Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за квітень 2017 року)
Загальні питання
2 квітня представники обласної та міської влади, громадськість, студентська та учнівська молодь, волонтери та військові взяли участь у Всеукраїнській екологічній акції “Посади дерево миру”. Всього на “Алеї миру” було посаджено сорок молодих лип, що за задумом організаторів акції, мають стати символами мирного майбутнього у м.Кропивницький та в Україні.
13 квітня у м.Кропивницкий висадили новий сквер, який носитиме ім'я видатного письменника-земляка уродженця села Нечаївки Кіровоградської області Ю.Яновського.
20 квітня у педуніверситеті ім. В.Винниченка в Кропивницькому відбулась відкрита зустріч з українським письменником, публіцистом, почесним доктором медицини Юрієм Щербаком. Під час зустрічі він презентував свої дві нові книги: "Зброя судного дня" (у жанрі політичного триллера) та "Україна в центрі світової бурі" (жанр публіцистики).
22 квітня в тайм-клубі "Берлога" відбулась творча зустріч з молодою поетесою Олесею Мамчич. Олеся авторка чотирьох поетичних збірок: “Передперша збірка”, “Перекотиполе”, “Обкладинка”, “Сонце пішло у декрет”. Авторка поетичних книг для дітей: “А на нас упав ананас”, “Тираннозавр Оленка”. Окремі тексти перекладені англійською, польською, німецькою, та іншими мовами світу. Вірші Мамчич для дітей за оновленою шкільною програмою вивчають у молодшій школі.
24 квітня у Кропивницькому вшанували пам'ять вірмен, вбитих в Османській імперії у 1915 році. Кілька сотень етнічних вірмен, які проживають на Кіровоградщині, вийшли на траурну ходу, аби вшанувати пам'ять предків. Учасники ходи пройшли від площі Героїв Майдану до меморіального комплексу “Фортечні вали”, де відбувся мітинг-реквієм.
26 квітня жителі обласного центру пройшли ходою пам'яті від площі Героїв Майдану до пам'ятника “Жертвам Чорнобиля”, аби віддати шану загиблим ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС. Цього дня до підніжжя пам'ятника вдячні кропивничани поклали багато квітів, а подвиг відважних ліквідаторів вшанували військовим салютом та хвилиною мовчання.
26 квітня в м. Кропивницький відбувся авторський майстер-клас від віртуозного кулінара та телеведучого Сергія Калініна.
29 квітня у селі Розумівка Олександрівського району відбулось офіційне відкриття пам’ятника холодноярцю, українському письменнику військовому і громадському діячу, старшині Армії УНР Юрію Горлісу-Горському та учасникам визвольної боротьби 1917-1920-х рр.
Театрально-концертне життя
16 квітня у міському Дендропарку відбувся концерт фіналістаНаціонального відбору Євробачення та переможця проекту “Х-Фактор-6”Костянтина Бочарова (MELOVIN) з нагоди Відкриття Cезону-2017 –початку цвітіння 2 мільйонів тюльпанів.
29 квітня вперше у м.Кропивницький в ЦДПУ ім.В.Винниченка відбувся акустичний концерт музиканта, імпровизатора, поетеси з Харківа Агати Вільчик! Агата Вільчик виконує власні твори в стилі інтуитивної імпровизації, етно, world music. Це співачка з унікальним голосом, оригинальною манерою виконання, характером і нервом. Також брала участь у проекті “ Голос Країни ”, шостий сезон, і з величезною глядацькою підтримкою дійшла до півфіналу шоу.
Обласна філармонія
Концерти:
Концерт співачки і телеведучої Олі Полякової;
Інтерактивна мультимедійна програма – театр для дітей “Бухта пригод” з ляльками-велетнями;
Концерт Державного Академічного Волинського Народного Хору;
Концерт Техаського чоловічого хору. Хор виконує християнські пісні, характерні для південної частини Сполучених Штатів, — пісні у стилі ґоспел (англ. “Євангеліє”) та спірічуелз (англ. “духовні пісні”);
Концерт дуету Тамерлан і Альона;
Конкурс краси "Місс Кропивницький 2017". Конкурс проводить модельне агенство "Стиль моделс" під патронатом Національного Комітету "Місс Україна" в рамках міжнародної програми "Miss World".
Академічний обласний театр ляльок
29 та 30 квітня у Кропивницькому відбулися гастролі Запорізького театру ляльок. Вистава за п'єсою Вадима Довлетова "Чарівні слова". Режисер-постановник вистави: головний режисер театру – Олег Лубенець, художник-постановник вистави: головний художник театру – Людмила Зінов’єва, музичне оформлення вистави: композитор – Ігор Гайденко.
Академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.Кропивницького
Вистави:
7 квітня вистава “Декамерон”, за участю Ольги Сумської. Жанр спектаклю: феєрична комедія эпохи Відродження, режисер- постановник та автор інсценіровки Валентин Варецький, музичне оформлення: Сергій Манченко.
12 квітня – “Дівчина з легенди”, вистава народного художнього колективу театру-студії “Маска”(кер. Надія Фільченкова) Кіровоградського обласного ЦДЮТ за мотивами історичного роману Ліни Костенко "Маруся Чурай".Автор та постановник вистави – педагог театру-студії Інна Валуйко.
26 квітня – “Баба Пріся”, вистава народного аматорського театру Новоукраїнського районного Центрального Палацу культури ”Ювілейний” за п’єсою Павла Ар’є. Захід відбувся рамках відзначення 31-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС.
26 квітня – “Наймичка”, вистава за п’єсою Івана Карпенко-Карого до 130-річчя від дня написання п’єси.
28 квітня – гастролі Київського театру “Чорний Квадрат” вистава “Медовий місяць”.
