[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини

 

Фон

 Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за грудень 2019 року)


Загальні питання

У грудні відбулася «Майстерня агентів культурних змін», яка стала платформою для обміну досвідом в реалізації культурницьких ініціатив між громадами-партнерами Програми DOBRE. До майстерні долучилися представники вісьмох об’єднаних громад Кіровоградщини, а також завітав розповісти про вплив культури на суспільство та цікавинки, підмічені ним під час гастролей, письменник та музикант Сергій Жадан.

Театрально-концертне життя

    Обласна філармонія

  • Протягом грудня в обласній філармонії виступили: музикант, виконавець Володимир Дорош; гурт «Без обмежень» з новим альбомом; композитор і виконавець Юрій Антонов; з 20 по 30 грудня в обласній філармонії проходило зимове шоу «Таємниця четвертого королівства»; представлена вистава «Поневолення любов’ю» за мотивами романів-бестселерів Ганни Богінської «Жити життя» і «Гріх прощення» у виконанні акторів київського антрепризного творчого об’єднання; відбулася святкова хореографічна вистава «Подарунки Миколаю».

Музейна справа

Обласний художній музей

  • «Сценографія Василя Єременка (1919-200)» – до 100-річного ювілею художника-земляка;
  • «Не словом, а ділом. Пам’яті Віктора Петракова» – експозиція присвячена пам’яті відомого мецената, колекціонера, краєзнавця, лауреата обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова;
  • «У полоні зимового настрою» – виставка робіт з фондового зібрання, присвячена різдвяно-новорічним святам. В експозиції представлені живопис, графіка та скульптура із фондового зібрання музею двадцяти художників. Зокрема роботи Миколи Глущенка, Юрія Вінтенка, Володимира Федорова та інші.
  • У грудні в музеї відбулися майстер-класи: із виготовлення виробів з паперу у техніці орігамі «Мишеня», та із виготовлення вітальної листівки.
  • Обласний краєзнавчий музей

    Протягом місяця були відкриті виставки:

    «У дзеркалі часу» – до 70-річчя заслуженого ансамблю народного танцю України «Ятрань». На ній представлені світлини легендарного ансамблю «Ятрань» та сучасних дитячих ансамблів українського народного танцю, які очолюють учні народного артиста України, художнього керівника заслуженого ансамблю народного танцю України «Ятрань» Анатолія Михайловича Кривохижі та продовжують славетні хореографічні традиції нашого краю;

    «Старовинні новорічні листівки» – виставка філокартиста Юрія Тютюшкіна присвячена святкуванню Нового року та Різдва Христового;

    «Старовинні новорічні іграшки», «Український вертеп» – виставка присвячена новорічним святам;

    «Зимові свята і обряди» – бесіда організована і проведена співробітниками відділу історії обласного краєзнавчого музею для учнів НВК № 26;

    «Завод Роберта і Томаса Ельворті: 145 років в історії міста» – виставка присвячена ювілею заводу АТ «Ельворті», 80-річчю утворення Кіровоградської області та 265-й річниці заснування міста.

    16 грудня в обласному краєзнавчому музеї для учнів НВК № 24 відбувся захід – незвичайна зустріч з таємничими зимовими святами, які відзначають у грудні.
    Співробітники музею цікаво розповіли гостям про обряди, які з давніх-давен займали важливе місце в житті нашого народу. Розповідь супроводжувалась яскравою відеопрезентацією на екрані, тематичною підбіркою пісень та мелодій, анімаційним фільмом про Святого Миколая, пригощанням «миколайчиками» – печивом, яке традиційно випікалось напередодні свята. Ще був майстер-клас, на якому діти власними руками виготовили новорічні листівки.

    17 грудня у відділі обласного краєзнавчого музею меморіальному музеї М.Л. Кропивницького відбувся захід «Зустріч у театральній вітальні» за участі майстра гумору Чорноморченка Петра Михайловича.

    19 грудня у філії обласного краєзнавчого музею історико-архітектурному заповіднику родини Раєвських (с. Розумівка Олександрівського району) відзначили велике православне свято – День Святого Миколая.

    18-19 грудня у заповіднику-музеї І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія відбулися заходи, присвячені Дню Святого Миколая.

    21 грудня в обласному краєзнавчому музеї відбувся вечір пам’яті краєзнавця Вадима Васильовича Смотренка.
    Рідні, друзі, колишні студенти, краєзнавці згадували, розказували усім присутнім про цю надзвичайну людину. Розповіді супроводжувались фото, були показані уривки з телепередач за його участю.

Художньо-меморіальний музей О. Осмьоркіна

    5 грудня в художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна вперше відбувся відкритий урок на тему: «Засоби музичної виразності в роботі над п’єсами кантиленного характеру». Учасниками методичного заходу були викладачі по класу фортепіано міських музичних шкіл. Обраною п’єсою для виконання була «Мрії» Клода Дебюссі – видатного французького композитора.

    6 грудня в художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна відбулися урочистості з нагоди нагородження лауреатів обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна.
    Премію за 2019 рік присуджено:
    У номінації «Національна традиція» – Кравченку Анатолію Григоровичу, заслуженому художнику України, члену Національної спілки художників України (м.Одеса) за оригінальні творчі доробки останніх років із серій: «Кіровоградщина», «Кіровоград», «Кропивницький» та «Моя Україна»;
    У номінації «Новітні спрямування» – Лагну Федору Федоровичу, члену Національної спілки художників України (смт Олександрівка Кіровоградської області) за ілюстрації до серії дитячих книжок письменника Петра Мельника «Дивовижна подорож Соні й Асі до Скандинавії» (2017), «Дивовижна подорож Соні й Асі до Давнього Єгипту» (2018), «Дивовижна подорож Соні й Асі до Запорізької Січі» (2019);
    У номінації «Мистецтвознавство та історія мистецтв» – авторському колективу у складі: заслуженого художника України Надєждіна Андрія Михайловича, заслуженого журналіста України Демчука Ігоря Миколайовича та директорки ТОВ «Імекс-ЛТД» Самиляк Тамари Сергіївни за створення художнього видання – фотоальбом «Місто о п’яти іменах. На перехресті стилів та епох.
    Архітектурні образи міста Кропивницького у фотооб’єктиві Ігоря Демчука». В залах музею розгорнуто виставку творів лауреатів та претендентів на здобуття премії.

    12 грудня художня виставка під назвою «Обличчя сьогодення» відкрилася в художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна. Цим особливим вернісажем міська художня школа, що носить ім’я видатного митця та педагога, відзначила своє шістдесятиріччя.
    Виставка є тематичною, оскільки представляє лише портретний жанр. Образи сучасників створені в різних художніх та декоративних техніках – акварелі, гуаші, олівця, гелевої ручки, а також аплікації.

    13 грудня феєричним дійством з флешмобом та яскравим перформансом означилося відкриття виставки «Зустрінемось на Андрія» в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна.
    Це третя експозиція нового музейного арт-проєкту «Виставка однієї картини», і присвячена вона пам’яті унікального українського художника наїву Андрія Ліпатова. Виставка презентує твір заслуженого художника України Андрія Надєждіна «Дзеркало, кіт, циліндр та недопалена сигара, або Сон про художника, який створив кольоровий світ» з музейної колекції сучасного українського образотворчого мистецтва.
    Це поетична розповідь, що спонукає глядачів до роздумів про осмислення життя і творчості Андрія Ліпатова, щиро закоханого в своє місто, степовий край і Україну.

    В художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна напередодні Дня Святого Миколая відбулася презентація музичної казки «Білосніжка та сім гномів» за участі учнів музичної школи №1 імені Генріха Нейгауза.
    Учасниками музичної вистави стали вихованці молодших класів, які в яскравих костюмах виглядали справжніми артистами. Співами та грою на різноманітних музичних інструментах – сопілці, скрипці, гітарі, домрі, баяні і, звичайно, на роялі вони зачарували всіх гостей, серед яких було багато малечі, що захоплено спостерігала за головними героями казки.

    Літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого

    3 грудня у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого пройшли урочистості, присвячені 35-річчю з дня створення Кіровоградської обласної організації НСПУ.
    Цілу низку музичних подарунків підготували викладачі та учні музичної школи № 1 імені Генріха Нейгауза. У музейних залах звучали пісні «Молитва про Україну», «Тільки мить», «Вишенька», «Моя земля».

    10 грудня в літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбулася творча зустріч із заслуженим журналістом України, мистецтвознавцем, письменником Броніславом Куманським «Портрет в інтер’єрі творчості», до якої була оформлена однойменна виставка.
    Захід проведено в рамках музейного проєкту «Літературний портрет» до 35-річчя створення обласного осередку НСПУ.

    14 грудня в меморіальному музеї Івана Карпенка-Карого відбулася зустріч з Андрієм Фоменком: пожежником, полковником служби цивільного захисту, учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
    Спілкуючись з учнями та вчителями СЗШ № 4, котрі в цей день були гостями літературного музею, Андрій Фоменко поділився спогадами про подвиг пожежників, які першими опинилися на четвертому зруйнованому блоці Чорнобильської атомної електростанції, зазначив, що і в постчорнобильські часи вогнеборці готові реагувати на будь-які надзвичайні ситуації.

    Просвітництво. Аматорство

    5 грудня в обласному центрі народної творчості відбулася презентація основного етапу проєкту «Орнаментальне ткацтво Кіровоградщини».
    Він проводиться за ініціативи майстра народного мистецтва з килимарства, члена Національної спілки майстрів народного мистецтв України Валентини Добровольської.
    Основною метою проєкту є вивчення історії та реконструкція килимарства нашого краю.
    Також відбулася презентація різнопланової колекції тканих виробів майстрині.
    У заході взяли участь представники департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації, управління освіти міської ради міста Кропивницького, обласного центру народної творчості, за підтримки яких наразі здійснюється проєкт «Орнаментальне ткацтво Кіровоградщини».

    13 грудня у виставковій залі обласного центру народної творчості відкрилася виставка художнього фото «Погляд-2019». На виставці експонувалося 80 робіт учасників з різних міст і не лише українських. Тематика робіт різножанрова – від реалістичного до постмодерного спрямування, від аскетичної чорно-білої до насиченої різнобарв’ям кольорової фотографії.

    24 грудня в обласному центрі народної творчості відкрили виставку декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва «Різдвяна феєрія».
    В експозиції представлені понад 120 виробів новорічно-різдвяної тематики 40 майстрів з Кропивницького та Кіровоградської області.

    Музичні школи

    3 грудня у музичній школі №2 імені Юлія Мейтуса що в Кропивницькому, відбувся святковий концерт «Чуття єдиної родини», присвячений 45-річчю школи.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім.Д.Чижевського

Масові заходи:

  • «Купина неопалима» – презентація книги Ірини Небеленчук;
  • «Я хочу, щоб ти жив» – інформаційна година;
  • «Герої України на захисті Вітчизни» – захід до Дня Збройних сил України;
  • Зупини насильство – захисти себе» – інформаційна година (спільно з фахівцями управління забезпечення прав людини національною поліцією України);
  • «Місія Герди» – презентація поетичної книги молодої поетеси Ольги Юхименко-Могильди;
  • «З вірою в любов і милосердя» – захід для користувачів з інвалідністю;
  • «Людина – не товар» – інформаційно-просвітницька акція;
  • «По слідах легенд нашого міста» – зустріч з краєзнавцем, лауреатом обласної премії ім. В.Ястребова Оленою Класовою;
  • «Феномен танго» – лекція-концерт (спільно з музично-теоретичним відділом музичного коледжу Кропивницького);
  • «Точка відліку» – перегляд фільму (засідання Docu/Клубу спільно з представниками центру вторинної безоплатної допомоги);
  • Краєзнавчі студії;
  • «Інгульський Степ» – презентація збірника, випуск №4;
  • Зустріч з Григорієм Гусейновим та презентація книг «Принцеса революції», «Вітер зі сходу»;
  • Акції до Дня Святого Миколая та до Дня Збройних сил України;
  • «Із далеких мандрів повернувшись …» – туристичний вечір (спільно з обласною федерацією спортивного туризму та Туристичним клубом ЛА НАУ «Крила мандрів»);
  • «Я обираю здоровий спосіб життя» – зустріч з експертом в галузі здорового способу життя Оленою Тарасовою;
  • «Іде Святий Миколай, в Україну – милий край» – зустріч для підопічних Територіального центру соціального обслуговування Подільського району міста Кропивницького;
  • Творчий вечір та презентація книги О.Полєвіної;
  • Знайомство з творчістю бессарабського поета болгарсько-гагаузького походження Івана Дерменжи та презентація його збірки віршів «52 герца»;
  • Творчий проєкт для учасників бойових дій на сході України «Мистецькі студії для учасників/учасниць АТО/ООС «Арт блокпост» (спільно з ГО «Мобільна волонтерська група»):
  • Майстер-клас від Олени Мединської з в’язання спицями і презентація книги Оксани Скляренко «Мій маленький принц, уроки щасливого в’язання»;
  • Майстер-клас від Вікторії Пухинди «Виготовлення новорічних сувенірів»;
  • Літературне читання новорічних казок «Казковий час» (казки Марко Вовчок, Сашка Лірника, Григорія Квітки-Основ’яненка).
  • Книжкові виставки:

  • «Я хочу щоб ти жив»;
  • «Раритетні видання українського фольклору»;
  • «Жити в світі, в якому є СНІД» – відкритий перегляд;
  • «Ми живемо поряд з вами»;
  • «За честь. За славу. За народ»;
  • «Місцеве самоврядування – міцний фундамент народовладдя»;
  • «Математика свободи»;
  • Книжкова виставка присвячена 35-річчю створення обласної організації Спілки письменників України;
  • «Чорнобиль – вічний біль, його героїв не забуде людство» – книжкова виставка-пам’ять;
  • «Стрес та імунітет»;
  • «Техноекологія: вплив на довкілля»;
  • «Зима крокує – свята дарує» – відкритий перегляд;
  • «Добра новина» (Колекція Євангелій) – книжкова виставка-презентація;
  • «Книжковий арсенал –2019» – книжкова виставка нових надходжень;
  • «Краєзнавчий вісник» – щомісячна виставка за сторінками Календаря пам’ятних дат Кіровоградщини на 2019 рік;
  • «Слова, слова, слова…».
  • Навчальні заняття (тренінги, семінари):

  • «Основи комп’ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет» – тренінги опанування навичок роботи з комп’ютером для людей літнього віку;
  • «Подаруй дитині казку» – акція до Дня Святого Миколая для вихованців «Центру соціально-психологічної реабілітації дітей з притулковими групами» Кіровоградської обласної ради;
  • Творча майстерня вчителів-лінгвістів (разом із Центром методичної та соціально-психологічної служби управління освіти міської ради Кропивницького (ЦМСПС);
  • «Віртуальна подорож до Лапландії»;
  • Календар мистецтв:

  • До 110-річчя від дня народження Анатолія Йосиповича Кос-Анатольського (1909–1983), українського композитора, народного артиста України;
  • Літературний календар:

  • Огляд книжкової виставки до 100-річчя Миколи Лукаша;
  • Медичний календар:

  • «Всесвітній день боротьби зі СНІДом,
  • « День невролога»;
  • «Міжнародний День людей з інвалідністю»;
  • «Всесвітній день хворого на бронхіальну астму»;
  • Творчі виставки:

  • «Чаювання у Аліси» – презентація виставки за книгою Льюїса Керролла «Аліса в Країні Чудес»;
  • «500 миттєвостей Різдва» – презентація унікальної виставки різдвяно-новорічних листівок.
  • В рамках роботи Артхаус Клубу у листопаді були показані фільми:

  • BAFTA SHORTS, Велика Британія, 2018;
  • «Зоопарк» Реж.: К. МакАйвор, Ірландія, Велика Британія, 2017;
  • «Віта і Вірджинія» Реж.: Ч. Баттон, Ірландія, Великобританія, 2018.
  • Протягом місяця відбулися засідання творчих літературних об’єднань «Парус», «Степ», засідання громадського об’єднання «Єлисаветградський узвіз», засідання Народної школи; засідання клубів «Інформ-експрес», розмовної англійської мови, розмовної французької мови, народних ремесел «Ниточка», клубу «Муза», шахового клубу для школярів.

Обласна юнацька бібліотека ім. Є. Маланюка

Масові заходи:

  • «Альберт Енштейн: символ науки» – інформ-досьє із циклу «Люди, що змінили світ»;
  • «Таємниці Чорнобиля: міфи чи реальність» – шок-урок;
  • «Ялинкові прикраси з природних матеріалів» – майстер-клас;
  • «Щедрий вівторок» – благодійна акція спільно з учнями КПЛСПіТ до Міжнародного дня людей з інвалідністю та Всеукраїнського дня добрих справ;
  • Зустріч з Мар’яною Архаровою, виконавицею головної ролі у фільмі О.Жовни «Історія Лізи» (із циклу «Повір у себе»);
  • «Андріївські вечорниці» – в рамках бібліопроєкту «Креативна середа»;
  • «Гідність – основна цінність сучасної людини» – урок гідності в рамках Всесвітнього дня гідності;
  • «СНІД: знати, щоб жити» – урок-застереження із циклу «Вибір молоді – здоров’я»;
  • «Дотримання правил пожежної безпеки у період Новорічних та Різдвяних свят» – практичне заняття в рамках бібліопроєкту «Life safe» («Подбай про свою безпеку»);
  • «Служити Україні – справа честі і життя» до Дня Збройних сил України –- зустріч-презентація із учасником АТО, підполковником Сергієм Ткаченком, поетесою і редактором поетичної збірки С.Ткаченка «Півсотні п’ятий автобат «Чорний ліс» Світланою Ніколаєвською із циклу «Дегустація літературних новинок»;
  • «Український хоррор від Ольги Мігель» – презентація книги «Голос давніх сновидінь» із циклу «Дегустація літературних новинок»;
  • Зустріч-презентація виставки робіт члена ГО «Єлисаветградський узвіз» Г. Маслової «Пляшковий дивосвіт» із циклу «Кропивницький надихає»;
  • «Зимова казка» – майстер-клас;
  • «Пізнаємо мистецтво» – вікторина;
  • «Етикет в нашому житті» – бесіда-гра.
  • Тиждень права в рамках Всеукраїнського тижня права:

  • «Я маю право» – тренінг;
  • «Знай свої права» – квест;
  • «Насильство: як його уникнути?» – психологічний практикум (заняття лекторію «Молодь і право»);
  • «Право в нашому житті» – брейн-ринг (заняття лекторію «Молодь і право»).
  • Проведено засідання клубів за інтересами:
    Клуб «Ліра»:

  • «Сучасна драматургія і сучасний театр» – зустріч з головним режисером КОДАТ ім. М.Кропивницького Є.Курманом;
  • «Сучасна жіноча проза» – зустріч з Е.Бєльською;
  • «Стежками прози та верлібру»;
  • Клуб «Speak up» – 2 засідання;
  • Клуб «Профі»:

  • «Служити і захищати» – екскурсія до Головного управління Національної поліції України в Кіровоградській області;
  • Клуб «ХЕПІ-майстерня»:

  • «Новорічні іграшки» – майстер-клас;
  • «Мамо-школа»:

  • «Символ року 2020» – майстер-клас із виготовлення щура з тканини (засідання на базі КЗ «КОСЦ матері і дитини»).
  • «Подорожуймо Європою!» – туристичний експрес-салон:

  • «Ісландія – країна льоду та вогню» – інформаційна година;
  • «Традиції святкування Нового року та Різдва в країнах Європи» – пізнавальна година.
  • Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці, виставки робіт:

  • «Чорнобиль: вчора, сьогодні, завтра»;
  • «Людська гідність і права людини» (за сторінками журналу «Право України», в рамках Тижня права);
  • «Різномаїття творчості М.Матіос»;
  • «Українське слово йде до тебе» (книги, видані за державною та обласною програмами книговидання та книгорозповсюдження);
  • «Останні аплодисменти Василю Сліпаку» до 45-ої річниці від дня народження українського оперного співака, учасника бойових дій на сході України);
  • «Пізнаємо Україну в традиціях, звичаях» до циклу зимових свят;
  • «Децентралізація. ОТГ. Виклики часу»;
  • «Свято звитяги й українського козацтва» до Дня Збройних сил України;
  • «Будь сучасним – читай українське!»;
  • «Зірки української літератури»;
  • «Китай: знайомство з країною» (в рамках Року Китаю в Україні);
  • «Різдвяні подарунки»;
  • «Ода новорічній ялинці» – виставка-інсталяція.

ОДБ ім.Т.Г. Шевченка

  • Story-time для малюків «Гостинці бабусі Зими».
  • До Міжнародного Дня інвалідів:

  • Книжкова виставка «Читай. UA»;
  • Мультимедійна подорож «Тарасова криниця»;
  • Година спілкування «Толеранність – бумеранг добра»;
  • Перегляд мультфільмів «Мотузки» та «Халабудка» про навчання дітей з обмеженими можливостями»;
  • Свято «Казковий Водограй»;
  • МК «Ліпимо з солоного тіста».
  • В рамках Міжнародної акції «16 днів проти насильства», до Міжнародного дня прав людини та в рамках обласної програми правової освіти:

  • Виставка літератури «Час. Закон. Молодь.»;
  • Правовий ринг «Права очима дітей»;
  • Інформаційний буклет «Щоб не стати жертвою зловмисників: пам’ятай важливі правила поведінки з незнайомими людьми!»
  • До Дня вшанування ліквідаторів на ЧАЕС:

  • Книжкова виставка «Від мирного атома до катастрофи»;
  • Творча зустріч з дитячою письменницею Зіркою Мензатюк.
  • До Тижня права:

  • День інформації:«Вчимось протистояти впливу»;
  • Виставка літератури «Знай свої права, дитино!»;
  • Інтерактивна-правова гра «Мої права в моїй державі».
  • До Дня Святого Миколая:

  • Святкова ігротека «Зимова круговерть»;
  • Огляд книжкової виставки «Хмари, небо, зірки, рай… поміж нами Миколай»;
  • ТМ «Рукавички Святого Миколая»;
  • Голосне читання казки «Подарунок Святому Миколаю»;
  • Ігровий турнір з настільного хокею «Магія спорту».
  • До Новорічних свят:
    Літературні виставки:

  • Акція-реквієм «Запали свічу пам’яті».
  • Творча зустріч до Дня рукоділля. Заходи в рамках реалізації проєкту-переможця Всеукраїнського конкурсу «Мої права – моє життя» «Булінгу – «НІ»»:

  • «Розкажу Миколаю про що я читаю»;
  • «Разом з книгою в Новий Рік»;
  • Святковий мікс «Новорічний переполох в книжковому царстві» – майстер-класи, ігри.
  • Навчання для користувачів
    «Школяр і комп’ютер: технології без шкоди»

  • Створення буклету в програмі Microsoft Office Publisher;
  • Створення привітальної листівки он-лайн.
  • Індивідуальні заняття-консультації з дітьми, чиї батьки є учасниками АТО з циклу «Наш друг і помічник – комп’ютер»: на тему: «Основи роботи з програмою створення відеороликів «Кіностудія».
    Індивідуальні заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами «Основи комп’ютерної грамотності».



[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2019 Webmaster: webmaster@library.kr.ua