Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за травень 2017 року)
Загальні питання
3 травня, напередодні Дня пам’яті і примирення в мікрорайоні Лелеківка м. Кропивницький відбулось урочисте відкриття пам’ятного знака на честь воїнів, які загинули у січні 1944 року, звільняючи село Лелеківку від фашистських загарбників.
8 травня, у День пам'яті та примирення у м. Кропивницький пройшла всеукраїнська акція "Перша хвилина миру". На театральну площу о десятій вечора зібрались представники влади та громадськість міста. Запаленими свічками містяни зобразили "Мир".
9 травня на меморіальному комплексі “Фортечні вали” відбулися урочистості, присвячені 70-й річниці Перемоги. Героїв загиблих під час Другої світової війни та полеглих у боях на сході України вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів до вічного вогню.
11 травня у м. Кропивницький напередодні Дня Європи на флагштоку біля обласної адміністрації урочисто підняли прапори України та ЄС. Під звуки оркестру, що зіграв державний гімн та "Оду радості" - гімн Європеського Союзу, члени молодіжного парламенту підняли прапори. Захід відбувався з нагоди ухвалення Європарламентом рішення про надання Україні безвізового режиму.
13 травня мешканці села Богданівка Знам’янського району Кіровоградської області відзначили 120-річницю з Дня народження отамана Холодного Яру Голика-Залізняка Мефодія Фокича.
17 травня, у Державному архіві Кіровоградської області відкрилась виставка “Все, що залишилося…”: випадкова знахідка і доля репресованого», до Дня пам'яті жертв політичних репресій. В експозиції представлені особові документи, речі, фото, вилучені під час арешту жертв правління комуністичного режиму. Хронологічні межі експонованих матеріалів від 1929 р. до 1950 р.
18 травня в обласному краєзнавчому музеї відбулося нагородження лауреатів обласної краєзнавчої премії імені В.Ястребова. Лауреатами премії за 2017 рік стали: - У номінації “Наукові дослідження з історії та етнографії краю” – Бутко Андрій Олександрович за книгу «Давня історія сучасної Світловодщини (на основі археологічного матеріалу)» та Митрофаненко Юрій Станіславович (м.Кропивницький) за книгу «Українська отаманщина 1918-1919 років».; - У номінації “Краєзнавчі розвідки з історії міст і сіл області”– авторський колектив у складі Гуржоса Івана Івановича, Буніної Ірини Костянтинівни, Колесник Валентини Олександрівни, Мільчева Володимира Івановича, Пєткова Сергія Валерійовича, Пєткова Валерія Петровича за книгу «Очерки истории, языка и культуры ольшанских болгар» та Классова Олена Адольфівна (м.Кропивницький) за наукові дослідження, краєзнавчі та музично-критичні статті;
18 травня Кіровоградщина разом з усією країною відзначала Всесвітній день вишиванки. У м. Кропивницький відбувся святковий концерт, патріотичний флешмоб у вишиванках та стартувала акція “Вишиванкова Україна”. Вихованці двадцяти центрів естетичного виховання шкіл обласного центру розпочали вишивання великої мапи України. Вишивка матиме розмір 6 х 4 метри і буде однією із найбільших вишитих мап. У смт. Добровеличківка на Кіровоградщині відбувся районний фестиваль вишиванок. В смт. Новоукраінка відзначили День вишиванки встановленням першого символічного рекорду громади – складено найбільший “Рушник Єдності”, довжина якого становила 230 метрів.
19 травня у м. Кропивницький відбулась акція “#НЕЗАБУТІ” з нагоди Дня пам’яті людей, що померли від СНІДу. Акція є частиною всеукраїнської акції “#Незабуті”, яка проходила у 25 регіонах України.
19 травня у м. Кропивницький напередодні 177-річниці з дня народження Марка Кропивницького відбувся народний мітинг біля пам'ятника Кропивницькому;
21 травня у м. Кропивницький біля пам'ятного знака “Борцям за волю України – жертвам політичних репресій”, відбувся мітинг та покладання квітів з нагоди Дня пам'яті жертв політичних репресій . У мітингу взяли участь представники обласної та міської влади, громадськість.
22 травня, відбулось урочисте покладання квітів біля пам’ятника Тарасу Шевченку у м. Кропивницький з нагоди річниці перепоховання Кобзаря на Чернечій горі в Каневі. У заході взяли участь представники влади, учнівська та студентська молодь міста. Під час урочистого покладання квітів актори театру ім.М. Кропивницького зачитали уривки з віршів Кобзаря.
22 травня віряни Свято-Миколаївського що у Бобринці відзначили 225-річний ювілей із моменту заснування православної святині. Також у цей день православні християни відзначають день перенесення мощей святого Миколая Чудотворця, або ж як в народі кажуть – “літнього” Миколая. Привітав прихожан, жителів району і міста із 225-річним ювілеєм та провів святкову літургію з нагоди Дня святого Миколая Чудотворця єпископ Кропивницький і Голованівський - Марк.
25 травня у Центральній міській бібліотеці м. Кропивницький відбулась презентація двох поетичних збірок молодих поетес міста – «Сансара» Олени Горобець та «Попелище для феніксів» Надії Гармазій.
27 травня у м. Кропивницький розпочався цикл пішохідних екскурсій вулицями обласного центру “Легендами нашого міста”. Захід відбувся з ініціативи відділу культури і туризму міської ради в рамках проекту “Мистецькі вихідні”.
