Хроніка культурного життя Кіровоградщини ( оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими документами за січень 2015 року)
Загальні питання
8 січня в обласному центрі відзначили День визволення Кіровограда. Представники обласної та місцевої влади, ветерани-визволителі, кіровоградці та гості міста прийшли до меморіального комплексу “Фортечні вали”, щоб віддати шану визволителям рідного міста.
Того ж дня за участю ветеранів-визволителів відбулося відкриття народного музею визволення Кіровограда.
В Гайвороні відбулися урочистості та покладання квітів до підніжжя пам'ятного знака В.Стуса, письменника, громадського діяча, життя і діяльність якого пов'язані з Гайворонщиною. У бібліотеках району пройшли літературно-мистецькі вечори, експонувались книжкові виставки.
18 січня в обласному центрі відбувся марш миру на знак вшанування пам'яті жертв терору у нашій країні та в усьому світі. Близько тисячі кіровоградців пройшли ходою від пам'ятника Ангелу-охоронцю до площі Героїв Майдану. Учасники мітингу вшанували хвилиною мовчання пам'ять наших громадян, які загинули від рук терористів. Активісти виклали із запалених лампадок карту України, аби продемонструвати єдність у прагненні до мирного життя.
У Кіровограді у День Соборності України близько тисячі городян пройшли під гаслом “Одна єдина, соборна Україна!”. В ході взяли участь представники влади, громадських організацій, священнослужителі, студенти, активісти.
Віднині на фасадах загальноосвітніх шкіл Кіровограда, де навчались загиблі в боях на cході України воїни-АТОвці, встановлено меморіальні дошки для увічнення пам’яті про їхній подвиг.
За значний особистий внесок у державотворення, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм Президент України П.Порошенко з нагоди Дня Соборності нагородив орденом “За заслуги” ІІІ ступеня голову Олександрівської організації ТСО України Б.Безсмолого та заступника директора обласної школи мистецтв О.Якимчука. Медаллю “За працю і звитягу” нагороджено волонтера громадського формування ”Славутич” В.Стадніченка.
25 січня понад три сотні жителів обласного центру вийшли на площу перед міською радою аби вшанувати мирних жителів, які загинули під час обстрілу Маріуполя. Учасники траурної акції вшанували загиблих хвилиною мовчання.
26 січня до відкриття сесії ПАРЄ по всьому світу пройшли акції на підтримку полоненої української льотчиці Надії Савченко. Кілька сотень кіровоградців вийшли на площу Героїв Майдану на підтримку ув'язненої в Росії української військової. Відбувся мітинг. Активісти, які брали слово, закликали до звільнення усіх ув'язнених українців, котрі перебувають у російському полоні.
29 січня в обласному центрі біля пам'ятника Т.Шевченку відбувся мітинг. У цей день 97 років тому три сотні молодих людей віддали життя за ідеї Української Народної Республіки. Вшановуючи пам'ять загиблих українських юнаків у річницю битви під Крутами, квіти до пам’ятника Кобзарю поклали керівники області та міста, духовенство і представники громадськості.
Театрально-концертне життя
Обласна філармонія
“Час повірити в дива” - Новорічні ранки.
В обласній філармонії 8-16 січня відбулися ювілейні вечори духовної музики Різдвяні передзвони”. В рамках вечорів відбулися концерти: Архієрейського хору Кафедрального собору Різдва Божої матері м.Кіровоград, "Різдвяний концерт" чоловічого вокального гурту “Mansaund” м.Київ, муніципального Академічного камерного хору "Хрещатик" м.Київ, хору духовенства Кіровоградської єпархії УПЦ, хорових колективів музичних шкіл м.Кіровограда, лауреатів всеукраїнських та міжнародних конкурсів “Діти для дітей”.
10-11 січня в Кіровоградському академічному обласному театрі ляльок відбулася прем'єра вистави для дітей “Снігова Королева” за Г.-Х. Андерсеном, святкова ігрова програма з Дідом Морозом, Снігуркою та ростовими ляльками біля ялинки (солодощі, веселі конкурси і розваги).
В академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім.М.Кропивницького відбулася вистава-концерт ''Вертикаль'' Київського театру поезії та пісні.
