Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за cічень 2020 року)
Загальні питання
8 січня з нагоди відзначення 76-ої річниці визволення міста від гітлерівських окупантів у Кропивницькому відбулось покладання квітів на Меморіальному комплексі «Фортечні вали». В урочистому заході взяли участь керівники області та міста, військові, представники громадських організацій та молодь обласного центру. Цього дня квіти лягли до Вічного вогню, на могили учасників Другої світової війни та до пам’ятного знаку загиблим Героям АТО. Під час урочистостей присутні хвилиною мовчання вшанували загиблих у Другій світовій війні та бійців АТО.
22 січня в обласному центрі урочистою ходою відзначили День Соборності України. Участь у ній взяли представники влади, громадськості, небайдужі кропивничани. З нагоди свята учасники ходи поклали квіти біля пам’ятних місць обласного центру: до дошки Герою України Віктору Чміленку та пам’ятного знака Героям Небесної Сотні на площі Героїв Майдану, до пам’ятників Тарасу Шевченку та Володимиру Винниченку. На площі перед педагогічним університетом відбувся урочистий мітинг.
27 січня у Кропивницькому відбувся мітинг-реквієм та покладання квітів до пам’ятного знаку жертвам Голокосту. Біля Великої хоральної синагоги зібралися єврейська громада міста, представники влади, вірменської громади та молодь. Під час заходу прочитали молитву та всі присутні поклали квіти до пам’ятного знаку жертвам Голокосту.
У день пам’яті жертв Голокосту в державному архіві області відбулася презентація інформаційно-просвітницького проєкту «Архівна юдаїка та Голокост у Центральноукраїнському регіоні». В рамках інформаційно-просвітницького проєкту було представлено віртуальний фотоальбом «Забуттю не підлягає: часу не подолати нашого болю».
29 січня з нагоди відзначення 102-ої pічниці бoю під Кpутами у Кропивницькому біля пам’ятної дошки брaтaм Шульгиним відбувся мітинг. В урочистостях взяли участь керівники області та міста, духовенство,військовослужбовці, активна громадськість та патріотична молодь обласного центру. Містяни вшанували Героїв Крут покладанням квітів до меморіалу та пов’язанням синьо-жовтих стрічок. Мітинг завершився панахидою за усіма загиблими в боях українцями.
31 січня в oбласній бібліoтеці ім. Д.І.Чижевськoгo відбулися уpoчистoсті з нагoди відзначення 123-ї pічниці від дня наpoдження Євгена Маланюка, під час яких вpучили oбласну літеpатуpну пpемію. В пpoгpамі захoду взяв участь ансамбль «Дивoсвіт» також були присутні представники обласної влади. За підсумками 2019 poку лауpеатами пpемії імені Євгена Маланюка визначили: Надію Гаpмазій (Частакoву) у нoмінації «Пoезія (у тoму числі дpаматичні твopи і пеpеклади)» за книгу «Пoпелище для феніксів»; Віктopа Теpена (Таpана) у нoмінації «Пpoза (у тoму числі дpаматичні твopи і пеpеклади)» за книгу «Вopoжіння на ягнятку»; Вoлoдимиpа Базилевськoгo у нoмінації «Літеpатуpoзнавствo та публіцистика» за статті у літеpатуpнoму часoписі «Вежа». Цьoгopічним лауpеатам вpучили диплoми, відзнаки «Степoвий opел», нагpудні знаки «Лауpеат oбласнoї пpемії» та пpивітали квітами. Гoсті захoду мали можливість пеpеглянути книжкoві виставки «Твopчість Євгена Маланюка» та «Лауpеати oбласнoї літеpатуpнoї пpемії імені Євгена Маланюка –2019».
Театрально-концертне життя
Обласна філармонія
12 січня Кропивницький приєднався до Міжнародної акції «Нова радість стала». Під час масштабної акції в рамках «Вертеп-фесту 2020» у місті пролунала одна з найвідоміших колядок «Нова радість стала».
З 13 по 21 січня в обласній філармонії відбулися вечори духовної музики «Різдвяні передзвони». В рамках вечорів відбулися концерти:
13 січня – «Різдво іде по світу». Концерт Національного заслуженого академічного українського народного хору ім. Г.Верьовки.
15 січня – «Зимова фантазія». Різдвяний концерт за участю Муніципального молодіжного жіночого хору «Сріблясті голоси» та камерного оркестру «Концертіно».
