Хроніка культурного життя Кіровоградщини (оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими документами за вересень 2013 року)
Загальні питання
20 вересня в обласному центрі з нагоди Дня партизанської слави відбулося урочисте покладання квітів до Вічного вогню на меморіальному комплексі
«Фортечні вали». Партизанів і підпільників вшанували керівники області та міста, молодь, представники трудових колективів.
21 вересня Кіровоград відсвяткував День міста. В рамках святкування відбулися: Центрально-український музейно-уристичний фестиваль, виставки місцевих виробників, фестиваль гарбузової каші, майстер класи ковалів та гончарів у «Містечку майстрів», алея майстринь-вишивальниць «Рушникове диво», виступи вихованців музичних та спортивних шкіл, фотовиставка, відкриття у сквері навпроти Кіровоградського академічного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького фонтану «Наталка Полтавка», відкриття оновленої «Дошки пошани», святковий концерт на площі Кірова. Не обійшлося і без рекордів. Кіровоград представив плачинду-рекордсменку, вага якої сягає 259 кілограмів. Рекорд був офіційно зареєстрований.
Театрально-концертне життя
25 вересня в обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького відбулася прем'єра вистави «Хазяїн» І.Карпенка-Карого, якою кропивничани відкрили новий театральний сезон.
Режисер-постановник - Євген Курман.
З 4 по 9 вересня академічний театр музики, пісні і танцю «Зоряни» Кіровоградської обласної філармонії взяв участь у міжнародному фольклорному фестивалі Encuentro Internacional de Folklore Ciudad de Zaragoza в місті Сарагоса (Іспанія).
Просвітництво. Художня самодіяльність
24-26 вересня на базі обласного Центру народної творчості відбувся семінар керівників аматорських театральних колективів та методистів з театрального жанру районних будинків культури.
Музейна справа
У відділі «Велика Вітчизняна війна» Добровеличківського районного краєзнавчого музею пройшла година пам'яті «Партизанський рух на Добровеличківщині: відомі і невідомі сторінки», фотопрезентація «Підпільний і партизанський рух на території району».
Обласний краєзнавчий музей
Виставка «Дерево життя»;
Фотовиставка «Золотими стежками Кіровоградщини»;
Вечір пам’яті релігійного мислителя, історика і філософа протоієрея Георгія Васильовича Флоровського (1893-1979). В рамках вечора експонувалась виставка «Вірую і знаю. Г.Флоровський».
Меморіальний музей М.Кропивницького
Виставка «Старе місто з юною душею»;
Зустріч у літературно-музичній вітальні за участю Анни Баканової-Подурець, поетеси, члена Спілки письменників Росії, лауреата літературних премій ім.А.П.Чехова, ім.А.С.Грибоєдова, ім.С.Єсеніна, лауреата конкурсів: «Всенародная поэзия России», «Звёздная строфа», її доньки співачки Юлії Арапової та онуків Олега та Катерини Арапових, виконавців українських пісень та пісень народів світу.
Художньо-меморіальний музей О.Осмьоркіна
«Місто. Простір світла» - фотовиставка Олександра Шулешка;
Виставки: «За покликом душі», «Веселкові барви»;
Експозиція творів лауреатів премії ім.Я.Паученка.