14 січня в концертній залі Кіровоградської музичної школи №1 ім.Г.Нейгауза пройшов вечір “А пам'ять священна...”, присвячений 71-й річниці визволення Кіровограда від нацистських загарбників.
29 січня в обласному центрі відбулася вистава незалежного театру “Майстер і Маргарита”.
Просвітництво. Художня самодіяльність
Підведені підсумки регіонального етапу Всеукраїнського огляду-конкурсу клубних закладів у сільській місцевості, який проводився протягом вересня-жовтня 2014 року з метою вивчення, удосконалення та активізації діяльності сільських клубних закладів, надання якісних культурно-дозвіллєвих послуг, привернення уваги органів виконавчої влади та місцевого самоврядування до проблем культури на селі.
Переможцями конкурсу визнано:
Перше місце: Панчівський сільський Будинок культури Новомиргородського району (директор Галина Рігус); Олександрівський сільський клуб Голованівського району (директор Валентина Олійник);
Друге місце: Кропивницький сільський Будинок культури Новоукраїнського району (директор Лариса Урба); Родниківський сільський Будинок культури Олександрівського району (директор Юрій Казарін); Попельнастівський сільський Будинок культури Олександрійського району (директор Ольга Чорнобривець);
Третє місце: Катеринівський сільський Будинок культури Кіровоградського району (директор Інна Воронян); Грушківський сільський Будинок культури Ульяновського району (директор Сергій Сулима); Олександрівський сільський клуб Петрівського району (директор Наталія Кривошея).
В Ульяноському РБК відбулося свято Коляди, в якому взяли участь церковні хори Свято-Димитріївського храму Ульяновки, храму Іоанна Богослова з Голованівська, церкви Ігоря Чернігівського с.Новоселиці Ульяновського району. У виконанні дітей прозвучали різдвяні віншування, колядки та щедрівки. Кульмінацією заходу стало виконання колядки ”Нова радість стала” всіма учасниками та глядачами.
Акустичний концерт до Дня Соборності України влаштувала молодіжна організація ”Залізна нація”. Серед учасникив були відомі в Кіровограді музиканти. На допомогу учасникам АТО зібрано близько 400 гривень.
13 січня у с. Нагірне Світловодського району працівниками місцевого сільського клубу був організований флешмоб, присвячений святу Василя і Меланки. Його головні герої Меланка з Василем, Коза, Циганка та Кіт ходили від хати до хати, вітали нагірнянських господарів, бажали щастя, здоров’я, багатства, миру в державі. Щедрівники співали щедрівки, грали з Козою, ганяли Кота. Після меланкування на гостей в сільському клубі чекали веселі пісні у виконанні місцевих аматорів.
19 січня в приміщенні Нагірнянського сільського клубу Світловодського району громада села відзначила християнське свято Водохреща.
19 січня аматорські вокальні ансамблі Олександрівського сільського клубу та Голованівського районного Будинку культури взяли участь у ІІІ регіональному різдвяному фестивалі народної творчості “Нова радість”, який відбувся у м. Гайворон.
У Новгородківському районному Будинку культури відбулося регіональне свято фольклору. Підготували його фахівці обласного Центру народної творчості за сценарієм Андріівських вечорниць.
24 січня у концертній залі Світловодського міського Палацу культури розпочався благодійний марафон “Душею й помислом єдині”, який тривав двадцять чотири години без жодної перерви. Мета його організаторів – зібрати кошти на придбання транспорту для 55-ої артилерійської бригади. Учасники заходу мали змогу подивитися виступи творчих колективів міста, взяти участь у дитячій розважально-ігровій програмі, музичному калейдоскопі “Пісні нашої душі”, театралізованому дійстві “Українські вечорниці”, відвідати молодіжний розважальний клуб та рок-фест. Усі бажаючі побували у нічному кінозалі, в програмі якого були представлені різноманітні кінофільми. Жителі та гості міста своєю участю у благодійному марафоні підтримали земляків, які знаходяться в зоні АТО.
Музейна справа
8 січня в кіровоградській гімназії № 5 ім.Т.Шевченка до чергової дати визволення обласного центру від фашистських загарбників, відкрили новий музей історії. Дві світлі зали музею містять експозицію, що розповідає про визволенна нашого міста під час Другої світової війни.