21 січня – «Подарунок Миколаю» – театрально-хореографічна вистава за участю народного хореографічного ансамблю «Світанок».
В рамках мистецького проєкту вечорів духовної музики «Різдвяні передзвони» в обласній філармонії відбулася виставка талановитих майстрів народно-ужиткового мистецтва з Кропиницького. Всі експонати вражали красою, вишуканістю, кропіткою роботою майстрів.
23 січня відбувся великий сольний концерт народного артиста України Миколи Гнатюка.
Музейна справа
Обласний художній музей
В рамках відзначення новорічно-різдвяних свят у січні проводилися різноманітні заходи для дітей різних категорій (тематичні програми, майстер-класи, тематичні екскурсії, відеовітальня «Стежками зимових свят» та ін.).
Протягом місяця були відкриті виставки:
«Зимограй дарує свято» – виставка робіт учнів художньої школи імені О.Осмьоркіна»;
«Об’єднаємо Україну мистецтвом» – до Дня Соборності України;
«Незбагненна» – фотовиставка жіночих артобразів.
9 січня відбулася презентація набору листівок «Лицарі степу». Це новий мистецький проєкт, який презентує добірку творів образотворчого мистецтва, які зберігаються у фондах музею. У збірці можна побачити роботи наших земляків – митців минулого та сучасних майстрів. Присвячені вони видатним особистостям та історії козацтва, Запорізької Січі.
15 січня в обласному художньому музеї вже вп’яте відбувся традиційний флешмоб – селфі біля різних історичних експонатів. У флешмобі взяли участь більше двохсот школярів та студентів. Таким чином музейники намагаються привернути увагу молоді до історичних надбань.
16 січня презентували книгу «Роки боротьби 1917-1922 рр. на Єлисаветчині. Український погляд. Рік 1919. У вирі революцій. Книга друга» про події 1919 року на теренах сучасної Кіровоградської області. Книга видана в рамках обласної програми розвитку книговидання та книгорозповсюдження на 2016-2020 роки.
23 січня в обласному художньому музеї розгорнуто експозицію до відзначення 55-річчя від дня народження краєзнавця, історика, художника, громадського діяча, сценографа, професора театрального мистецтва університету Райєрсон (Торонто, Канада) Павла Босого.
Протягом місяця відбулися майстер-класи із виготовлення об’ємної картини «Зимовий пейзаж», виробів з фетру «Пташка», «Браслет».
Обласний краєзнавчий музей
Протягом місяця були відкриті виставки:
8 січня відбулася презентація виставки «Визволителі Кіровограда – Герої Радянського Союзу», присвяченої 76-річниці звільнення міста від німецько-фашистських військ.
18 січня в меморіальному музеї М.Л.Кропивницького – відділі обласного краєзнавчого музею відбувся захід з циклу «Зустрічі у музичній вітальні».
Гостями дому корифея вже вкотре стали учасники клубу авторської пісні і поезії «Байгород», чиї виступи об’єднала тема «Зимовий спогад про тепло».
19 січня в заповіднику-музеї І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія відбувся захід з циклу «Звичаї і обряди українського народу – Водохреща».
У програм: святкове богослужіння та велике освячення Йорданської води протоієреєм Михайлом Мушиним, екскурсія по заповіднику. Бажаючі мали можливість скупатися у водоймі.
19 січня в історико-архітектурному заповіднику родини Раєвських – філії обласного краєзнавчого музею відбувся захід до свята Водохреща. У цей день у Свято-Хрестовоздвиженському храмі відбулося святкове богослужіння на честь свята Хрещення Господнього. За православною традицією після літургії відбулася хресна хода до місцевого озера, де і відбулося велике освячення води. Також на гостей свята чекала концертна програма за участю аматорів Олександрівського районного Будинку культури та народного ансамблю «Барвінок» Розумівського Будинку культури. У цей святковий день вони виконали колядки та щедрівки, прославляючи Ісуса Христа. У кінці свята бажаючі могли скупатись в озері та скуштувати козацької каші.
22 січня у День Соборності України в обласному краєзнавчому музеї на базі стаціонарної експозиції відділу історії відбулася тематична бесіда «На шляху до Соборності».
27 січня в обласному краєзнавчому музеї в рамках відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років відбувся тематичний захід. На заході була презентована виставка «Українське військо: 1917-1921». Виставка підготовлена на основі матеріалів інформаційно-просвітницької кампанії, яку Український інститут національної пам’яті проводить до 100-річчя Української революції 1917-1921 рр. Матеріали для виставки надали: віртуальний музей Української революції 1917-1921 років, музей видатних діячів української культури, музей Йозефа Пілсудського, галузевий державний архів Служби безпеки України.