Обласний художній музей
Виставка творів художника-земляка Сергія Дриги;
“Фронт за лінією фронту” - виставка до Дня партизанської слави;
Відкрито експозицію на честь 170-річчя з дня народження славетного єлисаветградця, видатного військового діяча, науковця, літератора та етнографа Миколи Гродекова;
Експозиція до 165-річчя М.Завадського, видатного педагога, директора Єлисаветградського земського реального училища;
Показ науково-популярних фільмів “Тіціан. Спогад про Аркадію. Концерт на природі” та “П.Оссовський” із серії ”Третьяковка - дар безцінний. Парад зірок”;
В музеї відбулася зустріч з нашим земляком народним художником України Анатолієм Горбенком. Під час зустрічі поважний гість передав до фондів обласного художнього музею дві роботи - малюнки-портрети Анатолія Горбенка, виконані відомим українським художником Святославом Божієм у 1975-1983 роках;
Виставка однієї картини, присвячена 185-ій річниці з дня народження видатного російського письменника Льва Толстого. Автором роботи “Толстой у Марії Заньковецької” (1951) є наш земляк, учасник Великої Вітчизняної війни, член Спілки художників Радянського Союзу Володимир Федоров;
“Десята муза Кіровоградщини” - презентація книги заслуженого журналіста України, мистецтвознавця Броніслава Куманського в рамках роботи літературної вітальні;
Виставки художніх творів за підсумками проведення мистецької акції - пленеру «Кіровоградщина - очима художників» у Добровеличківському районі до Всесвітнього дня туризму та Дня туризму в Україні;
Фотовиставки «Золотими стежками Ексампею» до Всесвітнього дня туризму та Дня туризму в Україні;
24 вересня в Національному художньому музеї України відбулася урочиста презентація триптиху «Степова Еллада» Петра Оссовського, переданого митцем до фондового зібрання НХМУ. Захід відбувся за участю славетного земляка, народного художника СРСР, лауреата Державної премії СРСР, Міжнародної премії ім.М.Шолохова, Дійсного члена Російської академії Мистецтв Петра Павловича Оссовського.
Картинна галерея “Єлисаветград”
Виставка донецького художника Юрія Зорко. Представлено біля 40 робіт відомого майстра;
Творчий вечір поета Єфима Авруцького;
У галереї відбулася презентація безцінних документів, які займуть гідне місце в музейних фондах державного заповідника «Хутір Надія» і дадуть початок формуванню нового експозиційного простору, що буде створений у відреставрованій Батьківській хаті меморіальної садиби.
Ці експонати є рукописною історією врятування і відродження культурної святині нашого краю, становлення музею і заповідника. Серед них автографи Софії Тобілевич, Максима Рильського, Тереня Масенка, Софії Короленко, Олени Петляш-Барілотті, Зіновія, Петра, Назара та Романа Тобілевичів, листи і чернетки самого Андрія Юрійовича Тобілевича – фундатора і першого завідувача музею-заповідника.
Фестивалі
На Кіровоградщині відбулося 43 Всеукраїнське свято театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти».
Фестиваль був присвячений постаті корифея українського театру - Івану Карпенку-Карому, тому всі вистави в рамках свята були поставлені за його творами. Упродовж п'яти днів кіровоградці та гості міста могли побачити вистави у виконанні артистів обласних театрів з Кіровограда, Черкас, Сум, Миколаєва, а також « Молодого театру» і «Театру на Подолі» з Києва.
Традиційно святкування почалося на території музею-заповідника «Хутір-Надія», де впродовж багатьох років жив і працював знаний український драматург, актор, режисер і театральний діяч - Іван Карпович Тобілевич ( Карпенко-Карий).
Уся територія заповідника була насичена театралізованими дійствами, виставками майстрів декоративно - ужиткового мистецтва та музейними експозиціями. Грамотами та цінними подарунками були відзначені переможці цьогорічного 54-го обласного огляду-конкурсу аматорських театральних колективів «Театральна весна Кіровоградщини». В рамках фестивалю відбувся ярмарок талантів, де співали, танцювали і декламували уривки з творів. Родзинкою святкування стала книжкова виставка «Слово Степової Еллади» з творів місцевих поетів та письменників.
А завершило святкування театральне дійство «Український Мольєр» за участю акторів Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Л.Кропивницького та театрів - учасників свята, а також святковий концерт Київського академічного обласного музично-драматичного театру імені П.К.Саксаганського.
З 27 вересня по 1 жовтня у Кіровограді відбувся XI музичний фестиваль
ім.К.Шимановського. В рамках фестивалю виступили провідні піаністи з Англії,
Росії, Австрії, відбулася міжнародна наукова конференція «Родина Блюменфельдів:на перехресті культур» (до 150-річчя від дня народження видатного композитора і педагога), експонувалась виставка «Єлисаветградська музична родина Блюменфельдів». Серед фестивальних подій - творчі зустрічі, покази документальних фільмів, виставки та ін. Заходи проходи у приміщеннях музичного училища, бібліотеки ім.Д.Чижевського, музичних шкіл.
