[HOME]
Україна - Латвія: дружба крізь віки  
DC.Metadata
пресс-реліз | проект виставки | фотогалерея
[ HOME ]
Книжково-ілюстративна виставка "Україна: вчора, сьогодні, завжди" -> Огляд виставки

 


Огляд виставки книг
із фондів
Кіровоградської ОУНБ ім. Д.І. Чижевського,
присвяченої 10-й річниці Незалежності України

Вельмишановні пані і панове!

Запрошую вас до знайомства з Україною, яке вам допоможуть зробити більше 200 книг і періодичних видань із фондів нашої бібліотеки. Виставку "Україна: вчора, сьогодні, завжди…" відкриває її візитка: карта і прапор України, макраме з пшеничного колосся із степів Кіровоградщини та кілька символів української культури і оберегів - вишиваний рушник, елемент національного костюма - вінок ї, а ще - гілочки, які підтверджують народну приказку "Без верби і калини - нема України". Видання, представлені на цій виставці, зосереджені в семи розділах.

Перший з них - "Дух нашої давнини" включає майже півсотню книг, які є свідками того, як Україна століттями ішла до своєї волі та незалежності. Серед них сучасні перевидання древніх пам'яток історії: "Літопис руський" і "Літопис Семена Величка". Духовну літературу представляє "Патерик" головної святині Києво-Печерської Лаври. Авторами інших цікавих видань є пророки і борці за українську державу: Богдан Хмельницький, Михайло Грушевський, який був першим її президентом, Дмитро Донцов, Михайло Костомаров, Павло Чубинський, чиї твори розкриває шлях України до волі крізь віки. "Словник - довідник з археології", книги "Народна пам'ять про козацтво", альбоми "З української старовини" та "Українська родина: Родинний і громадський побут" і "Україно, нене моя!" розповідають про історію козацтва в Україні, часи Гетьманщини. Про звичаї нашого народу" розповідає однойменний двотомник Олекси Воропая та широке дослідження Георгія Булашева "Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях".

"Етичний символ України" - це другий розділ виставки, який представляє грамплатівки із записами п'яти перших випусків "Кобзаря", написаного генієм українського народу Тарасом Шевченком. Із шеститомного видання "Історія української літератури" академіка Михайла Грушевського на виставці представлено останній том, який виданий був посмертно.

У світі немає долі і творчості., подібних до долі і творчості Михайла Грушевського, який написав десятитомну "Історію України - Руси" та історію запорізького козацтва, був талановитим професором - педагогом, лідером впливових в Україні демократичних партій, керівником славнозвісних наукових товариств, одним із фундаторів Української Академії наук, дістав загально-національне та міжнародне визнання. Шевченко і Грушевський - найкращі знавці України і одні з найвидатніших її синів, тому і вважаються її етичними символами. Це Грушевський посвятою до своєї праці написав такий безсмертний заповіт "Українському народові показати себе таким же сильним в ділі, яким показав у слові".

Більше півсотні видань містить третій розділ виставки "Віра і розум". Тут ви знайдете твори першого українського філософа Григорія Сковороди та книгу історика Дмитра Багалія "Український мандрований філософ Григорій Сковорада". Сюди ввійшли підручники та науково-популярна література з історії релігії, філософії, правознавства. Музикантів і співаків, дослідників фольклору може зацікавити книга Григорія Нудьги "Українська дума і пісня в світі", художників - альбом "Українська графіка ХІ - початок ХХ століття".

"Три президенти - три кроки до держави". У четвертому розділі зосереджена література про трьох президентів України - Михайла Грушевського, Леоніда Кравчука і Леоніда Кучму. Епіграфом до цього розділу є твори нашого земляка, уродженця Кіровоградщини, письменника і політика Володимира Винниченка "За яку Україну" та "Заповіт борцям за визволення". Правознавців може зацікавити "Історія Української Конституції" та книга відомого українського політика В'ячеслава Чорновола "Пульс Української Незалежності".