27 січня в приміщенні НВК №26 для учнів 6-А класу співробітники відділу історії обласного краєзнавчого музею провели захід «Голокост на Кіровоградщині». Метою його є поглиблення знань учнів про історію Голокосту в Україні, зокрема, нашому краї, у роки Другої світової війни, сприяння формуванню правдивої пам’яті про минуле в українському суспільстві.
29 січня з метою збереження історичної пам’яті про учасників національно-визвольної руху в період Української революції 1917-1921 років в обласному краєзнавчому музеї відбувся захід, присвячений річниці бою на станції Крути. Гості музею також переглянули експозицію обласного краєзнавчого музею яка показує участь наших земляків у бою під Крутами.
Художньо-меморіальний музей О. Осмьоркіна
В художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна відбулася презентація художньої виставки «Квіти серед зими». Експозицію цієї виставки складають живописні, графічні та декоративні твори з музейної колекції «Сучасне українське образотворче мистецтво», об’єднані темою квіткового натюрморту та зимового пейзажу.
15 січня в рамках роботи методичного об’єднання викладачів фортепіанних відділів музичних шкіл Кропивницького відбувся науково-просвітницький захід.
27 січня в художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна відбувся концерт юних композиторів – лауреатів ІV Всеукраїнського фестивалю-конкурсу української академічної музики «Класик-проект», присвяченого пам’яті видатного українського композитора Юлія Мейтуса.
Літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого
13 січня в літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбулася зустріч, присвячена 65-річчю від дня народження актора, режисера, заслуженого артиста України Валерія Дейнекіна.
Присутні мали змогу дізнатися про життя та творчість Валерія Дмитровича, послухати улюблені романси митця у виконанні викладачів музичної школи № 1 ім. Г.Нейгауза.
16 січня пройшов літературно-мистецький захід «Вишиваємо, всміхаємось, співаємо» – за давньою традицією проведення українських вечорниць. На заході виступив ансамбль театралізованої пісні «Чиста криниця» з колядками та щедрівками, які здавна звучать в Україні в період зимових святок.
30 січня у день 70-річчя від дня народження художниці і поетеси Тамари Баришевої (Іванової) відбувся вечір її пам’яті. Присутні на заході поети та письменники тепло згадували Тамару Іванівну, читали вірші, посвяти, переглянули пам’ятні відеокадри.
Під час заходу відбулась прем’єра пісні «Вересневий ярмарок» на слова поетеси. Музика і виконання – дуету «Лебедина вірність» у складі Бориса та Валентини Притул.
Музичні школи
В концертній залі музичної школи № 1 ім. Г.Нейгауза до дня народження видатного українського композитора, нашого славетного земляка Юлія Мейтуса відбувся концерт «Музичні вечори в будинку родини Мейтусів», на якому звучали музика композитора та юних композиторів – продовжувачів традицій української композиторської школи.
Фестивалі
Справжнє свято музики подарували кропивничанам учасники IV Всеукраїнського фестивалю-конкурсу української академічної музики «Класик-проект», присвячений пам’яті видатного єлисаветградця – композитора Юлія Мейтуса. Упродовж восьми днів, із 22 по 30 січня, на базі музичного коледжу, музичної школи № 2 ім. Ю.Мейтуса, обласного художнього музею, відділу мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І.Чижевського, художньо-меморіального музею О.Осмьоркіна тривали заходи програми конкурсу. В рамках фестивалю відбулися музична зустріч в народному меморіальному музеї Юлія Мейтуса, виступ народного артиста України Йожефа Єрминя (м. Львів), урочистий концерт за участю солістів та творчих колективів музичного коледжу, майстер-клас з композиторської творчості Богдани Фроляк, композитора, Лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка, концерт лауреатів Всеукраїнських конкурсів юних композиторів, концерт молодих виконавців міста Кропивницького.
