[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини

 

Фон

 Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за вересень 2019 року)


Загальні питання

2 вересня на фасаді Цибулівської школи відкрили пам'ятну дошку Миколі Бондаренку-Кібцю, Чорноліському отаману з села Цибулеве.

В Онуфріївці на фасаді загальноосвітньої школи відкрили меморіальну дошку учаснику партизанського руху у роки Другої світової війни Степану Турлюку, з нагоди Дня партизанської слави.

У Кропивницькому відбулось підсумкове засідання журі конкурсу на здобуття обласної літературної премії імені Юрія Яновського. Визначено лауреатів – Василя Добрянського в номінації «Романи, повісті»; Олену Баранову в номінації «Мала проза»; Сергія Пантюка в номінації «Поезія»; Максима Бричку в номінації «Поетичні твори молодих авторів». Вручення нагород лауреатам відбулось на «Хуторі Надія».

Театрально-концертне життя

Обласна філармонія

  • 22 вересня в обласній філармонії відбувся Всеукраїнський конкурс-фестиваль «Зоряні мости».
    У конкурсі взяли участь талановиті діти та молодь: вокалісти, творчі та хореографічні колективи, артисти різних жанрів, ансамблі, оркестри, колективи народної творчості.
  • 25 вересня концертом Національного президентського оркестру, в програмі якого-перлини світової класичної та джазової музики, в обласній філармонії розпочався ювілейний 75-й сезон.
  • 28 вересня відбулося шоу Ляльки# LOLSHOW.
  • Обласна філармонія

    16 вересня розпочався театральний фестиваль «Scene Fest», присвячений 80-річчю академічного обласного театру ляльок. Фестиваль відкрили вистави «Коза-Дереза» Криворізького міського театру ляльок та «Іванкова сопілка» Миколаївського академічного обласного театру ляльок. Також у фестивалі взяли участь з виставами «Дуже невихований Кіт» Херсонський академічний обласний театр ляльок, «Віслючок» Запорізький академічний обласний театр ляльок, «Бука» Житомирський академічний обласний театр ляльок, «Котляревський у персоналіях» Полтавський академічний обласний театр ляльок, «Куди подівся Кролик» Черкаський академічний обласний театр ляльок.

Музейна справа

Обласний художній музей

Художні виставки:

  • «Юрій Луцкевич. Українське необароко ХХ століття»;
  • Виставка австралійських художників, які малювали на корі дерев. На виставці представлені картини племені Арнуленд;
  • «Маленькі історії рідного міста»;
  • «Осінні мотиви» – експозиція художниці Галини Городнічевої;
  • «Творча палітра Володимира Волохова»;
  • «Маленькі художники рідному місту» – виставка творів учнів художника-педагога Ірини Зантарія;
  • «Рідне місто» – до 265-ої річниці заснування Кропивницького.
  • Майстер-класи:

  • Протягом місяця відбулися майстер-класи із виготовлення чохла, фоторамки з фетру, об’ємної аплікації «Осіннє листя», аплікації в техніці квілінг «Осінь».
  • Протягом місяця відбулися заняття з музеєзнавства, творчі зустрічі, презентації:
  • 19 вересня в обласному художньому музеї відбулася зустріч з українським письменником, літературознавцем, редактором, генеральним директором Національного музею Тараса Шевченка Дмитром Стусом;
  • 21 вересня відбулася презентація ескізного проєкту пам’ятника Петру Калнишевському в Кропивницькому (скульптор Г. Савченко, архітектор В. Рак);
  • 26 вересня відбулася лекція на тему: «Музейна педагогіка: можливості для комунікації».
  • Майстер-класи:

    6 вересня співробітники обласного краєзнавчого музею були присутні на презентації етномузичної збірки Олександра Терещенка «Чумацькі пісні передстепового Правобережжя».
    На презентації були і змістовна розповідь про суть чумацького пісенного фольклору, про експедиції у села нашого краю, і чумацькі наспіви у виконанні етномузиколога, музикознавця, співробітника музею музичної культури ім. Кароля Шимановського Олександра Терещенка. Чумацькі пісні виконували фольклорні гурти «Дике поле» та «Млиночок».