Учні та викладачі кіровоградської музичної школи № 2 ім.Ю.Мейтуса взяли участь у ХІ міжнародному фестивалі-конкурсі «Славянский венец», що відбувся в Болгарії, де зайняли перші місця. Також оргкомітет фестивалю-конкурсу нагородив Кіровоградську музичну школу № 2 ім.Ю.Мейтуса спеціальним дипломом та Великим кубком журі.
27-29 вересня в Кіровограді пройшов фестиваль “Країна танцю”. Фестиваль об'єднав представників всіх танцювальних стилів: від народних і класичних танців до джаза і хіп-хопа.
Кіно
Документальний фільм «Вони боролися до загину» презентував у Кіровограді народний депутат Ярослав Федорчук («Батьківщина». Фільм розповідає про Холодноярську республіку і національно-визвольні змагання українців.
Туризм
27 вересня з нагоди відзначення Всесвітнього дня туризму та Дня туризму в Україні за організаційної підтримки департаменту культури, туризму та культурної спадщини обласної державної адміністрації та туристичних підприємств області («Форте-В», «Супутник-Кіровоград», «Мелодія-тур», «Фортеця», «Веста-М») було проведено акцію для всіх бажаючих - безкоштовні пішохідні, автобусні та тролейбусні екскурсії по місту Кіровограду за напрямками: загальна оглядова екскурсія, екскурсія «Історичною лінією», «Кіровоград авіаційний» тощо.
Протягом шести мандрівок екскурсійні маршрути відвідали більше 300 осіб. Приємно відзначити широке коло категорій туристів, тому що серед учасників були і школярі, і молодь, і люди пенсійного віку.
Бібліотечна справа
Призером національного конкурсу « Бібліокінофест» став фільм Кіровоградської міської бібліотечної системи «Життя в стилі вело». Автори Світлана Барамба, Лариса Залевська, Ігор Подвалихата.
ОУНБ ім. Д.Чижевського
До Дня знань
“Знання - це скарб, а вміння вчитись - ключ до нього” - відкритий перегляд;
«День першокурсника» - День інформації;
До Дня підприємця
“Підприємництво в національному господарстві” - книжкова виставка;
Літературний календар
„Пісні високих гір” - книжкова виставка до 90-річчя від дня народження
Р. Гамзатова, аварського поета, письменника, публіциста, політичного діяча;
До Міжнародного Дня письменності
„Діалектика сучасної освіти” - книжкова виставка;
Календар мистецтв
155 років від дня народження Наталії Ужвій, української актриси театру і кіно;
До 250-річчя відкриття мельгунівського скарбу
“Слідами минулого“ - книжкова виставка-презентація;
До Дня українського кіно
“Класики української анімації“ - слайд презентація;
Центр європейської інформації
“Країни Європи: знати, відчувати, захоплюватися: Австрія” - цикл книжкових виставок;
Орхуський центр
До Міжнародного дня збереження озонового шару
“Збережемо красу природи” - акція зі створення зеленої зони в Орхуському центрі бібліотеки;
До Всесвітнього дня туризму
“Індустрія гостинності” - презентація книжкової виставки;
“Туристична індустрія України” (ЗМІ) - огляд літератури;
„Розвиток екосвідомості” - тренінг;
До Дня Конституції США
„Перша в світі Конституція” - тематичне засідання клубу розмовної англійської мови;
До Дня партизанської слави
“Тільки пам'ять не сивіє” - книжкова виставка;
„Їхня слава невмируща” - відкритий перегляд;
До Дня міста
Військово-історична мініатюра Володимира Крутоуса;
„Віртуальні мандрівки рідним краєм” - веб-презентації;
Веб-презентація «Віртуальні мандрівки рідним краєм»;