Семінар для бібліотекарів закладів освіти Кропивницького району;
«Коли реклама мала власні імена» – презентація книги Володимира Поліщука та Сергія Невєсьолова в рамках краєзнавчих студій;
«Секрет успіху Соломії Крушельницької» – вистава (автор – Любов Кардаш);
Засідання ГО «Інформ-експрес»;
Творчий проєкт для учасників бойових дій на сході України «Мистецькі студії для учасників/учасниць АТО/ООС «Арт блокпост» (спільно з ГО «Мобільна волонтерська група»):
Майстер-клас від Ірини Кудревич «Витворяємо з клаптиків. Знайомимося з японською технікою квілтагамі, орігамі з тканини»;
«Алхімія» – екскурсії до виставки Марини Чурсанової;
«Подорожуємо Європою» – веб-екскурсія для людей літнього віку;
Зустріч з Валерієм Федоровичем Поповим: розповідь про м.Торгау, Німеччина;
«Кропивницький – Кам'янське» – он-лайн зустріч До Дня Соборності України;
«Студентські жарти» – до Дня студента;
«Українські музикознавці в персонах» – креативна лабораторія музикознавця: доповіді, презентації, творча зустріч з донькою композитора Миколи Васильовича Дремлюги. Заходи відбудися в рамках ІV Всеукраїнського фестивалю-конкурсу української академічної музики «Класик-проект» пам’яті Юлія Мейтуса;
Зустріч з Антоніною Царук – в рамках циклу «Письменництво: теорія і практика», спільно з обласною організацією Національної спілки письменників України;
«Коронавірус або звичайна застуда: як відрізнити небезпечне захворювання від ГРВІ» – Інформаційно-просвітницька година.
Екскурсія до відділу мистецтв – фотовиставка Олександра Майорова;
Проведення загальношкільного батьківського лекторію з питань профілактики торгівлі людьми;
Урочистості з нагоди вручення обласної літературної премії ім. Є.Маланюка;
Книжкові виставки:
«На здобуття обласної літературної премії ім. Є.Маланюка»;
«Книга книг» (Біблія);
«Імунопрофілактика та збереження здоров’я»;
«Колядують зорі на Різдво Христове» – відкритий перегляд;
«Повернення правди»;
Книжкова викладка до 1150-річчя від дня народження арабського вченого і філософа Абу Насра Фарабі (Аль-Фарабі);
«Сімейна медицина: проблеми та перспективи»;
«Знай більше про Європу»;
«Економічна теорія – вікно у світ економіки»;
«Ми – єдина Україна» – огляд книжкової виставки;
«Голокост: пам’ять та попередження» – виставка-реквієм;
«Крути – вічний вогонь української волі» – відкритий перегляд;
«Енергозбереження та енергоефективність» – огляд літератури на сайт бібліотеки;
«Книжковий арсенал – 2020»;
«Краєзнавчий вісник» (щомісячна виставка за сторінками Календаря пам’ятних дат Кіровоградщини на 2020 рік);
«Слова, слова, слова…»;
Навчальні заняття (тренінги, семінари):
Опанування комп’ютерної грамотності. Тренінги для людей літнього віку «Базовий комп’ютер»;
Творча майстерня вчителів-лінгвістів (разом із Центром методичної та соціально-психологічної служби управління освіти міської ради міста Кропивницького (ЦМСПС);
Організація занять з англійської мови. Партнерська робота в проекті AISEC;
Календар мистецтв:
125 років від дня народження Бориса Миколайовича Лятошинського (1895–1968), українського композитора, диригента, педагога, музичного та громадського діяча;
110 років від дня народження Оскара Ароновича Сандлера (1910–1981), українського композитора, громадського діяча;
Літературний календар:
До 85-річчя від дня народження В. Симоненка;
До 130-річчя від дня народження К. Чапека;
До 210-річчя від дня народження Едгара А. По;
До 230-річчя від дня народження П. Гулака-Артемовського;
Медичний календар:
«Всесвітній день допомоги хворим на проказу».
Творчі виставки:
Відкриття виставки Марини Чурсанової «Алхімія»;
Відкриття фотовиставки Олександра Майорова. Фотопроєкти: «Різні», «Інше місто»;
В рамках роботи Артхаус Клубу у листопаді були показані фільми:
Перегляд фільму «Зоопарк» з тифлоперекладом та спеціальним субтитруванням для людей з порушенням слуху;
Психологічний трилер «Звір», режисер Майкл Пірс, Велика Британія, 2017;
Драма «Вас не було на місці», режисер Кен Лоуг, Великобританія, 2019,
Кінофестиваль європейських фільмів;
Драма «Зжерті левами», режисер Джейсон Вінгард, Великобританія, 2018.