31 травня у Кропивницькому навпроти бібліотеки Чижевського на стіні будинку з’явилась нова локація з проекту «Поезія стін». Цього разу активісти молодіжної організації ФРІ розписали стіну проникливим та життєстверджувальним віршем Ліни Костенко «Крила». Наразі у місті вже є більше десяти локацій з розписаними стінами.
Театрально-концертне життя
5 травня у Кропивницькому відбувся концерт репкор-гурту “ТАРТАК” в рамках ювілейного туру “Історія триває”. Це перший сольний концерт гурту у Кропивницькому.
11 травня у Великій залі обласного музичного училища м. Кропивницький пройшов концерт-присвята "Дякуємо Вам за те, що слово Ваше праве..." пам’яті видатного співака та педагога, Заслуженого артиста України Володимира Петровича Стратьєва.
13-14 травня у м. Кропивницький відбулось масштабне свято хорової музики "Молитва вустами дітей-2017". Дитячі хорові колективи співали церковні піснеспіви та молитви, зокрема спільно прозвучала молитва - гімн "Боже Великий, Єдиний". Захід проводився за ініціативи викладачів відділу хорового диригування музичного училища, обласного відділення Національної музичної спілки при підтримці департаменту культури Кіровоградської ОДА та хорової асоціації міста та області.
19 травня у концертній залі музичного училища відбувся концерт дитячого духового оркестру “Сурми Єлисавета” музичної школи № 2 ім. Ю.С. Мейтуса м. Кропивницький.
20 травня у Кропивницькому відбувся День Вуличної Музики (Street Music Day). Вулиці Дворцова та Архітектора Паученка перетворилися на концертні майданчики, Понад 30 колективів( і професійних, і аматорських, і учнівських з усіх шкіл естетичного виховання обласного центру) стали учасниками вуличних концертів на трьох локаціях: біля краєзнавчого музею, “під парасольками” та поряд із пам’ятником трамваю. День Вуличної Музики - це масштабний міжнародний волотерський проект, який вже вчетверте проходить в Україні. Цього року до проекту долучились більш ніж 40 міст України.
Обласна філармонія
Концерти:
"Весела родина свинки Пеппи", музичне дитяче шоу
Концерт ВІА "Лейся песня".
Академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.Кропивницького
Вистави:
11 травня – прем’єра вистави “Позичений чоловік“ за п’єсою Євгена Гуцала;
9 травня – гастролі Вінницького обласного українського академічного музично-драматичного театру ім. М.К. Садовського, вистава “Потрібен брехун” за п’єсою Дімітріса Псафаса;
20 травня – гастролі Вінницького обласного українського академічного музично-драматичного театру ім. М.К. Садовського, музична казка “Дюймовочка та метелик” за п’єсою Анни Яблонської;
20 травня – гастролі Вінницького обласного українського академічного музично-драматичного театру ім. М.К. Садовського, вистава “Ніч святого Валентина” за п’єсою Олександра Марданя;
29 травня – комедія в 2-х діях “И только смерть разлучит нас”, антреприза за п’єсою Альдо Миколаї. У головних ролях: К.Костішин, Катерина Кистень, Остап Ступка. Режисер-постановних - Валерій Астахов.
Концерти:
30 травня – концерт муніципального камерного хору Юрія Любовича “Спиричуелс”
Просвітництво. Художня самодіяльність
У Голованівському районному Будинку культури відбувся третій районний фестиваль хореографічного мистецтва “Весняні ритми”. У ньому взяли участь 156 маленьких прихильників хореографічного мистецтва: учасники колективів “ДивоКрай” районного Будинку культури (керівник Мар’яна Макаринська), місцевих дитячої школи мистецтв (керівник Олена Ченцова) та Будинку дитячої та юнацької творчості (керівник Ріта Мала), гості з селища Побузьке – вихованці хореографічно-театральної студії “Гарний настрій” міського Будинку культури (керівник Віта Малявкіна) та хореографічний колектив “Україночка” Наливайківського сільського клубу (керівник Оксана Швець).
9 травня у Голованівську відбувся районний фестиваль військово-патріотичної пісні “Піснею звеличимо Перемогу”. У фестивалі взяли участь аматори районного Будинку культури, Троянського та Перегонівського сільських будинків культури, Давидівського сільського клубу.
У Смолінському дитячому та юнацькому Центру відбулось перше районне свято хореографічного мистецтва “На крилах танцю”. Учасниками свята стали 8 колективів, які представляли аматорське хореографічне мистецтво Маловисківщини. Глядачам були представлені різнопланові танцювальні композиції: патріотичні, ліричні, жартівливі. По закінченні свята всі танцювальні колективи були відзначені подяками та квітами від відділу культури і туризму райдержадміністрації.
Аматорський хореографічний колектив “ДивоКрай” Голованівського районного Будинку культури (керівник Мар’яна Макаринська) ,взяв учесть у І Всеукраїнському фестивалі-конкурсі хореографічного мистецтва “Миколаївські зорі” та здобув ІІІ місце в естрадно-сучасній номінації .
У міському Палаці культури м. Світловодська відбувся вирішальний тур дитячого конкурсу “України Квіточка”, у якому змагалися юні красуні віком від 9 до 13 років. Вони презентували українські національні костюми, розповідали про себе, сім’ю, мрії та плани на майбутнє, демонстрували свої таланти. Звання “України Квіточка” отримали Марина Салабутіна та Ольга Закревська.
У Голованівському районному Будинку культури відбувся огляд-конкурс солістів та колективів вокально-хорового жанру “Сузір’я талантів”. У ньому взяли участь аматори Грузького, Красногірського, Вербівського, Молдовського, Крутеньківського, Ємилівського, Капітанського, Клинівського, Журавлинського, Троянського, Перегонівського, Люшнюватського сільських будинків культури, Олександрівського, Табанівського, Краснопільського, Наливайківського, Роздольського сільських клубів, Побузького міського Будинку культури та районного Будинку культури.