Програма забезпечення захисту та безпеки туристів
“В полоні барвистих мандрівок” - книжкова виставка;
До Дня усиновлення
„Знайди мене, мамо” - книжкова виставка;
Інформаційно-консультативний гендерний центр
“Скажи насильству - Ні!” - презентація книжкової виставки;
До Європейського дня мов
„Мовне розмаїття Європи” - відкритий перегляд;
Краєзнавчі студії
«70 років форсування Дніпра». Зустріч з кандидатом історичних наук Олександром Чорним та директором Світловодського краєзнавчого музею Віктором Сєргєєвим;
До Дня туризму
„Збираймося в похід” - виставка-панорама;
До 100-річчя від дня народження Стенлі Креймера (Крамер) (1913–2001), американського кінорежисера, продюсера
“Той, що не схилив голови” - книжкова виставка, тематичне засідання клубу розмовної англійської мови;
До Всеукраїнського дня бібліотек
“Книги - діти розуму” - відкритий перегляд;
“Нові надходження за 2013 рік” - відкритий перегляд;
“Загадковий світ бібліотек” - вебвікторина для школярів;
День відкритих дверей;
Виставка енциклопедичних словників;
«Мистецтво скіфів” - книжкова виставка;
“Скарбниця віків” - книжкова виставка;
„В світі художньої бібліографії” - книжкова виставка;
“Не бійтесь заглядати у словник. Це пишний яр, а не сумне провалля” - книжкова виставка;
Засідання клубу «Фотограф» спільно з НСФХУ;
“Готельний та ресторанний бізнес в сучасних умовах” - книжкова виставка;
«Товарознавство продовольчих та непродовольчих товарів та митна справа» - огляд літератури;
„Основи комп'ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет” - тренінги для слухачів Вищої народної школи;
„Як грамотно використовувати Kindle та iPad” - індивідуальні тренінги;
„Лялька-мотанка” - майстер-клас;
Майстер - клас з виготовлення ляльки-мотанки «Бабка Йожка» від Людмили Кривенко;
«Сашико - традиційна японська стібка» - майстер-клас від Ірини Кудревич;
«Арт-хаус» - кіноклуб;
«KINOЖЗЛ» - кіноклуб;
„Колоритні мандрівки” - цикл зустрічей;
„Центральна бібліотека: модернізація в контексті часу” - підсумки обласного конкурсу бібліотечних інновацій;
Презентація ІV експериментальної виставки «Психология и искусство» художника І.Нейгера та психолога О.Ткаченка;
Концерт переможців міжнаціонального конкурсу «Мир семьи» за участю Анни Баканової-Подурець;
В парку культури і відпочинку «Ковалівський» працював Літній читальний зал «Бібліотека під зеленими вітрилами» та майстер-клас від Ольги Коломієць;
«Види кераміки. Формоутворення в кераміці» - відкрита лекція Л.Кулинич;
Відкриваючи Україну. Вилкове» - фотовиставка Гліба Цуканова;
«Танець між небом і землею» - презентація книги В.Похиленка;
В рамках Всеукраїнського фестивалю української новелістики спільно з обласною організацією НСПУ відбулись наступні заходи:
- екскурсія до відділу рідкісних і цінних документів;
- круглий стіл «Українське оповідання в контексті світової новелістики» у відділі краєзнавства;
«Єлисаветград. Легенди. Перекази» - екскурсія до виставки;
Показ фільму «Українська анімація для дорослих» мультиплікаційної студії Київнаукфільм;
Презентація акції по збору батарейок спільно з Кіровоградським обласним управлінням «Кіровоградекоресурси»;
Тренінг «Здоровий спосіб життя».
«Вальс цветов от Майи Полищук» - виставка;
Відкриття першого сезону театру авторської пісні. Концерт за участю О.Лазарєва та Н.Косяк.