Основу музею складають оригінальні матеріали, які протягом 30 років збирались шкільними пошуковими загонами на території нашої області. Керівником археологічних робіт був незмінний директор музею, краєзнавець і педагог Віктор Присяжнюк. Експозиції містять безліч листів, фотографій, документів як часів ХХ століття, так і сучасності. Окрема зала музею присвячена пам’яті учасників АТО, які полягли захищаючи країну вже в ХХІ столітті. Світлини, прапори, листи та інші речі передають до стін музею і волонтери, і самі бійці військових частин кіровоградського гарнізону.
Обласний художній музей
- Музична вітальня – вечір авторської пісні “Новорічний підсумок 2014 року”;
- Перегляд новорічних фільмів та проведення майстер-класів по виготовленню новорічних іграшок “На гостини до Нового року”;
- Експозиція “Святий Юрій Змієборець – допомога і заступництво в боротьбі з ворогами рідної землі”;
- Експозиція першого керівника Єлисаветградських вечірніх рисувальних класів Феодосія Козачинського;
- Презентація нового експозиційного проекту – картини самобутнього польського художника Войцеха Горація Коссака (1856-1942) ''Кривава неділя у Петербурзі 9 січня 1905 року''.
- Творчий вечір Михайла Радкевича за участю кіровоградських бардів та поетів;
- “Археологічні скарби України” – виставка голограм;
- Відеопрезентація до Дня Соборності України;
- Виставка “Це моя Україна”;
- Експозиція до 50-річчя П.Босого, краєзнавця, сценографа;
- Моновистава “Опыты новейшей инквизиции” до 155-річчя А.Чехова за участю актора Ю.Жеребцова;
- Відкрито виставку однієї картини ”Осінь” до 60-річяч з дня народження художниці-землячки, члена НСХ України Н.Пухінди;
- Відеопрезентація до Дня пам'яті Героїв Крут;
- Експозиція “Вірний друг Тараса...” до 195-річчя від дня народження художника, приятеля Т.Г.Шевченка Григорія Честахівського;
- Експозиція робіт майстра української вишивки Тетяни Протчевої “Світла ниточка долі”.
Обласний краєзнавчий музей
22 січня відбулися заходи до Дня Соборності України та річниці Акта злуки. Експонувалась виставка “ Я – патріот”. На ній представлені творчі роботи учнів професійно-технічних закладів Кіровоградщини. Ці роботи внесок учнів у підтримку бойового духу бійців АТО, у тому числі колишніх випускників.
Меморіальний музей М.Кропивницького
2 січня в музеї відбувся захід із циклу ”Звичаї та обряди українського народу”. У заході взяв участь ансамбль “Любисток”;
Виставки:
Виставка вишитих робіт П.Чорноморенка;
“Новорічні вітання від музею корифея”;
“Зустрічаємо Новий Рік”.
Заповідник-музей “Хутір Надія”
Виставка, присвячена творчості Л.Безпалого.
Художньо-меморіальний музей О.Осмьоркіна
Виставка творів Кіровоградських художників “Україна єдина”.
Літературно-меморіальний музей І.Карпенка-Карого
Вечір пам'яті актора та режисера Валерія Дейнекіна.
Директор Вільшанського районного українсько-болгарського історичного музею М.Поліщук ознайомив учасників круглого столу, що відбувся 22 січня, з історією виникнення свята Соборності України, з фактами про боротьбу українського народу за об'єднання земель в єдину державу. Учасники заходу обговорили аспекти подолання загроз цілісності країни, взаємодії між регіонами, країнами ЄС, роль громадських об'єднань у консолідації суспільства.
Галерея “Єлисаветград”
Вечір за участю бардів “Акустичний джем”.
Фестивалі
В обласному центрі відбувся фестиваль української академічної музики”Classik-proekt”, присвячений пам'яті Юлія Мейтуса. В рамках фестивалю відбулися заходи, концерти, серед них: екскурсія до народного меморіального музею Ю.Мейтуса; вечір українського романсу “Молоді голоси українського солоспіву”; “Мейтусівські читання”; презентація виставки музею ім.К.Шимановського, присвяченої Ю.Мейтусу; музична вітальня в будинку Мейтусів – виконання творів Ю.Мейтуса учнями та викладачами музичних шкіл області.
