[HOME]
 
[ HOME ]
Інформація про проект
     

 



Інформація про проект
"Функціональні обмеження не обмежують наші права"

Обслуговування соціально незахищених груп населення, людей з функціональними обмеженнями та людей похилого віку сьогодні є одним з напрямків діяльності Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. Чижевського. Вже не перший рік бібліотекарі опікуються такими людьми, залучаючи їх до книги, для них проводяться презентації виставок фотохудожників, літературні вечори, щоб надати можливість знайти нові мотивації в житті, зруйнувати бар’єри самотності, повернути віру в себе.

У наш складний час виникає багато проблем з порушенням прав громадянина. Інколи трапляється, що здоровій людині важко захистити свої права, а людині з обмеженими можливостями й поготів. Вони часто навіть не знають куди звернутися, аби отримати допомогу.

Саме в цьому пріоритетному напрямку – проведення інформаційної кампанії з правової просвіти людей з функціональними обмеженнями - Кіровоградська регіональна бібліотечна асоціація спільно з обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Д.І.Чижевського з 1 листопада 2007 року розпочали реалізацію проекту „Функціональні обмеження не обмежують наші права” (№ 03-007/OSCE), який тривав до 30 квітня 2008 року. Проект реалізувався Кіровоградською регіональною бібліотечною асоціацією, та в рамках програми «Розвиток громадянського суспільства в Україні», яка здійснюється Координатором проектів ОБСЄ в Україні та Творчого центру „ТЦК” за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Про те, що Кіровоградська регіональна бібліотечна асоціація розпочала реалізацію проекту, було оголошено 27 листопада на засіданні круглого столу, куди буди запрошені керівники владних структур, організацій інвалідів, представники громадських організацій та ЗМІ.

Проект спрямований також на підвищення якості бібліотечного обслуговування та інформаційного забезпечення громадян з обмеженими функціональними можливостями, адже для незалежної України проблема обслуговування людей з особливими потребами в публічних бібліотеках є принципово новою. Одна з причин полягає в тому, що в радянські часи людей з вадами зору, мови, слуху, руху, розумових здібностей обслуговували лише спеціальні бібліотеки Українського товариства сліпих (УТОС), Українського товариства глухих (УТОГ), книгозбірні корекційних шкіл і спеціальних навчально-виховних закладів, санаторіїв, медичних установ.

В рамках реалізації даного проекту наприкінці грудня 2007 року було проведено 2 тренінги для бібліотечних спеціалістів обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. Чижевського, обласних та районних бібліотек „Особливості бібліотечно-інформаційного обслуговування людей з функціональними обмеженнями”. На тренінгу розглядалися такі питання: бібліотека як один з центрів реабілітації та інтеграції в суспільстві користувачів з функціональними обмеженнями, досвід роботи бібліотек Західної Європи та США щодо обслуговування даної категорії громадян, сучасний стан обслуговування таких людей в публічних бібліотеках України. Значну увагу на тренінгу було приділено практичним порадам щодо покращення якості обслуговування людей з функціональними обмеженнями, зокрема формуванню навичок ведення позитивного діалогу, розвитку емоційної стійкості і гнучкості тощо.

Наступним етапом реалізації даного проекту стало проведення циклу тренінгів для людей з функціональними обмеженнями. Тренінг №1 для людей з обмеженими функціональними можливостями провів начальник інспекції по контролю за додержанням законодавства по зайнятості населення Кіровоградського обласного центру зайнятості Стоян Богдан Сергійович. На цьому тренінгу за темою: ”Правові особливості працевлаштування та умов праці людей з обмеженими функціональними можливостями”, розглядалися такі питання:

І. Правові проблеми працевлаштування інвалідів.
ІІ. Робоче місце інваліда.
ІІІ. Органи, що здійснюють працевлаштування інвалідів.
ІV. Професійне навчання інвалідів.

Тренінг №2 і 3 для людей з обмеженими функціональними можливостями провела заступник начальника міського управління юстиції Литвин Світлана Павлівна

Тема тренінгу №2: Правовий статус та права людей з обмеженими функціональними можливостями. Тема тренінгу №3: захист прав через громадські організації та владні структури.

Після завершення цього тренінгу учасники знають:
- інформацію стосовно правового статусу та прав інвалідів;
- поняття правового статусу та особливості міжнародного правового регулювання статусу інвалідів;
- свої права та обов’язки згідно з Законом України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”;
- про можливості захисту своїх прав через громадські організації та владні структури;
- які є форми реалізації прав за допомогою громадських організацій та влади;
- вміють використовувати набуті знання для захисту своїх прав.

Ці тренінги проведені в березні. Протягом 11 і 25 квітня були проведені 2 практичні заняття для людей з обмеженими функціональними можливостями за темою: „Пошук інформації та сайтів правового характеру в мережі Інтернет”, на яких учасники навчилися самостійно шукати необхідну інформацію через використання пошукових систем, дізналися про основні сайти органів законодавчої та виконавчої влади, а також переваги доступу до Інтернет при пошуку правової інформації.

В рамках реалізації даного проекту для людей з функціональними обмеженнями було придбано два комп’ютери і облаштовано два робочих місця в Інтернет-центрі бібліотеки. Таким чином, кожен неповносправний може безкоштовно працювати в мережі Інтернет. Крім того, було дооблаштовано вже наявний у бібліотеці пандус поручнем. Отже, користування пандусом стало ще зручнішим, оскільки тепер він відповідає всім нормам і вимогам держстандартів.

Таким чином, протягом реалізації проекту „Функціональні обмеження не обмежують наші права”, було проведено 2 тренінги для бібліотечних працівників, 3 тренінги правового спрямування та 2 практичні заняття по навчанню роботі з мережею Інтернет, в результаті яких півсотні людей з функціональними обмеженнями мали змогу заповнити прогалини в юридичній освіченості.

Для людей, які не змогли відвідати тренінги, по закінченню реалізації проекту видано посібник інформаційними матеріалами проекту „Функціональні обмеження не обмежують наші права”. Збірник розповсюджено по бібліотеках Кіровоградської області, щоб ознайомити неповносправних, членів їхніх сімей та зацікавлених громадян з важливою інформацією, як, наприклад, закони України, новітні технології – людям з функціональними обмеженнями, бібліотека – один з центрів реабілітації та інтеграції в суспільстві людей з функціональними обмеженнями.

[ HOME ]
Інформація про проект

© ОУНБ Кропивницький 1999-2007     Webmaster: webmaster@library.kr.ua