Хроніка культурного життя Кіровоградщини ( оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за жовтень 2014 року)
Загальні питання
У Голованівську відкрито меморіальний комплекс, яким увічнено пам'ять 150 родин євреїв, що були закатовані у 1941 році німецькими окупантами.
23 жовтня у Державному архіві області пройшла науково-практична конференція ”Центральна Україна у вирі Другої світової війни”, присвячена
70-річчю визволення України від німецько-фашистських загарбників.
28 жовтня на меморіальному комплексі “Фортечні вали” обласного центру відбувся урочистий мітинг та покладання квітів з нагоди 70-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників. У заході взяли участь військові, ветерани, представники місцевої влади та громадськості.
Театрально-концертне життя
Обласна філармонія:
1 жовтня відбувся ювілейний гала-концерт творчих колективів та солістів філармонії, присвячений 75-річчю утворення Кіровоградської обласної філармонії, “Україна у моєму серці”.
Привітати та вручити подарунки славетному колективу прийшли керівники міста й області, представники духовенства, видатні діячі культури.
Відбулися концерти:
- Концерт лауреата міжнародних конкурсів квартету “Kiev –Tango – Project”;
- Концерт народної артистки України Ніни Матвієнко;
- Презентація мистецького проекту “Жінкам при надії” за участю камерного оркестру “Концертіно”;
- Концерт “Єдина країна – моя Україна”;
- Концерт київського симфо-рок гурту “Symfomania”;
- “Світові хіти” у виконанні симфонічного оркестру;
-Концерт академічного ансамблю народного танцю “Надзбручанка” Тернопільської обласної філармонії в рамках мистецького проекту “Об'єднаємо мистецтвом Україну”;
- Концерт української акапельної групи, вокального чоловічого секстету “Піккардійська терція”;
- Концерт знаних молодих виконавців Вікторії та Анастасії Петрик;
- Концерт гурту “Лісапетний батальон.”
Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр ім.М.Кропивницького успішно провів гастролі у Миколаєві. Глядачі гаряче аплодували кропивничанам. Вистава “Назар Стодоля” за Т.Шевченком мала надзвичайний успіх.
У Кіровоградському академічному обласному українському музично-драматичний театрі ім.М.Кропивницького відбувся виступ квартету оперних виконавців зі Львова Tenors Bel'Canto.
Кіровоградський академічний обласний театр ляльок побував на гастролях у Кривому розі з виставою “Бука” М.Супоніна.
Просвітництво. Художня самодіяльність
1 жовтня в приміщенні Новоукраїнського Центрального Палацу культури “Ювілейний” відбулось свято, приурочене Міжнародному дню людей похилого віку. Чудовий концерт, підготовлений кращими аматорськими колективами району, перекликався зі словами вдячності до людей похилого віку.
В обласному Центрі народної творчості експонувалася виставка робіт декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва “Окрилені творчістю” члена Національної спілки художників України, майстрині народного мистецтва Ольги Коломієць (Кіровоград) та майстрині декоративного розпису Наталії Попової (смт. Голованівськ). В експозиції представлено 60 робіт, створених майстринями в двох напрямках традиційного народного мистецтва – витинанки та декоративного розпису.
14-16 жовтня в обласному Центрі народної творчості відбувся обласний семінар-практикум керівників аматорських театральних колективів. Особливістю цьогорічного семінару стали практичні заняття, які провів головний режисер Кіровоградського академічного обласного музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького Євген Курман. Режисери-аматори з районів області мали можливість навчитися робити дієвий аналіз п’єси, визначати обставини, задум та її ідею, вміти особисто трактувати авторський текст. Учасники семінару-практикуму отримали репертуарні збірники для аматорських театрів малих форм на СD-дисках та методичні матеріали, підготовлені фахівцями обласного Центру народної творчості. Приємним сюрпризом учасникам від організаторів заходу став перегляд вистави ”Назар Стодоля” за п’єсою Т.Г.Шевченка Кіровоградського академічного обласного музично-драматичного театру ім.М.Кропивницького та концерт ансамблю народного танцю “Надзбручанка” Тернопільської обласної філармонії.
