[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та
неопублікованими документами за липень 2013 року)

 

Загальні питання

У Кіровоградській обласній державній адміністрації відбулося засідання координаційної ради з питань підтримки та розвитку книговидання і книгорозповсюдження в області. Під час засідання йшлося про видані книги у минулому році, про ті, що готуються до друку нинішнього, також координаційна рада визначилася із переліком робіт, що видаватимуться за бюджетні кошти у наступному році.

На черговому засіданні колегії департаменту культури, туризму та культурної спадщини облдержадміністрації були розглянуті питання:

1.“Про стан виконання обласної програми “Центральний регіон - 2015” по галузі культура у І півріччі 2013 року”.

2.”Про стан виконання програми економічного і соціального розвитку у галузі культура у І півріччі 2013 року”.

3.”Про стан виконавської дисципліни, організацію виконання завдань визначених актами і дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, розпорядженнями та дорученнями голови обласної державної адміністрації та реагування на запити і звернення народних депутатів України, депутатів місцевих рад в органах, установах та закладах культури і мистецтв області за І півріччя 2013 року”.

4.”Про стан роботи зі зверненнями громадян, що надійшли до департаменту культури, туризму та культурної спадщини обласної державної адміністрації, закладів культури і мистецтв обласного підпорядкування, відділів (управлінь) культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів у І півріччі 2013 року”.

12 липня департаментом культури, туризму та культурної спадщини було організовано туристичний прес-тур до Новоархангельського району.

Учасники (представники засобів масової інформації та туристичних підприємств) мали змогу відвідати найкращі куточки Новоархангельщини для того щоб познайомити жителів та гостей області з дивами нашого краю та організовувати тури вихідного дня до них.

До маршруту ввійшли наступні об'єкти:

1. Новоархангельський районний краєзнавчий музей;

2. Село Торговиця (місце дослідження археологічної пам’ятки - залишків Золотоординського міста та імовірного місця Синьоводської битви);

3. Заповідне урочище «Зелена брама» - місце жорстоких боїв 1941 року, де відбулось оточення німецькими військами 6-ї та 12-ї радянських армій Південно-Західного фронту;

4. Відвідання «зеленої» садиби «У Мікуліча» (с.Синюха, господиня – Поліщук Лариса Леонтіївна).

З нагоди Дня молоді в області пройшла низка заходів.

В обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім.М.Л.Кропивницького відбулася урочиста церемонія нагородження переможців обласного конкурсу «Молода людина року-2013».

До Дня архітектури України у художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відбулося нагородження лауреатів обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка.

Лауреатами обласної премії стали:

У номінації "Архітектура" - член Національної Спілки архітекторів України Сергій Бурлаченко - за реконструкцію комплексу будівель з прибудовою по вулиці Велика Перспективна, 46 у Кіровограді - будівля ТЦ "Реал";

У номінації "Геральдика та вексилологія" - член Українського геральдичного товариства Сергій Марущак - за розроблення символіки села Бережинка Кіровоградського району;

У номінації "Декоративно-прикладне мистецтво" - заслужений майстер народної творчості України Олександра Пренко - за творчі доробки в техніці килимарства.

З нагоди 1025-річчя Хрещення Київської Русі, Кіровоградська єпархія УПЦ 20 та 21 липня провела в обласному центрі хресну ходу з ковчегом з мощами Святого Апостола Андрія Первозванного, іконою та частинами мощей Святого Рівноапостольного князя Володимира.

З нагоди 1025-річниці Хрещення Київської Русі в обласному центрі відбувся “Круглий стіл” з питань православної церкви. Священнослужителі Кіровоградської Єпархії УПЦ поділилися думками про історичне значення події.

У рамках 1025-ї річниці Хрещення Київської Русі на Олександрійщині відбулися різноманітні заходи. Найбільш помітною і знакової серед них стала церемонії освячення новозбудованої церкви Святого Георгія, що у селищі Приютівці.

20 липня, з нагоди відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі-України, у Бобринці пройшов Єпархіальний фестиваль духовного співу «Славимо Бога рідною мовою».

22 липня кіровоградський муніципальний хор під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України, почесного громадянина Кіровограда Юрія Любовича вітав із 1025-річницею Хрещення Русі святковим концертом усіх вірян і шанувальників хорового співу.

За словами Юрія Любовича, для концерту були відібрані справжні перлини духовної музики.