Бібліотечна справа
ОУНБ ім.Д.Чижевського
Книжкові виставки:
- Виставка-інсталяція “Новорічна феєрія” до святкування Різдва і Нового року;
- „Світло Різдва Христового”;
- “Шахи в історії людства”;
Календар мистецтв:
- 120 років від дня народження Б.М.Лятошинського, українського композитора, диригента;
- 100 років від дня народження В.А.Манастирського, українського художника;
- 100 років від дня народження Я.Я.Гніздовського, українського графіка-живописця;
Канадсько-український бібліотечний центр:
- Книжкова виставка “Шлях віри: сподвижники українського духу в Канаді”;
- “Хай Різдво у Вашу хату принесе добра багато”– відкритий перегляд;
Літературний календар:
- “Я воскрес, щоб з вами жити” до 80-річчя від дня народження В.Симоненка, українського поета;
- “Життя і розум твій – безсмертні” до 220-річчя від дня народження
- О.С.Грибоєдова, російського письменника;
- “Полум’яна Ванда” до 110- річчя від дня народження В.Василевської, польської та української письменниці;
- “Веселий смуток серця” до 225-річчя від дня народження українського письменника П.П.Гулака-Артемовського:
В рамках програми Захисту політичних в'язнів:
- “Лицарі сумління”, презентація;
До Дня Соборності України:
- “Моя чарівна Україна, країна щастя і добра”– огляд виставки;
До Дня пам'яті Героїв Крут:
- “Червона калина на білому снігу”– книжкова виставка та тематична бесіда;
- “Нетлінна сторінка історії” – відкритий перегляд;
Центр європейської інформації:
- З Циклу книжкових виставок “Європа в портретах та досягненнях”: “Нідерланди”;
Творчі виставки:
- Презентація фотовиставки Анастасії Голубенко “Торкнутися поглядом”;
- Різдвяно-новорічний вечір спільно з музеєм музичної культури імені Кароля Шимановського та гуртом “Дике поле”;
- Презентація художньої виставки “Писанка” Ірини Михалевич та круглий стіл, присвячений колекції писанок краєзнавця і науковця Володимира Ястребова;
Благочинна акція:
- “Подаруй тепло захиснику Батьківщини: в’яжемо шкарпетки разом” (акція триває);
Орхуський центр:
Відбулася виробнича нарада щодо проведення Дня довкілля у Кіровоградській області. У нараді взяли участь представники територіальних підрозділів міністерств та відомств України, структурних підрозділів облдержадміністрації, громадських екологічних організацій.
„Щедрий вечір у бібліотеці ім.Д.Чижевського”
У програмі заходу:
- Святкова постановка танцювального колективу студії хореографічного мистецтва ''Аеліта'';
- “Різдвяний вертеп”;
- Квест “Знайди свою Оксану, знайди свого Вакулу!”;
- Перегляд фільму “Різдво”;
- Виставка старожитностей “Коло ремесел” (Традиційні різдвяні розваги від Лариси Гарбузенко і К* в українській оселі, школа родинних ремесел);
- Short films comedi (відео-сеанси);
- Кімната віщувань “Балачки в темряві”;
- Арт-хантер – Гра в “Мафію”;
- “Сучасна поезія”, виступ місцевих молодих поетів з музичним супроводом (гітара);
- Експрес-екскурсії міні-виставкою “Єлисавет-форте”;
- Екскурсія виставкою старовинних ялинкових прикрас, іграшок (ретро) “Новорічні дива”;
- Виставка рідкісних і цінних видань “Світло Різдва Христового”;
- Інтелектуальний турнір “Музична своя гра”;
- Турнір “Відеоквартет”;
- Майстер-класи: “Різдвяний янгол”; “Різдвяні овечки”; виготовлення браслетів-оберегів; виготовлення орігамі: “Плетіння мандал” та “Лотос – квітка чистоти”; квілінг; квіти з паперових серветок; “Новорічна ялинка своїми руками”;
- “Казкові зачіски від майбутніх перукарів”;
- Святкова акція “Побажай добро ближньому”, ворожіння на цукерках;
- Ворожіння на півні;
- Різдвяні ворожіння за допомогою книги;
- Екскурсія з несподіванками до бібліотечного книгосховища;
- “Гарний концерт” (музиканти міста);
- “Чарівна музика скрипаля”: авторський концерт;
- Відкритий перегляд “Біла казка дитинства”;
- Виставка робіт учасників від Кіровоградської області обласного етапу Всеукраїнської новорічно-різдвяної виставки-конкурсу “Новорічна композиція” та Всеукраїнської виставки-конкурсу “Український сувенір”;
- Ярмарок-продаж виробів декоративно-ужиткового мистецтва кіровоградських майстрів;
- Чайна церемонія від крамниці “Індія”;
- Kinekt-3D ігри;
- Дитяча кімната (інтерактивні ігри).
Навчальні заняття (тренінги, семінари та майстер-класи):
- Майстер-класи “Писанкова орнаментика” (графіка на повітряних кульках) та “Українська іграшка”;
- Майстер-клас “Павуки з соломи”;
- Майстер-клас від Лариси Гарбузенко “Паперові бігунки” (витинанки);
- Майстер-клас “Живопис” (художник Вадим Канащук);
- Тренінг “Веб 2.0” для користувачів категорії “50+”;
- Майстер-клас “Штампування. Розпис печі” від Лариси Гарбузенко;
- Тренінги з вивчення шрифту Брайля;
- Засідання творчої майстерні вчителів англійської мови міста;
- Заняття з вивчення української мови в рамках проекту “Безкоштовні курси української мови”;
- Майстер-клас від Наталії Федорової “Зимові орнаменти Петриківки”;
- Проведення першого циклу тренінгів для тренерів, які працюватимуть у сфері попередження та протидії торгівлі людьми (ОЖІС);
Інші заходи:
- Виїзд до УТОСу для обміну аудіокниг;
- Творчий вечір Тетяни Березняк “Чаепитие с закатом”;
- Показ фільму за мотивами роману Е. Хемінгуея “Прощавай, зброє”;
- Веб-конференція “Журналістська етика висвітлення подій” за участю молоді Кіровоградської, Херсонської, Чернівецької областей, які були учасниками проекту з розвитку громадської журналістики;
- Краєзнавчі студії, присвячені 90-річчю від дня народження українського режисера-земляка Миколи Літуса;
- Оглядові екскурсії. Ознайомлення з відділом мистецтв і виставкою старожитностей “Українська оселя”;
Клубна діяльність:
Тематичні засідання клубу розмовної англійської мови:
- “Хто чого хоче, той у те і вірить” – Демосфен (Religious Freedom Day);
- “Оскароносний майстер вестерну” до 120-річниці від дня народження Джона Форда (1895-1973) американського кінорежисера;
- “Крок до свободи” до Дня Мартіна Лютера Кінга;
- Засідання клубів з вивчення англійської мови.
Польський культурний центр:
- Заняття курсів з вивчення польської розмовної мови (тричі на тиждень);
Кіноклуб “Екран” – щотижневі кіноперегляди;
ОЮБ ім.О.Бойченка
Масові заходи:
- Концерт на підтримку пораненому солдату;
- “Визволення Кіровоградщини”– слайд-бесіда;
- “Соборність України”– слайд-бесіда;
- “Крути: жорстокий урок”– слайд-бесіда;
- “Подвиг в ім’я Перемоги”, урок історії спільно з обласним краєзнавчим музеєм, запрошено старшого наукового співробітника відділу історії Б.Шевченка до Дня визволення Кіровоградщини;
- “Де немає свободи, там немає Вітчизни”– урок історії;
- “Що я маю знати, щоб зберегти своє здоров'я”, спільно з представниками благодійної організації “Повернись додому”– урок здоровя;
- “Ця дивовижна Ірландія” туристична подорож до Року Європи в Україні;
- Участь у проведенні “Вечорниць”, організованих товариством УТОС;
- “Книжковий арт: дивовижні витвори мистецтва з книг”– інформаційно-розважальний калейдоскоп;
- “Подорож у часі: архітектура старого Єлисаветграда”– слайд-бесіда;
- “Молодіжні субкультури: плюси і мінуси”– слайд-бесіда;
- “Карта бажань”– майстер-клас;
- “Фронтові трикутники”– епістолярний діалог.
Відбулися засідання клубів за інтересами:
- “Ми – покоління ХХІ століття”, презентація творчих досягнень членів клубу;
- Творча майстерня в рамках засідання клубу “Ліра”;
- “Техніка ізонитки – вишивка на папері”– майстер-клас від майстрині С.В. Петрової в рамках засідання клубу “Дивосвіт”;
- “Цікаві закони з усього світу”– слайд-бесіда (заняття лекторію “Молодь і право”;
- “Хранителі скарбів”– зустріч із працівниками музею в рамках засідання клубу “Профі”;
Засідання студії “фАрт”:
- “Іграшки в стилі фільц”– майстер-клас;
- “Коза-коляда” – майстер-клас.
Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:
- “Мистецтво, народжене вогнем” (кераміка, метал, скло) література + вироби;
- “Діалог із поетом: В. Симоненко” до 80-річчя від дня народження;
- “Фізика - захопливо й цікаво про …”;
- “Жива пам?ять покоління” до Дня визволення Кіровоградщини від фашистських загарбників;
- “Українці, єднаймось!” до Дня Соборності України;
- “Мистецтво бути здоровим”;
- “29 січня 1918 року: Пам'ять не вмирає” до Дня пам'яті Героїв Крут;
- Інформація для переселенців із Криму та східних регіонів України;
- “Дивосвіт декоративно-ужиткового мистецтва України”;
- “Борис Лятошинський – класик української музики ХХ століття” до 120-річчя від дня народження;
- “Горів, щоб запалати інших” до 60-ої річниці від дня народження В. Дейнекіна;
- “Знамениті люди: Рейнольд Глієр” до 140-річчя від дня народження;
- “Україна: євроатлантична інтеграція”– постійно діюча виставка;
- “Юридичний компас для молоді”– постійно діюча виставка;
- “Нові часи – нові герої”– фотовиставка пам’яті загиблих військовослужбовців Кіровоградщини – учасників АТО;
- “Україна – єдина країна” – постійно діюча виставка;
- “Знайомтесь – література Європи: Швеція та Фінляндія”;
- “Спасибі за життя, солдати Перемоги” до Дня визволення Кіровограда від фашистських загарбників;
- “Сонячний класик Всеволод Нестайко” до 85-річчя від дня народження.
ОДБ ім. А.Гайдара
До Різдвяних свят:
- Святковий вернісаж “Подорож у новорічному часі”;
- Гра-конкурс “Знавці різдвяних традицій”;
- Літературна експозиція “Святкове мереживо зими”;
- Мульт-мандри “Різдвяні канікули в бібліотеці”;
- Засідання творчої майстерні “Талановиті пальчики”. Майстер-клас з об’ємної аплікації “Різдвяна зірка”;
- Книжково-ілюстративна виставка “Руками створена краса”;
- Засідання бібліотечного клубу любителів мистецтва ори гамі “Робимо світ об’ємним. Креатив-майстерка “Ялинка”.
До 71-річниці визволення м.Кіровограда від німецько- фашистськихзагарбників:
- Історичний екскурс “Кіровоград під час Великої Вітчизняної війни”;
- Голосне читання книги “Гвардії Савочка” Ю.О.Збанацького;
- Книжкова виставка “Солдатській славі, уклонись!”
- До Дня Соборності України:
- Книжкова виставка “Моя, соборна, суверенна”;
- Медіа-подорож “Моя країна – Україна”.
До Дня пам’яті Героїв Крут:
- Викладка літератури “Герої Крут”.
- Пізнавально-розважальні заходи:
- Інформаційне сафарі “Журнальна імперія”;
- Засідання творчої майстерні “Талановиті пальчики”. Майстер-клас “Вироби з солоного тіста”;
- Презентація буктрейлеру з циклу “Країна казкових фантазій” до 85-річчя від дня народження українського прозаїка, драматурга В.Нестайка;
- Інтерактивне голосне читання казки “Мороз Іванович” з циклу міні-проекту для дошкільнят “В гостях у казки”.
- В рамках міні-школи “Вулик”:
- Віртуальний урок “Вивчаємо кольори”;
- Креатив-майстерка “Парад Ялинок”.
- Навчання для користувачів “Комп’ютер та Інтернет з нуля”:
- Внутрішня будова комп’ютера;
- Як правильно працювати мишкою;
- Особливості клавіатури;
- Робота з флешами та іншими носіями інформації.
Індивідуальні заняття-консультації з дітьми, чиї батьки є учасниками
АТО:
- Основи роботи з комп’ютером;
- Інтернет та електронна пошта.
|