Протягом місяця відбулися засідання клубів: засідання творчих літературних об’єднань «Парус», «Степ»; засідання Вищої Народної школи; засідання клубу «Інформ-експрес»;
тематичні засідання клубу розмовної англійської мови, розмовної французької мови; засідання громадського об’єднання «Єлисаветградський узвіз»; засідання клубу народних ремесел «Ниточка» та презентація виставки «13 успіхів, 13 перемог», клубу «Муза»; шахового клубу для школярів.
Обласна юнацька бібліотека ім. Є. Маланюка
Масові заходи:
«Одна-єдина соборна Україна» – історичний екскурс;
«Тетянин день» – розважально-пізнавальна програма спільно з КОО ВГО;
«Народна академія творчості інвалідів» (із циклу «Повір у себе»);
«Безпека на дорозі» – зустріч із фахівцями патрульної поліції Варіченко О.В., старшим інспектором відділу зв’язків з громадськістю УПП в Кіровоградській області;
«Номофобія – хвороба ХХІ ст.» – година роздумів;
«Твоє здоров’я в твоїх руках» – валеологічна гра;
«Злука. Соборність. Воля» – урок єднання в рамках патріотичних діалогів «Україно, ми – дочки твої й сини!»;
«Психотропні речовини: ілюзія безпеки» – зустріч-діалог з фахівцями КЗ «Кіровоградського обласного наркологічного диспансеру»: лікарем-наркологом І. Шкодою та психологом-наркологом О. Булатовою;
«Військове мистецтво під час звільнення Кіровограда (січень 1944) крізь призму музейних колекцій» – зустріч із науковим співробітником обласного краєзнавчого музею Б. Шевченком (із циклу «Мистецькі студії»);
«Пізнаймо мистецтво» – вікторина;
«Битва розуму» – інтелектуальна гра;
«Ігри, що підкорили світ» – слайд-бесіда-вікторина;
«Світлячки безпеки» – майстер-клас з виготовлення флікерів спільно з ГО «Агенція сталого розвитку «Хмарочос» та патрульною поліцією Кіровоградської області;
«Згадаймо юність, що горіла в Крутах» – діалог поколінь в рамках Бібліо-проєкту Патріотичні діалоги «Україно, ми – дочки твої й сини»;
«Нікола Тесла: людина з майбутнього» – інформ-досьє із циклу «Люди, що змінили світ».
Відбулися засідання клубів за інтересами:
Клуб «Ліра»:
«Творча майстерня від Олександра Косенка» – лекція-заняття з основ віршування;
«Творчість Юрія Яновського»;
Розмовний клуб «Speak up» – 5 засідань;
Туристичний експрес-салон «Подорожуймо Європою»:
«Мандруємо Чехією» - віртуальна подорож.
Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці, виставки робіт:
«Вчені – ювіляри в галузі фізики»;
«Життя, мов спалах блискавки» (В.Симоненко);
«Сторінки відкриває нова книга»;
«На обширах світового письменства» – до 95-річчя від часу заснування літературно-мистецького журналу «Всесвіт»;
«Державність вимріяна поколіннями» – до Дня Соборності, Дня пам’яті Героїв Крут;
«А.Чехов: відчути на дотик епоху»;
«Борис Лятошинський – класик української музики» – до 125-річчя від дня народження;
«Володар Золотої пальмової гілки» – до 100-річчя від дня народження Федеріко Фелліні, італійського кінорежисера;
«Обличчя війни» (Кіровоградці – учасники ООС);
«Україна – НАТО: час зближення» (постійно діюча);
«Українська революція: події, факти – до 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років) (постійно діюча);
«Знай свої права» (постійно діюча);
«Шалений січень 44-го» – до Дня визволення міста від нацистських окупантів);
«Пляшковий дивосвіт» – виставки робіт члена ГО «Єлисаветградський узвіз» майстрині Г.Маслової;
Виставка робіт в стилі фітодизайн голови ГО «Єлисаветградський узвіз» майстрині І.Поляруш;
Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся (постійно діюча).
ОДБ ім.Т.Г. Шевченка
До Новорічних та Різдвяних свят:
Літературна виставка «Разом з книгою в Новий рік»;
Різдвяний батл «Дозвольте заколядувати!»;
Story-time для малюків «Чарівні Різдвяні історії»;
Огляд книжкової виставки «Йде до нас Колядочка»;
Літературний сніданок в дитячій бібліотеці з Максимом Бричкою;
Святковий бібліотечний кінозал для малюків
До річниці звільнення міста від німецької окупації у часи Другої світової війни: