[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини

 

Фон

 Хроніка культурного життя Кіровоградщини
(оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за лютий 2020 року)


Загальні питання

15 лютого у Кропивницькому вшанували учасників бойових дій на території інших держав – мужніх воїнів, яким довелось нести нелегку військову службу під час локальних війн, що вирували у різних країнах світу.

У Кропивницькому відкрили меморіальну дошку учаснику антитерористичної операції Володимиру Ткаченку. Пам’ятна дошка встановлена на фасаді наукового ліцею, в якому навчався Герой АТО. На урочисту зустріч для вшанування пам’яті воїна зібралися вчителі, учні школи, бойові побратими, бійці 3-го окремого полку спеціального призначення, дружина загиблого.

20 лютого в обласному центрі на площі Героїв Майдану відбулися урочистості з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні.

У заході взяли участь громадськість міста, активісти, представники місцевої та обласної влади, які поклали квіти та лампадки до пам’ятної дошки Герою України Віктору Чміленку, пам’ятного знаку зі світлинами загиблих Героїв Небесної Сотні.

Театрально-концертне життя

    Обласна філармонія

    Протягом місяця в обласній філармонії відбулися концерти гурту «Лісапетний батальон», найвідомішого у світі піаніста та композитора українського походження – Любомира Мельника, вистава «Жениха викликали, дівчата?» (за участю київських артистів).

    У лютому з нагоди річниці існування сучасного театру сатири відбулася прем’єра п’єси французьких драматургів Жан-Жака Брікера та Ласега Моріса «Не вір очам своїм», сценічне втілення якої здійснив режисер Роман Бутовський.

    Музейна справа

    Управління СБ України в Кіровоградській області передало до Хащуватського музею копії архівних документів, як свідчать про страшний злочин карателів у селі Хащуватому Гайворонського району 16 лютого 1942 року. На світлинах зображено місце масового розстрілу євреїв.

Музейна справа

Обласний художній музей

  • «Володимир Федоров: людина, митець, епоха» – виставка до сторіччя від дня народження відомого художника, уродженця Єлисаветграда Володимира Федорова;
  • «Диво у живописі» – до 170-річчя земляка Івана Похитонова. На виставці представлені матеріали про художника – фото, книги, публікації.
  • Заняття з музеєзнавства:

  • «З історії створення найвідоміших музеїв світу»;
  • «Використання арт-терапевтичних практик в художньому музеї для різних категорій»;
  • «Осередок українства: патріотично-просвітницький напрямок у музейній роботі».
  • Музейні заходи:

  • «Культурно-історична спадщина Кіровоградщини для майбутнього України» Концерт рок-гурту «Проти течії» «Шляхом боротьби»;
  • Презентація участі у ХІІІ обласних літературно-краєзнавчих Куценківських читаннях «Осяяні талантами».
  • Музейні заходи:

  • візажиста, стиліста одягу Ірини Лісової «Сам собі шопер», із виготовлення вітальної листівки, сувенірів з фетру до Дня всіх закоханих, прикрас зі стрічок «Бантики», виробів з паперу «Чарівний черевичок».

Обласний краєзнавчий музей

6 лютого у відділі обласного краєзнавчого музею – меморіальному музеї М.Л.Кропивницького відбувся захід з циклу «Зустрічі у музичній вітальні».

10 лютого відбувся огляд нових надходжень до бібліотеки обласного краєзнавчого музею за 2019 рік. Також презентовано краєзнавчу літературу, що надійшла до бібліотечного фонду за останні роки.

12 лютого в обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація фотовиставки «Пекло Афганської війни».

15 лютого історико-архітектурний заповідник родини Раєвських – філія обласного краєзнавчого музею провела заходи з циклу «Звичаї і обряди українського народу» – Стрітення Господнє та до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

20 лютого в обласному краєзнавчому музеї відбувся вечір пам’яті «Герої Небесної Сотні», присвячений вшануванню загиблих на Майдані Незалежності під час Революції Гідності.