21 жовтня обласний Центр народної творчості запросив на засідання творчої лабораторії майстрів декоративно-ужиткового мистецтва обласного творчого об’єднання “Дивосвіт” та методистів районних будинків культури. Учасники творчої лабораторії ознайомились з експозицією виставки декоративно-ужиткового мистецтва “Окрилені творчістю”. Цікавими та корисними стали майстер-класи з виготовлення витинанки та виробів у техниці печворку, які провели Ольга Коломієць та Ірина Кудревич.
Велика Андрусівка Світловодського району зібрала шанувальників народного аматорського театру малих форм “Веселка” сільського Будинку культури. 20 років тому народився цей талановитий, енергійний, з великим творчим потенціалом колектив, який вже понад 15 років очолює Іван Дикий. Цього святкового дня на адресу аматорського театру звучали найщиріші вітальні слова та побажання творчих успіхів.
У концертній залі музичної школи №1 ім.Г.Нейгауза пройшов вечір пам'яті ”А пам'ять священна...”, присвячений 70-річчю визволення України від фашистських загарбників. У виконанні учнів та викладачів школи звучали мелодії воєнних років, українські народні пісні, твори українських композиторів та пісні про Україну. Присутні на концерті хвилиною мовчання вшанували пам'ять героїв, що залишилися навіки на полях боїв.
У Кіровограді на будинку, в якому народився польський письменник, журналіст, та громадський діяч Міхал Хороманський, було відкрито меморіальну дошку з нагоди 110-річчя нашого земляка. На церемонії був присутній генеральний консул Польщі в Україні пан Вольський, члени товариства “Полонія”, представники місцевої громади.
Музейна справа
Обласний художній музей
Масові заходи:
- Виставка художніх творів до Дня художника;
- Наукові співробітники обласного художнього музею взяли участь у фестивалі “Коло друзів”, що пройшов у м.Знам’янка, з пересувною виставкою “Герої не вмирають!”. Мета фестивалю – вшанування пам'яті загиблого знам’янчанина Віктора Голого та збір коштів для родини, яка втратила свою найдорожчу людину;
- Звітна конференція за підсумками проведення навчальної архівно-музейної практики студентів факультету історії та права Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка;
- Відеопрезентації до відзначення Преставлення преподобного Сергія, ігумена Радонезького, всієї Русі чудотворця;
- Презентація книги заслуженого журналіста України Броніслава Куманського “Terra Incognita”;
- Виставка творів Дмитра Павленка (м. Харків);
- В рамках роботи “Творчої майстерні” відбулися майстер-класи із декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва;
- Відеопрезентації та художні фільми до 140-річчя від дня народження художника, письменника, мандрівника та археолога Миколи Костянтиновича Реріха (1874-1947);
- Круглий стіл на тему: “Стан паліативної допомоги на Кіровоградщині. Що робити невиліковним хворим?” - до Всесвітнього дня хоспісної та паліативної допомоги;
- Вечір пам’яті гармаша Чорноліської сотні Чорноліського куреня Буго-Гардівського округу українського козацтва Віктора Голого (1981-2014), героя, який віддав своє життя, захищаючи незалежність України на Сході нашої держави – до відзначення Дня українського козацтва та свята Покрови Пресвятої Богородиці;
- Відеопрезентація до Дня українського козацтва та свята Покрови Пресвятої Богородиці;
- Експозиція творів Марії Церни;
- Експозиція до відзначенння 70-ї річниці визволення України від німецько-фашистьських загарбників;
- Презентація “Музейна педагогіка – проблеми, сьогодення, перспективи”;
- Відеопрезентації до 175-річчя від дня народження французького художника-імпресіоніста Альфреда Сіслея.
Обласний краєзнавчий музей
Виставки:
- “У світі танцю”;
- “Фортеця – попередник міста”;
28 жовтня у відділі історії обласного краєзнавчого музею відбулася лекція старшого наукового співробітника Бориса Леонідовича Шевченка на тему: “Звільнення території України від німецько-фашистських військ: кіровоградський вимір”. Гості заходу мали змогу не лише прослухати лекцію: вони також мали можливість переглянути документальну хроніку звільнення Кіровограда у січні 1944 року та ознайомитися з оновленою експозицією обласного краєзнавчого музею.