Просвітництво. Художня самодіяльність
7 квітня в Світловодському районному Будинку культури відбувся другий районний дитячий фестиваль-конкурс “Писанка до Великодня”, який було започатковано минулого року відділом освіти, молоді та спорту та відділом культури, туризму та культурної спадщини районної державної адміністрації. У святковій програмі фестивалю своєрідною родзинкою стала традиційна виставка Великодніх Писанок, виготовлених різними техніками руками школярів. Дивувала смаковими якостями та зовнішнім виглядом і Великодня випічка, поласувати якою мали можливість усі бажаючі. Концертна програма була представлена переспівами дитячої весняно-великодньої української пісні та хореографічними композиціями у виконанні маленьких артистів з Голованівська, Побузького та Перегонівки.
9 квітня у Світловодську відбулась прем’єра вистави “Біля старого замку” за мотивами фільму “Едвард руки-ножиці” у виконанні народного аматорського лялькового театру “Дивосвіт” міського Палацу культури.
У Маловисківському районному Будинку культури в рамках районного проекту “Українська майстерня” напередодні світлого дня Воскресіння відкрилася тематична виставка робіт більше 30 майстрів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва “Весняний передзвін Великодніх барв”. На ній представлені вишиті рушники, ікони, картини, писанки, квіти, ляльки-мотанки, вироби з дерева та інші шедеври, які зачарували відвідувачів своєю красою, самобутністю, вишуканістю та майстерністю.
У Світловодську відбувся районний фестиваль-конкурс дитячої та юнацької творчості “Квітневий зорепад”, організований відділом культури і туризму, відділом освіти, сектором молоді і спорту Світловодської районної державної адміністрації. Захід проходив на базі Світловодського районного Будинку. У фестивалі-конкурсі взяли участь 150 учасників від сільських клубних закладів та закладів освіти.
На базі Маловисківського районного Будинку культури відбувся семінар директорів та художніх керівників сільських клубних закладів району. На семінарі обговорювались стан розвитку клубної справи, нові прийоми та методи залучення населення до активної аматорської діяльності , досвід роботи щодо інноваційних форм організації культурно-дозвіллєвої діяльності. В рамках роботи семінару було поведено майстер-клас із розпису Великодніх писанок. Учасники семінару прослухали виступ вокально- інструментального ансамблю “Ностальгія” районного Будинку культури (керівник Богдан Іващенко) та оглянули виставку робіт кращих майстрів декоративно-ужиткового мистецтва району з нагоди свята Великодня.
14 квітня у Світловодському міському Палаці культури пройшов відбір учасників, які в травні візьмуть участь у показі-дефіле етнічного та стилізованого українського одягу в рамках проведення XXVI Всеукраїнського фестивалю-конкурсу вокально-хорового мистецтва “Калиновий спів”.
14 квітня Палац культури “Світлопільський” м.Олександрії зібрав учасників мистецького проекту “Відкриваємо нові таланти” в рамках культурно-мистецької акції “Майстри мистецтв – дітям”. Олександрійський район представили аматорський хореографічний колектив “Авантюрин” Олександрійського районного Будинку культури (керівник Наталія Козинець), народний аматорський фольклорний ансамбль “Червона калина” Михайлівського сільського Будинку культури (керівник Геворг Абрамян) та солістка Добронадіївського сільського Будинку культури Лілія Левченко (керівник Руслан Футуйма).
25 квітня в Олександрійському районному Будинку культури відбувся традиційний відкритий районний тур ХІ регіонального фестивалю-конкурсу хореографічного мистецтва “Сонячні танці-2017”. 12 колективів, 197 учасників продемонстрували яскраві емоційні виступи, знання та вміння у різних напрямках дитячої, сучасної (естрадної) та народної (стилізованої) хореографії.
29 квітня місто Кропивницький зустріло обласний огляд-конкурс хореографічного мистецтва “Весняні ритми”, в якому взяли участь 17 аматорських хореографічних колективів. За ініціативи директора обласного Центру народної творчості, заслуженого працівника культури України Валентини Пращур ''Весняні ритми'' вперше відбувалися на сцені академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Л.Кропивницького. Конкурсна програма передбачала постановки народного та стилізованого народного танцю. За результатами обласного огляду-конкурсу хореографічного мистецтва переможці нагороджені дипломами та пам’ятними сувенірами. Після закінчення конкурсу кращі аматорські хореографічні колективи області виступили на сцені парку культури і відпочинку “Ковалівський”.
Музейна справа
Художній музей
15 квітня – восьмий Великодній Благодійний Аукціон. Благодійний продаж картин, безкоштовно наданих художниками, меценатами, галереями. Кошти, зібрані в результаті торгів, були спрямовані на потреби пацієнтів Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру. Аукціон проводили Кіровоградський обласний художній музей та медіа-група “Весь Кіровоград”
Експонувались виставки:
4 квітня – виставка “Вільний політ” Марії Ачкасової, члена Національної спілки художників України, до 30-річчя від дня народження;
5 квітня – виставка творчих робіт студентів художньо-графічного відділення мистецького факультету Центрально-українського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка;
26 квітня – експозиція “Чорнобиль: минуле, сучасне, майбутнє”, присвячену 31-й річниці аварії на Чорнобильській АЕС;
27 квітня – виставка “Фотографізм Давида Ямпольського”.
29 квітня – відкриття волонтерського фото проекту “Якби не війна”. Проект зацікавить небайдужих громадян, змусивши їх замислитись над породженими війною проблемами та оцінити подвиг тих, хто не пустив війну у наші домівки.
Майстер-класи:
11 квітня – майстер-клас з писанкарства. Майстер-клас проводила олександрійська майстриня Ірина Михалевич;
28 квітня професійний майстер-клас з живопису від відомого художника-земляка, лауреата обласної премії у галузі образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна Степана Ніколенка. В рамках відкриття ІІ Всеукраїнського Весняного Пленеру, який відбувся Дендропарку.
