[HOME]

ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини





Хроніка культурного життя Кіровоградщини
 ( оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за вересень 2014 року)

 

Загальні питання

9 вересня в Кіровограді шанували пам'ять В’ячеслава Чорновола.

Урочисті заходи розпочалися в обласному центрі із покладання квітів до меморіальної дошки відомого громадсько-політичного діяча.

Жителі міста, громадські діячі, керівництво міста та області поклали квіти до меморіальної дошки знаного державотворця з нагоди відзначення 25-ї річниці створення громадсько-політичної організації "Народний Рух України за перебудову".

В Олександрівці відзначили 210-у річницю від дня народження літературного критика, історика, представника “української школи” в польськомовній літературі М.Грабовського. Там урочисто відкрили його меморіальну дошку, а в районному краєзнавчому музеї експонувалась виставка “М.Грабовський - символ польсько-української дружби”. В урочистостях взяли участь представники обласної та районної влади, польської діаспори в області, місцеві жителі.

11 вересня в Державному архіві Кіровоградської області відбулася презентація книги головного спеціаліста сектору спеціального зберігання та страхового фонду документації Державного архіву Кіровоградської області, члена Національної спілки краєзнавців України, Почесного краєзнавця України, заслуженого працівника культури України Петренка Івана Даниловича “Нацистський окупаційний режим на Кіровоградщині (1941-1945 рр.)”.

Кіровоградщина долучилася до культурно-мистецької акції під назвою “Україна - разом”. Всі бажаючі вишивали велику мапу України біля обласного художнього музею в Кіровограді. Після Кіровограда мапа вирушила на хутір Надію, де на фестивалі “Вересневі самоцвіти” всі бажаючі змогли долучитися до встановлення національного рекорду України.

22 вересня з нагоди Дня партизанської слави в Кіровограді відбулося урочисте покладання квітів на меморіальному комплексі “Фортечні вали”. Данину пам'яті подвигу партизанів та підпільників у роки Великої Вітчизняної війни віддали керівники області й міста, школярі, місцеві жителі. Хвилиною мовчання вони вшанували пам'ять загиблих співвітчизників.

28 вересня делегація письменників відвідала село Арсенівка, де народився Іван Тобілевич (Карпенко-Карий). Урочистості відбулися біля пам'ятного знака, встановленого на честь Івана Тобілевича на співочому полі над річкою Вись. У будинку культури відбулися поетичні читання та виступи фольклорних колективів. Також було презентовано новий документальний фільм з елементами ігрового кіно Олександра Жовни ”Мої милі українці!” Фільм оповідає про життя Степана Кожум'яки з Новомиргорода - учасника дисидентського руху, літературознавця, інженера-мостобудівника.

30 вересня у Кіровограді перед пам’ятником Т.Г.Шевченку в рамках загальноукраїнської акції пройшли голосні читання віршів видатного поета. У голосних читаннях взяли участь усі бажаючі незалежно від віку.

Театрально-концертне життя

6 вересня Кіровоградський академічний обласний театр ляльок відкрив свій
76-й театральний сезон і запросив мешканців та гостей міста відвідати святкові заходи: розважально-ігрову програму з веселими піратами “У пошуках скарбів”; дитячий боді-арт; розіграш річного абонементу; призи і солодощі; виставу “Казковий зорепад” Н.Педько; ростові ляльки: Лунтік, Дракоша, Телепузики, П’ятачок та інші; виставу “Колобок” Є.Патрик.

23 вересня в залі обласної філармонії відбулася вистава “Нічні забави” В.Мережка за участю акторів Київських театрів.

На Хуторі Надія у 44-й раз відкрилося Всеукраїнське свято театрального мистецтва “Вересневі самоцвіти”. Воно було присвячене 160-річчю з дня народження видатної актриси М.Заньковецької. Актори обласного академічного українського музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького представили виставу “Велетень і талант!”. Було нагороджено переможців 55-го конкурсу аматорських колективів “Театральна весна Кіровоградщини” Свято завершилось концертом Київського обласного муздрамтеатру ім.П.Саксаганського.