Меморіальний музей М.Кропивницького
У музеї відбувся вечір, присвячений 100-річчю Віктора Яроша, засновника музею, та його першого завідувача. Гості музею переглянули виставку “З когорти небайдужих”, матеріали якої розповідають про дослідника і популяризатора творчості корифеїв української сцени, журналіста, організатора й очільника музею М.Кропивницького, автора низки книжок.
Літературно-меморіальний музей І.Карпенка-Карого
- Виставка “ Ярослав Івашкевич і Україна”;
Художньо-меморіальний музей О.Осмьоркіна
- Концерт учнів й викладачів Кіровоградської музичної школи №1 ім.Г.Нейгауза з нагоди Міжнародного дня музики. Присутні із захопленням слухали твори українських композиторів Левка Ревуцького, Костянтина Данькевича, Григорія Компанійця, Лесі Горової;
- Персональна виставка творів кіровоградського митця Фелікса Полонського;
- Фотовиставка І.Демчука “На перехресті вулиць Єлисаветграда-Кіровограда”.
Музей музичної культури ім.К.Шимановського
Виставки:
- “260 музичних років”;
- “Видатні музиканти нашого міста”.
Галерея “Єлисаветград”
- Виставка “Весілля наших батьків”;
- Виставка радянського фарфору та фотоапаратів.
Заповідник-музей “Хутір Надія”
- Виставка , присвячена творчості Л.Безпалого.
Фестивалі
З 3 по 24 жовтня у Кіровограді проходив ХІІ Музичний фестиваль імені Кароля Шимановського. У фестивальній програмі виступили українські піаністи Артем Ляхович та Аліна Романова (Київ), Кіровоградський муніципальний камерний хор під керуванням Юрія Любовича, камерний оркестр та жіночий хор Кіровоградського музичного училища (хормейстер - Оксана Трушина, диригент – Наталія Хілобокова). В цей же час відбулися виступи музикознавців та краєзнавців з Києва, Кіровограда, Кам’янки, Олександрівки, Знам’янки.
Серед подій фестивалю – творчі зустрічі, презентації видань, “паломництво” до місць народження уславлених земляків та тощо. Відбулося відкриття виставок “Листи через залізну завісу” (музей Г.Нейгауза), “Єлисаветградський портрет Кароля Шимановського” (музей О.Осмьоркіна) та “Ярослав Івашкевич і Україна” (музей І.Карпенка-Карого). Головними організаторами заходів є музей музичної культури ім.К.Шимановського, музичне училище, музична школа №1 ім.Генріха Нейгауза. Заходи проходили також і в приміщеннях обласної бібліотеки ім.Д.Чижевського, машинобудівного коледжу, музичної школи № 2 ім.Ю.Мейтуса, костелу Святого Духа.
26 жовтня в Одесі відбувся Міжнародний фестиваль-конкурс творчості “Голд-фест”. На конкурсі наше місто та Кіровоградську область представляв оркестр народних інструментів Кіровоградської дитячої школи мистецтв селища Нового. Колектив відзначений дипломом І ступеня та званням лауреата.
Кіно
27 жовтня в рамках Всеукраїнського туру у кіровоградському кінотеатрі “Портал” відбувся допрем'єрний показ фільму “Поводир”. Глядачі мали змогу зустрітись із відомим українським режисером Олесем Саніним, який розповів не лише про історію створення фільму, а й про власне бачення сьогодення в Україні, переплетіння історичних подій з нинішніми реаліями.
Бібліотечна справа
ОУНБ ім.Д.Чижевського
7 жовтня у відділі рідкісних та цінних видань обласної бібліотеки ім.Д.І.Чижевського відбулася презентація виставки „Перша світова: історія і факти”. Виставка присвячена 100-річчю одного з найбільших військових конфліктів в історії людства, що мав вирішальний вплив на історію ХХ сторіччя та призвів до розпаду чотирьох імперій: Австро-Угорської, Німецької, Османської і Російської. До організації виставки долучився Державний архів Кіровоградської області.
В експозиції представлені рідкісні видання, в яких досліджується тема Першої світової війни, що побачили світ у 1915-1920 роках. Документи архіву свідчать про життя нашого міста в роки Першої світової війни. Виставка ілюстрована світлинами з особистої колекції Юрія Тютюшкіна.