Музейна справа
Художній музей
Експонувались виставки:
5 травня – розгорнуто експозицію “Пам’ять об’єднує покоління” до Дня пам’яті та примирення. Родзинкою експозиції стала вперше презентована в обласному художньому музеї копія роботи Ю.М. Непринцева (1909-1996) “Відпочинок після бою” (1949-1951), розмірами 202х275 см у виконанні невідомого художника, яку у березні 2017 року за ініціативи відомої у місті волонтерки Тетяни Бородіної було передано до збірки художнього музею третім полком спецпризначення. Доповнюють експозицію “Пам’ять об’єднує покоління” живописні твори художників – земляків Л.Г.Кир’янової “Спогади”, О.С. Логвинюка “Травень 1945 року” , В.С. Колєсніченка “Була страшна війна”;
12 травня - відкриття експозиції ‘Травневий вернісаж”, яка присвячена відзначенню Дня матері, Дня Європи та Міжнародного дня музеїв;
15 травня - виставка “Неповторна краса України” до 95-річчя з дня народження художника Леоніда Корнєєва (1922-2009)
16 травня - виставка “Совушкин дивосвіт” – перша виставка робіт вихованців Арт-студії “Совушка”. В експозиції представлено роботи 40 юних і талановитих художників віком від 4 до 12 років та яскраві іграшки-тварини з пластиліну, які доповнюють виставку
17 травня - відкриття експозиції “Мистецька перлина краю” до 10- річчя створення відділу обласного художнього музею - картинної галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна”, 92-ї річниці з дня народження художника-земляка Петра Оссовського та Міжнародного Дня музеїв;
25 травня - відкриття виставки “Творче горіння «незручного художника” до 90- річчя з дня народження художника -земляка Якова Петровича Калашника. (1927-1967). На виставці представлено 27 живописних робіт Я. Калашника. Основу виставки складають роботи митця “У блакитному краю” (1966), “Подвір’я” (1955), “Осокори” (1962-1963), “Геологи” (1959), “Сплавники” (1959), “Ранок” (1958);
26 травня - виставка робіт декоративно-ужиткового мистецтва майстрів обласної громадської організації ”Єлисаветградський узвіз,” присвяченої 10 – річчю від дня заснування організації та 20 - річчю творчої діяльності;
31 травня – розгорнуто експозицію дитячих книжок з фондів музею “Дитячі фантазії очима художників” до Міжнародного дня захисту дітей.
Майстер-класи:
Майстер-клас з витинанки для слухачів Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. Майстер-клас проводила Ольга Коломієць – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, член Національної спілки художників України, лауреат обласної премії в галузі архітектури, геральдики, вексилології та декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка .
Протягом місяця відбулися майстер-класи з виготовлення аплікацій із кольорового паперу -“Метелики” та “Закладки до книжок”.
Лекції:
22-23 травня 2017– лекція “Декоративно-прикладне мистецтво ХІХ-ХХ ст. на теренах нашого краю” для слухачів Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. В.Сухомлинського.
Культурно-просвітницькі заходи:
3 травня – презентація участі у підвищенні кваліфікації працівників музеїв на тему: “Експертиза творів образотворчого мистецтва”, яке проходило з 3 по 8 квітня у Києві. Лектор - Анатолій Кімнатний, завідуючий відділом обласного художнього музею – картинної галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна”;
11 травня – круглий стіл, присвячений пам’яті історика, краєзнавця, шевченкознавця, громадського діяча В’ячеслава Шкоди (1929-2011). Захід відбувався в рамках проведення щорічних зустрічей пам’яті славетного краєзнавця;
20 травня обласний художній музей приєднався до ХІІІ Міжнародної акції “Ніч музеїв”, започаткованої Міністерством культури і комунікації Французької республіки. Тематику цьогорічної “Ночі музеїв” “Музей і суперечлива історія: розповідаючи про замовчуване” розкривала локація, яка була розташована у відділі музею – картинній галереї Петра Оссовського “Світ і Вітчизна”. Тут відбулась передвиставкова презентація проекту “Спец фонд”. 1937-1939” (куратор проекту – генеральний директор Національного художнього музею України Юлія Литвинець), що розповідає про заборонене вітчизняне мистецтво 30-х років. В рамках заходів ювілейної акції “Ніч музеїв” відбулися концерти, майстер-класи, виставка–ярмарок майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, виставки-презентації, вікторини, конкурси, відео - подорожі, творчі лабораторії зі створення картин, музичні вистави. Окрасою святкового вечора стала демонстрація колекції дитячого одягу та вечірніх суконь від місцевої дизайнерки Христини Ткаченко;
30 травня – презентація участі у форумі “Патріотичні музеї”, що відбулася 15-17 травня 2017 року в смт Новопсков – м. Старобільськ Луганської області “Враження, роздуми, сподівання”. Лектор - Олена Трибуцька, головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини, розвитку музейної справи та туризму департаменту культури.
