Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за лютий 2015 року)
Загальні питання
2 лютого в ОУНБ ім.Д.Чижевського відбулася урочиста церемонія вручення обласної літературної премії ім.Є.Маланюка.
Лауреатами обласної літературної премії імені Євгена Маланюка за 2014 рік стали:
– в номінації „Поезія (у тому числі драматичні твори і переклади)” –
Антоніна Петрівна Царук за книгу “Мовчання бруньки”;
– в номінації „Проза (у тому числі драматичні твори і переклади)” –
Анатолій Анатолійович Кримський за книгу “Обрубані рамена”;
– в номінації „Літературознавство та публіцистика” – Оксана
Олександрівна Гольник за книгу “Міф у художньому світі Євгена
Маланюка”.
9 лютого в обласній філармонії було презентовано календар “Заквітчана пісня”.
Ініціатор проекту заслужена майстриня народної творчості України Лариса Зоріна. Кожна сторінка календаря присвячена одному з українських народних свят: від Різдва і Масниці до Трійці та Івана Купала. Кошти від розповсюдження календаря будуть направлені на підтримку родин героїв-кіровоградців, які загинули на сході України, захищаючи територіальну цілісність нашої держави.
15 лютого кіровоградці вшанували пам'ять учасників бойових дій на території інших держав. Учасники заходу поклали вінки та квіти до пам'ятника “Воїнам-інтернаціоналістам всіх поколінь Кіровоградщини”.
У День Героїв Небесної Сотні, небайдужі кіровоградці зібралися на головній площі обласного центру щоб пом’янути тих, хто рік тому віддав своє життя за оновлення нашої країни, за утвердження європейських та загальнолюдських цінностей. До символічної стели з фотографіями загиблих на Майдані учасники зібрання поклали квіти та поставили поминальні лампадки. Участь у заході з нагоди вшанування Героїв Небесної Сотні взяли представники обласної та міської влади.
Громадськість смт Олександрівка вшанувала пам’ять героїв Небесної Cотні. Біля пам’ятного знака на честь Незалежності України у центрі селища зібрались представники державних установ, організацій, політичних сил, молодь.
У Вільшанці біля пам’ятника Т.Г.Шевченку відбулося зібрання-реквієм з нагоди вшанування героїв Небесної Сотні. Учні старших класів взяли участь у літературній композиції “Герої не вмирають”. Були запалені поминальні свічки.
З 25 по 27 лютого в приміщенні Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати пройшла виставка “Архітектура. Геральдика. Рекламний дизайн. Краєзнавство”.
У декількох конференц-залах свої здобутки представляли підприємства та митці в галузях архітектури, геральдики, краєзнавства, рекламного дизайну, монументального та декоративно-ужиткового мистецтва.
Обласна універсальна наукова бібліотека ім.Д.Чижевського на виставці продемонструвала краєзнавчу літературу, власні експозиції мали художньо-меморіальний музей ім.О.Осмьоркіна, обласний краєзнавчий музей та міська художня школа. Спеціалісти провели для екскурсантів оглядові лекції з питань краєзнавства, археології, геральдики, векселології та рекламного дизайну. Мета організації та проведення виставки полягала в тому, щоб показати, наскільки плідною на Кіровоградщині є співпраця між представниками різних видів творчо-прикладної роботи.
29 лютого виповнився рік з дня смерті Віктора Чміленка, який загинув від кулі снайпера на Майдані. На його честь у Кіровограді перейменовано вулицю , а напередодні роковин смерті на стіні Кіровоградської облдержадміністрації відкрили пам'ятну дошку на честь Героя.
Театрально-концертне життя
Обласна філармонія:
– Зустріч з Адою Роговцевою;
– Комедія Жана-Марі-Шевре “Будьте як вдома”– столична театральна
майстерня “Сузір'я” за участю Ади Роговцевої;
– Презентація народного календаря “Заквітчана пісня”;
– Радіо-шансон представив концерт Олексія Большого;
– Концерт Національного балету Грузії “Сухішвілі”;
– Концерт студентів Кіровоградського музичного училища;
– Концерт камерного та симфонічного оркестрів Криворізького
обласного музучилища;
– Вистави “Медведь”, “Предложение” за п'єсами А.Чехова.