В Гендерному центрі - тренінги з читання шрифтом Брайля з тифлопедагогом Івановим Ю.П.;
Інтернет-Центр - тренінг «web-2.0»;
«Ельворті благодійники Єлисаветграда» - лекція П.В.Босого;
Польський культурний центр
Прес-конференція по результатам серії тренінгів з основ громадянської журналістики;
«Адвокація в бібліотеці» - тренінг в Регіональному тренінговому центрі «Бібліоміст»;
Презентація художньої виставки Павла Пузиря «Абстрактна країна»;
Засідання Кіровоградського обласного об’єднаного товариства «Просвіта»;
«Єлисаветградська музична родина Блуменфельдів» - відкриття виставки в рамках XI музичного фестивалю ім.Кароля Шимановського;
21 вересня бібліотечні працівники взяли участь у загальних урочистостях до Дня міста: був проведений майстер-клас від Вікторії Пухинди «Виготовляємо сувеніри своїми руками», виставка ретро-журналів мод, презентація на інформ-стенді нових бібліотечних послуг і розповсюдження рекламних матеріалів бібліотеки «Бібліотечні проекти - громаді», інтерактивне опитування побажань жителів та гостей міста «Мої мрії - моєму місту», майстер-клас з видів зав’язування шарфів «Елегантність по-єлисаветградськи»;
27 вересня працівники бібліотеки взяли участь у Всеукраїнському святі театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» на «Хуторі Надія». В рамках виставки «Слово степової Елади» презентувалася книжкова виставка до 75-річчя утворення Кіровоградської області, а також проводилась гра «Театральне лото».
ОЮБ ім. О.Бойченка
«Кіровоград і Вологда: маршрутами пам’яті» - вебмарафон;
«Кіровоград і наше місто, наша гордість» - День краєзнавства;
«Бібліотека і молодь: зустріч на перехресті знань» - вулична акція до Дня знань;
«Бібліотека: книги - найкращі ліки» до Всеукраїнського дня бібліотек - вулична акція;
День відкритих дверей до Всеукраїнського дня бібліотек;
«Бібліотекар на час» - дублер-шоу до Всеукраїнського дня бібліотек;
«Анатолій Каретний - людина і поет» - презентація книги А.Каретного «Гравитация любви»;
«Кіровоградщина - козацький край» - літературна вікторина;
«Знай свій край!» - мультимедійний журнал;
«Ера таксі» - калейдоскоп цікавих автофактів;
«Енциклопедія пішохода» - слайд бесіда-вікторина;
«Спом’янімо славу Крутів» - слайд-бесіда;
«В.Сухомлинський: «Серце віддаю дітям» - бесіда;
«Лялька-мотанка» - майстер-клас;
«Прикраси з бісеру» - майстер-клас;
«Солодка флористика» - майстер-клас;
«Загадкова Трипільська культура» - мультимедійний екскурс;
«Світ дивних поробок» - майстер-клас з оригамі;
«Іграшка тауматроп» - майстер-клас;
«Георгій Флоровський - історик культури, філософ, богослов» - краєзнавчий екскурс за участю клірика Свято-Покровського храму м.Кіровограда, архімандрита Павла (Мекченка) та керівника Місіонерського відділу Кіровоградської єпархії, протоієрея Андрія Шимановича;
«Край степовий Кіровоградщина моя» - слайд-бесіда;
«Хай світом править доброта» - до 95-річчя В.О.Сухомлинського - урок доброти;
Відбулися засідання клубів за інтересами:
Участь членів клубу «Ліра» у Всеукраїнському святі театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» - виїзне засідання клубу;
«Соціальний захист бездомних осіб та безпритульних дітей» - засідання лекторію з правових знань «Молодь і право»;
«Парки та заказники Кіровоградщини» - засідання туристичної вітальні «Вояж»;
«Моделювання одягу» - засідання клубу «Дивосвіт».
Книжкові виставки, тематичні полиці
«Суцвіття фантазій» - виставка робіт художниці С.Хавроненко;
«Руками створена краса» - виставка робіт С.Хавроненко до Дня знань;
«Кіровоградщино моя, тебе прославили літа - ти прославляєш Україну!»;
«Бестселери бібліотеки» - до Дня міста Кіровограда;
«Бібліотека джерело духовної культури» - до Всеукраїнського дня бібліотек;
«Пошук істини» - до 185-річчя від дня народження Л.М.Толстого;
«Спорт, що об’єднує» - до Дня фізичної культури і спорту;
«Їх імена ввійшли в безсмертя» - до Дня партизанської слави;
«Любителям рукоділля» - виставка періодичних видань;
«Щедрі дари осені»;
«Кінотуризм України» - до Дня українського кіно;
«Море очима художників» - до Всесвітнього тижня моря;
«Виклик будівничого. В. Городецький»;
«Кіровоградщина - мій рідний край»;
«Мандруйте Кіровоградщиною - вона того варта»;
«Богослов і філософ ХХ століття: Георгій Флоровський»;
«Шануймо старість» - до Дня людей похилого віку;
«Сузір’я світової літератури»;
«Відкрий для себе рідне місто» - до Дня м.Кіровограда;
«Війна в історії - біль у серці»;
«Бібліотечні родзинки»;
«Гармонія розуму й серця: В. Сухомлинський»;
«Календар знаменних дат: І. Григоровичу-Барському - 300»;
«Календар знаменних дат: Н. Ужвій - 155».