Краєзнавчий музей
Культурно-просвітницькі заходи:
13 травня – “Зіркова ніч у краєзнавчому музеї” до міжнародного Дня музеїв, в рамках участі у ХІІІ міжнародній акції “Ніч музеїв”. В рамках акції відбулися: – відкрита лекція-презентація театрознавця Світлани Ушакової “Лесь Курбас – Микола Садовський: соратники чи конкуренти?”; – презентація переоформлених розділів експозицій відділу історії щодо подій Української революції 1917–1922 років та початку окупації Кіровоградщини у 1941 р.; – виставка “Співоче серце”, присвячена учасниці всеукраїнських пісенних конкурсів, волонтерці Анні Твердоступ; – флеш-моб у костюмах минулих часів, організований співробітниками музею та учасниками воєнно-історичного клубу “172-й піхотний полк” ; – слайд-бесіда етнографічного спрямування “Українська хустка”; – майстер-клас із зав’язування хустки. Для дітей співробітники відділу провели пізнавальну програму “Цей дивовижний, різноманітний світ природи”.
16 травня – круглий стіл “Українська революція 1917-1921рр. на території Центральної України: передумови, процеси, наслідки, уроки”, присвячений 100-річчю Української революції 1917-1921 рр. Це спільний захід музею та обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені В.Сухомлинського у рамках регіонально-культурологічного проекту “За волю і долю України” (Наш край у 1917-1920рр.);
20 травня – концерт під відкритим небом "Музейні гостини", в рамках участі у волонтерському міжнародному проекті "День вуличної музики".
Меморіальний музей М.Л.Кропивницького
Культурно-просвітницькі заходи:
22-го травня відбулися урочистості з нагоди відзначення 177-ої річниці від дня народження М. Л. Кропивницього, фундатора українського професійного театру, визначного майстра сцени і пера. Захід розпочався з традиційного покладання квітів до пам’ятника корифею на садибі його імені. Святкову атмосферу органічно доповнила вистава “Дурисвітка” Марка Кропивницького у виконанні аматорського театрального колективу Петрівського районного Будинку культури, режисер Галина Бискуб. Відвідувачі музею мали нагоду переглянути експозицію музею а також познайомитися з виставкою учнів художньої школи ім. О. О. Осмьоркіна “Кропивницький – мистецьке місто”, де були представлені портрети корифеїв сцени та зображення улюблених куточків старого міста.и якої вже багато років плідно працюють на сцені обласного театру ім.М.Кропивницького та на інших театральних сценах України.
31 травня – тематичний захід “Моє рідне місто Кропивницький” для учнівської молоді міста. Про театральну історію м. Кропивницький розповів член Національної Спілки художників України, палкий шанувальник театру корифеїв та творчості Батька української сцени Ігор Смичок.
Художньо-меморіальний музей О. Осмьоркіна
З 13 травня по 20 травня – культурно-мистецька просвітницька акція “Музейні гостини”, присвячена 125-річчю з дня народження художника і педагога О. О. Осмьоркіна до Міжнародного дня музеїв в рамках Міжнародної акції “Ніч музеїв” В рамках акції відбулися:
13 травня – Музейний кінозал. Публічний показ документальних фільмів: “Голгофа художника Олександра Осмьоркіна” (1989р.); “Раїса Зелінська- Плате. Час відображається на обличчях людей” (2010р.);
17 травня – музична казка “Брись! або Історії кота Філофея”, спільний арт-проект музею та музичної школи №1 ім. Г. Г. Нейгауза;
18 травня – презентація тематичної фотовиставки “Олександр Осмьоркін: Життя художника в світлинах” із циклу “Таємниці музейного зібрання”;
20 травня – cпільний мистецький проект музею та дитячої школи мистецтв “Художні студії” на тему: “Цей загадковий жіночий портрет…” та презентація експрес-виставки творів учасників;
20 травня – презентація спільного арт-проекту музею та Галереї “Єлисавеград” – “Виставка творів учасників “Художнього пленеру – 2017”, присвяченого 125-річчю з дня народження О.О.Осмьоркіна”.
Концерти:
25 травня – Концерт студентів музичного училища. У програмі концерту твори німецьких композиторів епохи бароко Г.-Ф.Телемана, Й.-Х. Баха, К.-Ф. Стаміца, а також чеських композиторів другої пол. ХІХ – поч. ХХ ст. М.- К. Бруха та Д. Поппера.
Приватні галереї міста
Галерея “Єлисаветград”:
Виставки:
10 травня – “Травнева палітра”. Виставка робіт художників – учасників цьогорічного пленеру, що проводить галерея “Єлисаветград” спільно з художньо-меморіальним музеєм О. Осмьоркіна. Пленер приурочено до 125-ї річниці з дня народження видатного земляка Олександра Осмьоркіна. Передпленерна виставка знайомить глядача з творчістю запрошених на пленер художників. В експозиції представлені роботи останніх років в різних жанрах.
Західна галерея
Виставки:
6 травня – виставка художника-земляка Ігоря Тимофієнка "Травневий сюрприз". На виставці представлені роботи в різних техніках – від традиційного графічного малюнка до театральних декорацій, іконопису та кам’яної мозаїки.
Образотворче мистецтво
До третього полка спецпризначення, який розташований у м. Кропивницький було передано серію робіт «Пори року» молодої художниці Юлії Степанок, доньки загиблого на Сході країни підполковника - десантника, заступника командира загону спеціального призначення з гуманітарних питань Володимира Степанка (саме у третьому полку з 1992 -1998 та з 2004-2005 р.р. служив Володимир Іванович).