Протягом місяця відбулися майстер-класи з виготовлення виробів із солоного тіста: “Писанка”, майстер-класи із виготовлення аплікації з кольорового паперу “Весна”,“Квіти”.
Лекції:
18 квітня в рамках роботи “Відеовітальні” у відділі музею – картинній галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна” відбувся перегляд відео- презентацій до відзначення Міжнародного дня пам’яток та визначних місць та Дня пам’яток історії та культури України;
Протягом квітня у відділі музею – картинній галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна”відбувались лекції з історії образотворчого мистецтва “Мистецтво Середньовіччя”,“Мистецтво Відродження”та “Епоха Бароко”. Лектор: Анатолій Кімнатний– завідуючий відділом обласного художнього музею – “Світ і Вітчизна”.
Участь у Всеукраїнськіх культурно-просвітницьких заходах:
5-6 квітня – участь у ІІІ Освітньому фестивалі “Арсенал Ідей”, який відбувався у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі “Мистецький арсенал” (м. Київ). Щорічний міждисциплінарний фестиваль, що у ігровій інтерактивній формі презентує найкращі здобутки нових освітніх тенденцій, проектів та програм.
13 квітня презентація участі у семінарі “Художній музей, історія мистецтва та соціалістичний реалізм”, який проходив з 28 по 31 березня у Національному художньому музеї України. Лектор: Микола Правда – науковий співробітник відділу туристично-краєзнавчої та інформаційної роботи обласного художнього музею.
Краєзнавчий музей
Виставки:
13-го квітня – презентація виставки “Сакральні предмети з колекції О. Ільїна”, яку до Великодніх свят підготували співробітники обласного краєзнавчого музею та обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.І.Чижевського. Вперше за багато років у стінах обласного краєзнавчого музею можна побачити унікальні церковні видання в поєднанні з сакральними предметами. Основу виставки складуть сакральні предмети з фондів обласного краєзнавчого музею: церковні ікони, хрести, предмети для причастя та інше церковне начиння. На виставці також були представлені 12 унікальних церковних книг з обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.І.Чижевського. Серед них – Евангелие....Тетроевангелие, сиречь четвероблаговестие Матфея, Марка, Луки, Иоанна. (1648 р.), Требник: В 3 ч. Ч.1. (1646 р.), Евангелие (1897 р.) та інші.
Культурно-просвітницькі заходи:
21 квітня відбулася обласна науково-практична конференція “Природничо-наукові дослідження Кіровоградської області: музеєзнавчі аспекти”. Конференція приурочена до відкриття нової експозиції відділу природи обласного краєзнавчого музею. Над змістовним наповненням нової експозиції працювала науково-консультаційна рада у складі викладачів природничо-географічного факультету ЦДПУ ім.В.Винниченка, з якими консультувалися співробітники відділу природи з питань наукової достовірності нової експозиції. Науково-практична конференція стала певним підсумком спільної роботи науковців та музейників-практиків, викликала широкий резонанс у наукової спільноти Кіровоградської області.
Презентації екскурсій:
Цикл заходів “Зустрічі у театральній вітальні”:
12 квітня відбулася зустріч з театральною акторською родиною Ярошенків, члени якої вже багато років плідно працюють на сцені обласного театру ім.М.Кропивницького та на інших театральних сценах України.
Культурно-просвітницькі заходи:
27 квітня у Кіровоградському інституті розвитку людини вищого навчального закладу університету “Україна” відбувся спільний захід музею та колективу Кіровоградської музичної школи №1 ім. Г.Г.Нейгауза, присвячений пам’яті героїв, які ціною власного життя вибороли право нашого народу жити під мирним небом.
Меморіальний музей М.Л.Кропивницького
Цикл заходів “Зустрічі у театральній вітальні”:
12 квітня відбулася зустріч з театральною акторською родиною Ярошенків, члени якої вже багато років плідно працюють на сцені обласного театру ім.М.Кропивницького та на інших театральних сценах України.
Культурно-просвітницькі заходи:
27 квітня у Кіровоградському інституті розвитку людини вищого навчального закладу університету “Україна” відбувся спільний захід музею та колективу Кіровоградської музичної школи №1 ім. Г.Г.Нейгауза, присвячений пам’яті героїв, які ціною власного життя вибороли право нашого народу жити під мирним небом.
Літературно-меморіальний музей І.Карпенка-Карого
Виставки:
4 квітня — виставка “Сміхотерапія від Бориса Ревчуна” яка ілюструє життєвий і творчій шлях знаного кропивницького письменника.
Презентації книг:
4 квітня — презентація книги кропивницького письменника Бориса Ревчуна “Усякі думки в чотири рядки”. У зустрічі взяли участь: Григорій Клочек – доктор філологічних наук, Антоніна Корінь – член Спілки письменників України, Антоніна Царук – редактор книги, Василь Бондар – голова обласної організації Спілки письменників України, Олег Семенюк – ректор Центрально-Українського педуніверситету ім.В.Винниченка, Федір Шепель – відомий краєзнавець, студентська молодь міста.
Художньо-меморіальний музей О. Осмьоркіна
Виставки:
18 квітня – відкриття першої персональної виставки живописних та графічних творів магістрантки художньо-графічного відділення мистецького факультету ЦДПУ ім.В.Винниченка Наталії Кухаренко “Вулицями рідного міста”. Експозицію виставки складають понад двадцять доробків, написаних у 2016-2017 роках, які відтворюють архітектурне обличчя історичного центру нашого міста, окрасою якого є неповторні будівлі, споруджені за проектами єлисаветградських зодчих Я.В.Паученка, О.Л.Лішневського та інших містобудівничих на межі 19 і 20 століть, більшість з яких нині є пам’ятками архітектури.
28 квітня відбулося відкриття виставки творів претендентів на здобуття обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка у 2017 році. В експозиції представлено архітектурні проекти членів Національної Спілки архітекторів України І.О.Дрофи, Г.В.Ковтун та А.В.Пирогової, твори декоративно-прикладного мистецтва члена Національної Спілки майстрів народного мистецтва України Л.О.Кулініч (кераміка) та члена Національної Спілки художників України М.В.Ачкасової (витинанка), друкований матеріал про художників.
Концерти:
17 квітня “Пасхальний концерт” у виконанні студентки Кіровоградського музичного училища Марії Полячок (скрипка) та студента Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Романа Ієвського (флейта)партія фортепіано Світлана Концедалова
Приватні галереї міста
Галерея “Єлисаветград”
Виставки:
8 квітня – виставка картин під поетичною назвою ”Квітневі почуття”. Унікальність цієї виставки в тому, що вдруге поспіль на розсуд спокушеної глядацької аудиторії обласного центру були представлені роботи не професійних митців, а художників-аматорів. У 2016 році на подібний заклик галереї відгукнулося 32 художника з усієї Кіровоградщини
Літературно-мистецькі проекти:
29 квітня презентація "100 безіменних поезій", у рамках якої відбудеться представлення нових поетичних збірок трьох молодих кропивницьких поетів Артема Луценка – "Лабіринт", Кирила Поліщука – "oZERO", Ольги Луценко – "Потяг".
Західна галерея
Виставки:
11 квітня відбулася презентація першої персональної виставки ”Плетені звуки” майстринь з Кропивницького Олесі та Вікторії Миронових. Виставка присвячена творчості Бориса Гребенщикова. Презентували виставку самі майстрині – Вікторія Миронова та її донька Олеся. До виставки увійшли 26 робіт, створених протягом трьох років, виконаних з використанням ручного ткацтва, живопису, графіки та інших технік. Вся виставка створена під впливом музичних творів лідера гурту ”Акваріум” Бориса Гребенщикова. Під кожним твором наведені цитати з пісень БГ, які надихнули авторів на створення конкретної роботи.
Образотворче мистецтво
З 3 по 7 квітня у Верховній Раді України відбулась виставка малюнків дітей-лауреатів конкурсу „Кропивницький – місто мого майбутнього”
19 квітня у місті Помічна що на Кіровоградщині вікрилась виставка картин талановитої художниці Надії Іванівни Падурської. Творчість художниці порівнюють з творчістю Катерини Білокур та Марії Примаченко а ще називають українським Ван Гогом. Картини Надії Падурської відомі далеко за межами України знаходяться у багатьох приватних колекціях Нідерландів, Німеччини, Японії. Надія Іванівна Падурська народилась 26 квітня 1943 року у смт. Помічна Добровеличківського району Кіровоградської області Образотворче мистецтво художниці, самобутнє та народне, сповнене філософським змістом, силою духа, мужністю, а головне – жагою до життя. Про її творчість кажуть, що ці роботи, неординарні за технікою виконання і за безмежною щирістю, з якою вона ділиться своїм світобаченням. Природа у роботах Падурської подана у своєрідній інтерпретації, через картини з нами наче говорить оточуюче, минуле, природа, життя.
21 квітня у міському Дендропарку відбулось підведення підсумків та нагородження переможця І Всеукраїнського весняного пленеру та урочисте відкриття ІІ Всеукраїнського весняного пленеру. Пленер проходив під патронатом Міністерства культури України та за ініціативи голови наглядової ради Корпорації ''ХХІ століття'' Лариси Онул. У рамках заходу відбулась творча зустріч з художником Олександром Ройтбурдом. Художник посідає І місце в рейтингу ТОП-7 успішних та відомих художників України. Роботи Олександра Ройтбурда знаходяться в колекціях PinchukArtCenter (Киев), Державної Третьяковської галереї (Москва), МоМА (Нью-Йорк), DUMA (Художній музей університету Дьюк, Дюрем, США), Модерна галеріа (Любляна, Словенія). Олександр Ройтбурд провів майстер-клас для учасників Всеукраїнського весняного пленеру.
Кіномистецтво
12 квітня в тайм-клубі "Берлога" відбувся показ фільму “Політ золотої мушки” та зустріч з режисером стрічки Іваном Кравчишиним. “Політ золотої мушки” (робоча назва – “Хроніки”) – український комедійно-драматичний фільм, знятий Іваном Кравчишиним за мотивами збірки оповідань “Бурачковицькі хроніки” Богдана Волошина. Стрічка у трьох новелах розповідає про жителів села Бурачковичі в Західній Україні, які опиняються в різних комічних ситуаціях.
Фестивалі
Юні співачки – Вероніка Чорна з м.Олександрія та Софія Михайленко з м.Кропивницький здобули призові місця на Першому Міжнародному пісенному фестивалі-конкурсі “Золотий птах” для дітей та молоді з обмеженими можливостями, який проходив у м.Вінниці 6-8 квітня. Софія Михайленко стала переможницею у молодшій віковій категорїї – від 10 до 16 років. Вероніка Чорна виборола друге місце також у молодшій віковій категорїї. Вероніку Чорну запросили до участі у ХХІ Міжнародному фестивалі для дітей та молоді з обмеженими можливостями, який відбудеться в польському місті Чехочинек у липні поточного року.