    7 вересня у меморіальному музеї М. Кропивницького (відділ обласного краєзнавчого музею), відбулася зустріч у музичній вітальні.
    На гостини до дому-музею фундатора українського театру завітав «Клуб авторської пісні та поезії «Байгород».

    12 вересня в обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація книги «Крепость Святыя Елисаветы. Основание», присвячена 265-й-річниці з Дня заснування фортеці Св.Єлисавети, що започаткувала місто Єлисаветград. Автори-упорядники видання – А.В. Пивовар, К.В. Шляховий, протоієрей Євген Назаренко, О.М. Мануйлов.

    18 вересня у меморіальному музеї М. Кропивницького (відділ обласного краєзнавчого музею) відбувся захід, присвячений Дню міста. Цього дня гості музею спілкувалися з краєзнавцем, кандидатом історичних наук Юрієм Митрофаненком.

    25 вересня з нагоди відзначення Всесвітнього дня туризму у відділі природи обласного краєзнавчого музею відбулася зустріч методиста обласного Центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді з вихованцями туристично-краєзнавчого гуртка «Азимут».

    27 вересня у філії обласного краєзнавчого музею історико-архітектурному заповіднику родини Раєвських відбулося свято «Осінній благовіст», присвячене 164-й річниці освячення Свято-Хрестовоздвиженського храму.

Обласний художній музей О. Осмьоркіна

    12 вересня в художньо-меморіальному музеї О. Осмьоркіна відбулася презентація тематичної виставки «Архітектор Яків Паученко та його місто», присвяченої 265-річчю заснування міста Кропивницького.

    В художньо-меморіальному музеї О. Осмьоркіна відкрилася спільна виставка картин братів Сергія й Анатолія Шаповалових, приурочена до Дня міста.

    Літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого

    П’ятого вересня в музеї відбулася презентація виставки «Віч-на-віч з епохою». Експозиція присвячена 65-річчю від дня народження доктора філології, літературознавця, письменника, громадського діяча Володимира Панченка. На виставці широко представлені документи та численні фото з особистого архіву письменника та фондів музею.

    21 вересня в літературно-меморіальному музеї І.К. Карпека-Карого відбулося свято «Кропивницький – місто дружби» у рамках відзначення 265-ї річниці міста. У святі взяли участь болгарська та вірменська общини, які належать до Центру розвитку національних культур «Єдина родина». Свято відбулося напередодні Дня незалежності Болгарії та Вірменії. Під час виступу представники національних культур розказали про свої країни та життя національних діаспор у нашому місті.

    У літературно-меморіальному музеї Івана Карпенка-Карого відбулася презентація книги «Ліричне багатоголосся» педагога й музиканта, заслуженого діяча мистецтв Бориса Притули.

    Просвітництво. Аматорство

  • У Вільшанці вперше відбулося регіональне свято музики «Зірковий водограй», започатковане цього року обласним Центром народної творчості за підтримки Вільшанської районної державної адміністрації, районної та селищної рад. «Зірковий водограй» об’єднав зацікавлених і творчих особистостей, надав можливість не тільки подарувати чудову музику, а й послухати колег, обмінятися досвідом, поспілкуватися.

  • Фестивалі

    7-8 вересня у приміщенні Кропивницького районного будинку культури відбувся третій фестиваль сучасної музики «Kropyvnytskyi TULUM BASS». Участь у фестивалі взяло чимало мистецьких колективів Кіровоградщини.

    14 вересня у державному заповіднику-музеї І. К. Карпенка-Карого (Тобілевича) «Хутір Надія» в рамка Всеукраїнського фестивалю «Вересневі самоцвіти» відбулося театральне свято за участі професійних та аматорських колективів України.

    Цьогорічне свято присвячене знаному українському письменнику, театральному і культурному діячеві, корифею українського побутового театру Михайлу Петровичу Старицькому.

    На «Вересневих самоцвітах» з виставами виступили театральні колективи Кіровоградської, Чернігівської, Хмельницької, Черкаської, Миколаївської областей.