З 10 по 20 травня в м. Кропивницький та у кількох мальовничих куточках області проходив третій „Єлисаветгрдський” пленер. Цього року пленер присвячений 125-річчю від дня народження художника-земляка Олександра Осмьоркіна. Організатором пленеру виступив власник галереї “Єлисаветград” і меценат Микола Цуканов. Серед учасників пленеру – десять відомих майстрів пензля з України, Білорусі та Китаю. У пленері взяли участь одеські художники Анатолій Горбенко, Анатолій Кравченко, Олена Аль Хадж, киянки Світлана Аношкіна та Тетяна Діденко, Леонід Заборовський (Чернігів), Сергій Дуплій (Ржищів) і китайський студент, який навчається в Одесі, Зцянь Лю. Художники писали на вулицях міста, взяли участь у фестивалі дитячої творчості, побували на Хуторі Надія та в селі Аджамці Кіровоградського району.
26 травня на Набережній м. Кропивницький відбулись "стихійні малювання", де усі бажаючі могли взяти із собою акварелі і папір та разом із однодумцями поспілкуватись та помалювати.
Фестивалі
В Одесі на І Міжнародному хоровому конкурсі " Odessa-kantat" серед 13 хорів різних вікових категорій хор кропивницької музичної школи №2 імені Мейтуса "Согласіє" став безперечним фаворитом і завоював І місце в номінації "Духовний спів" та Гран-прі в номінації "Хори".
З 12 по 20 травня у м. Кропивницький проходив 20-й ювілейний Всеукраїнський фестиваль камерної та симфонічної музики “Травневі музичні зустрічі”.
До третього полка спецпризначення, який розташований у м. Кропивницький було передано серію робіт «Пори року» молодої художниці Юлії Степанок, доньки загиблого на Сході країни підполковника - десантника, заступника командира загону спеціального призначення з гуманітарних питань Володимира Степанка (саме у третьому полку з 1992 -1998 та з 2004-2005 р.р. служив Володимир Іванович).
В рамках фестивалю відбулися концерти: Концертний зал обласної філармонії:
12 травня – відкриття 20-го Всеукраїнського фестивалю камерної та симфонічної музики “Травневі музичні зустрічі”. Концерт симфонічного оркестру Черкаської обласної філармонії “Шедеври світової музики” ;
14 травня – Концерт народної артистки України Лілії Забілястої у супроводі симфонічного оркестру Кіровоградського музичного училища. Співачка виконала увертюру з опери "Тарас Бульба", пісню Наталки з опери "Наталка Полтавка", українські народні пісні сольно та романс "Коли розлучаються двоє" в дуеті з лауреатом всеукраїнських і міжнародних конкукрсів, солістом одеської філармонії Олександром Безаєм;
16 травня – Концерт з нагоди ювілею директора філармонії Миколи Кравченка "У колі рідних та друзів";
17 травня – Концерт юних музикантів "Дитяча філармонія запрошує";
18 травня – Концерт камерного оркестру "Концертіно" за участю лауреата міжнародних конкурсів зі Львова Сергія Григоренка;
20 травня – презентація відродженого музичного салону "Бон ап арт". Салон створили у 2012 році за ініціативою директора філармонії Миколи Кравченка. Метою проекту є відродження салонної музики на Кіровоградщині та залучення талановитих митців. Спеціальний гість заходу - соліст одеської філармонії, гітарист Даніїл Бутько;
Мешканка смт. Власівка Світловодського району Наталія Жекова здобула І місце у номінації "вокальний жанр" на XV Міжнародному конкурсі-фестивалі мистецтв "Music Fest-2017", що відбувся 13-14 травня в місті Одеса.
Чемпіон світу та Європи з жонглювання гирями з м. Кропивницький Сергій Шевченко виступив з показовою шоу програмою на фестивалі KozakFest, який проходив 19-21 травня в урочищі Княжі Байраки неподалік П’ятихаток на Дніпропетровщині.
19 травня у м. Кропивницький відбувся восьмий обласний фестиваль "Єврофест", на якому національні товариства та євроклуби презентували особливості історії, культури і традиційної кухні країн Євросоюзу. Гості свята могли відвідати тематичні майстерні „Творчість європейських народів” та „Діалог культур”. Також працювали інформаційні намети, де всі охочі могли дізнатися про можливості навчання та волонтерство у Європі.
19 травня у парку культури і відпочинку "Ковалівський" відбувся туристсько-краєзнавчий фестиваль "Люби і знай свій рідний край". Ініціаторами заходу виступили відділ культури і туризму міської ради Кропивницького спільно з Обласним центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді. На кропивничан та гостей міста очікувала різноманітна програма, розрахована на всі вікові категорії. Це і спартакіади з велотуризму, і квест зі спортивного орієнтування, і мотузяний парк, також були навчання з надання першої допомоги, музейні експозиції, презентації турів по місту та області.
З 27 по 29 травня у м. Кропивницький відбувся Всеукраїнскьий фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва “Калиновий спів”. У конкурсній програмі своє мистецтво представили аматори Кіровоградщини, Вінницької, Дніпропетровської, Запорізької, Івано-Франківської, Миколаївської, Полтавської областей та міста Києва. Нинішній фестиваль започаткував ще одну традицію – презентацію автентичного одягу “Врода калинова”. Родзинкою свята стали виставки майстрів декоративно-ужиткового мистецтва Петрівського району "Калиновий розмай" та виставка короваїв, презентованих делегаціями районів, міст Кіровоградщини та гостями з інших міст України.
Бібліотечна справа
ОУНБ ім.Д.Чижевського
Масові заходи для відвідувачів бібліотеки
Інформаційно-просвітницькі години та бесіди, бібліотечні уроки:
Інформаційно-просвітницька година “Сучасна українська література”;
Тематична бесіда “Повернення правди”;
Урок історичної пам’яті “Велика чистка 1937 року”До вшанування пам’яті жертв Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років.