Розділ "Держава: конституція фінанси, економіка" - один з найбільших, бо вмістив видання про "трьох китів", на яких тримається Україна. Окрім "Конституції України" тут представлені найновіші книги , написані українськими політиками - державотворцями, у тому числі й нашими земляками - народними депутатами України - Ігорем Шаровим та Сергієм Пересуньком, які є благодійниками нашої бібліотеки. Правознавча література представляє різні галузі підприємницької і господарської діяльності в молодій Україні. Серед видань, які можуть зацікавити не лише спеціалістів, а й любителів книги, "Гроші в Україні: факти і документи", часопис "Українська нумізматика і боністика", а для тих, хто збирається здійснити туристичні чи ділові поїздки в Україну, стануть корисними нові довідники А. Іванченка "Міста України" і "Містечка України". Кілька журналів, які висвітлюють виробництво України, можливо, запросять до діалогу Латвійських бізнесменів і підприємців.

6-й розділ - "Культура України: метафори буття" - найбільший, бо як правило, вона - найдовговічніша, а наш земляк, останній у ХХ столітті український філософ, чиє ім'я носить і наша бібліотека, Дмитро Чижевський, вважав , що культурні зв'язки більше зближують народи, аніж політичні. Отож, хочу звернути увагу на унікальні книги, які репрезентують культуру і мистецтво українців з прадавніх часів і по сьогодні.

Це: альбоми "Дух України: 500-ліття малярства", виданий у Канаді", і "Українське народне малярство ХІІІ - ХХ століть", виданий у Києві, науково-художня книга "Скарби України", книги про життя і творчість відомих у світі українських кіномитців Івана Миколайчука та Сергія Параджанова. Це і кращі зразки української сучасної та перекладеної українською художньої літератури: роман у віршах Ліни Костенко "Берестечко", "Любовні елегії", Овідія, багатотомний твір Марселя Пруста "У пошуках утраченого часу".

Україна живе, бореться і творить, - свідченням тому є названі книги, і зокрема видання: "Під калиновою зорею : Фотоальбом про історію та культуру Чорнобильського Полісся".

Окрім імен, які стали хрестоматійними, - поети Володимир Сосюра, Олександр Олесь, Роман Іваничук, Микола Руденко, Улас Самчук, які представляють і материкову, і діаспорну Україну, і плеяду репресованих митців, чиї імена стали відомими в народі лише в часи незалежності України, ми привезли книги і нового покоління українських літераторів: а це філософ, поетеса і прозаїк Оксана Забужко, поет Ігор Римарук, поет і прозаїк Юрій Андрухович.

Любителям окремих жанрів і напрямів мистецтва можуть бути цікава книга Дмитра Степовика "Історія української ікони Х - ХХ століть", книга Архітектура пост-модернізму", альбом "Український авангард", антологія молодої драматургії "У чеканні театру", "Український кант ХVII - XVIII ст. Уявлення про нове покоління українських підручників для наймолодших учнів дасть вам "Дошколярик", супутник букваря, і "На білому світі" (грамота й математика).

Останній розділ нашої виставки "Степова Еллада" представляє Кіровоградщину, яку так образно назвав наш земляк, поет Євген Маланюк, якого називають сучасним Тарасом Шевченком.

У книгах, представлених на виставці, - збірний портрет нашого степового краю, його історії, діяльності видатних постатей. Це і книга про природне середовище та екологію - "Заповідні куточки Кіровоградської землі", і фотоальбоми та альманахи про місто Кіровоград, і серія буклетів про головні заклади культури нашої області, щойно виданий до 10-ї річниці Незалежності України. Є на цих стендах і кілька книг, які є візитками окремих закладів та установ міста: гімназії, муздраматеатру, міліції, прокуратури. Але як правило, люди пізнають в усі часи і за будь яких влад інший народ чи державу через особистості . На них особливо багатий наш край: це і педагог Василь Сухомлинський, чия спадщина відома у світі, і духовний діяч Георгій Флоровський, політик і письменник Володимир Винниченко, композитор Кароль Шимановський, письменник Юрій Олеша і Дон - Амінадо, Григорій Гусейнов, Євген Маланюк, - всі ці люди були і є подвижниками, яскравими постатями, що представляють народ України як глибоко патріотичний гуманний і працелюбний.

Про це все з прадавніх давен і до сьогодні розповідається у серії книг "Україна крізь віки". Цей 15 томник "На світанку історії" - є науково-популярним виданням, де не упереджено, незаполітизовано викладено багатовіковий шлях України до Незалежності.

Антоніна Корінь,
вчений секретар
обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського

[ HOME ]
  за сприяння міжнародного фонду "Відродження"
© ОУНБ Кропивницький 1999-2000     Webmaster: webmaster@library.kr.ua