Театрально-концертне життя

У Кіровограді відбулися гастрольні вистави Львівського академічного музично-драматичного театру ім. Ю.Дрогобича:

7 липня - комедія «Шельменко-денщик» Г.Квітки-Основ'яненка;

9 липня - комедія-фарс «Здрастуйте, я ваша тітонька» Т.Брандона;

В обласному академічному театрі ляльок відбулася прем'єра вистави за п'єсою Михайла Супоніна “Бука”.

Режисери-постановники - актриси театру - заслужена артистка України Вікторія Ставріаніді-Стогодюк та Евеліна Новопашена. Художник-постановник Оксана Шарій.

Просвітництво. Художня самодіяльність

7 липня Кіровоградщиною пройшли масові святкування Івана Купала.

Новгородківщина представляла народні гуляння «На Купала нічка мала», де можна було побачити справжніх русалок, відьму та діда-чаклуна. Концертна програма була наповнена атмосферою чарівності, яка закликала поринути у казково-магічний світ свята Купала. Гарний настрій усім присутнім дарували аматорські колективи та солісти районного, міського будинків культури.

Вільшанський район зустрічав Івана Купала виступами фольклорних колективів, конкурсами на кращий вінок, найдовше волосся та купальськими гаданнями. Вільшанці і гості селища мали змогу скуштувати смачної юшки та переглянути майстер-клас із плетіння вінків.

Новоукраїнський район презентував глядачам прекрасну театралізацію обряду купальських заручин, водіння хороводів та прикрашання квітами Марени. Святкування супроводжувались виступами аматорських колективів міських будинків культури.

Гайворонщина вітала присутніх на районному святі «Купальські забави» пусканням вінків на води Південного Бугу, очищенням від усього лихого кропивою, вогнищем, через які стрибала молодь, хореографічними композиціями від наймолодших учасників та яскравою концертною програмою, підготовленою працівниками районного Будинку культури. Це свято вкотре підтвердило співучість і талановитість гайворонського краю.

На березі річки Синюхи Новоархангельського району розгорнулося театралізоване дійство «Хто вміє віночки вити, той вміє життя любити». Піднесений настрій присутнім створювали головні персонажі - Мавка, Лісовик, Водяник, Відьмася, Вепруня, Болотянка, а також аматорські колективи Новоархангельського районного Будинку культури. Свято завершилося. І тільки вечірні зорі ще довго милувалися красою різнобарвних віночків на тихих хвилях Синюхи.

У Бобринецькому районі відбулося свято сімейної творчості ”Родинне сузір'я”.

Родини презентували свої вірші, пісні, витвори декоративно-ужиткового мистецтва.

Музейна справа

З нагоди 1025-річчя Хрещення Київської Русі в Олександрівському районному краєзнавчому музеї розгорнуто виставку “Православні реліквії Олександрівщини”. На ній представлені старовинні ікони, церковні книги, підручники церковнопарафіяльних шкіл минулого та позаминулого століть, фотографії храмів, що були зруйновані в роки атеїзму, книги на духовну тематику та ін.

У Вільшанському районному українсько-болгарському історичному музеї діяла експозиція “Місцеве самоврядування на Україні. Кроки розбудови”.

У виставковій залі Добровеличківського районного краєзнавчого музею відкрилася персональна фотовиставка Анатолія Ірхи ”Природа рідного краю”.

Обласний краєзнавчий музей

Культурно-мистецька акція “ Туристичний вікенд на Хуторі Надія”.

У відділі обласного краєзнавчого музею- меморіальному музеї Марка Кропивницького відкрилася виставка «Олександра Кропивницька - славна донька славетного корифея». Вона розповідає про творчий і життєвий шлях талановитої співачки, артистки опери і оперети, педагога.

Фотовиставка “Золотими стежками Кіровоградщини” та “Українці: життя без прикрас” (роботи членів обласної спілки фотохудожників).

Обласний художній музей

Виставка дипломних робіт студентів КДПУ ім.В.Винниченка;

Бесіда «Послання І.Вишенського: Людина і її християнські чесноти» до 1025-річчя Хрещення Київської Русі;

«Діяння Святого Рівноапостольного князя Володимира” - бесіда.

