[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata       
Головна |Наша діяльність | Фонд центру | Екокалендар | Фотогалерея| Корисні ресурси| Плани роботи 
[ HOME ]
Фон Охороняємо дивовижних ссавців – кажанів
LOGO
Фон

Охороняємо дивовижних ссавців – кажанів

Єдиним ссавцем, що пристосувався до тривалого польоту, є кажан. Він належить до родини рукокрилих, яка налічує аж 950 видів. В Україні існує понад 25 видів кажанів: підковоніс, нічниця, вухань, вечірниця, лилик, нетопир, широковух, довгокрил та інші.

Багато людей бояться кажанів, оскільки ті літають лише вночі й нечутно, ніби привиди, вилітають нізвідки. Та й на перший погляд вони видаються не дуже симпатичними. Пальці передніх кінцівок, боки й задні кінцівки з’єднані еластичною перетинкою, утворюючи своєрідні крила. Мордочка кажана нагадує водночас мишачий писок і зменшену копію свинячого рильця.

Ці істоти знаходять собі прихисток у щілинах будинків, дуплах, розколинах скель та печерах. Одні полюють і живуть великими колоніями, інші усамітнюються. Якось у печері Бракен, штат Техас, вчені виявили величезну колонію кажанів, що налічувала 20 мільйонів особин.

Кажани бувають різних розмірів: від маленького свинокосого кажана – розмах крил 160 мм і вага 2 грами, до величезної лисиці Бісмарка – розмах крил 1,83 метри. Більшість кажанів живиться комахами, але є серед них і справжні хижаки, що п’ють кров. Їх і називають вампіри.

Кажани вилітають на полювання тільки вночі або в сутінках. Здобич вони знаходять за допомогою ехолокації, завдяки якій вони орієнтуються в просторі. Звірята видають звуки, які людина не чує. Вони ловлять відбитий звук своїми величезними вухами і, таким чином, виявляють здобич або перешкоду. Про те, з якою швидкістю літають ці істоти, напевне не відомо. Деякі вчені зафіксували швидкість до 51 кілометра на годину, але дослідження, проведені в США, показали, що з восьми видів кажанів лише чотири літали трохи швидше, ніж 20 кілометрів на годину.

Кажани недобачають, зате добре чують. Вченим відома одна самка бурої нічниці, що прожила 32 роки. До речі, досі не всі види кажанів відомі науці, а окремі зустрічалися лише в одиничних екземплярах.

У Кіровоградській області зустрічається 3 види: вечірниця мала, вечірниця руда, вечірниця велетенська.

Вечірниця мала, яка мешкає в нашій області, є однією із з 3-х видів роду та один з 26-ти видів родини у фауні України. Кажан середнього розміру. Довжина тіла – 48-68 мм, хвоста – 35-45 мм, передпліччя – 39-46,4 мм; розмах крил – 260-320 мм; маса тіла – 13-20 г. Є лісовим дендрофільним видом, помешкання якого в Україні призвичаєні до широколистяних лісових і лісопаркових масивів лісостепу та до річково-долинних лісів степу. Полює на лісових галявинах, узліссях, ділянках лісових культур, а також над водоймами. Основу раціону складають лускокрилі (Lepidoptera), двокрилі (Diptera), рідше жуки, ручайники та сітчастокрилі. Є типовим сезонним мігрантом. Розмножується раз на рік. Виводкові колонії розміщуються у дуплах листяних дерев, іноді у будівлях. У червні-липні народжується 1-2 малят. Забезпечує активну регуляцію чисельності комах-філофагів.

Це корисні для людини істоти. Вони знищують комах-кровососів та шкідників лісу. Тож завдавати шкоди їм не слід, нічого поганого вони вам не заподіють.

Український центр охорони кажанів займається охороною і збереженням цих унікальних видів ссавців, і про їх середовище існування детально можна ознайомитись в інформаційних буклетах: «Кажани-нічні охоронці лісу» та «Кажани і лісове господарство» та за посиланням: http://www.eurobats.org/sites/default/files/documents/publications/leaflet/bat-buklet-592x210-005.pdf


Фон


Фон

[ HOME ]

Охороняємо дивовижних ссавців – кажанів
Фон Фон © ОУНБ Кропивницький 2019 Webmaster: webmaster@library.kr.ua