На початку жовтня обласна бібліотека ім.Д.Чижевського ініціювала благодійну акцію “Подаруй тепло захиснику Батьківщини: в’яжемо шкарпетки разом”. Бібліотекарі закликали усіх небайдужих кіровоградок – мам, бабусь, дружин долучитися до спільної благочинної справи: в'язати теплі речі українським військовим. Першу партію в'язаних речей: шкарпетки, манішки й шарфи, а також теплий одяг, який приносять кіровоградці для солдатів було передано у військову частину А0680. В кожну річ, створену власними руками, жінки вклали часточку свого лагідного серця, побажання воїнам найшвидшого повернення. Акція триває й надалі.
Книжкові виставки:
- “Такі звичайні і дивовижні шахи”;
- “Добром забуте серце обігрійте”- до Міжнародного дня громадян похилого віку;
- “Жива пам'ять поколінь” - до Дня ветерана;
- “Наша дума, наша пісня” - до Міжнародного дня музики;
- “ Юридична професія та юридична освіта” - до Дня юриста;
- “Сучасна демократична держава: правові основи, забезпечення політичної функції” ;
- “Козацькому роду нема переводу” - до Дня українського козацтва;
- “Козацька слава у серцях у нас” - до Дня українського козацтва;
- “Європа в портретах і досягненнях. Фінляндія” - цикл книжкових виставок в рамках роботи Центру європейської інформації;
- “Мужність залишається у віках” - до 70-річчя від Дня визволення України від німецько- фашистських загарбників;
- “Ринок праці в Україні” - книжкова виставка, віртуальна виставка на сайт бібліотеки;
- “Життєвий листопад” - відкритий перегляд та захід для людей літнього віку до Дня громадян літнього віку;
- “Мужність залишається у віках” - до 70-річчя від Дня визволення України від німецько- фашистських загарбників;
Літературний календар:
- “Подвижник української літератури” - до 110-річчя від дня народження М.Бажана, українського письменника;
- “Мелодії душі Михайла Лермонтова” - до 200-річчя від дня народження М.Лермонтова, російського поета;
- “Є професія у світі - серце віддавати дітям!” - відкритий перегляд до Всесвітнього дня вчителів;
- “Феномен Оскара Уайльда” - до 160-річчя від дня народження О.Уайльда, англійського письменника;
- “Ф.Ніцше - філософія переоцінки цінностей” - до 170-річчя від дня народження Ф.Ніцше, німецького філософа та письменника;
Календар мистецтв:
- Всесвітній день архітектури;
- “Господар світлого будинку” - до сторіччя від дня народження українського театрознавця та краєзнавця Яроша Віктора Петровича;
- Виставка - до 140-річчя від дня народження М.К.Реріха, російського живописця;
До Міжнародного дня громадян похилого віку:
- Тренінг - “Веб-2.0” ;
- Клуб інтелектуальних ігор;
До Дня Колумба:
- “Відкриття Нового Світу” - тематичне засідання клубу розмовної англійської мови;
Майстер-класи:
- “Творимо з дітьми і для дітей”;
- “Лялька-мотанка”;
До Дня білої тростини:
- “Побачити їх невидимий світ” - захід для людей з вадами зору;
День спеціаліста дитячих музичних шкіл:
- Тренінги, екскурсії, бесіди та огляд нових надходжень;
Тренінги:
-“Робота Пункту доступу громадян до інформації органів влади України”;
- “Громадянам про органи влади – пошук, доступність, консультування”;
Краєзнавчі студії:
-“Археологічні дослідження на території Кіровоградщини”.
Орхуський центр:
- “Екологічна безпека та безпека життєдіяльності” - лекція-бесіда;
- “Розвиток екосвідомості”, тренінг;
- “Поет і його доля” - літературно-музичний вечір до 200-річчя від дня народження М.Лермонтова;
- “200 років від дня народження Михайла Лермонтова” - лекція;
- Музичний фестиваль (спільно з музеєм музичної культури ім.К.Шимановського);
- Презентація виставки авторської ляльки майстрині Наталії Кравченко “Таємниці лялькового світу”.