Експозиція до Дня Cвятих Першоверховних Апостолів Петра і Павла;

Експозиція до 1025-річчя Хрещення Київської Русі;

Виставка до Міжнародного дня Дніпра;

Експозиція до вшанування пам'яті краєзнавця і етнографа Павла Захаровича Рябкова;

Благодійна виставка-аукціон робіт родини Ачкасових. Гроші виручені від продажу картин підуть на лікування Владислава Ачкасова;

Показ фільму “Поэты и музы Серебряного века. Владимир Маяковский. Желтая кофта и «пощечина общественному вкусу»'';

«Но меня не осудят, но меня не облают, как пророку цветами устелят мне след...» - експозиція до 120-річчя від дня народження В.Маяковського;

Творчий вечір пам'яті В.Маяковського;

”... Я в серці маю те, що не вмірає!...” - експозиція до 100-річчя з дня смерті Лесі Українки;

Персональна виставка художніх творів Віктора Осипенка;

Акція “Запроси друга у музей!” - до Міжнародного дня дружби.

Фестивалі

У болгарському місці Обзор проходив Міжнародний фестиваль дитячої творчості “Морський коник”. У фестивалі взяв участь хореографічний ансамбль “Веснянки” (керівник Ю.Бурлака) з Новгородківського району та отримав кубок за перше місце. Першими стали і вихованці вокального класу Новгородківської районної школи мистецтв.

В Ульяновському РБК відбувся фестиваль”Від роду до народу”. Обдаровані діти з багатодітних сімей організували виставку ”Таланти мого роду”, де були представлені вироби з бісеру, картини та вишивки. Після урочистостей відбувся концерт за участі дітей та солістів РБК.

В Долинській відбувся п'ятий фестиваль бардів. У фестивалі взяли участь 25 виконавців авторської пісні з Кіровограда, Кривого-Рога, Дніпродзержинська, Нової Каховки, Скадовська, Києва, Апостолова, Москви.

З 22 по 28 липня в Білостоці (Республіка Польща) проходив Міжнародний фестиваль музики, мистецтва і фольклору, у якому взяли участь 26 творчих колективів із 12 країн світу. Україну представляв на фестивалі ансамбль “Пролісок”, який очолює Анатолій Коротков. Колектив отримав гран-прі Міжнародного фестивалю.

Народний художній колектив України, театр танцю “В гостях у казки” здобув гран-прі ІХ Міжнародного фестивалю «Охридські хвилі», що проходив у липні в Македонії.

У рамках Дня родини в оздоровчому таборі “Дружба” у селі Войнівці Олександрійського району відбувся пісенний фестиваль творчих родин ”Щаслива родина, міцна Україна”.

Образотворче мистецтво

Картинная галерея “Елисаветград”

Виставка художника Олександра Бистрякова;

Виставка американської художниці українського походження Крістіни Катракіс.

Фотовиставка “50 найкращих світлин журналу “National Geographic”.

Туризм

В Олександрівському районі пройшов чемпіонат України з пішохідного туризму серед юніорів та чемпіонат України з велосипедного туризму. Відкриття проходило в лісовому масиві поблизу села Бірки. На Змагання зібралися найкращі туристичні загони майже з усіх областей України, Криму, Києва, Сімферополя.

Бібліотечна справа

У Новоукраїнській центральній районній бібліотеці для дорослих відбувся круглий стіл “Щаслива мить материнства”.

ОУНБ ім.Д.Чижевського

31 липня -1 серпня на Міжрегіональному бібліотечному ярмарку «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє», що відбувся у Вінниці, були презентовані 4 проекти ОУНБ ім.Д.Чижевського – «Голоси з війни», «Єлисаветградський абрис. Персони українського театру», «Публічні бібліотеки - мости до електронного урядування», «Турбота про жінку - впевненість у майбутньому». Дані проекти отримали ІІ місце та подяку за участь у ярмарку.

До Дня архітектури України

«Мистецтво античних міст Північного Причорномор’я» - книжкова виставка;

Канадсько-український бібліотечний центр

До національного свята Дня Канади

«Під покровом Всевишнього: релігійні погляди українських канадців» - презентація книжкової виставки;

До Дня Хрещення Русі

«Різдво і сонця, й Бога, і душі» - книжкова виставка;

До Дня незалежності США

Книжкова виставка, тематичне засідання клубу розмовної англійської мови

«Наррy Birthday USA»;

Календар мистецтв

75 років від дня народження Леся Танюка, українського режисера, театрознавця;

120 років від дня народження Данила Демуцького, українського кінооператора;

Літературний календар

«Сонце всесвіту мого» - книжкова виставка до 80-річчя від дня народження

Є.Євтушенка, російського поета;

«Я знаю силу слов, я знаю слов набат» - книжкова виставка до 120-річчя від дня народження В.Маяковського, російського поета;