26 вересня, у обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького відкрили малу сцену.
Виступив тут першим і вперше у Кіровограді, в рамках театрального фестивалю “Вересневі самоцвіти” Одеський “Театр на Нєжинській” з виставою “Меню” режисера Сергія Куркайла.

27 вересня, у Кіровограді Херсонський обласний академічний український музично-драматичний театр ім.М.Куліша у рамках фестивалю “Вересневі самоцвіти” виступив з постановкою “Продавець дощу”.

28 вересня, на малій сцені обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М.Кропивницького виступила артистка Національного академічного драматичного театру ім.І.Франка Лариса Кадирова з моновиставою Тадеуша Ружевича "Стара жінка висиджує".

На сцені обласного академічного українського музично-драматичного театру
ім.М.Кропивницького 25 вересня відбулася вистава Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.Н.Гоголя ”Ханума”.

 Просвітництво. Художня самодіяльність

3 вересня на базі Петрівського районного Будинку культури було проведено районний семінар керівників аматорських театральних колективів району на тему: “Різновиди театралізованих свят”.

21 вересня відбулося освячення Собора на честь Благовіщення Пресвятої Богородиці, що на Соборній площі Кіровограда.

22 вересня у Будинку культури селища Вільшанка відбулося свято з нагоди
240-річчя заселення болгарами земель сучасної Кіровоградщини та Дня незалежності Болгарії.
В урочистих заходах взяли участь не тільки вільшанці, а й гості з Одеської, Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської та Сумської областей, міста Києва, Республіки Болгарії та представники вірменської діаспори.

Музейна справа

Обласний художній музей

 - В обласному центрі відкрито меморіальну дошку художнику-земляку, визначному лідеру українського необароко Ю.Луцкевичу (1934-2011) з нагоди 80-річчя від дня народження. Ініціатором встановлення дошки став обласний художній музей, а її автором - відомий кіровоградський скульптор В.Френчко;
- День відкритих дверей до Дня знань;
- Програма “Україна - єдина країна”;
- Експозиція студентки ІІ курсу Львівської Національної академії мистецтв Юлії Степанок “Пори року”;
- Показ художнього фільму “Земля” до 120-ї річниці від дня народження українського письменника, кінорежисера, кінодраматурга та художника Олександра Довженка (1894-1956) та до Дня українського кіно;
- “Творча майстерня” - майстер-клас з образотворчого мистецтва;
- Відеопрезентація до Дня міста;
- Виставка робіт художника-земляка Анатолія Горбенка до 70-річчя від дня народження;
- Виставка робіт художника-земляка Юрія Ботнара “Між минулим та майбутнім”;
- Відеопрезентація до Всесвітнього дня моря;
- Експозиція та відеопрезентація пам’яті Віктора Голікова - Голого (1981 - 2014), який загинув 28 серпня під Дебальцево під час проведення АТО на Сході України.

Обласний краєзнавчий музей

17 вересня в обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація виставки "Перший і єдиний у світі", присвячена 10-річчю музею історії українського хореографічного мистецтва, що знаходится на території заповідника-музею І.К.Карпенка-Карого “Хутір Надія”.

18 вересня, напередодні 260-річного ювілею Кіровограда в обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка ”Фортеця - попередник міста”, родзинкою якої став відновлений макет фортеці Св. Єлисавети. Виставку доповнили копії архівних документів з фондів Державного архіву Кіровоградської області, що стосуються будівель фортеці Св. Єлисавети.

Виставка “Історія Народного Руху України на Кіровоградщині” відкрилася в обласному краєзнавчому музеї. На виставці представлені тогочасні газети, листівки, агітаційні матеріали, перші жовто-блактитні прапори. Гості, серед яких були колишні активісти цієї організації, подарували музею свої членські квитки, фотографії, газети для поповнення експозиції.

Меморіальний музей М.Кропивницького

18 вересня в музеї відбувся захід, присвячений Дню міста Кіровограда за участю члена Національної спілки художників України Ігоря Смичека. Виставка робіт учнів Кіровоградської художньої школи ім.О.Осмьоркіна “Місто Кіровоград очима юних”.