- Зустріч учасників двох Всеукраїнських проектів: переможців конкурсу міні-грантів, які реалізують ініціативи, спрямовані на підтримку Криму, та представників дослідницької групи проекту “Долаємо власні стереотипи: молодь єднає Україну!”;
- “Світ на долоні” - виставка дипломних робіт студентів мистецького факультету КДПУ ім.В.Винниченка.
- Відбувся День сільського бібліотекаря для працівників бібліотек-філій Знам'янської районної ЦБС;
- “Здоровий спосіб життя” - просвітницьке заняття;
- “Розстріляна “Просвіта” - презентація книги Світлани Орел;
- “Козацтво і сьогодення: традиції козацтва і захист України” - зустріч до Дня українського козацтва;
Інтернет-центр:
Тренінги:
- “Бібліотеки як центри підтримки громад в умовах воєнної загрози: організація надання послуг внутрішньо переміщеним особам”;
- “Основи комп’ютерної грамотності”;
Вебінари:
- “Бібліотека і виборчий процес.” Тема: “Нормативно-правова база виборчого процесу. Діяльність Центральної виборчої комісії”;
- “Бібліотека і виборчий процес. Тема: “Вибори Президента України. Особливості законодавчої бази”;
- Інтерактивний курс англійської мови для дорослих “English 123 в бібліотеці”;
Польський культурний центр:
- Організація роботи курсів з вивчення польської мови та забезпечення доступу користувачів до фонду документів польською мовою;
- “Особливості етикету в різних країнах світу” - лекція;
- “Дрес-код для держслужбовців” - лекція;
- Вивчення української мови в рамках проекту ”Безкоштовні курси української мови”;
- Клуб англійської розмовної мови;
- Кіноклуб “KINOЖЗЛ”.
ОЮБ ім.О.Бойченка
Були проведені масові заходи:
«День різнокольорових парасольок»:
«Парасолька: модний аксесуар чи дах над головою?» - слайд-бесіда;
«Листівка з парасолькою» - майстер-клас;
«Парасолька-магніт» - майстер-клас;
«Парасолька з солоного тіста» - майстер-клас;
«Козацька слава не забута» - День інформації:
«Наше коріння проросло з козацтва» - зустріч з Шульгою М.В., екскурсоводом І категорії Кіровоградського обласного краєзнавчого музею;
«Українські символи із солоного тіста» - майстер-клас;
«Музей козацької страви: кулінарні традиції ХVІ століття» - мультимедійний журнал;
«Вчимося правильно спілкуватися», тренінг;
«Моя улюблена бібліотека» - презентація виставки робіт учнів Кіровоградської художньої школи ім.О.Осмьоркіна;
«З Днем народження, Кіровоградщино» - віртуальна мандрівка;
«Відкриваємо Європу» - урок-подорож;
«Вуличні музиканти» - творча зустріч;
«Живи в безпеці» - урок безпеки;
«Фронт у тилу ворога» - урок пам’яті спільно з Держархівом Кіровоградської області;
«Ми вже разом рік» - конкурс молодих сімей;
«Великі українці» (О.Довженко та П.Загребельний) - літературно-музична година.
Відбулися засідання клубів за інтересами:
«WEB-портація поетичного слова» - вечір еротичної поезії в рамках засідання клубу «Ліра»;
«Вишивка гладдю» - майстер-клас від Корсун Раїси Іванівни, майстрині ГО «Єлисаветградський узвіз» в рамках засідання клубу «Дивосвіт»;
«Музей педагогічної слави» - екскурсія по музею історії освіти Кіровоградщини в рамках засідання клубу «Профі»;
«Торгівля людьми як порушення прав людини» - засідання лекторію «Молодь і право»;
«Бібліографічний опис творів друку» - бібліотечний урок в рамках заняття в Школі інформаційного комфорту;
«Гнів - поганий порадник» - гра-лабіринт у Школі доброти «Добро починається з тебе»;
Засідання студії «фАрт»:
«Солодка флористика» - майстер-клас;
«Соняшник зі стрічок» - майстер-клас;
«Модульне орігамі: лебідь» - майстер-клас;
«Квіти з бісеру» - майстер-клас.
Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:
«Моя улюблена бібліотека» - виставка робіт учнів Кіровоградської художньої школи ім.О.Осмьоркіна та підведення підсумків спільного конкурсу;
«Осінній натюрморт» - до Дня художника;
«Видатні архітектори світу» - до Всесвітнього дня архітектури;
«Козацтво у мистецтві» - до Дня українського козацтва»;
«Ця дивовижна парасолька» - до Дня різнокольорових парасольок;
«Все на світі вміють руки»;
«Тварини - герої книг» - до Всесвітнього дня тварин;
«Час згадати нашу славу, брате» - до Дня українського козацтва в рамках Дня інформації «Козацька слава не забута»;
«Хай осінь життя буде теплою й затишною» - до Міжнародного дня людей похилого віку;
«М.Лермонтов – поет своєї епохи» - до 200-річчя від дня народження;
«Гетьмани України: легенди, міфи, біографії» - до Дня українського козацтва, в рамках Дня інформації;
«Торгівля людьми як порушення прав людини».
ОДБ ім.А.Гайдара
- До Міжнародного Дня захисту тварин: Медіаподорож «100 секретів про звірят для допитливих малят»;
- До Дня людей похилого віку: Книжкова виставка «Де бабусині руки – там міцні онуки»;
- До Дня музики: Літературно-музичний вечір «У феєричному світі музики» (спільно з учнями ДМШ № 2 ім. Г. Нейгауза);
- До Дня художника: Вечір-зустріч з художниками Кіровоградщини «Чарівні фарби, залишені пензлем»;
- Поетична хвилинка до 85-річчя від дня народження українського поета
Д.В. Павличка;
- Інформина «Гоголь - сорочинський геній»;
- Віртуальна подорож та викладка літератури з циклу «Будуємо замок добрих чарівників Європи»;
- Електронна презентація «Святині українського народу»;
- Веселі забави «Козацькі вихиляси»;
- Засідання підліткового клубу «Уроки Мері Поппінс» на тему: «Гарна до кінчиків нігтів або її величність - мода»;
- Діалог-огляд «Естетичний смак. Одяг та індивідуальність»;
- До міжнародного дня інвалідів: регіональний етап конкурсу Всеукраїнського фестивалю обдарованих дітей з вадами здоров'я «Барви життя»;
- Голосне читання книги М.Коцюбинського «Ялинка»;
- До дня мультиплікації: Бібліосеріал «Подорож до країни Мультляндія»;
- До 70-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників:
Історичний дискурс «Ціна перемоги» ;
Засідання бібліотечних клубів:
- Творча майстерня «Талановиті пальчики» на тему: «Бал осені: вироби із засушених квітів і листя»;
- Заняття міні-школи «Вулик» на тему: «Розвиток уваги».
Проект «Сучасна бібліотека – сучасні послуги»від програми «Бібліоміст»:
- Пізнавально-розважальне заняття з використанням комп’ютерних розвивальних ігор «Професор Крейд запрошує на гостини»;
- Ігровий урок «В комп’ютерні ігри грай – всі країни знай» з «Дитячою колекцією» від Атлантик;
- Знайомство дітей з друкованим дит. журналом, з СD та електронною версією в Інтернеті: «Разом з Пізнайком до країни Знань»;
- Веб - мандрівка «Сторінками дитячої преси».
- Практичне заняття «Skype-спілкування без меж»;
- Тренінг «Особливості спілкування у віртуалі» (онлайн-безпека);
- Знайомство з пошуковими системами Інтернету «Комп’ютерний мегаполіс»;
- Віртуальні мандрівки «Країна, якої немає на карті».
Працівники Гайворонської центральної районної бібліотеки провели в професійному аграрному ліцеї інформаційну годину “Величні постаті рідного краю”. Бібліотекарі розповіли учням про людей Гайворонщини, відомих меценатів, політичних та військових діячів, поетів та письменників, композиторів, художників. Всі учні отримали буклети з віршами місцевих поетів.
У Світловодській районній бібліотеці в рамках проекту “Турбота про жінку – впевненість у майбутньому” відбулося заняття на тему репродуктивного здоров'я і планування сім'ї. Учасники отримали яскраві буклети та роздаткові матеріали.
|