Рекламні бібліоакції, флеш-моби:
Акція безкоштовного спілкування дітей війни, ветеранів з рідними, друзями, використовуючи Skype-технології, до Дня Пам’яті та примирення, 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
Шостий щорічний “Бібліофестиваль на Великій Перспективній” В рамках бібліофесту відбулись: майстер-класи, ігри, презентація книги, інформаційна акція, голосні літературні читання, виставка-продаж книг, благодійна та екологічна акції, вікторина, бліц-опитування, перегляд фільмів, презентації нових технологічних послуг бібліотеки «Sound Lab» та 3D принтера, концерт та багато іншого
Рекламні бібліоакції, флеш-моби:
Акція безкоштовного спілкування дітей війни, ветеранів з рідними, друзями, використовуючи Skype-технології, до Дня Пам’яті та примирення, 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
Шостий щорічний “Бібліофестиваль на Великій Перспективній” В рамках бібліофесту відбулись: майстер-класи, ігри, презентація книги, інформаційна акція, голосні літературні читання, виставка-продаж книг, благодійна та екологічна акції, вікторина, бліц-опитування, перегляд фільмів, презентації нових технологічних послуг бібліотеки «Sound Lab» та 3D принтера, концерт та багато іншого.
Мистецькі виставки:
Презентація виставки Ірини Михалевич “Писанка: барви ягід і трав”;
Презентація виставки майстрині клубу народних ремесел “Ниточка”Людмили Люненко “Лялькове дефіле”.
Лекції, екскурсії, творчі зустрічі, перегляд фільмів, презентації книг та інших друкованих видань, концерти:
Перегляд фільмів:
Перегляд авторського фільму Сергія Буковського “Війна. Український рахунок”, до Дня Пам’яті та примирення, 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Презентації книг та інших друкованих (або) електронних видань:
Презентація дилогії Миколи Смоленчука “Смутна доба” і “Білі бланкети”;
Презентація каталогу робіт заслуженого художника України Г.Гнатюка “Григорій Гнатюк. Небелівські пасторалі. Живопис. Графіка”. У програмі: відкриття виставки робочих ескізів “Експериментальна лабораторія майстра” та фонотеки Григорія Гнатюка з улюбленою музикою художника;
Презентація книги Тетяни Корнієць “Що було – то було”;
Презентація другого випуску Альманаху “Інгульський степ: історія – краєзнавство – родовід – джерела – спадщина”, в рамках роботи ”Краєзнавчих студій”;
Презентація електронного каталогу “Образотворче мистецтво ОУНБ ім. Д.І.Чижевського”
Творчі зустрічі:
Зустріч з учасниками медіа-проекту “Голоси з війни” – “Гортаю пам’яті своєї сторінки”, до Дня Пам’яті та примирення, 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.У програмі: огляд нових творів з теми “Велика Вітчизняна війна в літературі, графіці та анімації ”; кіносторінка “Петро Тодоровський. Останні фільми майстра”; показ фрагменту документального фільму “Монолог у чотирьох частинах”;
Зустріч дітей війни “Пам’ять живих”, до Дня Пам’яті та примирення, 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Захід відбувався у співпраці з Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Подільського району м. Кропивницького;
Зустріч з майстринею-писанкаркою Іриною Михалевич.
Екскурсії:
Екскурсія до виставки ”Колекція Олександра Ільїна”;
Екскурсія до виставок відділу мистецтв.
Книжкові виставки, огляди літератури, тематичні перегляди літератури
Книжкові виставки до пам’ятних дат:
“Шедеври світової культури”, до Дня слов’янської писемності та культури;
“Захист дитинства: контрольна для дорослих”, до Дня захисту дітей;
“Бібліотека: сходи до знань”, виставка-інсталяція до Дня захисту дітей;
“Повернення правди”, до Дня вшанування пам’яті жертв Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років;
“Тільки родина, як зірка єдина, твій порятунок, надійний причал”, до Міжнародного дня сім’ї;
“Тепло родинне, вишите добром”, до Міжнародного дня сім’ї;
“Надати історії привабливості роману: творче кредо Костомарова”, до 200-річчя від дня народження історика, публіциста, поета, громадського діяча Миколи Костомарова;
“Я люблю тебе навіки, мовчазною силою глибин”, до Дня матері
“У вогні палала Україна”,до Дня Пам’яті та примирення, 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні;
“Орнаментика південноруських вишиванок”, до Дня вишиванки;
“Урядовий закон Польщі”, до Дня Конституції Республіки Польща.
Тематичні книжкові виставки:
“Книжковий арсенал – 2017”, виставка нових надходжень
“Герої України на захисті Вітчизни”
“Краєзнавчий вісник” (щомісячна виставка за сторінками Календаря пам’ятних дат Кіровоградщини на 2017 рік)
“Квіти вашої мрії”, віртуальна книжкова виставка на сайт бібліотеки
“Від знань до успіху”
“Історія України очима українських канадців”
“Лауреати обласної краєзнавчої премії ім. В.Ястребова”
“Художники-ілюстратори класичних творів”, виставка рідкісних та цінних видань.
Огляди та перегляди літератури:
огляд літератури “Видання періоду української революції у фондах відділу рідкісних видань” до100-річчя Української революції 1917-1921 рр. Захід проводився у співпраці з Кіровоградським обласним краєзнавчим музеєм;
огляд нових надходжень “Сучасна українська література”;
відкритий перегляд “Ймення матері як сонце світить вічно”, до Дня матері;
відкритий перегляд “Слідами Тарасової долі”, до Дня перепоховання Т.Г.Шевченка;
Відкритий перегляд “Подвиг живе вічно”, до Дня Пам’яті та примирення, 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
Навчальні заняття (тренінги, семінари, вебінари та майстер-класи):
Тренінги:
“Основи комп`ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет” для користувачів категорії “50+”;
“ Електронне урядування ” для користувачів бібліотеки;
“ Медіаграмотність громадян” для користувачів бібліотеки;
Навчання на тренажерах “Колір” “Форма” (в рамках роботи майданчика для людей з вадами зору ''Інтерсвіт'').