ОДБ ім. А.Гайдара
До Дня Знань
Прем’єра нових надходжень літератури та українських періодичних видань;
«Граючи, вчимося читати» - презентація виставки літератури та навчальних дисків для батьків;
«Таємниця шкільного ранця» - вікторина;
«На борту шкільного корабля» - презентація книжкової виставки;
«Рідний край, Кіровоградщина» - електронна презентація;
«Кіровоград - місто, в якому я живу» - бібліотечний урок.
До 259-річниці утворення м. Кіровограда
«Єлисаветград місто, що здійснює мрії» - книжкова виставка;
«Вулиці Єлисаветграда» - краєзнавча мандрівка;
«Архітектурні перлини Кіровоградщини» - електронна презентація;
«Кіровоград: Хто? Що? Коли? Чому і Як?» - книжкова виставка.
До 95-річчя від дня народження В.Сухомлинського
«Вчитель радості і добра» - День інформації;
«Серце віддаю дітям» - виставка-досьє;
«Людина починається з добра» - віртуальна подорож життєвим і творчим шляхом В.Сухомлинського;
Голосні читання казок В.Сухомлинського зі збірки «Квітка сонця»;
Інтерактивний літературно-бібліографічний посібник за казками В.О.Сухомлинського.
З циклу «Гарні манери для малюків»
«Абетка маленького пішохода» - віртуальний урок;
«Мистецтво телефонної розмови, смс та інтернет спілкування» - ігрова програма.
До Дня фізичної культури і спорту
«Футбол, завжди футбол» - розважальна програма.
До Дня українського кіно
Відеопазл за екранізацією улюблених книг «Подивився, прочитай».
Пізнавально-розважальні заходи
Ювілейний бенефіс з нагоди 65-річчя від дня народження поетеси
А.М.Корінь;
Голосне читання книги З.Мензатюк «Як до жабок говорити» (з циклу «Полюби книжки читати»);
Мультимедійна презентація «Хто малював ваші книги» - до 105-річчя від дня народження російського художника-ілюстратора А.В.Кокоріна.
До Всеукраїнського дня бібліотек
«Бібліотека дитячих мрій» - обласна акція.
Відкриття акції. Старт конкурсу творчих робіт дітей «Бібліотека моєї мрії»;
«Юні таланти Кіровоградщини» (Дмитро Литвинюк) - виставка-досьє;
«Від рукопису до книги» - віртуальні бібліотечні уроки;
«Загадкова імперія іграшок» - презентація книжково-ілюстративної виставки;
«Шануймо книгу» - інформ-коктейль;
«Майстерня дружби та позитивного настрою» - сімейний ігровий майданчик;
«Країна Бібліоленд» - Інтернет-мандрівка;
«Кумедний світ бісеру» - майстер-клас в рамках засідань підліткового клубу «АртСвіт»;
«З любов’ю до бібліотеки» - майстер-клас з виготовлення вітальної листівки;
Засідання бібліотечної міні-школи «Вулик». Підведення підсумків конкурсу від бджілки Даринки «Кращий читач літа - 2013»;
«Крос-знайка» - бібліо-гра;
«Ми тепер не тільки учні, ми тепер вже читачі» - святкова програма посвячення в читачі;
«Бібліотека моєї мрії» - закриття акції. Підведення підсумків конкурсу творчих робіт дітей.
|