    У рамках театрального свята відбулася презентація виставки «Із роду Тобілевичів» (до 110-річчя від дня народження Назара Юрійовича Тобілевича – онука І.К. Карпенка Карого, доктора технічних наук, професора Національного університету харчових технологій) та виставки декоративно-ужиткового мистецтва.

    Також відбулося нагородження переможців обласного огляду-конкурсу аматорських театральних колективів «Театральна весна Кіровоградщини».

    З 17 по 22 вересня у Чернівцях відбувся ювілейний Всеукраїнський фестиваль сучасної пісні та популярної музики «Червона рута-2019». Цьогоріч до фінальних змагань було запрошено майже 950 учасників. Серед них і представники нашої області. Автор-виконавець Вадим Марченко став дипломантом фестивалю у двох номінаціях «Акустична музика» та «Поп-музика», а рок-гурт зі Знам’янки «Місто доріг» у номінації «Рок-музика». Відзнаку журі також отримав гурт з Кропивницького «Thesoundage».

    21 вересня у Войнівці відбувся «Ярмарок крафтових виробів», що проводився в рамках Програми «Малі міста – великі враження» від Міністерства культури, молоді та спорту України. У цей день виробники та продавці крафтових виробів з Кіровоградської, Полтавської, Черкаської та Дніпропетровської областей приїхали презентувати особливі творіння, в яких передавали національний колорит та українські традиції, зокрема, тонкі орнаменти рушників і сорочок, різьблені шкатулки, вишукані авторські прикраси та стильні аксесуари, а також безліч інших різних цікавинок.

Образотворче мистецтво

  • 6 вересня, у приватній галереї «Єлисаветград» відбулося відкриття виставки живописних полотен одеських художників Аркадія Русіна, Інни Русіної, В’ячеслава Подобєдова.Експозиція включає в себе 40 творів і має назву ««Із любов’ю з Одеси».

  • У центральному Будинку художника у Києві відкрилася шоста за ліком колективна виставка кіровоградських художників «Барви степу». Вона присвячена 30-річчю створення обласної організації НСХУ.

  • Декоративно-ужиткове мистецтво

  • У Світловодську в арт-галереї «Наше місто» відкрилась виставка учасників та учасниць студії петриківського розпису, яку веде майстриня Любов Дворова.

  • Туризм

  • 27 вересня з нагоди відзначення Дня туризму у м. Кропивницький відбулась перша міська театралізована екскурсії «Машина часу». Екскурсія-вистава переносить туристів у старовинний Єлисаветград і наочно демонструє, що історія може бути мегацікавою. Її влаштували до Дня туризму в рамках інвестфоруму «Time to Invest», присвяченому внутрішньому туризму як інвестиції в розвиток території. Це спільний проєкт ОУНБ ім. Д. Чижевського та ГО «Екскурс-інформ».

Бібліотечна справа

ОУНБ ім.Д.Чижевського

Масові заходи:

  • «Суспільне?» – виставка трьох кропивницьких художників Ольги Краснопольської, Наталії Корнілової та Євгена Климчука. В експозиції представлено малюнки, замальовки, скетчі, інсталяції та фотографії, які є рефлексією художників на навколишній світ.
  • Голосні читання фрагментів 8 творів польських письменників (польською та українською мовами) в рамках міжнародної акції «Восьме читання з президентом Польщі»;
  • «Енеїда: візуальна історія легендарної поеми» – презентація проєкту до 250-річчя від дня народження І.Котляревського;
  • «7 годин безкоштовного Інтернету» – акція до Дня Знань;
  • «Скарби колекції О. Ільїна» – екскурсія;
  • Відеоперегляд та презентація до 125-річчя від дня народження Олександра Петровича Довженка;
  • «Чумацькі пісні передстепового Правобережжя» – презентація етномузичної збірки;
  • «Світами І. Котляревського» – літературно-мистецька мандрівка;
  • «Я хочу, щоб ти жив. Профілактика ВІЛ/СНІДу серед молоді» – інтерактивний захід, спільно з благодійним фондом «Відродження до життя»;
  • «Планування сім’ї як складова поліпшення репродуктивного здоров’я» – засідання круглого столу з лікарем акушером-гінекологом Гришко А.М.;
  • «Мистецтво Єлисаветградської гри» – історія видання книги Генріха Нейгауза «Мистецтво фортепіанної гри»;
  • «Кропивницький. Історична мапа» – проведення віртуальних мандрівок;
  • «Українські письменники – дітям» – огляд сучасної української літератури;
  • «Консультування та тестування на ВІЛ/СНІД. Правові аспекти» – спільний захід з благодійним фондом «Відродження до життя»;
  • Міський етап Всеукраїнського турніру юних хіміків, біологів, економістів;
  • «Вадим Крищенко. Постскриптум або Далі буде» – презентація книги Інни Павленко;
  • «Життя в краю підвищеної радіації» – презентація книги авторів . Ф.Топольного, О. Гелевери;
  • «Як добре ти знаєш найбільшу бібліотеку області» – підсумки Інтернет-вікторини;
  • «Бібліотечний печворк» – презентація одягу від Ірини Кудревич та дефіле бібліотекарів;
  • Зустріч з письменницею Ольгою Мігель та презентація її пригодницького фентезі «Крук та Чорний Метелик. Голос давніх сновидінь»;
  • Демонстрація буктрейлерів;
  • «Мій край» – краєзнавча вікторина;
  • «Створення книжкових равликів» – майстер-клас з килимарства;
  • «Чим пахне книга» – фотозона;
  • «Відмовся від пластику» – акція (розмальовка еко-торб);
  • «Бібліотечний навігатор» – бібліовікторина;
  • «Книжкові закладинки» – майстер-клас;
  • «Пігі-пазл» – великий пазл;
  • «З ІТ на ТИ» – квест;
  • «Віртуальна подорож Кропивницьким» – віртуальна мандрівка;
  • «Сфотографуйся з казковим героєм» – книги, що оживають;
  • Книжкові виставки:

  • «Країна знань запрошує» – відкритий перегляд;
  • «Ключ до скарбниці знань»;
  • «Магічний кристал Володимира Панченка»;
  • «Сімейна медицина: проблеми та перспективи»;
  • «Україна – земля героїчного народу»;
  • «Шкільні підручники ХІХ ст.»;
  • «Український туризм» – презентація книжкової виставки;
  • «Бабин Яр: історія та долі» – презентація книжкової виставки-реквієм;
  • «Чи багато ми знаємо про Європу?»;
  • «Усиновлення – символ милосердя і добра»;
  • «Краєзнавчий вісник»;
  • «Книжковий арсенал – 2019»;
  • «Слова, слова, слова…»;
  • Загальнобібліотечний відкритий перегляд;
  • «Дорослі письменники – батькам та дітям»;
  • «Книжкові цікавинки»;
  • «Книжковий дощ новинок» – виставка-інсталяція;
  • «На крилах милосердя».
  • Навчальні заняття (тренінги, семінари):

  • «Сучасний екскурсовод» – цикл семінарів-практикумів;
  • «Основи комп’ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет» – тренінги опанування навичок роботи з комп’ютером для людей літнього віку;
  • Семінар-практикум для бібліотечних працівників об’єднаних територіальних громад Кіровоградського району;
  • «Бережи природу, бережи Батьківщину» – кіноурок для учнів;
  • «Україна починається з тебе» – перший урок для учнів;
  • День інформації, дні першокурсника;
  • «Безпека дорожнього руху» – інтерактивне заняття;
  • «Смішарики» – майстер-клас та розваги на інтерактивній дошці;
  • «Людина – не товар» – інформаційно-просвітницька бесіда;
  • Літературний календар:

  • Книжкова виставка до 60-річчя М. Дочинця;
  • Книжкова виставка до 125-річчя О. Довженка;
  • Книжкова виставка до 155-річчя М. Коцюбинського;
  • Книжкова виставка до 250-річчя І. Котляревського;
  • Медичний календар:

  • «День фізичної культури і спорту України»;
  • «Всесвітній день боротьби з лімфомами»;
  • «День фармацевтичного працівника України»;
  • «Всесвітній день контрацепції»;
  • «Всесвітній день боротьби проти сказу»;
  • «День отоларинголога, Міжнародний день глухих»;
  • Творчі виставки:

  • «Металовикрутаси» – відкриття персональної виставки Дениса Мішкова;
  • «Всесвіт витинанок Ірини Правдіної» – відкриття персональної виставки народної майстрині І. Правдіної;
  • «Осінь» – виставка декоративно-ужиткового мистецтва майстринь громадської організації «Єлисаветградський узвіз»;
  • В рамках роботи АртхаусКлубу у вересні були показані фільми:

  • Комедія «Не хвилюйся, він далеко не піде» режисер Ґас Ван Сент, США, 2018;
  • Драма «За вітром», режисер Беттіна Оберлі, Швейцарія, Франція, 2018;
  • Драма «Невинний», режисер Сімон Жакме, Швейцарія, Німеччина, 2018;
  • Мелодрама «Мрія Катріни», режисер Даріо і Мірко Бішофбергер, Швейцарія, Італія, 2018;
  • Засідання клубів за інтересами:

  • Протягом місяця відбулися засідання клубів: «Інформ-експрес», народних ремесел «Ниточка», клубу «Муза», шахового клубу для школярів,творчих літературних об’єднань «Парус», «Степ», засідання Народної школи, тематичні засідання клубу розмовної англійської мови з Білом Томсоном, засідання громадського об’єднання «Єлисаветградський узвіз».

Обласна юнацька бібліотека ім. Є. Маланюка

Масові заходи:

День знань:

  • «Відкрий для себе Україну» – гра патріотів;
  • «Українське мистецтво, що підкорило світ» – інформаційна година;
  • «Кіровоградщина, одна що є» – віртуальна екскурсія;
  • «Відкриваємо Європу» – урок-подорож;
  • «Єврознавці» – пізнавально-розважальна програма.
  • «Чарівний, серцю рідний край» – день краєзнавства до Дня міста;
  • «Сцена – мій кумир, театр – священний храм для мене»(І. Карпенко-Карий)– вечір-портрет;
  • «Місто на сивому Інгулі» – історичний екскурс;
  • «Вулиці Кропивницького: вулиця Гоголя» – відеопрогулянка до Дня міста;
  • Презентація бібліографічного покажчика «Туристичний калейдоскоп Кіровоградщини»;
  • День відкритих дверей – до Всеукраїнського дня бібліотек;
  • «Етикет в нашому житті» – бесіда-гра;
  • «Вірус лихослів’я. Як його подолати» – рольова гра;
  • «Твоє здоров’я в твоїх руках» – валеологічна гра;
  • «В. Винниченко: зітканий із протиріч» – слайд-бесіда;
  • «Українське мистецтво, що підкорило світ» – інформаційна година;
  • «І огник ним, засвічений не згас…» – літературні гостини до 250-річчя від дня народження І. Котляревського;
  • «Молодь за безпеку руху» – зустріч з інспектором відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Кіровоградській області О. Варісенко (в рамках тижня знань з безпеки дорожнього руху «Правила дорожнього руху знай – життя та здоров’я зберігай»);
  • «Уроки Української революції 1917-1921 рр. в поглядах Є. Маланюка» – зустріч з науковцями, дослідниками творчості Дмитра Донцова та Євгена Маланюка Петром Іванишиним та Олегом Баганом (м. Дрогобич);
  • «Паперове програмування» – пізнавально-розважальна година;
  • «Історія футболу: гра реальна і віртуальна» – слайд-бесіда;
  • XI-й фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій «Етно-фешн у книжковому містечку» – до Всеукраїнського дня бібліотек.
  • Засідання клубів за інтересами:

  • «Світ мандрів: Ірландія» – віртуальна екскурсія (засідання туристичного експрес-салону «Подорожуймо Європою!»);
  • «Браслет дружби» – майстер-клас у техніці плетіння (засідання хобі-клубу «ХЕПІ-майстерні»);
  • «Енциклопедії. Словники. Довідники» – бібліотечний урок (заняття «Школи інформаційного комфорту»);
  • Заняття розмовного клубу «Speak Up».
  • Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці, виставки робіт:

  • «Душа довірила словам» – до 65-річчя від дня народження. В. Панченка;
  • «Засновник української літературної мови» – до 250-річчя від дня народження І. Котляревського;
  • «Українське слово йде до тебе» (книги, видані за державною та обласною програмами книговидання та книгорозповсюдження);
  • «Творчість О.Довженка крізь призму часу» – до 125-річчя від дня народження;
  • «Олександр Довженко – засновник поетичного кіно» – до 125-ої річниці від дня народження письменника;
  • «Люби рідне. Читай українське!»;
  • «Мандруємо рідним містом» – до Дня міста;
  • «Поетична мозаїка Д. Павличка» – до 90-річчя від дня народження;
  • «Збережемо пам'ять про подвиг» – до Дня партизанської слави;
  • «Батик: мистецтво зі Сходу»;
  • «Життя як виклик» – до 90-ої річниці від дня народження Алли Горської;
  • «Життєва позиція митця» (Є. Маланюк);
  • «Децентралізація: новий досвід територіального врядування»;
  • Виставка творчих робіт майстрині ГО «Єлисаветградський узвіз» В.Орловської «Краса мого міста» – до Дня міста;
  • Виставка робіт майстрині Н. Завалій.

ОДБ ім.Т.Г. Шевченка

До свята першого дзвоника:

  • День інформації «Навчання з цікавинкою»;
  • Перший урок;
  • Книжкова виставка «Читай.UA»;
  • Святкова інформина «Українці серед європейських націй».
  • До 250-ї річниці з дня народження Івана Петровича Котляревського:

  • Книжкова виставка «Зачинатель нової української літератури»;
  • Буктрейлер «За поемою «Енеїда».
  • До тижня безпеки дорожнього руху:

  • Виставка-колаж «Безпека на дорогах залежить від кожного»;
  • Марафон безпеки «Дотримуйся правил дорожнього руху».
  • До тижня безпеки дорожнього руху:

  • Віртуальний урок «Обережно: дорога!» та огляд книжкової виставки «Дорожня азбука малюкам».
  • Реалізація проєкту-переможця Всеукраїнського конкурсу
    «Мої права – моє життя» «Булінгу – Ні!»:

  • Соціологічне дослідження серед користувачів підліткового віку.
  • Цикл бібліотечних уроків «Запрошуємо у світ книги»:

  • «Ілюстратори сучасної дитячої літератури»;
  • «Найсучасніші бібліотеки світу».
  • До 265-ї річниці з дня заснування міста:

  • Краєзнавчий марафон «Місто над сивим Інгулом»;
  • Книжкова виставка «Мій рідний Кропивницький - тобі моя любов».
  • Гра-мікрофон «Люби і знай свій рідний край»;
  • Участь у заходах до Дня міста. Презентація бібліотеки у мистецькому кварталі на вул. Дворцовій;
  • Участь у першому міському екопікніку.
  • До Всеукраїнського Дня бібліотек:

  • Book-мандрівки для дошкільнят та першокласників «Мандруюча бібліотека»;
  • Книжкова виставка «Модна читанка»;
  • Проф-урок «Бібліотекарем на 45 хвилин»;
  • Квест «У пошуках ключів»;
  • День інформації «Цей дивний світ – бібліотека»;
  • Акція для боржників «Явка з повинною».
  • «Діти та Інтернет. Безпека не гарантована!»:

  • Бесіда на тему: «Безпека дитини в Інтернеті»;
  • Бесіда на тему: «Правила Інтернет-безпеки і Інтернет-етики для дітей і підлітків»;
  • Бесіда на тему: «Безпечне використання Інтернету дітьми різного віку»;
  • Бесіда на тему: «Безпека дітей в Інтернеті: що потрібно знати».
  • Індивідуальні заняття-консультації з дітьми, чиї батьки є учасниками АТО з циклу «Знавці комп’ютерних наук» на тему: «Основи роботи з програмою для створення відеороликів - Кіностудія».
  • Індивідуальні заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами «Комп’ютер доступний кожному».



[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2019 Webmaster: webmaster@library.kr.ua