Ювілей у світовому мистецтві”.


Фон


Фон

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2013 Webmaster: webmaster@library.kr.ua