[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata
 Попередня сторінка
[ HOME ]
Фон ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ


Фон

Розвиток інформатизації в бібліотеках Закарпатської області

Григаш Л.З.

Григаш Л.З.,
директор ЗОУНБ


Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека - одна з наймолодших обласних бібліотек України, відкрита у вересні 1945 року.

На сьогодні фонди бібліотеки нараховують 430 тис. прим. друкованих видань та аудіовізуальних матеріалів. Бібліотека щороку обслуговує понад 15,0 тис. користувачів, яким видається понад 418,0 тис. документів, 14,0 тис. довідок різноманітної тематики.Бібліотека проводить активну масову роботу: літературні вечори, презентації книг, виставки, що отримують схвальну оцінку громадськості. В активі видавничої діяльності “Закарпатська книга у ... році”, ретроспективні біо-бібліографічні покажчики “Літературне Закарпаття – ХХ століття”, “Олександр Духнович” та ін., що користуються попитом найбільших бібліотек Росії, Угорщини, Канади, Америки і формують думку про регіон.

Однак, бібліотека упродовж багатьох років отримувала вкрай обмежене фінансування на розвиток і підтримку своєї діяльності, особливо – матеріально-технічної бази, тому на сьогодні вона лише на самому початку шляху інформатизації.

Перший комп’ютер з’явився в бібліотеці завдяки проекту Міжнародного фонду “Відродження” “Створення мережі бібліотек, пов’язаних електронною поштою”. Пошта діяла рік, після закінчення коштів за грантом комп’ютер працював як друкарська машинка до 2002 року.

У 2000 році розпорядженням голови облдержадміністрації затверджено регіональну “Програму інформатизації галузі культури і мистецтва”, яка визначила пріоритетним напрямком -створення регіональної системи електронного інформаційно-бібліотечного ресурсу.

На жаль, кошти на виконання Програми з бюджету не виділялись до 2002 року. В цей час працівники відділу літератури іноземними мовами, завдяки тісній співпраці з товариством угорської інтелігенції, взяли участь у конкурсах, що були об’явлені Міністерством національно-культурної спадщини Угорщини. В результаті мали комп’ютер, електрону пошту і свою сторінку в Інтернеті, а також безкоштовний доступ для своїх читачів до інформаційних ресурсів Інтернет протягом 60 годин на місяць.

З 2002 року за рахунок бюджетних асигнувань та спонсорських коштів придбано 5 комп’ютерів, що діють як АРМи “Каталогізатор”, “Комплектатор” та “Адміністратор” за програмою ІРБІС. Програму придбано через Кіровоградську обласну універсальну наукову бібліотеку ім. Д. І. Чижевського, спеціалісти якої постійно консультують працівників нашої бібліотеки. Сьогодні одна робоча станція працює в “живій черзі” на користувача, який отримав доступ і до наших баз даних, які ще не виставлені в Інтернет, в тому числі документів місцевої влади, які доповнюють придбану бібліотекою правову базу “Ліга. Закон”.

10 січня 2003 року в бібліотеці відкрито Інтернет-центр за проектом Відділу преси, освіти та культури Посольства США LEAP – ІІ.

Його відкриттю передувала велика підготовча робота: реорганізовано структуру обслуговування користувачів, введено штатні одиниці заступника директора з питань інформатизації, програміста, системного адміністратора, розроблено спеціальну програму, що дозволяє не вести зошити попереднього запису, обліку відвідувань, дає можливість аналізувати ефективність роботи центру, запити користувачів тощо.

За 9 місяців послугами Інтернет-центру скористались 4680 чоловік. Серед користувачів науковці – 6,8 %, працівники освіти – 5,6 %, економісти – 3,1 %, юристи – 2,1 %, учні – 16,5%, студенти – 54,4%, безробітні – 6%, інші – 5,5%.

Основна мета запитів – навчання – 52,6 %, підвищення кваліфікації та перекваліфікації – 15,1 % (у зв’язку з високим відсотком безробітної молоді), пошук інформації для наукових досліджень – 13,6%, пошук роботи – 10,4%, особистий інтерес (хобі) – 4,4 %, інші – 4,2 %.

За період роботи Інтернет-центру пройшли навчання 30 груп користувачів, серед них працівники обласних бібліотек та м. Ужгорода, викладачі циклової комісії бібліотечних дисциплін Ужгородського училища культури, студенти Ужгородського Національного університету та ін. У вересні ц.р. для директорів ЦБС організовано обласний семінар “Інтернет і бібліотека”.

Основним завданням Інтернет-центру є допомога користувачам в забезпечені пошуку інформації у світовому документальному потоці. З цією метою вивчаються тематика запитів та їх мета. Аналіз показує, що найбільше запитів на інформацію з питань права – 18,8 %, економіки – 16,2 %, політики – 13,6 %, психології – 10 %, природничих наук – 11,2 %, літератури та літературознавства – 4,3 %, мистецтва – 3,5 %.

Відповідно до тематики і мети запитів підготовлено ряд вебліографічних списків з питань бізнесу, народної медицини, адреси сайтів бібліотек України і світу і т. ін.

У зв’язку з тим, що багато років фонди бібліотеки не поповнювались новинками, коло періодичних видань, що передплачуються, дуже обмежене, виникло багато лакун і запит задовольняється лише за рахунок ресурсів Інтернет – електронні версії періодичних видань, електронних бібліотек – “Просвіта”, Мошкова, Бріскіна та ін.

Поряд з використанням інформаційних ресурсів Інтернет створюємо власні. Так, розпочато роботу над створенням електронного каталогу (4500 записів). Створено бази даних “Закарпаття на сторінках преси 2001 – 2003 рр.”, “Календар краєзнавчих пам’ятних дат 2003 – 2004 рр. ”, “Закарпатська книга у 2002 році: Анотований каталог видань з фондів ЗОУНБ, “Бібліотеки області”, “Архів новин” тощо. Паралельно працюємо над створенням повнотекстової бази даних “Цінні і рідкісні видання” – це видання до 1946 року, які, в силу різних політичних обставин, збереглися в обмеженій кількості. Звичайно, цей процес іде поки що повільно за відсутності необхідного технічного та програмного забезпечення.

Бібліотека має свій сайт в Інтернеті ( http://www.biblioteka.uz.ua), який знайомить відвідувачів з історією бібліотеки, її структурою, інформаційним потенціалом, послугами. На головній сторінці щотижня подаються новини культурного та мистецького життя краю. Якщо подія мала резонанс у пресі, то подається короткий витяг з публікацій, тобто інтерес до події підтримується ще деякий час. Матеріал зберігається в “архіві”, потім використовується для видання “Хроніки культурного життя області”.

Працює бібліотека і над створенням Регіонального інформаційного порталу: вивчаються інформаційні потреби, визначено партнерів, проводиться збір інформації, описуються сайти краєзнавчої тематики.

Сьогодні вже з’явились комп’ютери в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, районних бібліотеках Тячева, Виноградова, Іршави.

Заходами щодо запровадження інноваційної діяльності в бібліотеках області на 2003 – 2007 роки пріоритетними напрямами визначається впровадження новітніх технологій, створення інформаційних масивів і потоків, інформаційної служби, яка зобов’язана стати соціально-комунікативною структурою, що забезпечить населенню регіону вільний і необмежений доступ до інформації.


Фон


Фон

[ HOME ]

ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ
Фон Фон © ОУНБ Кропивницький 1999-2003 Webmaster: webmaster@library.kr.ua