В академічному обласному театрі ляльок 7 лютого відбулася прем'єра вистави “Вовк і семеро козенят” О.Ємельянова.
У Кіровоградському академічному українському музично-драматичному театрі ім. М.Кропивницького відбувся вечір ”Моя Україна – єдина родина” за участю клубу авторської пісні та поезії “Байгород”, який поетичним словом і авторською піснею об'єднав представників національних товариств міста.
Просвітництво. Художня самодіяльність
3 лютого в актовому залі Олександрівської селищної ради відбулась година пам’яті “Ніхто не забутий, ніщо не забуте”, яку підготували працівники Олександрівського районного Будинку культури спільно із селищною ветеранською організацією.
Учні Голованівської районної школи мистецтв взяли участь у XXV Міжнародному конкурсі-фестивалі мистецтв ”Джерело надій” у Києві.
За хореографічні композиції “Повертайся живим” та “Хитрі миші” отримали диплом ІІІ ступеня.
22 лютого в центріЗнам’янки відбулося святкування Масляної – свята, яке символізує прощання з зимою та зустріч весни. Аматори міського Палацу культури підготували театралізоване обрядове дійство, у якому показали Масляний тиждень у піснях та танцях. З маленькими глядачами свята була проведена цікава конкурсно-розважальна програма та дитяче караоке. Справжнім подарунком для них став перегляд мультфільмів.
У Гайворонському районному Будинку культури відбувся вечір відпочинку для людей поважного віку “Життя – це просто дивна казка”.
28 лютого в районному Будинку культури Олександрійщина зустріла весну в рамках другого відкритого районного свята фольклору “Минувшина”. У святі взяли участь районні фольклорні колективи.
Сотні мешканців і гостей смт Компаніївка зібралися біля районного Будинку культури відсвяткувати Масляну. У програмі свята була презентація любительських об’єднань району та робіт майстрів декоративно- ужиткового мистецтва з смт Компаніївки, сіл Живанівки, Коротяка, Нечаївки, Сасівки. Порадувала учасників свята і виставка десятків видів голубів та домашньої птиці. А наймолодші мешканці райцентру намалювали для військових із зони АТО патріотичні малюнки.
В Олександрівському районі відзначили Масляну. Дійство відбулось на базі Підлісненського сільського Будинку культури. Пролунали обрядові пісні у виконанні провідних аматорських фольклорних колективів та окремих виконавців. Кульмінацією свята стало спалення опудала, що є символом прощання з Зимою і зустрічі Весни.
Для учасників клубу за інтересами “Рушничок” Новгородківського районного Будинку культури проведено годину вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні. Присутніх ознайомлено з історією заснування Ордена Небесної Сотні та хвилиною мовчання вшановано пам’ять героїв, які загинули під час проведення Революції Гідності.
У міському Будинку культури № 2 смт Вільшанка відбулося болгарське свято зарізання виноградної лози “Тріфон Зарєзан” – “Леє се, българското вино” (“Лийся, болгарське вино”).
Вільшанський районний Будинок культури зібрав усіх шанувальників співу на VII пісенний вернісаж “Кохання меж не має”. Організаторами свята стали учасники любительського об’єднання “Музичні перлини” районного Будинку культури. Репертуар виконавців складався з пісень виключно українською мовою, а в одязі виступаючих обов’язково був присутній елемент української вишивки. Під час проведення заходу бажаючі мали змогу приєднатися до збору коштів на підтримку воїнів зони АТО.
В Олександрівському районі розпочались традиційні огляди-конкурси аматорського мистецтва серед клубних закладів.
Музейна справа
Художній музей
– Майстер-клас з декоративно-ужиткового мистецтва;
– Виставка “З любов'ю до Батьківщини” до 95-річчя В.Федорова;
– Презентація художнього альбому “Кіровоградщина у творах Володимира
Федорова”;
– Експозиція “Мініатюрист світового рівня” до 165-річчя І.Похитонова;
– Відеопрезентація до 165-річчя І.Похитонова;
– Вечір пам'яті В.Висоцького за участю ГО “ Театр авторської пісні”;
– Відеопрезентація до Дня вшанування учасників бойових дій на території
інших держав;
– День відкритих дверей для учасників бойових дій;
– Безстрокова акція “Замаскована турбота” (плетіння маскувальних сіток
для військових);
– Вечір “Барви лютого, або на початку весни” за участю клубу “Байгород”;
– Експозиція “Спочатку було Слово...”;
– Перегляд фільмів до Дня Героїв Небесної Сотні;
– Експозиція до Міжнародного дня рідної мови;
Переглянуто відеоролики:
–“Українська мова – мова української нації”;
–“Мовний світ – казки про українську мову”;
–“Країна починається з тебе”;
– Літературна вітальня – лекція “Українська мова і література як
важливий фактор ідентифікації української нації”.
Краєзнавчий музей
Виставки:
–“Там, де Ятрань круто в'ється...”;
–“Революція гідності: Кіровоградський вимір”;
–“Я – патріот”.
В музеї відбувся вечір-реквієм пам'яті Героїв Небесної Сотні. Хвилиною мовчання присутні вшанували загиблих під час подій на Майдані.
Меморіальний музей М.Л.Кропивницького
В музеї відбулося знайомство з творчістю поета і композитора А.Чечеля та жіночого вокального ансамблю “Любисток”.
Виставки:
– Виставка вишитих робіт П.Чорноморченка;
–“Творчий портрет сучасника”.
Заповідник-музей “Хутір Надія”
– Виставка присвячена Л.Безпалому.
Літературно-меморіальний музей І.Карпенка-Карого
15 лютого в музеї відбулися обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання;
Виставки:
– “У пошуках слова значущого”;
– “Вірний служитель Мельпомени”;
– “Карпенко-Карий і Єлисаветград”.
Художньо-меморіальний музей О.Осмьоркіна
13 лютого в музеї відбувся концерт учнів музичної школи
ім. Г.Нейгауза;
– Виставка “Україна – єдина”;
– Фотовиставка “Революція гідності. Хроніка подій”.
Галерея “Єлисаветград”
3 лютого відбулася виставка молодого харьковського художника Ленура Велиляєва;
11 лютого в галереї “Єлисаветград” відбувся вечір пам'яті Кузьми Скрябіна;
– “Битва музикантів”;
– День Святого Валентина у Єлисаветграді.
Образотворче мистецтво
В рамках заходів відзначення 165-річчя від дня народження всесвітньо відомого художника Івана Павловича Похитонова (1850-1923) 8 лютого в Новоукраїнці, на малій батьківщині митця, відбулося відкриття виставки фоторепродукцій майстра мініатюрного живопису. Відвідувачі та гості заходу в фойє Палацу культури “Ювілейний” мали змогу побачити високоякісні репродукції славетного земляка.
Фестивалі
Третій фестиваль інструментальної музики ім.Ю.Хілобокова розпочався 12 лютого концертом за участю симфонічного оркестру та хору Кіровоградського музичного училища. Протягом десяти днів на сцені музучилища виступило чимало молодих музикантів: учні й творчі колективи шкіл естетичного виховання області, студенти Кіровоградського музучилища, камерний й симфонічний оркестри Криворізького обласного музичного училища.
У Кіровограді відбувся ХХ Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних інструментах “Провесінь”. Фестиваль відкрив великий концерт кращих творчих колективів Кіровоградського музичного училища. У конкурсі взяли участь близько 400 представників від 90 музичних шкіл та 20 музичних училищ нашої країни. Від Кіровоградщини участь у конкурсі взяло 49 представників музичних шкіл області.
Бібліотечна справа
ОУНБ ім.Д.Чижевського
Книжкові виставки:
– Огляд літератури та показ фільму “Кольори”, бесіда “Все про читання”;
– “Нескінченні ритми: орнамент”;
–“Літопис козацької слави” до 345-річчя від дня народження
Самійла Величка;
– “Бачити в кожній дитині особистість”;
Календар мистецтв:
– 165 років від дня народження І.П.Похитонова, українського та
російського живописця;
– 175 років від дня народження Клода Моне, французького живописця;
– 90 років від дня народження І.Н.Шамо, українського композитора;
До Дня Святого Валентина
– “Дарунки ручної роботи”;
– Відкритий перегляд „Життя – квітка, кохання – мед з неї”;
– Презентація художньої виставки “Люблю твоє проміння крізь музику
беріз”;
– Цикл книжкових виставок “Європа в портретах та досягненнях.
Люксембург;
–“У їхній долі був Афганістан”;
Літературний календар:
–“Грані творчої палітри Уласа Самчука”до 110-річчя від дня народження
українського письменника ;
– “І.Липа: практичний ідеалізм письменника-борця”;
До Міжнародного дня рідної мови
– “У ріднім слові – цілий світ”;
– “Мовна палітра світових шедеврів”;
До дня пам’яті Небесної Сотні
– “Стоїть майданівець у бронзі”;
Творчі виставки:
– Презентація міжнародної фотовиставки “Фотографія без кордонів”
Автори: Євгеній Мельніков( Ізраїль), Олександр Вінницький
( Німеччина);
– Виставка декоративно-ужиткового мистецтва “Чарівна лялька”;
– “Подаруй тепло захиснику Батьківщини: в’яжемо шкарпетки разом”–
благодійна акція;
– Виїзд до УТОСу для обміну аудіокниг;
– Презентація польських освітніх програм (спільно з Міжнародним
освітнім агентством “Погляд-Next”);
– У Центрі Європейської інформації пройшла зустріч керівника відділу преси та інформації Представництва ЄС в Україні Юргіса Вілчінскаса та радника з питань преси та інформації Представництва ЄС в Україні Вікторії Давидової з представниками молодіжних об’єднань та студентамиКіровоградської області;
– Екскурсія по виставці “Коло ремесел”;
– Засідання круглого столу “Роль жінки в політиці”;
– Літературні читання “Лицар нескореного покоління”, присвячені
80-річчю від дня народження П.Симоненка;
– Показ фільму про основи східного мистецтва та садово-паркове
мистецтво;
– Шахово-шашковий турнір, присвячений учасникам бойових дій на
території інших держав;
– Голосні читання любовної лірики українських поетів “Є в світі серце, де
живе любов…”;
– Регіональний конкурс “Комікс з класиків”;
– Екскурсія для студентів КДПУ факультету “Хореографія”
по виставкам відділу мистецтв;
– Лекція Лариси Гарбузенко “Український стрій;
– Засідання вчителів методичного центру;
– Читання та обговорення роману Ернеста Хемінгуея “Прощавай, зброє!”
в рамках проекту “Кіровоградщина читає Хемінгуея”;
– Віртуальна мандрівка “По вулицям Єлисаветграда”;
– Презентація збірки Валентини Кондратенко-Процун “Жнива
Магдалини”;
– Бібліографічний огляд “Літописець українського простору” до110-річчя
від дня народження У.Самчука;
– День інформації “Стан і перспективи формування природно-заповідного
фонду Кіровоградщини” та презентація карти “Ліси Кіровоградщини”;
– Презентація книги Володимира Яремчука “На вишневім березі” в
рамках проекту “Література рідного краю”;
–Творчий звіт Валерія Корнійця “Я не зраджу” (поезії та переклади за
останніх п’ять років)
– Участь у виставці проектних і творчих робіт у галузі архітектури,
геральдики, реклами та дизайну. Виставка “З фондів ОУНБ
ім.Д.Чижевського”;
– Краєзнавчі студії на тему: “Археологічні дослідження на території
– Кіровоградщини” (с .Небелівка, Новоархангельский район);
– Конкурс на кращого знавця Конституції України;
– Клуб печворку від Ірини Кудревич “Ручна аплікація із закритим краєм
(за технікою українських узорів);”
Навчальні заняття (тренінги, семінари та майстер-класи)
– Тренінги з вивчення шрифту Брайля;
– Майстер-клас “Ниткографія”;
– Тренінг “Розвиток екосвідомості особистості”;
– Тренінг з провадження електронної системи моніторингу мережі
публічних бібліотек України;
– Тренінги для користувачів “50+” “Основи комп’ютерної грамотності“;
– “Основи роботи в Інтернет”;
– Тренінг для суб’єктів, які працюватимуть у сфері попередження та
протидії торгівлі людьми (м. Знам'янка);
Клубна діяльність
Засідання клубів з вивчення англійської мови:
– Тематичне засідання клубу розмовної англійської мови “Як важливо не
побачити свою тінь”!? до Дня Бабака;
– Тематичне засідання клубу розмовної англійської мови “Найстаріше
свято в США”;
Кіноклуб Екран
– Показ фільму за мотивами роману Е.Хемінгуея “Прощавай, зброє”;
– Показ фільму “У любові та війні /In Love and War”;
– Показ документального фільму про Ернеста Хемінгуея.
ОЮБ ім.О.Бойченка
Масові заходи:
«Україно! Це – твої сини!» - День інформації;
«Герої не вмирають» (пам?яті «Небесної Сотні» та вшанування учасників АТО) - урок гідності та презентація розділу сайту «Герої АТО» до Дня інформації «Україно! Це – твої сини»;
«Волонтерський рух: наша сила в єдності» - патріотичний діалог;
“Кіровоградщина – козацький край» - урок історії;
«Василь Симоненко. Зустріч, призначена поетом» до 80-ої річниці від дня народження українського поета та журналіста В. А. Симоненка;
«Ернест Хемінгуей: філософія життя» - літературна година;
«Мовні проблеми світу та України» - слайд-бесіда;
«Екологічні проблеми Кіровоградщини» - слайд-бесіда-вікторина;
Зустріч з Кіровоградцями, бійцями АТО третього окремого полку спеціального призначення та представником обласного військомату по роботі з особовим складом і громадськістю Францішкевич Р.М.
«Час і досі не загоїв рани…» - зустріч поколінь зі Сривковим Сергієм Євгенійовичем, членом Кіровоградської міської спілки ветеранів війни в Афганістані;
«Живи в безпеці» - урок безпеки;
«Все починається з любові» – конкурсно-розважальна програма до Дня Святого Валентина;
«Толерантність як основа людських взаємин» – тренінг;
«Етикет у нашому житті» – слайд-бесіда;
«Масляна весну закликає» – пізнавально-розважальна програма;
«Першоджерела Київської Русі» – слайд-бесіда;
«Валентинка власноруч» – майстер-клас (в рамках акції «Валентинка для військових» (спільно з громадською ініціативою «Армія SOS»);
КВК – до Дня Святого Валентина;
«Валентинка власноруч» – майстер-клас;
«Крути: жорстокий урок» – слайд-бесіда;
«Ілля Рєпін і Україна» – художній вернісаж;
«Парасолька: модний аксесуар чи дах над головою?» – слайд-бесіда;
«Мафія»- гра;
Бібліо-проект «Креативна середа»
–Арт-ф?южн «Краса та велич сходу»;
–«Налаштовуємось на хвилі музики» – зустріч з організаторами «Акустичної п?ятниці» О. Теплих та А. Шевченко .
Відбулися засідання клубів за інтересами:
«Євромайдан: поезія гідності» вечір революційної поезії (спільно з інформаційно-аналітичним центром «Перевесло»). Творча майстерня в рамках засідання клубу «Ліра»;
«Листівка до 8 Березня» ? майстер-клас в рамках засідання клубу «Дивосвіт»;
Школа доброти «Добро починається з тебе»:
– «Мистецтво спілкування» – тренінг;
– «Цінності в моєму житті» – тренінг;
– «Твоє життя – твій вибір» – тренінг.
Засідання студії фАрт:
–Сувенірна лялька;
–Вишивка стрічками;
«Бібліотеки України та регіону. Їх інформаційний потенціал» – засідання Школи інформаційного комфорту.
Книжкові виставки, тематичні полиці:
Роми: культура, традиції, звичаї;
Мистецтво спілкування;
Афганістан. Обпалені долі;
Все про країни сходу;
Постать і слово У.Самчука;
Права людини і громадянина в Україні;
Літературна творчість митця (Ернест Хемінгуей);
«Українська мова – модна та сучасна»;
«Знайомтесь з літературою Європи: Балтійські країни»;
«Зупинися на хвилинку – подивися на новинку»;
«Письменник потойбічного: Олександр Жовна» до 55-річчя від дня народження;
«Гордість України – військова авіація»;
«Архітектурні скарби України»;
«Любов, оспівана в піснях»;
«М.Бідняк: живописець, графік» до 85-ої річниці від дня народження;
«І. Шамо: мелодист з яскравим образним мисленням»;
«Художник-новатор: Казимир Малевич».
ОДБ ім.А.Гадара
До Дня Святого Валентина:
– Електронна презентація “День Святого Валентина у різних країнах”;
– Креатив-майстерка “Валентинка для друзів своїми руками”;
– Кретив-майстерка “Валентинка” для учасників бібліотечного клубу
любителів мистецтва оригамі “Робимо світ об’ємним”;
– Засідання підліткового клубу «Уроки Мері Поппінс» на тему: «Все
починається з кохання»;
– Майстер-клас «ВалентинкаНаnd-Made»;
– Засідання творчої майстерні «Талановиті пальчики». Майстер-клас «Від щирого серця»;
– Музична година «Все про кохання, все про любов».
До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав:
– Інформ-викладка «Афганістан. Дорогами війни»
До Міжнародного дня рідної мови:
– Книжкова виставка «Мови серцем доторкнись»;
– Мультимедійний екскурс «Передамо нащадкам наш найбільший скарб – рідну мову»;
– Розважально-конкурсна програма «Мовознавчий марафон».
До ювілеїв письменників та діячів мистецтва:
– Презентація буктрейлеру з циклу «Країна книжкових фантазій» до 95-річчя від дня народження норвезького прозаїка А.К.Вестлі;
– Краєзнавча літературна поличка «Олександр Жовна – несподіваний, загадковий, містичний…» до 55-ї річниці з дня народження О.Ю.Жовни;
– Презентація виставки-портрету до 165 річниці від дня народження живописця Івана Похитонова .
Пізнавально-розважальні заходи:
– Інтерактивне голосне читання казки «Таємниці звірів» з циклу заходів для дошкільнят «В гостях у казки»;
– Інформина «Ми маємо бути зрозумілими Європі, а Європа нам»;
– Презентація серії книг Дитяча Картинна Галерея «Ніжність у країні краси»;
– Перегляд книжково-ілюстративної виставки: «Світоч українського мистецтва»;
– Засідання міні-школи « Вулик». Віртуальний урок «Вчимося малювати»;
– Віртуальний урок «Що робити в екстремальній ситуації» з циклу заходів клубу «Безпека для малюків»;
– Народознавчі посиденьки «Скринька моєї бабусі».
Індивідуальні заняття-консультації з дітьми, чиї батьки є учасниками АТО:
– Основи роботи з програмою створення презентацій Power Point.
Навчання для користувачів «Комп’ютер та Інтернет з нуля»:
Основні характеристики комп’ютера:
– Внутрішня будова комп’ютера;
– Як правильно працювати мишкою;
– Особливості клавіатури;
– Робота з флешами та іншими носіями інформації.
|