«Єлисаветградські традиції» - огляд літератури та бесіда;

«Національний день хот-дога» - тематичне засідання клубу розмовної англійської мови;

Інформаційно-консультативний гендерний центр

«Домашнє насильство. Як захистити себе» - огляд літератури;

Краєзнавчі студії

«Кому повідаю печаль мою» - до 133-річчя від дня народження В.Винниченка;

Перегляд і обговорення документальних та художніх фільмів про життя й творчість письменника;

Зустріч з кандидатом історичних наук Віталієм Крижанівським на тему:

«З історії Єлисаветградського самоврядування»;

До Дня Державного Прапора України

«Символи держави» - книжкова виставка;

«Графічна експресія у техніці колаж» - майстер-клас від Ірини Зантарії;

«Лялька-мотанка» - майстер-клас;

Майстер-клас від Ольги Коломієць з виготовлення «Кутасиків» (китиці для прикрашання одягу);

«Гортаючи сторінки улюблених книжок» - відкритий доступ;

«Як грамотно використовувати Kindle та iPad» - індивідуальні тренінги;

В парку культури і відпочинку «Ковалівський» в рамках роботи літнього читального залу «Бібліотека під зеленими вітрилами» працівниками бібліотеки було організовано проведення дозвілля для мешканців міста;

Відбувся підсумковий семінар за проектом «Турбота про жінку - впевненість у майбутньому», участь у ньому взяли представники 9 районних інформаційних центрів;

Відбувся регіональний семінар блогерів та регіональний круглий стіл «Сучасні методики правозахисту он-лайн» за програмою «Голос людини з інвалідністю он-лайн» спільно з громадською організацією «Фундація прав людини». Захід відвідали лідери громадських організацій людей з інвалідністю, користувачі соціальних мереж, блогери та журналісти місцевих ЗМІ.

Клуб інтелектуальних ігор

Шахові турніри;

«Підкорення інтелектуальних вершин» - книжкова виставка;

Індивідуальні тренінги для слухачів Вищої народної школи на тему: «Основи комп`ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет»;

Кіноклуб «Арт-хаус»;

Кіноклуб «KINOЖЗЛ»;

«Колоритні мандрівки» - цикл зустрічей;

Презентація художнього короткометражного фільма ”На роздоріжжі” - творчий проект авторської кіностудії “Спалах” за підтримки телестудії “ Energy-TV”.

ОЮБ ім. О.М.Бойченка

Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:

«Архітектурні перлини України» - до Дня архітектури України;

«Храми України» - до Дня Хрещення Київської Русі;

«Канікули з книгою-2013»;

«Сторінками нашої історії» - виставка-вікторина;

«Декларація про державний суверенітет - перший крок до незалежності України»;

«На літературних перехрестях» (В.Барка);

«Феномен творчості Є.Євтушенка»;

«Християнство в духовному житті народу»;

«Книги, як парашути, корисні, коли відкриті»;

«Королівство Галини Пагутяк»;

«Кіровоградщина в особах»;

«Чай: історія та філософія»;

«Я - поет» - до 120-річчя від дня народження В.Маяковського;

«Календар знаменних дат: Л.Танюку - 75».

ОДБ ім.А.Гайдара

Клуб літнього читання « Бібліотечне літо для веселих, кмітливих та невгамовних»:

«Моя маленька енциклопедія» видавництва «Егмонт Україна»;

«Обережно: дівчатка» видавництва Старого Лева;

«Сучасна дитяча проза» видавництва Грані-Т;

Ігрова програма «Незвичайні пригоди в країні Ласунів»;

Медіа-подорож «Чарівний світ Уолта Діснея»;

Презентація журнальної виставки «Журнальні спокуси - читати із насолодою»;

Мультимедійна презентація - «У світі духовних інструментів»;

«Книги, що дарують радість» - книжкова виставка;

«Чудеса світу» - віртуальна подорож;

«Пензлем створена краса» - виставка книжкових ілюстрацій;

«Найкарколомніші будинки» - електронна презентація;

«Квіти відкривають таємниці - віртуальна подорож;

Цикл пізнавальних годин «Відеохрестоматія»;

«Князь Володимир - Хреститель Київської Русі» - книжковий дайджест;

«Ура новинки» - книжкова виставка;

«Найнебезпечніші змії» - перегляд фільму з колекції ВВС.

 

 

 

Фон


Фон

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2013 Webmaster: webmaster@library.kr.ua