25 вересня в музеї в рамках проведення 44-го Всеукраїнського свята театрального мистецтва “Вересневі самоцвіти” відбулася презентація книги Галицького М.О. “Золота духовна скарбниця Кіровоградщини” (слово про корифеїв українського театру). Ця книга представляє збірник статей, присвячених життю та творчості відомих діячів української культури, зокрема й наших видатних земляків.

Фестивалі

6 вересня у Кіровоградському районному будинку культури відбувся відбірковий конкурс фестивалю “Червона рута”. На участь у фестивалі в нашому регіоні подали заявки 35 виконавців і 5 гуртів. Конкурси пройшли у жанрах популярної, сучасної, танцювальної, рок, акустичної музики та українського автентичного фольклору.

20 вересня, у День міста на Театральній площі обласного центру відбувся центрально-український музейно-туристичний фестиваль.

До обласного центру Кіровоградщини з'їхалися усі музейники області, задля того щоб презентувати туристичний потенціал свого району та допомогти українській армії, адже більшість гостей привезли з собою креативні доробки, що продавали відвідувачам фестивалю. Найбільше відвідувачів зібрали Кіровоградський та Новоукраїнський райони, експозиції яких особливо вирізнялися.Свої послуги презентували й місцеві туристичні фірми. Працювала окрема палатка “зеленого” туризму. Відвідувачі мали змогу взяти участь у майстер-класах, придбати сувеніри.

Кіровоградський зразковий хореографічний ансамль “Світанок” виборов “Гран-Прі” на Міжнародному фестивалі дитячого мистецтва “Свято, мистецтво і море” у Болгарії.
У фестивалі приймало участь близько 500 маленьких артистів з багатьох країн Світу (Україна, Білорусія, Молдова, Болгарія, Латвія, Литва, Росія). Кіровоградський “Світанок” зумів на високому рівні представити культурну спадщину Української хореографії і виборов найвищу премію фестивалю.

Галерея “Єлисаветград”

У галереї до 260-річчя обласного центру відкрилася виставка “Яскраві фарби осені”. Представлено більше півсотні полотен сорока українських художників з Кіровограда, Дніпропетровська, Києва, Харкова, Ужгорода, Донецька. Наявні різні жанри: портрети, пейзажі, натюрморти, жанрові сцени.

Фотовиставки

20-21 вересня у День міста в центрі Кіровограда експонувалась креативна виставка фотокартин “На розі двох вулиць” фотореставратора Василя Боднарчука. Суть виставки полягала в порівнянні міста Єлисаветграда
100-річної давнини з теперішнім Кіровоградом.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім.Д.Чижевського
Масові заходи:

 - “День першокурсника” - День інформації;
- Виїзд до УТОСу для обміну аудіокниг;
- “Усе минає, а слово залишається” - лекція-бесіда до Міжнародного дня писемності;
- “Перша в світі Конституція” - тематичне засідання клубу розмовної англійської мови до Дня Конституції США;
- “Вулицями рідного міста” - віртуальна мандрівка до Дня міста Кіровограда;
- “Закоханий у життя, у сонце, у людину” - літературні читання
до 150-річчя від дня народження М.Коцюбинського;
- Лекція-бесіда до 85-річчя від дня народження А.О.Горської, української художниці-монументалістки;
- Зустріч з українським письменником Володимиром Шовкошитним та презентація нових видань видавництва “Український пріоритет”;
- ”Український рушник” - лекція Лариси Гарбузенко;
- Участь у благодійному фестивалі “Коло друзів” с. Олександрівка;
- Майстер-клас для учасників КРКК області з питань розвитку проекту у 2014 році;
- Презентація робіт Є.Василевського для вчителів КОІППО ім.Василя Сухомлинського;
- “Імідж державної служби в сучасних умовах” - лекція;
“Особливості етикету країн світу” - лекція;
- “Сучасні проблеми дитинства в сучасній Україні” - лекція-бесіда до Дня усиновлення;
- ”Народний Рух України: ідеологія державотворення” - круглий стіл;
- “Колоритні мандрівочки” - зустріч з подружжям Лебедєвих, які поділилися своїми захоплюючими враженнями від подорожі до південно-західної частини Туреччини “На могилі Антиоха”;
- Оглядова екскурсія по відділам бібліотеки для учнів Великовисківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Великовисківського районної ради Кіровоградської області;
Майстер-класи:
- “Лялька з кукурудзи” Людмили Кривенко;
- “Клаптикове шитво” Ірини Кудревич;
Канадсько - український бібліотечний центр:
- “Видатні українські історики в діаспорі”- лекція-бесіда;
Краєзнавчі студії:
Тема засідання: “100-річчя від дня народження Героя Радянського Союзу Фісановича Ізраіля Ілліча”;
До Дня святкування міста:
- Участь в інформаційно-просвітницькій акції “Містечко USAID” в парку “Ковалівський” (майстер-класи, художній розпис та ін.);
До Всеукраїнського дня бібліотек:
30 вересня до Дня бібліотек відбулось свято “День відкритих дверей” та
загальноукраїнська акція “Голосні читання віршів Т.Г.Шевченка”. В рамках
програми у відділах відбулися такі заходи: молодіжна акція “Відкрий для себе
українське мистецтво: мистецьке лото, експрес-гра “Читай швидко”, виставка “9 книг мистецького року”, виставка творчих робіт Аліси Абгарян “В полоні яскравих барв”, фотовиставка Глєба Цуканова “Прикарпаття” із циклу
“Відкриваючи Україну”, презентації книжкових колекцій Гете-Інтитуту та центру “Вікно в Америку” - “Вивчай англійську та німецьку з нами!”, огляд книжкової виставки з історії книги “Корабель думки на хвилях історії”, тестування “Книга в нашому дозвіллі”, виставка творчих робіт Клубу народних ремесел “Ниточка” - “Світ мініатюр” та літературна екскурсія “Українська книга - духовне надбання нації”, веб-вікторина “Загадковий світ бібліотек”, майстер-клас з перукарського мистецтва “Коса - дівоча краса”.
- Цикл шахових турнірів: “Мистецтво шахової гри”;
- Літній читальний зал;
Інтернет-Центр:
- Тренінг “Веб 2.0” для користувачів категорії “50+”;
- Тренінги для слухачів Вищої народної школи на тему „Основи комп`ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет”;
- Тренінг в рамках школи бізнесу;
Польський культурний центр:
Організація роботи курсів з вивчення польської мови та забезпечення доступу користувачів до фонду документів польською мовою; Підтримка інформаційного стенду польських освітніх проектів (Teraz Wroclaw та інших);
Інтерактивний курс англійської мови для дорослих “English 123 в бібліотеці”;
Кіноклуб “Арт-хаус”;
Кіноклуб “KINOЖЗЛ”;
Книжкові виставки:
- “Книга - компас в світі знань” - відкритий перегляд до Дня знань;
- “Магічний кристал Володимира Панченка” - до 60-річчя від дня народження В.Панченка;
- “Біжать роки... І знову журавлі тебе до школи проводжають” - освіта ХХІ століття;
- “Я належу людству” - до 120-річчя від дня народження О.П.Довженка, українського кінорежисера, письменника;
- “В мені завжди жив українець” - до 150-річчя від дня народження П.Грабовського, українського письменника;
- “Кіно: одна мрія для всіх” - до дня українського кіно;
- “Історія бібліотек” - книжкова виставка-презентація;
- “Творець з божою іскрою” - до 150-річчя від дня народження М.Коцюбинського, українського письменника;
- “Сучасна Європа: політика збереження багатомовності;
Центр Європейської інформації:
- “Європа в портретах і досягненнях. Португалія”;
Канадсько - український бібліотечний центр:
- “Український визвольний рух:сторінками історії” - презентація книжкової виставки;
- “Нескорена батьківщина” - до Дня партизанської слави;
Орхуський центр:
- “Ліс і лісництво: за гармонію в природі” - книжкова виставка, віртуальна виставка на сайт бібліотеки;
Гендерний центр:
- “Гендерні аспекти толерантності” - презентація книжкової виставки;
Літературний календар:
- “Щасливі і сумні мої дороги” - книжкова виставка до 85-річчя від дня народження Д.Павличка, українського поета;
- “Бібліотека - це центр креативності” - книжкова виставка,(Програма розвитку культури області);
- “Логістика: концепції та системи” - книжкова виставка, віртуальна виставка на сайт бібліотеки;
- “Паломницькими стежками” - книжкова виставка ( Програма забезпечення і захисту туристів);
- “Нові надходження за 2014 рік” - відкритий перегляд (Програма розвитку культури області);
Календар мистецтв:
- Огляд літератури до Дня дизайнера-графіка;
- Кіновечір, присвячений 120-річчю від дня народження О.П.Довженка, українського кінорежисера, письменника;