22 лютого у відділі обласного краєзнавчого музею – меморіальному музеї М.Л.Кропивницького відбувся захід з циклу «Зустрічі у музичній вітальні», приурочений до п’ятої річниці від дня створення Громадської організації «Клуб авторської пісні і поезії «Байгород».

25 лютого у приміщенні обласного краєзнавчого музею відбувся захід «Масниця або давньоукраїнський Колодій».

Гостям представлена розповідь про свято «Масниці» з автентичними піснями, окремими обрядовими діями з відеорядом у виконанні народного фольклорно-аматорського колективу «Калина» Долинського культурно-дозвіллєвого центру (художній керівник – Володимир Яремчук).

Художньо-меморіальний музей О. Осмьоркіна

    3 лютого в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відбувся традиційний лютневий концерт студентів відділу оркестрових струнних інструментів музичного коледжу «Музичні візерунки». В програмі концерту твори відомих композиторів 18-20 ст. Йогана Себастьяна Баха, Йозефа Гайдна, Альфредо Піатті, Яна Сібеліуса, Давида Поппера, Пабло де Сарасете, Олександра Глазунова та Дмитра Кабалевського у виконанні студентів на скрипці, альту та віолончелі.

    У художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна експонувалась виставка «Володимир Федоров: художник і час» до сторіччя митця. Експозицію виставки складають живописні та графічні твори відомого художника-земляка Володимира Олександровича Федорова з музейної колекції «Сучасне українське образотворче мистецтво».

    12 лютого відбулося відкриття художньої виставки «Майстерня ліногравюри Леоніда Бондаря», присвяченої 60-річчю художньої школи імені О.Осмьоркіна. На ювілейній виставці експонується майже 30 творчих доробків з фонду показових прикладів учнівських робіт, виконаних в 1980-х роках в техніці кольорової ліногравюри під керівництвом Леоніда Бондаря. Ліногравюри представлені із серій: «Народні традиції», «На ярмарок!», «Світ казок» та «Чарівний побут».

    Літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого

    15 лютого у літературно-меморіальному музеї імені Карпенка-Карого відбулися 13 обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання. Вони проводяться щорічно в день народження нашого земляка – знаного в Україні вченого-літературознавця, краєзнавця, члена Національної спілки письменників України, професора Леоніда Васильовича Куценка (1953-2006). Цьогорічні читання «Осяяні талантами» приурочені до 180-річчя від дня народження І.К.Карпенка-Карого. У читанні взяли участь близько тридцяти науковців, викладачів вишів та педагогічних працівників обласного центру, а також Олександрійського, Світловодського, Долинського районів.

    18 лютого в літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого презентовано виставку «Партитура життя Олександра Жовни», присвячену 60-річчю відомого прозаїка, кіносценариста, режисера. Книги, численні фото, журнали з публікаціями письменника, рекламні кіноматеріали до його фільмів, дбайливо зібрані науковцями, відтворюють грані різнобічної обдарованості митця.

    21 лютого, у Міжнародний день рідної мови, у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбулась презентація дев’ятої книги поезій письменника-земляка Романа Любарського «Вертоград багатоцвітний», виданої цього року кропивницьким видавцем Віктором Лисенком.

    Галерея «Єлисаветград»

    28 лютого в галереї «Елисаветград» відкрилася виставка живопису «Поезія квітів». Виставку представила студія живопису та графіки «Гармонія» при НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». 40 робіт, представлених на виставці, знайомлять з творчістю учасниць студії Ірини Зубленко родом з Лисичанська, Олени Лисак з Києва та Ольги Рубцової з Гайворона.