Майстер-класи:
Майстер-клас з опанування техніки декоративно-ужиткового мистецтва “печворк”, в рамках співпраці зі студією клаптарства Ірини Кудревич;
Участь у проектній діяльності та громадських акціях, співпраця з іншими культурно-просвітницькими закладами міста та громадськими організаціями:
Участь у круглому столі “Українська революція 1917-1921рр. на території Центральної України: передумови, процеси, наслідки, уроки”, до100-річчя Української революції 1917-1921 рр. Захід проводився у співпраці з Кіровоградським обласним краєзнавчим музеєм;
Семінар з художньо-декоративного мистецтва у співпаці з організацією інвалідів ВОУ СОІУ;
Презентація проекту “Перший крок до успіху” cпільно з ГО “Територія успіху”.
Бібліотечні проекти: Центр європейської інформації:
Веб-конференція “Європеїзація українського міста” в рамках святкувань Днів Європи в Україні. Спільно з Чернігівським, Миколаївським, Черкаським, Львівським центрами європейської інформації та Херсонським центром підвищення кваліфікації держслужбовців.
Центр “Вікно в Америку”:
Перегляд фільму про історію створення Євросоюзу “Європа на твоїй долоні”, до Дня Європи в Україні;
Участь в Обласному фестивалі “Єврофест-2017”, до Дня Європи в Україні. Співробітники центру провели євровікторину та конкурс малюнків, а також розповсюджували інформаційну продукцію про освіту за кордоном та захист прав людини;
Перегляд і обговорення фільмів англійською “English-language movie on Wednesdays”.
Орхуський центр екологічної інформації:
Презентація інформаційно-освітньої системи “Геологічний словник: відкритий навчально-науковий веб-ресурс”.
Клубна діяльність:
Кіноклуб “Екран”: Перегляд фільмів: “Антуан і Антуанетта”, режисер Жак Беккер;“Рим, відкрите місто”, режисер Роберто Росселліні;“Міст зітхань”, режисер Маріо Бонар;
Польський культурний центр:Організація роботи курсів з вивчення польської мови та забезпечення доступу користувачів до фонду документів польською мовою. Підтримка інформаційного стенду польських освітніх проектів (Teraz Wroclaw та інших);
Клуб інтелектуальних ігор : шахові турніри для дітей та дорослих “Мистецтво інтелектуальної гри” ;
Клуб розмовної англійської мови: засідання клубу “English Club with Gail “ та “English Club with Vickie”.Організація роботи курсів з вивчення англійської мови .
Науково-методична робота (бібліотечні семінари, вебінари, творчі заняття для підвишення кваліфікації):
Вебінар “Удосконалюємо КРКК”;
Заняття “Роль класифікаційної системи УДК у світі та Україні”, в рамках підвищення кваліфікації бібліотечних працівників;
Обласний семінар-практикум “Про взаємодію бібліотек в умовах сьогодення”;
Міжрегіональна веб-конференція “Бібліотека в умовах децентралізації” cпільно з мережею Центрів європейської інформації Чернівецької ОУНБ.
Обласна юнацька бібліотека
Масові заходи для відвідувачів бібліотеки:
Інформаційно-просвітницькі години, бесіди:
“Письменники доби розстріляного Відродження” (Є.Маланюк, В.Винниченко) – літературно-музична. година;
“Японія мистецька”, до Року Японії в Україні;– інформаційна година
“Що ти знаєш про сон?” – інформаційна година; “Книжковий Арт: дивовижні витвори мистецтва з книги” – інформаційно-розважальний калейдоскоп;
Слайд-бесіди:
“12 правил ідеального селфі” – слайд-бесіда;
“Молодіжні субкультури: плюси і мінуси” – слайд-бесіда;
Інтерактивні масові заходи:
“Музика весни і Перемоги”, до Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – вечір пам’яті;
“Чарівна краса вишиванки”, до Міжнародного дня вишиванки – етнографічна мандрівка;
“Європейський калейдоскоп” – пазл-вікторина;
“Жива легенда епох: В. А. Моцарт” – мистецька година.
Інтерактивні масові заходи з використанням інформаційних технологій:
“Мама –слово нйрідніше” – відеоподорож;
“Німеччина: відома й невідома” (традиції, культура, література Німеччини) – віртуальна мандрівка.
Навчальні заняття (тренінги, семінари та майстер-класи): Тренінги:
“Медіаграмотність” – тренінг;
Майстер-класи:
“Солодкий букет для мами” – майстер-клас з солодкої флористики;
Мистецькі виставки:
“Щасливе дитинство”,до Міжнародного дня захисту дітей – виставка творчих робіт Валерії Мічкур, учениці гімназії імені Т. Шевченка (Центр позашкільного виховання “Контакт”, керівник – І. В. Тисак;
Лекції, екскурсії, творчі зустрічі, презентації книг та інших друкованих видань, концерти, читацькі конференції та круглі столи: Круглі столи:
“А чи знаєш ти свій ВІЛ-статус” – круглий стіл зі спеціалістами Кіровоградського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом заввідділом моніторингу і оцінки І.В.Бабій та медсестрою І.А. Шевченко;
Презентації книг:
“Кіборги. Початок” – презентація збірки патріотичних коміксів;
Книжкові виставки, огляди літератури, тематичні перегляди літератури) Книжкові виставки до пам’ятних дат:
Книжкові виставки, огляди літератури, тематичні перегляди літератури) Книжкові виставки до пам’ятних дат:
“Роки війни – століття пам’яті”,до Дня пам’яті і примирення;
“Таємнича сила слова”,до Дня слов’янської писемності і культури;
“Куріння чи здоров’я – обирайте самі”,до Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням;
“Шляхами болю і перемоги”,до Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні;
“Музеї – скарбниці культурної спадщини”,до Міжнародного дня музеїв;
“Музеї – скарбниці культурної спадщини”,до Міжнародного дня музеїв;
“За волю та державність: М. Костомаров”,до 200-річчя від дня народження;
“Правда через роки…”, до Дня пам’яті жертв політичних репресій;
“Небезпека поряд: молодь і тютюнопаління”,до Bсесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням.
Тематичні книжкові виставки:
“СНІД – проблема сучасного суспільства”;
“Дивовижний Китай”;
“Веселка професій”;
“Кіровоградщина в роки війни”;
“Репродуктивна культура особистості”.
Засідання клубів за інтересами, бібліопроекти: Клуб “Дивосвіт”:
“Зазирни у світ бісеру ” – майстер-клас від Валентини Ковтун (браслети, гердани – бісерне ткацтво);
Клуб “Профі”:
“Професійний бейсбол по-Кіровоградськи” – зустріч з головним тренером національної збірної України по бейсболу Олегом Миколайовичем Бойком;
Клуб “Ліра”:
“Читай українське!” – гурман-вечір української книги. Огляд творчості письменника-земляка, літературознавця, члена Спілки письменників України Миколи Смоленчука. Творча майстерня;
Бібліопроект “Креативна середа”:
“Китай: дивовижна країна чи цілий світ” – fun travel: – зустріч та майстер-клас з чайної церемонії від Руслана Бєланова, президента федерації кунг-фу Кіровоградської області; – розповідь перекладача з китайської С. М. Замуруєва.
Бібліопроект “Патріотичні діалоги”:
“Перемога у серцях поколінь”– вечір пам’яті.
Участь у проектній діяльності та громадських акціях, співпраця з іншими культурно-просвітницькими закладами міста та громадськими організаціями:
“Моє європейське місто”, до Дня Європи – участь в обласному фестивалі “Єврофест 2017”;
“Свято останнього дзвоника” – участь у проведенні лінійки до Міжнародного дня захисту дітей (на базі СЗОШ № 1) з циклу “Незламність духу у творчості”;
Обласна дитяча бібліотека ім. Т.Г.Шевченка
Масові заходи для відвідувачів бібліотеки:
Інтерактивні масові заходи:
“Апгрейд сміття” – еко-експедиція;
“Школа спецагентів із безпеки дорожнього руху” – ігрова програма спільно з новою ПП службою;
“Батьки і дітлахи, візьміть у руки книжечки”, до Міжнародного Дня сім'ї – свято родинного читання;
“Червона калина – то наша родина”, до Міжнародного Дня сім'ї – фольклористична ігрова програма;
“Єврознайка”– медіа мандрівка;
“Європа: smaieltime”, до Дня Європи в Україні – ВООК-вояж;
Голосні читання:
Голосне читання легенди “Моя мама найкраща”,до Дня матері;
“Story-time” для дошкільнят “Ельфи” (казка “Горщик каші”) з циклу заходів “Вивчаємо енциклопедію казкових героїв”;
Інтерактивне голосне читання творів письменників земляків “Немає кращої землі, ніж та, що зветься рідним краєм”, до обласного свята поезії.
Інформаційно-просвітницьки години та бесіди:
“Діти-герої Другої світової війни”, до Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – година-спомин;
“Країна в полум’ї війни ”, до Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – година вшанування пам’яті;
“Віршів повна рукавичка” – калейдоскоп інформаційних повідомлень;
Книжкові виставки, огляди літератури, тематичні перегляди літератури) Книжкові виставки до пам’ятних дат:
“Війні немає забуття”, до Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні;
“Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам'ять”, до 31-річниці аварії на Чорнобильській АЕС;
“Заради життя, в ім’я перемоги”, до Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні;
“Видатний українець Микола Костомаров”, до 200-ї річниці від дня народження М.Костомарова.
Огляди літератури:
“Подорож казковою Європою”, до Дня Європи в Україні – огляд книжкової виставки.
Засідання клубів за інтересами, бібліопроекти:
Бібліотечний клуб“Уроки Мері Поппінс”:
Бібліо-пікнік під відкритим небом “На бібліотечній галявині”
Навчальні заняття (тренінги, семінари та майстер-класи):
Тренінги:
Створення привітальної листівки для матусі он-лайн – навчання для користувачів “Комп’ютер та Інтернет з нуля”;
Створення та редагування таблиць в Microsoft Word – навчання для користувачів “Комп’ютер та Інтернет з нуля”;
“Створення та редагування зображень в програмі Paint” – індивідуальні заняття-консультації з циклу “Наш друг і помічник – комп’ютер” для дітей, чиї батьки є учасниками АТО;
Майстер-класи:
“Маки – квіти пам’яті”, до Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – майстер- клас ;
“Малюнок – мамі в дарунок”, до Дня матері – майстер- клас ;
“Собака ” – майстер-клас з циклу “Грай з нами у Танграм”.