З 11 по 14 квітня у Кропивницькому проходив ХVІІ Всеукраїнськийфестиваль-конкурс "Нейгаузівські музичні зустрічі". Фестиваль-конкурс започаткований у 1988 році до столітнього ювілею великого піаніста і педагога, уродженця Єлисаветграда (нині Кропивницький) Генріха Густавовича Нейгауза. Відтоді "Нейгаузівські музичні зустрічі" проходять у Кропивницькому щорічно навесні та приурочені до дня народження Маестро. Перший день фестивалю розпочався концертом заслуженого артиста України Йосипа Ерміня (м.Львів) та симфонічного оркестру Кіровоградського музичного училища під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Лариси Голіусової. У виконанні оркестру прозвучала Рапсодія в стилі блюз Дж. Гершвіна. У фестивальних заходах взяли участь заслужений артист України Юрій Кот і лауреат міжнародних конкурсів Ірина Алексійчук (м.Київ). Родзинкою нинішнього фестивалю стала презентація 2-ої частини відеопроекту "Мій Нейгауз"яка має назву "З Україною в серці: Аріадна Лисенко і Генріх Нейгауз" кандидата мистецтвознавства викладача-методиста Кіровоградського музичного училища М.Долгіх. . Невід'ємною складовою мистецького форуму є проведення конкурсу серед молодих піаністів. У ХVІІ Всеукраїнському конкурсі взяли участь близько 60 піаністів із 12 областей України. Завершився фестиваль концертом лауреатів Всеукраїнського конкурсу молодих піаністів.
У переддень Світлого Христового Воскресіння, 13 квітня, на площі перед міською радою Кропивницького відбувся фестиваль “Великоднє диво”. В рамках фестивалю відбувся великодній ярмарок, на якому вчителі та учні дитячої художньої школи ім.О.Осмьоркіна та обласного ЦДЮТ демонстрували вироби декоративно-ужиткового мистецтва на тему Великодня і виготовлені власноруч паски, проводили майстер-класи, зокрема з писанкарства. І все це відбувалося під музичний супровід міського професійного духового оркестру. Також пройшли виступи зразкового хореографічний ансамбль “Вікторія”, фольклорного колективу музичної школи № 3 “Дивоцвіт”, вокального ансамблю “М’юзик” дитячо-юнацького клубу “Вогник”, фольклорного колективу “Млиночок” музею музичної культури ім. К. Шимановського, військового духового оркестру третього окремого полку спеціального призначення.
19 квітня в Кропивницькому відбувся Молодіжний фестиваль гумору, захоплююче шоу за участі кращих команд КВК та стендап-коміків. Організатором заходу виступила Молодіжна рада при виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради. Захід проходив на базі Донецького національного медичного університету.
25 квітня – щорічний фестиваль-конкурс "Степова красуня". Фестиваль-конкурс краси “Степова красуня”– це справжнє свято краси та талантів. Покази нових колекцій, яскраве дефіле красунь, виступи професійних виконавців з Києва, Запоріжжя,Полтави.
З 27 по 29 квітня на площі Героїв Майдану та в різних локаціях міста проходив ІІІ Книжковий фестиваль “Весняний книговир”. На три дні місто повністю занурилось в атмосферу книжкового духу. У рамках фестивалю "Весняний книговир" вже традиційно відбувся благодійний ярмарок книг . Виручені гроші підуть на допомогу Збройним Силам у рамках ініціатив "Армія SOS Кіровоград". Відвідувачі фестивалю змогли зустрітись з улюбленими авторами, пограти в книжкові квести, вікторини, відвідати благодійні акції, презентації, поетичні читання і, звичайно ж, придбати книжки за цінами видавництв.
В рамках фестивалю відбулися:
Презентація книги Олексія Кононенка "Сага про Кайдашів" у ЦНТУ ім. В.Винниченка Читачі змогли познайомитися з поетичним переказом безсмертної повісті видатного українського письменника Івана Нечуя-Левицького "Кайдашева сім’я", створеним відомим сучасним поетом Олексієм Кононенком, поспілкуватися з автором та придбати книгу із авторським підписом;
Презентація карти-схеми Андрія Домаранського "Височинне Поінгулля та його цікаві місця";
Презентація книг письменників творчого об’єднання "Парус" Олени Надутенко "Гіркий аромат полину" та Олексія Стеценко "Самійло Кішка";
Презентація книг та альманахів обласної організації Конгресу літераторів України;
Стихійні читання книги Дмитра Степаненка "Фронтовий щоденник. Окопні історії";
Зустріч із поетом Олександром Архангельським;
Презентація фантастичної пригодницької повісті "Дивовижна подорож Соні й Асі до Скандинавії" Петра Мельника, зустріч з автором ілюстрацій до книги Федором Лагно;
Творча зустріч із Олександром Жовною, автограф-сесія;
Зустріч із журналістом і ведучим ток-шоу Громадського радіо, автором книги "Борги нашого життя" Андрієм Гарасимом;
Зустріч з автором дитячої книги "Татова книжка" Павлом Чорним, автограф-сесія;
Презентація книги "Вулицями рідного міста" Юрія Матівоса. Книга про історію нашого міста з моменту його заснування. Історичні події та епохи відобразились у назвах вулиць з початку створення міста і до сьогодення; – Інтерактив "Граємо в радість" за книгою Е. Портер "Поліанна". Модератор зустрічі - директор видавництва "Час Майстрів" Олег Симоненко.
29 квітня у Дендропарку відбувся обласний етап мистецько-екологічного фестивалю “ЧИСТОFEST” в рамках наймасштабнішої щорічної екологічної акції “Зробимо Україну чистою разом!” Метою фестивалю є розкриття існуючих екологічних проблем України через мистецтво, поширення культури дбайливого ставлення до сміття та ідеї вторинного використання твердих побутових відходів, а також створення особливої середи для обміну досвідом і спілкування однодумців, небайдужих до екологічного майбутнього рідної землі. Організаторами є громадська організація “Let’s do it, Ukraine”. Під час заходу експонувалась виставка екологічних виробів та проводились різні майстер-класи. Атмосферу свята органічно доповнила концертна програма за участі місцевих колективів та сольних виконавців.
28-30 квітня відбувся 9-й Міжнародний фестиваль пісні і танцю “Об’єднаємо дітей мистецтвом” під патронатом Культурно-мистецького фонду „Перспектива”, заснованого громадським діячем Артемом Стрижаковим. Три тисячі творчих дітей, які представляли провідні хореографічні та вокальні колективи з десятків міст України, показали справжній професіоналізм, високий рівень підготовки, а також встановили національний рекорд станцювавши Дитячий флешмоб миру.
Бібліотечна справа
ОУНБ ім.Д.Чижевського
Масові заходи для відвідувачів бібліотеки
Інформаційно-просвітницькі години та бесіди:
Бесіда до Всесвітнього дня книги і авторського права та обмін аудіокниг;
Інформаційні повідомлення медичних фахівців для молоді міста в рамках Всеукраїнського місячника Червоного Хреста боротьби з туберкульозом та СНІДом. Захід організовано спільно з товариством Червоного Хреста.
Голосні читання:
• “Захоплюючий світ дитячих книг”, до Міжнародного дня дитячої книги.
Рекламні бібліоакції, флеш-моби:
• Акція “7 годин безкоштовного Інтернету”;
Мистецькі виставки:
“Дорога до Бога”– виставка вишитих ікон клубу народних ремесел “Ниточка”;
“Мальований рай” – виставка робіт студентів мистецького факультету КДПУ ім. В. Винниченка.(Художній керівник - Лариса Гарбузенко;
“Hand Made” – виставка рукоділля;
“Мій вибір-екологія” – презентація виставки дитячих малюнків до Дня землі;
Лекції, екскурсії, творчі зустрічі, презентації книг та інших друкованих видань, концерти:
Лекції:
“Через духовну реформацію до відродження країни” – cемінар-лекція до 500-річчя Реформації для колективу бібліотеки. Лектор: В.Г. Підлужний.
Презентації книг та інших друкованих видань:
Презентація історичного роману Братів Капранових “Забудь-річка” у рамках III Книжкового фестивалю “Весняний Книговир”;
"Візьми книжку у літню відпустку” – презентація книг туристично-краєзнавчого напрямку у рамках III Книжкового фестивалю “Весняний Книговир”;
Презентація книг шрифтом Брайля у рамках III Книжкового фестивалю “Весняний Книговир”;
Творчі зустрічі:
Зустріч з письменниками Ольгою Полевіною і Олександром Архангельським в рамках ІІІ Книжкового фестивалю “Весняний Книговир”;
“Хвилі морської пам’яті” – зустріч з Василем Гребенюком, головою всеукраїнської асоціації ветеранів підводників і Станіславом Пролуненко, керівником музею Військово-морського флоту в с. Северинка у рамках роботи“Краєзнавчіх студій”;
Зустріч членів команди “Молодіжного клубу спілкування” з м. Ірпінь Київської області з керівником шахового клубу Анатолієм Ілляшенком у форматі “Жива книга”;
Розповідь подружжя Лебедєвих про поїздку до Туреччини у форматі “Колоритні мандрівки”, перегляд слайд-шоу “Туреччина – перехрестя культур;
Зустріч з кліриком соборного храму Благовіщення Пресвятої Богородиці о. Іваном Верескуном.
Екскурсії:
Квест-екскурсія ознайомлення з відділами бібліотеки для учнів школи № 31;
Екскурсія-ознайомлення з книгами колекції О.Б. Ільїна;
Учнівський квест і екскурсія по бібліотеці для учнів 7 класу ЗОШ №3;
Книжкові виставки, огляди літератури, тематичні перегляди літератури
Книжкові виставки до пам’ятних дат:
“Буремний час України”, до 100-річчя від дня створення Української Центральної Ради;
“Чорнобиль – трагедія, яка не має повторитися”, до річниці Чорнобильської катастрофи;
“Чорнобиль не має минулого”, до річниці Чорнобильської катастрофи;
“Диво, ім’я якому – книга”, до Всесвітнього дня книги і авторського права;
“Господь дарує ангела з небес ¬ Христос воскрес!”, до свята Великодня;
“НАТО: європейська безпека під впливом сучасності”, до Дня створення НАТО;
“Україна жартує”, до Всесвітнього Дня сміху;
Книжкові виставки до пам’ятних дат:
Тематичні книжкові виставки:
“Книжковий арсенал — 2017”– виставка нових надходжень;
“Подорожуючи Польщею” в рамках роботи польського культурного центру;
“Ігри ерудитів” в рамках роботи клубу інтелектуальних ігор;
“Колекція Акафістів” виставка рідкісних та цінних видань.
“Сакральні предмети з колекції О. Ільїна” – презентація виставки спільно зі співробітниками обласного краєзнавчого музею;
“Довідково-інформаційні видання користувачам”.
Огляди та перегляди літератури:
”Чорнобиля гіркий полин”, до Дня Чорнобильської трагедії – відкритий перегляд;
Книжкові виставки до пам’ятних дат:
До 565-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі (1452-1519);
До 250-річчя від дня народження Веделя Артемія Лук’яновича.
Навчальні заняття (тренінги, семінари, вебінари та майстер-класи):
Тренінги:
“Основи комп`ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет” для користувачів категорії “50+”;
“Запис відео з екрану” для користувачів бібліотеки;
“Безпека в Інтернет” для користувачів категорії “50+”;
Творче заняття “PowerPoint” для користувачів та працівників бібліотеки;
Навчання на тренажерах “Колір” “Форма” (в рамках роботи майданчика для людей з вадами зору ''Інтерсвіт'') для дітлахів ДНЗ №47 “Краплинка”.
“Розвиток екосвідомості” – екологічний тренінг для учнів 9 класу КЗ “Гімназія ім. Тараса Шевченка – центр позашкільного виховання “Контакт”.
Участь у проектній діяльності та громадських акціях, співпраця з громадськими організаціями:
Збір книг “Бібліотека українського воїна” у рамках III Книжкового фестивалю “Весняний Книговир”;
Участь у передвеликодньому ярмарку-виставці. Виставка дитячих поробок “Вітальні листівки воїнам АТО”.
Майстер-класи:
“Птахи, схожі на квіти”, до свята Великодня – майстер-клас проводили студенти ЦДПУ ім.В. Винниченка;
Майстер клас з печворку від майстрині Ірини Кудревич;
“Створюємо гірлянду з журавликами” – виїзний майстер-клас з орігамі для дітей Центру соціально психологічної реабілітації;
“Весняні пташки” – майстер-клас з гончарства для дітей .Проводила: Іванна Соломенникова – юна майстриня-кераміст.
Бібліотечні проекти: Центр європейської інформації:
Цикл книжкових виставок про Європу та європейців “60 років ЄС в світовій історії”;
Центр “Вікно в Америку”:
До Тижня американського кіно/ American Movie Week. Виставка, презентації, перегляд фільмів, обговорення, тематичні засідання розмовного клубу;
Засідання творчої групи вчителів англійської мови міста (захід організовано разом з управлінням освіти Кіровоградської міської ради).
Орхуський центр екологічної інформації:
“Екосистеми: збалансований розвиток”, до Дня довкілля – книжкова виставка, віртуальна виставка на сайт бібліотеки.
Клубна діяльність:
Кіноклуб “Екран”: відеоперегляди;
Клуб документального кіно DocuDays: показ фільму “Абетка” для студентів Кіровоградського кооперативного коледжу економіки і права;
Польський культурний центр : організація роботи курсів з вивчення польської мови та забезпечення доступу користувачів до фонду документів польською мовою ;
Клуб інтелектуальних ігор : шахові турніри для дітей та дорослих “Мистецтво інтелектуальної гри” ;
Клуб розмовної англійської мови: організація роботи курсів з вивчення англійської мови .
Обласна юнацька бібліотека
Масові заходи для відвідувачів бібліотеки:
Інформаційно-просвітницькі години та бесіди:
• “Екологічні проблеми Кіровоградщини” – екогодина;
• “Чорнобиль. Гірка пам’ять і вічний біль” до Міжнародного дня пам’яті Чорнобиля – екогодина;
• “Дегустація літературних новинок ” – прем’єра книги;
• “Письменники доби розстріляного Відродження” (Є.Маланюк, В.Винниченко) – літературно-музична. година;
• “Сини степового краю” (В. Винниченко, Ю. Яновський) – літературна година;
• “Мамо школа” – бібліографічний огляд літератури з медицини та психології;
Слайд-бесіди:
“Небезпека в інтернеті” – слайд-бесіда;
“Гіркий біль Чорнобиля” – слайд-бесіда;
“Цей безцінний скарб – писанка” – слайд-бесіда;
“Подорож у часі: архітектура старого міста Єлисаветграда ” – слайд-бесіда;
“Годинник як витвір мистецтва” – слайд-бесіда;
Інтерактивні масові заходи:
“Бережи природу” – ековікторина;
“Живи у безпеці” – урок безпеки;
“ Небачені красоти України” – туристична подорож;
Horror квест-кімната “Сновида: бібліотека чистилища” (за мотивами роману О. Мігель “Сновида” в рамках участі у ІІІ-му Книжковому фестивалі “Весняний книговир” ;
“Моя улюблена книга” – бенефіс читаючого класу;
“Я пам’ятаю! Я пишаюсь!” (Центральноукраїнці в боротьбі за незалежність Батьківщини) – підведення підсумків обласного краєзнавчого конкурсу учнівської молоді;
“Майстер-шеф у бібліотеці” – кулінарний non-stop в рамках бібліостудії “З екрану – в реальність”;
“Танцюють всі”, до Міжнародного дня танцю – dance-міх в рамках бібліостудії “З екрану – в реальність”;
Цикл заходів “Подорожуймо Європою!” – туристичний експрес-салон:; “Іспанія – країна-мрія, країна-загадка”; “Швейцарія – високих гір та смачного шоколаду”
Інтерактивні масові заходи з використанням інформаційних технологій:
“Вулиці Кропивницького: Велика Перспективна” – відеопрогулянка;
“Архітектурні фантазії” – віртуальна подорож;
“Країна сонця, що сходить” (до Року Японії в Україні) – віртуальна мандрівка;
“Найцікавіші музеї Європи” – віртуальна мандрівка;
Навчальні заняття (тренінги, семінари та майстер-класи): Тренінги:
“Мистецтво спілкування” – тренінг;
Майстер-класи:
“Великодня писанка” – майстер-клас;
“ Писанка в техніці декупаж” – майстер-клас;
Мистецькі виставки:
Виставка творчих робіт НВО, Спеціалізований загальноосвітній навчальний заклад I ступеню “Гармонія” – гімназія ім.Тараса Шевченка (Гурток “Господарочка”, керівник: Тисак І.В.);
Лекції, екскурсії, творчі зустрічі, презентації книг та інших друкованих видань, концерти:
Творчі зустрічі:
“ Сьогодення Чорнобильської зони” – зустріч із з оператором ЧАЕС П. О. Трапєзніковим;
“Дія радіації на організм людини. Способи захисту від шкідливого впливу радіації” – зустріч з ліквідатором аварії на ЧАЕС О. П. Коваленком в рамках бібліопроекту “Life safe (Подбай про свою безпеку)”;
Зустріч-презентація книги «Забудь-річка» Братів Капранових в рамках участі у ІІІ-му Книжковому фестивалі “Весняний книговир”;/p>
Зустріч з письменницею Е. Бєльською в рамках участі у ІІІ-му Книжковому фестивалі “Весняний книговир”.
Книжкові виставки, огляди літератури, тематичні перегляди літератури)
Книжкові виставки до пам’ятних дат:
“Поезія – музика мого серця ”, до Всесвітнього дня поезії;
“Здоров’я – найбільший скарб людини”, до Всесвітнього дня здоров’я ;
“Чисте довкілля – здорова нація” – виставка-інсталяція до Дня довкілля;
“Чари циганської долі ”, до Міжнародного дня ромів ;
“Знати, щоб не зашкодити здоров’ю”, до Всесвітнього дня здоров’я;
“Природи чудеса, натхнення і краса”, до Всесвітнього дня Землі;
“Сторінки відкриває нова книга”, до Всесвітнього дня книги і авторського права;
“ Чорнобиль: від мирного атому до катастрофи ”, до Міжнародного дня пам’яті Чорнобиля;
“Знайомство з Японією”, до Року Японії в Україні;
“Танець – обличчя нації”, до Міжнародного дня танцю;
“Подорожуймо Україною!”, до Міжнародного дня пам’яток та визначних місць;
“Читаймо німецькою”, до Року німецької мови в Україні;
“Мистецька спадщина Івана Кавалерідзе”, до 130-річниці від дня народження українського скульптора, кінорежисера, драматурга;
“Феномен Мар’яна Крушельницького”, до 120 річниці від дня народження українського актора, режисера;
Тематичні книжкові виставки:
“Великдень – найбільше християнське свято ”;
“День” – газета, що виховує націю ”;
“Коли співає дерево”– виставка-інсталяція книги та вироби з дерева;
“ Місто над Інгулом ”;
Засідання клубів за інтересами, бібліопроекти:
Клуб “Дивосвіт”:
“Браслети в стилі ''Шамбала” – майстер-клас;
Мистецтво “канзаші” на теренах степового краю” – майстер-клас від майстрині Галини Іванівни Неділько;
Клуб “Профі”:
“Археолог: професія чи покликання” – зустріч з викладачем КДПУ ім. Володимира Винниченка К.І.Панченком та екскурсія по археологічному музею ім. Н.Бокій;
Клуб “Ліра”:
“ Крапля роси на пелюстці ”, до Року Японії в Україні – вечір японської поезії. Творча майстерня, чаювання в японських традиціях;
“Школа інформаційного комфорту”:
Енциклопедії. Словники. Довідники.
Лекторій “Молодь і право”:
Знати, щоб жити ” – інформаційна панорама;
Лекторій “Молодь і право”:
Концерт-презентація молодіжного гурту “Між хвиль”
Обласна дитяча бібліотека ім. Т.Г.Шевченка
Масові заходи для відвідувачів бібліотеки:
Інтерактивні масові заходи:
“Ерудит біля книжкової полиці” – літературна гра;
Великодні забави для дітей;
“Я граюся і мрію” до Міжнародного Дня дитячої книги – день розваг;
“Читай, я буду слухати!”, до Міжнародного Дня дитячої книги – відкриття бібліоакції;
“О писанко! Ти Символ України”, до Великдня – арт-година;
“Книжка вийшла на прогулянку””– бібліодесант;
“Енциклопедії – книги які знають все”– бібліотечний урок;
“Все живе потребує води”, до Всесвітнього дня Землі – лялькова еко-вистава;
“Молодь за чисте довкілля”, до Всесвітнього дня Землі – екологічний бумеранг.
Голосні читання:
Андерсенівські читання, до Міжнародного Дня дитячої книги;
“Story-time” для дошкільнят “Феї” (казка “Фея та швець”) з циклу заходів “Вивчаємо енциклопедію казкових героїв”;
Веселі історії “Іскринки з веселої скриньки” – калейдоскоп інформаційних повідомлень.
Інформаційно-просвітницьки години та бесіди:
“ На чорнобиль журавлі летять”, до 31-річниці аварії на Чорнибильській АЕС – година скорботи ;
“Мужність і біль Чорнобиля”, до 31-річниці аварії на Чорнибильській АЕС – година вшанування пам’яті;
“Ти і Всесвіт”, до Всесвітнього дня Землі – день інформації.
Тематичні книжкові виставки:
“Великий казкар данського королівства”, до Міжнародного Дня дитячої книги;
“Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам'ять”, до 31-річниці аварії на Чорнобильській АЕС;
“Великодні вітання” – літературна викладка.
Творчі зустрічі:
“Світле свято Благовіщення” – зустріч з протоієреєм Євгеном Назаренком;
Засідання клубів за інтересами, бібліопроекти:
“Сонячний промінчик на книжковій полиці” – бібліотечний клуб;
Навчальні заняття (тренінги, семінари та майстер-класи):
Тренінги:
Створення привітальної листівки для матусі он-лайн – навчання для користувачів “Комп’ютер та Інтернет з нуля”;
Створення буклету в програмі Microsoft Office Publisher – навчання для користувачів “Комп’ютер та Інтернет з нуля”;
“ Створення відеороліка в програмі Кіностудія ” – індивідуальні заняття-консультації з циклу “Наш друг і помічник – комп’ютер” для дітей, чиї батьки є учасниками АТО;
“Основи комп’ютерної грамотності” – індивідуальні заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами.
“Основи комп’ютерної грамотності” – індивідуальні заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами.
Майстер-класи:
“ Великодня писанка”, до Великдня – майстер- клас ;
“Зайчик” – майстер-клас з циклу “Грай з нами у Танграм”.