    Фестивалі

    7-11 лютого на базі музичного коледжу відбувся ювілейний V Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на оркестрових струнних інструментах імені Ю.П. Хілобокова.
    На конкурс надійшли заявки від 67 солістів та 8 ансамблів із мистецьких навчальних закладів Дніпропетровської, Закарпатської, Кіровоградської, Львівської, Одеської, Полтавської, Сумської, Тернопільської, Черкаської, Хмельницької областей та Києва.
    Розклад фестивалю був надзвичайно напруженим і одночасно неймовірно цікавим для шанувальників музичного мистецтва. Конкурсні прослуховування солістів шести вікових категорій і ансамблів, майстер-класи Катерини Полянської і голови журі Юрія Соколовського, прекрасний виступ Олени Єременко (нікельхарпа, Варшава-Львів) та Анни Іванюшенко (клавесин, фортепіано, Львів), концерт талановитого київського дуету Ігоря Пацовського (віолончель) та Андрія Васіна (фортепіано) – усе це спресувалося у фестивальні дні мистецького нон-стопу.
    Завершився фестиваль концертом заслуженої артистки України Лілії Гратили (скрипка) та заслуженого діяча культури Польщі Сергія Григоренка (фортепіано, м. Львів).

    З 28 лютого по 3 березня в Кропивницькому проходив ХХV Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців на народних музичних інструментах «Провесінь». Фестиваль-конкурс проходив під патронатом факультету народних інструментів Національної музичної академії імені П.І.Чайковського, професорсько-викладацький склад якого традиційно очолює склад журі в усіх номінаціях. На цьогорічний конкурс надійшло рекордних 450 заявок з усіх областей України.

    28 лютого фестиваль-конкурс відкрили своїми виступами творчі колективи та солісти музичного коледжу (оркестр народних інструментів «Дивертисмент», ансамбль «Anima», ансамбль бандуристів «Мальви»).

    29 лютого відбувся концерт за участю лауреата міжнародних та всеукраїнських конкурсів доцента Національної музичної академії України імені П.І.Чайковського Владислави Білоус (домра) та викладача Київської середньої спеціальної музичної школи імені М.В.Лисенка Олексія Тарана (гітара).

    1 березня відбувся концерт-презентація авторської збірки викладача МШ № 1 імені Г.Г.Нейгауза Оксани Горобченко «Сповідь чарівних струн», нагородження та концерт лауреатів у І-ІІ віковій категорії, концерт за участю лауреатів міжнародних та всеукраїнських конкурсів студентів НМАУ імені П.І.Чайковського Владислава Ваколюка (бандура) та дуету акордеоністів «ETERNAL SOUND DUO» у складі Василя та Віктора Кравчуків.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім.Д.Чижевського

Масові заходи:

  • «Мистецтво сюрреалізму» – анти-лекція Ольги Сакари з електронною презентацією;
  • Презентація туристично-краєзнавчого путівника Олени Класової «1-2-3 дні у Кропивницькому»;
  • «Історичний календар Кіровоградщини на 2020 рік. Люди. Події. Факти» – презентація книги Володимира Миколайовича Боська;
  • «Краєзнавство: центральний регіон» – установче засідання клубу;
  • Засідання мистецького клубу «Знай наших». Розповідь про відомих художників кіно – уродженців Кіровоградщини Володимира Дементьєва та Анатолія Добролежу;
  • «Плануй своє життя» – День інформації. Програма збереження репродуктивного здоров’я і планування сім’ї;
  • «На зламі» – екскурсія виставкою;
  • Поетичний батл до Дня св.Валентина;
  • «Подаруй коханій/коханому Інтернет» – святкова акція до Дня св.Валентина;
  • «У краї на зліт часів» – презентація поетичної збірки Василя Левицького;
  • Екскурсія бібліотекою;
  • «Коронавірус або звичайна застуда: як відрізнити небезпечне захворювання від ГРВІ» – інформаційно-просвітницька година;
  • Написання диктанту польською мовою;
  • Відеоперегляд «Все палає» – до Дня Героїв Небесної Сотні;
  • «Знавці рідної мови» – інтелектуальна гра до Міжнародного дня рідної мови;
  • «Подорож до Єгипту» – інтерактивне заняття;
  • «Вчимось досліджувати та охороняти природу» – конкурс для учнівської та студентської молоді. Орхуський центр екологічної інформації. Спільно з КЗ «Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді»;
  • Перегляд фільму «Чемпіони» з сурдоперекладом для дітей з вадами слуху;
  • Краєзнавчі студії – презентація дослідження Бориса Шевченко «Велика Виска та її околиці: історія від найдавніших часів до сучасності»;
  • «Підготовка до туристичного сезону» – в рамках роботи семінарів-практикумів «Сучасний екскурсовод» для членів громадської організації «Екскурсійно-інформаційний центр»;
  • «Мюнхаузен-300» – дивацький концерт. Мініпроєкт відділу мистецтв «Музика для барона Мюнхаузена»;
  • «День Касьяна: легенди, забобони і традиції» – веб-бесіда;
  • Обласний турнір з історії;
  • Знайомимося з основами фотографування від Юрія Лєбєдєва;
  • В рамках творчого проєкту для учасників бойових дій на сході України «Мистецькі студії для учасників/учасниць АТО/ООС «Арт блокпост»:
  • Майстер-клас від Ірини Кудревич «Горнятко – символ року «Миша»;
  • Майстер клас від Наталії Федорової – петриківський розпис «Українська ружа»;
  • Майстер-клас від Ірини Кудревич – «Шиття зі смужок» (швидкі квадрати зі смужок та блок французька коса);
  • Майстер-клас по фотографуванню.
  • Книжкові виставки:

  • «Лауреати обласної літературної премії ім. Є.Маланюка»;
  • «Попередник Рентгена» до 175-річчя від дня народження І.П.Пулюя – українського фізика, електротехніка;
  • «Перлини літературної класики» відкритий перегляд;
  • До 140-річчя від дня народження В.П.Філатова, видатного офтальмолога, академіка «Кожна людина має бачити сонце...»;
  • «Книги-ювіляри!» – виставка-інсталяція з елементами гри;
  • «Кохання чарує світ» – відкритий перегляд;
  • «Карби одвічних істин Олександра Жовни» – до 60-річчя від дня народження;
  • «Борець за українську націю»;
  • «Мова – то серце народу»;
  • Книжкова виставка нових надходжень «Книжковий арсенал – 2020»;
  • «Краєзнавчий вісник» (щомісячна виставка за сторінками Календаря пам’ятних дат Кіровоградщини на 2020 рік);
  • «Слова, слова, слова…».
  • Календар мистецтв:

  • Книжкова виставка до 170-річчя від дня народження Івана Павловича Похитонова (1850–1923), українського та російського живописця;
  • 125 років від дня народження Анатолія Галактіоновича Петрицького (1895–1964), українського живописця, театрального художника;
  • Книжкова виставка до 90-річчя від дня народження Георгія В’ячеславовича Якутовича (1930-2000), українського графіка, ілюстратора.
  • Літературний календар:

  • «Родоначальник української сатири і балади» – книжкова виставка до 230-річчя від дня народження П.Гулака-Артемовського;
  • Книжкова виставка до 115-річчя від дня народження У.Самчука.
  • Медичний календар:

  • «Міжнародний день стоматолога»;
  • «Міжнародний день дітей, хворих на рак»;
  • «Міжнародний день презерватива»;
  • «Всесвітній день рідкісних захворювань».
  • Навчальні заняття (тренінги, семінари):

  • «Основи комп’ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет» – проведення тренінгів для літніх користувачів;
  • «Всесвіт можливостей» – квіз (інтерактивна вікторина);
  • «Дія. Цифрова освіта» – інтерактивна лекція;
  • Семінар вчителів англійської мови Кіровоградського району;
  • «Виготовлення сердечок» – майстер-клас з виготовлення сувеніру 3D-ручкою;
  • «Пригоди в Єгипті» – інтерактивне заняття;
  • Семінар вчителів німецької мови середніх класів (разом з інститутом післядипломної педагогічної освіти);
  • Організація занять з англійської мови. Партнерська робота в проєкті AISEC;
  • Творчі виставки:

  • «На зламі» – відкриття мандрівної виставки;
  • «50 відтінків жінки» – презентація унікальної виставки листівок з приватної колекції Віталія Постолатія;
  • «Відомі невідомі. Поляки світу» – відкриття виставки підготовленої Музеєм історії Польщі у Варшаві та Польським інститутом у Києві. Організатори: Польський Інститут у Києві, об’єднання поляків «Полонія» ім. К.Шимановського, музей музичної культури ім. К.Шимановського у Кропивницькому, громадська організація «Центр розвитку національних культур «Єдина Україна».
  • В рамках роботи АртхаусКлубу відбувся кінофестиваль європейських фільмів:

  • Трагікомедія «Лайко. Ром у космосі» (режисер Балаш Ленд'єла, Угорщина, 2018);
  • Драма «Робота без авторства» (режисер Ф. Доннерсмарк, Німеччина, Італія, 2018);
  • Трагікомедія «Зимові мухи» (режисер Олмо Омерзу, 2018, Чехія, Словаччина, Польща, Словенія, Франція);
  • Трагікомедія «Чемпіони» (режисер Хав'єр Фессер);
  • «Сини Данії» (режисер Улаа Салім, Данія, 2019).
  • Протягом місяця відбулися засідання клубів: засідання творчих літературних об’єднань «Парус», «Степ», Народної школи, клубу «Інформ-експрес», тематичні засідання клубу розмовної англійської мови, тематичні засідання клубу розмовної французької мови, тематичні засідання клубу розмовної англійської мови (перегляд кінофільмів), засідання громадського об’єднання «Єлисаветградський узвіз», засідання клубу народних ремесел «Ниточка», клуб «Муза», шаховий клуб для школярів – куратор: Анатолій Іванович Ільяшенко;

Обласна юнацька бібліотека ім. Є. Маланюка

Масові заходи:

  • «ПРО100НЕБА» – до Дня Героїв Небесної Сотні – презентація поетичної моно-вистави Павла Чорного ( із циклу «Дегустація літературних новинок»);
  • «Історична пам’ять зцілює наші душі» – історичний екскурс до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав в рамках Бібліо-проєкту Патріотичні діалоги «Україно, ми – дочки твої й сини»;
  • «Доторкнутися серцем до подвигу» – до Дня вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні – урок пам’яті в рамках Бібліопроєкту Патріотичні діалоги «Україно, ми – дочки твої й сини» – урок пам’яті;
  • «Якщо вона є» – презентація збірки сумської поетеси О.Бражник ( із циклу «Дегустація літературних новинок»);
  • «Відкрий для себе Україну» – гра патріотів;
  • «Спритний кухар» – розважально-пізнавальна програма;
  • «Небесна Сотня: герої не вмирають» – слайд-бесіда;
  • «Кохання без меж» – конкурсна програма до Дня закоханих;
  • «Битва розуму» – інтелектуально-пізнавальна гра;
  • «Хотіла б я піснею стати…» (Леся Українка) – літературно-музична година;
  • «Запозичуємо досвід у природи» – інформаційна година;
  • «Велика мудрість маленької ляльки» – зустріч з акторами академічного обласного театру ляльок (із циклу зустрічей «Мистецькі студії»);
  • «Пізнаймо мистецтво» – вікторина;
  • «Мандруємо Чехією» – віртуальна подорож;
  • «Вареник чи млинець» – народознавче дослідження;
  • «Свято Колодія» – етнопригоди (в рамках бібліопроєкту «Креативна середа»).
  • Відбулися засідання клубів за інтересами:

  • Клуб «ПРОФІ»: «Нові професії галузі біології» – екскурсія на кафедру «Біологія та методика її викладання» природничо-географічного факультету ЦДПУ ім. В.Винниченка;
  • Розмовний клуб «Speak up»;
  • Прислів’я, приказки, скоромовки США;
  • Угадай літературного або кіногероя;
  • Клуб «Ліра»: «Творчість Ю. Яновського»; Зустріч з поетом, музикантом Андрієм Фоменком;
  • Клуб «Нарру-майстерня»: «Декоративний підсвічник» – майстер-клас до Дня закоханих;
  • Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці, виставки робіт:

  • «Ера радіо» – книжкова виставка-історія – до Всесвітнього дня радіо;
  • «Вчені – ювіляри в галузі фізики»;
  • «Читати модно»;
  • «Книжковий кастинг: що читаємо сім’єю?» (найпопулярніші книги користувачів «Сімейного формуляру»);
  • «Українська мова – життя основа» – до Міжнародного дня рідної мови;
  • «Слова письменників пророчі: Улас Самчук» – письменники-ювіляри;
  • «Своєрідність художнього світу У.Самчука»;
  • «Небесна сотня – то в серцях вогонь, він гаряче палав за Україну»;
  • «Світлана Талан – золотий письменник сучасності» – до 60-річчя від дня народження;
  • «Неосяжний спів Оксани Петрусенко» – до 120-річчя від дня народження;
  • Країни Північної Європи (із циклу «Європейське розмаїття: спадщина та цінності»).

ОДБ ім.Т.Г. Шевченка

    Story-time для малюків «Будь собою».

    Міні–проєкт «Знай про Європу більше…»:

  • Книжкова виставка «ЄвроЛітераТур» (Шедеври європейського письменництва в українських перекладах).
  • Заходи клубу «Безпека для малюків»:

  • Огляд книжкової виставки «Обережним треба бути»;
  • Віртуальний урок «Я в безпеці вдома та надворі»;
  • Віртуальний урок «Обережно – пожежа»;
  • Ігрова програма «Школа спецагентів з пожежної безпеки»;
  • Творча майстерня з виготовлення флікерів.
  • До 60-ти річчя з дня народження Олександра Жовни, прозаїка-земляка:

  • Інформ-виставка з циклу: «Літературне краєзнавство» – літературний портрет «Не схожий на інших».
  • «Бібліохаб «11 +»

  • «Game Land» – розваги та настільні ігри для підлітків;
  • «Cinema town»:

  • Кінопоказ «Операція «Арктика»» – дитяче кіно від «Чілдрен Кінофест»;
  • Кінопоказ «Зоопарк»» – «Нове Британське кіно»;
  • Творча майстерня «АРТ-терапія хендмейд»: «Зізнайся книзі в коханні».
  • До Дня української писемності і мови та Міжнародного дня рідної мови:

  • Книжкова виставка «Мова ДНК нації»;
  • Філологічний калейдоскоп «Буду я навчатись мови золотої»;
  • День бібліографії «Рідна мова – нації основа»;
  • Інтерактивна квест-гра;
  • «Стежками сучасної дитячої книги»;
  • Огляд книжкової виставки «Знайомтесь: нові імена в українській літературі».
  • До Дня Героїв Небесної Сотні:

  • Фото-виставка-пам'ять «Майдан нескорених»;
  • Година національної гордості «Вам – наша шана і любов».
  • Пізнавально-розважальні заходи:

  • Бібліотечний урок. Біографічне розслідування «Муза чи обуза?»;
  • Квест-мандрівка «Зимові перегони» з циклу «Дивосвіт дитячої книжки»;
  • Кінопоказ «Дивовижний чарівник Країни Оз» з циклу «Книжки, що захопили світ!»;
  • Лабораторія цікавих наук «Експериментаріум» – «Скріпки-танцівниці»;
  • Створення привітальної листівки он-лайн.
  • Заняття для користувачів з циклу «Школяр і комп’ютер: технології без шкоди»:

  • Створення та редагування таблиць в Microsoft Word.
  • Індивідуальні заняття-консультації з дітьми, чиї батьки є учасниками АТО з циклу «Знавці комп’ютерних наук».
    Індивідуальні заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами на тему: «Комп’ютер доступний кожному».



[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2019 Webmaster: webmaster@library.kr.ua