[HOME]
ОУНБ Кіровоград  
DC.Metadata
 
[ HOME ]
Фон Спеціалізований Майданчик "ІнтерСвіт" для людей з вадами зору та незрячих

Фон

 


Фон
LOGO

Букви на дотик

Якщо очі не можуть розповісти мені про людей, події, ідеї та картини, я знайду інший спосіб, як про це довідатись.

Луї Брайль


У 1826 році Луї Брайль, 15-річний учень Національного інституту для сліпих у Парижі, винайшов спосіб опанування грамоти незрячими. Він сам утратив зір у три роки, коли бавився з інструментами батька.

В 10 років Луї отримав стипендію, яка давала можливість навчатися в інституті. Там він уперше почув про капітана Барб'є, який винайшов систему точкового письма, щоб читати в темряві. Текст складався з невеликих опуклих точок на цупкому аркуші паперу. Їх було неважко витискати, вони легко намацувалися пучками пальців.

Луї застосував опуклі точки для створення алфавіту й запропонував “точкову” азбуку, яка давала змогу з комбінації шести точок створювати знаки для позначення букв алфавіту, цифр, розділових знаків, математичних і навіть нотних знаків.

Шрифт Брайля читається однією або двома руками зліва направо. Існує 63 комбінації шести точок. Тому кожну літеру та знак пунктуації більшості алфавітів можна позначити певною такою комбінацією. В кількох мовах використовується скорочена форма шрифту Брайля й деякими комбінаціями позначені часто вживані буквосполучення або цілі слова. Чимало людей настільки добре опанували цей шрифт, що прочитують за хвилину приблизно 200 слів! Алфавіт Брайля використовується у всьому світі.

   

ОУНБ ім. Д.І.Чижевського вперше отримала книгу шрифтом Брайля “Радуга для друга”. Цю повість у трьох частинах написав тринадцятирічний підліток Михайло Самарський. “Доброта — це те, що може почути глухий і побачити сліпий”, - сказав колись Марк Твен. З цим неможливо не погодитись. Всі люди потребують милосердя та любові. Особливо потрібне тепло тим, хто не має можливості чути звуки, розрізняти кольори і взагалі сприймати наш чудовий світ. Автор розповідає про дружбу лабрадора і сліпого хлопчика, про нас і людей, які живуть поруч та потребують нашої уваги. Виявляється, що вірна собака-поводир спроможна почути заповітні мрії друга і навіть подарувати йому справжню райдугу. Запрошуємо всіх бажаючих відвідати Майданчик “ІнтерСвіт” для людей з вадами зору та ознайомитися з новинкою, написаною шрифтом Брайля.

   


[ HOME ]
  Букви на дотик
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2012     Webmaster: webmaster@library.kr.ua