ОЮБ ім.О.Бойченка

Були проведені масові заходи:
“Україна - єдина країна” - День знань;
“Рушаймо з книгою до знань” - вулична акція;
“Україна - єдина країна” - урок-подорож;
“Що для мене Україна?” - слайд-бесіда-вікторина;
“Небачені красоти України” - туристична подорож;
“Кіровоградщина - наша гордість, наша слава” - День краєзнавства;
“Від Єлисаветграда - до Кіровограда” - краєзнавча лотерея;
“Історія в кожному імені міста” - слайд-бесіда;
“Подорож у часі: архітектура старого Єлисаветграда” - слайд-бесіда;
“Чи потрібні нам знання з історії рідного краю?” - круглий стіл спільно з Державним архівом Кіровоградської області;
Акція вшанування пам’яті героїв та підтримки кіровоградських бійців, що знаходяться в зоні АТО;
“Моя Україна” - мозковий штурм;
“Дивоколо українського віночка” - майстер-клас;
“Україна - єдина країна” - створення українського рушника в техніці торцювання;
“Національна лялька-мотанка” - майстер-клас;
“Моя Україна” - слайд-бесіда-вікторина;
“Історія в кожному імені міста” - слайд-бесіда;
“Бібліотекар на час” - дублер-шоу до Всеукраїнського дня бібліотек;
“Відкриваємо Європу” - урок-подорож;
“Вчимося правильно спілкуватися” - тренінг;
“Довженкові обрії” - творчий портрет;
“Ігри, що підкорили світ” - пізнавальна година;
“Енциклопедія пішохода” - слайд-бесіда;
“З Днем народження, Кіровоградщино” - віртуальна мандрівка;
“Народні месники Кіровоградщини” - літературно-музична година;
“Ляльковий світ” - зустріч з майстринею В.Г.Гусак;
День відкритих дверей бібліотеки - до Всеукраїнського дня бібліотек.
Відбулися засідання клубів за інтересами:
“Рідний край, де ми живемо, Україною зовемо” - вечір патріотичної лірики в рамках засідання клубу “Ліра”;
“Вишивка гладдю” - майстер-клас від Корсун Раїси Іванівни, майстрині ГО “Єлисаветградський узвіз” в рамках засідання клубу “Дивосвіт”;
“Спеціаліст з польової археології” - зустріч з викладачем кафедри географії та геоекології С.В.Мовчаном в рамках засідання клубу “Профі”;
“Право та толерантність” - діалог-тренінг з провідним спеціалістом Головного управління юстиції у Кіровоградській області Пільгуй К.М. в рамках засідання лекторію з правових знань для молоді “Молодь і право”;
“Методика бібліографічного пошуку за темою” - бібліографічний урок в рамках заняття в Школі інформаційного комфорту;
Засідання студії “фАрт”:
“Янгол-оберіг” - майстер-клас;
“Виготовлення квітів у техніці канзаши” - майстер-клас;
“Гольничка з фетру” - майстер-клас;
“Патріотичні рамки для фото” - майстер-клас;
Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:
“Одна Батьківщина і двох не буває”;
“Жила-була бібліотека” - до Всеукраїнського дня бібліотек;
“Генезис Народного Руху” - до 25-ї річниці створення громадсько-політичної організації “Народний Рух України за перебудову”;
“Парламентські вибори - рішення за тобою”;
“Літературні обрії Івана Котляревського”;
“Народний рух: роздуми про здійснене й майбутнє”;
“Індія: гармонія душі і тіла”- виїзна в рамках першого у Кіровограді Yoga-фестивалю;
“Великий майстер рідного слова - Михайло Коцюбинський”;
“Поет розуму і серця - Дмитро Павличко”;
“Пишаймося рідним містом”;
“Десною зачарований: О.Довженко” - до 120-річчя від дня народження;
“Кіномистецтво Олександра Довженка” - до Дня українського кіно;
“На хвилях народних мелодій” - до Міжнародного дня музики”;
“Ази столового етикету”;
“Новинки з газетної сторінки”;
“На повороті долі: А.Горська”;
“Календар знаменних і пам'ятних дат: Софі Лорен - 80”.

ОДБ ім. А.Гайдара
До Дня Знань:
- Перший урок “Україна - єдина країна”;
- Презентація книжкової виставки “На борту шкільного корабля”;
- Огляд книжкової виставки “Дивовижна Україна”;
- Виставка нових надходжень “Зорепад нових видань”.
До ювілеїв видатних осіб:
- Книжкова викладка “Увесь серед своїх героїв” - до 150-річчя від дня народження М.Коцюбинського;
- Викладка літератури “Зачарований Україною” - до 120- річчя від дня народження О.Довженка);
- Виставка-портрет “Життя видатного режисера” - до 120- річчя від дня народження О.Довженка;
- Віртуальна подорож та огляд літератури з циклу “Будуємо замок добрих чарівників Європи” - до 115-річчя від дня народження англ. прозаїка Памели Треверс.
 До 260-річниці заснування м. Кіровограда:
- Виставка-репродукція “Літопис рідної Єлисаветградщини”;
- Історична подорож “Стара фортеця розповідає”;
- Краєзнавча мандрівка “Мій край, моя земля”.

До Дня українського кіно:
- Мистецька година “Цікаві сторінки історії українського кінематографу”.

До Всеукраїнського Дня бібліотек:
- День відкритих дверей;
- Виставка літературних новинок “Осінній книгопад”;
- Літературний крос “Книговир”;
- Презентація циклу буктрейлерів ”Незвичайні пригоди для маленьких книгознавців”
- Посвята в читачі “Книжковий дім відкритий всім”;
- Голосні читання віршів Т.Г.Шевченка біля пам’ятника Т.Г.Шевченко
“Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине.”

Засідання бібліотечних клубів:
- Підлітковий клуб “Уроки Мері Поппінс” на тему: “Банкет-коктейль”;
- Міні-школа “Вулик” на тему: “Розвиток пам’яті”.

Вшанування пам’яті воїнів-земляків, що загинули в зоні АТО:
- Фотовиставка-реквієм “Ми завжди будем пам’ятати …”.

Пізнавально-розважальні заходи:
- Гра “Азбука безпеки”;
- Бібліотечний урок моральності “Правила поведінки в громадських місцях”;
- Урок спілкування “Секрети поведінки в школі”;
- Голосне читання книги К.Матюшкіної “Віники лапаті або пригоди Вані у личаках і сарафані”.
Книжкові виставки:
- “Гарні манери для малюків”;
- Викладка з циклу “Пори року” на тему: “Жовта казка осені”;
- Виставка-експозиція “Осіння рапсодія.”

Проект “Сучасна бібліотека – сучасні послуги” від програми “Бібліоміст”:
- Пізнавально-розважальне заняття з використанням комп’ютерних розвивальних ігор “Професор Крейд запрошує на гостини”;
- Ігровий урок “В комп’ютерні ігри грай - всі країни знай” з “Дитячою колекцією” від Атлантик;
- Знайомство дітей з друкованим дит. журналом, з СD та електронною версією в Інтернеті: “Разом з Пізнайком до країни Знань”;
- Веб - мандрівка “Сторінками дитячої преси”.
- Практичне заняття “Skype - спілкування без меж”;
- Тренінг “Особливості спілкування у віртуалі” (онлайн-безпека);
- Знайомство з пошуковими системами Інтернету “Комп’ютерний мегаполіс”;
- Віртуальні мандрівки “Країна, якої немає на карті”.

 

 

Фон


Фон

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2014 Webmaster: webmaster@library.kr.ua